HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

6 Pagini V  « < 4 5 6  
Closed TopicStart new topic
> Apocalipsa Lui Ioan - Comentarii, comentarii, intuitii, deductii ...
bdl
mesaj 31 Oct 2004, 03:23 PM
Mesaj #176


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



- propaganda ieftina pseudo-religioasa prin care se urmareste "sensibilizarea" (manipularea) constiintelor celor naivi, care cred ce spun acesti sclavi (agenti) ai "curvei biblice".

Iote cine zice..... parca tu nu ai face acelasi lucru aici.... incerci sa-i ametesti pe copii astia de cap cu teoriile astea de doi lei, doar doar o cadea vreunu in plasa....
Hai nu fi nasol si zi-ne din ce rahat de secta faci parte omule.... ca de teoriile astea de doi lei si mono;ogul asta interminabil si lipsit de orice logica s-a saturat lumea...
Daca ne spui din ce secta faci parte, promit sa-ti recomand un doctor bun.... jamie.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 31 Oct 2004, 03:32 PM
Mesaj #177


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (TriRegnum @ 31 Oct 2004, 04:14 PM)
Iar despre Rusia ca legiuitor - sunt simple povesti, mesajul a fost dat in totalitate, insa oamenii iubitori de mister si senzational inventeaza povesti (asa a aparut si Alba ca Zapada sau Fat Frumos din lacrima).

- si Nostradamus si alti profeti si clarvizionari au prezentat idei asemanatoare despre rolul Rusiei in "pedepsirea" natiunilor din Vest ... alaturi de "poporul galben". Chiar si clarvazatori contemporani prevad o posibila actiune militara a Rusiei catre vest si chiar catre Romania, ba chiar si o invadare a Romaniei, si o mare tradare a unor "romani" pusi in functii inalte din stat si din armata. Daca nu se schimba nimic dpdv spiritual in mentalitatea poporului roman, pe multi ii vor astepta deportarea si/sau fuga in munti.

- cit despre papa, se vede treaba ca nu numai eu am intuit ca va avea un rol important de jucat in rolul antihristului si al vorbitorului sau. Urmatorul papa va fi fie antihristul, fie proorocul mincinos.

- Apocalipsa ne vorbeste despre asta, doar sa deschidem oachii si urechile pt. a-i intelege prevestirea.

QUOTE
11. Si fiara, care era, si nu mai este, ea insasi este cel de al optulea imparat: ea este din numarul celor sapte si merge la pierzanie.
12. Cele zece coarne, pe care le-ai vazut, sunt de fapt cei zece imparati, care n-au primit inca imparatia, ci vor primi putere imparateasca timp de un ceas impreuna cu fiara.
13. Toti au acelasi gand, si toti dau (isi subordoneaza) fiarei puterea si stapanirea lor.

...

20. Si apoi am vazut ca fiara a fost prinsa. Si impreuna cu ea, a fost prins proorocul mincinos, care facuse inaintea ei semnele, cu care amagise si ispitise pe cei ce primisera semnul fiarei, si se inchinau icoanei ei. Amandoi acestia au fost
aruncati de vii pentru pacatele lor in iazul cel de foc (infern), care arde cu pucioasa.


QUOTE
Sfatuiesc unele persoane de pe forum sa citeasca mai multe carti, si sa nu preia informatii ale unor semidocti fanatici, orice informatie preluata trebuie filtrata prin constiinta si logica si prin informatile obiective pe care le-au dobandit din studiu (din surse reale si nu indoielnice).

- acei "semidocti fanatici" sint niste preoti crestini ortodocsi si alti crestini ortodocsi.

QUOTE
Acest apel este initiativa:
- Manastirea Rarau - Ierod. Cleopa Paraschiv (la Manastirea Rarau a fost staret parintele Daniil Tudor, intemeietorul "Rugului Aprins");
- Asociatia Pentru Isihasm - Ioan Cismileanu si George Cabas;


- iata ce apara si prezinta acestia:

QUOTE
Pozitia Bisericii. Hotărârile bisericii ortodoxe privitoare la masonerie: Cipru, Grecia. România

            Este binecunoscut conflictul dintre francmasonerie si Vatican. Papii au emis mai multe bule[21]:

       Papi                                  Acte pontificale                                   Datele promulgărilor

Clement al XII-lea         Constitutia In Eminenti                          4 mai 1738
Benedict al XIV-lea       Constitutia Providas                              18 mai 1751
Pius al VII-lea               Constitutia Ecclesiam a Jesu Christo     13 sept. 1821
Leon al XII-lea              Constitutia Quo graviora                      13 martie 1825
Pius al VIII-lea                         Enciclica Traditi                                               24 mai 1829
Grigore al XVI-lea         Enciclica Mirari vos                             15 august 1832
Pius al IX-lea                Enciclica Qui pluribus                          9 nov. 1846
Pius al IX-lea                Enciclica Quantacura                           8 dec. 1864
Pius al IX-lea                Syllabus                                                           8dec. 1864
Pius al IX-lea                Alocutiunea consistorială Multiplices inter         25 sept. 1865
Pius al IX-lea                Constitutia Apostolicae Sedis                12 oct. 1869
Leon al XIII-lea                        Enciclica Humanum Genus                   20 apr. 1884

- de la aceasta sitiatia la actuala ... e o mare prapastie.

QUOTE
Declaratia Congregatiei pentru doctrina credintei din 26 noiembrie 1983

            „Am fost intrebati dacă aprecierea Bisericii asupra asociatiilor masonice s-a schimbat, dat fiind faptul că in noul Cod al dreptului canonic nu s-a făcut o mentiune specială, ca in codul anterior.

           Această Sf. Congregatie este in măsură să răspundă că această imprejurare  se datorează criteriului adoptat in redactare, care a fost utilizat si pentru alte asociatii, trecute si ele sub tăcere, deoarece sunt incluse in niste categorii mai largi. Părerea negativă a Bisericii asupra asociatiilor masonice rămâne deci neschimbată intrucât principiile lor au fost intotdeauna considerate incompatibile cu doctrina Bisericii, iar inscrierea in aceste asociatii rămâne interzisă de Biserică. Credinciosii care apartin asociatiilor masonice sunt căzuti intr-un păcat grav si nu pot accede la sfânta impărtăsanie.

            Autoritătile ecleziastice locale nu au competenta să se pronunte asupra naturii asociatiilor masonice printr-o hotărâre care ar implica derogare de la ceea ce s-a afirmat mai sus, pe linia declaratiei acestei Sf. Congregatii, din 17 februarie 1981.”[22]

Aceste interdictii au fost totusi ignorate in ultima vreme, datorită intereselor de putere lumesti ale Vaticanului: „Relatiile catolicilor cu francmasoneria au făcut multe valuri si sunt binecunoscute in Occident. Astfel, Mary Ball Martinez a scris in cartea Subminarea Bisericii Catolice că in acest secol multi papi au fost masoni. Jurnalista Mary Ball Martinez a fost 15 ani reporter al Vaticanului pentru o seamă de reviste faimoase ("The Wonderer") sau la alte reviste (ca "The National Review"). Mary Ball afirmă că papa Ioan al XXIII[23]-lea era initiat in francmasonerie si că a participat la intrunirile Lojei Marelui Orient de la Paris din 1940.

Carlos Vasquez, mare Comandor al Francmasoneriei Mexicane, a declarat că papa Ioan XXIII si de asemenea Paul al VI-lea erau masoni; episcopul Sergio Mendez din Cuernabaca (care a introdus la Conciliul Vatican II initiativa de a anula interdictia credinciosilor catolici de a putea fi si masoni) a fost in aceeasi lojă cu Carlos Vasquez, după cum declară chiar acesta din urmă. In "CDL Report" din mai 1995 găsim următoarea mentiune: "Pe 9 străzi ale Vaticanului sunt 4 loje masonice. Unii din cei mai inalti reprezentanti ai staff-ului Vaticanului sunt membri ai masoneriei si apartin Ritului Scotian."”[24]


- poftim o lista de "semidocti" care vorbesc de caracterul satanic al curvei bliblice, masoneria, care s-a asezat pe "colina cu 7 virfuri", Roma (Vatican). Sa nu uitam si MOTTO-ul acestui site: "NIMIC FARA DUMNEZEU!" ... si a obiectivilor acestora:

QUOTE
Obiective

API este o organizatie crestin-ortodoxa infiintata in anul 1990 cu scopul de a participa la revigorarea vietii spirituale din Romania. Obiectivele cele mai importante ale API sunt:
·        innoirea omului prin credinta si morala crestina, prin impletirea dreptei credinte cu dreapta traire crestina (a ortodoxiei cu ortopraxia);
·        indrumarea oamenilor catre Biserica, spre viata in Hristos;
·        ajutorul social (initierea si sprijinirea actiunilor de binefacere);
·        pastrarea traditiei isihaste ( a apropierii de Dumnezeu prin rugaciune neintrerupta)
·        trezirea in inimile tinerilor a dorintei de slujire a semenilor , a dragostei de carte si a dorului nesecat pentru rugaciune ( acestea au caracterizat viata Sfantului Ierarh Calinic de la Cernica, patronul spiritual al asociatiei noastre).
·        Un important obiectiv al API este revigorarea, alaturi de alte organizatii ortodoxe, parohii si manastiri, a misionarismului laic (al mireanilor), a diaconiei si a unei Miscari de Misiune Crestina in duhul Rugului Aprins, pentru a reduce actiunea, pe plan spiritual, a secularizarii si globalizarii, a caror influenta se face simtita tot mai puternic si la noi in tara.


QUOTE
Bibliografie
* * * Biblia 1688, Bucuresti, 1997  
* * * Hronograf, Oradea, 1992
* * * Texte care au zguduit lumea, Iasi, 1995
* * * Scara, treptele 2 si 4
Bădulescu Dan, Impărătia răului New age, Ed. Christiana, 2001
Comănescu Radu, Istoria francmasoneriei, Bucuresti, 1992
David Petru, Invazia sectelor, Constanta, 1999
Dem Marc, 666 Antihrist, Ed. Domino, 1997
Dobridor Ilariu, Decăderea dogmelor
Mihălcescu Irineu, Teologia luptătoare, Ed. Ep. Romanului si Husilor, 1994
Mironescu Ioan Nor, Moldova crestină si judaismul talmudic, 1927
Monaste Serge, Protocoalele de la Toronto, Ed. Samizdat, 1995
Mota Ioan I., Protocoalele inteleptilor Sionului (traducere si comentarii), 1923
Nefontaine Luc, Francmasoneria, Ed. Diogene, 1990
Nestorescu-Bălcesti, H., Masoneria – o stare de spirit, o ai sau nu o ai, Centrul National de Studii Francmasonice, Bucuresti, 2003
Nicolae al Ardealului, Studiu asupra Francmasoneriei, (aprobat de Sf. Sinod, 1937). Bibl. Inst. Biblic al B.O.R.
Paulescu Nicolae, Spitalul, Coranul, Talmudul, Cahalul, Francmasoneria, Buc., 1913
Popescu Ioan St., Lectiuni duminicale. Francmasoneria, 1934
Popescu – Mălăiesti, N., Iudeii si românii, 1939
Popovici Justin,  Biserica Ortodoxă si Ecumenismul, Petru Vodă, 2002
Ranc, Paul, Francmasoneria in lumina Bibliei, Agape, 2000
Serafim (Alexeiev), Ortodoxia si ecumenismul, Mân. Slătioara, 1997
Stefănescu Paul, Ritualul lojilor francmasonice albastre, Bucuresti, 1998
* * * intreaga operă apologetică si seria de brosuri populare Biserica si Sinagoga;
* * * Crestinismul si Francmasoneria. Ce este Francmasoneria pentru poporul crestin.
        Mijloacele popoarelor crestine de a o combate, Ed. Sfintei Episcopii a Argesului; 1934
* Titlu dat de redactie


QUOTE
“Parlamentul României are 90% din membri masoni” (Dan Amadeo Lăzărescu).  Templul provizoriu al masonilor e clădirea Parlamentului!

Guvernul României dă Masoneriei statutul de institutie de utilitate publică! La primul convent al Masoneriei, presa si  publicul beneficiar n-au avut acces!

Presedintele României apare in prefata cărtii “Misterele templului masonic”, arătând meritele Masoneriei tocmai acum când Masoneria isi caută o clădire pentru templu;

Judecătoria si Politia  il caută pe Bivolaru de la MISA, pentru N cauze stiute (publice) si una nestiută: editarea revistei “Francmasoneria” si a două cărti impotriva masonilor;

Patriarhia Ortodoxă instalează in curtea sa statuia lui Ioan Cuza, masonul care a secularizat averile mânăstiresti si de la care incoace, Statul n-a mai iubit Biserica.

Ce urmează?!


- mai multe detalii la: rugul aprins si la Biserica si Francmasoneria - Pr. prof. Dan Badulescu (3/2004)

Acest topic a fost editat de thunder: 31 Oct 2004, 04:17 PM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 31 Oct 2004, 04:42 PM
Mesaj #178


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



- despre antihrist - 666

Total years reigned and Totals of the Counts of each of the 7 Papal names


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 31 Oct 2004, 04:42 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
TriRegnum
mesaj 31 Oct 2004, 05:05 PM
Mesaj #179


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
poftim o lista de "semidocti" care vorbesc de caracterul satanic al curvei bliblice, masoneria, care s-a asezat pe "colina cu 7 virfuri", Roma (Vatican).


Ar fi bine sa mai arunci ochii si pe cate o harta wink.gif . Cetatea Sfanta a Vaticanului este pe una din coline si nu in centrul lor cum este Roma, Vaticanul se afla pe Colina Vaticanului unde a fost crucificat Apostolul Petru.

Imi starnesti mila si mai mult cu acel site (http://www.666man.net/totalyearsreign.html), tu nu realizezi ca te faci de ras? Daca ai citi lista tuturor apilor ai vedea ca sunt mai multe nume acolo(nu numai sapte cum spun acei iubitori de senzational). Iar Benedict X a existat (1059-1061), Nu au fost nume de Papi doar cu acele nume au mai fost: Ap. Petru, Lin, Clement(14 in total), Anaclet, Alexandru(8 in total), Evaristus, Zephyrius, Victor(3 in total), Sixtus(5 in total), Urban (8 in total) etc.

Acest topic a fost editat de TriRegnum: 31 Oct 2004, 05:21 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 31 Oct 2004, 06:40 PM
Mesaj #180


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



QUOTE (thunder @ 31 Oct 2004, 04:55 PM)
- despre antihrist - 666

Total years reigned and Totals of the Counts of each of the 7 Papal names

Domnilor, Thunder este protestant, chestiune descoperita recent. Am avut banuielile mele, insa adevarul, cum se spune, iese si singur la iveala. Secundo, wavul prezentat pe www. 666man.net/index.html este dintr-o viziune pur religioasa fara nici cea mai mica nuantare evidenta, concreta, dincolo de orice banuieli, vizavi de masoneria universala. Nicaieri nu se face legatura dintre curva biblica babiloniana a lui thunder si masonerie. Astfel, il putem acuza, in plus, in afara de fanatism, pe membrul thunder, si de a fi peste pentru ca isi tot mentioneaza curvele sale in public fara nici o jena. spoton.gif


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 31 Oct 2004, 07:14 PM
Mesaj #181


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (TriRegnum @ 31 Oct 2004, 07:18 PM)
QUOTE
poftim o lista de "semidocti" care vorbesc de caracterul satanic al curvei bliblice, masoneria, care s-a asezat pe "colina cu 7 virfuri", Roma (Vatican).


Ar fi bine sa mai arunci ochii si pe cate o harta wink.gif . Cetatea Sfanta a Vaticanului este pe una din coline si nu in centrul lor cum este Roma, Vaticanul se afla pe Colina Vaticanului unde a fost crucificat Apostolul Petru.

- ai uitat sa aduci contraargumente la asa zisii "semidocti" de care vorbeai, sau la capitolul asta ... taci ... pt. ca, asa cum spui tu, nu te uiti la cei pe care ii faci semidocti.

- nu din Roma (referire la Italia) conduce masoneria, ci din Vatican. Nu la Roma (referire la Italia) s-au inflitrat masonii la virfuri, ci la Vatican. Referirea biblica la cele 7 coline este data pt. a localiza in spatiul locul unde isi va face de cap antihristul, iar locul ala nu e Roma (referire la Italia), ci Vaticanul. Nu prin intermediul Romei (referire la Italia) acolitii satanei doresc impunerea unei unice religii ci prin a Vaticanului ... care ACUM este in mina masonilor, devenind purtatoarea de cuvint a "curvei biblice", parte comuna din "curva". Stiu ca e dureros pt. tine si cei ca tine o astfel de veste si ca nici in ruptul capului nu ai concepe acest lucru, dar asta tine de lipsa ta de maturitate spiritula si de lipsa discernamint si intuitie spirituala. Nu mai e mult si vei avea si dovezile concrete ...

QUOTE
Imi starnesti mila si mai mult cu acel site (http://www.666man.net/totalyearsreign.html), tu nu realizezi ca te faci de ras?

- si mie mie mila de tine si de milioanele de crestini dusi de nas de acolitii "curvei biblice", dar fiecare isi duce crucea pina la urma.

- nu am de ce sa ma fac de ris, caci nu sint informatiile mele, ci eu doar le-am expus. Daca contin anumite erori, nu imi apartin. Concluzia insa e ACEIASI: din casa Vaticanului antihrist va apare !



--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 1 Nov 2004, 01:00 AM
Mesaj #182


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Astfel, il putem acuza, in plus, in afara de fanatism, pe membrul thunder, si de a fi peste pentru ca isi tot mentioneaza curvele sale in public fara nici o jena.

Nu omule, nu el e pestele.... el e in harem..... rofl.gif pestele e seful sectei lor.... mi-a spus el mie, pe alt topic ca are o viata sexuala extraordinara, si acu am inteles de ce...... rofl.gif , minca-l-ar mama de apocaliptic mic si nebunatic....


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 1 Nov 2004, 04:02 AM
Mesaj #183


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Minerval @ 31 Oct 2004, 08:53 PM)
Domnilor, Thunder este protestant, chestiune descoperita recent. Am avut banuielile mele, insa adevarul, cum se spune, iese si singur la iveala.

- felicitari ... neasteptat de clarvizionar dl. minerval. Tu dai inainte cu calomniile si afirmatiile aberante ca din ele imi extrag viitoarele comentarii si dezvaluri. Dumnezeu pe poate vorbi chiar si prin "gura" unui miner...val.

QUOTE
Nicaieri nu se face legatura dintre curva biblica babiloniana a lui thunder si masonerie.

- lasa ca se face in Apocalipsa si nu trebuie sa fii un eliberat sau iluminat pt. a intelege la ce se refera textul Apocalipsei.

1. Apoi unul dintre cei sapte ingeri, care tineau cele
sapte potire, a venit de a vorbit cu mine si mi-a zis: "Vino sa-
ti arat judecata curvei celei mari, care sade pe ape mari.
2. Cu ea au curvit imparatii pamantului; si multi dintre
locuitorii pamantului s-au imbatat de vinul curviei ei!"
3. Si apoi m-a dus, in Duh, intr-o pustie. Si acolo am
vazut o femeie, sezand pe o fiara de coloare stacojie, plina cu
nume de hula, care avea sapte capete si zece coarne.
4. Femeia aceasta era imbracata cu purpura si cu ceva
stacojiu; era impodobita cu aur, cu pietre scumpe si cu
margaritare. Tinea in mana un potir de aur, plin de spurcaciuni
si de necuratiile curviei ei.
5. Pe frunte purta scris un nume, care este o taina:
"Babilonul cel mare, mama curvelor si spurcaciunilor pamantului."
6. si am vazut pe femeia aceasta, care era imbatata de
sangele sfintilor si de sangele mucenicilor lui Iisus. Cand am
vazut-o, m-am mirat de aceasta minune mare.
7. Si atunci ingerul mi-a zis: "De ce te miri?" Iti voi
spune taina acestei femei si a fiarei care o poarta, si care are
cele sapte capete si cele zece coarne.
8. Fiara pe care ai vazut-o era si acum nu mai este. Ea are
sa se ridice candva din Adanc, si apoi are sa se duca la
pierzanie. Si locuitorii pamantului, ale caror nume n-au fost
scrise (datorita lipsei lor de credinta in DUMNEZEU) de la
intemeierea lumii in cartea vietii, se vor mira cand vor vedea ca
fiara era, nu mai este, si apoi va veni.
9. Aici mintea trebuie sa fie plina de intelepciune ca sa
priceapa. - Cele sapte capete sunt de fapt cei sapte munti, pe
care sade femeia.
10. Sunt si sapte imparati: cinci au cazut, unul este,
celalalt n-a venit inca, si cand va veni, el va ramanea putina
vreme.
11. Si fiara, care era, si nu mai este, ea insasi este cel
de al optulea imparat
: ea este din numarul celor sapte si merge
la pierzanie.
12. Cele zece coarne, pe care le-ai vazut, sunt de fapt cei
zece imparati, care n-au primit inca imparatia, ci vor primi
putere imparateasca timp de un ceas impreuna cu fiara.
13. Toti au acelasi gand, si toti dau (isi subordoneaza)
fiarei puterea si stapanirea lor.
14. Ei se vor razboi cu Mielul (IISUS HRISTOS); dar Mielul
ii va birui, pentru ca in realitate El este Domnul domnilor si
Imparatul imparatilor. Si impreuna cu el, cei chemati, alesi si
foarte credinciosi, care sunt cu El, de asemenea, ii vor birui pe
cei rai.
15. Apoi mi-a zis: "Apele pe care le-ai vazut si pe care
sade curva, sunt noroade, gloate, neamuri si limbi.
16. Cele zece coarne, pe care le-ai vazut, impreuna cu
fiara, o vor uri pe curva, o vor pustii si o vor lasa goala.
Carnea i-o vor manca si ce va ramane din ea o vor arde cu foc.
17. Caci in realitate Dumnezeu le-a pus aceste ganduri in
inima sa-I duca la indeplinire planul Lui: ei trebuie sa se
invoiasca pe deplin si sa dea (sa-si subordoneze) fiarei
stapanirea lor imparateasca pentru ca astfel sa se indeplineasca
cuvintele lui Dumnezeu.
18. Si femeia pe care ai vazut-o, este in realitate cetatea
cea mare
care are la randul ei stapanire peste imparatii
pamantului
."

- si acum comentariul:

QUOTE
      1. Apoi unul dintre cei sapte ingeri, care tineau cele sapte potire, a venit de a vorbit cu mine si mi-a zis: "Vino sa-ti arat judecata curvei celei mari, care sade pe ape mari.


- "curva" este o organizatie sau grupare care cuprinde mase intregi de oameni. Faptul ca se spune ca e "curva" arata orientarea ei malefica. Faptul ca se spune ca va fi judecata arata ca a facut (face) fapte abominabile.

QUOTE
      2. Cu ea au curvit imparatii pamantului; si multi dintre locuitorii pamantului s-au imbatat de vinul curviei ei!"


- in mizerabilele ei actiuni, ea i-a intergat si pe conducatorii diferitelor state, organizatii si popoare, religii, etc ... pe scurt "imparatii pamintului". Stim bine cu totii ca majoritatea "imparatilor" (conducatorilor) lumii sint masoni sau/si supusi masoneriei (curvei bibilice).

- prin ideile pline de marasme si minciuni ordinare curva i-a atras pe multi inconstienti in rindurile ei. Unii atrasi de foloasele materiale, sociale si profesionale pe care il le ofera "curva" si membri (fratii) ei ... altii fiind pacaliti ("imbatati") de o propaganda ieftina dar convingatoare pt. nivelul lor limitat de intelegere. Propaganda mincionasa si "dulceaga" facuta la nivelul intregii planete prin intermediul mass mediei vindute (apartinind) "curvei", umanitatea este pacalita (imbatata) de aceste prezentari fatarnice, lasindu-se dusi de nas.

QUOTE
      3. Si apoi m-a dus, in Duh, intr-o pustie. Si acolo am vazut o femeie, sezand pe o fiara de coloare stacojie, plina cu nume de hula, care avea sapte capete si zece coarne.

    4. Femeia aceasta era imbracata cu purpura si cu ceva stacojiu; era impodobita cu aur, cu pietre scumpe si cu margaritare. Tinea in mana un potir de aur, plin de spurcaciuni si de necuratiile curviei ei.


- aici se face aluzie la faptul ca e o organizatie care are la indemina sume mari de bani si cum stim ca bancherii, pe linga faptul ca sint in majoritatea cazurilor evrei, mai sint si masoni si conducatorii din umbra ai masoneriei.

- potirul este simbolul conducerii de factura religioasa. Aici ni se arata ca ni se servesc asa zise "motive si explicatii" religioase si "spirituale" care par la suprafata benefice, divine .. dar in esenta sint tot felul de spurcaciuni si necuratenii.

QUOTE
      5. Pe frunte purta scris un nume, care este o taina: "Babilonul cel mare, mama curvelor si spurcaciunilor pamantului."


- aici ne este oferit numele si orientarea acestei "curve biblice" si faptul ca ea este la baza (a dat nastere, a impulsionat si sustinut) toate deviatiile si spurcaciunile anti-divine si malefice, cit si a falselor religii si cailor si grupurilor pseudospirituale.

QUOTE
      6. si am vazut pe femeia aceasta, care era imbatata de sangele sfintilor si de sangele mucenicilor lui Iisus. Cand am vazut-o, m-am mirat de aceasta minune mare.


- multi cautatori spirituali au avut si vor avea de suferit din cauza "curvei" (masoneriei).

QUOTE
      7. Si atunci ingerul mi-a zis: "De ce te miri?" Iti voi spune taina acestei femei si a fiarei care o poarta, si care are cele sapte capete si cele zece coarne.
      8. Fiara pe care ai vazut-o era si acum nu mai este. Ea are sa se ridice candva din Adanc, si apoi are sa se duca la pierzanie. Si locuitorii pamantului, ale caror nume n-au fost scrise (datorita lipsei lor de credinta in DUMNEZEU) de la intemeierea lumii in cartea vietii, se vor mira cand vor vedea ca fiara era, nu mai este, si apoi va veni.
      9. Aici mintea trebuie sa fie plina de intelepciune ca sa priceapa. - Cele sapte capete sunt de fapt cei sapte munt , pe care sade femeia.


- trimitere directa la "Roma", de fapt la Vatican.

QUOTE
    10. Sunt si sapte imparati: cinci au cazut, unul este, celalalt n-a venit inca, si cand va veni, el va ramanea putina vreme.
    11. Si fiara, care era, si nu mai este, ea insasi este cel de al optulea imparat: ea este din numarul celor sapte si merge la pierzanie.


- aici este descrisa manifestarea antihristului si se dau citeva detalii pt. identificarea lui: "B]ea insasi este cel de al optulea imparat[/B]: ea este din numarul celor sapte si merge la pierzanie."

QUOTE
    12. Cele zece coarne, pe care le-ai vazut, sunt de fapt cei zece imparati, care n-au primit inca imparatia, ci vor primi putere imparateasca timp de un ceas impreuna cu fiara.
    13. Toti au acelasi gand, si toti dau (isi subordoneaza) fiarei puterea si stapanirea lor.


- cei zece imparati sint sefii de stat ai tarilor din UE care sint subordonati "curvei biblice" si antihristului.

QUOTE
    14. Ei se vor razboi cu Mielul (IISUS HRISTOS); dar Mielul ii va birui, pentru ca in realitate El este Domnul domnilor si Imparatul imparatilor. Si impreuna cu el, cei chemati, alesi si foarte credinciosi, care sunt cu El, de asemenea, ii vor birui pe cei rai.


- iata de unde va vine sfirsitul masonilor si curvei biblice (masoneria). Alaturi de Iisus se vor afla multe spirite divine special incarnate pt. a ajuta umanitatea in trezirea spirituala planetare care va urma in "curind".

QUOTE
    15. Apoi mi-a zis: "Apele pe care le-ai vazut si pe care sade curva, sunt noroade, gloate, neamuri si limbi.


- curva (masoneria) are oameni supusi si servitori in toate popoarele lumii, de diferite limbi. Este sugestiva caraterizarea acestor servitori (sclavi) prin denumirea de GLOATA !

QUOTE
    16. Cele zece coarne, pe care le-ai vazut, impreuna cu fiara, o vor uri pe curva, o vor pustii si o vor lasa goala. Carnea i-o vor manca si ce va ramane din ea o vor arde cu foc.


- din partea proprilor vostri stapini sa va asteptati la furia si pedeapsa si distrugerea "curvei" (masoneriei).

QUOTE
    17. Caci in realitate Dumnezeu le-a pus aceste ganduri in inima sa-I duca la indeplinire planul Lui: ei trebuie sa se invoiasca pe deplin si sa dea (sa-si subordoneze) fiarei stapanirea lor imparateasca pentru ca astfel sa se indeplineasca cuvintele lui Dumnezeu.
    18. Si femeia pe care ai vazut-o, este in realitate cetatea cea mare care are la randul ei stapanire peste imparatii pamantului."


- "femeia" (curva) este masoneria mondiala care are in subordine conducatorii tarilor acestei planete.

- daca curva nu masoneria, atunci carei grupari (organizatii) i se potrivesc aceste descrieri ? Cine altcineva conduce si are in subordine "imparatii lumii" ???

QUOTE
Astfel, il putem acuza, in plus, in afara de fanatism, pe membrul thunder, si de a fi peste pentru ca isi tot mentioneaza curvele sale in public fara nici o jena.

- da, fara nici o jena va demnasc satanismul de care da dovada masoneria mondiala, alias curva biblica, babilonul cel mare.

- un "fanatic" al Adevarului si al lui Dumnezeu. Inca putin si "curva" va simti minia divina ... si abia atunci oamenii vor intelege sub ce teroare, negura si suferinta au trait datorita "curvei" (masoneriei mondiale). Cine are urechi de auzit ... sa auda ... si sa-si pregateasca candela si uleiul ... caci "Mirele" e mai aproape decit va asteptati si decit cred masonii ca este. Alaturi de El il veti vedea si simti pe cel care va va PEDEPSI pe multi dintre voi ... asa cum spune Apocalipsa:

27. Aceia le vor carmui cu o mare putere pe toate cu un toiag de fier si pe cele care vor fi rele le vor pedepsi crunt si le vor zdrobi ca pe niste vase de lut pentru ca ei vor avea deplina putere de la DUMNEZEU tot asa cum am primit si Eu putere de la Tatal Meu.

QUOTE
      2. Ea era insarcinata, tipa in durerile nasterii si avea un mare chin ca sa nasca.
      3. In cer s-a mai aratat tot atunci un alt semn: iata, s-a vazut cum a aparut un mare balaur rosu, cu sapte capete, zece coarne si care avea sapte cununi imparatesti pe cele sapte capete.
      4. Cu coada tragea dupa el cam a treia parte dintre stelele cerului si le arunca (puterea acestora) pe pamant.
    Balaurul a statut inaintea femeii, care sta sa nasca, pentru ca sa-i manance copilul cand ea il va naste.
      5. Ea a nascut un fiu care era un copil de parte barbateasca. Am inteles ca el are sa carmuiasca cu putere de la DUMNEZEU toate neamurile cu un toiag de fier. Copilul a fost apoi rapit si dus la Domnul nostru IISUS HRISTOS langa scaunul Lui de domnie.


QUOTE
      3. Voi da putere si inspiratie celor doi martori ai mei ca
sa prooroceasca, imbracati in saci, o mie doua sute sase zeci
(1260) de zile.
      4. Acestia sunt cei doi maslini si cele doua sfesnice, care
stau inaintea Domnului pamantului (IISUS HRISTOS).
      5. Daca umbra cineva sa le faca rau, le iese din gura un
foc, care mistuie pe vrajmasii lor; si daca vrea cineva sa le
faca rau, acela trebuie sa piara in felul acesta.
      6. Ei au mare putere de la Dumnezeu si pot chiar sa inchida
cerul cand vor, ca sa nu cada ploaie in zilele proorociei lor; si
ei au de asemenea o mare putere de la Dumnezeu [SUNT SUSTINUTI DE
CELE 10 MARI PUTERI COSMICE ALE LUI DUMNEZEU n.t.] si pot ca sa
prefaca apele in sange si de asemenea ei pot sa loveasca pamantul
cu orice fel de urgie, oridecateori vor voi.


QUOTE
    11. Apoi am vazut cerul deschis si iata ca s-a aratat un cal
alb! Cel ce sta pe el, se cheama "Cel credincios" si "Cel
adevarat" si El este Cel care judeca si Se lupta cu dreptate.
    12. Ochii Lui erau stralucitori ca para focului; capul il
avea incununat cu multe cununi imparatesti si purta un nume
scris, pe care nimeni nu-l stie, decat numai El singur.
    13. Era imbracat cu o haina muiata in sange. Numele Lui
este: "Cuvantul lui Dumnezeu".
    14. Ostile din cer Il urmau calari pe cai albi, imbracate
toate cu in subtire, alb stralucitor si curat.
    15. Din gura Lui iesea o raza orbitoare de lumina ca o sabie
ascutita, ca sa loveasca Neamurile neascultatoare cu ea, pe care
le va carmui cu fermitate cu un toiag de fier. Si am stiut ca El
va calca cu picioarele teascul vinului maniei aprinse a
atotputernicului Dumnezeu.
    16. Pe haina si pe coapsa avea scris numele acesta:
"Imparatul imparatilor si Domnul domnilor".


- minerval tata, confunzi fermitatea cu fanatismul. Adevarat iti spun, scump vei plati (in fata lui Dumnezeu) pt. rolul de agent pe care il joci/faci aici ... pe net. Adevarul sau minciuna pe care o sustii iti va fi "masura" dupa care iti vei primi rasplata.


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 1 Nov 2004, 04:25 AM
Mesaj #184


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (bunicu'Gilbert @ 29 Oct 2004, 11:25 AM)
In Realitatea Romaneasca:
MISA ne mai da zece zile de trait!

- MISA nu da sau ia ceva in directia asta, ci Dumnezeu ! Cei de la MISA in cel mai bun caz sint niste mesageri ai acestui eveniment. Cu toate ca oamenii au fost atentionati, cei care trebuie sa paraseasca planul fizic (sa moara) sau sa pateasca te miri ce pierdere sau suferinta o vor primi, mai ales cei care nu iau in seama avertismentul.

- cu toate ca mass media si stapinii lor masonii stiau de cele "profetite" de MISA, au tacut milc pina la manifestarea cutremurului de 5.8 gr. R. Luindu-se dupa ce le spun "specialistii", cum ca nu va mai fi nimic grav, servitorii bolinzi ai mass mediei au sarit din nou la atac. Daca in zilele trecute v-am "anuntat" in mod ocultat posibilitatea manifestarii unui cutremur de mare anvergura, acum il anunt direct. Cert este ca la data cind va avea loc el nu va mai fi la aceiasi intensitate cum era prevazut si "clar-vazut", dar pt. f. multi ii vor surprinde si vor baga groaza in ei. Dupa acele evenimente, cu alti ochi va fi privita MISA pe plan national cit si international. Oricum, chiar daca Dumnezeu isi va manifesta GRATIA si viitorul cutremur nu va mai fi sau va fi in limite "accesibile", "profetia" MISA-ei s-a validat.

QUOTE
" Scoala de Yoga MISA avertizeaza ca seismul produs miercuri seara nu este altceva decat un avertisment divin care anunta un cutremur devastator, stabilit de Dumnezeu pentru data de 6 noiembrie"
Eu, unul consider ca o asemenea afirmatie are un caracter extrem de general, ce poate fi rostita chiar de catre un liber cugetator. Restul articolului este destul de vag si cu afirmatii la fel de generale atribuite unui avocat.

- nu s-a stiut (sau nu s-a spus public) nimic despre acest "pre-cutremur". El i-a luat pe "nepregatite" chiar si pe cei din MISA.

QUOTE
Sursa: http://www.realitatearomaneasca.ro/content...articol_id=4641
Deci si altii decat crestinii prevad sfarsitul omenirii, sa incercam sa fim calmi.

- nu este vorba de sfirsitul lumii aici/acum, ci de o acumulare excesiva de energie malefica la nivelul tarii si poporului roman. Ea s-a "materializat" in ceea ce este si va fi cutremurul. Faptul ca acumularea s-a facut intr-un timp "record" si cu o forta neobisnuita, a facut si va face ca acest cutremur sa fie total neobisnuit fata de ce stiu "specialistii" nostri si ce au studiat ei in mod empiric dea lungul anilor. Ei au spus ca nu mai sint pericole si ca "replicile" daca vor mai fi vor fi mici si prea putin importante. Vom vedea/simti in ziua cuvenita daca de data aceasta au avut dreptate.

- bafta ... caci mai e putin !

PS. Neintimplator primul cutremur a avut loc exact inainte de inceperea "alegerilor". Vom avea de ales intre comunistii si securistii vechi si cei noi, intre PSD si DA (Dreptate si Adevar). Sa cistige cei mai putini rai !!!


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 1 Nov 2004, 05:42 AM
Mesaj #185


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



PS. Neintimplator primul cutremur a avut loc exact inainte de inceperea "alegerilor". Vom avea de ales intre comunistii si securistii vechi si cei noi, intre PSD si DA (Dreptate si Adevar). Sa cistige cei mai putini rai !!!
rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Esti dus neica, esti dus rau de tot..... Si treaba cu misa a prevazut cutremurul... rofl.gif esti cu misa omule, e clar....hei, vrei ceva proaspat si galben? spoton.gif Gratis .....


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 1 Nov 2004, 03:32 PM
Mesaj #186


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



misa spunea si de un asteroid care o sa loveasca Pamantul, si spune de cutremur de vreo 5 ani, stiintific e clar ca traim intr-o zona de risc seismic...........maine o sa aud ca misa a profetit ca soarele va rasari de la est rofl.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 1 Nov 2004, 07:20 PM
Mesaj #187


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Domnilor, colegi de Forum, ultimele redactari ale membrului Thunder au intarit imaginea unui dezaxat mintal cu profunde tulburari de comportament, anxios, cu pierderi de luciditate, inclinat catre animozitati exacerbate fata de societate, fie si la nivel virtual.

Acest individ, muscat de camila ori de viespe, face afirmatii monstruoase cerand celor care-i critica ori analizeaza cele scrise sa-i aduca dovezi. Insa, lucru scapat din vedere de acest individ, aberatiile nu se argumenteaza, in special in chestiuni ce tin de Caragiale. Se tot afirma "curva" biblica in sus, prostituata in jos, fara a lega catusideputin imaginea biblica cu cea a masoneriei. Nicaieri nu scrie de cavaleri, de magi ori de invatati care sa fi avut, in capitolul descris, respectiv Revelatii, o implicare in comun vizavi de subiectul satanei, al semnului fiarei ori al curvei babiloniene. Insa, domnul Thunder, cavaler al tristei figuri, tot insista pe o notiune anormal de aberanta. Numai domnul Thunder ar putea baga un patrat intr-o forma circulara, sub dimensiuni similare. Parca este vrajit sa duca un razboi existent doar in mintea sa netinand cont de fleacul acesta pe care oamenii normali il numesc adevar ori de aceasta zdreanta numita realitate. Se poate ca aceasta stare cataleptica sa i se traga de la libidou in exces, in cazuri extreme ducand catre orbire.

Exista tratament pentru boala profetului Thunder? Iata chestiunea zilei.

Numai bine.

ps: ca sa nu fiu acuzat de calomnie, am sa definesc termenul "dezaxat" in cele ce urmeaza, astfel: dezechilibrat moral si mintal, tulburat, zdruncinat.

Acest topic a fost editat de Minerval: 1 Nov 2004, 07:28 PM


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 1 Nov 2004, 07:45 PM
Mesaj #188


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (cociuba @ 1 Nov 2004, 04:32 PM)
misa spunea si de un asteroid care o sa loveasca Pamantul, si spune de cutremur de vreo 5 ani

- informeaza-te inainte de a vorbi

- misa a spus ca este POSIBIL de un asteroid care o sa loveasca Pamantul, si ca e POSIBIL sa se manifeste un cutremur in acele momente. La acea data, din cite stiu eu, si stiu bine, din surse sigure, MISA a propus si chiar a efectuat programe ocult-spirituale prin care au urmarit eliminarea acelor posibile evenimente catastrofale. Se pare ca actiunea lor a avut efect, ca mai apoi "oamenii de bine" sa-si bata joc de membri misa, in loc sa le multumeasca. Probabil ca ar fi trebuit ca lucrurile sa se lase sa decurga in contiunare asa cum erau "pregatite" si atunci sa fi vazut cine de cine mai ridea si isi batea joc.

- cutremurul anuntat de Hincu acum citiva ani nu a mai fost, spre surprinderea si poate si "dezamagirea" sa datorita rugaciunilor si a altor tehnici spirituale angrenate de cei de la MISA si altii care le-au urmat exemplul.

- de data aceasta se pare ca a fost din nou localizat un asemenea cataclism in cadrul MISA si el a fost anuntat in cadru restrins (rude, colegi si prieteni) dar s-a si hotarit sa nu se mai intervina pt. atenuarea lui. Iata ca o parte din "profetie" s-a petrecut ... si sa MULTUMITI in genunchi lui Dumnezeu ca a detensionat o parte din acest mare cutremur care ar fi putut fi si care este f. posibil sa fie in zilele urmatoare, la data deja anuntata. Chiar daca nu ar mai fi un alt cutremur "profetia" s-a realizat, deci ati bate joc de aceasta situatie denota meschinarie si rautate gratuita si demna de un neom. Insa, daca va fi cutremurul anuntat ... multi se vor "cutremura" si la propriu si la figurat ... vis a vis de autenticitatea scolii de yoga MISA si de ceea ce se poate /stii/afla cu ajutorul practicii spirituale autenic angrenate. Dincolo de asta, mersul Apocalipsei deruleaza ... si ne confruntam pas cu pas cu cele descrise acolo. Intelege cine poate ...

Acest topic a fost editat de thunder: 2 Nov 2004, 12:27 AM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V  « < 4 5 6
Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 27 April 2024 - 06:05 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman