HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Iubirea - O Taina Necunoscuta?!
Clopotel
mesaj 29 Jun 2004, 03:09 PM
Mesaj #36


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



QUOTE (flower @ 24 Jun 2004, 02:36 PM)
M-a lovit pleonasmul din titlul discutiei:
"Iubirea-O Taina Necunoscuta?!" Clopotel...unde ai auzit tu asa o exprimare? hh.gif

Iubirea e o taina si ramane o taina pentru cei care nu o constientizeaza, iubirea e peste tot in jurul nostru.

Off topic: Imi cer scuze ca am lipsit o perioada de la acest subiect, si ma bucur ca el s-a dezvoltat atat....

Flower .... nu cred ca te-a lovit vreun pleonasm pentru ca acesta nu a existat la acest topic smile.gif
Daca tu spui ca iubirea este o taina doar pentru cei ce nu o constientizeaza, inseamna ca pentru cei care o constientizeaza nu este. Ma gandesc ca tu faci parte din cea de-a doua categorie si deci pentru tine iubirea nu mai are nici un secret. Acest lucru este minunat caci, iata, avem persoana potrivita care sa ne raspunda la intrebarile din primul post al acestui topic. smile.gif
Mememe
QUOTE

Asa cum spune si INCEPUTUL VIETII iubirea este respectul , consideratia , si impartasirea fata de o persoana ; iar dragostea ... e cea cu sexul opus care daca vrei sa stii de unde izvoraste ... pai e din creier o reactie de hormoni ) caci altfel nu ai putea fi indragostit de mai multe persoane  atractia fizica sustinuta de o oarecare consideratie ajunge la casatorie .... care intr-un caz fericit dureaza ... in cazul comun NU DUREAZA . Dragostea este limitata de timp iubirea nu ar trebui sa fie.

Mememe, iti multumesc ca ai incercat sa raspunzi direct la una din intrebarile mele... Nu zic ca nu ai dreptate, dar ma gandesc ca facand o deosebire clara intre iubire si dragoste ,tu prin dragoste intelegand partea sexuala a lucrurilor, atunci este de inteles ca dragostea este "o reactie de hormoni", fiind o chestie pur fizica. Dar hai sa mergem mai departe si sa presupunem ca dragoste = iubire, adica fara sa consideram ca dragostea ar avea vreo legatura cu "placerile fizice". Tu zici ca "iubirea este respectul , consideratia , si impartasirea fata de o persoana", dar acestea le ai pentru multe persoane, posibil, inclusiv pentru seful tau, in cazul in care este intr-adevar o persoana deosebita. Dar fata de persoana iubita, cu siguranta trebuie sa simti mult mai mult. De exemplu daca este la mare distanta de tine...atunci poti sa ai niste stari confuze: esti fericit pentru ca o iubesti, esti trist pentru ca nu e langa tine ... uneori aceste sentimente sunt foarte puternice. Nu poti sa dai vina pe hormoni pentru asta. Eu nu cred ca hormonii pot face diferenta dintre mai multe persoane fie ele chiar Pamela Anderson sau Claudia Shiffer. Si totusi pentru tine nu exista decat EA sau EL, singura persoana de pe planeta asta. Si atunci cine sa fie "de vina" pentru asta?
J_ENGRAMME
QUOTE

Si daca nu crezi in D-zeu ? Nu poti iubi? Sau nu poti face bine unei alte fiinte, total altruist ? A fi rational si a iubi in acelasi timp, implica cumva si anumite ratiuni de "contrabalansare"?

Draga J_E, imi plac aceste intrebari ale tale, pentru ca se pot lamuri niste lucruri. Sunt oameni care spun ca nu cred in D-zeu, dar evident asta nu inseamna ca ei nu iubesc. Si asta nu inseamna ca iubirea lor ar avea alta "sursa" decat a unui credincios. De altfel existenta lui D-zeu nu este conditionata de faptul ca oamenii cred sau nu in EL tongue.gif
QUOTE
Se afirma destul de des ca iubirea "inalta","purifica". Eu cred ca te leaga si mai mult de uman.De firesc. De viata de zi cu zi.
Frumos ai spus....dar de ce oare se afirma destul de des ce ai afirmat tu? Parerea mea este ca tocmai asta si face omul cand iubeste - se inalta, asta se simte si la propriu si la figurat. Vezi un om ca iubeste si fara sa-ti spuna un cuvant, pentru ca-l vezi inaltandu-se. Are inima sus.
QUOTE
Deci, mi se pare mult mai indicat sa ramai in sfera rationalului.

Adica sa iubesti si sa fii rational?! Nu zic ca nu se poate dar nu este deloc usor. Un om care iubeste el nu este constient intotdeauna de faptul ca poate este irational in ochii celorlalti. Cred ca atunci, daca iubirea este puternica, rationalul este pe locul 2. In functie de situatii acest fapt poate sa fie bun sau rau.
Toxic
QUOTE

Si cum ziceam, iubirea mea a evoluat in timp. Nu intru in detalii ca sa nu devin patetica. Dar tocmai am realizat ca nu stiu cum a evoluat iubirea lui. Hmmm , il intreb in sera asta 

Si eu cred ca iubirea evolueaza. Iti doresc, draga Toxic, ca la intrebarea ta, sa primesti raspunsul pe care ti-l doresti si pe care cu siguranta il meriti wub.gif

Mi-a placut tare mult explicatia data Mememe, cum ca de fapt iubirea nu isi are salasul in inima. Acolo ai doar niste palpitatii cand esti cu persoana iubita. Nici eu nu cred, ca inima, ca organ, este salasul iubirii, in sensul fizic. Eu consider,( si de fapt pentru asta caut raspunsuri si explicatii mai multe), ca iubirea este o proprietate a sufletului, iar sufletul, din ce stiu eu, intr-adevar se gaseste undeva in zona pieptului. Sufletul, in conceptia mea, este imaterial.
Putem pleca oare de la aceasta idee (care mi-am format-o in timp)? Daca este nevoie, am putea sa combatem chiar bazele acestei idei, cum ca nu ar exista sufletul, desi eu cred cu tarie ca el exista.

Ok... suntem la filozofie, si putem sa filozofam liber pe tema asta, oricat de ciudat ar parea, sau fara suport "matematic". Si sa nu va speriati de indraznela unor idei, caci acestea nu vor prezenta interes pentru oamenii care se ocupa cu rubrica aceea foarte interesanta si constructiva: "Perle de pe forum adunate". tongue.gif

Acest topic a fost editat de Clopotel: 29 Jun 2004, 03:14 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
J_ENGRAMME
mesaj 1 Jul 2004, 06:44 PM
Mesaj #37


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 25
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.843



QUOTE (xcross @ 29 Jun 2004, 04:48 PM)

... dar simt eu pe cineva care de abia aşteaptă să ne tasteze că sîntem off-topic.
@ J_ENGRAMME
Numai că eu şi cu Amenhotep intraserăm într-o daraveră dialectică...

Multumesc. Ai scris singur raspunsul....


--------------------
"Somnul ratiunii naste monstri"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
J_ENGRAMME
mesaj 1 Jul 2004, 07:00 PM
Mesaj #38


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 25
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.843



QUOTE (Clopotel @ 29 Jun 2004, 05:11 PM)
Draga J_E, imi plac aceste intrebari ale tale, pentru ca se pot lamuri niste lucruri. Parerea mea este ca tocmai asta si face omul cand iubeste - se inalta, asta se simte si la propriu si la figurat. Vezi un om ca iubeste si fara sa-ti spuna un cuvant, pentru ca-l vezi inaltandu-se. Are inima sus.
[Adica sa iubesti si sa fii rational?! Nu zic ca nu se poate dar nu este deloc usor. Un om care iubeste el nu este constient intotdeauna de faptul ca poate este irational in ochii celorlalti.

Clopotel, Clopotel ! Daca am inteles bine, subiectul era despre iubire in general. Nu numai catre sexul opus, ci si catre toti cei apropiati, chiar si iubirea de D-zeu, cine poate...
Vezi tu, dupa ce iubesti pe cineva de sex opus, prima oara, si se termina, stii foarte bine ce-ai facut, cum te-ai comportat, si cam cum ai aparut in ochii celorlalti. A doua... si urmatoarele iubiri... depind de vointa ta proprie daca sa fie relevate lumii intregi sau nu. Deci, nu sunt de acord ca "...vezi un om ca iubeste, fara sa spuna un cuvant..."
Si, daca ne referim la iubirea fata de cei apropiati, ce ne facem daca pierdem uzul ratiunii? Cum stam 10,20 de ani langa acelasi om, fara sa fim rationali, cum ne crestem copii daca doar ii iubim si ne pierdem uzul ratiunii, cum ne intelegem parintii cand imbatranesc daca nu suntem rationali?
Si apropos de intrebari... la asta ma pricep cel mai bine !


--------------------
"Somnul ratiunii naste monstri"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 1 Jul 2004, 07:00 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
mdA!
mesaj 1 Jul 2004, 07:29 PM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.554
Inscris: 11 May 04
Forumist Nr.: 3.457



Suntem singuri. Doar noi stim cu exactitate ce simtim, ce traim, ce ne roade launtrul si cum sapa fiecare lucru in noi. Doar noi stim cum ne sunt bucuriile, cum ne este extazul, cum ne sunt ratacirile si cum ne sunt plictiselile. Nu, nu bat campii, fiindca_cu cele de mai sus ajung la subiect. Iubim fiindca trebuie sa mai fie cineva langa noi. Trebuie investim pe cineva cu putinta de a ajunge in launtrul acela al nostru, in care suntem singuri. Iubim pentru ca trebuie sa ne putem impartasi cuiva. Iubim pentru ca avem nevoie sa nu fim ai nimanui. Pentru ca avem nevoie ca atunci cand toate se darama sa existe un stalp. Pentru ca avem nevoie ca atunci cand totul e searbad, ca existe un far-ghid. Chiar si cand iubirea ne doare avem nevoie de ea, fiindca in lipsa-i nu am mai sti de ce sa ne legam sufletul. Si s-ar pierde. De aceea nu lasam iubirea sa plece. "Bine-ai venit amagire".

cred ca sunt prea trista acum. poate maine am sa vad iubirea cu ochi mai multa lumina.


--------------------
Amice, esti idiot! (I. L. Caragiale)

feel the rain on your skin, no one else can feel it for you
Dar din dar se face Raiul
<span style='font-size:14pt;line-height:100%'>cea preaîmpiedicată</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mememe
mesaj 2 Jul 2004, 08:54 AM
Mesaj #40


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 588
Inscris: 8 June 04
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 3.777



Clopotel ... pleonasmul este "TAINA -NECUNOSCUTA" IAR CAT PRIVESTE seful meu , sa stii ca am respect si consideratie dar IMPARTASIRE cu siguranta nu e. Nu ai sa vezi in vecii vecilor un cuplu care sa nu IMPLICE sexul in viata lor. De aceea iti spun ca dragostea este de natura hormonala. Nu poti afirma ca dragostea este o stare euforica a spiritului. Iubirea de Dumnezeu .. de multe ori vine din Frica si Respectul fata de Dumnezeu. Dar Dumnezeu in ziua de azi a luat atat de multe forme , plus ca il amintim atunic cand ne convine , reglam regulile sa ne convina noua , iar cand le incalcam mergem tragem o spovedanie si PUFF gata suntem ca noi nouti.

Nu e chiar atat de usor ... dragostea umana nu are nimic Spiritual. Dragostea fata de BINE si adevar este o valoare neestimata .


--------------------
Mai bine ma duc in padure
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 2 Jul 2004, 09:09 AM
Mesaj #41


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



QUOTE (alexa @ 1 Jul 2004, 08:31 PM)
Iubim pentru ca trebuie sa ne putem impartasi cuiva. Iubim pentru ca avem nevoie sa nu fim ai nimanui.

Mie îmi plac aceste cuvinte! Cred că a fost prinsă aici o coordonată importantă a "tainei necunoscute". Dar nu e bine ca iubirea să se deruleze pe acel fond de tristeţe care există în cuvintele lui Alexa. Nu, nu e bine...

@Mememe
Da' cine te-a enervat aşa rău astăzi, frate? Dragostea umană nu are nimic Spiritual în ea? Ehe! nonono.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mememe
mesaj 2 Jul 2004, 09:24 AM
Mesaj #42


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 588
Inscris: 8 June 04
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 3.777



smile.gif care e partea spirituala ? eu nu reusesc sa o vad ... nu vad nimic inaltator in sentimentul de dor , de nevoie , de dependenta , ... nu spun ca e URATA spun pur si simplu ca dragostea in cupluri ... nu este o TAINA atat de mare ... nu este mistica .. nu are nevoie de noroc de suport divin de nimic este intru totul intre cei doi si depinde doar de ei. In dragoste cine da vina pe altcineva decat pe sine insusi ( nu se pune dragostea din adolescenta ca daca nici aia nu e confuzie hormonala ) acela este un mincinos , deoarece se minte pe sine.


--------------------
Mai bine ma duc in padure
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 2 Jul 2004, 09:57 AM
Mesaj #43


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



nu are nevoie de noroc de suport divin

Atunci de ce se mai duc mirii la biserică atunci cînd se cunună? Ca să danseze în jurul mesei şi să bea un pahar de vin? biggrin.gif

Sînt mai... romantic decît tine mememe, e clar! wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dark Angel
mesaj 2 Jul 2004, 11:00 AM
Mesaj #44


Debates Partner
*****

Grup: Membri
Mesaje: 835
Inscris: 14 May 04
Forumist Nr.: 3.492



@ Copotel- servitor umil la han.
Taina si necunoscuta sunt sinonime. In limba romana a le folosi asa cum le-ai folosit tu in titlul discutiei este un pleonasm.
@ Copotel
QUOTE
Daca tu spui ca iubirea este o taina doar pentru cei ce nu o constientizeaza, inseamna ca pentru cei care o constientizeaza nu este. Ma gandesc ca tu faci parte din cea de-a doua categorie si deci pentru tine iubirea nu mai are nici un secret. Acest lucru este minunat caci, iata, avem persoana potrivita care sa ne raspunda la intrebarile din primul post al acestui topic.


Nu cred ca e muritor care sa poata afirma ca pentru el iubirea nu mai are nici o taina( adica a descoperit totul despre iubire...dar sunt multi care-ti pot spune ca iubirea nu mai e o taina( adica au intalnit-o).
Sunt multe aspecte legate de iubire, de ceea ce este si de felul in care o descopera fiecare dintre noi, de felul in care o manifesta sau o ascunde fata de cei din jur...
'Nu conteaza ce ti se intampla, ci cum reactionezi la ceea ce ti se intapla."Franz Kafka
Asa ca, daca in linii mari cu totii intelegem ce este iubirea, fiecare "o intelege" in felul lui.

off-topic: nu mi-a placut deloc ironia din tonul tau, mai ales pentru ca nu-si avea rostul.
Iubirea nu e o piesa pe care sa o canti "dupa ureche", e o partitura pe care trebuie sa o studiezi toata viata, si s-ar putea sa ramana o taina, in nici un caz "o taina necunoscuta".

Acest topic a fost editat de flower: 2 Jul 2004, 11:02 AM


--------------------
Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mememe
mesaj 2 Jul 2004, 11:56 AM
Mesaj #45


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 588
Inscris: 8 June 04
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 3.777



Xcross .. nu neg ca esti mai romatic ca mine ... dar daca chiar vrei raspunsul la intrebarea de ce se duc la biserica ... pt ca in antichitate unica autoritate recunoscuta ca vazand totul ( inclusiv adulterul ) era divinitatea smile.gif de aceea s-a instaurat legea cu biserica deoarece era singura care putea lega ceva ..... Nu din cauza ca Dumnezeu a spus omului ... vin-o ia un inel da-i inelul , spune da , saruta mireasa etc etc ....

Intrebarea este pe un forum filosofic ... nu sunt eu al mai bun dar ... filosofie nu e egal cu romantism.


Daca clopotel vrea raspunsuri de genul .. dragostea e un buchet de flori in imensitatea saharei atunci e alta poveste .


--------------------
Mai bine ma duc in padure
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 2 Jul 2004, 01:26 PM
Mesaj #46


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Uffff .... de ce un subiect asa frumos .. trebuie sa o ia si pe carari mai "namoloase"?
Se pare ca nu am fost inteles pe deplin din cauza ca am folosit cuvinte nepotrivite, de aceea o sa incerc sa spun mai mult.
Draga mea Flower,
imi cer iertare daca ai avut cumva senzatia ca am facut vreo ironie la adresa ta. Nu aceasta a fost intentia mea, si nici nu-mi permit acest lucru. Eu am vrut sa fac un joc de cuvinte la jocul tau de cuvinte. Ca nu mi-a iesit nu e de mirare... multe le fac pe dos...
QUOTE

M-a lovit pleonasmul din titlul discutiei:
"Iubirea-O Taina Necunoscuta?!" Clopotel...unde ai auzit tu asa o exprimare?

Am vrut sa punctez acest lucru, sa intaresc mai mult, sa atrag atentia.... am preferat aceasta exprimare, uneia de genul: Iubirea - O mare taina" - care putea parea exagerat. Asa mie mi s-a parut mai "spirituala". Tu te-ai concentrat pe pleonasm, desi eu imi doream tare mult sa te concentrezi pe subiect. smile.gif
QUOTE

Iubirea e o taina si ramane o taina pentru cei care nu o constientizeaza, iubirea e peste tot in jurul nostru.

Aici tu te-ai jucat un pic cu mine smile.gif, si foarte bine ai facut , pentru ca eu am spus ca iubirea este o taina, si deci eu nu o constientizez, lucru adevarat in parte, deoarece eu pot sa constientizez iubirea, deoarece o simt in tot sufletul meu, dar, cu toate acestea, ramane o taina.

J_engramme
QUOTE
Deci, nu sunt de acord ca "...vezi un om ca iubeste, fara sa spuna un cuvant..."

Ma mira un pic ceea ce spui. Eu pot sa vad un om care iubeste adevarat, cu ochiul liber. Si iti dai seama ca daca pana si eu reusesc asta, foarte multi oameni pot sa vada. Eu cred ca si tu poti, dar posibil, nu ai fost atent...

Draga Mememe,
Recunosc ca imi place sa discut cu tine, deoarece joci bine, si ridici mingile la fileu... smile.gif
QUOTE
Nu ai sa vezi in vecii vecilor un cuplu care sa nu IMPLICE sexul in viata lor.

Aici e problema... la acest topic eu nu am vrut sa implic deloc sexul. A mai aduc cineva vorba, dar i-am spus ca aici discutam altceva decat la topicul "Dragoste si Sex".
De ex., in opinia mea, doi oameni se pot iubi cu adevarat, si fara sa faca sex. Se pot iubi atat de mult incat sa nu poata trai unul fara altul. Acest lucru toata lumea il stie si il vede. La oamenii varstnici, se poate vedea acest lucru. La oamenii care au handicap. Dar, cel mai bine se vede la oamenii care se iubesc cu adevarat. Adica enorm de mult. Sustin ideea ca o iubire foarte puternica intre un barbat si o femeie, poate merge pana acolo incat sa excluda sexul. Stiu ca pare ciudat, dar este adevart. Cred ca sexul, intineaza un pic iubirea pura. Nu dati in mine prea tare pentru aceasta afirmatie, dar asa simt eu.
QUOTE
dragostea umana nu are nimic Spiritual.

Imi cer scuze Mememe, dar eu cred exact invers.
QUOTE
Daca clopotel vrea raspunsuri de genul .. dragostea e un buchet de flori in imensitatea saharei atunci e alta poveste .

Ei ... nici chiar atat de mult nu vreau tongue.gif , dar sa va spun ce am vrut eu cu acest topic:
Pe timpul cand am deschis acest topic, se purtau discutii mai aprinse intre credinciosi si necredinciosi pe topicul de Religie. Atunci, ca sa mai dau de gandit celor necredinciosi, am vrut sa-i fac sa constientizeze ca exista cu adevart suflet. De aici si pana la Dumnzeu nu mai e decat un pas. Iubirea evident este un apanaj al sufletului si nu al vreunui neuron sau hormon. Sufletul este si el, prin urmare, o mare taina. L-am deschis la Filozofie ca sa fie pe un teren neutru.
Parerea mea este ca trebuie sa privim lucrurile cu mai mare atentie, cu putin "suflet". Altfel, evident, putem banaliza totul, asa cum incearca Mememe sa faca.
QUOTE
de aceea s-a instaurat legea cu biserica deoarece era singura care putea lega ceva ..... Nu din cauza ca Dumnezeu a spus omului ... vin-o ia un inel da-i inelul , spune da , saruta mireasa etc etc ....

Mememe.... este posibil sa nu fi iubit niciodata in viata ta. Nici mie nu mi s-a intamplat pana la 20 de ani. Pana atunci eu credeam bazaconii toate discutiile despre iubire. Asteapta sa ti se intample si dupa aceea mai vorbim...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dark Angel
mesaj 2 Jul 2004, 01:37 PM
Mesaj #47


Debates Partner
*****

Grup: Membri
Mesaje: 835
Inscris: 14 May 04
Forumist Nr.: 3.492



@ Copotel:
QUOTE
Tu te-ai concentrat pe pleonasm, desi eu imi doream tare mult sa te concentrezi pe subiect.

Eu n-am facut decat o afirmatie, si atat...tu te-ai concentrat pe pleonasm, ideea eu am vazut-o, am comentat legat de ceea ce eu cred despre subiect...tie ti-au scapat aceste amanunte. wink.gif

Eu nu m-am suparat deloc, nici nu ma pot supara pe tine, numai cand iti pronunt nick-ul imi vine sa zambesc...ma bine dispune.



--------------------
Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Onix
mesaj 2 Jul 2004, 01:44 PM
Mesaj #48


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 383
Inscris: 21 March 04
Forumist Nr.: 2.672



Care dintre nick-urile lui iti place, flower? Clopotel sau COpotel, asa cum il scrii tu de cateva mesaje incoace? tongue.gif


--------------------
Keep on going and the chances are you will stumble on something, perhaps when you are least expecting it. I have never heard of anyone stumbling on something sitting down. (Charles F. Kettering)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mememe
mesaj 2 Jul 2004, 01:44 PM
Mesaj #49


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 588
Inscris: 8 June 04
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 3.777



Clopotel ... combatem acelasi inamic doar prin metode diverse. Eu iubesc , enorm de mult cu tot TRUPUL meu , am o logodnica minunata , sunt cu ea de 3 ani de zile si credema ca nu incerc sa profanez nimic. Ceea ce iti spun eu este ca nu poti sa speri sa fii atins de dumnezeu atata timp cat cele lumesti iti sunt atat de dragi. De aceea am zis ca dragostea este diferita de iubire. Iar cat priveste persoanele imobilizate in scaune cu rotile care traiesc impreuan fara sa faca sex ei bine aceea este iubire deoarece exista IMPARTASIRE ambi stiu prea bine ce simte celalalt deoarecea au aceasta conditie comuna , batranii la fel. Nu invarti ce am spus ... eu nu aduc sexul in discutie ... eu pur si simplu iti spun ca dragostea pe care o simti fata de o persoana este cu mult prea diferita fata de dragostea de divinitate. Obiectul iubirii este complet diferit , motivul iubirii este complet diferit astfel si FELUL iubirii este complet diferit.

Sper ca acum m-am exprimat corect.

Iar flower a zis bine ... nu te-a atacat pur si simplu te-a atentionat. Nu a dat cu parul din contra si-a exprimat si parerea cu privire la topicul aici prezent. Si eu am deschis un topic pe undeva si am constatat ca e nevoie de fiecare data de noi corectii la regulile sale. Exprimate clar sau cand vezi ceva ce este "off topic" corecteaza argumentand cu o noua regula.

Acest topic a fost editat de mememe: 2 Jul 2004, 01:48 PM


--------------------
Mai bine ma duc in padure
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 2 Jul 2004, 04:18 PM
Mesaj #50


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Dragii mei,
Am inteles tot ce ati spus. Recunosc ca am avut numeroase scapari. Am sa incerc sa caut pe moderatorul acestui forum sa-i propun sa schimbe numele acestui topic, sau daca vede ce am scris aici sa-l schimbe direct.
Dar acum va propun sa trecem din nou la discutiile constructive.

Mememe, iubirea de o anumita persoana si iubirea de Dumnezeu, eu zic ca tot in sufletul omului salasluieste, dar are alt "gust" si alta intensitate. Dar ea tot iubire este, in opinia mea. De ce? Pai acelasi "organ" - sufletul este responsabil cu ea.
Eu doream sa analizam diferite "tipuri" de iubire abia dupa ce cadeam la intelegere in ceea ce priveste natura ei. Dar poate ca e bine si asa... pe firul cum au luat-o discutiile...

Eu indraznesc sa spun ca dragostea puternica fata de persoana iubita, uneori se poate apropia ca intensitate cu dragostea fata de Dumnezeu. Atunci sufletul omului este inflorit, ca o floare, cu iubirea de Dumnezeu in mijloc, iar dragostea de persoana iubita este ca niste petale. De asemenea poate fi si iubirea de aproapele tau, de oameni, de alte vietuitoare. Dar sentimentul sa fie puternic si adevarat. Atunci si aceste iubiri devin petale ale florii celei mari cu iubirea de Dumnezeu in mijloc. Eu asa inteleg toata povestea asta cu iubirea si mi se pare fantastic de placut acest sentiment.

Mememe
QUOTE
Ceea ce iti spun eu este ca nu poti sa speri sa fii atins de Dumnezeu atata timp cat cele lumesti iti sunt atat de dragi. De aceea am zis ca dragostea este diferita de iubire.

Si eu cred ca trebuie sa te detasezi de cele lumesti, de bunuri materiale de bani. Este adevarat ca sunt oameni care iubesc cu adevarat aceste lucruri. Sunt oameni care daca pierd ceva: o suma mare de bani sau o avere, fac infarct, sau se imbolnavesc rau. De ce fac ei toate astea? Eu nu stiu...
Dar eu, draga Mememe, tot nu inteleg de ce tu zici ca dragostea este diferita de iubire. Eu vad ca inseamna acelasi lucru.
Daca ele sunt diferite, spune-mi si mie, te rog, care sunt diferentele. Ce intelegi tu prin dragoste si ce intelegi prin iubire?

Flower wub.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mememe
mesaj 2 Jul 2004, 05:01 PM
Mesaj #51


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 588
Inscris: 8 June 04
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 3.777



Asa Clopotel . E prea lunga discutia asta ...iar eu in scris nu ma pot exprima asa cum as vrae credema smile.gif dar am sa incerc sa iti raspund maine la intrebarea ta


--------------------
Mai bine ma duc in padure
Go to the top of the page
 
+Quote Post
J_ENGRAMME
mesaj 2 Jul 2004, 07:31 PM
Mesaj #52


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 25
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.843



RATIONAMENT:
Cand iubesti, te inalti. Te desprinzi mult de cotidianul anost ce te inconjoara. Pierzi uzul ratiunii. Ti-e greu sa vezi defecte si imperfectiuni, nu numai la omul iubit, ci la toata lumea. Aproape ca nu mai deosebesti binele de rau.
ASOCIERE:
Bine=alb ; Rau=negru
Nu mai deosebesti binele de rau, albul de negru..
INTREBARE:
Dragostea e gri ?


--------------------
"Somnul ratiunii naste monstri"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mememe
mesaj 3 Jul 2004, 10:48 AM
Mesaj #53


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 588
Inscris: 8 June 04
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 3.777



Clopotel asdar sa incercam sa vedem cum sta treaba cu dragostea intre oameni si dragostea fata de Dumnezeu.

- dragostea intre oameni implica cunoasterea si influentarea deciziilor prin prisma actiunilor la care suntem martori ..astfel inainte sa te indragostesti trece o perioada de acomodare in care cunosti persona , prinzi incredere , intervine curiozitatea ...etc etc. Dragostea fata de om vine in timp , nu vb de milenii ... si este destul de volatila avand in vedere ca uneori capabilitatea noastra de adaptare nu coincide cu capabiliteta partenurului de a isi schimba felul de a fi .

Deci smile.gif dragostea umana este CONDITIONATA . Si aici sunt mii de factori.

- iubirea fata de dumnezeu in schimb , nu vine pe parcurs ... dumnezeu nu il vezi , nu il conosti dar il simti smile.gif caci nici in biblie nu aflii ce este dumnezeu dar iti place ..stii ca ceea ce reprezinta este corect ... indubitabil , astfel ia nastere o DELASARE intru Dumnezeu , o incredere oarba , o conditie ce face imposibila punerea in dubiu sau ura fata de obiectul adoratie NOASTRE. Dumnezeu reprezinta acel ceva , ce nu va insela niciodata , care nu va face niciodata un rau daca nu il meriti .... nu este omul schimbator si dezorientat. Dumnezeu reprezinta ceea ce noi toti am vrea sa fim , o fiinta incoruptibila , o minte inzestrata cu dreptate ... ECHILIBRUL.

Deci smile.gif dragostea fata de Dumnezeu este NECONDITIONATA .


--------------------
Mai bine ma duc in padure
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 3 Jul 2004, 11:17 AM
Mesaj #54


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Mememe,
Nu tin neaparat sa comentez ce ai spus acum ...
Eu doream de fapt sa spui:
QUOTE

Dar eu, draga Mememe, tot nu inteleg de ce tu zici ca dragostea este diferita de iubire. Eu vad ca inseamna acelasi lucru.
Daca ele sunt diferite, spune-mi si mie, te rog, care sunt diferentele. Ce intelegi tu prin dragoste si ce intelegi prin iubire?

si apoi dupa aceea sa intram in detalii de genul:
QUOTE
incercam sa vedem cum sta treaba cu dragostea intre oameni si dragostea fata de Dumnezeu
.

Adica eu zic sa punem intai bazele discutiei si apoi sa o dezvoltam, altfel nu o sa ajungem la nici un rezultat...
Daca am putea cadea de acord ca dragostea este identica cu iubirea (sau poate nu, de ce nu), atunci am putea studia toate posibilitatile si, la sfarsit, eu zic ca o sa ne alegem cu mai multe lamuriri...




--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 3 Jul 2004, 11:45 AM
Mesaj #55


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga J_Engramme,
QUOTE
Cand iubesti, te inalti. Te desprinzi mult de cotidianul anost ce te inconjoara. Pierzi uzul ratiunii. Ti-e greu sa vezi defecte si imperfectiuni, nu numai la omul iubit, ci la toata lumea.

Si eu am observat ca oamenii indragostiti (cand sunt la inceputul iubirii) atunci sunt mai "neatenti" la unele lucruri. Nu mai vad defectele celor din jur. Zilele ploioase si innorate sunt zile luminoase si tot asa. Acest fapt nu ar trebui catalogat ca fiind rau. In fond de ce e rau? Cine ar avea de suferit? Desigur chiar persoana care iubeste... Dar de ce tocmai ea? Oare si-a facut singur rau? Eu zic ca nu... daca analizam vedem ca de fapt el "sufera" sau "va suferi" din cauza altora si nu a lui. Adica unii oameni "binevoitori" din jurul lui, in loc sa se bucure de frumoasele lui trairi, incearca sa profite de starea lui de "neatentie". Aici e problama... sa nu acuzam caprioara ca e atat de gingasa si frumoasa atunci cand lupul se repede la ea.
Iar in ceea ce priveste defectele altora, poate ca e mai bine daca toti am fi indragostiti ... nu am mai vedea defecte. Nici nu trebuie sa vedem defecte pentru ca, evident, toti le avem.
Perioada de indragostit este acea perioada in care omul pare ca nu mai este rational. Apoi, cu timpul, dar fara ca iubirea sa scada in intensitate, "ratiunea" poate sa iasa din ce in ce mai mult la suprafata. As remarca totusi ca un indragostit, este "orbit" doar la defectele altora si la ce este rau in lume. Altfel daca il pui sa rezolve probleme matematice sau sa faca nu stiu ce inventii, le face la fel de bine, uneori chiar mai bine. Aici este minunatia acestui sentiment.
QUOTE
Aproape ca nu mai deosebesti binele de rau.

Din punct de vedere strict al omului din ziua de azi asa este. Dar sa nu uitam ca omul din ziua de azi este mult inapoiat spiritual fata de omul de ieri. Da, poate nu va reusi sa negocieze un contract bun, unde va trebui sa faca cateva manevre si sa taie in carne vie, dar va reusi sa fie fericit si linistit sufleteste.
Draga J_E,
QUOTE
INTREBARE:
Dragostea e gri ?

Eu nu pot sa spun daca dragostea e gri sau poate roz, dar daca ar fi gri, cu siguranta nu ar fi din cauza acelui rationament al tau. smile.gif
Sa fiti iubiti!


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 3 Jul 2004, 06:19 PM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Clopotel, sa stii ca abia acum am vazut topicul asta, nu stiu cum de mi-a scapat. Si ai facut bine ca l-ai bagat la filozifie. rolleyes.gif
***
Clopotel, tare de mult m-a mincat de-a lungul vietii conceptul acesta "dragoste", si tare de mult am incercat sa deslusesc taina ei.
Fiind o ginditoare desavirsita, am tot urmarit/observat relatiile celor din jur, felul cum isi exprima ei dragostea, am urmarit formele pe care le ia dragostea... cu alte cuvinte, am incercat sa inteleg de ce acest sentiment atit de frumos si fara de care nu putem trai, in loc sa ne faca fericiti si sa ne implineasca, ne aduce atit de multa durere si prea rar infrumuseteaza viata. E paradoxal...vorba lui J_Engrame...

Nu puteam intelege de ce 2 oameni care sustin puternic ca se iubesc, nu sint in stare sa o si "dovedeasca" (multi dintre prietenii mei se cearta f des dar ei.... "se iubesc" blink.gif ). Au relatii extramaritale in ciuda faptului ca se iubesc.. hh.gif
Nu intelegam de ce copii pe care ii iubesti atit de mult, isi baga picioarele in dragostea parintilor si le e indiferenta la faze, de ce prietenii care acum ti-ar da un rinichi, miine baga o sabie, ca...cutitul e deja prea mic.... Ce fel de dragoste e asta??? Sa fie ce spune Biblia pina la urma ca : "In vremurile din urma, dragostea celor mai multi se va racii?" Tot ce se poate...

Am si citit o gramada. M-am uitat si la dragoste din punct de vedere a unui crestin. Stiu, stiu, D-zeu este dragoste. Asa e, apoi in Biblie spune ca dragostea iarta tot, acopera tot, nu uraste, nu inseala, nu face aia, sau aia.... Dar cine dom'le respecta asa ceva? Cine iubeste cind e inselat, cine trece cu vederea...??? Si am ajuns la concluzia ca, Biblia pune standardul, dar prea putin reusesc sa il ajunga.
Apoi, dragostea dintre parteneri... chiar si in lumea crestinilor eu nu vad satisfactie prea mare cu toate ca ar trebui sa fie altfel, nu? Sa se fi diluat atit de mult totul?

Tu spui ca 2 persoane se pot iubii si fara sa aiba sex (parca ceva de genul acesta). rolleyes.gif Asta la inceput poate, si chiar asa ar trebui procedat. Sexul implica "lust" (pofta carnala), foarte multi confundind aceasta pofta sau atractie puternica, cu dragostea. La fazele incipiente ale relatiei, eu zic ca e mai bine, ca cei doi sa construiasca o fundatie pe sentimente sincere, pe lucruri in comun, etc, iar apoooooooooi... sexul va fi divin. rolleyes.gif Ptr ca dragostea transforma acest 'contact fizic' from "sex" to "making love" (o contopire la nivel psihic, fizic, emotional ...) Mare diferenta. smile.gif

Observa ca eu m-am axat mai mult pe dragostea dintre parteneri. Ca in fond, nimic nu implineste sufletul, nici banii/avutiile, nici faima, nici pozitia sociala, nimic numai dragostea sincera care o primesti de la o persoana iubita. smile.gif

Gindindu-ma cum sa inchei, si incercind sa explic de ce acest simtamint e atit de necesar, vital, sufletelor noastre, m-a lovit un gind... rolleyes.gif Fiul lui D-zeu ne-a aratat dragostea suprema dindu-si viata ptr noi...atit de mult ne-a iubit, de-asta cind ne rugam ne linistim, ca stim ca cineva acolo sus ne iubeste neconditionat...si asta ne mingaie, ne vindeca.... smile.gif Dragostea si numai dragostea vindeca! innocent.gif




--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mihaelasandu25
mesaj 4 Jul 2004, 06:10 PM
Mesaj #57


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 3
Inscris: 29 June 04
Forumist Nr.: 3.954



Sunt noua pe aici, dar am zis sa-mi dau si eu cu parerea despre iubire.
Cred ca iubirea apare neconditionat, indiferent de obiectul sau mai bine zis subiectul spre care se indreapta, nu i te poti impotrivi, nu poti lupta contra ei si mai ales nu este o chestiune de merit al persoanei catre care este indreptata.
Iubirea este o stare care depinde numai de capacitatea persoanei care iubeste de a trai acea stare deosebita.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
saldora
mesaj 4 Jul 2004, 09:12 PM
Mesaj #58


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 732
Inscris: 24 April 04
Forumist Nr.: 3.238



Iubirea adevarata nu emite judecati.
De ce se spune "falling in love" (fall - cadere)? Iubirea este ca un abis.. nu-i cunosti profunzimea.


--------------------
Am adunat cuvintele si acum suflu peste ele... ca intr-o papadie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 4 Jul 2004, 10:52 PM
Mesaj #59


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Mihaela, han.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mememe
mesaj 5 Jul 2004, 07:24 AM
Mesaj #60


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 588
Inscris: 8 June 04
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 3.777



clopotel ... asta am si spus .. dragostea= sentiment uman<>uman
iubire= sentiment uman<>divinitate




--------------------
Mai bine ma duc in padure
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dark Angel
mesaj 5 Jul 2004, 07:57 AM
Mesaj #61


Debates Partner
*****

Grup: Membri
Mesaje: 835
Inscris: 14 May 04
Forumist Nr.: 3.492



@ Onix ...cred ca-mi place Clopotel, pt. ca asta am intentionat sa scriu.
Tie nu ti-a scapat niciodata o litera? Stii, unele lucruri sunt doar rautati si atat...gratuitati...cel putin asa mi s-a spus mie ( de catre nefe.." cautatori de nod in papura") rolleyes.gif


--------------------
Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Onix
mesaj 5 Jul 2004, 08:09 AM
Mesaj #62


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 383
Inscris: 21 March 04
Forumist Nr.: 2.672



flower, a fost o simpla corectura. Nu inteleg, tie nu ti se pot face asemenea observatii? blink.gif

edit: continuam pe PM, aici suntem off-topic

Acest topic a fost editat de Onix: 5 Jul 2004, 08:20 AM


--------------------
Keep on going and the chances are you will stumble on something, perhaps when you are least expecting it. I have never heard of anyone stumbling on something sitting down. (Charles F. Kettering)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dark Angel
mesaj 5 Jul 2004, 08:19 AM
Mesaj #63


Debates Partner
*****

Grup: Membri
Mesaje: 835
Inscris: 14 May 04
Forumist Nr.: 3.492



off-topic:
Ba da, Onix, mi se pot face si mie astfel de corecturi, important e felul in care sunt facute, doar atat. smile.gif


--------------------
Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 5 Jul 2004, 09:26 AM
Mesaj #64


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Mihaela han.gif
Draga Flower , Onix probabil ti-a atras atentia asupra unei greseli de neatentie, pentru ca si tu mi-ai atras atentia asupra altei "greseli" desi de alta natura. Aceste greseli, mie personal mi se par total nesemnificative. Important e doar subiectul in discutie. Dar acestea toate au trecut, asa ca dragele mele Flower si Onix, nu mai este nevoie de alte explicatii, ca am depasit acel moment smile.gif Pace....ok! smile.gif
Draga Mememe,
QUOTE
clopotel ... asta am si spus .. dragostea= sentiment uman<>uman
iubire= sentiment uman<>divinitate

Acum am inteles, cand e vorba de iubire intre oameni tu numesti dragoste, iar cand e vorba de dragostea catre Dumnezeu tu ii spui iubire. Este foarte bine pentru ca in acest fel putem sa identificam mai exact despre ce iubire vorbim smile.gif .
Dar aceste doua tipuri de iubiri unde isi au originea? Pe mine intrebarea asta ma macina....
Dar te rog sa nu-mi pomenesti, intre dragostea umana, iarasi de hormoni. Hormonii au legatura cu partea sexuala a lucrurilor, ceea ce nu este cazul acestui topic. Dupa cum se observa, atunci cand iti este dor nebun de persoana iubita, nu te referi la sex, deoarece sex (in paranteza - poate mult mai spectaculos) gasesti si la vecina de alaturi, daca ma intelegi.
Deci - aceste doua tipuri de iubire (doar 2 deocamdata identificate), unde crezi tu ca isi au originile? Au aceeasi origine?



--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mememe
mesaj 5 Jul 2004, 11:11 AM
Mesaj #65


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 588
Inscris: 8 June 04
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 3.777



Clopotel ..doar un nebun ar incerca sa schimbe parerea unui om ce nu vrea sa si-o modifice. Uite de dragul controversei iti voi cere si eu sa imi spui ceva. Cum vezi tu viata de apoi . In ce forma , mai ales daca tu consideri ca te vei intalni cu persoane dragi , cunoscuti si necunoscuti si asa mai departe.


--------------------
Mai bine ma duc in padure
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 5 Jul 2004, 11:39 AM
Mesaj #66


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Mememe,
QUOTE
Clopotel ..doar un nebun ar incerca sa schimbe parerea unui om ce nu vrea sa si-o modifice.

Eu sunt unul dintre acei nebuni care chiar doreste sa-si modifice parerile... pe bune.... smile.gif
QUOTE
Uite de dragul controversei iti voi cere si eu sa imi spui ceva. Cum vezi tu viata de apoi . In ce forma , mai ales daca tu consideri ca te vei intalni cu persoane dragi , cunoscuti si necunoscuti si asa mai departe.

Eu nu consider ca este o controversa.... pentru ca se pare ca am fi de acord cu majoritatea lucrurilor, dar nu stiu din ce motiv unele raspunsuri nu se imperecheaza prea bine cu intrebarile pentru care au fost date.
Am sa raspund direct la ceea ce m-ai intrebat, desi este posibil sa fim offtopic. Prin urmare, deoarece eu sunt ortodox, cred cu tarie ca exista viata de apoi, ca in functie de faptele noastre, vom trai mai departe sau mai aproape de Dumnezeu, de lumina Lui; ca in functie de cat de evoluat este sufletul nostru vom putea intr-adevar sa ne intalnim cu persoane dragi, cunoscute in viata terestra. Eu asa "vad" acum lucrurile. Dar nu vad cum sa fac legatura cu topicul de fata smile.gif ; pentru ca in viata de apoi ne vom intalni si cu necunoscuti, nu numai cu cei iubiti pe pamant. Desi, cred ca iubirea (toate tipurile) isi are originea chiar in suflet, nu pot sa banuiesc decat ca aceasta iubire, se va pastra si dupa ce omul trece in viata de apoi, pentru persoanele dragi aici.
Te satisface acest raspuns? Tu vezi diferit lucrurile? Daca da cum?


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mememe
mesaj 5 Jul 2004, 12:01 PM
Mesaj #67


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 588
Inscris: 8 June 04
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 3.777



QUOTE (Clopotel @ 5 Jul 2004, 12:41 PM)

Prin urmare, deoarece eu sunt ortodox, cred cu tarie ca exista viata de apoi, ca in functie de faptele noastre, vom trai mai departe sau mai aproape de Dumnezeu, de lumina Lui; ca in functie de cat de evoluat este sufletul nostru vom putea intr-adevar sa ne intalnim cu persoane dragi, cunoscute in viata terestra.

gandestete in felul asta ... conditia pt a te intalni cu persoane dragi ar fi sa evoluezi spiritual ...deci si persoana pe care ai vrea sa o intalnesti ar trebui sa fie cel putin evoluata cat tine pt a se putea intalni.

Clopotel nu stiu cum sa ma exprim ca sa fiu cat mai clar.

Timpul este a 4 dimensiune a fizicii. In momentul mortii noi parasim orice lege a fizicii , automat suntem inafara timpului , suntem in cerc ( intr-un punct in care timpul nu mai exista asadar tot ce s-a intaplat ,se intampla si se va intampla vreodata DEJA s-a intamplat ) astfel in momentul mortii tale ar trebui sa te intalnesti cu toti cei pe care i-ai last inca in viata in momentul mortii tale.Neexistand timp nu exista nici viitor ... astfel in momentul mortii totul s-a intamplat deja: judecata de apoi , venirea lui hristos etc. Nu poti evolua ..evolutia implica timp ...

Nu stiu daca ai inteles. Asta e o discutie care trebuie purtata LIVE sau cel putin pe Chat.


--------------------
Mai bine ma duc in padure
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 5 Jul 2004, 12:08 PM
Mesaj #68


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



QUOTE (Clopotel @ 5 Jul 2004, 10:28 AM)
Deci - aceste doua tipuri de iubire (doar 2 deocamdata identificate), unde crezi tu ca isi au originile? Au aceeasi origine?

Opinia mea (strict personală) este că iubirea, ca noţiune filosofică şi ca fenomen practic are o singură origine, de unde izvorăşte înspre toate cele create. Aici, în mijlocul creaţiei, ea se "ramifică" şi se particularizează.

Este o taină pentru că "izvorul" este o Taină. Prin iubire noi, oamenii, putem (avem posibilitatea) întrezări (doar) Izvorul.

(aceste vorbe ale mele trebuie citite în cheie creştină...)

Şi încă ceva: mi se pare mult mai important ca iubirea să fie trăită (primită şi dată) decît să fie discutată. Sorry of this! sorry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tear
mesaj 5 Jul 2004, 12:26 PM
Mesaj #69


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



"Este o taină pentru că "izvorul" este o Taină. Prin iubire noi, oamenii, putem (avem posibilitatea) întrezări (doar) Izvorul."

...si ne putem limpezi sufletul cu apele lui !


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mihaelasandu25
mesaj 11 Jul 2004, 10:48 AM
Mesaj #70


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 3
Inscris: 29 June 04
Forumist Nr.: 3.954



Iubirea, indiferent catre ce este indreptata, catre o persoana sau catre Dumnezeu vine din capacitatea sufletului de a trai acea stare.
Daca nu ai trait niciodata aceasta stare, oricat ai incerca sa explici ce este starea de iubire nu o vei putea face niciodata, iar daca ai trait-o si vei incerca sa descrii in cuvinte unei persoane care nu a experimentat niciodata acest sentiment nu vei reusi niciodata sa il faci sa inteleaga acest lucru. Este o chestiune de traire pur personala si nu poate fi explicata oricat am incerca noi sa abstractizam si sa analizam acest lucru.
Cred ca entuziasmul, acea stare in care iubirea nu este indreptata catre nimic anume, ci catre tot ceea ce exista si catre toate fiintele, fenomenele si lucrurile cu care te aflii in relatie in aceasta viata, este forma suprema de iubire.
Nu poti spune ca iubesti doar o persoana, aceea nu este iubire, ci atasament. Iar nu poti spune ca Il iubesti doar pe Dumnezeu, fara sa iubesti si creatia sa, daca o faci inseamna ca esti doar fanatic sau habotnic. Cand iubesti,iubesti totul, tot ce te inconjoara. Este o stare imposibil de descris si din pacate destul de greu de intalnit in aceasta lume. Daca ai trait macar o data in viata acea stare o vei cauta mereu si vei iubi iubirea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 5 May 2024 - 04:11 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman