HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

5 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Credeti In Dumnezeu ?
Credeti in Dumnezeu ?
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 76
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
abis
mesaj 14 Apr 2004, 03:15 PM
Mesaj #36


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Asta este experienta ta personala, nu cred ca este cazul sa o generalizezi. Nu toti ateii se convertesc la crestinism. Uneori se intampla chiar invers, unii crestini renunta la religie.
Despre "rationamentele" pe care le faci pentru a justifica existenta lui Dumnezeu, te astept cu placere sa discutam pe alte topicuri.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 14 Apr 2004, 03:29 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE
Nu toti ateii se convertesc la crestinism.

Ba da. Absolut toti. Dar nu este neaparat sa fie in viata asta. Tu privesti calea ca pe o suma de momente independente, ori este gresita aceasta abordare. Intregul este mai mare decat suma partilor. Stii ca s-au facut experiente (btw de "rationamente") din care a rezultat ca forta cumulata a doi indivizi este mai mare decat suma fortelor lor individuale? rolleyes.gif

QUOTE
Uneori se intampla chiar invers, unii crestini renunta la religie.

Oh yeah, aici ai dreptate. Si eu mi-am intors fata de la Dumnezeu in nenumarate randuri. Toti am facut-o (inclusiv Sfintii Apostoli). Problema e ca nu tine foarte mult aceasta renuntare, iar la un moement dat tot la Doamne-Doamne ajungi, indiferent cate derapaje ai pe parcurs.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 14 Apr 2004, 03:30 PM
Mesaj #38


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Stii ca s-au facut experiente (btw de "rationamente") din care a rezultat ca forta cumulata a doi indivizi este mai mare decat suma fortelor lor individuale?

Un link, ceva?


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 14 Apr 2004, 03:30 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 14 Apr 2004, 03:45 PM
Mesaj #39


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (RZA @ 14 Apr 2004, 04:31 PM)
QUOTE
Nu toti ateii se convertesc la crestinism.

Ba da.

Ba nu. Ba da. Ba nu. O putem tine asa pana in panzele albe. Viata asta este singura pe care o cunosc, nu am nici un indiciu ca ar fi existat alta inainte, nici o amintire. Nici nu am vreun indiciu ca va urma alta viata. Daca tu vrei sa crezi in vieti multiple, treaba ta, nu te pot convinge ca nu-i chiar asa. Numai ca pentru asemenea teorii in urma cu cateva sute de ani ai fi fost prajit la foc mic de vreun inchizitor mai zelos, care ar fi pretins (pe buna dreptate) ca in biblie nu se gaseste asa ceva.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 14 Apr 2004, 03:50 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Sorry... cauta singur. Nici nu stiu daca e pe net. Cultura mea este bazata pe carti, nu pe google.
Experimentul poti sa-l repeti si tu, impreuna cu un prieten si un cantar cu carlig.
Problema nu este insa sa verifici daca asa, ci sa te intrebi ce altceva intervine si sustine efortul conjugat a doi oameni (btw si de rugaciunea de grup). Stii vorba "unde-s doi, puterea creste" (nu te stresez cu ce a spus Iisus - "acolo unde doi se roaga in numele Meu, sunt si Eu cu ei") ... crezi ca e atat de infantila incat sa spuna ca doi oameni au mai multa putere decat unul singur?... rolleyes.gif La fel de bine as putea sa intreb de ce rezultatele in echipa sunt mai bune decat rezultatele individuale ale membrilor echipei.
La asta se reduce credinta. La lucrul in echipa. La faptul ca partile trebuie sa constientizeze ca trebuie sa lucreze pentru intreg si nu pentru binele propriu, ca trebuie sa se sacrifice pentru intreg la nevoie, altfel - asemenea unui organism atacat de cancer - celulele "bolnave" si individualiste vor fi eliminate primele.
Dar daca partile sunt atat de inevoluate incat nici macar nu realizeaza existenta integului, ce ar mai fi de spus? "Sperie-ma, Doamne, dar nu ma pedepsi!" ohyeah.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 14 Apr 2004, 03:53 PM
Mesaj #41


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Experimentul poti sa-l repeti si tu, impreuna cu un prieten si un cantar cu carlig.


Ok, descrie-mi, te rog, ce trebuie sa fac ca sa reproduc experimentul!


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 14 Apr 2004, 03:55 PM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Abis, parerile mele despre reintrupare le gasesti pe topicul dedicat de pe subforumul "Dincolo de ratiune", nu le reiau de fiecare data cand se mai trezeste cineva sa ma ameninte cu inchizitia. Oricum, pentru satisfactia ta personala, m-as lasa mai degraba "prajit la foc mic", cum spui tu, decat sa nu recunosc un adevar pe care de altfel am ocazia sa-l verific de cate ori am chef. Got it?



--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 14 Apr 2004, 04:09 PM
Mesaj #43


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



QUOTE (abis @ 14 Apr 2004, 02:20 PM)
Am cautat, bubule, am cautat... Si nu am gasit nici un Dumnezeu.

Toate la timpul lor.Trebuie sa ai multa rabdare.Dar se pare ca tu ai obosit si ai si concluzionat.
Dumnezeu sa sti ca nu este ceea ce vrei tu sa vezi.La fel cum nici dreptatea nu este mereu aceea pe care noi om credem a fi.




--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 14 Apr 2004, 04:14 PM
Mesaj #44


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Toate la timpul lor.Trebuie sa ai multa rabdare.Dar se pare ca tu ai obosit si ai si concluzionat.
Dumnezeu sa sti ca nu este ceea ce vrei tu sa vezi.La fel cum nici dreptatea nu este mereu aceea pe care noi om credem a fi.


Bubule, sunt de acord cu tine. Inainte de a deveni un credincios al Unicornului, si eu eram la fel ca Abis. Dar eu am ramas cu mintea deschisa asa ca, la un moment dat, ceva s-a intamplat si am vazut lumina. E doar o chestiune de timp pana cand toti vor intelege Unicornul Roz Invizibil.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 14 Apr 2004, 04:17 PM
Mesaj #45


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



smile.gif Corect


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 14 Apr 2004, 04:24 PM
Mesaj #46


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (RZA @ 14 Apr 2004, 04:57 PM)
Abis, parerile mele despre reintrupare le gasesti pe topicul dedicat de pe subforumul  "Dincolo de ratiune", nu le reiau de fiecare data cand se mai trezeste cineva sa ma ameninte cu inchizitia. Oricum, pentru satisfactia ta personala, m-as lasa mai degraba "prajit la foc mic", cum spui tu, decat sa nu recunosc un adevar pe care de altfel am ocazia sa-l verific de cate ori am chef. Got it?

Eu, sa te amenint cu ceva? Doamne fereste! Voiam doar sa-ti arat ca teoria asta a ta nu are nici o legatura cu crestinismul. O sa merg maine, probabil, la subforumul "Dincolo de ratiune", sa vad cum verifici (cand ai chef, bineinteles) adevarul reintruparii.

Acest topic a fost editat de abis: 14 Apr 2004, 04:25 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 14 Apr 2004, 04:26 PM
Mesaj #47


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



QUOTE (Clopotel @ 14 Apr 2004, 11:41 AM)
Dar in aceste zile, am avut o "revelatie" smile.gif : ce rost au discutiile despre religie intre cei care cred si cei care nu cred?
NICI UNA.

Eu am avut de invatat multe de pe urma acestor discutii.
Si de la credinciosi si de la atei.
Sint foarte utile discutile, fiecare spicuieste cite ceva bun.
Si sa nu uitam ca Dumnezeu vorbeste prin fiecare si cind iti pui o intrebare poti afla chiar de la un ateu raspunsul smile.gif


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 14 Apr 2004, 06:27 PM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Adevarat graiesti Bubu smile.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 14 Apr 2004, 07:33 PM
Mesaj #49


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



O, da Bubule, asa este, dialogul trebuie sa existe, dar de ambele parti sa existe dorinta de a inainta...
Ori eu am spus, ce ai subliniat tu, pentru ca am vazut ca unele intrebari, nu au ca scop de a-i lamuri cu ceva pe cei care le pun, ci doar de a-i provoca la discutii aprinse pe ceilalti. Si atunci discutiile iau alta forma ... dupa cum bine ai observat...

Si eu am invatat multe, tot din intrebari puse, si de mine si de altii, dar eu eram interesat de raspunsuri, nu in ideea de a-l pune in incurcatura pe cel care mi le da, ci de a intelege eu cate ceva. Si chiar eram necajit ca nu pot primi toate raspunsurile, caci doream sa inaintez. Aici nu, unii se bucura, cand nu dai un raspuns clar, cand vad ca nu ai raspus la toate...si pun acest lucru in seama faptului ca "credinta" ta nu are suport, ca nu ai o demonstratie logica clara, la fel cum daca nu cunosti exact principiul rachetei inseamna ca nu este posibil sa existe rachete.

Uite, de ex. , (si pe topicul de religie sunt destul de serios, pe altele mai glumesc), chiar intrebarea din acest topic, nu mi se pare la locul ei. Nu spun asta cu intentia de a critica, ci doar vreau sa arat ca intrebarea, nu are scopul de a primi un raspuns care sa-i foloseasca cuiva la ceva. De aceea nici nu am raspuns la chestionar. Pe cine si la ce ar ajuta daca eu sau tu sau altii ar raspunde la cred sau nu in Dumnezeu? O statistica aici mi se pare fara sens. Poate gresesc eu ... Daca da, rog sa-mi explice cineva unde...

Tu vorbesti de Dumnezeu, de credinta in El, vrei sa discuti si cu altii despre asta, si eu vreau, si poate ca si altii, dar tocmai cand crezi ca ai gasit pe cineva intersat de discutie, esti intrebat:" De ce crezi in ceea ce nu vezi?", "Adu dovada...", "Unicornul meu este mai real decat Dumnezeu, in el de ce nu crezi?", "Biblia este o carte de basme" si asemanatoare .... ce invataminte pot sa dobandeasca vorbitorii intr-o astfel de discutie? De aceea eu am spus ce am spus...

Raman la ideea, ca din discutiile pe teme religioase intre unul care vrea sa inteleaga ceva si unul care nu urmareste decat sa-l puna in incurcatura pe celalalt, pot fi interminabile si fara nici un rezultat concret pentru ambii. sad.gif

Acest topic a fost editat de Clopotel: 14 Apr 2004, 07:45 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 14 Apr 2004, 08:24 PM
Mesaj #50


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



Asa e Clopotel.Ai perfecta dreptate.Dar incearca sa treci peste asta.Asa va fi mereu.
Incearca sa votezi.Eu ma bucur foarte mult cind vad citi oameni cred in Dumnezeu.
Asa este in toata lumea.Astia sint oamenii de pe Pamint.Noi, ei, altii...hai sai dam cezarului ce este al cezarului.
Spune adevarul chiar daca intrebarea este pusa tendentios ca sa se rida de tine smile.gif


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 14 Apr 2004, 08:41 PM
Mesaj #51


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



OK, am votat, dar numai ca sa-ti urmez indemnul smile.gif

Si da, ai dreptate..., cum de am uitat..., am fost avertizati ca vom fi supusi la tot felul de ispite si incercari smile.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 14 Apr 2004, 09:37 PM
Mesaj #52


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



20!
Asa Clopo, nu ascunde adevarul nimanui.
"Evanghelia aceasta a Imparatiei va fi provaduita in toata lumea, ca sa slujeasca de marturie tuturor neamurilor"


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
barbi
mesaj 21 May 2004, 05:53 PM
Mesaj #53


Haiduc
**

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 70
Inscris: 30 April 04
Din: constanta
Forumist Nr.: 3.312



intr-o zi un om se duse la frizer sa se tunda si sa se barbiereasca.intre timp incepura sa discute..veni vorba de D-zeu..
Frizerul : Eu nu cred in existenta lui D-zeu..

'De ce?'

Frizerul : Raspunsul e simplu.Daca ar fi existat D-zeu nu ar mai fii atatia oameni bolnavi,nu ar mai fii atatia copii abandonati.Daca ar fi existat D-zeu nu ar fi permis sa se intample atatea lucruri.



Omul nostru statu putin,se gandi nu mai zise nimic pentru a nu creea o polemica.Dupa ce isi termina treaba iesi si cand ajunse in strada vazu un barbat netuns,nebarbierit..se vedea ca nu mai trecuse de mult pe la frizer.Se intoarse la frizerie si zise : 'Stii..eu cred ca nu exista Frizeri..'
'Cum adica?? Eu sunt aici si sunt frizer!..'

'Hmmm..pai daca ei nu vor sa vina ce vina am eu?Eu sunt aici..pot veni oricand.'


'asa este..zise omul..Si D-zeu exista dar daca oamenii nu merg la El,El ce vina are?'


--------------------
Zambeste! Maine va fi mai rau! :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 22 May 2004, 11:33 AM
Mesaj #54


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261




1. Si D-zeu exista dar daca oamenii nu merg la El,El ce vina are?'
Īncă un punct pus pe "i"!
2. Cei care au votat DA au simţit, oare, un anume fel de asumare a unei responsabilităţi şi obligaţii cīnd au apăsat pe mouse?

Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 22 May 2004, 01:31 PM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



I-auziti aici o declaratie a lu' Nea Nelu Cotrocelu :

“Credinta mea in Dumnezeu este credinta in forta de creatie a omului.”


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hadess
mesaj 22 May 2004, 03:43 PM
Mesaj #56


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 39
Inscris: 18 May 04
Din: Valcea
Forumist Nr.: 3.556



Eu nu neg existenta unei divinitatipentru ca nu am raspuns la unele intrebari. Dar nu cred intr-un dumnezeu crestin pt ca argumentele divinitatii crestine le pot combate logic. Si la fel se intampla si cu alte cateva religii despre care stiu mai multe. Asta e tot.


--------------------
Wide Open Road...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 25 May 2004, 10:06 AM
Mesaj #57


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Era un film serial "Dosarele X", unde, la īnceput apărea un motto: "The truth is beyond us"

Vreau să spun, dragă Hadess, că "argumentele Divinităţii" nu le poţi combate logic prea bine pentru că acele argumente nu sīnt īn totalitate logice. Mai au ceva...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
noi
mesaj 25 May 2004, 12:32 PM
Mesaj #58


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 762
Inscris: 15 December 03
Forumist Nr.: 1.513



Exact!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hadess
mesaj 26 May 2004, 09:31 PM
Mesaj #59


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 39
Inscris: 18 May 04
Din: Valcea
Forumist Nr.: 3.556



QUOTE
"The truth is beyond us"

Daca e asa, cu atat mai mult!!

Pentru mine credinta e un fel de inchistare, care nu iti lasa libertatea deplina a alegerii. Nu ma pot accepta ideea ca altcineva stabileste viata mea. Eu sunt stapanul meu!
Iar biblia, asa cum am mai zis in alt topic, are multe scapari, care nu pot fi de natura divina! Doar dumnezeu e perfect!


--------------------
Wide Open Road...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 27 May 2004, 09:05 AM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



As avea rugamintea pentru toti ateii de a scrie "Dumnezeu" cu D.
Dintr-un bun simt elementar fata de ceilalti oaspeti ai Hanului care cred.
Va multumesc anticipat.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 28 May 2004, 08:06 AM
Mesaj #61


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Hadess este un om plin de nişte calităţi deosebite: e coerent īn idei, e hotărīt, chiar ferm atunci cīnd crede ceva, spune lucrurilor pe nume, este doritor de ceva nou şi de calitate, acceptă greu, totuşi, idei străine credinţei lui...

Eu zic că sīnt toate premisele necesare pt. ca el să devină... un bun creştin!

N-ar fi rău să scrie pe un bileţel postul ăla īn care subliniază "Eu sīnt stăpīnul meu" pt. că īi va fi util atunci cīnd va spune, īmpreună cu alţii "... cele nearătate şi ascunse ale Īnţelepciunii Tale mi-ai arătat mie".

Nu te-ai supărat Hadess, nu-i aşa?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 28 May 2004, 10:29 AM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



rofl.gif caa, esti genial! Nimeni nu s-ar putea supara pe tine cand prezinti atat de simpatic lucrurile. rolleyes.gif Sper ca prietenii nostrii care inca n-au "vazut lumina" sa accepte - stiinta o face - realitatea ca cele nestiute sunt mult mai multe decat cele stiute.
Traim intr-un ocean de Taine... despre propriul creier stim putine lucruri, mereu mai identificam cate o particula subatomica, cate ceva legat de ADN, nu avem inca o teorie coerenta care sa explice modul cum am aparut si evoluat, inca descoperim specii a caror existenta pe Terra ne uimeste, teoria relativitatii inca n-a apucat s-o verifice nimeni (ma rog, e un experiment NASA in perioada asta) s.a.m.d. In general, e bine sa stii pe cine sau peste ce esti stapan... tot ce stim este ca ni s-au dat in grija plantele si animalele; da, asupra lor suntem stapani... si din felul cum am inteles sa ne manifestam "superioritatea" cred ca le parem niste dumnezei cam cruzi si usor tampitei... ma rog, asta e strict parerea mea si s-ar putea sa gresesc. tongue.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hadess
mesaj 28 May 2004, 09:15 PM
Mesaj #63


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 39
Inscris: 18 May 04
Din: Valcea
Forumist Nr.: 3.556



Nu m-am suparat. Problema e ca am fost un bun crestin. Sau destul de bun. Lucrurile au mers insa in directia opusa.
Si voi credeti ca mine, majoritatea. Dar va e prea teama sa recunoasteti. Simtiti o stare de bine cand aruncati greutatile pe o zeitaea. Stiintific s-a demonstrat ca oamenii care cred in ceva sunt mai impacati cu ei insisi. Important e sa ai puterea sa iti iei viata in proprile maini. Sa nu mai imparti problemele cu dumnezeu. Asta e o chestie pur psihica. Totul se petrece im mintea noastra. Acceptam un dumnezeu pt ca e mai usor asa.


--------------------
Wide Open Road...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 28 May 2004, 09:19 PM
Mesaj #64


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



In momentul in care il reduci pe Dumnezeu la 'o chestie pur psihica' e normal sa gandesti asa... Dar mai exista si suflet pe lumea asta. wink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 28 May 2004, 09:56 PM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



Eu cred in Dumnezeu !

Dar nu am reusit inca sa conving pe nimeni care nu crede, sa creada.

De aceea sunt trist sad.gif


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
noi
mesaj 30 May 2004, 12:43 AM
Mesaj #66


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 762
Inscris: 15 December 03
Forumist Nr.: 1.513




Orice se face bun e cu voia si ajutorul lui Dumnezeu..asa ca nu te necaji ca nu ai reusit sa convingi pe nimeni, toti cei care "au reusit sa convinga" pun marturie ca nu cu puterea lor au reusit ci cu puterea lui Dumnezeu. Cel mai la indemana exemplu este al Sfintilor Apostoli...ei au inceput sa propovaduiasca doar dupa Pogorarea Duhului Sfant asupra lor (In Bisericile Ortodoxe aces lucru se sarbatoreste astazi! )..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 30 May 2004, 08:21 PM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Hadess & Mihai
Psihic inseamna suflet. Vorbiti de unul si acelasi lucru si aveti dreptate amandoi. "Divina Psyche", asa cum a fost numit de soclile de spiritualitate infiintate de Pitagora, este SUFLETUL; iar drumul acestuia prin succesiunea de vieti cu trup si intoarcerea la Tatal Ceresc sta la baza tuturor doctrinelor ezoterice din lume. Si spun ca aveti amandoi dreptate pentru ca sufletul omului este o parte din Dumnezeu...

inorog
Am convins destui atei ca exista Dumnezeu. Sincer, si eu cred ca a fost lucrarea Sfantului Duh. Problema este sa te adresezi fiecaruia conform nivelului sau de inteligenta. Pe un ateu inteligent nu-l poti prosti cu "crede si nu cerceta". In schimb, daca poti sa-i explici cum stau lucrurile, pana si logica lui va recunoaste ca exista un sistem de valori mai inalte, care functioneaza perfect.
PRIN si CU Dumnezeu.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kim
mesaj 30 May 2004, 08:43 PM
Mesaj #68


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 44
Inscris: 27 May 04
Forumist Nr.: 3.657



nu vedem aerul, dar stim ca exista si credem acest lucru.
la fel trebuie sa credem si in Dumnezeu care este omniprezent, este in fiecare din noi.


--------------------
nu exista greseala! exista doar lucruri pe care le facem sau nu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hadess
mesaj 30 May 2004, 09:33 PM
Mesaj #69


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 39
Inscris: 18 May 04
Din: Valcea
Forumist Nr.: 3.556



QUOTE
pana si logica lui va recunoaste ca exista un sistem de valori mai inalte, care functioneaza perfect


Arata-mi tu care e sistemul asta de valori. Si cum functioneaza perfect? Cand? Atunci cand se petrec crime, violuri, catastrofe naturale? Sau cand mor copii nevinovati la nastere?
Nu exista om perfect. Toti gresesc inacceptabil, daca ar fi sa iei ca sistem de referinta invatatura crestina. Chiar si cel mai credincios. Cum e posibil ca o creatie ce izvoraste din perfectiunea absoluta(dumnezeu) sa fie atat de imperfecta(lumea)?
Am pus mai mult neconcordante ale bibliei pe un alt topic(Cum a fost facuta biblia) dar nici un credincios nu mi-a raspuns pana cum la intrebari. De ce nu incearca nimeni?


--------------------
Wide Open Road...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 31 May 2004, 08:15 AM
Mesaj #70


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (RZA @ 30 May 2004, 09:23 PM)
Am convins destui atei ca exista Dumnezeu.

"Destui" inseamna unul, doi, o suta?
Daca esti asa de priceput, convinge-ma si pe mine...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 14 May 2024 - 02:18 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman