HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

19 Pagini V  « < 13 14 15 16 17 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Scoala Consilierilor De Imagine, Prima scoala virtuala de consilieri
Ovidiu Bufnila
mesaj 4 Oct 2005, 06:47 PM
Mesaj #491


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



Si totusi, se intampla ceva cu Imaginile...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 21 Dec 2005, 02:44 PM
Mesaj #492


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (Crisse @ 9 Apr 2004, 02:29 AM)
Salutare la toti. E 2.19 si eu inca mai citesc mesaje din topicul asta. Inceputul a fost incitant si am mers destul de bine pana pe la pagina 11 cand nu am mai rezistat sa citesc critici.
Sunt bune si alea. La nevoie, pot fi folosite unele raspunsuri wink.gif . Totusi, ideea mesajelor pana la acele critici, a fost motivul ptr care am rezistat atat de mult smile.gif

De multe ori m-au gadilit degetele si-mi venea sa tastez. M-am abtinut. Acum vad ca subiectul e politica. Dupa sarbatori cand spiritele sunt calmate, sper sa ne intoarcem la pastrarea imaginei.

Hmm, se vorbea de detergent, de reclame si filmari. Detergentul este un produs cunoscut. Gospodinei i se trezeste rapid in minte o imagine de proaspat, curat etc.

Daca insa produsul este nou pe piata? Daca TU esti in spatele produsului si nu poti fi neutru la critici ptr ca-l iubesti, il simti ?? Stiu, stiu....consilierul de imagini trebuie sa fie sigur pe el. Consilierul de imagine este uneori si de genul feminin. E sigur pe el, dar nu vrea sa para dur wink.gif Se pot spune multe, dar vorbim mai tarziu smile.gif

Sarbatori fericite

Putem construi si un consilier de gen feminin.
Conslierul de gen feminin are alte instructiuni.
Sarbatori Fericite!

Ovidiu Bufnila
consilier de imagine
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 21 Dec 2005, 03:16 PM
Mesaj #493


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Ovidiu

QUOTE
Putem construi si un consilier de gen feminin.
Conslierul de gen feminin are alte instructiuni.


Ce fel de instructiuni?! wub.gif
Adica ar putea fi un consilier de imagine superior celui de tip masculin ?!!!



--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 21 Dec 2005, 03:16 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 22 Dec 2005, 09:54 AM
Mesaj #494


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



DA.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 28 Dec 2005, 03:15 PM
Mesaj #495


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (calfa @ 22 Nov 2004, 03:08 PM)
QUOTE (Ovidiu Bufnila @ 2 Nov 2004, 10:42 AM)
"Oamenii au o idee aproximativa despre ei insisi, cu atat mai mult ideile despre ceilalti sunt aproximatii"

Calfa, dragul meu Calfa, cu propozitia asta de mai sus aproape ai intrat in I.C.A.N. unde de fapt te afli.

tongue.gif
Ovidiu Bufnila RELOAD

He, he, Ovidiu, tu esti prea ... codificat ... pentru a putea sa stiu daca e de bine "sa fii in ICAN". wink.gif

E bine ca am aflat ca m-as afla in ICAN, dupa cum spui tu, pentru ca mi-a pierit dorinta sa il decodific pe ICAN. laugh.gif

Calfa, sal'. ICAN are mai multe decodificari. Unul dintre ele bifurca seriile de decodificari ulterioare asa ca e foarte greu sa-l descifreze cineva fara ajutor. Hai sa incercam: avem patru litere I C A N. Sa ne jucam un pic! Ca ikoane ce ar fi? dar daca le privim ca pe niste mandale? Ei? Putem sa le privim si ca pe niste fictiuni infasurate sau in-valurite. Putem sa mai incercam un joc: sa le privim in 3D! Cum ar fi? I ar putea fi un zid privit de sus? Si asa mai departe.

Iti doresc un an fericit si plin de invataminte frumoase.
Cu prietenie,
Ovidiu Bufnila
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 28 Dec 2005, 03:45 PM
Mesaj #496


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Ovidiu

Nu ai raspuns decit la prima parte a intrebarii pusa de mine:
QUOTE
Ce fel de instructiuni?! 
Adica ar putea fi un consilier de imagine superior celui de tip masculin ?!!!


QUOTE
DA.


Care ar fi diferenta instructiunilor ? !!!!


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 29 Dec 2005, 03:05 PM
Mesaj #497


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (exergy33 @ 28 Dec 2005, 04:45 PM)
Ovidiu

Nu ai raspuns decit la prima parte a intrebarii pusa de mine:
QUOTE
Ce fel de instructiuni?! 
Adica ar putea fi un consilier de imagine superior celui de tip masculin ?!!!


QUOTE
DA.


Care ar fi diferenta instructiunilor ? !!!!

Diferentele dintre barbat si femeie. Sunt doua enciclopedii complet diferite. Le vedem in sens restranms, euclidian, ca si cum ar fi o incuietoare, o cheie si o broasca, spada si teaca. Nu e tocmai asa. Ce diferente ar putea fi? Prima diferenta: perceptia timpului valurit.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 29 Dec 2005, 03:39 PM
Mesaj #498


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Ovidiu
QUOTE
Prima diferenta: perceptia timpului


Probabil ca tocmai aceasta perceptie face ca femeile sa nu-si poata accepta cu usurinta virsta biologica...ele simtindu-se mai tinere decit in Buletin ! devil.gif

Distractiva si valurita perspectiva rofl.gif thumb_yello.gif rofl.gif !


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 29 Dec 2005, 05:57 PM
Mesaj #499


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



Mishto. Vrei sa deschizi si tu noi topicuri despre Imagine? Plutarh a spart gheataaaaa!
Va iubesc!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 4 Jan 2006, 03:36 PM
Mesaj #500


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



QUOTE (Ovidiu Bufnila @ 28 Dec 2005, 04:15 PM)
QUOTE (calfa @ 22 Nov 2004, 03:08 PM)
QUOTE (Ovidiu Bufnila @ 2 Nov 2004, 10:42 AM)
"Oamenii au o idee aproximativa despre ei insisi, cu atat mai mult ideile despre ceilalti sunt aproximatii"

Calfa, dragul meu Calfa, cu propozitia asta de mai sus aproape ai intrat in I.C.A.N. unde de fapt te afli.

tongue.gif
Ovidiu Bufnila RELOAD

He, he, Ovidiu, tu esti prea ... codificat ... pentru a putea sa stiu daca e de bine "sa fii in ICAN". wink.gif

E bine ca am aflat ca m-as afla in ICAN, dupa cum spui tu, pentru ca mi-a pierit dorinta sa il decodific pe ICAN. laugh.gif

Calfa, sal'. ICAN are mai multe decodificari. Unul dintre ele bifurca seriile de decodificari ulterioare asa ca e foarte greu sa-l descifreze cineva fara ajutor. Hai sa incercam: avem patru litere I C A N. Sa ne jucam un pic! Ca ikoane ce ar fi? dar daca le privim ca pe niste mandale? Ei? Putem sa le privim si ca pe niste fictiuni infasurate sau in-valurite. Putem sa mai incercam un joc: sa le privim in 3D! Cum ar fi? I ar putea fi un zid privit de sus? Si asa mai departe.

Iti doresc un an fericit si plin de invataminte frumoase.
Cu prietenie,
Ovidiu Bufnila

Interesanta ideea, Ovidiu. La Multi Ani in Arhipelagul Imaginilor ! smile.gif

Mi-a adus aminte ca pe un topic mai vechi, Codul I.c.a.n. ai primit raspunsul asta (de la un musteriu, Leonard):
QUOTE
QUOTE (Ovidiu Bufnila @ 6 Dec 2004, 02:16 PM)
Vrei sa incerci si alte modalitati de decodificare?

Ovidiu Bufnila

Sa incerc o "decodificare" vizuala.

I.C.A.N.

I = unic
C = cerc deschis, deschidere
A = stabilitate, permanenta
N = oscilatie, schimbare

Poti fii unic daca te conduci dupa principii stabile, ramanand, in acelasi timp, deschis la schimbare.


O interpretare asemanatoare ar putea fi:

I = individ, eu, unu, element (aparent) drept si (aparent) limitat, catarg
C = cautare, curbare, spira, lipsa a dreptei si a limitelor, deschidere si inchidere, golf
A = acord, bifurcatie si stea si punte, spatiu inchis si deschis, sextant
N = negociere, oglinda, strangere de mana, ruta

Dar poate ca ar trebui sa continuam discutia asta in Codul Ican: Trei Mari Decodificari

smile.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 4 Jan 2006, 03:55 PM
Mesaj #501


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (calfa @ 4 Jan 2006, 04:36 PM)
QUOTE (Ovidiu Bufnila @ 28 Dec 2005, 04:15 PM)
QUOTE (calfa @ 22 Nov 2004, 03:08 PM)
QUOTE (Ovidiu Bufnila @ 2 Nov 2004, 10:42 AM)
"Oamenii au o idee aproximativa despre ei insisi, cu atat mai mult ideile despre ceilalti sunt aproximatii"

Calfa, dragul meu Calfa, cu propozitia asta de mai sus aproape ai intrat in I.C.A.N. unde de fapt te afli.

tongue.gif
Ovidiu Bufnila RELOAD

He, he, Ovidiu, tu esti prea ... codificat ... pentru a putea sa stiu daca e de bine "sa fii in ICAN". wink.gif

E bine ca am aflat ca m-as afla in ICAN, dupa cum spui tu, pentru ca mi-a pierit dorinta sa il decodific pe ICAN. laugh.gif

Calfa, sal'. ICAN are mai multe decodificari. Unul dintre ele bifurca seriile de decodificari ulterioare asa ca e foarte greu sa-l descifreze cineva fara ajutor. Hai sa incercam: avem patru litere I C A N. Sa ne jucam un pic! Ca ikoane ce ar fi? dar daca le privim ca pe niste mandale? Ei? Putem sa le privim si ca pe niste fictiuni infasurate sau in-valurite. Putem sa mai incercam un joc: sa le privim in 3D! Cum ar fi? I ar putea fi un zid privit de sus? Si asa mai departe.

Iti doresc un an fericit si plin de invataminte frumoase.
Cu prietenie,
Ovidiu Bufnila

Interesanta ideea, Ovidiu. La Multi Ani in Arhipelagul Imaginilor ! smile.gif

Mi-a adus aminte ca pe un topic mai vechi, Codul I.c.a.n. ai primit raspunsul asta (de la un musteriu, Leonard):
QUOTE
QUOTE (Ovidiu Bufnila @ 6 Dec 2004, 02:16 PM)
Vrei sa incerci si alte modalitati de decodificare?

Ovidiu Bufnila

Sa incerc o "decodificare" vizuala.

I.C.A.N.

I = unic
C = cerc deschis, deschidere
A = stabilitate, permanenta
N = oscilatie, schimbare

Poti fii unic daca te conduci dupa principii stabile, ramanand, in acelasi timp, deschis la schimbare.


O interpretare asemanatoare ar putea fi:

I = individ, eu, unu, element (aparent) drept si (aparent) limitat, catarg
C = cautare, curbare, spira, lipsa a dreptei si a limitelor, deschidere si inchidere, golf
A = acord, bifurcatie si stea si punte, spatiu inchis si deschis, sextant
N = negociere, oglinda, strangere de mana, ruta

Dar poate ca ar trebui sa continuam discutia asta in Codul Ican: Trei Mari Decodificari

smile.gif

Sal' Calfaaaa!
La Multi Ani!
Dar daca acordam CIFRE literelor? ha, ha, ha! Asta e o schema noua de joc! In cele mai mishto razboaie informationale....aaa, pardon...in cele mai mishto razboaie de imagine, a acorda e o chestiune de profunzime. Ce inseamna de fapt, in termeni stranii A Acorda cand vorbim de coduri? Ce ar trebui sa acordam? Ce ar fi o acordare?
Bun, crezi ca poti acorda CIFRE acestor Litere?
Cum le vei acorda? In functie de ce? In ce fel?
Uite, I de la ICAN. Ce fel de cifre admite? Si chiar daca nu admite, il putem forta sa admita?

PS: Am vazut ca vorbiti extrem de interesant despre subiecte de exceptie cum sunt Psihologia, Societatile Secrete, si asa mai departe. Chiar si subiectele de filozofie sunt super de frumos vorbite...pardon, instrumentate, pardon, instructionateeee...

PS: Tocmai am fost avertizat s-o sterg dintr-un forum pentru ca acolo n-o sa-mi meargaaaa....mi-au zis, ai cucerit Hanul, ti-ai facut locsor in cutare forum, aici nu mergeee...Dumnezeule, cand vom intelege de fapt ce se intampla? Cand vom hotari si cand vom avea curajul sa intram in Realitate in Marele Joc? Hanul Ancutei da navigatorilor o sansa extraordinara! Sansa de a intra in Marele jOC. iN mj SE POATE INTRA PRIN MAI MULTE PORTI, FIE ELE SI DIGITALE. tOTA VIATA SI ASATA O STIU DINTR-O EXPERIENTA PERSONALA DE TREIZECI DE ANI (!) MII SI MILIOANE DE OAMENI RATEAZA intrarea in marele joc. aM SCRIS SI UN ROMAN DESPRE NESANSA ASTA, CADAVRE DE LUX, PUBLICAT DE fUNDATIA nOESIS PE UN cd MISHTO.
De ce am tastat capsuri?


Ce se ascunde in capsuri?

Daca va zic ceva nasol despre tastarua calculatorului si despre codurile tastaturii, alea pe care nici americanii nu le stiu, o sa ma banati pe sapte vieti nu pe una. De aia nu va zic. Va fierb in suc propriu pentru ca va iubesc foarte mult.


Calfa, te pretuiesc. Ce NUMERE ( nu cifre) vei acorda instructiunilor ICAN?

Ovidiu, un om neimportant
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 4 Jan 2006, 05:28 PM
Mesaj #502


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Ce ar putea insemna a acorda sau acordare ? Sa insemne a optimiza schimbul de informatie, de energie ? Interesant mi se pare ca acordul, care intareste legatura, contribuie la stabilitate pe termen scurt si la risc pe termen lung. smile.gif

Acordurile, cand ne gandim la coduri, ar putea fi diverse. Codurile naturale ar putea avea sansa de a fi acordate cevaurilor pe care le codifica. Codurile artificiale pot avea multe surse de lipsa de acord, de vulnerabilitate, etc. Si tot asa. smile.gif

Putem sa acordam cifre literelor, cum sa nu. biggrin.gif Chiar foarte multe cifre. Ias de admis, trebuie ele sa admita. smile.gif Lui "I" i l-as acorda macar pe 1, pe mai multe motive. Dar ar putea fi si 3, 3 segmente, sau 4, 4 unghiuri, ori 5, 5 segmente biggrin.gif , sau 2, doua capete. laugh.gif Lui "C" i-as acorda si pe 1, o curba, si pe 2, 2 capete, si pe 0, ca nu are unghiuri. laugh.gif I-as acorda lui "A" pe 1, cu referinta la alfabet, pe 2 ca doua zone, pe 3, ca 3 directii, pe 5, ca 5 segmente sau pe 6, ca 6 sensuri. Si asta doar ... elementar geometric.

Instructiunilor ICAN le-as acorda si numere reale, inclusiv irationale, ca numarul de aur, si numere imaginare, din spatii potentiale, ca doar e un cod complex. biggrin.gif

De ce ai tastat capsuri ? smile.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 4 Jan 2006, 07:45 PM
Mesaj #503


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



QUOTE
Ce se ascunde in capsuri?

Racnete rofl.gif
Inversiune
doar Capsuri
Altceva
Nimic

rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Bottom line is: poti sa acorzi orice la orice. Numai sa tii dup-aia cont de corespondenta. Nici asta nu-i obligatoriu, numai ca daca nu tii cont, trebuie sa gasesti alta corespondenta, si tot asa. Si te poti trezi ca pedalezi in gol.

Acest topic a fost editat de Olaf: 4 Jan 2006, 07:48 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 5 Jan 2006, 10:29 AM
Mesaj #504


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Olaf, la multi ani ! Lasa-ma sa ghicesc, mesajul tau nu se intentiona malitios, nu-i asa ? laugh.gif

QUOTE (Ovidiu Bufnila)
a acorda e o chestiune de profunzime

Am zgariat doar suprafata, iar acolo acordarea poate fi corespondenta. Cu cat te afunzi e mai greu de pedalat. biggrin.gif



--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 5 Jan 2006, 10:43 AM
Mesaj #505


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



La multi ani, calfa!
Evident, eu nu sunt niciodata malitios nonono.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 23 Jan 2006, 03:18 PM
Mesaj #506


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (Olaf @ 4 Jan 2006, 08:45 PM)
QUOTE
Ce se ascunde in capsuri?

Racnete rofl.gif
Inversiune
doar Capsuri
Altceva
Nimic

rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Bottom line is: poti sa acorzi orice la orice. Numai sa tii dup-aia cont de corespondenta. Nici asta nu-i obligatoriu, numai ca daca nu tii cont, trebuie sa gasesti alta corespondenta, si tot asa. Si te poti trezi ca pedalezi in gol.

I C A N


I....a cata litera din alfabet e? Notati numarul
A...a cata litera din alfabet e? Notati numarul
C...a cata litera din alfabet e? Notati numarul.
N...a cata litera din alfabet e? Notati numarul.

daca va pricepeti, aplicati o pondere numerelor si jucati-va apoi cu diversele scenarii pe care le obtineti.


ovidiu Bufnila
autoironicul parinte al Codului ICAN,
Codul de Onoare al Razboinicilor de Imagine
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 23 Jan 2006, 03:37 PM
Mesaj #507


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



E evident ! Fara nici o pondere, ies niste scenarii ... rofl.gif

Am notat numerele, 9 3 1 14.

Apoi am observat ca 9 + 3 = 12, adica numarul lunilor dintr-un an, deci 9 vine de la septembrie. biggrin.gif

Iar diferenta dintre 14 si 1 este 13, "ghinion" ! laugh.gif

Fireste, mi-au atras atentia acei doi de 1 alaturati, ca turnurile gemene, asa incat am putut citi: 9 3 11 4 ohmy.gif




Hai, mai Ovidiu, nu ne mai fierbe, da-ne "decodificarea". smile.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 23 Jan 2006, 03:43 PM
Mesaj #508


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (calfa @ 23 Jan 2006, 04:37 PM)
E evident ! Fara nici o pondere, ies niste scenarii ... rofl.gif

Am notat numerele, 9 3 1 14.

Apoi am observat ca 9 + 3 = 12, adica numarul lunilor dintr-un an, deci 9 vine de la septembrie. biggrin.gif

Iar diferenta dintre 14 si 1 este 13, "ghinion" ! laugh.gif

Fireste, mi-au atras atentia acei doi de 1 alaturati, ca turnurile gemene, asa incat am putut citi: 9 3 11 4 ohmy.gif




Hai, mai Ovidiu, nu ne mai fierbe, da-ne "decodificarea". smile.gif

Dragul meu Calfaaa, CODUL ICAN are si implicatii militare!
Sa va vad, tigrilor.
Tare va iubesc.

Cu prietenie,
un omulet acolooooo
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 23 Jan 2006, 03:58 PM
Mesaj #509


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



9 3 1 14

Sa vedem: 9+3+1+14= 27. Adica de 3 ori 3 la patrat.Undeva are legatura cu divinul, in toate trei ipostaze.Apoi avem 14 - 1 - 9=1, adica EU. Eu am legatura cu divinul. Dar eu vin din scadere, adica, sunt ceea ce trebuie sa fiu, unic, indivizibil si irepetabil. Mai stiam un zeu care era unic, indivizibil si irepetabil. Si era nascut ( 2-1=1). Adica cel ce controleaza codul ICAN este un zeu si are 378 (9 x 3 x 1 x 14) de discipoli.

Sau
Avem 360 de "tigri". Organizati in 18 plutoane. Ne mai raman 18 entitati. Ce fac ei? Le acordam functia(functia, nu titlul) - comandantii plutoanelor. Dar cine comanda trupele? Eu, adica 14-1-3-9.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 30 Jan 2006, 09:18 AM
Mesaj #510


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (mariusc2 @ 23 Jan 2006, 04:58 PM)
9 3 1 14

Sa vedem: 9+3+1+14= 27. Adica de 3 ori 3 la patrat.Undeva are legatura cu divinul, in toate trei ipostaze.Apoi avem 14 - 1 - 9=1, adica EU. Eu am legatura cu divinul. Dar eu vin din scadere, adica, sunt ceea ce trebuie sa fiu, unic, indivizibil si irepetabil. Mai stiam un zeu care era unic, indivizibil si irepetabil. Si era nascut ( 2-1=1). Adica cel ce controleaza codul ICAN este un zeu si are 378 (9 x 3 x 1 x 14) de discipoli.

Sau
Avem 360 de "tigri". Organizati in 18 plutoane. Ne mai raman 18 entitati. Ce fac ei? Le acordam functia(functia, nu titlul) - comandantii plutoanelor. Dar cine comanda trupele? Eu, adica 14-1-3-9.

Dar o Mandhala? Ce numerologie are atasata o Mandhala?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 30 Jan 2006, 11:43 AM
Mesaj #511


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Bun, nu te intreb despre Mandhala, si despre ce numerologie are atasata o Mandhala, pentru ca e destul de probabil sa imi raspunzi "e o chestiune de initiere" iar "initierea nu inseamna raspuns ci cautare ... tigrilor" smile.gif

Lasi insa sa se inteleaga ca te gandesti la o Mandhala legata de acele numere, generata de ele poate.

In cazul asta, folosind aceeasi cale, si pornind de la C-A-L-F-A, de exemplu rolleyes.gif , am putea obtine o Mandhala care ar "descoase Fiinta dincolo de banalul PROFIL". ?


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 30 Jan 2006, 04:09 PM
Mesaj #512


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (calfa @ 30 Jan 2006, 12:43 PM)
Bun, nu te intreb despre Mandhala, si despre ce numerologie are atasata o Mandhala, pentru ca e destul de probabil sa imi raspunzi "e o chestiune de initiere" iar "initierea nu inseamna raspuns ci cautare ... tigrilor" smile.gif

Lasi insa sa se inteleaga ca te gandesti la o Mandhala legata de acele numere, generata de ele poate.

In cazul asta, folosind aceeasi cale, si pornind de la C-A-L-F-A, de exemplu rolleyes.gif , am putea obtine o Mandhala care ar "descoase Fiinta dincolo de banalul PROFIL". ?

CALFA este intr-adevar o MANDHALA nu numai din punct de vedere numeric. Numeric, hei, e TOTUL! Dar dincolo de Totul mai este altceva.

Aaaa, am uitat: protejati si initiati startegii pentru zonele inundabile din fiinta voastra. SE APROPIE!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 8 Feb 2006, 10:24 AM
Mesaj #513


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (secunda @ 14 Jan 2004, 10:17 PM)
eu prima 5.gif

1. Cum definiti manipularea? - o chestie lipicioasa
2. De cate feluri credeti ca este manipularea? - de cate interese exista
3. Ce credeti ca este un contex manipulatoriu? - ceva care te omoara

la prima tema nu stiu sorry.gif

1. Un joc pentru Minti Inalte
2. Este o Enciclopedie Infinita
3. Este Razboiul Fara Fronturi

Ovidiu Bufnila
consilier de imagine
http://finance.groups.yahoo.com/group/Stra...Ovidiu_Bufnila/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 8 Feb 2006, 11:08 AM
Mesaj #514


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



ovidiu

QUOTE
Este Razboiul Fara Fronturi


Manipularea cred ca este in primul rind razboiul fara de frontiere.
Oricit ai lupta mereu va ramine ceva de cucerit. smile.gif

Participantii la aceasta inclestare sint in aceiasi masura manipulatori si manipulati , ii diferentiaza doar dozele.

exergy33



--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 12 Feb 2006, 06:59 PM
Mesaj #515


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



I can...


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 12 Feb 2006, 09:26 PM
Mesaj #516


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



QUOTE (mariusc2 @ 12 Feb 2006, 05:59 PM)
I can...

Da, dar ar mai trebui si "I would" laugh.gif

Acest topic a fost editat de Olaf: 12 Feb 2006, 09:27 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 13 Feb 2006, 05:03 PM
Mesaj #517


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (exergy33 @ 8 Feb 2006, 12:08 PM)
ovidiu

QUOTE
Este Razboiul Fara Fronturi


Manipularea cred ca este in primul rind razboiul fara de frontiere.
Oricit ai lupta mereu va ramine ceva de cucerit. smile.gif

Participantii la aceasta inclestare sint in aceiasi masura manipulatori si manipulati , ii diferentiaza doar dozele.

exergy33

Ai un ICAN libera sau eliberat de frontiere?

Ovidiu Bufnila
consilier de imagine
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 22 Feb 2006, 02:49 PM
Mesaj #518


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (calfa @ 16 Jan 2004, 03:51 PM)
1. Ovidiu, e cameron, nu Camerun ! biggrin.gif

2. Cameron, ultima intrebare mi se pare interesanta. Uite un punct de vedere. Cred ca empatia (capacitatea de a decela mai degraba structurile mentale ale altei persoane) e necesara pentru a avea o imagine cat mai corecta asupra unei persoane. Aceeasi empatie poate fi exploatata pentru a prevedea comportamentul. Empatia cere si afinitate cu structurile mentale (si eventual sufletesti) dar si structuri mentale (si sufletesti) destul de complexe si coerente pentru a putea reproduce in interiorul tau (intotdeauna cu aproximatie !) ceea ce e in altul. Oamenii au o idee aproximativa despre ei insisi, cu atat mai mult ideile despre ceilalti sunt aproximatii (intervin perturbatiile mediului prin care se comunica, de exemplu). In momentul in care "zgomotul" aproximarii e mai mare decat realitatea aproximata, s-ar putea spune ca e mai bine sa folosesti opusul aproximarii, caci va fi o aproximare mai buna. biggrin.gif

"Penetrarea gandurilor celuilalt" e in acest context o "reconstructie" a celuilalt.

Si daca empatia este de fapt o ipostaza a Valuririi?
Ovidiu Bufnila
consilier de imagine
ICAN & TUV founder
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Endgegner
mesaj 22 Feb 2006, 03:56 PM
Mesaj #519


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.352
Inscris: 16 January 05
Din: Saint Augustine /FLA
Forumist Nr.: 5.455



domnu', auz, chestia cu TUV-ul...potsa fac TUV-ul la tine? Poate ie mai eftin ca nu stiu cat mai pot sa umblu fara TUV


--------------------
user posted imageuser posted imageuser posted image

Die for your government
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 22 Feb 2006, 04:03 PM
Mesaj #520


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (Endgegner @ 22 Feb 2006, 04:56 PM)
domnu', auz, chestia cu TUV-ul...potsa fac TUV-ul la tine? Poate ie mai eftin ca nu stiu cat mai pot sa umblu fara TUV

Sal' domnu! Poti sa faci TUV la meduza bufnilian cu toata prietenia! OK, dincolo de anecdotica, poti construi o chestie mishto despre Teoria Universului Valurit? TUV spune ca Big Bang e o cioaca. Daca n-a fost explozie atunci s-a spart un VAL. Asta zice TUV. Daca o fi fostt spargere de VAL, cum ai vedea tu Universul? Fie si in punt de vedere astronomic, matematic, informational, anecdotica si asa mai departe!


Cu prietenie,
TUV founder
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 24 Mar 2006, 05:40 PM
Mesaj #521


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (cameron @ 17 Jan 2004, 07:52 PM)
Multumesc pentru raspuns!
O sa urmaresc subiectul in continuare... smile.gif
Posibil sa vreau sa devin consilier de imagine..daca ajung la concluzia ca asta poate deveni inca o tinta de atins.
Pana atunci este in faza de cercetare.

OK, man, a trecut faza de cercetare? Facem un pas inainte? Ce-ai zice sa punem la cale o strategie?!

Ovidiu Bufnila
consilier de imagine
specialist ASA
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 9 Apr 2006, 09:18 AM
Mesaj #522


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (calfa @ 16 Jan 2004, 04:51 PM)
1. Ovidiu, e cameron, nu Camerun ! biggrin.gif

2. Cameron, ultima intrebare mi se pare interesanta. Uite un punct de vedere. Cred ca empatia (capacitatea de a decela mai degraba structurile mentale ale altei persoane) e necesara pentru a avea o imagine cat mai corecta asupra unei persoane. Aceeasi empatie poate fi exploatata pentru a prevedea comportamentul. Empatia cere si afinitate cu structurile mentale (si eventual sufletesti) dar si structuri mentale (si sufletesti) destul de complexe si coerente pentru a putea reproduce in interiorul tau (intotdeauna cu aproximatie !) ceea ce e in altul. Oamenii au o idee aproximativa despre ei insisi, cu atat mai mult ideile despre ceilalti sunt aproximatii (intervin perturbatiile mediului prin care se comunica, de exemplu). In momentul in care "zgomotul" aproximarii e mai mare decat realitatea aproximata, s-ar putea spune ca e mai bine sa folosesti opusul aproximarii, caci va fi o aproximare mai buna. biggrin.gif

"Penetrarea gandurilor celuilalt" e in acest context o "reconstructie" a celuilalt.

Penetrare? Oare gandurile sub o membrana magica sunt? Sau poate ne valurim in chip magic unii intr-altii? Caci hranirea nu este oare o Valurire Informationala?

Ovidiu Bufnila
specialist ASA
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 10 Apr 2006, 02:37 PM
Mesaj #523


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (Catalin @ 19 Jan 2004, 01:38 AM)
QUOTE

Imi placi. Esti perfect simpatic. Numai ca esti in eroare.


E, ghinion! Nimeni nu e perfect. Chiar daca este meseria unora sa para asa! wink.gif

QUOTE

Mai treci pe aici poate te ajutam sa-ti revii din aiureala conceptuala in care te afli.


rofl.gif
Multumesc, prefer sa ma zbat in baltoaca!

Baltoaca? Nu cred. Trebuie sa fie aparenta unui VAL.
Ov
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 12 May 2006, 06:14 PM
Mesaj #524


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (calfa @ 30 Jan 2006, 01:43 PM)
Bun, nu te intreb despre Mandhala, si despre ce numerologie are atasata o Mandhala, pentru ca e destul de probabil sa imi raspunzi "e o chestiune de initiere" iar "initierea nu inseamna raspuns ci cautare ... tigrilor" smile.gif

Lasi insa sa se inteleaga ca te gandesti la o Mandhala legata de acele numere, generata de ele poate.

In cazul asta, folosind aceeasi cale, si pornind de la C-A-L-F-A, de exemplu rolleyes.gif , am putea obtine o Mandhala care ar "descoase Fiinta dincolo de banalul PROFIL". ?

Da, fara indoiala ca da. CALFA? E o chestie de initiere dar ascunde de fapt o alta poveste. Nu e vorba de Invatacel, de Incepator, de IncaNenumit!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 27 May 2006, 05:38 PM
Mesaj #525


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (Bralgei @ 2 Nov 2004, 01:00 PM)
Cod imagine:
Basescu este un om accesibil, neinfricat si necoruptibil, este cel care aduce schimbarea pe unde trece si care vrea sa faca ceva cu tara asta. Ideea de continuitate este atinsa. El este inteligent dar si spontan, calitati care ii vor da de furca lui Nastase intr-o contruntare directa.

Nastase este politicianul perfect, scolit cult si uns cu toate alifiile, imagine puternica si stabila. Imaginea de sine este atat de bine conturata incat isi permite sa enunte "Ei iepurasilor, asta e!" (replica de la Balul Catavencu - 27 Oct 2004; ceea ce ma duce cu gandul la o fraza si mai celebra - "De voi nu ma vreti, eu va vreau!").

La acelasi eveniment Nastase spune ca: "Voi fi un bun presedinte pentru toata lumea" - replica lui Basescu: "Eu nu voi fi un bun presedinte pentru tine!" - adresandu-se lui Nastase.

JUSTITIARUL CORECT vs. SERIFUL (CORUPT)


Personal consider ca Nastase are multe sanse de castig, dar nu ia in calcul esecul, iar asta chiar s-ar putea sa-l coste. Pe baricada cealalta, basescu nu are o imagine formata in ochii segmentul majoritar - ma refer la populatia rurala, insa un vot negativ PSD l-ar putea ajuta enorm pentru a-si atinge scopul.

Nastase a pierdut inca din 1989.
rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

19 Pagini V  « < 13 14 15 16 17 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 5 May 2024 - 04:05 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman