HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

24 Pagini V  « < 16 17 18 19 20 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Jocul Reconstructiei Logice
actionmedia
mesaj 16 Sep 2004, 08:04 AM
Mesaj #576


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Iata si primul meu set de întrebari pe ziua de azi.

Ar fi interesant sa aflam ce a facut Low în perioada imediat următoare serii atentatelor.

1. S-a ascuns?
2. S-a afişat în public... viu laugh.gif în timp ce toată lumea îl credea mort?
3. A fugit din localitate?

Acest topic a fost editat de actionmedia: 16 Sep 2004, 08:05 AM


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 16 Sep 2004, 08:18 AM
Mesaj #577


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Aveti salutul lui Hampu !!! thumb_yello.gif


Bun gasit pieteni, astazi la o noua etapa a jocului care ne-a rapit atata timp in ultima saptamana...
Sa speram cu totii ca foarte curand vom scapa de grija pe care i-o purtam, si ne vom reantoarce fericiti la treburile noastre cu ceva amintiri placute de pe urma lui, unul dintre voi carand dupa el o lada de bere...

Cine va fi acela ??...Hai sa vedem in cele ce urmeaza !!


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 16 Sep 2004, 08:21 AM
Mesaj #578


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Netul imi merge ca devil.gif ...Imi cer de pe acum scuze de eventualele neajunsuri

Olaf:

1. Low este intemnitat in urma unui proces? (adica nu printr-o decizie de moment)
2. Low este originar din capitala tinutului pe care l-a condus?
3. Low este dat in vileag de catre cineva care ii vede semnul?


Rasp.

1. Da de un punct
2. Nu de un punct
3. Nu


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 16 Sep 2004, 08:21 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Hampu The Great
mesaj 16 Sep 2004, 08:33 AM
Mesaj #579


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



skysurfer..parerea mea e ca era demult vremea sa incerci cate ceva. In locul tau as mai astepta un picut pentru ca au rama nelamurite vreo doua lucrusoare dintre elementele de legatura, si unul ceva mai baban..Sigur le poti usor presupune...it's up to you, my friend...

Primul set:
1. Cei doi gropari vorbeau de "5 morti". Se considera moarte si faptul ca a fost trimis cadavrul in piata?
2. Low fusese ajutat de cineva sa evadeze?
3. Persoana care l-a incarcerat in final este o persoana de incredere a lui Low?


Rasp.

1. Da de trei puncte..pentru poporul care nu a inteles mare lucru din ce s-a intamplat in seara discursului, asta era o noua moarte..Excelent
2. Nu
3. Nu


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 16 Sep 2004, 08:35 AM
Mesaj #580


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



actionmedia: "Ar fi interesant sa aflam ce a facut Low în perioada imediat următoare serii atentatelor.
...nope...nu ar fi interesant

1. S-a ascuns?
2. S-a afişat în public... viu în timp ce toată lumea îl credea mort?
3. A fugit din localitate?

1. Nu
2. Nu
3. Nu




--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
skysurfer
mesaj 16 Sep 2004, 08:49 AM
Mesaj #581


Vesnicul indragostit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.055
Inscris: 5 February 04
Forumist Nr.: 2.102



Ok Hampu. Orice ar fi dupa ce imi epuizez intrebarile, pana in ora 4 formulez si cateva reconstituiri.
Al doilea meu set de intrebari, cel suplimentar il pastrez pentru moment.
4. Low a fost intemnitat ultima oara de fostul suveran?
5. Groparii spuneau ca nici macar atunc cand moare Low nu este inmormantat cum se cuvine. Intrebarea este:Biserica a refuzat sa ii faca slujba pentru ca s-a sinucis?
6. Se specifica undeva in poveste ca LOW A UCIS O PERSOANA si pentru asta a intrat in inchisoare?


--------------------
I was nauseous and tingly all over. I was either in love or I had smallpox.
~ Woody Allen
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 16 Sep 2004, 08:51 AM
Mesaj #582


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Setul doi:

1. Pentru ca nici una din variantele propuse de mine nu a fost validată nu pot sa presupun decat ca Low a fost arestat imediat ce a fost declarat "oficial" mort prin trimiterea căruţei cu cadavru în piaţă, adevărat?
2. Închisoarea în care s-a sinucis Low se afla în acelaşi ţinut pe care el l-a condus?
3. A fost închis de aceiaşi oameni care îl condamnaseră la moarte înainte de a ajunge tiran?

P.S. Hampu s-ar putea ca unele întrebari de-ale mele să nu fie înţelese pe deplin, probabil datorita exprimarii.
Spre exemplu în acest post am întrebat.
QUOTE
1. Una din cele 5 morti menţionate în final este "moartea aparentă" a celui de-al treilea "Low", adică a celui din serviciile secrete?


"moarte aparenta" însemna ca oamenii cred ca a murit dar de fapt nu a murit si se referea la cadavrul din piata. Probabil ar fi trebuit sa explic ce se întelege prin moarte aparenta dar credeam ca este clar pentru ca stabilisem deja ca cel care a iesit din sala era membru al serviciilor secrete si ca acestia au decis sa il declare mort pe Low.

Raspunsul tau a fost
QUOTE
1. Una din cele 5 morti menţionate în final este "moartea aparentă" a celui de-al treilea "Low", adică a celui din serviciile secrete?
..............
Rasp.

1. Nu


Fara nici un punct.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zeedan
mesaj 16 Sep 2004, 08:52 AM
Mesaj #583


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 16
Inscris: 2 June 04
Forumist Nr.: 3.717



Buna regasit prieteni !
Nu stiu la altii cum este dar, de cand faza cu turturele de ghiata, orice intrebare pe care as putea sa o pun parca n-are sare si piper. M-a spart georgeones. Si acum vad ca ne-a sedus si abandonat.

Hai sa vedem ce intrebam astazi:
1. Si aici va rog sa nu radeti. Low ajunge la putere in urma aparitiei unui fenomen natural ? (Am vazut cand eram mic un film cu un sarlatan care ajunge din condamnat la moarte imparat pentru ca stia ca in timpul executiei sale va fi o eclipsa totala de soare). Nu-mi iese din cap scenariul asta.
2. Low afla ca Jude si Low au pus la cale atentatele?
3. Dupa moartea lui Low revine la putere fostul suveran ?


--------------------
"The universe is made of stories, not of atoms."
Muriel Rukeyser
Go to the top of the page
 
+Quote Post
skysurfer
mesaj 16 Sep 2004, 08:57 AM
Mesaj #584


Vesnicul indragostit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.055
Inscris: 5 February 04
Forumist Nr.: 2.102



Actionmedia, cel care e trimis in caruta, din cate imi amintesc eu nu este un membru al serviciilor secrete. Citeste posturile anterioare, pentru ca cel din caruta este recunoscut de populatie ca fiind Low (de fapt era fratele sau) pe cand cel care iese din sala tocmai de aia statea cu batista la fata pentru ca nu semana.


--------------------
I was nauseous and tingly all over. I was either in love or I had smallpox.
~ Woody Allen
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 16 Sep 2004, 09:07 AM
Mesaj #585


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (skysurfer @ 16 Sep 2004, 10:10 AM)
Actionmedia, cel care e trimis in caruta, din cate imi amintesc eu nu este un membru al serviciilor secrete.

Nici nu am spus ca este. Membru al serviciilor secrete este cel care a aparut pe scena cu batista lagura. Moartea lui aparenta insemna trimiterea carutei cu cadavrul in piata. S-a stabilit deja ca acest cadavru apartinea fratelui geaman.
Eu am spus "moartea aparenta a celui de-al treilea Low" si am facut completarea cel din serviciile secrete pentru ca m-am gandit ca lume-a din sala a considerat ca cel care a iesit era Low dar de fapt era membru al serviciilor secrete. Moartea aparenta înseamna ca oamenii au considerat ca acel cadavru apartine acelui Low care a parasit sala si nu a celui care s-a prabusit otravit.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 16 Sep 2004, 09:52 AM
Mesaj #586


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



QUOTE
(Am vazut cand eram mic un film cu un sarlatan care ajunge din condamnat la moarte imparat pentru ca stia ca in timpul executiei sale va fi o eclipsa totala de soare).

Cred ca era vorba de "Un Yankeu la curtea regelui Arthur", carte scrisa de Mark Twain, dupa care s-au facut multe filme...

Si al doilea set de intrebari:
1. Oamnii il credeau pe Low cu puteri supranaturale? (daca tot murea si... nimic tongue.gif )
2. Doctorul a fost arestat odata cu Low? (acum, nu prima data)
3. Tribunalul care hotaraste intemnitarea lui Low este un tribunal legitim? (legal)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 16 Sep 2004, 10:17 AM
Mesaj #587


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Am foarte mari probleme cu netul....

Incerc sa fiu in pas cu discutia:

actionmedia, poate am citit eu grabit intrebarea ta, poate s-ar fi cuvenit sa iti cer sa o reformulezi cumva...
Eu atunci cand am raspuns 'Nu" de nici un punct am vrut sa amendez exact sensul intrebarii acare implica agentul din serviciile secrete ce i-a luat locul lui Low....
Admite te rog ca adaugarea aia cu: "...adica a celui din serviciile secrete" deturneaza prima parte a intrebarii, care daca ar fi ramas asa ar fi meritat punctata.

Vazand postul lui skysurfer vad ca nu sunt singurul care am inteles asa...
Totusi daca mai sunt si alte opinii e bine ca ele sa fie anuntate acum si aici...
Vom decide apoi impreuna, ca intotdeauna !!
Cel putin in acest coltisor al Hanului suntem o comunitate perfecta de prieteni... thumb_yello.gif



--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 16 Sep 2004, 10:20 AM
Mesaj #588


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (Hampu The Great @ 16 Sep 2004, 11:30 AM)
Admite te rog ca adaugarea aia cu: "...adica a celui din serviciile secrete" deturneaza prima parte a intrebarii, care daca ar fi ramas asa ar fi meritat punctata.

De acord. Ce a fost a fost, e şi vina mea. Dar am vrut să atrag atenţia asupra acestui aspect, poate vor avea si altii de învătat din greselile mele.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 16 Sep 2004, 10:25 AM
Mesaj #589


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



skysurfer:

Al doilea meu set de intrebari, cel suplimentar il pastrez pentru moment.
4. Low a fost intemnitat ultima oara de fostul suveran?
5. Groparii spuneau ca nici macar atunc cand moare Low nu este inmormantat cum se cuvine. Intrebarea este:Biserica a refuzat sa ii faca slujba pentru ca s-a sinucis?
6. Se specifica undeva in poveste ca LOW A UCIS O PERSOANA si pentru asta a intrat in inchisoare?

Al doilea set de raspunsuri:

4. Nu
5. Da, de doua puncte. Desi toata lumea a luat in calcul acest amanunt, nimeni nu a pus o intrebare directa in legatura cu el.
6. Nu


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 16 Sep 2004, 10:36 AM
Mesaj #590


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



actionmedia:....raman la parerea ca ar fi trebuit sa iti cer sa reformulezi asa cum am facut in mai multe situatii similare sad.gif ...
Sper sa nu influenteze in mod esential concursul aceasta noua scapare a mea cry.gif .....
In rest iti multumesc pentru intelegere !!

1. Pentru ca nici una din variantele propuse de mine nu a fost validată nu pot sa presupun decat ca Low a fost arestat imediat ce a fost declarat "oficial" mort prin trimiterea căruţei cu cadavru în piaţă, adevărat?
2. Închisoarea în care s-a sinucis Low se afla în acelaşi ţinut pe care el l-a condus?
3. A fost închis de aceiaşi oameni care îl condamnaseră la moarte înainte de a ajunge tiran?


Rasp.

1. Nu...si capeti aici un puncticel (nu prin compensatie) pentru faptul ca aduci in discutie cam singura chestiune inca putin tulbure
2. Nu de doua puncte.
3. Da de trei


ai vazut ce repede te-a despagubit destinul....Sti de ce a procedat asa ?? Pentru ca a vazut ca esti un jucator corect si fair !!


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 16 Sep 2004, 10:40 AM
Mesaj #591


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Olaf...si tu esti un mare perdant...Cand ai sa vezi rezolvarea o sa ai nevoie de o tesla hh.gif

Si al doilea set de intrebari:
1. Oamnii il credeau pe Low cu puteri supranaturale? (daca tot murea si... nimic )
2. Doctorul a fost arestat odata cu Low? (acum, nu prima data)
3. Tribunalul care hotaraste intemnitarea lui Low este un tribunal legitim? (legal)

Rasp.

1. Cred ca da...
2. Nu
3. Da


Hai, hai concentreaza-te putin...put your self togheter buddy !!


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 16 Sep 2004, 11:01 AM
Mesaj #592


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Lucrurile sunt clare pentru mine prin urmare voi încerca o reconstituire pentru punctul 5.

Prin urmare ştim că... Serviciile secrete au luat decizia de a-l declara mort pe Low pentru a-l proteja şi au trimis în piaţă căruţa cu cadavrul fratelui geamăn. În acest moment Low nu mai este conducător al ţinuturilor de sus şi nu mai avea de ce să rămână pe acolo, doctorul şi serviciile secrete îl ajută să părăsescă ţinuturile de sus şi ajunge in teritoriul vecin unde era dat in urmarire dupa ce evadase din inchisoare, ghinionul lui este că a fost capturat şi închis pe viaţă pentru că între timp legea se schimbase, iar pedeapsa pentru fapta lui s-a transformat din condamnare la moarte în închisoare pe viaţă. În închisoare îşi scrijeleşte cu un cui cele două "J" din dorinţa de răzbunare. După o şedere destul de lungă în temniţă Low nu mai suportă detenţia şi firgul cumplit al iernii şi decide să îşi pună capăt zilelor cu ajutorul unui ţurţure de geaţă pe care şi-l înfige în ochi. El este înmormântat fără slujbă religioasă pentru că s-a sinucis.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 16 Sep 2004, 11:27 AM
Mesaj #593


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



actionmedia...e o interpretare gresita.....


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 16 Sep 2004, 11:28 AM
Mesaj #594


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



....chiar doua....Asteapta putin !!!


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 16 Sep 2004, 11:33 AM
Mesaj #595


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Dar chiar si asa ele sunt de prea mica importanta ca sa ma impiedice sa...

iti dau cele 30 de puncte pe care le-ai vanat..

Ferm decis si fara nici un dubiu !!!

Acest topic a fost editat de Hampu The Great: 16 Sep 2004, 11:34 AM


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 16 Sep 2004, 11:50 AM
Mesaj #596


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



dance.gif dance.gif 38.gif
Însemana ca s-a terminat concursul? Sau mai sunt aspecte neelucidate încă.... unsure.gif


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 16 Sep 2004, 12:05 PM
Mesaj #597


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Însemana ca s-a terminat concursul?

..trebuie sa spui toata povestea de la un cap la altul pentru asta... haida s-ar putea sa fie doar o formalitate.

Iti dau prioritate pentru o singura incercare


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 16 Sep 2004, 12:07 PM
Mesaj #598


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



nu te grabii...iau-o metodic si cu multa atentie.

Acum ai prioritate, daca ratezi, pot interveni si alti useri !!

Acest topic a fost editat de Hampu The Great: 16 Sep 2004, 12:08 PM


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
skysurfer
mesaj 16 Sep 2004, 12:19 PM
Mesaj #599


Vesnicul indragostit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.055
Inscris: 5 February 04
Forumist Nr.: 2.102



Setul suplimentar de intrebari dupa care in maxim o ora incep reconstituirea. O sa imi iau la penalizari, cred, de o sa raman fara puncte rofl.gif .
7. Low se astepta sa se atenteze la viata sa in acea seara din moment ce isi trimisese sosia sa tina discursul?
8. Fusese avertizat Low ca in acea seara urma sa se atenteze la viata sa?
9. Angajatul de la serviciile secrete care iesise din sala drept Low are vreun rol in capturarea in final a lui Low?

HAMPU POTI SA RASPUNZI TE ROG LA INTREBARILE LUI ZEEDAN DE LA PAG 39? E UNA FFF IMPORTANTA.


--------------------
I was nauseous and tingly all over. I was either in love or I had smallpox.
~ Woody Allen
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 16 Sep 2004, 12:45 PM
Mesaj #600


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Să încercăm deşi cred că va fi dificil. Ca să fie mai usor am marcat cu italic ceea ce se stia de la inceput si cu bold adăugarile:

Tinuturile de sus sunt dominate astazi de o aristocratie care il are in frunte pe proaspatul suveran Trrevar Low.
Cu opt luni in urma nimeni nu auzise de Low, astazi el guverneaza tara cu o mana de fier, fara nici un pic de inima, fiind un despot si un dictator perfect.

Low era un evadat, refugiat în şinuturile de sus din teritoriul vecin unde fusese condamnat la moarte pentru crimă. El reuşeşte să ajungă la putere profitând de credulitatea poporului şi să îşi creeze un grup de aliaţi puternici aceştia fiind doctorul personal şi serviciile secrete.
Pe măsură ce timpul trecea au apărut din ce în ce mai multe persoane nemulţumite de modul în care Low conducea ţinuturile de sus şi tot mai mulţi oameni îi doreau moartea. Astfel că
Doua grupuri de conspiratori independente si in necunostinta unul de altul, au pus deja la cale doua atentate ce urmaresc eliminarea lui Low:

--Gruparea aristocratilor condusa de Jude il vrea pe Low ucis prin impuscare. A si tocmit pentru asta un ucigas,

--Gruparea de luptatori pentru drepturi universale egale, cu puternica tenta democratica ce il are la carma pe Jody, a planuit lichidarea lui Low prin sagetare cu sagetile otravite trase dintr-o sarbacana.

Hotărât lucru Low trebuia să moară pentru binele poporuli dar şi pentru binele aristocraţiei, planul fiecărei grupări era finalizat rămânea doar de stabilit momentul declanşarii operatiunii, iar aceasta nu era deloc greu de găsit.E lucru stiut de toata lumea ca in fiecare an pe aceiasi data si la aceiasi ora Low isi va tine discursul privind starea natiunii, in Sala Mare a Consiliului in fata intregii curti si in fata reprezentantilor poporului...Astfel cele două grupuri de conspiratori, fără să ştie unul de celălalt hotărăsc să îl omoare pe Low în momentul în care acesta urma să susţină discursul pentru starea naţiunii. Zis şi făcut
Suntem acum in seara acelei zile si chiar in acel loc.
Low este in plin discurs, se aud mai multe impuscaturi apoi imediat, luminile se sting si haosulul incepe.
Cineva reuseste sa aduca o lumanare si la lumina ei toti cei prezenti pot sa vada trupul lui Low pravalit in mijlocul scenii cu capul gaurit de un glont.
Medicul curtii se apropie ingrijorat sa dea primul ajutor. Low este desfacut la haina, i se scoate peruca, i se ia pulsul, i se pune o oglinda in dreptul gurii...si in final este declarat mort.
Pe chipul medicului ingrijorarea creata de gravitatea situatiei este inlocuita de un zambet discret.
Lumanarea se stinge inexplicabil si intunericul se reinstaleaza.
Deodata luminile se aprind si spre stupoarea generala Low apare pe scena dregandu-si usor glasul si aranjandu-si in graba tinuta, iar apoi ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat, isi cere scuze pentru incidentul legat de pana luminii electrice si isi reia discursul exact din punctul din care il intrerupsese.
Ceea ce nu ştiau oamenii lui Jude era că Low avea o sosie care tinea discursul în locul său prin urmare atentatul lor deşi reusit nu a ucis pe cine trebuia, iar Low încă era la conducere. O jumatate de ora mai tarziu Low scapa din maini hartiile din care citea, ii vedem cu chipul contorsionat, cu ochii iesiti din orbite si cu gura larg deschisa. In cele din urma se prabuseste ca un sac de nisip. Din gura i se prelinge o suvita de sange si toata fata ii este vanata la culoare.
Luminile se sting inca odata…La lumina aceleiasi lumanari aprinse in graba medicul consulta cadavrul pe toate fetele, apoi constata si de data asta decesul.
Inca odata pe chipul lui ingrijorarea este inlocuita de un zambet discret.
Lumanarea se stinge si timp de o jumatate de ora in bezna totala o forfoteala galagioasa se face auzita
Numai că nici de data aceasta atentatul nu şi-a atins ţinta. Pentru că Low nu era în sală în acea seară, locul acestuia la tribuna a fost luat de fratele sau la recomandarea serviciilor secrete. Ghinionul lui a fost că tot în acea seară planificaseră să îl omoare pe Low şi oamenii lui Jody astfel încât şi fratele geaman este ucis in aceeasi seara.Se reaprind acum luminile.......Low nervos cu fata bagata intr-o batista, cu peruca asezata stramb si cu redingota in mare dezordine, injura pe un ton rastit capricile instalatiei de iluminat, apoi afirma scurt ca nu poate sa isi continue discursul in aceste conditii si dispare precipitat pe una din usile tainice ale salii, urmat indeaproape de medic si de mai multi oameni din garda personala.
Inca inainte sa paraseasca sala luminile se sting pentru ultima data in acea seara.
Dar nici cel care părăsise sala nu era adevăratul Low era doar un angajat al serviciilor secrete îmbrăcat în hainele lui Low si care isi pusese batista la gura pentru a nu fi recunoscut. Serviciile secrete şi-au făcut treba foarte bine în acea seara dar şi-au dat seama că nu-l mai pot proteja foarte mult pe Low şi ca numarul atentatelor va creşte, iar în cele din urmă unul tot va reuşi. Prin urmare serviciile secrete au decis să însceneze moarte lui Low ca să se închieie toata tătăsenia. Astfel căIn piata publica a doua zi in jurul pranzului o caruta fara carutasi pe care caii o aduceau la pas se opreste in mijlocul pietii.
In caruta, rasturnat peste o cruce zace un trup neinsufletit in care toti oamenii curtii l-au recunoscut pe Low.....
Era de fapt fratele geamăn omorât prin otravire de gruparea lui Jody. În acest moment Low nu mai este conducător al ţinuturilor de sus şi nu mai avea de ce să rămână pe acolo, doctorul şi serviciile secrete îl ajută să părăsescă ţinuturile de sus şi ajunge in teritoriul vecin unde era dat in urmarire dupa ce evadase din inchisoare, ghinionul lui este că a fost capturat şi închis pe viaţă pentru că între timp legea se schimbase, iar pedeapsa pentru fapta lui s-a transformat din condamnare la moarte în închisoare pe viaţă. În închisoare îşi scrijeleşte cu un cui cele două "J" din dorinţa de răzbunare. După o şedere destul de lungă în temniţă Low nu mai suportă detenţia şi firgul cumplit al iernii şi decide să îşi pună capăt zilelor cu ajutorul unui ţurţure de geaţă pe care şi-l înfige în ochi. El este înmormântat fără slujbă religioasă pentru că s-a sinucis.
In aceea iarna grea in celula de la ultimul etaj al turnului inchisorii, gardienii au gasit trupul mort al detinutului.
Avea o mare gaura in locul ochiului stang si aceasta ii provocase mortea .

Pe umarul sau drept, dezgolit pe jumatate se pot vedea doua cicatricii una reprezentand un crin, facuta cu fierul inrosit, si o alta mai noua si rudimentara reprezentand semnul “JJ” probabil realizata cu un cui.


Pagina 24.

In cimitir cei doi gropari au inceput deja sa arunce cu lopetile pamant peste trupul infasurat in cearceaf, aruncat in fundul gropii.
-Si cand te gandesti ca omul asta a trebuit sa moara de cinci ori pentru a putea fi inmormantat o singura data…spune primul gropar
-Da, si chiar si atunci fara sa aiba parte nici macar de o slujba religioasa…adauga al doilea


Cam asta este, sper ca nu am omis nimic.



--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
skysurfer
mesaj 16 Sep 2004, 12:57 PM
Mesaj #601


Vesnicul indragostit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.055
Inscris: 5 February 04
Forumist Nr.: 2.102




1. Ce s-a intamplat cu atentatul pus la cale de Jude? + 2. Ce s-a intamplat cu atentatul pus la cale de gruparea lui Jody?
+3 Cui apartine cadavrul din caruta din fata pietii ?


Dupa cum se stia, de toata lumea ca in fiecare an pe aceiasi data si la aceiasi ora Low isi va tine discursul privind starea natiunii, in Sala Mare a Consiliului in fata intregii curti si in fata reprezentantilor poporului... Binenteles ca nu era o ocazie mai buna pentru Jude, unul dintre aristocratii care aveau de suferit de pe urma dictaturii lui Low, sa atenteze la viata despotului. De aceea el si gruparea aristocratilor au tocmit un ucigas. Ucigasul se amesteca prin multime urmand ca la momentul propice sa isi duca misiunea la bun sfarsit. Ceea ce nu stia insa este ca Low aflase ca urma un atentat impotriva sa si de aceea isi trimite sosia. Asa ca in plin discurs al lui "Low" se aud mai multe impuscaturi, dupa care un angajat al serviciilor secrete inchide lumina si incepe haosul. Cineva reuseste sa aduca o lumanare si la lumina acesteia se observa trupul lui Low pravalit pe scena si cu capul gaurit de un glont. Medicul care se afla prin preajma, ii da peruca la o parte, il desface la haina si ingrijorarea de pe fata sa se transforma intr-un suras discret. Vazuse ca cel ucis nu avea un crin tatuat, asadar cel ucis nu era Low. Lumanarea se stinge si intunericul se reinstaleaza. Corpul celui ucis este scos din sala si, pentru a nu provoca haos este trimis fratele geaman al lui Low pentru a continua discursul acestuia. El este imbracat cu redingota celui ucis si are pe cap peruca acestuia aranjate in graba. Jody, care privise inmarmurit cum si altcineva se gandise sa atenteze la viata dictatorului, ramane masca atunci cand il vede continuandu-si impasibil discursul. Jody decide sa duca planul la bun sfarsit pentru ca a nu il ucide pe Low in acea seara, ar fi sporit puterea lui Low, lumea crezand una peste alta ca are si puteri supranaturale. Asa ca dadu ordinul ca la un moment de neatentie sa se traga asupra lui Low cu o sageata otravita. O jumatate de ora mai tarziu, "Low", de fapt fratele geaman al acestuia moare otravit de o sageata. Simptomele fura acelea ale unei otravi puternice: chipul contorsionat, cu ochii iesiti din orbite si cu gura larg deschisa. In cele din urma se prabuseste ca un sac de nisip. Din gura i se prelinge o suvita de sange si toata fata ii este vanata la culoare.
Nici macar Low nu se asteptase la asa ceva, altfel nu si-ar fi trimis fratele in locul sau. Serviciile secrete fura si ele surprinse, insa pentru a pastra aparentele inchisera din nou lumina, de aceasta data pentru mai mult timp, evacuara cadavrul din sala, dupa ce la lumina lumanarii medicul constata moartea acestuia si mai ales lipsa tatuajului, si imbracara unul din agentii secreti cu redingota lui Low si peruca acestuia. Pentru a nu fi recunoscut acesta aparu cu o batista la fata. Aparentele fura salvate. Totusi, a doua zi, realizand ca Low nu mai putea aparea in public hotarara impreuna cu acesta sa trimita cadavrul fratelui geaman intr-o caruta in piata publica pentru ca nimeni nu ar fi observat ca acesta nu este Low si astfel ar fi disparut orice suspiciune.


--------------------
I was nauseous and tingly all over. I was either in love or I had smallpox.
~ Woody Allen
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 16 Sep 2004, 01:28 PM
Mesaj #602


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Nu stiu ce sa fac.....

Mai bine zic ca mi s-a stricat netul !! rolleyes.gif

Nu, mai bine cer schimbarea nickului rofl.gif rofl.gif


Uite cum facem:

1. Jocul se intrerupe aici pentru tot restul participantilor !

2. skysurfer astept o reconstituire integrala a povestii din partea ta acum...

3. Povestea lui actionmedia are o lacuna ...Pentru el jocul se termina aici !

Daca versiunea lui sky este perfecta, el ar putea castiga, daca are mai mult de o lacuna pierde..

Daca are si ea doar o singura lacuna cry.gif , atunci clar ca are sa mi se strice netul...(si-mi schimb si nickul !)


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
skysurfer
mesaj 16 Sep 2004, 01:43 PM
Mesaj #603


Vesnicul indragostit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.055
Inscris: 5 February 04
Forumist Nr.: 2.102



Cred Hampu ca ar trebui sa imi raspunzi si mie la ultimul set pe care il pusesem anterior opririi jocului si la fel si lui zeedan de la pagina 39. Mi se pare fair play si pt el dar si pentru faptul ca au fost postate anterior. Iti multumesc si cum fac conexiunile revin cu reconstructia completa. Desi mai am ceva lacune sper sa iasa bine.


--------------------
I was nauseous and tingly all over. I was either in love or I had smallpox.
~ Woody Allen
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 16 Sep 2004, 01:47 PM
Mesaj #604


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Banuiesc ca daca ambele reconstituiri sunt egale atunci ar trebui sa conteze punctajul nu?


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 16 Sep 2004, 01:49 PM
Mesaj #605


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Castigatorul concursului nu mai poate fi altul decat actionmedia sau skysurfer...


Cred ca nu gresesc prea mult acordandu-i aceasta sansa lui sky...

Imediat dupa ce el are sa isi publice interpretarea proprie a intregului caz, eu voi publica si versiunea oficiala a povestii !!

Fiecare va putea astfel sa participa la adjudecarea concursului nostru...


Nimeni nu are insa voie sa uite ca potrivit regulamentului castigator este cel care aduna cel mai mare numar de puncte, si nu cel care rezolva enigma..

actionmedia, cred ca ai emotii mari...Ai luptat corect, ai judecat ascutit, ai cantarit precis si ai fost extrem de atent la joc...dar te-ai grabit, si te-am rugat sa nu faci asta.


salutari userului doice.... thumb_yello.gif


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 16 Sep 2004, 01:53 PM
Mesaj #606


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



zeedan

Hai sa vedem ce intrebam astazi:
1. Si aici va rog sa nu radeti. Low ajunge la putere in urma aparitiei unui fenomen natural ? (Am vazut cand eram mic un film cu un sarlatan care ajunge din condamnat la moarte imparat pentru ca stia ca in timpul executiei sale va fi o eclipsa totala de soare). Nu-mi iese din cap scenariul asta.
2. Low afla ca Jude si Low au pus la cale atentatele?
3. Dupa moartea lui Low revine la putere fostul suveran ?


rasp.

1. Nu
2. Nu
3. Nu....


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
skysurfer
mesaj 16 Sep 2004, 01:55 PM
Mesaj #607


Vesnicul indragostit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.055
Inscris: 5 February 04
Forumist Nr.: 2.102



Si totusi Hampu draga fii bun si tine seama de dorintele mele. Eu cred ca sunt intemeiate si cum te cunosc drept un om corect nu cred sa nu fii de acord cu mine in a raspunde la aceste intrebari care erau postate anterior si pe care probabil le-ai sarit din greseala. Deci ultimul meu set de intrebari si cele ale lui zeedan te rog... Multumesc mult. Nu conteaza cine castiga, de castigat am castigat toti. Distractie si voie buna si probabil ca tu ai pierdut ceva fire din cap, nu?


--------------------
I was nauseous and tingly all over. I was either in love or I had smallpox.
~ Woody Allen
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 16 Sep 2004, 01:56 PM
Mesaj #608


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



sky, ultimul set:


7. Low se astepta sa se atenteze la viata sa in acea seara din moment ce isi trimisese sosia sa tina discursul?
8. Fusese avertizat Low ca in acea seara urma sa se atenteze la viata sa?
9. Angajatul de la serviciile secrete care iesise din sala drept Low are vreun rol in capturarea in final a lui Low?


Rasp..

7....

...daca ii raspund acestui set nu mai ai dreptul la o reconstituire.. S-a mai precizat asta: orice reconstituire echivaleaza cu un set de intrebari !!


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 16 Sep 2004, 01:59 PM
Mesaj #609


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (Hampu The Great @ 16 Sep 2004, 03:02 PM)
actionmedia, cred ca ai emotii mari...Ai luptat corect, ai judecat ascutit, ai cantarit precis si ai fost extrem de atent la joc...dar te-ai grabit, si te-am rugat sa nu faci asta.

Cine nu riscă nu câştigă cool.gif . Dacă mai aşteptam mult cu siguranta se gaseau altii care sa gasească o solutie...
Am încredere în şansa mea.
Aştept rezultatul. Şi sunt optimist smile.gif


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 16 Sep 2004, 02:03 PM
Mesaj #610


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (Hampu The Great @ 16 Sep 2004, 03:09 PM)
...daca ii raspund acestui set nu mai ai dreptul la o reconstituire.. S-a mai precizat asta: orice reconstituire echivaleaza cu un set de intrebari !!

Sky, Hampu are dreptate. În plus îţi dau o mana de ajutor. Raspunsurile la primele 2 intrebari le regasesti in joc, au mai fost puse aceste intrebari chiar daca sub alta forma. La ultima nu garantez ca are vreo relevanta.De fapt sunt sigur ca nu are. Sfatul meu este sa începireconstituirea, să revizuiesti toate intrebarile si raspunsurile. E treba de contabil, eu nu am avut rabdare sa o fac dar poate tu ai.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

24 Pagini V  « < 16 17 18 19 20 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 4 May 2024 - 08:15 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman