HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

30 Pagini V  « < 26 27 28 29 30 >  
Reply to this topicStart new topic
> Arme De Foc, Ati tras... aici va e locul !
dcrist
mesaj 27 Mar 2009, 08:20 PM
Mesaj #946


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 28
Inscris: 2 November 08
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 12.246



Nu am afirmat ca sunt experimentat, las pe altii experimentati sa ne lumineze cu privire la greselile care sunt in film, de suparat nu am de ce dar astept de la altii care stiu mai mult sa ne invete si pe ceilalti cei care nu stim thumb_yello.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 27 Mar 2009, 09:08 PM
Mesaj #947


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



thumb_yello.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 28 Mar 2009, 04:06 PM
Mesaj #948


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Salut din nou! Tragatorul a schimbat automat incarcatorul fara sa verifice daca cu adevarat terminat cartusele. Nu mereu pistolul nu trage din cauza sfarsitului munitiei. Faptul ca a schimbat automat arata ca a numarat focurile, alta mare greseala mai ales cand nu e vorba de tir sportiv.

Corect s-a lasat jos la schimbare, dar de ce pe loc si nu un pas in dreapta sau stanga?? La schimbare s-a uitat la ce face pierzand din ochi adversarul ( tinta in cauza asta ). Shimbarea a durat mult timp. Si ultima intrebare la care nu am raspuns.....de ce s-a sculat din nou in picioare?? Data tot ai coborat la sol si nu ai de gand sa inaintezi, continui sa tragi de jos.

O Duminica stralucita......

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 28 Mar 2009, 04:06 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Rovaniemi
mesaj 28 Mar 2009, 09:59 PM
Mesaj #949


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565



O, doamne, ce căutător de nod în papură e şi SORIN ăsta! Un adevărat profesionist semidoct, ce să mai ...

Şi în plus, trăgătorul de ce n-avea bască?!? crucea mamii lui de trăgător!!



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 28 Mar 2009, 10:22 PM
Mesaj #950


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Probabil faci parte din gasca lui Abis!
E al doilea atac la persoana fara sa-ti fac nimic!
La al 3-lea te rog sa-mi dai un loc de intalnit.....sa- vorbim intre 4 ochi
mwah1.gif mwah1.gif mwah1.gif mwah1.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dcrist
mesaj 29 Mar 2009, 10:13 AM
Mesaj #951


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 28
Inscris: 2 November 08
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 12.246



QUOTE(SORIN @ 28 Mar 2009, 05:06 PM) *
Salut din nou! Tragatorul a schimbat automat incarcatorul fara sa verifice daca cu adevarat terminat cartusele. Nu mereu pistolul nu trage din cauza sfarsitului munitiei. Faptul ca a schimbat automat arata ca a numarat focurile, alta mare greseala mai ales cand nu e vorba de tir sportiv.

Corect s-a lasat jos la schimbare, dar de ce pe loc si nu un pas in dreapta sau stanga?? La schimbare s-a uitat la ce face pierzand din ochi adversarul ( tinta in cauza asta ). Shimbarea a durat mult timp. Si ultima intrebare la care nu am raspuns.....de ce s-a sculat din nou in picioare?? Data tot ai coborat la sol si nu ai de gand sa inaintezi, continui sa tragi de jos.

O Duminica stralucita......

Sorin.
Din toate ,,greselilile" pe care tu le-ai vazut as fi de acord doar cu una cea in care la schimbare scapa din ochi adversarul, la restul nu sunt de acord, de ce trebuie sa te lasi in jos cind schimbi incarcatorul, tuseste pistolul daca o faci in picioare? si de ce treb in momentul cind il schimbi sa nu ai cartus pe teava? asta scade timpul efectuat cu reincarcarea si nu te lasa descoperit intr-un caz real cu arma descarcata si cu mansonul in spate avind nevoie de citeva fractiuni de secunda in plus sa dai drumul mansonului si sa reiei linia de ochire,nici cu baletul nu sunt de acord ce semnificatie ar avea un pas lateral? in poligon nici una si in caz real oricum nu apari in fata unui agresor inarmat ca in vestul salbatic fata in fata ci folosesti orice obstacol care te-ar putea proteja, copaci, masini, borduri, etc. Asta e parerea mea, altii pot avea altele, fiecare gindeste si actioneaza asa cum crede de cuvinta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 29 Mar 2009, 01:36 PM
Mesaj #952


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Coborarea si pasul lateral se fac pt. a iesi din linia de foc a adversarului......asta e scopul!Se poate schimba si cu glont pe teava, dar cum stii ca schimbi la ultimul cartus ramas si nu-ti raman alte cartuse in incarcator?? Tocmai alea aruncate pe jos au sa-ti lipseasca la sfarsit. Singura posibilitate sa schimbi la ultimul cartus ar fi sa le numeri.....vreau si eu sa vad pe ala care poarta schimburi de foc si numara cartusele!

In legatura cu obstacolul......daca e langa tine, normal sa te folosesti! Daca nu e nu poti face semn adversarului sa te astepte pana gasesti un obstacol. Ce-ti ramane de facut e sa scoti cat mai repede pistolul si sa tragi o rafala cat mai repede posibil pana cade!

Nu orice copac poate fi obstacol iar masinile sigur nu. Dar sa tragi din lateral dupa motor, doar motorul poate fi obstacol!

dcrist.....cu tine discut si nu ma cert thumb_yello.gif Poate am sa invat si eu ceva de la tine!!

Sorin.

Acest topic a fost editat de SORIN: 29 Mar 2009, 01:38 PM


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dcrist
mesaj 29 Mar 2009, 03:26 PM
Mesaj #953


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 28
Inscris: 2 November 08
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 12.246



Cine se cearta? de acea intram pe forumuri sa invatam unii de la altii, e posibil sa iti ramina ceva cartuse in incarcator, dar daca ai mai multe incarcatoare la tine si nu numai 2 cum se obisnuieste la noi nu este o mare tragedie, la 2 incarcatoare s-ar putea sa fie, oricum daca ajungi sa trebuiasca sa schimbi incarcatorul deja problema e groasa si iti vei dorii sa nu ai numai 2 incarcatoare la tine. thumb_yello.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 29 Mar 2009, 08:37 PM
Mesaj #954


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Sau doua de 33 de cartuse fiecare! ohyeah.gif

O super Saptamana tuturor!!

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 30 Mar 2009, 07:33 AM
Mesaj #955


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Merci SORIN.... thumb_yello.gif

Mai, eu am tras relativ recent cu un Sig Sauer (mosquito).
Cand magazia s-a epuizat, culata a ramas in pozitia retrasa ca mai la toate armele de mana semiautomate, .
Se scotea magazia goala si se introducea una plina, iar in momentul in care aceasta intra in lacasul ei, culata revenea in pozitia normala antrenand in miscarea ei un cartus nou in camera de explozie.
Care va sa zica: tragi pana termini totul din incarcator, cu un gest scurt apesi butonul de eliberare al magaziei si cu cealalta mana introduci in pistol incarcatorul nou care si plaseaza cartusul pe teava...cat poate dura ???

Auzisem ca si la Beretta e la fel..

In fine uite si pistolul cu care am tras (si care in treacat fie spus doteaza niscaiva servicii din Romanica)



--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dcrist
mesaj 30 Mar 2009, 11:58 AM
Mesaj #956


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 28
Inscris: 2 November 08
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 12.246



Nu se elibereaza singura culata dupa introducerea magaziei pline, trebuie sa o faci tu, cu Sig nu am avut placerea sa trag inca, dar la Beretta, Jericho, S&W, Steyr, Glock, Cobra, Macarov, TT, Carpati,cu astea am tras de-a lungul timpului, se face manual actionind pirghia care apare in poza cu Sig de mai sus cea cu 3 striatii de deasupre butonului care elibereaza incarcatorul, posibil la Sig sa aiba ac facilitate cu prima ocazie o sa studiez problema.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 30 Mar 2009, 03:20 PM
Mesaj #957


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Ma bucur sa te vad inapoi pe "baricade" Dude thumb_yello.gif

Cu toate ca nu sunt adeptul calibrelor mici, sunt sigur ca ti-a facut placere sa tragi cu Sig. Celebra firma, mai ales modelele 226 si 228 renumite pt. mechanismul de tragaci usor, sub 2.5 kg. Pana la aparitia polimerelor, aceste modele au fost in dotarea fortelor de politie speciale, grupe CT si comandouri armate. Pana si azi mai exista grupe ce n-au renuntat definitiv la ele.

In legatura cu culata.....precum a spus dcrist culata trebuia sa ramana in spate pana apesi pe buton. Dar de multe ori schimbarea se face violent cu lovitura in dosul magaziei ca asigurare ca a intrat pana la capat! Aceasta lovitura poate duce la scaparea culatei de pe axa butonului si aluneca inainte. Daca culata ia cartusul ce asteapta si-l introduce cum trebuie, nu e bai....ai mai acstigat zecime de secunda......problema e atunci cand " buzele " magaziei sunt tocite sau deschise si de la lovitura cartusul sare in sus inainte sa fie preluat de culata si inainte ca asta sa se inchida.....aia ramai cu un cartus prins pe diagonal in afara culatei! Problema cunoscuta mai ales la Beretta 92 si copia ei Taurus P-92!

Daca te uiti bine la pistol ai sa vezi pe el 5 butoane si nu 3 ca la majoritatea pistoalelor sau doar 2 ca la Glock. Pe culata vezi botonul de blocare ( majoritatea le au pe corp si unele nu au deloc) sub el vezi butonul de blocare a culatei in spate daca vrei sa desfaci pistolul, la mijloc ala cu trei dungi e butonul de detonare sigura a hammerului ( DA ) cand ai cartus pe teava, in stanga lui e butonul de blocheaza si deblocheaza culata la schimbare si jos pe maner ai butonul de prindere si deblocare a magaziei.


QUOTE
Care va sa zica: tragi pana termini totul din incarcator, cu un gest scurt apesi butonul de eliberare al magaziei si cu cealalta mana introduci in pistol incarcatorul nou care si plaseaza cartusul pe teava...cat poate dura ???


Nu cred ca cineva a masurat exact durata unei schimbari, dar nu trebuie sa mai mult decat 1, 1.5 secunde! Pot sa-ti dau exemple de trageri, schimbari si iar trageri, durate ce pot fi calculate cu precizie de Pact-uri. Cunosc persoane care au facut celebrul El Presidente in mai putin de 5 secunde!!

El presidente e un exercitiu de baza la boboci IPSC ......doua magazii de 6 cartuse fiecare, 3 tinte diferite, tragatorul sta cu spate la ele si punctaj maxim 60 de puncte! Te intorci, tragi cate doua in fiecare tinta, schimbi si iar cate doua in fiecare tinta si toate in centrul de 5 puncte! Pe timpuri inainte sa parasim poligonul faceam cu prietenii aceasta proba ca sa stim cine plateste berea in ziua respectiva ohyeah.gif

Dude...ma bucur sa te vad din nou!!


Sorin.


ps. mamaaaaaa ce debit am avut azi rofl.gif rofl.gif


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 30 Mar 2009, 03:26 PM
Mesaj #958


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Mesaj dublu! Scuzari!!

Sorin.

Acest topic a fost editat de SORIN: 30 Mar 2009, 03:27 PM


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dcrist
mesaj 30 Mar 2009, 04:54 PM
Mesaj #959


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 28
Inscris: 2 November 08
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 12.246



http://www.youtube.com/watch?v=GL7RQ-WRmxk...feature=related thumb_yello.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 30 Mar 2009, 05:22 PM
Mesaj #960


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Vreau sa vad din spatele lui focus pe tinta!! Pana atunci nu se pune.... Daca vrei am sa-ti pun un film in care un Glock trage 150 cartuse pe avtomat!

De apasat pe tragaci e simplu de tot.............

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 30 Mar 2009, 10:06 PM
Mesaj #961


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



O tai la culcus prieteni! Cand aveti timp, priviti aici un El Presidente!!!

http://www.youtube.com/watch?v=6a6RkIakTx8

Noapte buna....

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 31 Mar 2009, 07:28 AM
Mesaj #962


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Si eu ma bucur de revedere...Pe bune thumb_yello.gif
Dar mai ales ma bucur de reluarea dialogului.


Asa cum bine ai observat SORIN aia e o arma mica (ca forma). Nu am inteles niciodata de ce serviciile secrete folosesc cu precadere calibrele mici.
E de inteles de ce se prefera o arma mai mititica care poate fi si mai usor disimulata, insa exista si pistoale mici care folosesc calibre mari (Glock, are cred cateva).

Mai Sig este intr-adevar o arma interesanta, totusi din ce am utilizat eu in ultima vreme in .22LR, Walther P22 mi-a facut cea mai placuta impresie.
Nu zic ca ar fi mai bun, dar avea o tinuta mult mai adecvata (forma manerului ce permite ochirea intuitiva, chiar si de la sold, m-a castigat de fiecare data cand vine vorba de arme de mana). P22, desi pare miniatural, se aseza bine in mana si mai ales a functionat ca uns...Nemteste as adauga.

Am gasit un exercitiu aici, si o fotografie:





si inca una, de data asta in "tinuta de gala":



Acum, dcrist, si eu am tras cu Beretta si cu Makarov si cu Tula Tokarev (furat ca in codru dupa Browning) si cu Carpati....sincer marturisesc ca nu am fost deloc atent la acel aspect. Nici cu Sig nu as fi obsevat daca nu mi-ar fi fost atrasa atentia in mod special de catre personalul de la tragere. Eu am un Walther PPK si vreau sa te sigur ca printr-o modificare relativ simpla pot obtine acelasi efect. Nu indraznesc eu sa o fac pentru ca de abia am trecut de recensamantul armelor si sti cum se pune problema acolo, insa doar pilind un picut ceva si adaugand un stift undeva pot face aceasta arma sa traga foc automat si sa realizeze acea miscare.

La PPK dupa tragerea ultimului cartus din magazie gheara extractoare a culatei ramane blocata in elementul incarcatorului care impinge cartusele in sus. Cand scoti incarcatorul culata se deblocheaza si revine la normal. Esti un tip istet din cate am putut sa vad. Te las asadar sa meditezi singur la asta, asigurandu-te totodata ca exista chiar mai multe rezolvari pe care nu le pot comenta aici fara sa ma expun unor riscuri.

Acest topic a fost editat de The Dude: 31 Mar 2009, 07:51 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dcrist
mesaj 31 Mar 2009, 09:59 AM
Mesaj #963


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 28
Inscris: 2 November 08
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 12.246



Daca sunt foarte uzate armele incep sa traga foc automat, am observat asta la citeva categorii de arme care erau f uzate unele in speta niste TT cu care pina la urma am refuzat sa mai trag cu ele, se dezmembrau in mina in timpul tragerii din 8 arme cu care plecam sa tragem veneam cu 4 in bucati,de altfel TT mi-a placut ca arma dar nu in stadiul in care se aflau alea, le-am zis sa traga cine vrea cu ele eu nu mai am chef sa-mi pun pielea in saramura pt niste idioti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 31 Mar 2009, 01:15 PM
Mesaj #964


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Salut prieteni!


QUOTE
Nu am inteles niciodata de ce serviciile secrete folosesc cu precadere calibrele mici.


Au folosit in mai multe cazuri inainte ca sa se fi descoperit munitia Frangible...de exemplu in aviatia publica! Mai mult nu e cazul sa dezvolt subiectul!

QUOTE
E de inteles de ce se prefera o arma mai mititica care poate fi si mai usor disimulata, insa exista si pistoale mici care folosesc calibre mari (Glock, are cred cateva).


Exact...spre exemplu Glock 26 sau Taurus Millenium! Oricum eu prefer pistoale mai greu de disimulat, dar cu putere de foc mult mai inalta! Personal, in ecuatia numar de cartuse sau calibru, prefer numarul si nu calibrul ( cu conditia sa nu fie sub 9x19 )! Cu adevarat a avut dreptate dcrist cand a spus ca daca ajungi la faza de a schimba magazia la pistol, deja ai ajuns in o faza complicata!! Dupa mine, daca n-ai culcat adversarul in primele trageri, deja esti in belea, dar:

Spre deosebire situatiile statice in poligoane la antrenament sau exercitii IPSC, in real situatia poate fi mult mai complicata si sigur mult mai dinamica.....de aici revine importanta fiecarui cartus!

O zi super....

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 31 Mar 2009, 01:45 PM
Mesaj #965


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Inca ceva ce abia acum am observat!!
QUOTE
La PPK dupa tragerea ultimului cartus din magazie gheara extractoare a culatei ramane blocata in elementul incarcatorului care impinge cartusele in sus. Cand scoti incarcatorul culata se deblocheaza si revine la normal. Esti un tip istet din cate am putut sa vad.


Nu stiu sau cunosc PPK, dar din ce ai scris mai sus reiese cea mai imposibila anomalie! blink.gif

QUOTE
Cand scoti incarcatorul culata se deblocheaza si revine la normal.


Atunci de ce a ramas blocata....ce farmec a avut?? jamie.gif Oricum, am sa-ti explic de ce e imposibil!!

Cand se termina cartusele, targa lor asimetrica ( fii atent la partea din stanga ) ridica Slide stop-ul in sus si blocheaza slide-ul in spate! Singurul scop e sa-ti usureze manevra de schimbare si de a elimina o a doua armare!!

Cand culata ( slide ) ramane blocata, functioneaza pe ea doua forte asimetrice...arcul culatei Recoil spring contra arcul Slide stop-ul...din cate stiu eu, primul e mult mai tare si nu invers!

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 31 Mar 2009, 02:32 PM
Mesaj #966


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



gheara extractoare a culatei ramane blocata in elementul incarcatorului care impinge cartusele in sus.
De obicei culata ramane in pozitia inapoidupa tragerea ultimului cartus si tot asa ramine dupa ce scoti incarcatorul gol...il pui pe ala plin, apesi pirghiuta aia din lateral, culata revine in pozitia fata si introduce automat cartus pe teava...Asa ca daca revine dupa ce scoti incarcatorul gol, practic mai apare o miscare in plus pt a introduce cartus pe teava....oricum sint curios daca exista vreo arma care sa se comporte asa cum zici tu....Ma gindesc ca totusi ar fi destul de greu sa scoti acel incarcator gol, practic ar trebui sa tragi de el, nu ar cadea singur...


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 31 Mar 2009, 08:19 PM
Mesaj #967


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Oooooooooo...ce onoare coane bdl thumb_yello.gif

Daca il gasim si pe mutulica o punem de poker ca pe timpuri ohyeah.gif ohyeah.gif

Regards...........

Sorin.

btw. PPK. Dude, ai cumva unul 0.380? Acum am venit de la poligon, am cautat pe lista membrilor inregistrati si am dat de un PPK .380...daca nu gresesc ala nu avea slide stop!


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 1 Apr 2009, 03:11 AM
Mesaj #968


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Salutari tuturor,
Nu prea am mai avut timp de Han in ultima vreme, de arme nici atit....dar cit de curind voi face o vizita la poligon sa vad daca ma mai tine balamaua....Ca arma tot aia o am, incerc sa pun o poza cu ea.....Scuze pt calitatea pozei, e facuta cu telefonul...

Acest topic a fost editat de bdl: 1 Apr 2009, 03:12 AM
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  0331092042.jpg ( 319.63K ) Numar descarcari: 11
 


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 1 Apr 2009, 09:50 AM
Mesaj #969


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(SORIN @ 31 Mar 2009, 02:45 PM) *
Nu stiu sau cunosc PPK, dar din ce ai scris mai sus reiese cea mai imposibila anomalie! blink.gif
Atunci de ce a ramas blocata....ce farmec a avut?? jamie.gif Oricum, am sa-ti explic de ce e imposibil!!

Cand se termina cartusele, targa lor asimetrica ......


Asta e....nu e nicio anomalie. La PPK, un pistol destul de modest pentru acest secol, dar care in secolul trecut a fost top (James Bond utiliza o astfel de arma in primele serii), la PPK spuneam cartusele (sapte la numar) intra in magazie in linie si nu asimetric. Gheara extractoare le trage pe rand din magazie si le introduce pe teava pana la ultimul cartus ( rolleyes.gif omagii lui Sergiu Nicolaescu). Dupa ce il baga si pe asta, la cea din urma revenire se opreste in piesa metalica care impinge in sus cartusele sub presiunea arcului de la incarcator, nemaiavand pe cine sa conduca in camera de explozie.

Cand apesi butonul de eliberare al magaziei aceasta cade in jos. Gheara nu o poate pastra in pistol din cauza formei usor conice a piesei aleia.
Chiar daca marea majoritate a armelor nu au posibilitatea de "a lega" incarcatoarele intre ele, nici PPK-ul meu nu o are, ea poate fi foarte usor "fabricata". thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de The Dude: 1 Apr 2009, 10:10 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 1 Apr 2009, 03:34 PM
Mesaj #970


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



E f posibil Dude, eu am judecat prin prisma armelor moderne...dar in situatia asta nu te mai contrazic pt ca tu ai pistolul in mina ....


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 1 Apr 2009, 05:18 PM
Mesaj #971


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Dude prietene!!

Ce rost are blocarea slide-lui daca imediat cum scoti magazia scapa inainte?? Tot trebuie sa-l armezi manual! Singurul PPK la care nu am vazut slide stop a fost unul de calibru 380 ( 9x17 ) si daca nu gresec se numeste PPKS!

Dar la ala slide-ul nu se blocheaza!

Gheara extractoare (extractor ) nu trage si nu baga nimic pe teava...ea doar se blocheza pe tub doar dupa ce cartusul a fost bagat in intregime in teava.

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 1 Apr 2009, 05:50 PM
Mesaj #972


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Absolut niciun rost !!!
Iar PPK nu are nici slide stop in sensul clasic; culata se blocheaza in pozitia retrasa in piesa aia a incarcatorului.
Nici n-am spus altceva.

QUOTE(The Dude @ 1 Apr 2009, 10:50 AM) *
Chiar daca marea majoritate a armelor nu au posibilitatea de "a lega" incarcatoarele intre ele, nici PPK-ul meu nu o are, ea poate fi foarte usor "fabricata". thumb_yello.gif



QUOTE
Gheara extractoare (extractor ) nu trage si nu baga nimic pe teava...ea doar se blocheza pe tub doar dupa ce cartusul a fost bagat in intregime in teava.



unsure.gif unsure.gif ......si totusi, cine il convinge pe cartus sa intre singur in camera aia ??





--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 1 Apr 2009, 06:36 PM
Mesaj #973


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Dude!!
http://guns4u.info/wp-content/uploads/2007/10/m31.gif
Vezi aici......simplu de tot!!

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 2 Apr 2009, 09:09 AM
Mesaj #974


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



thumb_yello.gif .....right my friend !!

...acum, modificarea aia pe care ca probabil Sig Mosquito o are din fabrica, desi fotografia de pe net pe care am postat-o eu arata clar parghia de slide stop, modificarea ce pentru PPK este destul de simpla... hmm.gif ....m-ar putea lansa in lumea afacerilor yeah.gif


Adica....vreau pentru ca sa zic ca daca schimbi incarcatorul si scutesti timpul pe care l-ai putea pierde cu declansarea parghiei ai putea fi mai rapid cu cateva fractiuni de secunda. In situatii de real combat fractiunile de secunda pot face diferenta dintre invins si invingator...

hmm.gifhmm.gifhmm.gif....am sa propun la Browning.....hmm.gif...le cer un mic bulion pe patent...e mult, e putin hmm.gif



--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 2 Apr 2009, 06:10 PM
Mesaj #975


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Salutari!!

Singura explicatie rationala la faza cu PPK-ul tau e urmatoarea......blocarea culatei te anunta ca ai terminat munitia! In rest nu am gasit ceva logic!

Declansarea pargiei trebuie facuta automat in timpul in care ridici pistolul din nou spre tinta! E nevoie de antrenament nu joaca!


Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 3 Apr 2009, 07:04 AM
Mesaj #976


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Asta trebuie sa fie....desi....


hmm.gif ...de parca n-ai afla oricum o data cu primul clik in gol. Una din marile probleme ale acestei arme consta in felul in care a fot conceputa rampa. Pistolul asta e copia aproape fidela a unui prototip ce a fost realizat special pentru Adolf Hitler pe la sfarsitul ww2. Der Führer ceruse o arma semiautomata de tip psitolet, adica cu dimensiunile cat mai reduse in raport cu calibru. Din cate cunosc chiar cu aceast pistolet s-a si impuscat (dupa ce servise in prealabil fiola).

Eu insumi am avut probleme pe care le-am rezolvat doar partial utilizand numai munitia indicata de producator (umarex).
Rampa e prea scurta si din acest motiv panta prea accentuata. La o succesiune rapida de focuri al treilea, sau al patrulea cartus e aruncat fie prea sus, fie prea putin oblic si apare riscul blocarii culatei. La modele mai noi (am vazut recent niste PPK-uri de autoaparare cu bile de cauciuc) rampa e modificata.

PS. Da calibrul este 9x17

PS.'
QUOTE
Daca il gasim si pe mutulica o punem de poker ca pe timpuri !!
........ nu si fara motanul zombie (Dead-Cat)

Acest topic a fost editat de The Dude: 3 Apr 2009, 07:08 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 3 Apr 2009, 02:30 PM
Mesaj #977


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE(The Dude @ 3 Apr 2009, 08:04 AM) *
Asta trebuie sa fie....desi....
hmm.gif ...de parca n-ai afla oricum o data cu primul clik in gol.


Un clik gol nu inseamna neaparat golirea magaziei.....poate fi si un cartus care n-a explodat, poate fi cazul unei magazii ce a iesit din greseala in timpul tragerii! In aceste faza culata nu se blocheaza!!

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 3 Apr 2009, 04:56 PM
Mesaj #978


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Dude!!

E un baiat Florin care are nevoie de ajutor...poate renunti si tu la o cutie de cartuse si contra pret il ajuti si tu thumb_yello.gif

Tare as vrea sa aratam ca sunte tari nu numai la trageri, ci si la inima!

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 3 Apr 2009, 06:01 PM
Mesaj #979


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Multumesc de avertizare SORIN thumb_yello.gif
Florin are deja un prieten in plus. Am sa vad cum pot face expeditia cat mai repede pentru ca sunt in continua miscare.

Doua lucruri peste care am trecut prea usor:

1. Tu care te vezi cu poligonul atat de frecvent ,cate cazuri de cartuse care nu explodeaza ai intalnit in ultima vreme ??? si daca raspunsul e afirmativ din care munitie ai avut cel mai frecvent evenimente si pe care arme ???

2. OK, deci in cazul celui care asigura securitatea unui zbor un calibru si o arma mai mica isi au rostul lor; dar eu stiu ca Mosadul ii rezolva pe cei condamnati exclusiv cu Berreta 22LR....intr-o epoca (ex. pedepsirea atentatorilor de la JO din Munchen) era aproape o semnatura. Eu in locul lor as fi utilizat un .44 mad.gif sa aiba de ce sa se ingrozeasca teroristii



--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 3 Apr 2009, 07:00 PM
Mesaj #980


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Dude..merci pt. gest thumb_yello.gif

QUOTE
1. Tu care te vezi cu poligonul atat de frecvent ,cate cazuri de cartuse care nu explodeaza ai intalnit in ultima vreme ??? si daca raspunsul e afirmativ din care munitie ai avut cel mai frecvent evenimente si pe care arme ???


Multe...dar nu din cauza firmei! Din cauza ca nu au fost intretinute cu trebuie !!

De asemenea vad pistoale polimere fara hummer la care arcul e deja slab!! Si nu fac fata la capse tari gen Fiocchi!!

Inca odata merci de gest...

Sorin!

Acest topic a fost editat de SORIN: 3 Apr 2009, 07:01 PM


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

30 Pagini V  « < 26 27 28 29 30 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 11:17 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman