HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Forum Arhiva

Forum Read-Only. NU pot fi trimise mesaje noi.

6 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Closed TopicStart new topic
> Alegerile Locale
Achernar
mesaj 10 May 2004, 03:48 PM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Constat cu regret faptul ca discutia a cam degenerat. Consider insa ca, atat timp cat am respectat regulamentul forumului, nimic nu justifica o astfel de abordare a problemei din partea unui moderator. Am avut pana acum senzatia ca discutiile de aici au ca scop expunerea unor puncte de vedere. Nu aveam de unde sa stiu ca punctele de vedere neagreate de catre un moderator pot duce la reactii de acest gen ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 10 May 2004, 04:24 PM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Geoana a facut "greselile" mentionate mai sus cu aprobarea sefului lui suprem Nea Nelu si a adjunctului acestuia , supremul Bombonel. tongue.gif Chiar daca ar fi fost un tip cu "cojones" , Geoana tot nu ar fi putut sa actioneze de capul lui in postul in care, inca, se gaseste.

Acest topic a fost editat de March: 10 May 2004, 04:24 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 May 2004, 04:36 PM
Mesaj #73


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Cu asta sunt de acord. Deci, care sunt marile realizari ale lui Geoana in materie de politica externa?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 10 May 2004, 04:36 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
MIA
mesaj 10 May 2004, 04:43 PM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (abis @ 10 May 2004, 05:38 PM)
Cu asta sunt de acord. Deci, care sunt marile realizari ale lui Geoana in materie de politica externa?

Geoana a bagat Romania in NATO, a fost 6 ani ambasador la Washington unde a reusit sa le cistige celor de acolo increderea, si asta nu e nici usor nici de neglijat. wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
caesar
mesaj 10 May 2004, 04:52 PM
Mesaj #75


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 292
Inscris: 10 May 04
Din: Galati
Forumist Nr.: 3.442



QUOTE (March @ 4 May 2004, 06:48 PM)
March
Spuneam ieri ca finul diplomat Geoana ( a servit cu succes doua regimuri, odata ca ambasador la Washington, acum ca ministru de externe) a fost trimis, dintr-un condei, in lupta pentru primaria generala a capitalei, din care ,daca nu o va castiga , va iesi bine " sifonat" si nu va mai putea ridica nici o pretentie dupa alegerile din 2004.
[/b]Un diplomat e trimis sa devina primar numai pentru ca se bucura de popularitate si astfel poate fi sifonat ca sa nu-l mai concureze pe Adrian Nastase.
Ceva imi spune ca presa de astazi preamareste strategia superinteligenta a lui Adrian Nastase, evitind esenta problemei.
Raspuns :
O sa incerc sa va luminez oarecum daca mai aveti oarece semne de intrebare, asta daca nu le stiti cumva pe toate.
In primul rand M.Geoana dupa cum ati afirmat si dumneavoastra a demonstrat ca este un om de calitate cu multe realizari; daca se merge pe o relatie logica o persoana de calibrul sau nu ar accepta un post daca nu ar fi sigur ca ar face fata. Prin urmare nu vad de ce lumea recunoaste ca Geoana a facut treaba buna ca diplomat dar nu-i acorda nici o sansa in fata lui Basescu. Bucurestiul va primi ce merita, si daca nu merita un om fin si muncitor atunci se va alege cu un marinar sau poate mai rau.
In al doilea rand ce stiti dumneavoastra despre politica PSD-ului sau despre personalitatile lor ? Cum au reusit sa dea oameni ca Geoana sau Rus (ambii alesi in guvern de Nastase) de unde stiti ca nu pot promova altii care vor face treaba la fel de buna sau chiar mai buna. Bucurestiul nu are nevoie de un om capabil si cultivat, nu sa saturat de cei care omoara cainii ca sa latre nu mai ei. (din cate stiu nici la asta nu au fost asa buni )? Va spune nu te alegem, esti prea capabil, prea bun ptr noi ?
Subestimati presa ? Nu prea exista multi romani care traiesc cu impresia ca presa este dusa de nas si ca ei stiu care e de fapt mersul treburilor ! thumb_yello.gif Felicitari ptr curajul de a lasa presa in urma pe intortocheatele cai ale politichiei ! thumb_yello.gif


O sa incerc sa va luminez oarecum daca mai aveti oarece semne de intrebare, asta daca nu le stiti cumva pe toate.
In primul rand M.Geoana dupa cum ati afirmat si dumneavoastra a demonstrat ca este un om de calitate cu multe realizari; daca se merge pe o relatie logica o persoana de calibrul sau nu ar accepta un post daca nu ar fi sigur ca ar face fata. Prin urmare nu vad de ce lumea recunoaste ca Geoana a facut treaba buna ca diplomat dar nu-i acorda nici o sansa in fata lui Basescu. Bucurestiul va primi ce merita, si daca nu merita un om fin si muncitor atunci se va alege cu un marinar sau poate mai rau.
In al doilea rand ce stiti dumneavoastra despre politica PSD-ului sau despre personalitatile lor ? Cum au reusit sa dea oameni ca Geoana sau Rus (ambii alesi in guvern de Nastase) de unde stiti ca nu pot promova altii care vor face treaba la fel de buna sau chiar mai buna. Bucurestiul nu are nevoie de un om capabil si cultivat, nu sa saturat de cei care omoara cainii ca sa latre nu mai ei. (din cate stiu nici la asta nu au fost asa buni )? Va spune nu te alegem, esti prea capabil, prea bun ptr noi ?
Subestimati presa ? Nu prea exista multi romani care traiesc cu impresia ca presa este dusa de nas si ca ei stiu care e de fapt mersul treburilor ! thumb_yello.gif Felicitari ptr curajul de a lasa presa in urma pe intortocheatele cai ale politichiei ! thumb_yello.gif


--------------------
Nu dormiti prea mult ca ramaneti in urma cu viata
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 May 2004, 04:56 PM
Mesaj #76


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (MIA @ 10 May 2004, 05:45 PM)
Geoana a bagat Romania in NATO

Bin Laden a facut asta, nu Geoana.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
caesar
mesaj 10 May 2004, 04:57 PM
Mesaj #77


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 292
Inscris: 10 May 04
Din: Galati
Forumist Nr.: 3.442



QUOTE (nefertiti @ 10 May 2004, 02:25 PM)
Mda, adevarul e ca Geoana s-a remarcat doar prin faptul ca, inca, nu a fost subiectul nici unui scandal public. In rest, mediocritate cat incape.

Daca nu e cu suparare ne dati dumneavoastra un exemplu de personalitate publica care sa nu fie etichetata ca mediocra ? dupa parerea dumneavoastra binenteles. smile.gif


--------------------
Nu dormiti prea mult ca ramaneti in urma cu viata
Go to the top of the page
 
+Quote Post
caesar
mesaj 10 May 2004, 05:11 PM
Mesaj #78


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 292
Inscris: 10 May 04
Din: Galati
Forumist Nr.: 3.442



QUOTE (nefertiti @ 10 May 2004, 02:42 PM)
Pai spune tu prin ce a excelat Geoana in diplomatie! Iar in ce il priveste pe Plesu, e un om de cultura de apreciat, corect, dar nu prea avea ce cauta in politica si nici ca ministru de Externe. In perioada asta de rahat Romania nu are nevoie de oameni "finuti" ca sa o reprezinte afara. Inca nu e momentul pentru asa ceva.

Sigur ! avem nevoie de oameni brutali sa le arate ei occidentalilor ! tongue.gif tongue.gif Ce atata diplomatie, nu ? Noua ne trebuie vize ca sa calatorim liberi ? avem nevoie ca ei sa stie ca nu suntem nici negri nici ca traim in coliba ? - nu bezna sa triasca


--------------------
Nu dormiti prea mult ca ramaneti in urma cu viata
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 10 May 2004, 06:18 PM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (MIA @ 10 May 2004, 06:45 PM)
Geoana a bagat Romania in NATO, a fost 6 ani ambasador la Washington unde a reusit sa le cistige celor de acolo increderea, si asta nu e nici usor nici de neglijat. wink.gif

Sa fim seriosi ! Nu Geoana a bagat Romania in NATO ! El este un membru al guvernul actual sub care Romania a intrat in NATO. Iar punctul de plecare au fost si actiunile guvernului precedent.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lucian cavaler a...
mesaj 10 May 2004, 07:18 PM
Mesaj #80


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 36
Inscris: 9 April 04
Din: Tg.-Mures
Forumist Nr.: 2.995



Hop si eu, pe topic. Iertare, dar ma intereseaza opinia dvs. ,a tuturor. Cum se va descurca Geoana cu tiganii? Cu chioscarii? Cu mahalaua? Dau si eu o parere despre cine "a introdus" Romania in NATO: gandul vesnic al vesnicei Rusii ca trebuie sa conduca lumea. Actiunile din Cecenia se vor intensifica. Se va creea un focar de razboi undeva intre Grecia si Turcia. Teritoriul Poloniei va juca un rol vital. In 4-5 ani vom avea razboi in Balcani. Dupa Polonia, rolul teritorial decisiv, va fi al Romaniei. Deja 4 subcapitole dintr-un scenariu pregatit intre 1988-1992 s-au confirmat. Urmeaza ca intre 2004-2006 sa fie semanate "semintele nemultumirii" intre Grecia si Turcia. Asta a facut ca Romania sa intre in NATO. Indiferent de guvernanti.

Lucian
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zarina
mesaj 11 May 2004, 01:18 AM
Mesaj #81


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 1
Inscris: 11 May 04
Forumist Nr.: 3.448



Calmati-va!
Sigur alegerile vor fi castigate de Geoana! ASa si trebuie!
Eu sunt anti pSD dar il votez pe Geoana pentru ca dintre toti este singurul capabil de a schimba ceva in bine.
Sa recunoastem aceasta mutarea a PSD-ului (Geoana in locul lui Duvaz) este o mutare de maiestru. Arata faptul ca au putere
orisicat daca Geoana va pune in practica tot ce stie si a vazut atunci fara discutie vom avea un oras european!
Si o va face!
In ceea ce priveste primariile de sector.nu stiu....probabil......eu locuiesc in sectorul 2(primar Ontanu) unde candideaza Ontanu, fostul ministru al transporturilor Anca Boagiu si alti... Pe primi doi ii cunosc personal
In nici un caz nu o sa o votez pe Anca Boagiu chiar daca ar vrea ea sa faca ceva, oamenii cu care lucreaza nu vor
probabil PNTCD
LA celelalte sectoare Mona Nicolici categoric va face treaba, Negoita deasemenea, si nu mai stiu........
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 11 May 2004, 08:34 AM
Mesaj #82


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Zarina @ 11 May 2004, 02:20 AM)
Eu sunt anti pSD dar il votez pe Geoana

Nu poti fi anti-PSD si sa votezi cu unul dintre vicepresedintii Partidului...
@caesar
QUOTE
In primul rand M.Geoana dupa cum ati afirmat si dumneavoastra a demonstrat ca este un om de calitate cu multe realizari

Tocmai am afirmat ca Geoana nu are cine stie ce realizari ca ministru de externe: aderarea la NATO a fost grabita de atentatele teroriste din 11 septembrie 2001, si nu a fost meritul guvernului Romaniei.
QUOTE
nu vad de ce lumea recunoaste ca Geoana a facut treaba buna ca diplomat dar nu-i acorda nici o sansa in fata lui Basescu.

Vezi mai sus ce "treaba buna" a facut Geoana...
QUOTE
Bucurestiul va primi ce merita, si daca nu merita un om fin si muncitor atunci se va alege cu un marinar sau poate mai rau

Ai ceva impotriva marinarilor?
QUOTE
In al doilea rand ce stiti dumneavoastra despre politica PSD-ului sau despre personalitatile lor ?

Pai stim destule. Despre "personalitati", colegii si subordonatii lui Geoana pe linie de partid, cum ar fi Mitrea, Cozmanca, Hrebenciuc, Iacubov, Mazare, fratii Sechelariu, Mischie, Vanghelie, fratii Oprisan, Serac, Cozma (baronul de Prahova), Savu, Ivanovici, Puwak, Miky Spaga, Beuran, Bradisteanu, Stanoiu, Vacaroiu, Bivolaru etc. stim destule. Iar despre politica PSD, o simtim pe pielea noastra in fiecare zi! devil.gif
QUOTE
Cum au reusit sa dea oameni ca Geoana sau Rus (ambii alesi in guvern de Nastase) de unde stiti ca nu pot promova altii care vor face treaba la fel de buna sau chiar mai buna.

O "mica" rectificare: Geoana a fost numit in guvern la "sugestia" lui Ilici. Iar alti pesdisti care sa faca treaba la fel de buna (sau chiar mai buna), alege unul dintre cei enumerati mai sus...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 11 May 2004, 09:42 AM
Mesaj #83


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Bine ai punctat mai Abis biggrin.gif Mai scutit pe mine de anumite raspunsuri .

Sanatate si virtute ca sa avem ce bea si ce..... biggrin.gif

March


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 11 May 2004, 10:05 AM
Mesaj #84


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Ca sa schimbam un pic tonul, poate ati vazut aseara emisiunea electorala de pe Antena 1. Basescu a facut-o KO pe Tatoiu, cu foarte multa eleganta. laugh.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 11 May 2004, 10:13 AM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Aha. Deci : Geoana e un mediocru. Nu a avut cine stie ce realizari ca ministru de externe. Este vice la PSD, deci coleg cu Cosmanca, Hrebenciuc, etc. A fost numit in guvern la sugestia lui 'Ilici'. Cu a avut 'cojones' in relatia cu Nastase. Etc, etc, etc. In concluzie, nu face doi bani.

Hai sa vedem cine e cu mult mai valoros decat Geoana :
In perioada 2002-2003 o anumita personalitate facea urmatoarele afirmatii :
"Basescu s-a imbolnavit, acest lucru confirma diagnosticul de paranoic. Este un primar galagios, mic si rau. Devine periculos pentru tara. Un om care nu se pricepe deloc la politica si nu cunoaste realitatea. E obsedat si profund complexat. Luarile lui de pozitie demonstreaza stradaniile de a-l imita pe Corneliu Vadim Tudor".
Afirmatiile ii apartin lui Cosmin Gusa, fost secretar general al PSD
Ce a raspuns Basescu ?
"Gusa face parte din haita de maidanezi a PSD, furiosi ca nu au reusit sa agate PD la butoniera lui Adrian Nastase".
"Maidanez politic"
"O sa-i fabric niste degete sa le suga sa-si calmeze nervii, asa cum se dau biberoane la bebelusi".
"Gusa este un rebut al tinerei generatii".
[sursa : 'Gardianul', 14.01.2004]

Si iata, brusc, in ianuarie 2004, lovitura de teatru :
Cit despre informatiile referitoare la candidatura lui Gusa pentru Primaria Capitalei, Traian Basescu a declarat: "Primaria Capitalei este o treaba de care ma voi ocupa eu. Asta nu inseamna ca va anunt acum ca voi candida, ci infirm categoric asemenea informatii". Cozmin Gusa a primit ieri functia de membru al conducerii BPN, urmind ca saptamina viitoare sa primeasca si atributiuni. Surse din PD ne-au declarat ca Gusa va fi responsabil cu organizarea si comunicarea. "PD nu este deloc institutionalizat, nu are directii, departamente, nu lucreaza eficient, nu face studii, analize. Pe zona asta va lucra Cozmin Gusa", ne-a declarat sursa citata.
[sursa : Evenimentul Zilei, 14.01.2004]

Deci, 'maidanezul PSD', 'rebutul tinerei generatii' devine responsabil cu (re)organizarea si eficientizarea PD. Mai mult :
"Seful campaniei electorale pentru alegerile locale a Partidului Democrat, Cozmin Gusa, a afirmat miercuri, intr-o conferinta de presa, ca presedintele Ion Iliescu "isi incalca juramantul constitutional" prin prezenta sa, in ultimele zile, alaturi de reprezentantii Partidului Social Democrat in administratia locala si centrala"
Seful campaniei electorale ???? Uaau !

Deci, in comparatie cu 'mediocrul' Geoana, acest Gusa e probabil cu mult mai valoros din moment ce i s-a incredintat o functie foarte importanta in PD desi anterior 'maturase pe jos' cu liderul acestui partid. In toata cariera lui Geoana n-a reusit sa fie atat de slugarnic fata de Nastase asa cum a reusit Gusa in doar cateva propozitii. Si cu toate astea, Geoana e mediocru. Si mai sustinem ca respectam valorile ... Da, le respectam doar atat timp cat slujesc pe 'cine trebuie'. Daca cumva se gasesc in tabara adversa devin brusc 'mediocri', sau chiar mai rau.

Acest topic a fost editat de stupidpeople: 11 May 2004, 10:14 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 11 May 2004, 10:14 AM
Mesaj #86


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (nefertiti @ 11 May 2004, 11:07 AM)
poate ati vazut aseara emisiunea electorala de pe Antena 1. Basescu a facut-o KO pe Tatoiu, cu foarte multa eleganta.  laugh.gif

Am ratat-o!!!!
L-am vazut, in schimb, pe Liviu Negoita facandu-l praf pe Dan Darabont. Pe TVR! Cam ciudata initiativa teveristilor, de a organiza o dezbatere intre primarul sectorului 6 si un candidat la primaria sectorului 3 (mai era si unul de la PRM pe acolo, dar nu am retinut ce era cu el).

@March
Nu ai si tu senzatia ca domnul caesar prea si-a facut brusc aparitia pe forum pentru a face propaganda PSD-ului?

@stupidpeople
Am pretins vreodata ca sunt fan al lui Cosmin Gusa? Dupa mine, individul este doar un arivist lipsit de scrupule. Singurul lui merit este ca a renuntat la o pozitie calduta in PSD si a trecut la "munca de jos", unde are mult de tras pentru a-si spala imaginea. Daca o va face vreodata...
Insa aici vorbeam de candidatii la primarie. Am spus ca Geoana este un mediocru, si nu am primit argumente pertinente impotriva acestui lucru. In 2000 l-am votat pe Basescu si intentionez sa o fac din nou, pentru ca nu am avut ocazia sa aflu cat de bun sau rau primar este (au avut grija primarii de sector, Consiliul General, guvernul si PSD-ul sa-i puna suficiente bete in roate ca sa-i blocheze toate initiativele).


In fine: ce parere aveti de faptul ca PNA-ul a incheiat cercetarile in dosarul "Flota" exact la inceputul campaniei electorale?

Acest topic a fost editat de abis: 11 May 2004, 10:23 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 11 May 2004, 10:15 AM
Mesaj #87


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



QUOTE (abis @ 11 May 2004, 11:16 AM)
@March
Nu ai si tu senzatia ca domnul caesar prea si-a facut brusc aparitia pe forum pentru a face propaganda PSD-ului?

Daca ar face propaganda altcuiva ar fi mai bine ?

Astept o explicatie privitoare la problema pe care am expus-o anterior referitoare la Gusa, Geoana si PD

O explicatie logica, nu gargara de tipul 'propaganda' sau ceva de genul asta

Acest topic a fost editat de stupidpeople: 11 May 2004, 10:22 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 11 May 2004, 10:28 AM
Mesaj #88


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (stupidpeople @ 11 May 2004, 11:17 AM)
Astept o explicatie privitoare la problema pe care am expus-o anterior referitoare la Gusa, Geoana si PD

Ti-am dat un raspuns aici.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 11 May 2004, 10:29 AM
Mesaj #89


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



abis: nu stii ce ai pierdut. rofl.gif rofl.gif rofl.gif Tatoiu delira la un moment dat despre nu stiu ce copaci taiati abuziv, bla, bla. Cica ea a depus cu manuta ei o sesizare la o directie a primariei generale. Basescu se chinuia sa ii explice ca in subordinea primariei nu exista acea directie. Aia, nimic, ca ea a fost acolo, a batut la usa etc. Pana la urma sa se lamureasca Basescu, cu greu, ca ea a fost la directia agricola, care are sediul in aceeasi cladire cu primaria, dar nu au treaba una cu alta. Iti dai seama cat stie aia din adminsitratia publica. Bine, dar toata discutia a fost delicioasa. laugh.gif Plus altele, multe altele.

stupidpeople: incep sa cred ca tu esti dintre cei care ii merita pe pesedei.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 11 May 2004, 10:35 AM
Mesaj #90


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Gasiti aici un articol de Mircea Cartarescu, intitulat "Va cadea Bucurestiul?", despre confruntarea Basescu-Geoana. Pentru cei care nu au rabdare pentru tot articolul (desi nu-i prea mare), dau un singur citat:
QUOTE
Ceea ce se petrece de fapt sub ochii nostri este o sfortare suprema de ingenunchiere politica a unui oras, cel mai mare si mai important al Romaniei.
Greu de spus daca va cadea sau nu Bucurestiul. Oricum, niciodata n-a fost intr-un pericol mai mare. Daca bucuresteanul, ultimul roman ramas in opozitie, va vota de data asta cu puterea, pentru mine va fi un semn ca speranta de pluralism si diversitate in spectrul nostru politic se va duce curand de rapa.



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 11 May 2004, 10:46 AM
Mesaj #91


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



OK. Nu esti un fan al lui Gusa. Dar nu crezi ca Basescu avea poate si altceva mai bun de facut decat sa accepte ca o persoana care a spus ceea ce a spus sa fie numita intr-o functie-cheie a partdului pe care Basescu il conduce ?
De unde stii ca Gusa va fi ultimul arivist acceptat de Basescu ? Poate va folosi toti PSD-istii din esalonul 2 si 3 atunci cand va considera ca are nevoie de ei. Si ce afacere am facut ?
Ref. la Geoana. Daca ai fi spus ceea ce e evident : Geoana nu apartine 'genului' de oameni capabili sa administreze un oras avand dimensiunile si complexitatea Bucurestiului, probabil ca multi ar fi fost perfect de acord cu tine. Din acest punct de vedere, Basescu e mult mai potrivit. Dar din pacate ai facut niste afirmatii absolut gratuite. Ca n-a facut nimic deosebit ca ministru. Oare cum poti aprecia asta ? Pentru cei 'din afara' activitatea unui minstru de externe nu poate fi apreciata decat in functie de numarul de greseli diplomatice pe care le face. Ori nici macar in EvZ n-am citit c-ar fi facut asa ceva. Acolo i se reproseaza faptul ca nu se implica in 'curatarea' si reorganizarea MAE. Dar cine stie care e situatia reala ?
Luarea de decizii ref. la politica externa nu este la latitudinea ministrului de externe nici in Romania dar nici in alta parte a lumii. El poate face cel mult propuneri. Cei care hotarasc sunt presedintele, parlamentul si in cazuri speciale csat. Iar o astfel de hotarare trebuie aplicata in asa fel incat sa nu afecteze relatiile diplomatice ale Romaniei. Iar din acest punct de vedere, Geoana si-a facut treaba.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 11 May 2004, 12:10 PM
Mesaj #92


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (abis @ 11 May 2004, 12:16 PM)
@March
Nu ai si tu senzatia ca domnul caesar prea si-a facut brusc aparitia pe forum pentru a face propaganda PSD-ului?


Ei, o fi avind si el vreo misiune de la "micul Titulescu " rolleyes.gif biggrin.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 11 May 2004, 01:01 PM
Mesaj #93


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Va avertizez ca voi fi off topic oarecum, fiind vorba despre un candidat la o primarie de sector si aveti nevoie de AP, dar nu ma pot abtine. Am vazut afisele electorale ale Ancai Boagiu, care candideaza pentru primaria sectorului 2. Sloganul este urmatorul: Anca pentru doi! rofl.gif Pai daca intamplarea facea sa candideze pentru sectorul 6 si spunea Anca pentru sase, asta era deja posta! roflmao.gif hh.gif

Cine nu are simtul umorului, nu are decat sa ma injure. ohyeah.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
caesar
mesaj 11 May 2004, 06:59 PM
Mesaj #94


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 292
Inscris: 10 May 04
Din: Galati
Forumist Nr.: 3.442



QUOTE (Zarina @ 11 May 2004, 02:20 AM)
Calmati-va!
Sigur alegerile vor fi castigate de Geoana! ASa si trebuie!
Eu sunt anti pSD dar il votez pe Geoana pentru ca dintre toti este singurul capabil de a schimba ceva in bine.
Sa recunoastem aceasta mutarea a PSD-ului (Geoana in locul lui Duvaz) este o mutare de maiestru. Arata faptul ca au putere
orisicat daca Geoana va pune in practica tot ce stie si a vazut atunci fara discutie vom avea un oras european!
Si o va face!
In ceea ce priveste primariile de sector.nu stiu....probabil......eu locuiesc in sectorul 2(primar Ontanu) unde candideaza Ontanu, fostul ministru al transporturilor Anca Boagiu si alti... Pe primi doi ii cunosc personal
In nici un caz nu o sa o votez pe Anca Boagiu chiar daca ar vrea ea sa faca ceva, oamenii cu care lucreaza nu vor
probabil PNTCD
LA celelalte sectoare Mona Nicolici categoric va face treaba, Negoita deasemenea, si nu mai stiu........

Daca va castiga Geoana vom avea toatesansele de a vedea Bucurestiul devenind capitala europeana nu doar ca asezare geografica. Miscarea de maiestru ar fi de fapt detronarea marinarului + decaderea PD si un PNL si PSD puternice; unul la guvernare altul in opozitie.
Toti ne plangem ca am vrea conducatori mai buni dar sa fim seriosi de unde sa-i aducem ? spoton.gif spoton.gif


--------------------
Nu dormiti prea mult ca ramaneti in urma cu viata
Go to the top of the page
 
+Quote Post
caesar
mesaj 11 May 2004, 07:07 PM
Mesaj #95


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 292
Inscris: 10 May 04
Din: Galati
Forumist Nr.: 3.442



QUOTE (abis @ 11 May 2004, 09:36 AM)
QUOTE (Zarina @ 11 May 2004, 02:20 AM)
Eu sunt anti pSD dar il votez pe Geoana

Nu poti fi anti-PSD si sa votezi cu unul dintre vicepresedintii Partidului...
@caesar
QUOTE
In primul rand M.Geoana dupa cum ati afirmat si dumneavoastra a demonstrat ca este un om de calitate cu multe realizari

Tocmai am afirmat ca Geoana nu are cine stie ce realizari ca ministru de externe: aderarea la NATO a fost grabita de atentatele teroriste din 11 septembrie 2001, si nu a fost meritul guvernului Romaniei.
QUOTE
nu vad de ce lumea recunoaste ca Geoana a facut treaba buna ca diplomat dar nu-i acorda nici o sansa in fata lui Basescu.

Vezi mai sus ce "treaba buna" a facut Geoana...
QUOTE
Bucurestiul va primi ce merita, si daca nu merita un om fin si muncitor atunci se va alege cu un marinar sau poate mai rau

Ai ceva impotriva marinarilor?
QUOTE
In al doilea rand ce stiti dumneavoastra despre politica PSD-ului sau despre personalitatile lor ?

Pai stim destule. Despre "personalitati", colegii si subordonatii lui Geoana pe linie de partid, cum ar fi Mitrea, Cozmanca, Hrebenciuc, Iacubov, Mazare, fratii Sechelariu, Mischie, Vanghelie, fratii Oprisan, Serac, Cozma (baronul de Prahova), Savu, Ivanovici, Puwak, Miky Spaga, Beuran, Bradisteanu, Stanoiu, Vacaroiu, Bivolaru etc. stim destule. Iar despre politica PSD, o simtim pe pielea noastra in fiecare zi! devil.gif
QUOTE
Cum au reusit sa dea oameni ca Geoana sau Rus (ambii alesi in guvern de Nastase) de unde stiti ca nu pot promova altii care vor face treaba la fel de buna sau chiar mai buna.

O "mica" rectificare: Geoana a fost numit in guvern la "sugestia" lui Ilici. Iar alti pesdisti care sa faca treaba la fel de buna (sau chiar mai buna), alege unul dintre cei enumerati mai sus...

Ca sa fii un comentator este relativ simplu, sa vedem solutiile...Care e alternativa ? Nu am ceva cu marinarii ci doar cu unul anume care este un manager de c.... devil.gif
A promis procente PD-ului si se pare ca ii tine pe loc; a promis bucurestenilor un oras european si le-a oferit un poligon de tragere (artilerie grea). spoton.gif


--------------------
Nu dormiti prea mult ca ramaneti in urma cu viata
Go to the top of the page
 
+Quote Post
caesar
mesaj 11 May 2004, 07:21 PM
Mesaj #96


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 292
Inscris: 10 May 04
Din: Galati
Forumist Nr.: 3.442



QUOTE (abis @ 11 May 2004, 11:16 AM)
Am pretins vreodata ca sunt fan al lui Cosmin Gusa? Dupa mine, individul este doar un arivist lipsit de scrupule. Singurul lui merit este ca a renuntat la o pozitie calduta in PSD si a trecut la "munca de jos", unde are mult de tras pentru a-si spala imaginea. Daca o va face vreodata...
Insa aici vorbeam de candidatii la primarie. Am spus ca Geoana este un mediocru, si nu am primit argumente pertinente impotriva acestui lucru. In 2000 l-am votat pe Basescu si intentionez sa o fac din nou, pentru ca nu am avut ocazia sa aflu cat de bun sau rau primar este (au avut grija primarii de sector, Consiliul General, guvernul si PSD-ul sa-i puna suficiente bete in roate ca sa-i blocheze toate initiativele).


In fine: ce parere aveti de faptul ca PNA-ul a incheiat cercetarile in dosarul "Flota" exact la inceputul campaniei electorale?

Referitor la Gusa: omul asta a tradat, cand e vb. de tradare nu stii cand se intoarce impotriva ta.
Nu stiu de ce crezi ca de data aceasta va reusi sa faca ceva ? ce, vor disparea primarii de sector ?
Pe tine nu te intereseaza argumentele, tu ai o idee fixa, sa-l votezi pe Basescu.


--------------------
Nu dormiti prea mult ca ramaneti in urma cu viata
Go to the top of the page
 
+Quote Post
caesar
mesaj 11 May 2004, 07:27 PM
Mesaj #97


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 292
Inscris: 10 May 04
Din: Galati
Forumist Nr.: 3.442



QUOTE (March @ 11 May 2004, 01:12 PM)
QUOTE (abis @ 11 May 2004, 12:16 PM)
@March
Nu ai si tu senzatia ca domnul caesar prea si-a facut brusc aparitia pe forum pentru a face propaganda PSD-ului?


Ei, o fi avind si el vreo misiune de la "micul Titulescu " rolleyes.gif biggrin.gif

Daca e sa comparam persoanele spre care pleaca simpatiile noastre, si aceasta comparatie ar spune ceva despre nivelul nostru, ai fi in dezavantaj total !!! spoton.gif ph34r.gif spoton.gif


--------------------
Nu dormiti prea mult ca ramaneti in urma cu viata
Go to the top of the page
 
+Quote Post
caesar
mesaj 11 May 2004, 07:33 PM
Mesaj #98


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 292
Inscris: 10 May 04
Din: Galati
Forumist Nr.: 3.442



QUOTE (nefertiti @ 11 May 2004, 11:31 AM)
abis: nu stii ce ai pierdut. rofl.gif rofl.gif rofl.gif Tatoiu delira la un moment dat despre nu stiu ce copaci taiati abuziv, bla, bla. Cica ea a depus cu manuta ei o sesizare la o directie a primariei generale. Basescu se chinuia sa ii explice ca in subordinea primariei nu exista acea directie. Aia, nimic, ca ea a fost acolo, a batut la usa etc. Pana la urma sa se lamureasca Basescu, cu greu, ca ea a fost la directia agricola, care are sediul in aceeasi cladire cu primaria, dar nu au treaba una cu alta. Iti dai seama cat stie aia din adminsitratia publica. Bine, dar toata discutia a fost delicioasa. laugh.gif Plus altele, multe altele.

stupidpeople: incep sa cred ca tu esti dintre cei care ii merita pe pesedei.

Ptr cultura ta generala stii ce se spune ca a ajuns Bucurestiul in ultima perioada fiind sub atenta obladuire a marinarului ?
O COCINA !!! Daca a vazut ca nu poate face nimic de ce nu si-a prezentat demisia ? Ar fi fost un gest de onoare. Cer cam mult nu ? ohyeah.gif ohyeah.gif ohyeah.gif


--------------------
Nu dormiti prea mult ca ramaneti in urma cu viata
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 12 May 2004, 08:53 AM
Mesaj #99


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Caesar, cred ca nu-i chiar asa. Despre Basescu se pot spune multe, dar nu i se pot imputa prea multe in ceea ce priveste aspectul general al orasului. De 2 ani cele ce administreaza 'problema' sunt primariile de sector.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 12 May 2004, 08:59 AM
Mesaj #100


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (caesar @ 11 May 2004, 08:35 PM)
Ptr cultura ta generala stii ce se spune ca a ajuns Bucurestiul in ultima perioada fiind sub atenta obladuire a marinarului ?
O COCINA !!!

Pentru cultura ta generala, stii cumva cat din gunoiul din "cocina" de care vorbesti se datoreaza lui Basescu si cat este opera primarilor de sector si a Consiliului General? Basescu a promis ca va repara strazile secundare. Insa brusc, chiar inainte de a se apuca de treaba, Consiliul General i-a subtilizat strazile secundare si le-a dat pe tava primarilor de sector. Mergi pe strazile respective si vezi cum arata, apoi du-te sa-i votezi pe Vanghelie&Co.
Consiliul General al Bucurestiului nu a fost decat o cloaca de spagari nemernici, care l-au exasperat pana si pe Nastase. Iintr-un moment de sinceritate (pe care a ajuns sa-l regrete mai tarziu) Nastase a dizolvat consiliul! Dar dupa un an, omul s-a razgandit si a hotarat ca-i mai util sa-i pastreze pe militianul Giugula si pe ceilalti mafioti in functie, pentru binele si propasirea Partidului. Asta nu-ti spune nimic, pentru tine tot ce tine de PSD merita pus la icoana.
Adu-ti aminte si de contorizare! Basescu voia sa contorizeze blocurile din Bucuresti gratuit, cheltuielile urmand sa fie acoperite din surse nebugetare. Consilierii s-au opus si au sustinut contorizarea prin firme agreate de ei, costurile (umflate!) fiind suportate de beneficiari, adica de noi toti. Bineinteles ca mare parte din bani urmau sa ajunga in buzunarele de partid. Asa ca s-a ales praful! A cui e vina, a lui Basescu sau a PSD-ului? Si exemplele pot continua la nesfarsit. Toate initiativele primarului au fost torpilate de PSD tocmai pentru ca acum unii ca tine sa se intrebe:
QUOTE
Daca a vazut ca nu poate face nimic de ce nu si-a prezentat demisia ?

Pentru ca noi l-am votat pe Basescu pentru a face ceva. Daca nu a fost lasat, vina nu-i a lui, ci a ticalosilor din PSD, pe care trebuie sa-i sanctionam la vot.
QUOTE
tu ai o idee fixa, sa-l votezi pe Basescu

Intr-un fel, am o idee fixa: votez pe oricine intra in turul doi si nu-i din PSD sau PRM. Daca e Basescu, cu atat mai bine, daca nu, asta e... Mai bine decat ideea ta fixa de a vota numai partidul care te-a trimis sa-i faci propaganda aici...



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 12 May 2004, 09:44 AM
Mesaj #101


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



QUOTE (abis @ 12 May 2004, 10:01 AM)
Adu-ti aminte si de contorizare! Basescu voia sa contorizeze blocurile din Bucuresti gratuit, cheltuielile urmand sa fie acoperite din surse nebugetare. Consilierii s-au opus si au sustinut contorizarea prin firme agreate de ei, costurile (umflate!) fiind suportate de beneficiari, adica de noi toti. Bineinteles ca mare parte din bani urmau sa ajunga in buzunarele de partid. Asa ca s-a ales praful! A cui e vina, a lui Basescu sau a PSD-ului?

Pai, apropo de contorizare ... abis, ce zici de articolul asta ?

"Agitatie mare in fata blocului de pe bd. Alexandru Obregia nr. 16, ieri, in jurul prinzului. Zeci de persoane incercau sa afle motivul prezentei primarului Basescu intr-un cartier marginas al orasului. Citiva credeau chiar ca vineaza niste buticuri. In realitate, edilul-sef lansa oficial contorizarea, asigurindu-se ca primele doua aparate de masura au fost montate. Chiar in timpul operatiunii de la subsolul blocului, Basescu a precizat ca aparatele vor face ca facturile de la iarna sa fie cu 18 la suta mai mici. “Daca dupa montarea contoarelor pe scari fiecare proprietar de apartament isi va monta repartitoare de caldura, va garantez ca factura va fi si mai mica”, a spus edilul. Acest aspect a fost subliniat si de directorul interimar al RADET, Virgil Ramba, dupa terminarea montajului, in prezenta locatarilor blocului proaspat contorizat si a multor curiosi. [...] Oficialii au anuntat ca facturile la energie termica din aceasta iarna vor fi calculate peste tot dupa consumul blocurilor contorizate, adica fara pierderile de pe retea. “Iarna aceasta, factura pentru consumul de energie termica va fi calculata dupa consumul blocurilor contorizate, deci populatia nu va fi afectata. Toate pierderile vor fi suportate de RADET”, a precizat Ramba, care nu a reusit sa-i convinga pe locatarii blocului contorizat. “Ca inginer, va spun ca nu au cum sa nu treaca pierderile in facturi. Pai, daca ar fi asa, RADET s-ar inchide in citeva luni pentru ca nu ar mai avea bani. Om trai si om vedea”, a spus un pensionar. Directorul RADET s-a vazut nevoit sa recunoasca faptul ca valoarea pierderilor va fi acoperita de la bugetul local, adica tot din buzunarul bucurestenilor platitori de impozite si taxe locale. [...] In total, vor fi montate 28.000 de contoare pentru apa calda si caldura, care au costat peste 30 de milioane euro din cele 55 de milioane euro, valoarea creditului obtinut de la BEI. Diferenta va fi utilizata pentru modernizarea punctelor termice cu pierderi foarte mari"
[sursa : Evenimentul Zilei / 22 august 2003]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 12 May 2004, 10:25 AM
Mesaj #102


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



QUOTE (nefertiti @ 11 May 2004, 11:31 AM)

stupidpeople: incep sa cred ca tu esti dintre cei care ii merita pe pesedei.

Mde, daca a solicita un raspuns solid argumentat e o atitudine 'pro pesedista', atunci nu pot sa te contrazic.
Dar totusi nu uita ca multi dintre cei ce-i 'merita pe pesedei' sunt serios influentati de mass-media. Ai vreo tangenta cu acest domeniu de activitate ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 12 May 2004, 12:30 PM
Mesaj #103


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Da, am legatura, am mai spus-o. Dar ceea ce spui tu e exagerat. Ce inseamna pentru tine influentati de presa? Oriunde in lume exista presa controlata de cei aflati la putere si presa controlata de opozitie. Firesc, fiecare va face propaganda in interesul propriu. Daar, aici apare problema, in capcana cade cel usor influentabil, cel care nu are un punct de vedere propriu bine strucutrat. Asa ca nu imi spune ca doar presa e de vina ca unii sunt slabi de inger. Asa i-a lasat al de sus.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 12 May 2004, 12:56 PM
Mesaj #104


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (stupidpeople @ 12 May 2004, 10:46 AM)
Pai, apropo de contorizare ... abis, ce zici de articolul asta ?

Ce sa zic, la voi la Partid se pare ca aveti bine fisata presa... Ca nu cred ca doar intamplator aveai tu la indemana un aticol de-acum noua luni...
QUOTE
Oficialii au anuntat ca facturile la energie termica din aceasta iarna vor fi calculate peste tot dupa consumul blocurilor contorizate

Care "oficiali"? S-a intamplat chestia asta (articolul e de anul trecut)? De ce?
Parerea mea este foarte clara: este o tampenie pesedista sa te oblige cineva sa platesti ceea ce nu consumi (vezi initiativele pesediste de a plati chiar si caldura care iti vine prin pereti, initiativa la care au renuntat intre timp cand s-au prins ca vor pierde o groaza de voturi). La fel cum este o tampenie pesedista sa te oblige cineva sa ramai bransat la RADET, daca nu-ti convine.
In privinta pierderilor, este treaba RADET-ului sa si le reduca. Daca va mari aiurea pretul energiei termice pentru a-si acoperi pierderile, tot mai multi se vor debransa si vor trece pe centrale. Asa ca, pentru a supravietui, va trebui sa-si reduca la sange atat pierderile, cat si personalul excedentar.

Acest topic a fost editat de abis: 12 May 2004, 01:03 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 12 May 2004, 01:14 PM
Mesaj #105


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Nefertiti, nu crezi ca tocmai tipii astia usor influentabili si slabi de inger sunt cei ce intretin 'industria mass-media' din Romania ?
Fiindca tipii cu puncte de vedere bine structurate nu inghit 'galustile' fara sa puna unele intrebari, iar de obicei mass-media nu tine seama de intrebarile lor.

Acest topic a fost editat de stupidpeople: 12 May 2004, 01:15 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 27 April 2024 - 04:26 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman