HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Eventualele Rezultate Ale Declinului Spiritual
Forta-MTI
mesaj 21 May 2004, 08:48 PM
Mesaj #36


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 223
Inscris: 26 March 04
Forumist Nr.: 2.770



GIPSYHART
Spui ca nu te poti axa doar pe rezultate concrete. CA ar fi prea dur....
E usor sa vorbesti asa in abstract despre "decadere", despre "abrutizare" "incultura" samd...E mai greu sa tratezi in mod real oamenii in carne si oase....DE ce? Pentru ca in momentul in care intri in relatie directa cu un om nu mai poti face abstractie de tine.....

------Adesea nici sa vorbesti despre decadere nu e usor , atata timp cat o anumita majoritate vrea sa taci, pt ca se complace in situatia existenta. Solutii radicale exista si ar putea chiar sa dea anumite rezultate (adesea extrema se trateaza tot cu o extrema, pt a echilibra o situatie). Repet, in conditiile in care vrem sa aderam la UE, masurile rapide pe care le vad ar scandaliza intreaga comunitate vestica, pt ca pe occidentalii UE nu ii intereseaza scopul, atata timp cat mijloacele sunt in contradictie cu normele legale din Comunitatea Europeana. (desi, mentalitatea centralizata, corupta e la putere in Romania si asta nu ii deranjeaza atat de tare, deocamdata...)
Daca tot mai avem o elita culturala si intelectuala in Romania sa o incurajam, sa fie la rang de cinste in societate, nu izolata si inchisa, in avantajul comercialitatii si lipsei de responsabilitate culturala.

PS.Pentru mine "educat in stil clasic"= educatie care pune accent pe informatie si nu pe cel care manevreaza informatia.

------O viziune buna pana la un punct. Eu cred ca ambele sunt importante, respectiv, pastrarea unui echilibru intre cele doua. Cei ce emit informatia trebuie sa fie atenti, fara sa impuna restrictii excesive asupra materialelor pe care vor sa le difuzeze.

AFRODITA

Nu am mai citit restul postarilor inainte sa raspund pt ca ma preseaza timpul...
In legatura cu revistele "sexiste" cu tenta "exagerat feminista" : sunt multe femei care nu au incredere in ele, in fortele proprii, nu au invatat cat valoreaza ele de fapt..Acest tip de reviste le poate ajuta sa invete sa se puna pe primul loc, sa aiba grija de ele...Macar 2-3 zile pe luna cat timp citesc revista...

-----Emanciparea feminina din reviste e privita adesea exagerat si exista si cateva doze de ipocrizie acceptata: barbatii sunt rai, mincinosi, usor de pacalit, cucerit etc, femeile sunt cele care fac legea in lumea asta (dar pe de alta parte, mai rar, se scapa cate un "fara barbati totusi, nu se poate" -can't live with them, can't live without them). Ma rog, dincolo de aspectul acesta acceptat la comun de majoritatea femeilor care citesc asemenea reviste, manifestele feministe sunt pana la urma binevenite in Romania, mai ales ca la noi o mare parte a populatiei are inca impresia ca locul femeii este exclusiv la cratita.... insa, totul cu masura.

Exact! Putinul timp liber pe care il am...Sunt groaznic de stressata si de obosita...In asemenea conditie psihica invata-ma tu cum il pot intelege pe Cioran, daca abia ma pot concentra pe un articol umoristic!!

-----Chiar nici macar in weekend nu ai timp de o carte?

Uiti o chestie: lumea e in viteza, cu motoarele turate la maxim, cu stress maxim...Suntem atat de grabiti si de stressati de viata asta obositoare pe care-o ducem de vreo 14-15 ani de tranzitie , incat nu mai avem timp de "lecturile adevarate"...Ca sa te "cultivi" iti trebuie timp, rabdare si liniste in suflet...Asta pt ca sa poti intelege ceea ce citesti sau ceea ce vezi..Pt ca sa poti "absorbi' cultura...Din lipsa de timp si din graba nu ai nici o sansa sa absorbi ceva...De asta , cel putin eu, ma orientez momentan pe lecturi usoare, care sa ma destinda , dar sa nu ma lase fara placuta activitate de a citi....

-----Dinamismul vietii in tranzitie este un fenomen frustrant, din punct de vedere profesional, material si spiritual. Asta nu inseamna ca trebuie sa renuntam la cultura. Victor Hugo spunea "Cine vrea sa faca ceva gaseste mijloace, cine nu, gaseste scuze". Desigur ca nu sunt chiar un capcaun sa nu inteleg lipsa dispozitiei, a timpului, a puterii de concentrare pt a citi o carte, pt a viziona un spectacol la teatru, in viata de zi cu zi, dar daca vrei, se poate. Eu marturisesc ca am prieteni care muncesc saptamanal de dimineata pana seara, intr-un ritm infernal, sunt extrem de stresati si obositi la sfarsitul fiecarei zile si totusi in weekend, isi sacrifica din timpul de odihna si merg la teatru, la opera si mai pun mana si pe cate o carte. E adevarat ca in situatia actuala a Romaniei, viata culturala cere sacrificii destul de mari din pacate, dar nu trebuie sa ne dam batuti.

CAA

Era mai adineauri o părere, a lui Abis, pe care nu aţi prea băgat-o īn seamă īn care omul cerea nişte puncte de reper temporale pt. a studia declinul. Cred că avea dreptate. Faţă de ce?

------I-am raspuns lui Abis....

Am citit pe undeva că declinul spiritual evoluează invers proporţional cu nivelul material şi tehnologic al societăţii. Cu alte cuvinte cīnd o ducem rău (material) o ia īnainte preocuparea pt. spiritualitate (ex. īn comunism) iar cīnd o ducem mai bine spiritualitatea "nu mai are timp" (parcă ar fi zilele noastre, dacă acum putem zice că o ducem bine, dar, mă rog, iarăşi, depinde la ce ne raportăm...)

-----Eu cred ca Fremen are dreptate, cand te dezaproba in aceasta afirmatie.

FREMEN

----Sunt singur impotriva tuturor...


--------------------
Razboiul este pace, libertatea este sclavie, ignoranta este putere.

"Homo sum et nihil humani a me alienum puto"- Terentiu
(Om sunt si nimic omenesc nu-mi este strain)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 22 May 2004, 04:55 PM
Mesaj #37





Guests






Da draga, dar amicul ala al tau are week-endurile libere...Eu muncesc ca un robot bagat in priza, 24/7 cum zic americanii, asa ca, daca vrei sa faci ceva priveste lucrurile in toata amploarea lor...Nu toti avem week endurile libere, nu toti avem starea necesara pt a ne cultiva...
Cat despre feminism: cand nu vor mai fi barbati care sa considere ca locul nostru e doar la cratita si ca meritam o bataie buna daca ciorba e prea fierbinte, abia atunci femeile de la noi o vor lasa mai moale...Ar fi trebuit sa fii femeie ca sa vezi cat de greu poti strabate pana undeva mai sus, mai bine si abia dupa aia sa vorbesti de timp si alte alea....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 24 May 2004, 07:48 AM
Mesaj #38


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



QUOTE (fremen @ 21 May 2004, 05:28 PM)
Eu nu gasesc vreo corelatie intre declinul material-economic si elevarea spirituala , nici la nivel de societate nici la nivel de individ. Au contraire, consider ca o situatie financiara corespunzatoare, in afara faptului ca obliga, iti poate asigura un mediu propice emanciparii.(m-am intrebat deseori de ce sarac si cinstit si nu bogat si destept )


Atunci cu ASCEZA, pe care o largă categorie de oameni o consideră necesară pt. elevarea lor spirituală cum rămīne?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 24 May 2004, 07:48 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Diana-Maria
mesaj 25 May 2004, 07:22 AM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Caa, cel putin din punctul meu de vedere, asceza e privita si considerata
drept o metoda de apropiere a omului de Dumnezeu si nu prea este legata de evolutia culturala a individului.
Un credincios nu este neaparat o persoana culta, asa cum un om cult nu este obligatoriu credincios.
Fremen, la intrebarea ta as avea un singur raspuns:pentru ca in ziua de azi e foarte greu sa faci bani si sa ramii curat.

Acest topic a fost editat de Diana-Maria: 25 May 2004, 07:28 AM


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 25 May 2004, 08:34 AM
Mesaj #40


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Ai dreptate Diana-Maria, numai că titlul topicului se referă la declinul spiritual şi nu la cel cultural... sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fremen
mesaj 25 May 2004, 12:18 PM
Mesaj #41


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 12
Inscris: 7 May 04
Forumist Nr.: 3.411



Te referi probabil la faptul ca asceza presupune neatasamentul fata de valorile materiale , in felul acesta fiind facilitat transferul spre sfera spirituala (ceea ce mi se pare corect).
De obicei ascetii se izoleaza de societate o perioada mai lunga sau mai scurta de timp, conform puterilor si scopurilor lor.
Mie insa mi se pare cel putin la fel de greu sa traiesti in mijocul oamenilor si sa cauti purificarea si asensiunea spirituala.
Am zis greu dar nu imposibil.
Desi evolutia in societatea romaneasca actuala ma contrazice cred ca poti ''face ''bani si fara sa devii sclav al banilor . Asta depinde de alegerea individuala .
Si mai cred ca mai mare e meritul si rasplata unuia ce se lupta cu el insusi si rezista totodata presunilor societatii, in fata celui ce se redefineste singur in pustie .
(A nu se intelege de aici ca am ceva impotriva celor in urma!)

---Diana
ai pe jumatate dreptate, depinde la cate zerouri te gandesti cand pronunti ''bani''

P.S.
am senzatia ca se simte necesitatea definirii termenilor:
-elevare spirituala
-elevare morala
-elevare culturala
asta ca sa vorbim aceeasi limba
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 27 May 2004, 07:49 AM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Cind spuneam ,,bani" ma refeream la sume cu foarte multe zerouri in coada.
Una dintre consecintele degradarii morale este ,dupa umila mea parere cresterea numarului de infractiuni.Daca ne gindim ca multe dintre acestea (sau toate?!) sint pacate si in sensul crestin al cuvintului,ne vom face o imagine asupra declinului spiritual in pragul caruia ne aflam.
Crimele,furturile,violurile... sint doar citeva .
Poate ar trebui sa includem aici si indiferenta. Uneori si aceasta poate fi o crima.

Acest topic a fost editat de Diana-Maria: 27 May 2004, 07:49 AM


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 27 May 2004, 08:24 AM
Mesaj #43


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@Diana-Maria
Ce inseamna pentru tine "sa fii spiritual"?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 27 May 2004, 10:40 AM
Mesaj #44


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



QUOTE (fremen @ 21 May 2004, 05:28 PM)
consider ca o situatie financiara corespunzatoare, in afara faptului ca obliga, iti poate asigura un mediu propice emanciparii

Teoretic aşa este. Practic, īnsă aici se ascunde o mare capcană, īn sensul că se pune situaţia financiară drept condiţie aproape indispensabilă emancipării (spirituale).

Pericolul este, după cum o dovedeşte practica, de a fi veşnic īn căutarea situaţiei financiare corespunzătoare, care, pe măsură ce devine tot mai corespunzătoare, este considerată a fi īncă insuficientă.

Rezultă o continuă căutare a confortului material şi o veşnică amīnare a confortului spiritual...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fremen
mesaj 27 May 2004, 01:19 PM
Mesaj #45


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 12
Inscris: 7 May 04
Forumist Nr.: 3.411



Draga Caa
daca nu m-am exprimat foarte clar subliniez acum: nu consider ca bunastarea materiala este obligatoriu sinonima cu declinul spiritual.Si nu consider saracia o virtute daca vorbim despre individ ca membru al societatii . Indemnul christic al impartirii averii se refera la jertfa personala( prin care daruiesti roadele muncii tale aproapelui tau )
Iar atasamentul de valorile materiale nu este apanajul exclusiv al celor bogati.Exista in jurul nostru destule persoane care spera intr-un urias castig loto care le-ar aduce linistea sufleteasca ( asta apropos de ''continua cautare a confortului material'').

Daca nivelul spiritual al unei societati este direct proportional cu gradul ei de saracie atunci Uraaaa! suntem cei mai tari !
spoton.gif

Intuiesc, draga Caa, nuanta crestina a intrebarii tale.Doar ca in societatea noastra sunt cam multi draci in carne si oase si astia nu se ''ofilesc'' cu apa sfintita.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 28 May 2004, 07:50 AM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Draga Gypsyhart, o sa iti spun ce nu inseamna: a fi spiritual nu inseamna a cauta saminta de contrazicere peste tot doar de amorul artei. Fara suparare. Eu cam asta simt din postarile tale.E insa posibil sa gresesc.
In ce sens ,,a fi spiritual?" Banuiesc ca nu vorbesti despre ,,coseur'',nu? smile.gif

Acest topic a fost editat de Diana-Maria: 28 May 2004, 07:54 AM


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 28 May 2004, 08:47 AM
Mesaj #47


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@Diana-Maria
Eu nu te-am intrebat ce nu inseamna sa fii spiritual. (Am cerut exemple ale "declinului spiritual" cu cateva posturi inainte)
Te intreb din nou: ce inseamna "a fi spiritual" pentru TINE. (voi spune si ce inseamna pentru mine dupa tine:) )

In mod normal, "spiritualitatea" ar fi trebuit definita de la bun inceput, de catre cel care a initiat topicul. Eu din citatul acela din Zarifopol am aflat mai degraba ce nu este decat ce este.....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Forta-MTI
mesaj 28 May 2004, 10:24 PM
Mesaj #48


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 223
Inscris: 26 March 04
Forumist Nr.: 2.770



GIPSYHART
Deductii logice e greu sa faci sau trebuie sa primesti tot mura in gura?

A fi spiritual poate insemna bisericesc, religios, dar si intelectual, inteligent, toate se pot surprinde sub constructia (desigur, intr-un sens larg) uman evoluat (care cauta sa ridice omul din pct de vedere cultural, rational, moral etc si nu sa-l coboare la materialisme si instincte).


--------------------
Razboiul este pace, libertatea este sclavie, ignoranta este putere.

"Homo sum et nihil humani a me alienum puto"- Terentiu
(Om sunt si nimic omenesc nu-mi este strain)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 29 May 2004, 09:48 AM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



A fi spiritual inseamna pentru mine a respecta si a pune in practica,zi de zi, valorile morale crestine si umaniste, a-ti hrani si sufletul si mintea,nu numai burta. Inseamna a realiza faptul ca a trai inseamna mai mult decita alerga dupa bucata de cozonac cotidian.
Nu pot sa cred ca pentru a te a fi realizat in viata trebuie doar sa te dai peste cap pentru a-ti face vila cu piscina sau sa fii mindru ca poti cobori dintr-o masina de lux ori a te lauda ca ai boarfe de firma luate din ,,boutique'' de la Paris ori Milano. Sau sa fii o victima a modei,indiferent ca moda implica sa asculti manele ori sa fii smecher cu zdranganele de aur de un kil bucata.

Cred ca acum te-am lamurit.


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 31 May 2004, 08:30 AM
Mesaj #50


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@Diana-Maria
Pentru mine a fi spiritual inseamna capacitatea de a folosi tot ce exista in tine si in afara ta pentru crearea si mentinerea armoniei interioare. Daca "valorile crestine si umaniste" de exemplu te ajuta sa fii mai armonios inseamna ca au valoare spirituala...Daca "o bucata de cozonac zilnica" te ajuta sa fii armonios are valoare spirituala....Acelasi lucru este valabil si cu vilele si cu aurul si cu cartile si cu muzica....
In lumina celor de mai sus, ma intreb daca preocuparea pentru "eventualele rezultate ale declinului spiritual" te ajuta pe tine sa fii mai armonioasa si mai impacata cu tine.
smile.gif

@Forta-MTI
In general ma ocup si de deductii mai mult sau mai putin logice, dar daca se poate fara deductii....de ce sa ne complicam??

Conform definitiei pe care am adoptat'o pentru spiritualitate, "materialismul si instinctele" pe care le vorbesti de rau pot la fel de bine sa fie spirituale ca si o sonata de Beethoven.....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Forta-MTI
mesaj 31 May 2004, 06:08 PM
Mesaj #51


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 223
Inscris: 26 March 04
Forumist Nr.: 2.770



GIPSYHART

Hai ca am auzit-o si pe asta... o bucata de cozonac zilnica sa fie valoare spirituala.... satisfacerea unor nevoi primare nu duce nicidecum la spiritualitate. Conform piramidei lui Maslow care delimiteaza clar nevoile umane ,trebuintele primare se afla la baza piramidei si se refera strict la securitate si la nevoi biologice... astfel o bucata de cozonac care iti astampara doar foamea nu are cum sa aiba legatura cu spiritul.....

Materialismul si instinctele nu pot fi spirituale... daca ceea ce spui tu e adevarat, atunci inseamna ca si animalele sunt spirituale, nu?


--------------------
Razboiul este pace, libertatea este sclavie, ignoranta este putere.

"Homo sum et nihil humani a me alienum puto"- Terentiu
(Om sunt si nimic omenesc nu-mi este strain)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 1 Jun 2004, 08:33 AM
Mesaj #52


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@Forta-MTI
Pai conform definitiei pe care am dat'o depinde cine mananca bucata aceea de cozonac. Depinde cine bea apa, depinde cine merge la WC samd....Isus a spus apostolilor la un moment dat "mancati din painea asta ca este trupul meu....".
CAt despre animale....nu am auzit de vreunul care sa se declare Dzeu....smile.gif sau paote cine stie, nu cunosc eu limba....

Go to the top of the page
 
+Quote Post
saldora
mesaj 1 Jun 2004, 10:38 AM
Mesaj #53


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 732
Inscris: 24 April 04
Forumist Nr.: 3.238



rolleyes.gif Si cel de deasupra este dedesubtul cuiva.


--------------------
Am adunat cuvintele si acum suflu peste ele... ca intr-o papadie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Forta-MTI
mesaj 1 Jun 2004, 09:30 PM
Mesaj #54


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 223
Inscris: 26 March 04
Forumist Nr.: 2.770



GIPSYHART
Si ai auzit de materialisti instinctuali care sa se declare Dumnezeu? Vorbesc de oameni intregi la minte, desigur.....


--------------------
Razboiul este pace, libertatea este sclavie, ignoranta este putere.

"Homo sum et nihil humani a me alienum puto"- Terentiu
(Om sunt si nimic omenesc nu-mi este strain)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 2 Jun 2004, 08:23 AM
Mesaj #55


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@Forta-MTI
Nu stiu exact ce intelegi tu prin "materialisti instinctuali"...Deci nu pot sa iti raspund la intrebare.
POt sa spun ca am auzit mistici care spuneau ca nu este important ceea ce faci ci cum faci. Si am auzit si oameni (printre care te numeri si tu) care spun ca nu te poti considera spiritual daca nu faci decat sa mananci, sa bei si sa dormi....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 2 Jun 2004, 10:02 AM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



'Eventualele rezultate ale declinului spiritual'. Interesant subiect. S-ar putea discuta mult pe aceasta tema, mai ales ca exista foarte putini oameni care sa conteste existenta acestui declin. Din pacate insa exista tendinta de a discuta pe aceasta tema fara a se tine seama de realitatea concreta. Aproximativ 50 % dintre oameni au un IQ sub media de 100, aproximativ 25 % sunt depresivi, aproximativ 25 % sunt afectati de diverse tipuri grave de nevroze si fobii, aprox 10 % au probleme serioase de memorie. Problema este ca marea majoritate a acestor oameni sunt printre cei mai fideli 'clienti' ai mass media. Mai mult, sunt si printre cei mai manevrabili. Multi isi compenseaza 'lipsurile' prin sexualitate si 'consumism'. Iar daca accesul la acesta le este restrictionat reactioneaza in consecinta : devin agresivi, uneori chiar realmente violenti. Teoria conform careia acestia vor renunta la triada 'mancare - bautura - sex' daca sunt educati in consecinta e o naivitate. Nu au cu ce sa le inlocuiasca. Cultura nu poate fi 'absorbita' de oricine, fie si numai pentru motivul ca nu toti oamenii au capacitatea de a intelege notiunile abstracte. Si in mod sigur cineva care nu are acesta capacitate nu va da nici doi bani pe cei care o au. Ar insemna sa-si recunosca propria inferioritate. Bine, unii vor spune : ok, daca sunt inferiori, atunci s-o recunoasca si sa ne lase pe noi astia, superiorii, sa-i conducem. O astfel de atitudine e ... infantila, fie si pentru simplul motiv ca practic nici un om nu este in totalitate inferior altuia. Daca A este mai inteligent, mai cultivat, mai rafinat decat B, asta nu inseamna ca nu exista nici un domeniu unde A ii este inferior lui B. Iar daca B va realiza acest lucru, atunci va avea pretentia ca si A sa ii recunoasca superioritatea in acel domeniu, ceea ce de obicei nu se intampla.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
FBOJI
mesaj 2 Jun 2004, 12:13 PM
Mesaj #57


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 101
Inscris: 19 May 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.566



Spiritualitate (si nu cultura) este CEVA care tine de credinta in Dumnezeu, pe care multi nu o mai au. Poti fi cat de obosit, de tracasat, daca in adancul sufletului porti credinta, ai un mare avantaj. Si nici nu trebuie sa citesti prea multe, este suficient sa ai o carte de capatai.
Generatia mea a fost indoctrinata cu materialismul dialectic, a luat lectii de ateism stiintific. Iar biserica ortodoxa ( in care romanii au maare incredere) nu a facut mare lucru pentru a salva spiritualitatea credinciosilor. Din traditie am respectat anumite valori morale. Si ce o sa ne facem cand traditia nu o sa mai fie de-ajuns?
In alta ordine de idei (si cam off-topic), romanii nu vor iesi din marasmul in care se zbat decat atunci cand vor fi OBLIGATI (de un lider autohton adevarat sau de o alta comunitate aliata) sa construiasca si sa-si respecte cu adevarat planurile de viitor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 2 Jun 2004, 12:22 PM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



QUOTE
romanii nu vor iesi din marasmul in care se zbat decat atunci cand vor fi OBLIGATI (de un lider autohton adevarat sau de o alta comunitate aliata) sa construiasca si sa-si respecte cu adevarat planurile de viitor.


Cu tot respectul, nu credeti ca ar trebui sa renuntam la mentalitatea conform careia schimbarile in societate nu pot fi realizate decat daca sunt impuse 'de sus' ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
FBOJI
mesaj 2 Jun 2004, 12:48 PM
Mesaj #59


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 101
Inscris: 19 May 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.566



Bun, nu de sus, dar de undeva ( si de cineva) trebuie sa le fie impuse.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 2 Jun 2004, 01:35 PM
Mesaj #60


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Am intrebat mai demult la ce raportam "declinul spiritual", si n-am primit raspuns (nu, Forta-MTI, nu mi-ai raspuns la intrebare, ai raspuns pe langa intrebare). Mai exact, care este "perioada de aur" la care ne raportam, fata de care suntem in declin?
Vad ca deocamdata mai sunt discutii cu privire la intelesul termenului "spiritual"... Si mai vad ca unii apreciaza (gresit, dupa parerea mea) ca "spiritual" nu inseamna "cultural", ci "religios". Asadar, de ce nu vorbim despre declinul religiozitatii, ci de declinul spiritual?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 2 Jun 2004, 01:47 PM
Mesaj #61


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Dar, după părerea ta, "cultural"="spiritual"?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Forta-MTI
mesaj 3 Jun 2004, 07:24 PM
Mesaj #62


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 223
Inscris: 26 March 04
Forumist Nr.: 2.770



ABIS
Declinul spiritual il putem raporta obiectiv, pur si simplu la timpul tot mai mic acordat cultivarii adevarate.....
Eu consider ca spiritual poate insemna atat religios cat si cultural... nu trebuie sa batem in cuie sensurile, atata timp cat cuvantul poate sa acopere o arie mai mare de intelesuri. Oricum, in discutia initiata aici, am vorbit, fara dubiu, de un declin cultural....

GIPSYHART
Nu stiu exact ce intelegi tu prin "materialisti instinctuali"...Deci nu pot sa iti raspund la intrebare.

------Oameni superficiali in esenta lor, oameni ce promoveaza cu buna stiinta prostul gust, pt care viata materiala inseamna unicul scop al desavarsirii in viata, pt care orice scop material poate sa calce orice in picioare, care judeca adesea numai dupa aparente, snobi, ingamfati etc.

POt sa spun ca am auzit mistici care spuneau ca nu este important ceea ce faci ci cum faci. Si am auzit si oameni (printre care te numeri si tu) care spun ca nu te poti considera spiritual daca nu faci decat sa mananci, sa bei si sa dormi....

-----Si tu in care categorie esti?

ACHERNAR

Desigur ca nu toti oamenii pot atinge acelasi nivel de cultura, de educatie, insa trebuie sa existe un minim al decentei, care, in ziua de azi, a coborat foarte mult, din pacate....


--------------------
Razboiul este pace, libertatea este sclavie, ignoranta este putere.

"Homo sum et nihil humani a me alienum puto"- Terentiu
(Om sunt si nimic omenesc nu-mi este strain)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 4 Jun 2004, 08:10 AM
Mesaj #63


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Oricum, in discutia initiata aici, am vorbit, fara dubiu, de un declin cultural....

@FORTA-MTI

Dar ce faci man, o īntorci ca la Ploieşti? Reciteşte-ţi primul tău post, te rog şi hotărăşte-te!

ps. spiritualitatea poate proveni şi din ştiinţă, nu numai din religie şi cultură..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 4 Jun 2004, 08:22 AM
Mesaj #64


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@Forta-MTI
O vorba inteleapta spune ca nu poate porunci cel caruia nu i s'a poruncit niciodata. Asa si cu snobii si oamenii superficiali...Asa se nasc oamenii autentici, din minciuna si noroi....Probabil ca stii povestea lui Gautama Buddha care pana la 29 de ani a trait in lux si pentru placerile lumesti....

Eu sunt in categoria cautatorilor. Si in chestiunea de care vorbeam sunt de partea misticilor....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 4 Jun 2004, 11:09 AM
Mesaj #65


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Forta-MTI @ 3 Jun 2004, 08:26 PM)
Declinul spiritual il putem raporta obiectiv, pur si simplu la timpul tot mai mic acordat cultivarii adevarate

Bine, dar tot nu mi-ai spus care este originea sistemului de referinta. Cu care perioada istorica facem comparatia, pentru a contabiliza declinul? Cu antichitatea, cu evul mediu, cu renasterea, sau cu timpuri mai recente (stiu eu, perioada interbelica sau anii '60)?
Pentru ca, raportand la oricare dintre perioadele enumerate de mine, nu prea vad in ce consta declinul despre care vorbesti...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
FBOJI
mesaj 4 Jun 2004, 12:40 PM
Mesaj #66


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 101
Inscris: 19 May 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.566



Hai sa amintim aici de spirala dezvoltarii ( materialist dialectice, eventual). Declinul nu exista ci numai dezvoltarea (pana la saltul calitativ yikes.gif ).
Cultura fiind CEEA CE AU CREAT oamenii (dpdv material si spiritual) n-as sti sa definesc declinul culturii. Am fi niste mici Einstein daca am cuprinde esenta in cateva randuri de forum.
Iar stiinta ( definitie aproximativa) este suma cunostiintelor omului despre natura ( in cele mai diverse manifestari ale ei)+ tehnicile de cercetare. Nu reusesc sa vad partea spirituala aici.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Forta-MTI
mesaj 4 Jun 2004, 06:26 PM
Mesaj #67


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 223
Inscris: 26 March 04
Forumist Nr.: 2.770



CAA
Dar ce faci man, o īntorci ca la Ploieşti? Reciteşte-ţi primul tău post, te rog şi hotărăşte-te!

ps. spiritualitatea poate proveni şi din ştiinţă, nu numai din religie şi cultură..

----Nu intorc nimic, "man"! Declin spiritual am spus ce arii de intelegere poate sa acopere...
Da-mi exemple la spiritualitate provenita din stiinta, ca sa inteleg la ce te referi.

GIPSYHART

O vorba inteleapta spune ca nu poate porunci cel caruia nu i s'a poruncit niciodata. Asa si cu snobii si oamenii superficiali...Asa se nasc oamenii autentici, din minciuna si noroi....

----Asta, daca exista vreun Arghezi care, din bube, mucegaiuri si noroi sa nasca judecati si preturi noi....
Oamenii autentici pot sa se se formeze si intr-un climat sanatos, nu trebuie sa mentinem o stare de decadere incapatanata...

Eu sunt in categoria cautatorilor. Si in chestiunea de care vorbeam sunt de partea misticilor.... POt sa spun ca am auzit mistici care spuneau ca nu este important ceea ce faci ci cum faci

-----Adica si o prostituata poate fi "spirituala" in ceea ce face, daca e experta in "meseria" ei?

ABIS

Bine, dar tot nu mi-ai spus care este originea sistemului de referinta. Cu care perioada istorica facem comparatia, pentru a contabiliza declinul? Cu antichitatea, cu evul mediu, cu renasterea, sau cu timpuri mai recente (stiu eu, perioada interbelica sau anii '60)?

-----Raportul e facut ca o analiza obiectiva a starii de azi, fara trimiteri in trecut neaparat, cand si-asa am spus deja, ca nu putem sa facem o comparatie adevarata... poate doar cu perioada de aur a Romaniei, anii 30... anii exploziei culturale...

Pentru ca, raportand la oricare dintre perioadele enumerate de mine, nu prea vad in ce consta declinul despre care vorbesti...

----Deci, tu esti multumit de statutul pe care il are azi cultura in societatea romaneasca?


--------------------
Razboiul este pace, libertatea este sclavie, ignoranta este putere.

"Homo sum et nihil humani a me alienum puto"- Terentiu
(Om sunt si nimic omenesc nu-mi este strain)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 7 Jun 2004, 08:52 AM
Mesaj #68


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@Forta-MTI
Daca pe acea prostituata sexul pe bani o ajuta sa isi creeze si mentina armonia interioara, da, putem spune ca face ceva spiritual.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 7 Jun 2004, 09:26 AM
Mesaj #69


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



QUOTE
----Deci, tu esti multumit de statutul pe care il are azi cultura in societatea romaneasca?


Care e statutul pe care ar trebui sa-l aiba cultura in societatea romaneasca de azi ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Jun 2004, 09:39 AM
Mesaj #70


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Forta-MTI @ 4 Jun 2004, 07:28 PM)
Deci, tu esti multumit de statutul pe care il are azi cultura in societatea romaneasca?

Evident, nu. Insa de aici pana la "declin" este cale lunga. Pentru ca "declin" inseamna ca de la o stare initiala A s-a ajuns la o stare ulterioara B, iar aceasta stare B este inferioara starii A. Daca A=B avem stagnare, daca A<B avem progres, daca A>B avem declin.
De aceea te intreb ce iei ca sistem de referinta, care este acea stare A. Anii '30?

Si inca ceva: "declin spiritual"="declin cultural"? Deci spiritualitate=cultura?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 07:14 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman