HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

19 Pagini V  « < 7 8 9 10 11 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Scoala Consilierilor De Imagine, Prima scoala virtuala de consilieri
Ovidiu Bufnila
mesaj 17 Feb 2004, 08:19 AM
Mesaj #281


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (Minerval @ Feb 17 2004, 01:53 AM)
May the Force be with you! thumb_yello.gif

F.'.

Minerval, vino cu noi in razboi!
Nu ne lasaaaaaaaaaa! rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 17 Feb 2004, 08:27 AM
Mesaj #282


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (SEMANTIC @ Feb 17 2004, 07:54 AM)
Ete fleoshc! iar devenitzi laconici?!

Asta ce vrea sa fie?
Asa vorbeshti dupa ce am sondat diverse directii metafizice?
Iti bati joc de noi?


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 17 Feb 2004, 09:41 AM
Mesaj #283


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



Prieteni sau neprieteni,

Oare e foarte greu sa ne eliberam de angoasa noastra milenara care nu s-a transformat niciodata in actiune evidenta? Oare e prea dificil sa fim cu adevarat liberi si nu impovarati cu comportamente si atitudini desuete? Oare nu ne putem elibera de prejudecati? Nu putem scapa de modestia idioata potrivit careia daca esti constient de valoarea ta si o comunici si o faci cumva sa se intrupeze in acte fie inaltatoare, fie sortite esecului, esti privit cu dispret cand, din contra, ar trebui sa se nasca spiritul de competitie viguros?
Oare nu putem iesi din mocirla dictionarelor si a citatelor? OARE NU NE PUTEM EXPLICITA decat prin referinta?
Noi romanii NE EXPLICITAM prin REFERINTA!
Suntem fie buricul pamantului sau, la extrema, niste paria.
Noi nu putem descatusa acel IMAGINAR INSURGENT atat de trebuincios pentru a face ISTORIE MARE?
Ne ucidem sau sinucidem zavarandu-ne in ghetoul DEX-ului?
Dumnezeule, dar asta este o eroare istorica!
NU AVEM CURAJUL de a construi, noi, noi sa construim acolo unde pare de neconstruit?

Rar vezi in Romania vreun om care sa nu se REFERE. Care sa nu faca REFERINTA. Asta nu e ACTIUNE ISTORICA! Este numai LENTOARE ISTORICA! Este INCADRARE GRESITA a Imaginii noastre despre locul nostru in Istorie si in Lume.

De unde vine aceasta ticaloasa referentialitate care nu produce actiune ci doar oglindire vulgara? Din aceasta siluire ticaloasa, din aceasta punere sub teascul MEMORARII! Nu fac acum un inventar ca mi-ar trebui milioane de biti.
Cum cer cuiva sa se exprime liber, sa-si IMAGINEZE LIBER, aluneca in referinta. Am pus tot felul de intrebari pe multe forumuri. TOATA LUMEA SE EXPLICITEAZA. Toti se EXPLICA prin REFERINTA! Nu avem curajul verbului A FI! Nu avem curajul de a ne construi o IDENTITATE in afara referintelor. Cum deschizi un conflict, ti se vara-n nas DEX-ul, sau Platon, sau aporiile Marilor Gnoze, sau cosmopolitismul nostru funciar care nu este nici pe departe spirit universal ci doar un cabotinism infect. Suntem cabotini nu OAMENI LIBERI!
Studentii trebuie sa MEMOREZE. Cetateanul trebuie sa stie pe de rost! Nu suntem VII! Suntem niste Cadavre care repetam la nesfarsit lectia!
CANTA LECTIA, urla Idiotul meu profesor de fizica atunci cand biata fiinta Ovidiu Bufnila pipaia misterul cosmosului si cand astepta de la profesor o scanteie, o lumina!
Ma uit in jur! Ce vad? Vad neputinta de a avea curajul nebun de a deschide drumuri!
Nu suntem in stare sa facem autostrazi si nici Istorie Mare.
Sa fiu dus la esafod pentru asta.
Dar Noile Forte De Crestere au sansa de a face Istorie Mare.
Ce anume poate inalta spiritul? Si avem nevoie sa inaltam spiritul? Dar asta e cheia devenirii!
Peste tot in jur sunt falsi oameni de actiune! Crapelnita nationala nu e Istorie Mare! Haleala si vulgaritatea nu e istorie mare. Hahaleala si prosteala nu sunt Istorie Mare.
IMAGINEA? E stearpa. NU E PROIECT incremenit cum spune Liiceanu! NU ESTE PROIECT!
Incadrarea imaginilor este pervers gresita.

Daca esti sincer, imaginea ta este incadrata la prosti, la penibili la patetici!
Daca vrei sa fii luptator, esti conspiratorul de serviciu!
Daca spui un adevar despre imagine te toarna repede la sectie ca esti agitator!
Daca vorbesti despre vulgaritate, esti dusmanul de moarte al vulgaristilor.

A fi razboinic in Marele Razboi al Lumii nu inseamna sa fii un miel sacrificat, nu inseamna sa fii Naivul spanzurat in piata publica ci INSEAMNA sa devii OM DE ACTIUNE.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 17 Feb 2004, 09:41 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
SEMANTIC
mesaj 17 Feb 2004, 01:21 PM
Mesaj #284


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 103
Inscris: 11 December 03
Forumist Nr.: 1.447



QUOTE (Ovidiu Bufnila @ Feb 17 2004, 08:27 AM)
QUOTE (SEMANTIC @ Feb 17 2004, 07:54 AM)
Ete fleoshc! iar devenitzi laconici?!

Asta ce vrea sa fie?
Asa vorbeshti dupa ce am sondat diverse directii metafizice?
Iti bati joc de noi?

Scuze!
dar la clisee de genul "fortza...blalblal bla" ce as putea raspunde?!?!

Draga Ovidiu,
si cand te citezi pe tine tot REFERINTA se numeste!

Acest topic a fost editat de SEMANTIC: 17 Feb 2004, 02:17 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 17 Feb 2004, 02:32 PM
Mesaj #285


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



Iar cu precepte desuete?
Auzi, omule, cand cineva se citeaza avem de-a face cu instructionarea unor scenarii fie reale, fie virtuale.
Le poti desfasura?
Ai de gand sa inveti ceva in scoala asta sau vrei doar sa ardem gazu'?
Vrei sa ne jucam?
Ne jucam.
Dar pierzi.
Construieste repede cateva scenarii pentru AUTOCITARE.
Sa te vad!
Hai ca trece Istoria Maiestuoasa peste noi si ne prind veacurile batand apa-n piua.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SEMANTIC
mesaj 17 Feb 2004, 02:38 PM
Mesaj #286


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 103
Inscris: 11 December 03
Forumist Nr.: 1.447



QUOTE (Ovidiu Bufnila @ Feb 17 2004, 02:32 PM)
Iar cu precepte desuete?
Auzi, omule, cand cineva se citeaza avem de-a face cu instructionarea unor scenarii fie reale, fie virtuale.
Le poti desfasura?
Ai de gand sa inveti ceva in scoala asta sau vrei doar sa ardem gazu'?
Vrei sa ne jucam?
Ne jucam.
Dar pierzi.
Construieste repede cateva scenarii pentru AUTOCITARE.
Sa te vad!
Hai ca trece Istoria Maiestuoasa peste noi si ne prind veacurile batand apa-n piua.

O! Sefu' ?
de atatea scenarii ma imbolnavesc de scenarita! cry.gif
eu invatz mai bolovanos, dar ma straduiesc sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
demigod
mesaj 17 Feb 2004, 02:56 PM
Mesaj #287


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 6
Inscris: 2 February 04
Forumist Nr.: 2.065



Semantic wrote " > oricum eu nu as baga la gramada imagogogologia cu iconografia, din respect pentru iconografie.
diferentza este intre arta sacra si cea profana. "

Adica, care e diferentza?
Daca o vaca face in india o balega, si vreo 20 de indivizi rasi in cap ne spun ca vaca e sfanta, in consecinta balega e sfanta.
Prin urmare, orice alt rahat de bovina va avea ceva sacru in el, atata vreme cat respecta patternul existent in balega unei vaci sfinte.

E interesat de urmarit cultivarea imaginii in contextul relogiilor si bisericilor.
Ati observat ca in toate publicatiile Ienhovistilor apare un paradis desprins din atlasul zoologic, in care oamenii sunt intr-un decor verde, imbracati la costum, cu fetzele zambitoare si de toate rasele si culorile terrei, si mananca capsuni impreuna cu caprele, leii si tigrii?

Acum intrebarea mea pt SEMANTIC.
Care e diferentza intre arta sacra si cea profana? In contexttul ideii de imagine, evident!



Go to the top of the page
 
+Quote Post
SEMANTIC
mesaj 17 Feb 2004, 10:23 PM
Mesaj #288


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 103
Inscris: 11 December 03
Forumist Nr.: 1.447



demigod,
eu vorbeam la modul figurat,
arta sacra=iconografie- un demers care se revendica dinspre filosofie si istoria artei
arta profana= imagogogologie- un demers care se revendica dinspre psihologie, sociologie si istoria mentalitatilor


Prima se ocupa de semn
A doua de imagine

Cred doar ca "imagogogologia"- este o pseudostiinta- adica o stiinta imatura, in comparatie cu psihologia artei, sociologia artei, istoria artei etc.
Daca ne uitam la o catedrala putem analiza semnele sau imaginile.
Pentru unii Voronetzul este monumentul cu o incredibila culoare albastra si cu scene din viatza sociala, pentru altzii este semnul unui centru spiritual.

Exemplele cu vaca si cu iehovistii te incadreaza la imagologi. Nimic rau in asta daca itzi place descriptivismul statistic si daca din acesta potzi sa extragi o concluzie pertinenta dpdv stiitific (Draga Ovidiu, scuze ca folosesc asemenea barbarisme)


Ovidiu a scris:
"Noi romanii NE EXPLICITAM prin REFERINTA!"

Draga Ovidiu,
a durat ceva ! ma risc jamie.gif si spun ca postul tau, din care am extras fragmentul de mai sus, imi aduce aminte de lecturile mele din Nae Ionescu, slabutz dealtfel. Sper ca ai depasit totusi aceasta faza a tragismului interbelic! Ah! Obsesia lui Parvan si a generatiei sale!
Incep sa te citesc in alt registru ! dupa cum observi Vezi cat de mult sunt tributar referintelor?! He he he!


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Soterro
mesaj 18 Feb 2004, 01:56 AM
Mesaj #289


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 42
Inscris: 30 January 04
Forumist Nr.: 2.041



@Semantic
Ai grija, aluneci in punctualitate. E tentant, stiu, tocmai de aceea iti atrag atentia. Nu ai de dovedit nimic nimanui, asa-i? Ai de negat sau de adaugat?

@demigod dar nu numai
Rationamentul balegii sufera din foarte multe motive. Incepe cu un 'daca', desi se vrea un exemplu concret. Apoi implica o aplecare in fatza vointei majoritatii (cei 20 de rasi in cap). Ce e aia sfant si ce implica in contextul unei baligi, parerile variaza prea mult. Daca ce se aplica aici e valabil si dincolo, pot numai generaliza. Probabil si balega vacii Milka e sfanta pentru respectivii, dar cu ce te afecteaza insa pe tine? A-i studia pe ei, oricat de fascinant ar fi, inseamna catalogarea prostiilor - deodata doua lucruri care nu-mi plac.
Imaginea intr-un context, oricare ar fi el, e tributara acelui context. Daca ma leg de X, fie om sau idee, fraza sau religie, ma transform in parazitul lui. Imaginea potrivita consilierului lui Y? E determinata din start de conditiile in care vrea sa existe, deci e problema sa daca e in stare sa o gaseasca sau nu, e determinata de faptul ca e legat de acel Y si de scopurile lui si ale lui Y.
Pe mine nu ma intereseaza astfel de imagini, ma intereseaza imaginea mea catre mine. In mintea mea nu sunt citate, citatele sunt ideile altora nu ale mele. Asta nu inseamna sa nu citesc si nu ascult si nu vad nimic, ci inseamna sa arunc totul la topit sa vad ce iese. Totul, carti, mirosuri, integrale, stele, gesturi, apoteoze, mamaligi, religii, vaci, mestesuguri.


--------------------
you chose to know not and that cannot be forgiven
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SEMANTIC
mesaj 18 Feb 2004, 07:01 AM
Mesaj #290


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 103
Inscris: 11 December 03
Forumist Nr.: 1.447



Soterro,
nu inteleg ce vrei sa spui cu punctualitatea?
ca vasile roaita, avea navea treaba, tragea sirena la "...si trecute fix"? blink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Likurici
mesaj 18 Feb 2004, 11:33 AM
Mesaj #291


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 215
Inscris: 16 January 04
Forumist Nr.: 1.849



Citesc.
Uneori mai intervin, aici mai putin, la imagine mai mult.
Tot citind am invatat un lucru (in fine, as minti daca nu as recunoaste ca nu imi era necunoscut): cea mai buna metoda de-a invinge pe cineva este sa-i intorci impotriva propriile arme.


--------------------
"De cele mai multe ori ceea ce numim noi fericire e ceea ce nu cunoastem."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 18 Feb 2004, 01:11 PM
Mesaj #292


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (SEMANTIC @ Feb 17 2004, 10:23 PM)
demigod,
eu vorbeam la modul figurat,
arta sacra=iconografie- un demers care se revendica dinspre filosofie si istoria artei
arta profana= imagogogologie- un demers care se revendica dinspre psihologie, sociologie si istoria mentalitatilor


Prima se ocupa de semn
A doua de imagine

Cred doar ca "imagogogologia"- este o pseudostiinta- adica o stiinta imatura, in comparatie cu psihologia artei, sociologia artei, istoria artei etc.
Daca ne uitam la o catedrala putem analiza semnele sau imaginile.
Pentru unii Voronetzul este monumentul cu o incredibila culoare albastra si cu scene din viatza sociala, pentru altzii este semnul unui centru spiritual.

Exemplele cu vaca si cu iehovistii te incadreaza la imagologi. Nimic rau in asta daca itzi place descriptivismul statistic si daca din acesta potzi sa extragi o concluzie pertinenta dpdv stiitific (Draga Ovidiu, scuze ca folosesc asemenea barbarisme)


Ovidiu a scris:
"Noi romanii NE EXPLICITAM prin REFERINTA!"

Draga Ovidiu,
a durat ceva ! ma risc jamie.gif si spun ca postul tau, din care am extras fragmentul de mai sus, imi aduce aminte de lecturile mele din Nae Ionescu, slabutz dealtfel. Sper ca ai depasit totusi aceasta faza a tragismului interbelic! Ah! Obsesia lui Parvan si a generatiei sale!
Incep sa te citesc in alt registru ! dupa cum observi Vezi cat de mult sunt tributar referintelor?! He he he!

Bai, Semantic, eu nu l-am citit pe Ionescu. Da' cine ma rog eshti tu asa de capos de zici ca domnu' Ionescu e slabutz? Bai, da-te prins, da-te-n vizibilitate sa vad si eu cine eshti matele: filozof, profesor, sekutrist, mosadist sau kaghebist, lopatar, feroviar literat sau cine stie, premiul Nobel in carne si oaseeeeeeeeeee! Bai, Semantic, eu sunt foarte nervos ca matale le zici din burtanu' filozofic si adica ma incontrezi pe mine si ma faci de kakao, adica nu te lasi deloc manipulat sa vada lumea ce mare si bahar consilier de imagine sunt, mai da-te oleaca babardit din punkt de vedere filozofic, auzi, hai ca ne pierdem vremea cu tine, ca esti tafnos si te dai smecher pe carca noastra filozofica, prieteni, ia nu-l mai luati in seama pe Semanticu asta, stim cine se da indaratul lui, hai ca te-am stiu de la bun inceput, bai Semanticuleee, las-o tata si nu te mai arunca-n scheme digitale ca te rade lumeaaaaaaaaaaaaaa!
Este pe naiba tributar referintelor, habar n-ai de referinte, asculta acilea la barosanu, vino si te da vizibil sa vedem si noi daca ai ce tre' sa aiba un luptator semantic, nu mai absorbi cuvintele noastre aruncate-n oceanu' digital si nu mai da la moaca ca nu te pricepi! E klar, bai? devil.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 18 Feb 2004, 01:20 PM
Mesaj #293


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (Likurici @ Feb 18 2004, 11:33 AM)
Citesc.
Uneori mai intervin, aici mai putin, la imagine mai mult.
Tot citind am invatat un lucru (in fine, as minti daca nu as recunoaste ca nu imi era necunoscut): cea mai buna metoda de-a invinge pe cineva este sa-i intorci impotriva propriile arme.

Likuriciule, asta e doar o metafora. Intr-un razboi fie el de Imagine sau fie el Razboi Semantic sau fie el Razboi Cu Proiectile Adevarate metafora asta scartaie. Este de fapt o noua relatie cauzala. Parca am mai intalnit pe un forum pe cineva care folosea astfel de relatii cauzale. Ca sa ajungem la esenta trebuie sa ne eliberam de cauzalitatea clasica. Imagineaza-ti altfel lucrurile. Intra in Razboi fara sa angajezi. Cum poti face asta? castiga un Razboi fara sa te angajezi direkt, frontal. Cum poti face asta?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 18 Feb 2004, 01:37 PM
Mesaj #294


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



Sa vedem acum cum deschide Semantiiiiic!
Semantic!Semantic!Semantic!
rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 18 Feb 2004, 01:50 PM
Mesaj #295


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (demigod @ Feb 17 2004, 02:56 PM)
Semantic wrote " > oricum eu nu as baga la gramada imagogogologia cu iconografia, din respect pentru iconografie.
diferentza este intre arta sacra si cea profana. "

Adica, care e diferentza?
Daca o vaca face in india o balega, si vreo 20 de indivizi rasi in cap ne spun ca vaca e sfanta, in consecinta balega e sfanta.
Prin urmare, orice alt rahat de bovina va avea ceva sacru in el, atata vreme cat respecta patternul existent in balega unei vaci sfinte.

E interesat de urmarit cultivarea imaginii in contextul relogiilor si bisericilor.
Ati observat ca in toate publicatiile Ienhovistilor apare un paradis desprins din atlasul zoologic, in care oamenii sunt intr-un decor verde, imbracati la costum, cu fetzele zambitoare si de toate rasele si culorile terrei, si mananca capsuni impreuna cu caprele, leii si tigrii?

Acum intrebarea mea pt SEMANTIC.
Care e diferentza intre arta sacra si cea profana? In contexttul ideii de imagine, evident!

Imi place Demigod.
Ma credeam destept dar faza cu balega m-a facut sa izbucnesc intr-un hohot de ras si mi s-a risipit toata gravitatea de mare smeher de magician si de scriitor si de consilier, adica am aterizat inapoi, vremelnic, desigur pentru ca de fapt sunt o Uriasa Meduza De Sens care face mici balegute in oceanul digitaaaaaaaaaaaaaal! Doamne, m-ai bucurat astazi! Unde-i Semantic sa-i halim patternul, ha, ha, ha! Cu dragoste si abjectieeee pentruuu Semantiiic!


Demigod, te salut bestial, meduzal si bufniliozal!
yikes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 18 Feb 2004, 02:02 PM
Mesaj #296


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (SEMANTIC @ Feb 18 2004, 07:01 AM)
Soterro,
nu inteleg ce vrei sa spui cu punctualitatea?
ca vasile roaita, avea navea treaba, tragea sirena la "...si trecute fix"? blink.gif

devil.gif Bai, Semantic, ia nu te mai lua de prietenii mei!
Vino incoace, la tata Bufnila!
Ia zi, tu, Bastus!
Esti agent de influenta?
Asa, metaforik vorbind? spoton.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Likurici
mesaj 18 Feb 2004, 02:06 PM
Mesaj #297


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 215
Inscris: 16 January 04
Forumist Nr.: 1.849



Ovidiu, iar te vei supara pe mine si iar ne vom impaca.
Pe 3 pagini am citit replicile tale si ale lui Semantic. Mesaje ironice. Tactica e pe alocuri aceeasi:
QUOTE
a durat ceva ! ma risc  si spun ca postul tau, din care am extras fragmentul de mai sus, imi aduce aminte de lecturile mele din Nae Ionescu, slabutz dealtfel. Sper ca ai depasit totusi aceasta faza a tragismului interbelic! Ah! Obsesia lui Parvan si a generatiei sale!

QUOTE
hai ca te-am stiu de la bun inceput, bai Semanticuleee, las-o tata si nu te mai arunca-n scheme digitale ca te rade lumeaaaaaaaaaaaaaa!

Ce aduci in plus?
QUOTE
prieteni, ia nu-l mai luati in seama pe Semanticu asta, stim cine se da indaratul lui

Iar vor sari cativa sa-l termine pe Semantic. Unii total aiurea. Vezi la Imagine cum a sarit Minerval si cat il judeca pe Aragorn, cand acum o luna a procedat mai rau decat el, dar acum si-a revenit subit. rofl.gif
Se va incheia si conflictul asta ca si cel de dincolo. Va dispare si Semantic si Aragorn cum a disparut si Corin.
O sa te citez:
QUOTE
Nu poate fi Negat, Exclus, Pierdut, etc. din ENCICLOPEDIE decat in momentul metafizic in care Enciclopedia este radiata din Registrul de Navigare
.
Cine radiaza enciclopedia, Ovidiu?
Nu vezi ca nu se inchid inelele si aici?

Acest topic a fost editat de Likurici: 18 Feb 2004, 02:07 PM


--------------------
"De cele mai multe ori ceea ce numim noi fericire e ceea ce nu cunoastem."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 18 Feb 2004, 02:23 PM
Mesaj #298


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (SEMANTIC @ Feb 17 2004, 02:38 PM)
QUOTE (Ovidiu Bufnila @ Feb 17 2004, 02:32 PM)
Iar cu precepte desuete?
Auzi, omule, cand cineva se citeaza avem de-a face cu instructionarea unor scenarii fie reale, fie virtuale.
Le poti desfasura?
Ai de gand sa inveti ceva in scoala asta sau vrei doar sa ardem gazu'?
Vrei sa ne jucam?
Ne jucam.
Dar pierzi.
Construieste repede cateva scenarii pentru AUTOCITARE.
Sa te vad!
Hai ca trece Istoria Maiestuoasa peste noi si ne prind veacurile batand apa-n piua.

O! Sefu' ?
de atatea scenarii ma imbolnavesc de scenarita! cry.gif
eu invatz mai bolovanos, dar ma straduiesc sad.gif

Semantic, DACA ESTI BARBAT, VIZUALIZEAZA-TE!
Daca esti PROFESIONIST, iesi gras pe faleza si spune: eu sunt kutare, am urmatoarele kompetente stiintifice sau literare sau filozofice sau pragmaetice si am venit sa ma razboiesc_ku matale care te dai mare sckriitor si mare grande konsilier de imagine si spui prostii la populatie sa aburesti omu' digital cu brashoaveeeeeeeeeee!
SEMANTIC, ORI, ORI:
Ori te vizualizezi asha ka mine, cu acte de identittae valabile, ori la mine esti BANNAT pe vecie virtuala.
Nu glumesk.

Ai fix CINCI(5) minute sa te dai cu Identitatea reala! REALA!
In rest, sigur, ne jukam si ne sparge in ce figuri vrei de la Barodinsky la Veceaslav de la Fukayama la Malpighi sau la Curvoiser sau Cuvier si Lamartine si Coover si Bush si cate si mai cati!

5 MINUTE!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 18 Feb 2004, 02:47 PM
Mesaj #299


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (Likurici @ Feb 18 2004, 02:06 PM)
Ovidiu, iar te vei supara pe mine si iar ne vom impaca.
Pe 3 pagini am citit replicile tale si ale lui Semantic. Mesaje ironice. Tactica e pe alocuri aceeasi:
QUOTE
a durat ceva ! ma risc  si spun ca postul tau, din care am extras fragmentul de mai sus, imi aduce aminte de lecturile mele din Nae Ionescu, slabutz dealtfel. Sper ca ai depasit totusi aceasta faza a tragismului interbelic! Ah! Obsesia lui Parvan si a generatiei sale!

QUOTE
hai ca te-am stiu de la bun inceput, bai Semanticuleee, las-o tata si nu te mai arunca-n scheme digitale ca te rade lumeaaaaaaaaaaaaaa!

Ce aduci in plus?
QUOTE
prieteni, ia nu-l mai luati in seama pe Semanticu asta, stim cine se da indaratul lui

Iar vor sari cativa sa-l termine pe Semantic. Unii total aiurea. Vezi la Imagine cum a sarit Minerval si cat il judeca pe Aragorn, cand acum o luna a procedat mai rau decat el, dar acum si-a revenit subit. rofl.gif
Se va incheia si conflictul asta ca si cel de dincolo. Va dispare si Semantic si Aragorn cum a disparut si Corin.
O sa te citez:
QUOTE
Nu poate fi Negat, Exclus, Pierdut, etc. din ENCICLOPEDIE decat in momentul metafizic in care Enciclopedia este radiata din Registrul de Navigare
.
Cine radiaza enciclopedia, Ovidiu?
Nu vezi ca nu se inchid inelele si aici?

Likuriciule,
wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 18 Feb 2004, 03:41 PM
Mesaj #300


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



Likuriciule nu ma supar, nu m-am suparat, nu ma voi supara pe NIMENI!
Omule, vrei sa intelegi ce-i cu NON-LINIARITATEA?
Singurul mare ADEVAR e ca NAVIGHEZ!
Ce-i cu ideile astea de hartie, suparare, impacare, provocare?
Sa ma faci praf?
Sau, sa ma faca praf Corin?
Corin se da de ceasul mortii pe www.tufaciviitorul.ro si a facut tot felul de exchibitii si aici. Ei si?
In plus, anonimatul e amuzant!
Sa ce?
Protectie?
Likurici, ai curajul nebun si spune, uite, domnule care te dai mare scriitor si mare consilier, eu sunt cutare si am competentele cutare si gata.
INCEPE COMUNICAREA!

E amuzant sa vezi cum seriile de Corini se revendica eliberatori digitali cand n-au curajul simplu de altfel de a se vizualiza.
Am construit e-groupuri unde oamenii s-au vizualizat fara prea multe ifose. Da, domnule, asta sunt.

Putem oricand sa construim masti, false razboaie, sa stam cu tone de carti in mana in fata calculatorului si sa inventam false identitati, false autoritati.

Eu am pornit cu mine insumi de-adevaratelea in Internet.

Ma puteti gasi oricind.
NAVIGHEZ LIBER!
Pentru ca sunt un OM LIBER!


.......fara papushele zambitoare.........fara jucariii..........e RAZBOI!

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Likurici
mesaj 18 Feb 2004, 04:05 PM
Mesaj #301


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 215
Inscris: 16 January 04
Forumist Nr.: 1.849



QUOTE
Likuriciule nu ma supar, nu m-am suparat, nu ma voi supara pe NIMENI!

De ce ai scris nimeni cu caps?
QUOTE
Likurici, ai curajul nebun si spune, uite, domnule care te dai mare scriitor si mare consilier, eu sunt cutare si am competentele cutare si gata.

Par a fi o persoana irationala?
QUOTE
Putem oricand sa construim masti, false razboaie, sa stam cu tone de carti in mana in fata calculatorului si sa inventam false identitati, false autoritati.

Ovidiu, am mai spus...oamenii intra pe forum cand fac si ei pauze mici sau dupa ce-si termina programul. Chiar iti imaginezi ca raspunde cineva cu cartea in mana?
QUOTE
Am construit e-groupuri unde oamenii s-au vizualizat fara prea multe ifose. Da, domnule, asta sunt.

Deci asta e inutil. Pana la urma acea scoala virtuala pentru novici se vroia de fapt concurenta intre profesionisti.
QUOTE
Eu am pornit cu mine insumi de-adevaratelea in Internet
.
E o optiune.
QUOTE
e RAZBOI!

Ti se pare!


--------------------
"De cele mai multe ori ceea ce numim noi fericire e ceea ce nu cunoastem."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SEMANTIC
mesaj 18 Feb 2004, 06:16 PM
Mesaj #302


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 103
Inscris: 11 December 03
Forumist Nr.: 1.447



QUOTE (Ovidiu Bufnila @ Feb 18 2004, 01:11 PM)
QUOTE (SEMANTIC @ Feb 17 2004, 10:23 PM)
demigod,
eu vorbeam la modul figurat,
arta sacra=iconografie- un demers care se revendica dinspre filosofie si istoria artei
arta profana= imagogogologie- un demers care se revendica dinspre psihologie, sociologie si istoria mentalitatilor


Prima se ocupa de semn
A doua de imagine

Cred doar ca "imagogogologia"- este o pseudostiinta- adica o stiinta imatura, in comparatie cu psihologia artei, sociologia artei, istoria artei etc.
Daca ne uitam la o catedrala putem analiza semnele sau imaginile.
Pentru unii Voronetzul este monumentul cu o incredibila culoare albastra si cu scene din viatza sociala, pentru altzii este semnul unui centru spiritual.

Exemplele cu vaca si cu iehovistii te incadreaza la imagologi. Nimic rau in asta daca itzi place descriptivismul statistic si daca din acesta potzi sa extragi o concluzie pertinenta dpdv stiitific (Draga Ovidiu, scuze ca folosesc asemenea barbarisme)


Ovidiu a scris:
"Noi romanii NE EXPLICITAM prin REFERINTA!"

Draga Ovidiu,
a durat ceva ! ma risc  jamie.gif  si spun ca postul tau, din care am extras fragmentul de mai sus, imi aduce aminte de lecturile mele din Nae Ionescu, slabutz dealtfel. Sper ca ai depasit totusi aceasta faza a tragismului interbelic! Ah! Obsesia lui Parvan si a generatiei sale!
Incep sa te citesc in alt registru ! dupa cum observi Vezi cat de mult sunt tributar referintelor?! He he he!

Bai, Semantic, eu nu l-am citit pe Ionescu. Da' cine ma rog eshti tu asa de capos de zici ca domnu' Ionescu e slabutz? Bai, da-te prins, da-te-n vizibilitate sa vad si eu cine eshti matele: filozof, profesor, sekutrist, mosadist sau kaghebist, lopatar, feroviar literat sau cine stie, premiul Nobel in carne si oaseeeeeeeeeee! Bai, Semantic, eu sunt foarte nervos ca matale le zici din burtanu' filozofic si adica ma incontrezi pe mine si ma faci de kakao, adica nu te lasi deloc manipulat sa vada lumea ce mare si bahar consilier de imagine sunt, mai da-te oleaca babardit din punkt de vedere filozofic, auzi, hai ca ne pierdem vremea cu tine, ca esti tafnos si te dai smecher pe carca noastra filozofica, prieteni, ia nu-l mai luati in seama pe Semanticu asta, stim cine se da indaratul lui, hai ca te-am stiu de la bun inceput, bai Semanticuleee, las-o tata si nu te mai arunca-n scheme digitale ca te rade lumeaaaaaaaaaaaaaa!
Este pe naiba tributar referintelor, habar n-ai de referinte, asculta acilea la barosanu, vino si te da vizibil sa vedem si noi daca ai ce tre' sa aiba un luptator semantic, nu mai absorbi cuvintele noastre aruncate-n oceanu' digital si nu mai da la moaca ca nu te pricepi! E klar, bai? devil.gif

Draga Ovidiu,
Ce de intrebari copilaresti pui? Nu te mai recunosc!

Cred ca pe forum este mult mai important ce spui decat cine esti, imi repet asta mereu, pentru ca ideile mele, ODATA POSTATE, apartzin forumului. Exact ce faci si tu cu atata generozitate, dar eu nu ma ridic pana la tine. Nici nu pot deveni, artficial, "oponentul" de care ai tu nevoie. Jocul tau continua, si al meu la fel. Ambele nu pot fi oprite si ambele sunt deschise din momentul in care ai initiat topicul. fara sa doresti asta, tu ai deschis mai multe jocuri, de neoprit, deschise si mai ales NON-LINIARE.

Diplome? cate vrei, dar nu vrei sa le stii, nu vreau, eu am trecut de mult de faza asta. O fi bine ? o fi rau? ce conteaza, atata vreme cat ma putetzi ignora in orice moment doritzi.

Cu aceasi simpatie!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 18 Feb 2004, 10:32 PM
Mesaj #303


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Please let me introduce my Sympathy... for irational and rational alltogether... for the past, present and future image of myself, you and the other around you...

Please allow me to introduce myself, I'm a man of wealth and taste / I've been around for long, long years I've stolen many a man's soul and aith / I was around when Jesus Christ had His moments of doubt and pain / I made damn sure that Pilate washed his hands and sealed his fate /
---
* Pleased to meet you, hope you guess my name, / but what's puzzling you, is the nature of my game /
---
I stuck around St. Petersburg when I saw it was time for a change / I killed the Czar and his ministers, Anastasia screamed in vain / I rode a tank, held a gen'ral's rank, when the blitzkrieg raged and the bodies stank /
---
* Pleased to meet you, hope you guess my name, / but what's puzzling you, is the nature of my game /
---
I watched with glee while your kings and queens, fought for ten decades for the gods they made / I shouted out "Who killed the Kennedys?", when after all it was you and me / So let me please introduce myself, I am a man of wealth and taste
And I lay traps for troubadours, who get killed before they reach Bombay /
---
Pleased to meet you, hope you guess my name, / but what's puzzling you, is the nature of my game /
---
Just as every cop is criminal, and all the sinners, Saints / As heads is tails, just call me Lucifer, 'cause I'm in need of some restraint / So if you meet me, have some courtesy, have some sympathy and some taste / Use all your well-learned politesse, or I'll lay your soul to waste /
---
Pleased to meet you, hope you guess my name, / but what's puzzling you, is the nature of my game /
---

The upper lines are ment not for distribution or any other actions that imply it. They stand as an argument for the art of manipulation, to master thoughts and shadows, in order to gain access to a higher level. Yet, the lines should not be used to mislead no person of good will. Long live and prosper! thumb_yello.gif

F.'.

Acest topic a fost editat de Minerval: 18 Feb 2004, 10:36 PM


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Soterro
mesaj 19 Feb 2004, 12:26 AM
Mesaj #304


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 42
Inscris: 30 January 04
Forumist Nr.: 2.041



Primesc un mesaj de la cineva 'virtual':
Te iubesc.

Cum sa-l interpretez?
1. cuvintele tale imi sunt lumina
2. hai sa te mangai pe capul ala patrat

Cine hotaraste sensul lor, parerea mea sau parerea celeilalte persoane?


--------------------
you chose to know not and that cannot be forgiven
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 19 Feb 2004, 09:23 AM
Mesaj #305


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



ALTERNATIVE CRITICE
o vedere asupra literaturii SF romanesti
Catalin-Badea GHERACOSTEA
editura Karmat Press, Ploiesti, 2001

KULT
antologie dark fantasy
Bogdan-Tudor BUCHERU Costi GURGU, Ana-Maria NEGRILA, Florin PATEA, Jean-Lorin STERIAN, Horia Nicola URSU,
editura Omnibooks, Satu Mare, 2001

CARTE DE MAGIE
Sergiu SOMESAN
editura Arania, Brasov, 2001

MOTOCENTAURI PE ACOPERISUL LUMII
un manifest al generatiei SF '90
editura Karmat Press, Ploiesti 1995

POSTUME
Jean-Lorin STERIAN
editura Amaltea, Bucuresti, 2002

IMPOTRIVA SATANEI
Don SIMON
editura Karmat Press, Ploiesti, 2001

LOSER
Catalin IONESCU
editura Pygmalion, Ploiesti, 2002

BLESTEMUL ABATIEI
Dan DOBOS
editura Nemira, Bucuresti, 2003

DESPRE SCIENCE FICTION
Radu Pavel GHEO
editura Omnibooks

DESPRE SINGURATATE SI INGERI
Michael HAULICA
editura Karmat Press, Ploiesti, 2001


TRIP-TIC
Liviu RADU
editura DACIA, Cluj, 1999


FRAGMENTALIA SAU PENULTIMUL RAZBOI MONDIAL
Catalin SANDU
editura MEDIA TECH, Isi, 2001


TURNURILE GEMENE
Robert DAVID
editura Omnibooks, Satu Mare, 2003

HAX GRID
Bogdan GHEORGHIU
editura NEMIRA, Bucuresti, 2003

Va dau aceste titluri pentru ca acesti scriitori sunt de exceptie iar structurile lor descriptive si narative sunt nu numai fermecatoare dar si foarte utile pentru un bun consilier de imagine. Un astfel de consilier poate invata de la scriitori cum sa instrumenteze un scenariu, cum sa descopere instructiunile unui personaj, fie el om de afaceri sau om politic. Sunt, de asemenea, toate la un loc, o lume fascinanta a jocurilor strategice.
Va doresc sa descoperiti savoarea si insurgenta acestor scriitori extrem de talentati si sper ca desfasurarile lor fictionale iti vor deslusi multe semne de intrebare asupra imaginii fie despre sine, fie despre lume.

__________________

Acest topic a fost editat de Ovidiu Bufnila: 19 Feb 2004, 10:37 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 19 Feb 2004, 10:59 AM
Mesaj #306


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (Minerval @ Feb 18 2004, 10:32 PM)
Please let me introduce my Sympathy... for irational and rational alltogether... for the past, present and future image of myself, you and the other around you...

Please allow me to introduce myself, I'm a man of wealth and taste / I've been around for long, long years I've stolen many a man's soul and aith / I was around when Jesus Christ had His moments of doubt and pain / I made damn sure that Pilate washed his hands and sealed his fate /
---
* Pleased to meet you, hope you guess my name, / but what's puzzling you, is the nature of my game /
---
I stuck around St. Petersburg when I saw it was time for a change / I killed the Czar and his ministers, Anastasia screamed in vain / I rode a tank, held a gen'ral's rank, when the blitzkrieg raged and the bodies stank /
---
* Pleased to meet you, hope you guess my name, / but what's puzzling you, is the nature of my game /
---
I watched with glee while your kings and queens, fought for ten decades for the gods they made / I shouted out "Who killed the Kennedys?", when after all it was you and me / So let me please introduce myself, I am a man of wealth and taste
And I lay traps for troubadours, who get killed before they reach Bombay /
---
Pleased to meet you, hope you guess my name, / but what's puzzling you, is the nature of my game /
---
Just as every cop is criminal, and all the sinners, Saints / As heads is tails, just call me Lucifer, 'cause I'm in need of some restraint / So if you meet me, have some courtesy, have some sympathy and some taste / Use all your well-learned politesse, or I'll lay your soul to waste /
---
Pleased to meet you, hope you guess my name, / but what's puzzling you, is the nature of my game /
---

The upper lines are ment not for distribution or any other actions that imply it. They stand as an argument for the art of manipulation, to master thoughts and shadows, in order to gain access to a higher level. Yet, the lines should not be used to mislead no person of good will. Long live and prosper! thumb_yello.gif

F.'.

"Magic"

By Ovidiu Bufnila

What are we confronted with in the fictional space?! That's a troubling question that any magician with self-esteem should ask you. I've always wondered this. Is the magician a hero? Is he a hero of the imagination or of the reality? While running along this fragile border, I can't help noticing that neighborhoods announce the limit. The fiction game and the game of reality create an unsuspected whirl. Virtual spaces in which the one who lacks experience may easily get lost. As long as the appearance of solidity of the substance is given by the stunning speed of the particle, then things lose their consistency and importance of things, in a reference system.

Magic may or may not exist. Perhaps this is not the most important aspect that I have to take into consideration. It's not the quantity but the quality, I state, making for a way I've crossed so many times, but it's the unbinding, the magnificence and misery of a text in the century ending. How do I build my hero in a world that demolishes the pedestals with such an amazing speed? Sure, everyone could build a hero. Daily food. Each of us is connected to a model of exemplary fiction. More or less. But accepting the fragile border between the reality and imagination, who's the hero? Whom shall I be like? Whom shall I follow? Whom shall I imitate? Whom shall I merge with? We are dangerously living in a world of images. These images swallow us, they clone us. They might be waving mirrors. Bent for fictional acts, the human being seems to lose its sense in a world, apparently suffocated by heroes.

Reporting yourself becomes the first step to manipulation. That's how you become vulnerable. Called to build images, magicians show themselves ungovernable. The magician eludes himself. He may just live simply, modestly, without the arrogance that spiritual wealth would offer you. The Magician doesn't work up the difference. Let's build heroes. The warrior shout of the writer, the Magician's smile. Writers build their heroes thoroughly. Some of them are more inspired; some others are waiting for the glory to come. Some of them are counting their books, others rewriting their debut book, convinced that the Model Reader will seize the difference. But the Universe is Hero or Text. In this case, only the Magician may bring a small sparkle in his work. As a Hero, the universe has a secret action. But the pressure of eternity and the discontinuity of Time, in large systems, cancel the action, the way we understand an action. As a Text, once again, the Universe might be properly interpreted by a magic act.

In a false way, mathematics supplies solutions to the mysterious equations. Why aren't beings immortal? If they did, then they could easily fill up the Universe. Moreover, why are beings so different?! Is this forecasting the universal interference? Today being a lion, tomorrow a jelly fish. Is there a boundary between fiction and reality or is it just interference? It's possible that the Magician, who started seeking the reality in mythical way, discovers that, in fact, all is just great exemplary fiction. In this, I would perceive the magnificence and the misery of philosophy. But if it's the time of New Philosophers or the time of a Hero, it is the acts that must answer, not the voices. Discontinuity could explain diversity. And diversity could show a certain fear. It would be a proof of the Hero's existence. The Hero does what he does out of fear and not out of courage. He is to fear the world's destruction ad that's exactly why he does what he does and this act defines him as a Hero. Diversity puts in cause the magician's existence. And the magician doesn't have a choice and he may or may not accept the explosion of forms, not as a whim but as an indication of the hidden plan of the world.

Bohème Magazine Online
http://www.boheme-magazine.net/july03/bufnila.html
Copyright © 2003 Ovidiu Bufnila. May not be reproduced or used without permission of the author.
Click here for our Copyright and Permissions Statement.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
SEMANTIC
mesaj 19 Feb 2004, 05:42 PM
Mesaj #307


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 103
Inscris: 11 December 03
Forumist Nr.: 1.447



scria cineva- MAGICUL este un mod de a fecunda lumea.

draga Ovidiu,

apropo de razboinic http://www.nouaromanie.ro/revista%20on-lin...3/eveniment.htm

ia uite acilea pattern ! mad.gif

Acest topic a fost editat de SEMANTIC: 19 Feb 2004, 06:34 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 20 Feb 2004, 08:03 AM
Mesaj #308


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



Semantic,
Tu l-ai scris sau face parte din lecturile tale?
Multumesc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 20 Feb 2004, 08:18 AM
Mesaj #309


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (SEMANTIC @ Feb 18 2004, 06:16 PM)
QUOTE (Ovidiu Bufnila @ Feb 18 2004, 01:11 PM)
QUOTE (SEMANTIC @ Feb 17 2004, 10:23 PM)
demigod,
eu vorbeam la modul figurat,
arta sacra=iconografie- un demers care se revendica dinspre filosofie si istoria artei
arta profana= imagogogologie- un demers care se revendica dinspre psihologie, sociologie si istoria mentalitatilor


Prima se ocupa de semn
A doua de imagine

Cred doar ca "imagogogologia"- este o pseudostiinta- adica o stiinta imatura, in comparatie cu psihologia artei, sociologia artei, istoria artei etc.
Daca ne uitam la o catedrala putem analiza semnele sau imaginile.
Pentru unii Voronetzul este monumentul cu o incredibila culoare albastra si cu scene din viatza sociala, pentru altzii este semnul unui centru spiritual.

Exemplele cu vaca si cu iehovistii te incadreaza la imagologi. Nimic rau in asta daca itzi place descriptivismul statistic si daca din acesta potzi sa extragi o concluzie pertinenta dpdv stiitific (Draga Ovidiu, scuze ca folosesc asemenea barbarisme)


Ovidiu a scris:
"Noi romanii NE EXPLICITAM prin REFERINTA!"

Draga Ovidiu,
a durat ceva ! ma risc  jamie.gif  si spun ca postul tau, din care am extras fragmentul de mai sus, imi aduce aminte de lecturile mele din Nae Ionescu, slabutz dealtfel. Sper ca ai depasit totusi aceasta faza a tragismului interbelic! Ah! Obsesia lui Parvan si a generatiei sale!
Incep sa te citesc in alt registru ! dupa cum observi Vezi cat de mult sunt tributar referintelor?! He he he!

Bai, Semantic, eu nu l-am citit pe Ionescu. Da' cine ma rog eshti tu asa de capos de zici ca domnu' Ionescu e slabutz? Bai, da-te prins, da-te-n vizibilitate sa vad si eu cine eshti matele: filozof, profesor, sekutrist, mosadist sau kaghebist, lopatar, feroviar literat sau cine stie, premiul Nobel in carne si oaseeeeeeeeeee! Bai, Semantic, eu sunt foarte nervos ca matale le zici din burtanu' filozofic si adica ma incontrezi pe mine si ma faci de kakao, adica nu te lasi deloc manipulat sa vada lumea ce mare si bahar consilier de imagine sunt, mai da-te oleaca babardit din punkt de vedere filozofic, auzi, hai ca ne pierdem vremea cu tine, ca esti tafnos si te dai smecher pe carca noastra filozofica, prieteni, ia nu-l mai luati in seama pe Semanticu asta, stim cine se da indaratul lui, hai ca te-am stiu de la bun inceput, bai Semanticuleee, las-o tata si nu te mai arunca-n scheme digitale ca te rade lumeaaaaaaaaaaaaaa!
Este pe naiba tributar referintelor, habar n-ai de referinte, asculta acilea la barosanu, vino si te da vizibil sa vedem si noi daca ai ce tre' sa aiba un luptator semantic, nu mai absorbi cuvintele noastre aruncate-n oceanu' digital si nu mai da la moaca ca nu te pricepi! E klar, bai? devil.gif

Draga Ovidiu,
Ce de intrebari copilaresti pui? Nu te mai recunosc!

Cred ca pe forum este mult mai important ce spui decat cine esti, imi repet asta mereu, pentru ca ideile mele, ODATA POSTATE, apartzin forumului. Exact ce faci si tu cu atata generozitate, dar eu nu ma ridic pana la tine. Nici nu pot deveni, artficial, "oponentul" de care ai tu nevoie. Jocul tau continua, si al meu la fel. Ambele nu pot fi oprite si ambele sunt deschise din momentul in care ai initiat topicul. fara sa doresti asta, tu ai deschis mai multe jocuri, de neoprit, deschise si mai ales NON-LINIARE.

Diplome? cate vrei, dar nu vrei sa le stii, nu vreau, eu am trecut de mult de faza asta. O fi bine ? o fi rau? ce conteaza, atata vreme cat ma putetzi ignora in orice moment doritzi.

Cu aceasi simpatie!

Semantic, esti simpatic.
Nu prea se vad diplomele.
Incearca altceva. Mai nuantat. Sa zicem ca esti consilierul de imagine al lui Theodor Stolojan. Spune-mi daca ai cadea pe spate cand toate ziarele ar scrie ca bazinetu' electoral al PNL a fost excavat de Lia Roberts. Bun. Cum ai rezolva chestiunea daca ar fi asa?
Vreau sa ne intelegem asupra unor lucruri si ma adresez intregii natiuni de forumisti: daca intrati in aceasta scoala, incercati sa fiti cretivi si inventivi, incercati sa renuntati la prejudecati si incercati sa fiti liberi. Daca un dialog despre campanii electorale va oripileaza sau va starneste ideea siluirii spiritului vostru sau fraudarea ideilor voastre nu va mai ostentiti sa postati mesaje aici. Nimeni nu umbla dupa IDEI! Din ceea ce se vede, se vede o bulversatiune imagistica haioasa. De ce? Din cauza de chichite istorice. Pentru cei care sunt mirati sau enervati sau oripilati de limbajul roccoco al consilierului de imagine cel mai mare si mai tare, bla, bla, bla, le spun sa stea linistiti. E autoironie.
Semantic, sa nu-ti imaginezi ca-mi faci mie vreun bine daca postezi mesaje. Pot vorbi si de unul singur. Cand am construit aceasta idee de scoala de consilieri de imagine ma asteptam la tot felul de kestii: sa vina niste mintosi sa faca pe nebunii, sa vina niste mintosi sa dea cu kalasnikoave sau cu UZI, etc, etc. Uite care e treaba, profesiunea asta de consilier de imagine nu e pentru tipi slabi. Ceea ce fac eu aici nu e nici literatura si nici aflare in treaba. Un consilier de imagine bun si foarte bun poate media intr-un conflict fie el de natura civila sau militara, sau politica. Sunt convins ca multi dintre tinerii care citesc mesajele voastre vor avea sansa intr-o buna zi sa ajunga consilieri de imagine. Nu pentru ca "au frecventat" aceasta aiurita non-liniaristica scoala ci pentru ca au ei talent.
Semanticule, baga gras, sa te vad.
A, daca-mi dai linkuri, zi-mi daca articolele sunt scrise de tine. Baga totusi un nume. Pune un nume fictiv. Asa de amorul artei. Aaaaa, eu nu pun linkurile astea sa ma dau mare, sa cititi ce-am scris ca ar fi indreptar sau de model.
Spune tu de ce o fac.

PS: Nu-mi esti rival nici invatacel. Atunci ce esti?

Acest topic a fost editat de Ovidiu Bufnila: 20 Feb 2004, 08:31 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SEMANTIC
mesaj 20 Feb 2004, 08:21 AM
Mesaj #310


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 103
Inscris: 11 December 03
Forumist Nr.: 1.447



doar l-am gasit, dar parea interesant apropo de cestiunea razboinicului
eu scriu rar si nu asemenea chestii
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 20 Feb 2004, 08:42 AM
Mesaj #311


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



Omule Semantic, am sa scriu un eseu cu titlul asta si ti-l dedic.
Hai, zi-mi cu Stolo ca pierdem vremea.
Multumesc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 20 Feb 2004, 08:48 AM
Mesaj #312


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (Soterro @ Feb 19 2004, 12:26 AM)
Primesc un mesaj de la cineva 'virtual':
Te iubesc.

Cum sa-l interpretez?
1. cuvintele tale imi sunt lumina
2. hai sa te mangai pe capul ala patrat

Cine hotaraste sensul lor, parerea mea sau parerea celeilalte persoane?

Sunt mult mai multe interpretari!
Ai gasit doar doua stari conflictuale: O ILUMINARE si UN TACTIL.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SEMANTIC
mesaj 20 Feb 2004, 08:54 AM
Mesaj #313


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 103
Inscris: 11 December 03
Forumist Nr.: 1.447



batalia pentru bazin electoral
- din cate il cunosc eu pe Stolojan pare rigid, are mania preciziei, este previzibil in argumentatie, nu inspira controlul asupra propriilor mecanisme de partid si altele (in scenariul D-1 - intra si inclinatzia lui spre aplicarea unor lovituri chipurile strategice fara o pregatire sau concentrare de resurse, tandemul cu Basescu nu il avantajeaza ca imagine personala). Avantajele nu le scriu aici ci mai la vale..
- Lia are avantajul unui succes story american, o mai buna pozitionare fata de totzi candidatii, este acceptata mai ushor pentru prezentza agreabila, dezavantaje: capcitatea de comunicare in limba romana, neadaptarea rapida la canalele de comunicare din Romania, etc.


Pasi pregatitori:
- sa invetze sa se relaxeze
- sa invetze sa zambeasca
- nu stie sa se uite in ochii interlocutorului
- sa invetze sa stea in picioare
- sa invetze "prezentza publica"- sa zicem mai pe sleau cum ar trebui sa dea mai multe semnale nonverbale de sporire a increderii

Strategia periferica:
- gestionarea prezentei publice impreuna cu Basescu- asociate evenimentelor politice si nu tocshourilor
- reorientarea setului de informatzii personale disponibile pentru media privind profilul personal, de la ce stie si ce a facut- la ce vrea sa stie si cum face- chestie care il face mai dinamic si mai "ordinary people'

Strategia centrala:
- reierarhizare a temelor de discurs pentru evitarea suprapunerii cu mesajul Liei
- valorificarea potentzialului sau mai ridicat de a gasi oprtunitatzi de prezentza la evenimente publice, portfoliul sau de relatzii personale este imens si nu este folosit prea mult
- evidentzierea propriului "succes story" personal si nu sablonard "tehnocratic"
- deschiderea discursului spre teme nonpolitice

Poate mai sunt si altele
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 20 Feb 2004, 09:22 AM
Mesaj #314


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



Da! Da! Da! yikes.gif
Da, Semantic!
Sa-mi bag picioarele daca nu-i ka lumeaaaaaaaaaaa! rofl.gif
Omule, esti bun. Perfect.
Asta-i o analiza din care tragem la greu o gramada de kestii mishto. Bun.
Sa incercam sa le descalcim: de ce e previzibil in argumentatie?
Multumesc, Semanitc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SEMANTIC
mesaj 20 Feb 2004, 09:47 AM
Mesaj #315


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 103
Inscris: 11 December 03
Forumist Nr.: 1.447



QUOTE (Ovidiu Bufnila @ Feb 20 2004, 09:22 AM)
Da! Da! Da! yikes.gif
Da, Semantic!
Sa-mi bag picioarele daca nu-i ka lumeaaaaaaaaaaa! rofl.gif
Omule, esti bun. Perfect.
Asta-i o analiza din care tragem la greu o gramada de kestii mishto. Bun.
Sa incercam sa le descalcim: de ce e previzibil in argumentatie?
Multumesc, Semanitc.

caracterul previzibil al argumentatiei este dat de habitusurile profesiunii sale de baza- economist
- selecteaza argumentele de natura descriptiva si care se integreaza in sfera cauzal-rationala a unor modele de argumentatzie

Nu vezi ca ele este adeptul sporturilor individuale si nu de echipa: schi, tenis. Deci se bazeaza pe cunostintele/fortzele acumulate si nu pe situatiile create de o echipa.
He he he, cat profiling de la distanza vrei sa ii facem ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

19 Pagini V  « < 7 8 9 10 11 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 14 May 2024 - 02:43 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman