HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

14 Pagini V  « < 10 11 12 13 14 >  
Reply to this topicStart new topic
> Uniforma Scolara: Pro Sau Contra?
Marduk
mesaj 26 Sep 2012, 03:06 PM
Mesaj #386


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 26 Sep 2012, 04:02 PM) *
...Adica, ar contribui la uniformizarea indivizilor, nu?..

Nu, doar la definirea apartenentei lor fata de cluburile de care pomeneam. jamie.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 26 Sep 2012, 03:08 PM
Mesaj #387


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Cine vrea sa apartina unui astfel de "club" (nu mi-e prea clar la ce te gandesti, pot doar sa intuiesc) o poate face de buna-voie oricand - indiferent daca il obligi sau nu sa poarte uniforma.

Poate din contra, obligandu-l sa faca ceva ce nu-si doreste (de ex. sa poarte niste haine pe care le considera urate smile.gif ), risti sa ii creezi exact sentimentul contrar celui pe care il doresti.

Acest topic a fost editat de abis: 26 Sep 2012, 03:09 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Sep 2012, 03:37 PM
Mesaj #388


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Hai moncher nu te face ca nu intelegi ce vreau sa spui, adica doar "intuiesti" dar nu intelegi! Cei defineste pe umani ca fiind sociabili, apartenenta la un "club" daca acel club are uniforma sau are alte simboluri nu conteaza, important este ca individul sa apartina unei asociatii, ghilde, organizatii etc. acolo individul se simte bine, isi simte aparate drepturile, desi societatea democratica in care traim se bazeaza pe alte criterii, aceste "organizatii" continua sa fie atractive pentru fiecare individ, macar asa ca entertainment daca nu ca un scop in sine.

Acest topic a fost editat de Marduk: 26 Sep 2012, 03:38 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 26 Sep 2012, 03:37 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Cla
mesaj 26 Sep 2012, 04:06 PM
Mesaj #389


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Am mai scris-o cred ca tot pe-aici.
Aveam un prieten de banca, un coleg, tigan, cu care ma întelegeam bine.
Daca n-am fi avut o uniforma ca sa aratam toti la fel, el ar fi fost plin de jeg.
Si atunci altii mai bine situati ar fi facut misto de el: "Cum dracu arati azi??"

abis, nu toti oamenii au o rochita pe zi. Si sa-ti mai si permiti sa ti-o speli ca ai masina de spalat.

Te-ai gândit vreodata ce faci daca-ti crapa aspiratorul? Iei o matura.

Acest topic a fost editat de Cla: 26 Sep 2012, 04:23 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 26 Sep 2012, 04:46 PM
Mesaj #390


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(abis @ 24 Sep 2012, 03:25 PM) *
In ce fel, daca (asa cum ai spus) nu garanteaza nici calitatea invatamantului, nici disciplina? smile.gif

Impresia despre care scrii nu este justificata in niciun fel.

Uniforma, sau mai bine zis tinuta scolara specifica unei scoli sau unei trepte de invatamant, ajuta la formarea unor concepte precum normele si necesitatea respectarii lor. Eu cred ca ajuta si la formarea ideii de prestigiu; am desprins concluzia aceasta citind si parerile unor fosti elevi la licee/scoli/high school de renume ce impuneau purtarea unei tinute specifice respectivului lacas.
Mai creaza si ideea de apartenenta.
Trecerea de la un ciclu la altul, deci si schimbarea tinutei scolare, marcheaza o evolutie pe care copilul o simte si o apreciaza iar apoi o introduce in sistemul lui de valori.

Copiii invata pe cale practica ( iar ceea ce invata la acele varste se inradacineaza profund ) ca orice pe lumea aceasta e supus unor norme, legi, standarde, regulamente de ordine interioara, etc ...
Nu e vorba numai de scoala. E vorba de lucruri mult mai complexe ce au legatura cu dezvoltarea ulterioara.

Libertatea absoluta nu exista. Nu exista nicaieri, la nici un nivel. Exista pe alocuri forme de anarhie care duc la dereglarea angrenajelor sociale.

E periculos sa-l faci pe un copil sa creada ca tinuta scolara obligatorie reprezinta un lucru rau si ca purtatul ei i-ar rapi libertatea sau l-ar transforma in ceva 'de serie', tras la sablon, ca i-ar atenua individualitatea si i-ar rapi din creativitate.


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Sep 2012, 05:01 PM
Mesaj #391


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(exergy33 @ 26 Sep 2012, 05:46 PM) *
...Libertatea absoluta nu exista. Nu exista nicaieri, la nici un nivel. Exista pe alocuri forme de anarhie care duc la dereglarea angrenajelor sociale...

ygp thumb_yello.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 27 Sep 2012, 09:12 AM
Mesaj #392


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 26 Sep 2012, 04:37 PM) *
Cei defineste pe umani ca fiind sociabili, apartenenta la un "club" daca acel club are uniforma sau are alte simboluri nu conteaza

Daca nu conteaza, atunci de ce sa-i obligi sa poarte? smile.gif
QUOTE
important este ca individul sa apartina unei asociatii, ghilde, organizatii etc

Important este sa o faca benevol si nu obligat.


QUOTE(Cla)
nu toti oamenii au o rochita pe zi. Si sa-ti mai si permiti sa ti-o speli ca ai masina de spalat.

Daca o iei asa, nu toti oamenii isi permit sa cumpere o uniforma (costul unui tricou de "uniforma" la gradinita fetitei mele este de 50 de lei) pentru fiecare zi, nu? Oricum nu poti lua una singura, trebuie sa iei macar 2-3 pentru cazul in care piticul iti cade intr-o baltoaca, isi pune ciorba pe haine ori cine mai stie ce accident se intampla la varsta de patru ani.

QUOTE(exergy33)
Uniforma, sau mai bine zis tinuta scolara specifica unei scoli sau unei trepte de invatamant, ajuta la formarea unor concepte precum normele si necesitatea respectarii lor.

Nu cred. Normele privesc comportamentul - si aici contributia parintilor este decisiva, nu hainele pe care le imbraca... In primul rand, exemplul personal al parintelui conteaza cel mai mult. Nu-i poti sa respecte normele pe care i le impui daca tu le incalci primul; nu-i poti cere sa respecte niste norme asa de florile marului daca nu-i explici si necesitatea acelor norme ori consecintele incalcarii lor: nu ajuta sa-i spui "sa faci aia" ori "sa nu faci cealalta" daca nu-i explici, pe intelesul sau, de ce este bine sa se comporte astfel.

QUOTE
Eu cred ca ajuta si la formarea ideii de prestigiu

Eu nu cred. Cred ca mai util este sa-i transmit ca important este ceea ce face si ceea ce stie, nu cum se imbraca. Ca nu haina face pe om.

QUOTE
Copiii invata pe cale practica ( iar ceea ce invata la acele varste se inradacineaza profund ) ca orice pe lumea aceasta e supus unor norme, legi, standarde, regulamente de ordine interioara, etc ...

Deci sa-i educam de mici ca totul pe lumea asta este strict reglementat, ca personalitatea si individualitatea sunt mofturi, ca tot ceea ce conteaza este sa te supui standardelor si nu care cumva sa iesi din rand, sa te conformezi mereu majoritatii, sa nu iesi in niciun fel in evidenta, sa ramai cu capul plecat, sa nu contesti autoritatea orice reglementare ti s-ar impune...
QUOTE
Libertatea absoluta nu exista

Bineinteles. Libertatea fiecaruia se termina acolo unde incepe libertatea altuia.
QUOTE
E periculos sa-l faci pe un copil sa creada ca tinuta scolara obligatorie reprezinta un lucru rau si ca purtatul ei i-ar rapi libertatea sau l-ar transforma in ceva 'de serie', tras la sablon, ca i-ar atenua individualitatea si i-ar rapi din creativitate

Dar exact asta cred eu ca se intampla... smile.gif

De ce este periculos?

PS: uite, asa arata acum gradinita lor:


Cu ce i-ar ajuta sa aiba toti aceleasi haine?!
Chiar ieri au invatat o lectie despre cum sunt oamenii diferiti unul de altul si cat de frumoasa este aceasta diversitate. Ar fi avut mai mult succes lectia daca erau toti in uniforme?

Acest topic a fost editat de abis: 27 Sep 2012, 10:12 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 27 Sep 2012, 09:27 AM
Mesaj #393


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



postarea asta o dedic fetitei tale, abis, care e un copil adorabil ! smile.gif


--------------------
"Când crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate întrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 27 Sep 2012, 09:29 AM
Mesaj #394


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



dubla,da' o las !
postarea asta o dedic fetitei tale, abis, care e un copil adorabil ! smile.gif

Acest topic a fost editat de fiatlux: 27 Sep 2012, 09:42 AM


--------------------
"Când crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate întrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 27 Sep 2012, 09:37 AM
Mesaj #395


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



QUOTE
Deci sa-i educam de mici ca totul pe lumea asta este strict reglementat, ca personalitatea si individualitatea sunt mofturi, ca tot ceea ce conteaza este sa te supui standardelor si nu care cumva sa iesi din rand, sa te conformezi mereu majoritatii, sa nu iesi in niciun fel in evidenta, sa ramai cu capul plecat, sa nu contesti autoritatea orice reglementare ti s-ar impune...


ăsta a fost scopul școlii obligatorii introduse de prusaci în secolul al XIX, model care a fost urmat de toată lumea. S-a cam terminat cu "școala de tip fabrică". Ucide creativitatea.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 27 Sep 2012, 12:17 PM
Mesaj #396


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



abis... cum a zis-o si Exergy. Gândeste-te de ce multi copii poarta tricouri si Sweatsirts de Harvard, etc.
Pentru ca sunt nostalgici si bucurosi ca au fost acolo si au învatat ceva.
Ai purta tu un tricou cu Bucuresti? Eu port unul cu Nürnberg.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 27 Sep 2012, 01:29 PM
Mesaj #397


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



Mai baga Abis 5 ani la istoricul de tatic de fata si o sa deschida numai topice despre cum vrea uniforme stas pentru fete ca l-a innebunit fii-sa cate isi doreste ca a vazut la colege rochite, fustite, bentite etc.


Provident o sa scrie pe tine rofl.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 27 Sep 2012, 02:05 PM
Mesaj #398


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Asa-i , Turbo Trabant, lasa ca o sa-l futa-n cap la vreo 15 ani biggrin.gif
Deh, adolescenta.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 27 Sep 2012, 02:35 PM
Mesaj #399


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Cla @ 27 Sep 2012, 01:17 PM) *
Ai purta tu un tricou cu Bucuresti?

Daca imi plac culorile, materialul, croiala, de ce nu

QUOTE(turbo trabant)
Mai baga Abis 5 ani la istoricul de tatic de fata si o sa deschida numai topice despre cum vrea uniforme stas

Turbo trabant, sincer, de cand discutam noi pe forumul asta, atat de putin ai ajuns sa ma cunosti? rofl.gif

QUOTE
Provident o sa scrie pe tine

Imi asum riscul. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 27 Sep 2012, 02:49 PM
Mesaj #400


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 27 Sep 2012, 02:35 PM) *
Turbo trabant, sincer, de cand discutam noi pe forumul asta, atat de putin ai ajuns sa ma cunosti? rofl.gif

Nu tu esti "factorul decizional" rofl.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 27 Sep 2012, 03:04 PM
Mesaj #401


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Nu eu, asa e - ci societatea, care impune uneori prevederi absurde si nejustificate. Daca pot sa intervin in vreun fel, o fac - cum a fost acum la gradinita. Cand nu pot, asta e, macar stiu ca am facut tot ce a depins de mine...

Insa un argument de genul "lasa ca o sa iti schimbi tu parerea peste nu stiu cata vreme" este nu doar inutil in discutie (pentru ca, in sine, nu este decat o recunoastere a lipsei argumentelor), ci este chiar jignitor pentru interlocutor. Este pana la urma si o greseala logica (asa-numita eroare "Argument from Future"). Pe bune, recunosc ca esti bun la mistouri, mai bun decat mine - dar lasa-ma sa discut serios subiectul, te rog. Pur si simplu cand la sedinta aia cu parintii au venit cu ideea asta "geniala" prima reactie a fost sa le zic vreo doua de la obraz... Dupa care m-am calmat (ca si eu sunt coleric uneori) si le-am replicat pe un ton foarte linistit ca a mea nu va purta in niciun caz uniforma lor. Ca daca o vor face obligatorie, pe noi sa nu conteze. Si a fost suficient. Nu o mai vor obligatorie, ci e optionala.

Acum, mai putin de un sfert din copii poarta uniforme. Deci o "mica" revolta de succes, s-au molipsit si altii...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 28 Sep 2012, 09:54 AM
Mesaj #402


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 27 Sep 2012, 03:04 PM) *
Nu eu, asa e - ci societatea, care impune uneori prevederi absurde si nejustificate. Daca pot sa intervin in vreun fel, o fac - cum a fost acum la gradinita. Cand nu pot, asta e, macar stiu ca am facut tot ce a depins de mine...

Insa un argument de genul "lasa ca o sa iti schimbi tu parerea peste nu stiu cata vreme" este nu doar inutil in discutie (pentru ca, in sine, nu este decat o recunoastere a lipsei argumentelor), ci este chiar jignitor pentru interlocutor. Este pana la urma si o greseala logica (asa-numita eroare "Argument from Future"). Pe bune, recunosc ca esti bun la mistouri, mai bun decat mine - dar lasa-ma sa discut serios subiectul, te rog. Pur si simplu cand la sedinta aia cu parintii au venit cu ideea asta "geniala" prima reactie a fost sa le zic vreo doua de la obraz... Dupa care m-am calmat (ca si eu sunt coleric uneori) si le-am replicat pe un ton foarte linistit ca a mea nu va purta in niciun caz uniforma lor. Ca daca o vor face obligatorie, pe noi sa nu conteze. Si a fost suficient. Nu o mai vor obligatorie, ci e optionala.

Acum, mai putin de un sfert din copii poarta uniforme. Deci o "mica" revolta de succes, s-au molipsit si altii...

Haide bre ca nu suntem la gradinita aici si nu am vrut sa te jignesc.

off: Ce misto sunt sedintele cu parintii la gradi, nu aveti in grup si cate o fosta pitipoanca acum o doamna care mereu face scandal? Hint, mai vrea copii ohyeah.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 28 Sep 2012, 12:33 PM
Mesaj #403


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Turbotrabant. e OK. abis e prietenul nostru si doar stam de vorba. E frumos ce a facut si cum a facut-o pentru fiica sa. smile.gif

Dar apropos Pitzipoance: Aveam la scoala o tanti, diriginta noastra, profesoara de româna, cu care statea taica-meu de vorba la o tigara.
Pentru noi, copiii, era batrâna. Azi as zice: era tocmai buna. Am învatat multe de la ea smile.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Sep 2012, 02:05 PM
Mesaj #404


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(turbo trabant @ 28 Sep 2012, 10:54 AM) *
nu suntem la gradinita aici

Doar fetita mea e. smile.gif

Si nu mi se pare normal ca atat timp cat am un contract in derulare cu ei (de un an de zile) sa intevina unilateral cu noi clauze, daca nu le agreez si eu. Nu? Au inteles si ei asta si au lasat-o balta...

Deci, deocamdata, ramane asa...

QUOTE
nu aveti in grup si cate o fosta pitipoanca acum o doamna care mereu face scandal?

Fosta, nu. rofl.gif

QUOTE
Hint, mai vrea copii

Imi pare rau, dar in privinta asta nu pot (sau nu vreau) sa ajut. blink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 28 Sep 2012, 02:25 PM
Mesaj #405


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 28 Sep 2012, 02:05 PM) *
Si nu mi se pare normal ca atat timp cat am un contract in derulare cu ei (de un an de zile) sa intevina unilateral cu noi clauze, daca nu le agreez si eu. Nu? Au inteles si ei asta si au lasat-o balta...
Asta e cu totul altceva
Imi pare rau, dar in privinta asta nu pot (sau nu vreau) sa ajut. blink.gif

Am auzit ca mai nou e moda pe piata pitipoancelor de a produce urmasi cu sponsoru ca pe criza asta nu se stie pe care il mai prinde.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Sep 2012, 02:34 PM
Mesaj #406


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(turbo trabant @ 28 Sep 2012, 03:25 PM) *
Asta e cu totul altceva

rofl.gif

Pei eu ce zic de vreo doua pagini?!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 1 Nov 2012, 06:55 AM
Mesaj #407


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(abis @ 27 Sep 2012, 10:12 AM) *
Chiar ieri au invatat o lectie despre cum sunt oamenii diferiti unul de altul si cat de frumoasa este aceasta diversitate. Ar fi avut mai mult succes lectia daca erau toti in uniforme?

Adica ar trebui sa trag concluzia inversa : lectia a avut mai mult succes pentru ca copiii nu aveau o tinuta comuna ? unsure.gif


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 1 Nov 2012, 08:25 AM
Mesaj #408


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(turbo trabant @ 28 Sep 2012, 01:25 PM) *
Am auzit ca mai nou e moda pe piata pitipoancelor de a produce urmasi cu sponsoru ca pe criza asta nu se stie pe care il mai prinde.

Criza? ce criza dom'le..... O criza e toata ziua când vii de la lucru acasa, ce va enervati?
Hey.... nervi de otel, doar nu va doboara o criza mondiala, lasa sa vina si soacra, atunci sa vezi criza adevarata.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 1 Nov 2012, 10:47 AM
Mesaj #409


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(exergy33 @ 1 Nov 2012, 06:55 AM) *
Adica ar trebui sa trag concluzia inversa : lectia a avut mai mult succes pentru ca copiii nu aveau o tinuta comuna ?

Probabil.... smile.gif

A mea refuza orice "uniformizare" (si Allah mi-e martor ca nu o influentez in niciun fel): pentru serbarea de sfarsit de an educatoarea vrea sa-i imbrace pe toti cei din grupa ei cu haine de spiridusi, iar ea nici nu vrea sa auda, tine mortis sa fie "zana". Deocamdata nu am intervenit in niciun fel, nici sa o incurajez, nici sa o descurajez. Mai e timp pana la serbare si are timp sa se razgandeasca


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 21 May 2014, 01:07 PM
Mesaj #410


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(abis @ 1 Nov 2012, 11:47 AM) *
Probabil.... smile.gif

A mea refuza orice "uniformizare" (si Allah mi-e martor ca nu o influentez in niciun fel): pentru serbarea de sfarsit de an educatoarea vrea sa-i imbrace pe toti cei din grupa ei cu haine de spiridusi, iar ea nici nu vrea sa auda, tine mortis sa fie "zana". Deocamdata nu am intervenit in niciun fel, nici sa o incurajez, nici sa o descurajez. Mai e timp pana la serbare si are timp sa se razgandeasca


Si in final s-a costumat in zana ? rolleyes.gif




--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 May 2014, 02:33 PM
Mesaj #411


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



In final a acceptat solicitarea educatoarei sa fie spiridus.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 21 May 2014, 02:52 PM
Mesaj #412


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Ca sa vezi !


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 May 2014, 08:27 AM
Mesaj #413


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Mda - a cedat presiunilor.


Ca fapt divers: cand ma intreaba cunoscutii le recomand sa nu isi duca copilul la aceeasi gradinita. Le spun sa caute alta. La inceput imi placea, acum au adunat destule "bile negre"


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 May 2014, 02:08 PM
Mesaj #414


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Dupa cum bine stiti sunt pro uniforma, voi continua sa am aceasta optiune pana cand poporul roman va atinge nivelul pecuniar cu cel al poparelor din UE, desi in UE exista scoli care folosesc uniforma pentru elevi. Nu poti sa trimiti la scoala un elev, imbracat dupa ultimele fite din domeniu, de la trelefon la penar, in aceiasi clasa, cu niste amarati zdrentarosi, lihniti de foame si munciti fie la camp sau vite. Eu continui sa cred ca este o gresala, lipsa uniformei, cata vreme exista situatia asta in randul elevilor, al parintilor care nu-si pot permite sa cumpere o uniforma, rechizite, ca sa nu mai vorbesc de haine de firma, telefoane, tablete etc. Mie mi se pare o discriminare fata de cei saraci, sa trimiti la scoala, copilul "echipat" dupa ultimele fite si modele. O uniforma decenta, macar pana in clasa VIII-a ar fi necesara, pe urma, la liceu, poate ca nu ar mai conta chiar asa de mult, desi tocmai la varsta asta apar cele mai multe probleme de personalitate. Chiar nu inteleg ce vor sa demonstreze acesti parinti care sunt contra uniformei, vor sa-si creasca copiii cu mentalitatea de viitori sefi, conducatori, sa le demonstreze ca exista o diferenta intre ei si amaratii aia de colegi, care n-au nici ce manca la micul dejun? Sa-i constientizeze de efortul facut de parinti pentru ai trimite la scoala, imbracati modern, cu telefon, tableta etc.? Am purtat uniforma din primul an de scoala, nu am simtit nimic din ceea ce vor unii sa insinueze, din contra am "muncit" din greu sa demonstrez ca pot face ceva, sa invat sa ajung cineva fara ajutorul nimanui, respectand profesorii care-mi dovedeau ca depun efort pentru ora de predare, pentru materie si care apreciau efortul, ambitia, abnegatia depusa de elev, nu modul in care acesta era imbracat sau cu ce stilou scria teza.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 May 2014, 03:00 PM
Mesaj #415


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 22 May 2014, 03:08 PM) *
Dupa cum bine stiti sunt pro uniforma, voi continua sa am aceasta optiune pana cand poporul roman va atinge nivelul pecuniar cu cel al poparelor din UE........ Eu continui sa cred ca este o gresala, lipsa uniformei, cata vreme exista situatia asta in randul elevilor, al parintilor care nu-si pot permite sa cumpere o uniforma

Deci vrei uniforma obligatorie chiar si pentru cei care nu-si permit sa cumpere o uniforma. unsure.gif
QUOTE
Chiar nu inteleg ce vor sa demonstreze acesti parinti care sunt contra uniformei

Cea mai buna cale pentru a intelege ce vor este sa-i intrebi.

Ori sa citesti ceea ce au scris deja despre asta.

http://www.hanuancutei.com/forum/index.php...st&p=131729

http://www.hanuancutei.com/forum/index.php...st&p=134491

http://www.hanuancutei.com/forum/index.php...st&p=372430

http://www.hanuancutei.com/forum/index.php...st&p=651073

http://www.hanuancutei.com/forum/index.php...st&p=651084

http://www.hanuancutei.com/forum/index.php...st&p=741344

http://www.hanuancutei.com/forum/index.php...st&p=741612



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 22 May 2014, 03:32 PM
Mesaj #416


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(abis @ 29 Apr 2004, 01:14 PM) *
Imi dau si eu cu parerea, ca om care a purtat uniforma pana in clasa a XII-a, cand a venit Revolutia. Vad ca multi considera benefica introducerea uniformei obligatorii pentru toti elevii ca pe o modalitate de a-i "nivela", de a sterge diferentele intre cei care dispun de resurse materiale diferite. Cred ca argumentul poat fi combatut destul de usor: elevii nu se intalnesc doar la scoala, mai ies in parc, la discoteca, la meci, poate chiar si la cate o bere. Acolo diferentele vestimentare vor iesi automat in evidenta si, desi la scoala vor purta aceleasi uniforme, copiii vor fi constienti de diferentele dintre ei. Nu li se poate impune sa poarte tot timpul uniforma... Chiar daca vor veni la scoala in uniforma, nimic nu-i impiedica pe unii sa vina cu BMW-ul, pe altii cu motocicleta si pe altii cu tramvaiul. Unii vor veni cu un sandvis in geanta, unii cu o banana sau o portocala, altii cu nimic. Unii vor fuma in WC tigari scumpe, altii Carpati, altii doar ii vor "tapa" pe unii si pe altii.

Ai dreptate. Diferentele ies in evidenta oricum.
Sunt pro-uniforma nu pentru ca as avea impresia ca astfel se vor sterge diferentele dintre elevi sau ca elevii care nu-si pot permite sa fie in pas cu moda si sa achizitioneze haine de firma se vor simti mai confortabil in clasa.

Percep uniforma ca pe un liant, un accesoriu care poate crea o legatura afectiva intre cei ce o poarta.

QUOTE
Pe de alta parte, ideea de a avea uniforme doar unitatile de invatamant de elita ar putea fi pusa in practica, dar ar trebui ca maxim trei-patru licee sau scoli din tara sa aiba acest drept. Pentru ca fara criterii serioase, am putea ajunge la uniforma Liceului Agricol din Poplaca, cea a Grupului Scolar de Sculeri-Matriteri si cea a Scolii de Ospatari din Ciorogarla. N-ar avea nici un sens.


De ce doar liceele de elita?
Nu crezi ca si elevii de la Liceul Agricol din Poplaca, ca sa iau ca punct de referinta una din institutiile virtuale pe care le-ai propus in zeflemea, si-ar putea dori sa aiba o vestimentatie a lor care sa-i reprezinte?
De ce sa fie discriminati cei ce nu sunt inscrisi la licee de renume si traditie?
Faptul ca nu au reusit sa intre la un liceu bun nu inseamna neaparat ca au un IQ mai scazut. Poate chiar din contra ....
Aici intervin o suma de factori independenti iar efectul lor sinergetic e greu de evaluat.

Dar sa revin la subiect smile.gif
Nu inteleg de ce vezi uniforma scolara ca pe o incorsetare? unsure.gif




Acest topic a fost editat de exergy33: 22 May 2014, 03:35 PM


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 22 May 2014, 04:06 PM
Mesaj #417


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Abis, te rog, nu te face de râs. Culegi doar ce-ti convine tie si le pui ca exemplu.
La fel ca si parerea ta despre Putin. E rau de tot pt. ca a purtat uniforma. Chiar si la scoala, ptiu drace spoton.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 May 2014, 05:12 PM
Mesaj #418


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 22 May 2014, 04:00 PM) *
Deci vrei uniforma obligatorie chiar si pentru cei care nu-si permit sa cumpere o uniforma.

Celor care nu-si permit o uniforma, sa le cumpere statul, comunitatea, eu sunt pregatit sa cumpar 2-3 uniforme pentru copiii fara posibilitati.
QUOTE
Cea mai buna cale pentru a intelege ce vor este sa-i intrebi.

Nu vreau sa am surprize, prea multa "democratie" strica. Datoria elevului este sa invete, daca n-o face pentru el, s-o faca pentru societatea al carui cetatean se intampla sa fie. Sunt de aceiasi parere cu exergy33, in ceea ce priveste necesitatea uniformei in scoli:"un accesoriu care poate crea o legatura afectiva intre cei ce o poarta"


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 23 May 2014, 08:58 AM
Mesaj #419


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(exergy33 @ 22 May 2014, 04:32 PM) *
Percep uniforma ca pe un liant, un accesoriu care poate crea o legatura afectiva intre cei ce o poarta.

Ca om care a avut uniforma obligatorie in mare parte a scolii, am alta parere: din amintirile mele, uniforma nu crea nici o legatura suplimentara intre elevii aceleasi scoli, era pur si simplu o haina pe care erai obligat sa o imbraci si atat; indiferent daca iti placea sau nu, daca te simteai confortabil cu ea sau nu, daca te avantaja sau nu. Era o uniformizare si o incorsetare a personalitatii, nu un liant, nu crea nicio legatura, nu avea niciun avantaj.
QUOTE
De ce doar liceele de elita?

Nici acolo nu vad de ce ar trebui sa fie obligatorie. smile.gif
Daca sunt mandru ca merg la (sa zicem) Colegiul Tudor Vianu, ii imbrac uniforma si "ma dau mare" pe strada. Daca nu, nu...
QUOTE
Nu crezi ca si elevii de la Liceul Agricol din Poplaca, ca sa iau ca punct de referinta una din institutiile virtuale pe care le-ai propus in zeflemea, si-ar putea dori sa aiba o vestimentatie a lor care sa-i reprezinte?

Nu, nu cred. Cred ca in orice liceu si in orice scoala majoritatea elevilor vor refuza uniforma si uniformizarea. Asta stiu din experienta proprie, din contactul cu tineri de varsta respectiva si din presa.

http://adevarul.ro/educatie/scoala/liceeni...b35d/index.html

Alternativa la uniforma este "codul vestimentar" prin care le impui anumite limite dar le lasi libere creativitatea, individualitatea...

QUOTE
Nu inteleg de ce vezi uniforma scolara ca pe o incorsetare?

Orice lucru obligatoriu este, prin definitie, o incorsetare, o limitare a libertatii. Unele limitari sunt justificate (de ex cand ii interzici sa bage degetele in priza smile.gif ), altele nu sunt justificate. Nu inteleg de ce ar fi justificata impunerea unei uniforme, nu ii vad avantajele, nu gasesc niciun plus pe care sa il aduca uniformizarea si incercarea de stergere a diferentelor.

QUOTE(marduk)
Datoria elevului este sa invete

La scoala datoria elevui este sa invete, sa aiba un comportament civilizat fata de profesori si colegi, sa nu intarzie... Sunt obligatii firesti. De ce ar trebui insa sa fie obligat si sa poarte niste haine care, probabil, nu-i plac, asta nu inteleg.

Acest topic a fost editat de abis: 23 May 2014, 08:58 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 23 May 2014, 01:16 PM
Mesaj #420


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(abis)
Ca om care a avut uniforma obligatorie in mare parte a scolii, am alta parere: din amintirile mele, uniforma nu crea nici o legatura suplimentara intre elevii aceleasi scoli, era pur si simplu o haina pe care erai obligat sa o imbraci si atat; indiferent daca iti placea sau nu

Pe mine m-a prins Militia cu Nunchaku de mâneca, iesind de la cinematograf.
- Ce ?? Scoala Generala nr. aha.
Ma trage la custiul ( casuta ) de telefon si palavrageste...
I-am tras usa în nas si am prins tramvaiul din mers...
El, bosumflat cu buzele umflate, s-a uitat dupa mine.
Dar omu n-a fost prost... a retinut nr. meu de înmatriculare - Scoala cutare, nr... asa -
A doua zi vin acasa, zice taica-meu: - Na, cum a fost azi ?
- Pai ca deobicei, plictiseala-
- Aha... auzi, am fost citat la directorul tau. Cine n-a fost la scoala ?? TU !! Ai chiulit, tembelule ce esti !!
- Stii... sorry.gif m-am dus la film... hai sa-ti povestesc... spoton.gif

Dup-aia nu s-a mai dus la scoala sau liceu, si eu am supravietuit cu uniforma cu tot spoton.gif
De fapt, uniforma m-a durut în cot când a fost rupta.
Si daca ma gândesc ca azi ti se rupe biggrin.gif adica ti se rupe în cot de un Calvin Klein, parca e mai "in" si mai scump decât în China.

Apropos China. Azi dai o gramada de bani pe niste Van's, ca doar sunt "in". Fiecare la scoala îi are, ca daca nu, esti "out"
La fel a fost cu rucsacurile Eastpak. Costa vreo 60 de euroi, dar gasesti similare la 5 euro. Dar e EASTPAK, fiecare are !! Trebuie si io !!

Si la Van's: la noi se numeau bascheti chinezesti, în care îti putzeau extremitatile de jos.

Si cum e cu Eastpak, nu a fost o uniforma ? Bine ca s-a dus trend-ul.
Dar gasesc tinerii unul nou, si atunci... - Cee, tu n-ai înca...?? Esti "out"

Saracii parinti... mai si merg la defilare împotriva uniformei, nu conteaza ca tinerii fac misto de ei... oricum fac misto de ce fac parintii, ca "habar n-au" wink.gif

Long live un-uniforma !! rofl.gif

* Pentru parinti:

Daca aveti de gând sa protestati împotriva politicii, copii, however, ajunge o pancarta scrisa ferm, dar care o puteti folosi de mai multe ori pe an.
Se recomanda scrisa cu convingere, rosu sa bata la ochi si sa fie Gica-Contra, asta înca nu vine din China si puteti sa o adapostiti în beci lânga tuica.

Propunere:

GICA zice NU !!

Si daca nu merge, ajunge un Kilroy spoton.gif
Adica: "Pe când tu te învârteai prin supa de fasoale, maica-ta cu mine faceam sarmale."

Ce nu merge deloc, e un "NoGo" - "eu te-am facut, eu te omor". S-ar putea ca tânarul/tânara sa fie Ninja fara sa stiti. Ghinion.

Achja... Kilroy was here, ar fi un motiv sa-ti bati nevasta rofl.gif ... si asta o uniforma, Kilroy spoton.gif



Acest topic a fost editat de Cla: 23 May 2014, 02:40 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

14 Pagini V  « < 10 11 12 13 14 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 09:48 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman