HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

24 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> CNSAS - Turnatorii, Informatorii Si Securistii..., ca Politie Politica - Cati cunoastem ?
abis
mesaj 25 Jun 2004, 03:49 PM
Mesaj #71


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Sincer? Cred ca din ce in ce mai putini... In anii '90 ar fi fost evident mult mai util, dar stii cum se spune, mai bine mai tarziu decat niciodata...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 26 Jun 2004, 10:47 PM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Sorine, eu te-as sprijini sa mergi in Germania, dar daca te intalnesti cu vreun pilduitor prin regiunile padurilor inegrite de istorie ai sa vrei sa te intorci inapoi. Quo vadis? wink.gif

F.'.


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 27 Jun 2004, 10:10 AM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Daca de mine e vorba, mersi, nu am nevoie de sponsori, am mai multe neamuri si prieteni acolo decat ani de scoala unii "spetialisti" in istorie, religie si geopolitica pe aici biggrin.gif oricum ma duc destul de des, asi zice chiar ca imi fac unele cumparaturi pe acolo tongue.gif
In rest iti confirm, in fundul fundului Padurii Negre zvonurile inca plaseaza existenta unui... troll tongue.gif
O buna doza de... bascalie insa si zvonaku se care cu koada intre picioare, parul de pa spate zburlit si proferind amenintari crunte despre "te spun eu lu tata" "comunistule" ba chiar si "Batute-ar Arhanghelu' M."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 27 Jun 2004, 10:10 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
March
mesaj 27 Jun 2004, 08:57 PM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



@Mariusc2 :

Pentru ca am lipsit o perioada iti sunt dator niste raspunsuri la mesajul tau de mai sus.

- din ceea ce scrii se confirma inca odata faptul ca Nistorescu asta cu "fituica" lui , care nu au nici o retinere sa-i dezvaluie pe cei care-i admiri atat de mult, va stau in gat, vorba aia. (apropos nu ai aflat ca aceasta "fituica" , dupa cum spui, este citata frecvent la revista presei de la Euronews ? Sau de catre AP, AFP sau alte agentii de presa ? Iar nazdravanii de felul celor precum gaina care nastea puii vii apareau pe vremea directoratului lui "Tristoiu" , dupa cum il dezmiarda Carcotasii ? )
- FBOJI reda bine mai sus felul cum traiau romanii in " epoca de aur" aparata vigilent de "bratul inarmat " al partidului, fostii securisti "patrioti", pe care se pare ca-i regreti.
- nu numai securitatea care se ocupa de problemele interne era subordonata Comitetului Central PCR (o sectie al carui sef era gen. Coman) ci toata Securitatea , inclusiv DIE care, in afara spionajului, se ocupa si de exilul romanesc .
- Postul asta de radio "Europa Libera" a avut si el contribuitia lui substantiala la prabusirea nenorocitului de sistem comunist. Fapt recunoscut de insusi presedintele Iliescu care decorat nenumarati ziaristi cat si pe ultimii directori ai acestui post . Sigur ca cei pe care-i admiri inca, n-o sa laude nici odata un post de radio care le-a "tras scaunul de sub fund". Pentru ca iata ce scria "Jurnalul National"( deci nu "fituica " lui Nistorescu !) din data de 02.02.2003 (www.jurnalul.ro), sub titlul exploziv :

EUROPA LIBERA - ASASINATE LA COMANDA
"Marele arhitect", numele de cod al lui Nicolae Ceausescu, ordona lichidarea ziaristilor de la Europa Libera * 700 de ofiteri de securitate primesc misiunea sa aduca la tacere vocile cele mai critice la adresa regimului * Mor, unul dupa altul, in citiva ani, patru directori ai postului : Petru Bunescu, Noel Bernard,Radu Gorun si Vlad Georgescu * Ziaristii Cornel Chiriac si Emil Georgescu sunt injunghiati * Emil Hurezeanu, fost ziarist la Radio Europa Libera, descrie mecanismul terorii care lovea de la Bucuresti redactia din Munchen * "Jurnalul National" a declansat cea mai mare investigatie jurnalistica facuta vreodata despre asasinatele de la Europa Libera * Ziaristii de investigatie au mers la Munchen, au cautat in arhivele Securitatii la Bucuresti, au intervievat supravetuitori in Cehia, Germania,SUA si Romania .


Deci nu pe mine m-a afectat activitatea acestui post, dupa cum spui, ci pe cei pe care , vrei-nu vrei , ar trebui sa-i numesti ohyeah.gif

Adevarul cat de dureros ar fi trebuie sa-l cunoastem. Ca altfel somnul ala al ratiunii...


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Jun 2004, 08:15 AM
Mesaj #75


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



In Evenimentul Zilei apare iarasi un articol despre acei oameni al caror nume este, spun unii, mai bine sa nu-l stim... Cititi aici.
Se spune ca cine nu-si cunoaste istoria risca sa o repete...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 28 Jun 2004, 09:11 AM
Mesaj #76


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Atunci sa publice dreaq' lista aia, sau macar cea a "colaboratorilor majori" si sa se termine o data cu mioritica "privire catre trecut" ca din cauza vesnicii asteia manii, nu ne putem uita inainte... wink.gif
Si ce se va intampla daca "apostolii de-Securizarii" vor apare pe lista, asta ma tot intreb eu... rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 28 Jun 2004, 09:55 AM
Mesaj #77


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Pai, dupa ce ar scapa de mania cu securistii, ar gasi alta. C-asa-i romanu'. laugh.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 28 Jun 2004, 11:13 AM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



QUOTE
Si ce se va intampla daca "apostolii de-Securizarii" vor apare pe lista, asta ma tot intreb eu...


Logic, or sa urle din toti rarunchii c-au fost plantati acolo pentru a fi compromisi. Iar dupa aia 99 % din cei aflati pe liste vor face exact acelasi lucru. Si uite asa totul se va sfarsi intr-un mare circ in care toata lumea va acuza pe toata lumea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 28 Jun 2004, 11:23 AM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



Fiţi bă serioşi - cazurile cu "adevărat grele" de pe vreme lui nea Nae ( care pot compromite cu adevărat un om pe viaţă şi chiar securitatea naţională gen legăturile cu Carlos Şacalul, metodele de tranzit ale drogurilor spre Occident utilizate de Secu pentru a face rost de valută, traficul de arme cu ţările "prietine" ş.a.m.d. ) sunt ferecate pe 50 de ani la SIE ... şi poate e mai bine aşa ... unsure.gif
Astea-s doar plevuşcă, dar din păcate de-aia care (re)trezeşte vechi dihonii personale. sad.gif

Acest topic a fost editat de MIA: 28 Jun 2004, 11:24 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 28 Jun 2004, 11:30 AM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Normal, Ioane, o sa se dea la hiene listele "pufarezilor", aia mai "profesionisti" nu o sa apara, ca doar ei... fac lista... cry.gif
Si o sa stie si gugulanu' cine l-a turnat pentru bancuri politice di de ce i s-a refuzat excursia de afaceri in Rusia sau RDG si... cam atit si doar atit... mad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 28 Jun 2004, 11:35 AM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



Exact. Ori dacă eventual chiar interesează pe cineva din NATO şi/sau UE ceva ( deşi nu-s chiar sigur de asta ph34r.gif ) sunt tocmai astfel de oameni, nu nea Pandele care l-a turnat pe veciu' Văsīi de la 4 că spune bancuri politice de ciudă că nevasta lui e a mai mişto de pe stradă sau Domnu' Popesco care de ciudă că i se refuză lui publicarea pe motive că ar muri cititorii de plictiseală īi bīrfea pe toţi colegii din redacţie mai talentaţi. rolleyes.gif

Părerea mea fireşte. smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 28 Jun 2004, 12:36 PM
Mesaj #82


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Institutul Roman de Istorie Recenta (IRIR) , Fundatia " Gheorghe Ursu" si Saptamanalul "Academia CATAVENCU" , incepand cu nr. 49 din 9-15 decembrie,2003, au inceput sa publice listele cu ofiterii de securitate care au facut politie politica. De ce si cum s-au facut aceste liste ? Citez din articolul domnului Marius Oprea , istoric si cercetator la IRIR :

" Ce e un "securist "? Cine l-a vazut, citi il cunosc, pe unde este el de gasit si de ce o gramada de lume simte , asa, un fel de emotie surda in stomac atunci cand cuvantul apare pe buze ? Securistul este sinonim cu lasitatea . Si cu compromisul. Securistul a crescut inaintea disparitiei lui Ceausescu si s-a privatizat la aparitia lui Iliescu. Securistul are forma unei vile mari si albe , rasarita intr-un cartier rezidential, e rosu in obraji ca un cont in banca sau produce rapoarte despre opozitie , pericolul maghiar, kurzi si alte amenintari la adresa sigurantei nationale. Securistul este de multa vreme parlamentar , lucreaza la primarie sau e doar vecinul nostru de bloc, batrinel pasnic ,dar cu privire otelita ... Pazeste macar siguranta nationala a scarii de bloc. Securistul este saminta sadita pe cimpul fricii noastre, ale carei roade le culegem astazi.........."

Listele cuprind numele, functia, gradul anchetatorilor sau securistilor asa cum apar in dosarele de urmarire informativa solicitate si studiate de cetateni la Consiliul National pentru Studierea Arhiveleor Securitatii (CNSAS) .
IRIR, "Academia Catavencu"(www.catavencu.ro) si Fundatia "Gheorghe Ursu" solicita in continuare persoanele care au avut acces pina in prezent la propriile dosare de urmarire informativa si sunt in posesia acestora ( copii xerox) sa le puna la dispozitia acestor organizatii . Dosarele pot fi expediate pe adresa IRIR , strada Matei Voievod nr.18,sector 2 Bucuresti. Tel : 021- 252.75.56 sau irir@euroweb.ro
De programul de cercetare se ocupa istoricii : Sorin Cucerai, Armand Gosu, Stejarel Olaru.


Ce ne spun in general dosarele obtinute ( chiar asa ciuntite ) studiate pana in prezent ? Sa-i dam cuvantul din nou lui Marius Oprea de la IRIR :

"(...) E greu sa explici ce s-a intimplat . Nu au fost niciodata mai multi de 15.000 , dar au stiut sa para ca sint de douzeci de ori mai multi. Ei sint aparatorii patriei. Ai acelei Romanii din care pleaca tinerii, al acelei tari macinate de coruptie, de saracie si tristete.... Publicarea listelor de securisti a fost posibila si are ca sursa documentele care ne-au fost puse la dispozitie pina acum de victimele lor : oameni care si-au vazut propriile dosare de urmarire si/sau condamnare politica , ori rude ale celor napastuiti. Ei au avut puterea de a-si privi trecutul inchis in hirtii pline de mizerie umana, in care s-au gasit sau i-au gasit pe cei dragi turnati din gros si apoi pregatiti pas cu pas , prin "planuri de masuri" riguros intocmite, sa ingroase numarul detinutilor din puscarii si colonii penitenciare - si binenteles, fondul de prime alocat celor care ii turnau si a celor care ii controlau pe turnatori...... Pina acum gratie CNSAS peste 3000 de oameni si-au vazut propriul dosar intocmit de politia politica comunista..... Avem deja in bazele de date mai mult de 1.500 de fosti ofiteri de Securitate iar numarul lor creste zilnic. Intelegem astfel sa sprijinim o institutie a statului , CNSAS-ul, care a devent un soi de cenusareasa a sistemului institutional din Romania. Daca Serviciul Roman de Informatii, ca si celelalte servicii secrete din Romania, daca majoritatea parlamentara, premierul si presedintele tarii fac tot ceea ce este posibil pentru a-i apara pe fostii securisti, de a apara astfel cit mai mult din mostenirea comunista din Romania, zicem noi ca restul romanilor sint totusi de partea cea buna a baricadei. Sa punem la un loc numarul securistilor, al activistilor de partid si micilor dumnezei locali ai regimului - nu ies mai mult de cincizeci de mii de oameni. Cine sint ei ? Unde sint ei acum ? N-ar strica sa aflam. Tocmai de aceea, ne-am decis sa facem ceva. Sa facem liste ! "

De circa doi ani functioneaza la Bucuresti ( in baza unei legi aprobate cu chiu cu vai de parlament ) Consiliul National pentru Studiere Arhivelor Securitatii (CNSAS) cu sediul in Str.Dragoslavele nr.2-4 . Cei curiosi sa afle daca fost Securitate i-a avut in "lucru" trebuie sa solicite in scris accesul la propiul dosar de urmarire. Cererea solicitantului trebuie sa contina datele sale biografice, iar in situatia in care cererea este facuta in numele unei rude decedate , trebuie prezentate documentele care-l indreptatesc sa faca acest gest : carte de identitate , certificat de deces,etc.Raspunsul va sosi in scris si in termen de 30 de zile. Pentru cei care vor mai mult de atat, adica sa studieze dosarele Securitatii chiar daca nu au fost victimile ei, exista articolul 33 din regulamentul de organizare si functionare a CNSAS care le da acest drept " pe baza unei cereri mentionind caracterul cercetarii - studiul istoric, politologic,psihologic,sociologic - precum si forma de valorificare : carte,articol,conferinta,tema de cercetare . Colegiul CNSAS acrediteaza cercetatori cu calificare academica, carora le pune la dispozirie documente si informatii complete cu privire la structura , metodele si activitatile organelor de Securitate, in scopul stabilirii adevarului istoric asupra perioadei dictaturii comuniste .


O precizare necesara : Prin poliţie politică se intelege toate acele structuri ale securităţii, create pentru instaurarea şi menţinerea puterii totalitar comuniste, precum şi pentru suprimarea sau īngrădirea drepturilor şi libertăţilor fundamentale ale omului.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 28 Jun 2004, 01:07 PM
Mesaj #83


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



March, nu te credeam atat de naiv. Listele alea publicate de Catavencu sunt apa de ploaie. Le-am vazut si eu. Niste insiruri de nume ale unor oameni de care nu a auzit aproape nimeni si despre care nu se spune altceva, doar li se publica numele. Sa fim seriosi, cei de la Catavencu vor si ei sa isi vanda ziarul.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 28 Jun 2004, 06:27 PM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Nefertitti,

Naivitatea asta s-ar parea ca e de partea ta ! E regretabil daca tie aceste nume( publicate si comentate in suplimentul ziarului pe care l-am mentionat mai sus) nu-ti spun nimic :

-col. Ilie Merce ,sef serviciu in Directia I, Serviciul 6 Bucuresti , se ocupa de oamenii de arta si cultura ( in prezent deputat PRM )
-col. Victor Neculicioiu seful Securitatii Brasov ( in 2000 era general de brigada in SRI !)
- col. Marian Ureche, adjunct sef Directia I, Informatii interne , se ocupa de sectorul "Arta si Cultura" ( in februarie 2001 a fost numit sef al Serviciului Independent de Protectie si Anticoruptie (SIPA) unde a facut echipa buna cu generalii Descultu si Gheorghe, amindoi fosti ofiteri de Securitate. Datorita campaniei de presa Ureche a fost nevoit sa demisioneze in 2003)
- lt. Filip Memu , Inspectoratul Judetean Olt de Securitate ( in prezent in prezent seful Directiei judetene Valcea a SRI)
- capitan Victor Achim , in Directia I, unde se ocupa de "arta si cultura". ( dupa 1990 Achim a fost destul de inspirat incat sa renunte la vechea activitate. Intre timp ca orice securist normal a intrat in afaceri. Si pentru ca avea antrenament in "arta si cultura" , este acum proprietarul editurii Paco. Daca il intrebi despre trecutul lui securist, spune ca el nu a facut politie politica, ci munca de informatii. A slujit Patria. Astazi face acelasi lucru, din moment ce colonei si generali precum Dumitru Tabacaru, Marian Ureche sau Ion Stanescu publica la editura Paco carti despre rolul Securitatii in apararea sigurantei nationale ).
- maior apoi colonel Stefan Alexie , seful securitatii Gorj ( o persoana cu numele de Stefan Alexie s-a numarat printre cei 20 de angajati al Gelsor care la 17 decembrie 1999 au incercat sa cumpere actiuni ale BIR in scopul preluarii acesteia de Gelsor. Fiecare dintre acestia intentionau sa cumpere aproximativ un milion de actiuni, la pretul de 10000 bucata)
- maior Virgil Bercaru , sef colectiv DSS, Securitatea Bucuresti. ( dupa 1989 a fost colonel in cadrul Ministerului de Justitie iar in 1999 a fost inaintat la gardul de general. S-a aflat la conducerea SIPA pina in inuarie 2001, cand a fost demis de Rodica Stanoiu, in urma unui scandal de coruptie izbucnit la Penitenciarul Gherla).
- lt.col. IOn Bodunescu, sef al Securitatii Dolj ( in prezent decanul Facultatii de Drept a Universitatii "Dacia" de la Baile Herculane.
- "faimosul" Ristea Priboi, inainte de 1989 , adjunctul sefului departamentului din Directia de Informatii Externe (DIE) care se ocupa de postul de radio "Europa Libera". Actual deputat, dupa 2000 fiind instalat chiar sef al Comisiei comune a celor doua camere ale Parlamentului pentru exercitarea controlului asupra ( culmea !!) Serviciului de Informatii Externe .


Ma opresc aici cu citarea. Lista e foarte lunga si nu contine numai o insiruire de nume , asa cum incerci sa insinuezi, ci prezinta (fragmentat , desigur, pentru ca dosarele complete sunt inca sub obroc ) actiuni de politie politica in care au fost implicati respectivii securisti. Iar pe marginea listei ( "apa de ploaie" cum o numesti) comenteaza nume precum : Neagu Djuvara, Andrei Plesu, Emil Hurezeanu, Stelian Tanase Robert Turcescu, Aurora Liiceanu, H-R Patapievici, Adrian Cioroianu, ziaristi precum Liviu Mihaiu, Eugen Istodor, Cornel Ivanciuc, Cristian Levant, tineri istorici de la IRIR : Stejarel Olariu, Marius Oprea, Sorin Cucerai, Armand Gosu,etc.

Deci , Nefertiti ori nu cunosti problema in discutie si atunci ar trebui sa intrebi, sa te clarifici( daca te interesa cu adevarat puteai sa participi si la "Dialoguri despre colaborationism - Scriitori si Securitatea. Ce ne spun dosarele CNSAS" in organizarea ziarului Romania literara, la Clubul Prometheus, in noiembrie 2003) , ori arunci cu "fumigene" din motive pe care nu le cunosc ! Nu as vrea sa cred ca este o incercare de discreditare a celor postate de mine la acest subiect . Metoda specifica celor listati de "A.C."

Acest topic a fost editat de March: 28 Jun 2004, 08:29 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 28 Jun 2004, 09:51 PM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (nefertiti @ 28 Jun 2004, 02:09 PM)
March, nu te credeam atat de naiv. Listele alea publicate de Catavencu sunt apa de ploaie. Le-am vazut si eu. Niste insiruri de nume ale unor oameni de care nu a auzit aproape nimeni si despre care nu se spune altceva, doar li se publica numele. Sa fim seriosi, cei de la Catavencu vor si ei sa isi vanda ziarul.

Poate Naiv, poate nu, dar fata de multi alti cu diploma in domeniu, nu prea crede ca tot ce zboara se si mananca blink.gif

Doamna moderatoare...si dv. ati vazut listele si sigur ca nu spun mult sad.gif adica la ce va-ti fi asteptat?? ) Tocmai asta e buba discutiei pe aici smile.gif daca na-ti observat thumb_yello.gif Sau oare suntem pe un forum de Romani crescuti si educati pe aripile democratiei Americane?? hh.gif

Noi vrem sa ajungem in nici cel putin 15 ani direct acolo unde au ajuns Americani in peste 200 de ani?? Sau poate Catavencu trebuie inchis din cauza disinformatiei raspandite si lipsa de apreciere fata de "Luminatele" capate Romanesti??


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 29 Jun 2004, 08:32 AM
Mesaj #86


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (SORIN @ 28 Jun 2004, 10:53 PM)
Noi vrem sa ajungem in nici cel putin 15 ani direct acolo unde au ajuns Americani in peste 200 de ani??

Pai vrem, pentru ca nu avem 200 de ani la dispozitie. Asa cum Ungaria, Cehia, Polonia au reusit ca in 15 ani sa arda etapele, sa fie acolo unde sunt acum, asa am fi putut si noi, daca nu am fi avut parte de esalonul 2 al securitatii comuflat in FSN... Daca s-ar fi publicat dosarele astea la timp nu am fi fost franati de toti priboii atata vreme...
Nu putem intoarce istoria, nu putem sa schimbam nimic din ceea ce a fost rau in ultimii 15 ani. Dar putem incepe macar acum...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 29 Jun 2004, 08:47 AM
Mesaj #87


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (March @ 28 Jun 2004, 07:29 PM)
Iar pe marginea listei ( "apa de ploaie" cum o numesti) comenteaza nume precum : Neagu Djuvara, Andrei Plesu, Emil Hurezeanu, Stelian Tanase Robert Turcescu, Aurora Liiceanu, H-R Patapievici, Adrian Cioroianu

Adică nume de oameni care oricum ar fi comentat pe subiectul "securişti" ... tongue.gif

QUOTE

Asa cum Ungaria, Cehia, Polonia au reusit ca in 15 ani sa arda etapele, sa fie acolo unde sunt acum, asa am fi putut si noi, daca nu am fi avut parte de esalonul 2 al securitatii comuflat in FSN...


Eu continui să nu văd o legătură prea clară conducerea de către eşalonul 2 şi situaţia actuală a Romāniei ( pe ce plan - apropo ? unsure.gif ).
Oricum - o să mă repet aici - cele trei ţări mai sus menţionate au avut ( sau chiar au acuma ) la conducere guverne conduse de ... oameni din eşalonul 2, plus de asta o ţară ca Slovacia, atāta criticată la un moment dat inclusiv pentru acest aspect şi e deja īn UE ... ş.a.m.d., ş.a.m.d.

QUOTE

-col. Ilie Merce ,sef serviciu in Directia I, Serviciul 6 Bucuresti , se ocupa de oamenii de arta si cultura ( in prezent deputat PRM )


Despre Merce cred că oricine ştia ce a fost īnainte. A spus-o chiar el, ce naiba !, nu văd ce aduc īn plus cei de la AC la faza asta. rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 29 Jun 2004, 08:47 AM
Mesaj #88


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Ceea ce banuiam eu se adevereste (pentru mine...) o data in plus wink.gif
Lista cuprinde in majoritate nume legate de "munca de convingere" a artistilor, de parca numai ei ar fi fost urmariti de "aia cu ochii albastri"...
Asa ca totul incepe, o data in plus, sa aiba miros de razbunare a castei "muncitorilor cu gura", care-si da o importanta nemeritata...
Pacat... ideea excelenta a unei actiuni generalizare de dezvaluiri urmata de... trecerea IN SFARSIT la alte subiecte, mai constructive, se va ransforma, odata in plus, intr-o actiune de casta a "rozatorilor de creion"... rolleyes.gif
Dar poate ca asa e scenariul... dupa ce nu vor mai fi victime ale comunismului nu vor mai fi nimic... wink.gif rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 29 Jun 2004, 09:33 AM
Mesaj #89


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Citeste totusi listele si ai sa vezi nenumarate actiuni de politie politica impotriva oamenilor simpli , ca sa zic asa, muncitori, functionari,etc. Un capitol intreg este dedicat reprimarii muncitorilor care au participat la revolta de la Brasov. Cat despre intelectuali, pai cine putea sa prezinte cel mai mare pericol pentru ideologia unui regim totalitar.... N-ai auzit ce-i spunea gen. Plesita lui Goma atunci cand i-a dat pasaportul sa plece 43.gif

@MIA Despre actiunile lui Ilie Merce vom auzi totul atunci cand dosarul lui va fi accesibil publicului. Deocamdata e pus la obroc pentru vreo 50 de ani cica ,sanchi, pentru chestiuni de siguranta nationala. Deocamdata.... Pentru ca un parlament format total dintr-o noua generatie poate schimba totul peste noapte. Cine putea pune pariu acum 10 ani ca Iliescu va participa in 2004, (cu paionul lui Ratiu la git tongue.gif ), la summit-ul Nato de la Istanbul 43.gif

Acest topic a fost editat de March: 29 Jun 2004, 09:36 AM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 29 Jun 2004, 10:03 AM
Mesaj #90


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Imi pare rau sa va dezamagesc, dar spuneti-mi si mie la ce a folosit lista aceea publicata de Catavenci? Unele dintre numele pe care March le da exemplu erau deja cunoscute, adica se stia ca au fost si sunt securisti. Care era noutatea? Si, repet, as vrea sa stiu la ce ajuta publicarea listei. In paranteza, sa nu intelegeti cumva ca am ceva impotriva, dar eu chiar caut un rezultat al unor asemenea actiuni. Ca se tine atentia opiniei publice ocupata cu niste fantome? Asta da, asta se obtine cu lista respectiva. Dar altceva?
Cat despre Academia Catavencu, nu spune nimeni ca trebuie inchisa, e o idee puerila. Dar, zau ca stiu mai multe din ce se petrece acolo. Si nu din auzite. In fine, despre cei pe care tu ii insiri spunand ca au comentat si vor comenta pe marginea acestui subiect... Hurezeanu pe mine nu ma mai impresioneaza demult cu prefacatoria lui, Cioroianu mi se pare un pretins istoric mai mult sau mai putin mediocru (e doar parerea mea), iar restul, de acord, sunt oameni de valoare. Dar e normal sa comenteze subiectul, nu vad de ce ar fi asta o glorie.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 29 Jun 2004, 10:11 AM
Mesaj #91


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (nefertiti @ 29 Jun 2004, 11:05 AM)
Cioroianu mi se pare un pretins istoric mai mult sau mai putin mediocru (e doar parerea mea)

Şi a mea. tongue.gif
Sau mai exact - un istoric ... oprit īn evoluţie de preocupări īn alte planuri. wink.gif

Părerea mea fireşte - oricum paralelă cu subiectul, dar nu m-am putut abţine. smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 29 Jun 2004, 11:17 AM
Mesaj #92


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



off-topic : as vrea sa aud/cunosc opinia publica a specialistilor in istorie ( nu virtuali, desigur) asupra pregatirii si capacitatilor lui Cioroianu.

Cat despre Hurezeanu, desigur fost " dusman al poporului, tovarasi" tongue.gif Si poate si in prezent. Pentru ca iata cum comenta el recent chestiunea Securitatii :
............................
Una din cele mai importante diferente dintre STASI si Securitate tine de proiectia lor in prezent. Legea accesului la dosarele STASI, din 1991, considera ca si serviciul de spionaj est-german a facut politie politica . Atita vreme cit agentii est-germani au urmarit,rapit sau asasinat adeversari in afara tarii lor , ei sint considerati la fel de vinovati ca si camarazii responsabili cu represiunea interna.
In Romania, o lege similara exonereaza de raspunderea oricarei examinari serviciile Securitatii insarcinate cu " siguranta nationala". Siguranta nationala si-a dobindit de-abia azi , post-mortem, caracterul de tabu absolut. Ofiterii si agentii ei, descoperiti, acoperiti,adormiti,anesteziati sau inviorati , din fostele si actualele servicii de informatii externe, au devenit imuni. Asasinii lui Noel Bernard,Mihai Cizmarescu si Vlad Georgescu, directorii Departamentului roman al Europei Libere , morti " in conditii suspecte" , asa cum accepta in urma cu doi ani insusi Ion Iliescu, la ceremonia decorarii Europei Libere, , sint in continuare liberi si imuni. Pentru mine, doar ziua in care numele asasinilor fostilor mei colegi va fi cunoscut, iar reteaua informativa a terorismului de stat ceausist din Occident dezvaluita, va conta ca nivel zero al democratiei euro-atlantice in Romania.


EMIL HUREZEANU
ziarist,analist politic
fost director al Departamentului roman al Europei Libere, fost director al sectiei romane a postului Deutsche Welle ( Koln)



Acest topic a fost editat de March: 29 Jun 2004, 11:26 AM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 29 Jun 2004, 11:29 AM
Mesaj #93


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



March, incearca sa analizezi lucrurile in profunzime, nu te limita la niste declaratii sforaitoare ale unora.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 29 Jun 2004, 12:08 PM
Mesaj #94


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



QUOTE
fost director al Departamentului roman al Europei Libere, fost director al sectiei romane a postului Deutsche Welle ( Koln)


Ai uitat sa zici "fost consilier al lui Adrian Nastase".


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 29 Jun 2004, 12:08 PM
Mesaj #95


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Scuza-ma , de profunzimea ta asupra acestui subiect sunt lamurit

Aferim !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 29 Jun 2004, 12:24 PM
Mesaj #96


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Nu consideri totusi ca e un mod PREA expeditiv pentru a "inchide gura" cuiva care nu e de acord cu tine? wink.gif
Ma bag si eu, nu de alta dar "spetialistii" tai se lasa cam tot atat de asteptati ca si cei 15 000 ai lu' Constantinescu... rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 29 Jun 2004, 12:32 PM
Mesaj #97


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (nefertiti @ 29 Jun 2004, 01:29 PM)
Nu te opreste nimeni sa ceri asemenea opinii  tongue.gif
Oricum, nu ai raspuns la ce am intrebat.

Ca tot vorbesti de profunzimea lucrurilor, stii de ce sunt necesare aceste liste ? Sa stim ce au fost inainte de 1989 cei ce astazi au devalizat bancile, au furat banii populatiei prin Caritas, de la Safi, FNI, pe cei care au vandut industria in schimbul unor comisioane enorme,etc.etc. Presa a fost si este plina de relatari. Listele sunt necesare pentru primenirea morala a societatii romanesti, pentru asanarea mocirlei in care inca ne aflam.
Celor interesati le recomand sa citeasca in ziarul "Ev.Z." de ieri 28/06 despre mocirla si nemernicia care exista in televiziunea romana ceausista, despre securisti, turnatori si cei turnati. Ce fac ei astazi, unde sunt si cum isi justifica ( turnatorii) actiunile din acea vreme.

Cam acesta e rostul acestor liste stimata Moderatoare.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 29 Jun 2004, 12:36 PM
Mesaj #98


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (March @ 29 Jun 2004, 01:34 PM)
Sa stim ce au fost inainte de 1989 cei ce astazi au devalizat bancile, au furat banii populatiei prin Caritas, de la Safi, FNI, pe cei care au vandut industria in schimbul unor comisioane enorme,etc.etc.

Mie unul mi se-nrupe ce au fost ăia īnainte de '89, cīt mai ales cine sunt şi ... cānd vor ajunge la bulău ... devil.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 29 Jun 2004, 12:38 PM
Mesaj #99


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



In nici un caz nu doresc sa apar serviciile "Odiosului si sinistrei" dar ei erau mici copiii in cele ale delapidarii avutiei nationale fata de "democratii" post-revolutionari care, EI, au dus actiunile prezentate in lista ta pe niste culmi ale sublimului imposibil de imaginat unui creier odihnit de comunist... mad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 29 Jun 2004, 12:41 PM
Mesaj #100


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Sorine, dar e vorba in general despre aceleasi persoane... Uite trei exemple: daca s-ar fi stiut de la bun inceput ca Patriciu, Catarama si Voiculescu (asa, ca exemplu) au stele de securitate pe umar, nu ar fi ajuns niciodata in pozitiile pe care le au acum...

Acest topic a fost editat de abis: 29 Jun 2004, 12:41 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 29 Jun 2004, 12:41 PM
Mesaj #101


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



QUOTE (nefertiti @ 29 Jun 2004, 12:05 PM)
Imi pare rau sa va dezamagesc, dar spuneti-mi si mie la ce a folosit lista aceea publicata de Catavenci? Unele dintre numele pe care March le da exemplu erau deja cunoscute, adica se stia ca au fost si sunt securisti. Care era noutatea? Si, repet, as vrea sa stiu la ce ajuta publicarea listei.

Pai ajuta destul de mult Dna Nefertiti.
In primul rand pentru ca vine sa confirme ceea ce doar se presupunea, sau sa confirme inca odata ceea ce se afirmase nesustinut pe ici si pe colo.

Apoi ca idee generala avem nevoie de asta pentru a ne putea depasi greselile din trecut.
Nu poti construi nimic pe un teren in miscare.
Cu totii am fost partasi ai marelui compromis si fiecare are partea lui de vina pentru tot ce s-a intamplat...Mai mare sau mai mica..

Eu insa, am nevoie sa stiu pentru a putea ierta !!

Eu nu cer ca cineva sa fie pedepsit in mod anume. Sunt foarte multi care au motive sa ceara asta, ma gandesc la familiile si chiar la cei care au fost efectiv haituiti, terorizati, maltratati.
Dar nici nu pot sa stau cu mainile in san urmarind jocul asta al Mariei care isi tot schimba din palarii.

Ca sa putem sa redevenim o societate sanatoasa trebuie sa ne clarificam foarte exact trecutul raspandind ceata care il tot invaluie de atatia ani..

Publicarea dosarelor e imperativ necesara, macar ca un act pur simbolic, ca o reparatie morala, daca nu si ca un act de justitie !!


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 29 Jun 2004, 12:43 PM
Mesaj #102


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (Superunknown @ 29 Jun 2004, 02:10 PM)
QUOTE
fost director al Departamentului roman al Europei Libere, fost director al sectiei romane a postului Deutsche Welle ( Koln)


Ai uitat sa zici "fost consilier al lui Adrian Nastase".

A avut cel putin decenta sa se retraga urgent , vazind in ce a intrat !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 29 Jun 2004, 12:47 PM
Mesaj #103


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Ce sa ierti, nu te supara, dar daca esti tanar nu prea ai ce ierta, iar cei care au fost cel mai afectati de sistem (tinerii anilor 50, de ex.) sant prea ocupati cu grijile cotidiene sa se mai gindeasca la asta...
Fac pariu ca (probabil) nimeni de aici nu a fost afectat de vechiul sistem IN PARTICULAR, adica mai mult decit media populatiei... cool.gif
De aceea eu consider, in general, ca timpul vanatorii colective de securisti a trecut si ca acum incepe rolul istoricilor si sociologilor...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 29 Jun 2004, 12:48 PM
Mesaj #104


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (abis @ 29 Jun 2004, 01:43 PM)
Uite trei exemple: daca s-ar fi stiut de la bun inceput ca Patriciu, Catarama si Voiculescu (asa, ca exemplu) au stele de securitate pe umar, nu ar fi ajuns niciodata in pozitiile pe care le au acum...

De Voiculescu e sigur ( şi era inclusiv īn '90 ) că a fost ofiţer de Securitate - lent-colonel parcă - nu ? wink.gif
Dar de ceilalţi doi eşti aşa convins că au fost ofiţeri de Securitate ? unsure.gif

Şi nu fii tu chiar convins de ce zici - pe vremea lui nea Nae cea mai mare concentraţie de oameni care chiar ştiau ce e aia capitalism internaţional era pe la Comerţul Exterior ... ori acolo ... cred că toţi dădeau cu subsemnatu' periodic ... ph34r.gif
Să presupunem că eşti investitor străin onest şi vii īn Romānia şi ai nevoie de un director de vānzări/export ? Pe cine alegi ? Pe un oarecare fără urmă de experienţă, chiar 100% curat la dosărel sau pe unul care deja ştie despre ce e vorba ?
Şi ca să īţi parez o eventuală paralelă - īn Cehia, Ungaria, Polonia şi chiar fosta Germanie de Est investitorii au ales ... după buzunar de regulă ... sorry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 29 Jun 2004, 01:05 PM
Mesaj #105


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Spionajul romanesc(DIE) ii facea imagine Cizmarului genial in presa mondiala.

Cititi dezvaluirile fostului ofiter de informatii Liviu Turcu, aici :

http://www.jurnalul.ro/modules.php?op=modl...rticle&sid=3407


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post

24 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 01:45 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman