HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Rugaminte

Toate câte vă vor zice vouă, faceţi-le şi păziţi-le; dar după faptele lor nu faceţi, că ei zic, dar nu fac. [Matei 23:3]

Forumul Ecclesia este dedicat exclusiv crestinilor de diferite confesiuni. Ateii si personanele care critica aceasta religie sunt rugate sa foloseasca forumul de Religie si pe cel de Filosofie.
Va multumesc pentru intelegere. (Figaro)

5 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Sa Ne Prezentam
punctt
mesaj 23 May 2004, 06:08 AM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.499
Inscris: 18 April 04
Din: Romania, Tulcea. (Dar, oare cine sunt si unde ma aflu?)
Forumist Nr.: 3.133



Biserica Ortodoxă


--------------------
"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci." (La Bruyere)
Voi gasi pestisorul de aur ... Pietre mari, pietricele si nisip ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ComicDiva
mesaj 23 May 2004, 07:59 AM
Mesaj #37


White Trash Beautiful
*****

Grup: Membri
Mesaje: 528
Inscris: 18 May 04
Din: a galaxy far far away....
Forumist Nr.: 3.552



Teoretic sunt ortodoxa, dar eu cred in Forta. biggrin.gif



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 24 May 2004, 11:38 AM
Mesaj #38


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Ai putea explica in ce crezi? "Forta"?Este crestin sau nu?Daca de de ce confesiune?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 24 May 2004, 11:38 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
YOo
mesaj 24 May 2004, 12:38 PM
Mesaj #39


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 696
Inscris: 5 May 04
Forumist Nr.: 3.376



QUOTE (Cipri @ 24 May 2004, 12:40 PM)
Ai putea explica in ce crezi? "Forta"?Este crestin sau nu?Daca de de ce confesiune?

laugh.gif .... hai ca te lamuresc eu : Forta? ... ai vazut filmul (trilogia) "StarWars" ? ... Te-ai prins?

ComicDiva ... comica fata asta ... rofl.gif

Acest topic a fost editat de YOo: 24 May 2004, 12:40 PM


--------------------
"Ce te-ai face, da, ce ai face tu? Ce te-ai face tu, daca ai fi ca mine? Ce ai face, da, ce ai face tu? Ce ai face tu?"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dark Angel
mesaj 24 May 2004, 12:49 PM
Mesaj #40


Debates Partner
*****

Grup: Membri
Mesaje: 835
Inscris: 14 May 04
Forumist Nr.: 3.492



Sunt crestin-ortodoxa, dar intalnirile mele cu Dumnezeu sunt rare, si asta pentru ca inca nu am inteles ca El salasluieste in fiecare dintre noi, nu il simt , nu l-am descoperit in mine.
Cand merg la biserica nu ma pot intalni cu El pentru ca ma impiedica prezenta celorlalti, desi El este in fiecare dintre cei prezenti...

Omu' Bun, esti smerit? Eu m-as gandi de mai multe ori inainte de a afirma ca sunt Omu' Bun, mi-ar fi rusine, m-as intreba daca este adevarat, daca exista macar unul dintre cei cu care m-am intalnit de-alungul vietii macar o data si n-ar crede acest lucru despre mine...
Nu te judec, nimeni n-are dreptul sa-i judece pe ceilalti,da' cred ca tu chiar esti un om bun daca nu tii rusine s-o spui .
Sper sa ne mai citim pe-aici, ai lucruri frumoase de spus. smile.gif

Acest topic a fost editat de flower: 24 May 2004, 12:51 PM


--------------------
Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 24 May 2004, 02:03 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



Ecclesia (Biserica) reprezinta un forum destinat exclusiv Bisericilor crestine. Participantii la forum trebuie sa apartina unei Biserici si trebuie sa impartaseasca punctele de vedere sustinute de Biserica respectiva.
____________________________________________________________________________
Opa ! Nu am citit la timp cele de mai sus, scrise de Figaro si cred ca am facut o greseala intrand la Ecclesia. Va las pe voi sa judecati.

Sunt ortodox prin botez, dar parintii sunt greco-catolici. Am fost asadar din copilarie atat in biserici ortodoxe cat si
romano catolice (pe vremea cand cele greco-catolice erau interzise). Continui sa merg la biserici ortodoxe, greco-catolice si romano catolice, pentru ca le iubesc pe toate trei. Dorinta mea cea mai mare in ceea ce priveste Biserica, este ca aceste
trei sa se reuneasca din nou intr-una singura intr-un viitor nu prea indepartat. Nu cred ca sunt piedeci insurmontabile in calea unificarii si nu cred ca Isus nu ar vrea ca acest lucru sa se infaptuiasca.

Prin urmare, dupa regulament nu apartin unei singure biserici, in acceptiunea din zilele prezente. Am citit si am postat mesaje in forumul Eclesia la subiectul "Rugaciunea", care imi place foarte mult. Dar nu voi mai scrie pana cand nu primesc vreun mesaj din partea voastra (a moderatorilor).

Cu scuzele de rigoare, va salut pe toti!
Inorogul.


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 24 May 2004, 03:44 PM
Mesaj #42


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Bine ai venit la Han, inorog! han.gif

Regulile de mai sus au fost scrise pentru a evita situatiile, mesajele ce contin critici dure sau ironii la adresa anumitor confesiuni. Atat timp cat mesajele tale nu contravin normelor crestine si nu incita la scandal, esti binevenit la Ecclesia!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 24 May 2004, 08:36 PM
Mesaj #43


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



inorog, bine-ai venit la Han. Ne bucura prezenta ta, si probabil si modul de gandire. Sper totusi sa nu intri in conflict de opinii cu un alt gen de "inorog", total impotriva bisericii. Oricum, noi te sustinem! wink.gif
flower, ma intrebi daca sunt smerit. Nu stiu ce sa-ti raspund. Undeva spuneam mai demult ca "mi-ar place sa ma identific cu Omu'Bun", dar astea sunt doar iluzii menite sa intretina focul iubirii macar mocnind, daca nu aprins. Exista totusi in viata mea anumite persoane (nu toate facand parte dintre inalte fetze bisericesti) pentru care am un profund respect si jena parca, sa indraznesc sa le privesc in ochi. Printre acestea, nu ma sfiesc sa spun ca face parte si prima mea dragoste, care mi-a aratat atunci un drum pe care eu nu l-am inteles decat mult mai tarziu. Desi acum are fiecare familia lui, noi am ramas la fel de apropiati, ba parca ceva mai profund ca in anii tineretii.
Pe de alta parte, am si momente cand numai "Omu'Bun" nu ma pot numi, ca parca nici eu nu ma mai recunosc. Smerenia ramane mult in urma, si cred ca nu sunt deloc un partener prea comod intr-o discutie contradictorie!... sad.gif De ce totusi acest nick? Am adoptat de la cineva apropiat acest mod de adresare pentru cei din jurul meu: de multe ori prefer sa apelez pe cineva cu "Omu'bun", decat sa-l strig pe nume! sorry.gif


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 25 May 2004, 08:43 AM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



Multumesc Mihai, multumesc Omu'Bun pentru urarile de bun venit !

Bine v-am gasit pe voi si pe toti ceilalti de pe forumul hanului !


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 25 May 2004, 08:54 AM
Mesaj #45


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Bine ai venit Inorogule! Trebuie să-ţi spun părerea mea personală şi te rog să nu mi-o iei în nume de rău: cîtă vreme eşti vizitator în bisericile mai multor confesiuni totul e ok. Dacă încerci să "aprofundezi" aceste vizite vei observa, cu oarecare nedumerire şi neplăcere, e adevărat, că nu poţi să împaci "şi capra şi varza". Din pct. meu de vedere omul aparţine confesiunii în care a fost botezat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 25 May 2004, 12:46 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



Bine ai venit Inorogule! Trebuie să-ţi spun părerea mea personală şi te rog să nu mi-o iei în nume de rău: cîtă vreme eşti vizitator în bisericile mai multor confesiuni totul e ok. Dacă încerci să "aprofundezi" aceste vizite vei observa, cu oarecare nedumerire şi neplăcere, e adevărat, că nu poţi să împaci "şi capra şi varza". Din pct. meu de vedere omul aparţine confesiunii în care a fost botezat.
_______________________________________________________________________________

Bine te-am gasit caa. Nu ti-o iau deloc in nume de rau smile.gif

Nu iti voi raspunde insa aici, deoarece as acapara aceasta camera care are doar rol de prezentare. Voi deschide un nou subiect la Ecclesia pe care il voi numi " Cum vedeti unirea dintre biserica ortodoxa si catolica". Te-as invita pe tine caa, la fel si pe ceilalti, sa il vizitati !

Toate cele bune !


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tony Almeda
mesaj 26 May 2004, 12:15 AM
Mesaj #47


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 173
Inscris: 24 May 04
Forumist Nr.: 3.618



Bine v-am gasit. smile.gif

Ortodox


--------------------
Notre plus grande gloire n'est pas de ne jamais tomber,
mais de nous relever chaque fois que nous tombons.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 26 May 2004, 10:32 AM
Mesaj #48


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Omul apartine in mod normal confesiunii ion care a fost botezat?Da daca doreste acest lucru.In cazul in care a fost botezat in conditii speciale si nu de un preot al confesiunii sale oricum persoana apartine confesiunii parintilor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ecou
mesaj 30 May 2004, 07:07 PM
Mesaj #49


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 51
Inscris: 28 May 04
Forumist Nr.: 3.662



Ortodoxa


--------------------
In tot ce faci , gandeste-te la sfarsit !
La Fontaine
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mememe
mesaj 9 Jun 2004, 07:52 PM
Mesaj #50


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 588
Inscris: 8 June 04
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 3.777



crestin
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 9 Jun 2004, 08:52 PM
Mesaj #51


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Bine ai poposit la Han, 3xMe! han.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
47462
mesaj 9 Jun 2004, 09:53 PM
Mesaj #52


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 183
Inscris: 4 January 04
Din: Drobeta Turnu Severin
Forumist Nr.: 1.689



Mama m-a botezat ortodoxa, dar pe parcurs am trecut la catolici...acolo aveam de gand sa-mi fac si prima impartasanie si in continuare la biserica catolica ma duc la slujbe..sunt mult mai frumoase ca la ortodoxi, parerea mea...


--------------------
E trist sa ajungi sa regreti lucuri pe care ti-ai fi dorit sa le faci, dar ai fost prea comod sau nu ai avut curaj!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 10 Jun 2004, 10:04 AM
Mesaj #53


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Interesant! Poate intri la sub-forumul catolic şi ne povesteşti cîte ceva despre această "trecere"...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Liviu SJ
mesaj 12 Jun 2004, 02:06 PM
Mesaj #54


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 22
Inscris: 6 June 04
Forumist Nr.: 3.755



Protestant de ziua a saptea.
Cred ca aceasta fromulare nu apare in nomeclatorul oficial al credintelor din Romania... cool.gif


--------------------
In vremuri ale inselatoriei universale, a spune adevarul este un act revolutionar. (George Orwell)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 13 Jun 2004, 10:53 AM
Mesaj #55


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Bine ai venit la Han, Liviu! han.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 14 Jun 2004, 07:25 PM
Mesaj #56


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Care e subforumul catolic?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 14 Jun 2004, 07:33 PM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Probabil ca se referea la topicul Biserica Romano/Greco-Catolica.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fluturas37
mesaj 15 Jun 2004, 12:42 AM
Mesaj #58


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 28
Inscris: 4 June 04
Din: Iasi
Forumist Nr.: 3.734



Ortodoxa.
Nu stiu exact cat de bine se preteaza ceea ce am sa zic eu acum,dar mi s-a parut foarte ciudat sa alflu ca nepotelul unui prieten de-ai mei este nebotezat.Si asta pentru ca mama,pentru a-i da acestuia "libertatea" de a-si alege religia,confesiunea mai tarziu, a horarat sa-l lase nebotezat. Bineinteles ca buna crestina ce ma aflu,care nu da pe la biserica decat atunci cand are de cerut ceva urgent,m-am revoltat si l-am asaltat pe bietul meu prieten cu intrebari... S-a dovedit a nu fi chiar atat de "biet" in acest subiect pentru ca i se parea normal... cica e bine sa "inveti" corect mai traziu,decat sa corectezi ceva invatat gresit.. perfect de acord,nu?
Ca mama,insa,n-as putea sa-mi las niciodata copilul nebotezat... Mit sau nu,ma inspaimanta ideea ca acel copil daca moare nu va ajunge in Rai... Iar copilul acesta va fi ateu pana isi va alege "corect"(se asteapta sa filozofeze pe teme religioase incepand de la ce varsta?) religia?Adica nu exista termenul de "convertire"??Chiar mi se pare absurd...
"Crestinismul iti spune si ce esti,nu numai ce ai devenit"(Noica)


--------------------
Sa fii sub stapanirea unui singur lucru, a unui singur sens. Sa faci toate celelalte gesturi ale vietii, dar ele sa nu fie altceva... Asa trebuie sa fie cand esti indragostit.(Noica)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 15 Jun 2004, 09:34 AM
Mesaj #59


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Exact TriRegnum, la asta mă refeream. Era o denumire generică, generală, aşa cum a fost şi exprimarea lui 47462...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 15 Jun 2004, 10:17 AM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
Ca mama,insa,n-as putea sa-mi las niciodata copilul nebotezat... Mit sau nu,ma inspaimanta ideea ca acel copil daca moare nu va ajunge in Rai... Iar copilul acesta va fi ateu pana isi va alege "corect"(se asteapta sa filozofeze pe teme religioase incepand de la ce varsta?) religia?Adica nu exista termenul de "convertire"??Chiar mi se pare absurd...
"Crestinismul iti spune si ce esti,nu numai ce ai devenit"(Noica)


Nu trebuie sa te inspaimante, asa procedau si primii crestini si nu e ceva gresit. Copilul acela se numeste catehet si daca moare, tocmai ca invata despre Isus Cristos dorind sa devina crestin va fi botezat "prin sange" (botezul e de doua feluri: cu apa si cu propriul sange).
In Antichitatea crestina, cand crestinii erau torturati si omorati, printre acestia se aflau si cateheti care decurs de trei ani se pregateau pentru a primi Sf. Sacrmarent al Botezului, iar daca mureau crezi ca Dumnezeu era asa de nemilos sa ii trimita in Iad? Dumnezeu e iubire! Si nu ar permite nici unui om sa mearga in iad daca acesta nu doreste in prealabil. Acei martiri nebotezati murind pentru Cristos sau simplu murind se botezau prin propriul sange si sunt sfinti, chiar nebotezati.
Dumnezeu se reveleaza fiecarui om la timpul potrivit, si acel copil va avea un timp al sau.

In CIC, can 868 spune:
Ca un copil sa fie botezat in mod licit, trebuie ca:
2. sa existe speranta intemeiata ca el va fi educat in religia catolica; daca aceasta speranta lipseste intru totul, Botezul sa fie amanat conform prescriptilor dreptului particula, explicandu-se parintilor motivul amanarii.


Go to the top of the page
 
+Quote Post
clara04
mesaj 30 Aug 2004, 09:16 PM
Mesaj #61


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 64
Inscris: 28 August 04
Din: Iasi
Forumist Nr.: 4.357



Buna!

Sunt ortodoxa practicanta. Cu riscul de a parea putin sau deloc toleranta, am sa spun un lucru... Mi-a placut sa-l aud (citesc?) de la parintele Rafail Noica: nu ca religia ortodoxa e mai adevarata si celelalte sunt mai putin adevarate, dar simt, ca si parintele, ca omul prin fire este ortodox, iar celelalte religii sunt doar niste incercari ('uneori minunate', mai adauga parintele) de a cunoaste pe Dumnezeu si a ajunge aproape de El, insa raman totusi doar niste incercari...

Nu-mi place sa spun ceva daca nu am ceva de transmis si, in acelasi timp, nu-mi place sa tac cand implicarea mea se impune. Vad multa implicare din partea celor din Han si vad multe lucruri la care am ce raspunde. Din pacate insa eu am putin timp si... am sa fac cat pot.

Am sa incerc sa nu supar pe nimeni. Eu caut sa spun doar ceea ce traiesc, insa nu judec pe nimeni daca ei cred altfel, fiecare se afla pe drum, mai aproape sau mai departe de tinta. Dumnezeu are rabdare cu fiecare. Despre mine insa simt ca asta trebuie sa caut, sa fiu cat mai placuta Dumnezeului Ortodox si Lui sa-I inchin toata viata mea. Nu cred sa fie lucru mai important decat acesta pentru mine si sper ca Dumnezeu sa ma tina in cautarea asta.

De pe pozitia aceasta am sa va scriu.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 30 Aug 2004, 11:10 PM
Mesaj #62


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



clara04, un sincer, Bine ai venit la Han! Inceputul tau pare promitator dar... Sper totusi sa nu depui armele prea usor! sad.gif
QUOTE
Nu-mi place sa spun ceva daca nu am ceva de transmis si, in acelasi timp, nu-mi place sa tac cand implicarea mea se impune.

            apoi:

Am sa incerc sa nu supar pe nimeni.


Asa ceva n-o sa se poata, draga mea. Ca sa nu superi pe nimeni, ar trebui sa nu spui niciodata nimic!... wink.gif Iar tu ai foarte multe de spus , am observat.
Inca o data welcome.gif flowers.gif


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 30 Aug 2004, 11:42 PM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Draga Clara, cum ortodoxii reprezinta (FOARTE, FOARTE aproximativ 350 de milioane de suflete la o populatie mondiala de (sa zicem) 5 miliarde, sansa ca sa ai dreptate este de circa 7 %... rolleyes.gif
(nu va luati de cifre, sunt "din burta"...)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
noi
mesaj 31 Aug 2004, 04:05 PM
Mesaj #64


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 762
Inscris: 15 December 03
Forumist Nr.: 1.513



Sorine tu stii cine e Rafail Noica?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 31 Aug 2004, 10:27 PM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Joaca la Dinamo? tongue.gif
(daca sunt nepracticant nu inseamna ca citesc numai cartea de telefon...)

Acest topic a fost editat de sorin666: 31 Aug 2004, 10:29 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
clara04
mesaj 1 Sep 2004, 10:59 PM
Mesaj #66


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 64
Inscris: 28 August 04
Din: Iasi
Forumist Nr.: 4.357



Parintele Rafail Noica (daca tot suntem la subiectul Sa ne prezentam) este fiul filosofului Constantin Noica, despre care cred ca multi ati auzit. Botezat ortodox, a trecut pe la mai multe biserici crestine, fiind intr-un soi de cautare, pentru ca in cele din urma sa revina in sanul Ortodoxiei, sa isi vina in fire si sa-si dea seama ca Ortodoxia este firea oricarui om (fie el budist, mozaic sau altceva), si ca daca un om cauta cu sinceritate adevarata si deplina cinstire care i se poate da lui Dumnezeu, atunci el ajunge la Ortodoxie. In prezent este calugar intr-o manastire de pe langa Londra.

Este unul din preotii pe care sufletul meu ii iubeste cel mai mult, imi place ca are o gandire dincolo de formalismul in care de multe ori riscam sa ne pierdem.


Si da, ortodocsii sunt poate minoritari pe glob, dar nu cred ca numarul de credinciosi da calitatea unei credinte (esti oare catolic si asa vrei sa arati ca credinta ta e dreapta? - ma indoiesc insa ca esti catolic). Catolicii au avut o alta politica, cel putin o parte din ei doreau ca credinta lor sa cucereasca noi spatii de pe glob, ca toata lumea sa-L cunoasca pe Hristos. Ortodocsii (in frunte cu parintii de pe la Athos, din vechiul Egipt, din Rusia, dar si de pretutindeni) au incercat insa sa se cucereasca intai pe ei insisi, sa isi biruie intai patimile lor. Pentru ca daca tu nu faci ceea ce spui si cunosti, atunci predica ta e goala, dar si cu cat te cunosti mai bine, cu atat iti dai seama ca esti mai pacatos si mai putin vrednic de a predica. Si tocmai smerenia aceasta, alaturi de blandete (venita adesea din lupta cu tine insuti), ii cucereste pe ceilalti.

Sa ma ierte cei care sunt catolici sau de alte credinte crestine, sunt sigura ca sunt multi dintre ei bineintentionati si cu dorinta de a-L cinsti pe Dumnezeu, sunt sigura ca si noi, ca ortodocsi, avem ce invata de la ei. Dar asta e ceea ce simt in inima mea. Sunt multe de spus si aici.


Practicant inseamna pentru mine ca imi asum credinta in care traiesc si ca pentru nimic in lume nu mi-as schimba-o. Este viata mea, e respiratia mea, daca vreti, e traire, nu am nimic mai important in viata asta de aici.

Multumesc pentru primirea calduroasa pe care mi-ati facut-o! smile.gif De cand am intrat la Han sunt mai vesela - ma bucur ca sunt si alti oameni care impartasesc lucrurile in care cred sau macar care sunt framantati de intrebari legate de credinta. Se intampla destul de rar sa gasesc astfel de oameni, si inca atatia adunati la un loc...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 2 Sep 2004, 02:03 AM
Mesaj #67


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



Am si eu o intrebare pentru crestini de la Ecclesia: avem biserici luterane in Romania? Unde sunt si cum se deosebeste biserica luterana de celelalte?
Multumesc.

Ups! Era sa uit, eu sunt atee si nu se ia. wink.gif
Multumesc inca o data pentru raspuns. mwah1.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 2 Sep 2004, 09:42 AM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Buna Clara si Bun venit la HAN la han smile.gif .

Si eu sunt ortodoxa, insa accept toate religiile atata timp cat respecta drepturile omului (si aici ma refer la religiile care indeamna la sacrificiu uman). .
Stii, ne nastem intr-o familie, ne nastem cu o religie. Atata timp cat nu cunoastem in profunzime alte religii, cum putem sa ne dam seama ca religia noastra este cea mai buna??? In fact, nu este cea mai buna religie, religia ortodoxa, insa ne-am nascut si am crescut cu ea. O respect.

Credinta in Dumnezeu insa e ceva sublim. E minunat ca crezi. Putini mai cred azi cu adevarat.
Dumnezeu este unul singur si sunt convinsa ca el nu este doar ortodox smile.gif .

Acest topic a fost editat de Crisse: 2 Sep 2004, 09:43 AM


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 2 Sep 2004, 01:21 PM
Mesaj #69


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



EU asi fi curios si ce culoare are... un coleg mi-a spus mai de mult ca pentru el este negru, iar dracii sunt albi si rosii... nu va spun de pe ce continent venea... wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
clara04
mesaj 2 Sep 2004, 10:59 PM
Mesaj #70


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 64
Inscris: 28 August 04
Din: Iasi
Forumist Nr.: 4.357



Ce inseamna ca accepti toate religiile, Crisse? Nu pot avea toate dreptate. Undeva Sf. Ap. Pavel spune 'un Dumnezeu, un Botez, o credinta'.

Atunci cand gasesti ceea ce sufletul tau simte ca e adevaratul si cea mai placut lui Dumnezeu mod de slavire, atunci restul religiilor devin doar simple incercari. Daca nu simti asta, inseamna ca poate nici nu ai cautat prea mult sa afli aceasta adevarata cinstire...

Cuvantul 'ortodox' vine din greaca, de la 'orto' - adevarat si 'doxa' - credinta, opinie, dar si slavire (de aici 'doxologie' - cantare de slava adusa lui Dumnezeu).
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 10:45 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman