HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

7 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Despre Perle, comentarii, justificari, corectii
Contessina
mesaj 25 Jun 2005, 05:45 PM
Mesaj #106


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 435
Inscris: 3 June 05
Din: derriere la colline
Forumist Nr.: 6.391



QUOTE (mutulica @ 25 Jun 2005, 06:35 PM)
mah toxic, da ce besini de occident ai in tine...
pai daca in romania astea se gasesc de ce sa imi prescrie medicul ceva ce tre sa cumpar de afara? ca sa te simti tu bine?

poate ca nu au avut toti sansa ta sa emigreze...
in acelasi timp de ce tu cind vorbesti cu canadienii tai de ce le spui ca in romania e frumos, si ca e o tara misto? daca tot desconsideri atit tara asta?

tongue.gif
Asta explica multe.Ce aberatie e mai mare decat faptul ca mg reprezinta masa pastilelor?Si foarte multi pacienti nu tolereaza aspirina asa ca li se recomanda clopidogrelum de 75 mg? Ai auzit de el?
Dar de Actilyse ai auzit?

Acest topic a fost editat de Actilyse: 25 Jun 2005, 05:56 PM


--------------------
Vision de synthese
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 25 Jun 2005, 05:48 PM
Mesaj #107


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



mg e masa . Excipienti QS .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Contessina
mesaj 25 Jun 2005, 05:49 PM
Mesaj #108


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 435
Inscris: 3 June 05
Din: derriere la colline
Forumist Nr.: 6.391



QUOTE (toxic @ 25 Jun 2005, 06:48 PM)
mg e masa . Excipienti QS .

Uimitor, de acord cu qs ,quantum satis, mai stii ceva latina, ce-i drept, nu prea multa ca strica tongue.gif
Deci 81 e masa?
Rp75 mg acidum acetylsalicylicum Sic volo, Toxic
Ca sa incheiem disputa asta Toxic, iti propun sa deschizi un topic pe forumul despre corpul uman cu subiectul Aspirina in care sa explici beneficiile acestui medicament exceptional dar si efectele sale adverse, precum si concentratiile in care este recomandat, si sa pui si imagini cum este cutia aceea de Bayer.Eu consider ca este o aspirina Bayer este cam scumpa.

Acest topic a fost editat de Actilyse: 25 Jun 2005, 06:46 PM


--------------------
Vision de synthese
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 25 Jun 2005, 05:49 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
mutulica
mesaj 25 Jun 2005, 06:49 PM
Mesaj #109


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE (toxic @ 25 Jun 2005, 07:41 PM)
Trebuie sa spun ca ceea ce spune Actylise e adevarat , corect si recomandat ca sa fii tu multumit ca stau cuminte cu ochii in pamant? Trebuie sa accept neadevaruri si aberatii doar pentru ca vin din partea unei romance?

Interesanta mentalitate.

ma leshi?
nu tu ai spus ca romania e in urma cu 20 de ani pt ca aspirina are masa activa mai mica/comprimat?

pai tu ai dreptate in canada actylise are dreptate in romania, si am terminat bilciul


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Contessina
mesaj 25 Jun 2005, 06:53 PM
Mesaj #110


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 435
Inscris: 3 June 05
Din: derriere la colline
Forumist Nr.: 6.391



Merci Mutulica, dar o las pe ea sa aiba dreptate, si sa faca lumina in cazul cu aspirina.Ce conteaza ce crede despre mine o persoana oarecare de pe forum?Nu contest faptul ca probabil este mai mare decat mine si are mai multa experienta.Daca am fi fost fata in fata probabil nici nu as fi avut curajul sa o contrazic.

Acest topic a fost editat de Actilyse: 25 Jun 2005, 06:57 PM


--------------------
Vision de synthese
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 26 Jun 2005, 04:15 AM
Mesaj #111


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Pina la urma, un sanwich cu aspirina cite mg trebuie sa aibe?


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 29 Dec 2005, 07:33 PM
Mesaj #112


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Observ ca sunt inteles gresit de unele persoane si cred ca universul lor de cunoastere este limitat .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 29 Dec 2005, 07:41 PM
Mesaj #113


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Asta e, exista si genii neintelese rofl.gif Sau mai bine zis, neintelegatori de genii neintelese wink.gif

Acest topic a fost editat de axel: 30 Dec 2005, 03:58 AM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 3 Jan 2006, 10:50 PM
Mesaj #114


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Daca unele expresii va depaseste , sa inventat dictionarul , observb ca trebuie sa vorbesc pe limbajul vostru , dar nu vreau sa intru in polemici cu nimenii .
Persoanele care m-au atacat ar trebui sa se uite in curtea lor , pentru ca nici a lor nu e salubra.

Acest topic a fost editat de Plutarh: 3 Jan 2006, 10:53 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iniya
mesaj 3 Jan 2006, 11:07 PM
Mesaj #115


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.100
Inscris: 15 December 04
Din: Romania- Arad
Forumist Nr.: 5.203



QUOTE (Plutarh @ 3 Jan 2006, 10:50 PM)
Daca unele expresii va depaseste 

va depasesc ,
QUOTE (Plutarh @ 3 Jan 2006, 10:50 PM)
sa inventat dictionarul

s-a inventat ,
QUOTE (Plutarh @ 3 Jan 2006, 10:50 PM)
observb ca trebuie sa vorbesc pe limbajul vostru , dar nu vreau sa intru in polemici cu nimenii

cu nimeni .

rolleyes.gif

Acest topic a fost editat de iniya: 3 Jan 2006, 11:10 PM


--------------------
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better. [Samuel Beckett]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 13 Apr 2006, 03:23 PM
Mesaj #116


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Pt calfa, referitor la acest post: s-a convenit sa se dea linkul catre o perla tocmai pentru ca acel context sa poata fi verificat si nimeni sa nu se supere si sa nu exista nevoia de a comenta perlele cu alte citate. Si chiar si asa, daca aveai ceva de spus, normal era sa o spui pe acest thread!

Acest topic a fost editat de Catalin: 13 Apr 2006, 03:24 PM


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 13 Apr 2006, 03:52 PM
Mesaj #117


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Sigur, Cataline, o sa dau si linkul pentru acea perla, dar am crezut ca nu mai e nevoie, atata timp cat l-ai dat tu cu o postare mai sus. A, sa nu uit, perla, din punctul meu de vedere este reprezentata de felul in care tu AI SCOS DIN CONTEXT ceva ce ai prezentat drept "perla" (la modul peiorativ, ca suntem la Bancuri, nu ?). spoton.gif

Daca citesti bine observi ca si eu, ca si tine, am semnalat acolo o perla. NU AM COMENTAT acolo perla ta. wink.gif

In mod normal, "nu exista nevoia de a comenta perlele cu alte citate", dar in cazul de care vorbim perla e in decupajul dintr-un citat mai mare, care "se cerea" prezentat. biggrin.gif

Acest topic a fost editat de calfa: 13 Apr 2006, 03:54 PM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 13 Apr 2006, 04:00 PM
Mesaj #118


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Din cate stiu eu, nu se pune o perla la perle... tocmai din cauza potentialului de recursivitate (tongue.gif) care poate rezulta. Cum ar fi sa ma duc si eu acolo si sa iti perlez perla in care denunti perla mea?! Unde s-ar opri ciclul?! Serios, daca vrei sa versi frustrari exista moduri mai potrivite, nu asta. Mai ales pentru un moderator... rolleyes.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 13 Apr 2006, 04:04 PM
Mesaj #119


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Imi pare rau calfa, dar ceea ce ai pus tu acolo nu este deloc perla.
Perla postata de Catalin e perfect regulamentara. Pastrarea contextului nu este obligatorie pe topicul de perle. Se da totusi linkul pentru a nu exista discutii de acest gen.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 13 Apr 2006, 04:22 PM
Mesaj #120


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Asta e parerea voastra. Eu chiar am ras cand am vazut ce "perla" a gasit Catalin.

Daca e sa vorbim de frustrare, "perla" semnala de Catalin are toate sansele sa aiba legatura cu asa ceva. Eu ? Am incercat doar sa mai echilibrez situatia, semnaland "fortarea" lui Catalin, fortare care este totusi ... comica. smile.gif Putea gasi alte cai de a-l combate pe shapeshifter, nu atacuri la persoana deghizate.

Cand ai deschis noul topic Perle, Cataline, spuneai ceva de "elementele antisociale". Pai frumos iti sade tie sa decupezi din text pentru a iesi o perla (atac la adresa unui membru al comunitatii) ? biggrin.gif

Propun inchiderea subiectului Perle.

Acest topic a fost editat de calfa: 13 Apr 2006, 04:26 PM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
colectionara
mesaj 13 Apr 2006, 04:35 PM
Mesaj #121


open minded
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 1.049
Inscris: 25 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 840



Hai, ma, nu stricati frumusete de topic doar pentru ca nu va puteti pune de acord (daca excludem posibilitatea unei lupte de orgolii). Perlele sunt printre cele mai citite chestii de pe forum, atacatii au ocazia sa isi expuna punctul de vedere, iar noi suntem oameni mari si judecam singuri, stramb sau drept, daca ni se pare perla sau nu, daca intelegem ce-a vrut omu' sa zica sau nu.

Daca o luam asa, abia ca i se da perlosului sansa sa se reabiliteze explicand confuzia, asta daca nu e prea ocupat sa se infoaie de ciuda ca se insinueaza ca a gresit. Si pentru infoiati e un exercitiu bun de "integrarea orgoliilor in societate".

Eu vreau perle, ma amuza si e drept sa fie pentru toate gusturile, ca e clar ca gusturile in materie de perle difera. Si daca vad una care nu mi se pare perla, dau mai jos si gata...


--------------------
Simplitatea se invata greu.
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 13 Apr 2006, 04:45 PM
Mesaj #122


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Bine ai revenit, colectionara ! thumb_yello.gif

Da, perlele ar fi bune, daca nu ar fi folosite pentru a lansa atacuri la persoana. Unele dintre ele folosind tendentiozitati, de genul ruperii din context. wink.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 13 Apr 2006, 04:51 PM
Mesaj #123


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Perlele nu sunt atacuri la persoana si nu ar trebui considerate ca atare.
Daca cineva se simte lezat poate comenta aici.
Daca nu il rupi din context nu mai are haz. Rolul linkului este tocmai acela de a elimina orice dubiu cu privire la "ruperea din context cu scopul de a executa un atac la persoana voalat". Daca ai pus linkul oricine vede care a fost contextul.
Perla este un comic de situatie si trebuie sa ramana asa.
Calfa, cred ca ai deschis inutil acest front. Lasa lucrurile asa cum sunt, nu le mai zgandari. Mie nu mi s-a parut atac la persoana perla postata de Catalin.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 13 Apr 2006, 05:12 PM
Mesaj #124


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



De acord cu tine, actionmedia ... "Perla este un comic de situatie si trebuie sa ramana asa". Dar nu a ramas asa !!

Ce e comic in situatia citata de Catalin ? Faptul ca daca rupi din context reiese ca lui shapeshifter "nu ii place ... faptul că din mai multe motive se vrea ca discuţiile să fie cāt mai on-topic".

Desi shapeshifter a spus ca "nu ii place ... faptul că acest lucru īngrădeşte foarte mult realizarea de conexiuni īntre observaţiile făcute īn mai multe compartimente ale ştiinţei."

shapeshifter a si recunoscut "Ştiu că pentru calitate s-a optat la varianta de a fi cāt mai on-topic" si a continuat "dar se pierde vederea de ansamblu asupra realităţii.."

Unde e "comicul de situatie" oare ? biggrin.gif In felul in care a taiat Catalin din context laugh.gif

Vedeti cum e cu perlele astea ?


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 14 Apr 2006, 12:31 PM
Mesaj #125


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (calfa @ 13 Apr 2006, 06:12 PM)
Vedeti cum e cu perlele astea ?

Nu! Sincer, nu inteleg logica ta. Nu inteleg de ce te incapatanezi atata sa ne demonstrezi ca ceea ce a postat Catalin nu a fost perla. De fapt nici nu inteleg ce vrei.

Sunt o multime de exemple in care s-au postat perle rupte din context, insa totul se repara prin postarea linkului cartre postul din care a fost extrasa perla. Astfel nu mai este decat o rupere din context temporara, doar atat cat sa provoace rasul si nu poate fi un "atac voalat la persoana".

Spuneam undeva pe forum, ca "daca vrei sa vezi pe dracu il vezi chiar daca el nu exista". Asa si cu "atacurile la persoana camuflate in perle", daca vrei sa le vezi neaparat le vezi chiar daca ele nu exista.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 14 Apr 2006, 02:10 PM
Mesaj #126


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Nu īntelegi perlele? Esti una dintre ele spoton.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 14 Apr 2006, 03:48 PM
Mesaj #127


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



QUOTE (actionmedia @ 14 Apr 2006, 02:31 PM)
QUOTE (calfa @ 13 Apr 2006, 06:12 PM)
Vedeti cum e cu perlele astea ?

Nu! Sincer, nu inteleg logica ta. Nu inteleg de ce te incapatanezi atata sa ne demonstrezi ca ceea ce a postat Catalin nu a fost perla. De fapt nici nu inteleg ce vrei.

Sunt o multime de exemple in care s-au postat perle rupte din context, insa totul se repara prin postarea linkului cartre postul din care a fost extrasa perla. Astfel nu mai este decat o rupere din context temporara, doar atat cat sa provoace rasul si nu poate fi un "atac voalat la persoana".

Spuneam undeva pe forum, ca "daca vrei sa vezi pe dracu il vezi chiar daca el nu exista". Asa si cu "atacurile la persoana camuflate in perle", daca vrei sa le vezi neaparat le vezi chiar daca ele nu exista.

actionmedia, nu stiu daca ai observat, dar pe subiectul de pe care a extras acea "perla", Catalin era parte in discutie. O discutie in care urmarea pas cu pas sa gaseasca hibe, reale sau imaginare, in ceea ce spunea shapeshifter. Cand l-am felicitat pe shapeshifter pentru faptul ca a trecut de la traduceri si monoloage la dialog, facand un efort pentru a contribui la promovarea artei de a conversa, lui Catalin nu i-a convenit asta ci a mutat "tirul" si pe mesajele mele (poti gasi acolo cel putin o acuza nefondata). Asta s-a repetat apoi cu Erwin. Ba chiar, Catalin l-a atentionat pe Erwin ca a facut o afirmatie de Perle (chestie foarte fair play !!). Deh, una dintre metodele lui Catalin de a ... combate. biggrin.gif

Este una dintre atitudinile de la forumul Filozofie (si nu e vorba doar de moderatori !!) care a indepartat deja mai multi forumisti !! Deja, cunosc doua forumiste si un forumist care ocolesc Filozofia din astfel de motive.

In contextul asta, ti se pare fair play felul in care Catalin a extras acea perla (care lasa sa se inteleaga ca shapeshfter e impotriva artei de a conversa - posibil si pentru a contracara felicitarile primite anterior) ?

Catalin sper sa fi inteles ceea ce trebuie si din reactia mea, urmata de cea a lui Erwin.

Nu au fost trase invatamintele din evolutiile vechiului subiect Perle (desigur, daca vrei poti sa nu vezi la ce au dus ele, dupa cum spuneai, dar ele nu vor disparea), asa incat sustin ca actualul subiect Perle ar trebui inchis. Continuarea acestei discutii ma motiveaza suplimentar. wink.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 14 Apr 2006, 03:57 PM
Mesaj #128


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Calfa, nici eu nu trec pe la filosofie (nu din cauza lui Catalin sau a stilului discutiilor) si habar n-aveam ce scria in subiectul respectiv. In momentul in care am vazut perla postata de Catalin, m-am distrat dar am fost si intrigat, asa ca am dat un click pe link. Mi-a fost suficienta o privire rapida ca sa-mi dau seama de faptul ca shapeshifter nu este impotriva artei conversatiei.
Cred ca in momentul asta cauti legaturi si motive acolo unde nu sunt (sau oricum, sunt prea slabe pentru a fi luate in seama). In fond, subiectul "Perle" este la rubrica "Bancuri". Un banc nu trebuie neaparat sa respecte realitatea, iar prezenta linkului asigura faptul ca nu se face o injustitie persoanei citate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 14 Apr 2006, 04:06 PM
Mesaj #129


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Olaf, Perlele au fost uneori folosite pentru a exercita presiune asupra unora dintre interlocutori si pentru reglari de conturi. Cazul pe care il discutam se incadreaza perfect aici. Sigur, au fost situatii mai clare decat asta, atacuri mai evidente, etc., prin intermediul Perlelor.

De la Catalin, care le-a reactivat, ne-am fi asteptat sa nu dea tonul, nu ? unsure.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 14 Apr 2006, 04:15 PM
Mesaj #130


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Ideea este ca nu mi s-a parut exagerata postarea la perle a citatului respectiv. Ba chiar amuzanta. De acord, au existat atacuri. Dar acum nu cred ca este cazul. In plus, orice subliniere a unei "perle" poate fi resimtita ca un usor atac, dar eu cred ca si asta face parte din arta de a conversa, atata timp cat nu se sare calul. Inca o data: nu cred ca aici s-a sarit calul.
In afara de asta, gasesc subiectul Perle absolut necesar (tocmai mi-am amintit de o perla ce ar merita postata ohyeah.gif - sa vad daca o mai gasesc). In cel mai rau caz cred ca se poate cere stergerea mesajului "ofensator", dar in nici un caz inchiderea subiectului.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 14 Apr 2006, 04:22 PM
Mesaj #131


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Olaf, vechiul subiect de ce a fost inchis ? De cine a fost inchis ? Eu doar mi-am spus punctul de vedere, nu eu decid. smile.gif

QUOTE
... am dat un click pe link. Mi-a fost suficienta o privire rapida ca sa-mi dau seama de faptul ca shapeshifter nu este impotriva artei conversatiei.


rolleyes.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 14 Apr 2006, 04:28 PM
Mesaj #132


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Vechiul subiect iesise de sub control. In mare parte si pentru faptul ca se faceau direct in subiect comentariile la perle, iar comentariile devenisera destul de violente. Trebuie sa facem in asa fel incat asta sa nu se intample cu cel nou, dar nici nu cred ca este cazul sa exageram cu cenzura.

Acest topic a fost editat de Olaf: 14 Apr 2006, 04:33 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 14 Apr 2006, 04:34 PM
Mesaj #133


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Corect, Olaf ! smile.gif

Serios, nici eu nu cred ca trebuie exagerat cu cenzura. Cu auto-cenzura trebuie exagerat (daca vrem ca astfel de subiecte sa nu fie inchise).

Hai, ca tocmai am livrat o Perla, cine se ofera sa o posteze ? laugh.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 14 Apr 2006, 04:44 PM
Mesaj #134


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Calfa, am recitit intreg mesajul din care a fost extrasa perla respectiva postata de catalin si pentru mine este evident ca shapeshifter este singurul care a creat aceasta perla. Formularea este intradevar hilara si oricine ar fi citit respectivul mesaj si care are ceva cunostinte de gramatica ar fi putut considera ca este perla.

shapeshifter a spus clar:
QUOTE
Ce nu-mi place mie la acest forum este faptul că din mai multe motive se vrea ca discuţiile să fie cāt mai on-topic dar acest lucru īngrădeşte foarte mult realizarea.....


Felul in care a legat propozitiile in fraza a facut posibila perla. Fie ca posta intregul mesaj fie ca doar prima parte efectul ar fi fost cam acelasi. Trebuie sa recunosti ca in acest caz particular, formularea este hilara. Daca shapeshifterar fi formultat un pic altfel, nu ar mai fi fost perla.
Inca un aspect interesant, de obicei perlele nu sunt de gandire ci de formulare, nu stiu de ce unii le iau asa personal. Oricine face gafe desi gandirea este corecta.

Mi se pare neinteresant care au fost intentiile lui Catalin. Nu ma intereseaza ce dicutii au avut inainte de poastarea acestei perle. Important este ca perla este reusita.

Ti-am mai spus, cauti nod in papura.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 14 Apr 2006, 04:52 PM
Mesaj #135


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



actionmedia, vad ca insisti ...

Spui ca formularea e hilara, nu ideea (desi Catalin pe ea a prezentat-o ca fiind amuzanta, reciteste cum a prezentat-o, daca nu ma crezi).

Ti se pare neinteresant care au fost intentiile lui Catalin. Nu conteaza ca era parte in discutie ? Nu conteaza ca practic l-a amenintat pe Erwin ca ii publica o Perla ?

Nu am spus ca perla e reusita sau nu, am obiectii doar fata de felul in care perlele sunt folosite ca mijloace de presiune. Dar am retinut, pe tine asta nu te intereseaza.


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 14 Apr 2006, 04:57 PM
Mesaj #136


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Presiune pentru ce? hh.gif
Orice perla e parte in discutie wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 14 Apr 2006, 07:44 PM
Mesaj #137


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Olaf, vad ca si tu insisti ...

Bun, tu ai citit discutiile de pe acel subiect ? E vorba despre contextul mai larg al aparitiei acelei "perle".

Ai observat cum au curs epitetele, la adresa unor autori aflati in discutie, la adresa celor scrise de shapeshifter, etc. ? Ai observat ca shapeshifter nu a raspuns cu aceeasi moneda, continuand imperturbabil sa dea explicatii, mai bune sau mai rele, mai exacte sau mai inexacte, folosind exprimari mai clare sau mai neclare ? Ai observat la ce s-a ajuns ? Prefer sa nu dau aici detalii, pot fi citite acolo. hh.gif

In tot cazul, si-a permis si el o data sa cracneasca, si s-a vazut pus la "gazeta de perete".


smile.gif Poate nu am fost bine inteles, nu tin cu tot dinadinsul sa fie inchis subiectul Perle chiar ACUM.

Sper insa ca, macar de acum inainte cei care posteaza Perle sa se gandeasca mai mult inainte de a o face.


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 14 Apr 2006, 08:09 PM
Mesaj #138


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Ca să schimbăm subiectu' rolleyes.gif tocmai am citit perla postată de Olaf şi mi-am amintit cāt de des auzeam aceeaşi expresie pe la jurnalele de ştiri de la tv. ohyeah.gif


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 14 Apr 2006, 08:22 PM
Mesaj #139


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



@calfa:
QUOTE
Ti se pare neinteresant care au fost intentiile lui Catalin. Nu conteaza ca era parte in discutie ? Nu conteaza ca practic l-a amenintat pe Erwin ca ii publica o Perla ?


hai mai calfa ca am postat-o chiar eu, vezi la "Perle" smile.gif

ia-o mai usor! thumb_yello.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 14 Apr 2006, 09:13 PM
Mesaj #140


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Calfo, tu ce vrei sa faci acum? Sa distrugi unul din putinele topicuri ramase care sunt si interesante, si utile, doar pentru ca nu-ti sta tie bine la stomacel?


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 April 2024 - 07:10 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman