Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Sa Ne Prezentam
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Comunitatea Credintei - Religie > Ecclesia
Pagini: 1, 2, 3
Figaro
Ecclesia (Biserica) reprezinta un forum destinat exclusiv Bisericilor crestine. Participantii la forum trebuie sa apartina unei Biserici si trebuie sa impartaseasca punctele de vedere sustinute de Biserica respectiva.

Ii rog pe forumistii de pe Ecclesia sa mentioneze aici Biserica partipanta. Cei care nu reprezinta nici o Biserica nu sunt admisi pe forum. Discutiile care tin de religie in general nu au loc pe Ecclesia, ci pe Universul Credintei ori alt forum asemanator.


Incepe subsemnatul:

1. Figaro - Biserica Ortodoxa
RamonaV
2. Biserica Ortodoxa.
TriRegnum
Biserica Romano-Catolica
noi
Biserica Ortodoxa
IO
Biserica Ortodoxa.
Aramis
Biserica Ortodoxa
Clopotel
Ortodox... de cand ma stiu
mutulica
Ortodoxa
menthoru'
Biserica Ortodoxa
Crisse
Biserica ortodoxa.

Toti avem nevoie de credinta. Imi place sa cunosc si alte credinte, sa le inteleg.
Exista credinta rea? Nu cred. Cred ca sunt doar rau intelese, aplicate.
TriRegnum
[off-topic]exista si credinte rele, satanismul spre exemplu care e intru-totul o credinta rea[/off-topic]
Crisse
Stai, stii si tu destul de bine ca nu m-am gandit la astfel de credinte.

Tear
Ortodoxa
Elena Z
Ortodoxa
SolaScriptura
Sa mai sparg uniformitatea, nascut in familie ortodoxa , dar cunoscand binele si raul am ales() o biserica bazata pe scriptura, asa ca anul acesta o sa-mi marturisesc personal credinta in Isus in apa botezului intr-o biserica penticostala.
Deci considerati-ma penticostal, cu specificul bisericii din care o sa fac parte, specific care poate fi vazut ca "sectar" de un penticostal traditionalist.
1,618033
Uitai sa ma prezint.

Sunt un Martor al lui Iehova botezat, membru al cultului crestin Martorii lui Iehova.
cineva
Biserica Ortodoxa
geriA3e
M-am numit geriA3e,cred intr-Unul Dumnezeu Tatal,Fiul si Sfantul Duh,apartin de o biserica locala (cu inscris in registru) a unui cult crestin recunoscut legal in .ro si solicit permisiunea (te rog frumos Mihai!) sa pot vorbi mai departe in numele meu si nu ca reprezentant al bisericii mele ca nu m-a numit si nici eu nu vreau s-o numesc,na!
Cinderella
Biserica Luterana
Diana-Maria
Atit eu cit si familia mea facem parte din Biserica Ortodoxa.
BLANCA
Biserica Ortodoxa
makarie
sunt ortodox, un simplu crestin, nu-s preot, nu-s calugar, nu-s episcop... nu-s dar exist!!
Cipri
Biserica Greco-Catolica romana.
milimetru
Biserica Romano-Catolica
halcyon_lll
Cand te vei decide, vei raspunde aici. Nu ocupa locul cu astfel de mesaje
Multumesc.
Mara
Ortodoxa.
Marcus
Apartin de Biserica Crestin Ortodoxa.
lamb
Nascut ortodox, in prezent asociat activa cu Martorii lui Iehova
thunder
- ortodox prin nastere si botez in biserica ortodoxa
ioana1
In primul rand scuze,ca nici eu nu m-am prezentat,si desi aici nu-mi reprezint biserica,ci ma reprezint pe mine insami,spun scurt si concis:

-nickname:Ioana
-apartenenta religioasa:crestin
-cultul:ortodox
-modelul :Isus Hristos
Blakut
pai sunt eu. nu am religie, pentru ca nu am fost botezat in nici o religie. Prin urmare:

------------

Editat Moderator: Atunci nu ai ce cauta aici pe Ecclesia, sunt multe alte "mese" aici la Hanul Ancutei, te poti aseza unde iti place. Bine ai venit!!
side_story
Crestin ortodox.
Botezat astfel (impreuna cu toata familia).
OMU'BUN
Am trecut de multe ori pe-aici, dar nu mi-a dat ghes inima sa "ma inscriu la cuvant". Acum da, dintr-un anume motiv.

Sunt crestin-ortodox. Din pacate, perceptia mea raportata la religii in general, este un pic cam ciudata, atunci cand e privita de persoane care nu inteleg ca inainte de a fi religios, trebuie sa fii tolerant cu toate religiile din jurul tau.
In principiu, "durii" isi inchipuie ca respecta intru-totul dogma crestina, dar uita ca a judeca pe cineva fara a-l cunoaste, este unul dintre pacatele strigatoare la cer. Mi-am permis si-mi mai permit inca sa spun ca religia buddista nu este cu nimic mai prejos fata de cea crestina, si am admirat intotdeauna acei calugari a caror viata monahala nu poate incepe mai tarziu de 10-12 ani. Ascultandu-i cu atentie, ramai uimit si coplesit totodata, de canoanele izbitor de asemanatoare cu ale calugarilor nostiri de pe la schiturile unde mie imi incarca sufletul de o emotie si pretuire, greu de exprimat in cuvinte. Cum oare ai putea sa vorbesti de rau asemenea oameni, sau credinta lor?
Dar oare cati impatimiti ai viciilor nu le-au trecut pragul, poate nu atat calugarilor nostri cat a calugarilor buddisti. Au oamenii aceea o bunatate dezarmanta si niciodata n-ar indrazni sa arunce o privire de dispret sau ura, sau ranchiuna, sau fatarnicie, sau mandrie... Desi si in bisericile noastre, clerul se roaga printre altele si "...pentru toate satele si orasele si pentru oamenii care salasuiesc intransele", calugarii buddisti nu stiu sa se roage decat pentru toata lumea ce-i inconjoara.
Aceasta trista revelatie am avut-o si acum, dar si cu ceva timp in urma, cand unora care nu au o cale asemanatoare cu a noastra, le aratam iesirea cu "multumesc"-ul pe buze. Mie personal nu mi se pare nici drept dar mai ales indicat. Daca am avut o sansa pentru a determina un om sa se schimbe catre o directie in care noi credem si ni se pare buna, atunci trebuie sa recunoastem ca acea sansa s-a irosit odata cu "edit"-ul de rigoare. Nu stiu ce-a fost acolo. Poate a fost ofensator, poate nu... Dar sa nu uitam ca Iisus prefera sa fie acceptat in casele celor considerati necuviinciosi, iar asta numai fiindca I se oferea astfel prilejul sa schimbe ceva in vietile acelor rataciti. Oare de ce acest lucru se intelege asa de greu?
Mrs. Rogers
Eu sunt ortodoxa
YOo
Ortodox ... Na ca m-am prezentat

[Offtopic] Omu'Bun ... :jos palaria: (nu exista un smile pt asta)
punctt
Biserica Ortodoxć
ComicDiva
Teoretic sunt ortodoxa, dar eu cred in Forta. biggrin.gif

Cipri
Ai putea explica in ce crezi? "Forta"?Este crestin sau nu?Daca de de ce confesiune?
YOo
QUOTE (Cipri @ 24 May 2004, 12:40 PM)
Ai putea explica in ce crezi? "Forta"?Este crestin sau nu?Daca de de ce confesiune?

laugh.gif .... hai ca te lamuresc eu : Forta? ... ai vazut filmul (trilogia) "StarWars" ? ... Te-ai prins?

ComicDiva ... comica fata asta ... rofl.gif
Dark Angel
Sunt crestin-ortodoxa, dar intalnirile mele cu Dumnezeu sunt rare, si asta pentru ca inca nu am inteles ca El salasluieste in fiecare dintre noi, nu il simt , nu l-am descoperit in mine.
Cand merg la biserica nu ma pot intalni cu El pentru ca ma impiedica prezenta celorlalti, desi El este in fiecare dintre cei prezenti...

Omu' Bun, esti smerit? Eu m-as gandi de mai multe ori inainte de a afirma ca sunt Omu' Bun, mi-ar fi rusine, m-as intreba daca este adevarat, daca exista macar unul dintre cei cu care m-am intalnit de-alungul vietii macar o data si n-ar crede acest lucru despre mine...
Nu te judec, nimeni n-are dreptul sa-i judece pe ceilalti,da' cred ca tu chiar esti un om bun daca nu tii rusine s-o spui .
Sper sa ne mai citim pe-aici, ai lucruri frumoase de spus. smile.gif
Inorog
Ecclesia (Biserica) reprezinta un forum destinat exclusiv Bisericilor crestine. Participantii la forum trebuie sa apartina unei Biserici si trebuie sa impartaseasca punctele de vedere sustinute de Biserica respectiva.
____________________________________________________________________________
Opa ! Nu am citit la timp cele de mai sus, scrise de Figaro si cred ca am facut o greseala intrand la Ecclesia. Va las pe voi sa judecati.

Sunt ortodox prin botez, dar parintii sunt greco-catolici. Am fost asadar din copilarie atat in biserici ortodoxe cat si
romano catolice (pe vremea cand cele greco-catolice erau interzise). Continui sa merg la biserici ortodoxe, greco-catolice si romano catolice, pentru ca le iubesc pe toate trei. Dorinta mea cea mai mare in ceea ce priveste Biserica, este ca aceste
trei sa se reuneasca din nou intr-una singura intr-un viitor nu prea indepartat. Nu cred ca sunt piedeci insurmontabile in calea unificarii si nu cred ca Isus nu ar vrea ca acest lucru sa se infaptuiasca.

Prin urmare, dupa regulament nu apartin unei singure biserici, in acceptiunea din zilele prezente. Am citit si am postat mesaje in forumul Eclesia la subiectul "Rugaciunea", care imi place foarte mult. Dar nu voi mai scrie pana cand nu primesc vreun mesaj din partea voastra (a moderatorilor).

Cu scuzele de rigoare, va salut pe toti!
Inorogul.
Mihai
Bine ai venit la Han, inorog! han.gif

Regulile de mai sus au fost scrise pentru a evita situatiile, mesajele ce contin critici dure sau ironii la adresa anumitor confesiuni. Atat timp cat mesajele tale nu contravin normelor crestine si nu incita la scandal, esti binevenit la Ecclesia!
OMU'BUN
inorog, bine-ai venit la Han. Ne bucura prezenta ta, si probabil si modul de gandire. Sper totusi sa nu intri in conflict de opinii cu un alt gen de "inorog", total impotriva bisericii. Oricum, noi te sustinem! wink.gif
flower, ma intrebi daca sunt smerit. Nu stiu ce sa-ti raspund. Undeva spuneam mai demult ca "mi-ar place sa ma identific cu Omu'Bun", dar astea sunt doar iluzii menite sa intretina focul iubirii macar mocnind, daca nu aprins. Exista totusi in viata mea anumite persoane (nu toate facand parte dintre inalte fetze bisericesti) pentru care am un profund respect si jena parca, sa indraznesc sa le privesc in ochi. Printre acestea, nu ma sfiesc sa spun ca face parte si prima mea dragoste, care mi-a aratat atunci un drum pe care eu nu l-am inteles decat mult mai tarziu. Desi acum are fiecare familia lui, noi am ramas la fel de apropiati, ba parca ceva mai profund ca in anii tineretii.
Pe de alta parte, am si momente cand numai "Omu'Bun" nu ma pot numi, ca parca nici eu nu ma mai recunosc. Smerenia ramane mult in urma, si cred ca nu sunt deloc un partener prea comod intr-o discutie contradictorie!... sad.gif De ce totusi acest nick? Am adoptat de la cineva apropiat acest mod de adresare pentru cei din jurul meu: de multe ori prefer sa apelez pe cineva cu "Omu'bun", decat sa-l strig pe nume! sorry.gif
Inorog
Multumesc Mihai, multumesc Omu'Bun pentru urarile de bun venit !

Bine v-am gasit pe voi si pe toti ceilalti de pe forumul hanului !
milimetru
Bine ai venit Inorogule! Trebuie să-ţi spun părerea mea personală şi te rog să nu mi-o iei īn nume de rău: cītă vreme eşti vizitator īn bisericile mai multor confesiuni totul e ok. Dacă īncerci să "aprofundezi" aceste vizite vei observa, cu oarecare nedumerire şi neplăcere, e adevărat, că nu poţi să īmpaci "şi capra şi varza". Din pct. meu de vedere omul aparţine confesiunii īn care a fost botezat.
Inorog
Bine ai venit Inorogule! Trebuie să-ţi spun părerea mea personală şi te rog să nu mi-o iei īn nume de rău: cītă vreme eşti vizitator īn bisericile mai multor confesiuni totul e ok. Dacă īncerci să "aprofundezi" aceste vizite vei observa, cu oarecare nedumerire şi neplăcere, e adevărat, că nu poţi să īmpaci "şi capra şi varza". Din pct. meu de vedere omul aparţine confesiunii īn care a fost botezat.
_______________________________________________________________________________

Bine te-am gasit caa. Nu ti-o iau deloc in nume de rau smile.gif

Nu iti voi raspunde insa aici, deoarece as acapara aceasta camera care are doar rol de prezentare. Voi deschide un nou subiect la Ecclesia pe care il voi numi " Cum vedeti unirea dintre biserica ortodoxa si catolica". Te-as invita pe tine caa, la fel si pe ceilalti, sa il vizitati !

Toate cele bune !
Tony Almeda
Bine v-am gasit. smile.gif

Ortodox
Cipri
Omul apartine in mod normal confesiunii ion care a fost botezat?Da daca doreste acest lucru.In cazul in care a fost botezat in conditii speciale si nu de un preot al confesiunii sale oricum persoana apartine confesiunii parintilor.
ecou
Ortodoxa
mememe
crestin
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.