HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Forum Arhiva

Forum Read-Only. NU pot fi trimise mesaje noi.

> An Electoral, lupte si dispute politice
Petru
mesaj 8 Jan 2004, 03:20 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Pentru cei care au asistat pana acum la cele cateva lupte electorale care au avut loc pana acum, vorbele aruncate la intamplare, calomniile, insultele, atacurile la persoana par sa fie ceva cat se poate de firesc, natural si poate caracteristic politicii romanesti. Anul 2004 se anunta extrem de "furtunos" din acest punct de vedere si se pare ca ai nostri politicieni nu ne vor "dezamagi" nici de asta data.
Dar cum inca nu asistam la o batalie pe programe politice, poate ar trebui sa ne intrebam la modul cel mai serios care sunt ofertele politice ale partidelor din acest moment. Cu alte cuvinte, de ce sa mergem la vot si sa alegem cutare personaj sau partid?


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
19 Pagini V  « < 8 9 10 11 12 > »   
Start new topic
Raspunsuri (315 - 349)
March
mesaj 22 Sep 2004, 11:12 AM
Mesaj #316


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Haoleu, neicusorule....aseara la OTV la emisunea lui Diaconescu ... tiganie... circ... panarama... isterie...

Invitat Gigi Becali, ex-peremistul fost procuror Mircescu ( acum un fel de consiler al oierului) pe telefon ex- peremistul Ilie Neacsu ( fost securist si redactor sef al defunctei reviste extremisto-antisemite "Europa") tot la telefon madama super-peremista Daniela Buruiana Aprodu ( isterizata la maxim si-a pus poalele in cap), apoi mai tarziu val vartej au intrat direct in studio( probabil trimisi de Vadimel) vicepresii peremisti Lupoi ( fost "mare" complotist "revolutionar" ) si Onaca, scafandrul milionar din portul Constanta care a terminat si facultatea de drept si doctoratul in vreo 4-5 ani) si intr-o atmosfera de Socola, da-i si da-i, unii tragand cu toate tunurile in Vadim , ceilalti incercand sa-l apere cu disperare . Iata un fragment de conversatie, asa cum l-am retinut :

- Neacsu ( pe telefon, citez aproximativ ): Vadim minte cand spune ca e sarac si are numai un apartament, are mosia de la Butimanu ( detine 80 % din sutele de hecatre de acolo, un lac, crescatorie de cai,etc. casa la Bran , viloi in Bucuresti si alte nu stiu pe unde) improasca cu noroi pe toti care nu sunt de acord cu el. El este Alcibiade care publica toate mizeriile in "Romania Mare". Si-a tradat electoratul prin aducerea consilierilor israelieni si schimbarea liniei partidului... Daniela Buruiana era o maturatoare pe la el prin birou pe care a propulsat-o deputata.....

- Becali (tipind, mai sa sparga microfoanele) : Vadim e un bandit, il distrug, sa se ia el de familia mea , de copii mei... asta sa reprezinte pe romanii ortodocsi ? un adventist de ziua a saptea.... ?

- Mircescu : ... sa va spun eu cum si-a facut biblioteca de mare intelectual... cumpara pe nimic toate cartile rare furate la revolutie din biblioteca bombardata...

- Daniela Buruiana : ( pe telefon, isterizata la maxim, vorbind in acelasi timp cu Becali) : .... opriti maimutoiul... taiati-i microfonul papagalului.... A furat milioane de la armata... o sa te arestam noi in curind cand venim la putere... fa-ti valiza si pleaca daca vrei sa scapi ...

- Becali ( vorbind in acelasi timp) : esti o zdreanta... o zdreanta... ridicata de seful tau din maturatoare..... sa taci...

Diaconescu nu mai face fata, taie microfoanele cand intr-o parte, cand in alta...

- Onaca : ( ia si el cuvintul incercand sa impace si varza si capra): ... de ce nu vorbiti in patru ochi cu dl. Vadim ca ati putea sa va intelegeti..

- Becali : ( ceva mai calm) .. cu el ? il distrug... ii arat eu lui... sa se ia de familia mea... cu peremistii obisnuiti nu am nimic....

- Mirescu : sunt multi infractori in conducerea peremista ...

- Lupoi : Care sunt aia, eu nu-i stiu ?

- Mirescu : pai sa ti-i spun eu ca sunt jurist : Dutu( maestru de balet fugit in Italia in timpul ceausismului) condamnat de patru ori ( odata in Italia) , Pruteanu condamnat de trei ori, odata pentru furt, altadata pentru neplata intretinerii copilului care l-a facut prin P. Neamt..... Carol Dina, fost prim-secretar comunist la Galati,... (si mai insira unii pe care nu i-am retinut )...


Si tot asa , vreo trei ore de racnete, strigate, mormaieli.... Diaconescu parea pierdut total ...( sau poate nu, pentru ca la un moment dat s-a discutat despre zvonurile ca Becali ar vrea sa cumpere 50 % din actiunile OTV-ului !)

Este clar ca Gigi Becali , adoptand o linie nationalista si usor antisemita ( vezi comentariile cum ca evreii sa se boteze...etc)incearca sa " atraga" (pentru PNG ) electoratul peremist dezamagit de schimbarea " la fata" ( in special renuntarea la antisemitism si la linia nationalista, angajarea de consultanti israelinei, etc) a lui Vadimel.

Sa joace Becali dupa muzica altora sau este chiar "gandirea" lui politica pusa la lucru in preajma alegerilor 43.gif

Acest topic a fost editat de March: 22 Sep 2004, 11:37 AM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 22 Sep 2004, 11:20 AM
Mesaj #317


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Este un topic special, dedicat ciobanului sef, era mai potrivita povestea asta acolo. Dar, merge oarecum si aici. tongue.gif Personal, cred ca dupa alegeri, Becali va reveni doar la fotbal, se va lasa de asa-zisa politica pe care o face acum, pentru ca e o simpla marioneta a unora. Partea proasta e ca isi ia rolul prea in serios uneori. laugh.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 22 Sep 2004, 11:20 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Inorog
mesaj 22 Sep 2004, 11:25 AM
Mesaj #318


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



QUOTE
Cred că singura modalitate de a-i sancţiona pe responsabili este votul uninominal, atunci īntradevar fiecare politician va simţi pe pielea lui furia electoratului.


Si eu sunt pentru votul uninominal. Daca ne adunam mai multi poate ca in 2008 se va face, cine stie ...


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 22 Sep 2004, 12:22 PM
Mesaj #319


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



QUOTE (nefertiti @ 22 Sep 2004, 11:17 AM)
Ok, de acord. Romanul are o droaie de defecte, inclusiv cele enuntate de Achernar. Nedumerirea mea vesnica este de ce doar in anii electorali ne aduce aminte cat suntem de cretini, de lenesi si prosti pentru ca votam niste fripturisti?

Nu prea inteleg ce rost au afirmatiile de genul asta atunci cand vorbim de optiuni electorale. Cel mult se poate vorbi de lipsa de informare, naivitate sau lipsa de spirit civic.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 22 Sep 2004, 04:18 PM
Mesaj #320


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



O sa iasa cu "picioare rupte" mad.gif


(...) Devine, astfel, suficient de plauzibil faptul ca vom asista la o campanie murdara din partea echipei lui Adrian Nastase. Semnalele sunt cat se poate de clare: redeschiderea dosarului "Flota" si incercarea de punere sub urmarire penala a lui Traian Basescu, redeschiderea dosarului "Megapower" in care se presupune ca ar fi fost implicat Theodor Stolojan, declaratia relevanta cu iz de santaj a lui Doru Taracila (Luni, in plenul Senatului Romaniei, fiind presedinte de sedinta, a dezvaluit, fara nici o umbra de echivoc, faptul ca PSD stie care sunt persoanele care au furat banii depusi la FNI!!! ) la care ne referim si multe altele - incepand cu promisiunile jenante referitoare la pensia medie pe economie si terminand cu presiunile politice fara precedent facute asupra unor ziare precum "Romania libera" si "Evenimentul zilei"- nu reprezinta decat varful icebergului unui pachet de strategii electorale ce vizeaza castigarea alegerilor "cu orice pret"! Daca la acestea adaugam fie si numai batalia pentru controlul BNR, incepem sa avem un tablou complex al strategiilor multidirectionale ale PSD.

Toata analiza aici



--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 22 Sep 2004, 04:20 PM
Mesaj #321


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Off Topic: Nu ştiam că Daniel Uncu a trecut la Ziua. Ultima oară cānd l-am văzut era la Cotidianul.
On Topic: Era de aşteptat să se īntāmple aşa.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Sep 2004, 05:09 PM
Mesaj #322


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Daniel Uncu scrie de mult la Ziua.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 22 Sep 2004, 05:19 PM
Mesaj #323


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



QUOTE
Mi-aduc aminte ca un profesor, nemultumit de cancelarul Germaniei, i-a ras astuia din urma o palma.


::Off=topic:: Ai uitat sa precizezi ca la momentul incidentului, cancelarul Germaniei era in clasa a patra biggrin.gif


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 23 Sep 2004, 09:25 AM
Mesaj #324


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



QUOTE (actionmedia @ 22 Sep 2004, 05:33 PM)
On Topic: Era de aşteptat să se īntāmple aşa.

Asa s-ar fi intamplat si daca la putere ar fi fost 'victimele', atata doar ca cei acuzati ar fi fost pesedeii iar media n-ar fi depus un efort prea mare pentru a-i apara. Asta n-ar fi o problema, oricum nu merita sa fie aparati, dar nici sa sustii ca 'dincolo' totul e curat si frumos nu pare tocmai in regula. La urma urmei, politicieni cunoscuti din opozitie au sustinut de mult timp o teza conform careia 'doar cei aflati la putere pot fi suspectati de manarii', insa probabil au uitat faptul ca ei insisi s-au aflat candva la putere.

P.S: ce i se vantura electoratului pe sub nas ? Pesedeul sustine ca sunt singurii capabili de a duce Romania pe 'cele mai inalte culmi de progres si civilizatie'. Iar electoratul trebuie sa-i creada. Am vazut de ce sunt in stare, asa ca sunt greu de crezut. Opozitia sustine ca, pentru a evita (si pedepsi) abuzurile pesedeului exista o singura solutie : indepartarea acestuia de la putere in urma alegerilor. OK. De acord. Dar cand se pune problema de a evita comiterea unor abuzuri de tip pesedist, si opozitia cere exact acelasi lucru ca si pesedistii : sa fie crezuta pe cuvant precum ca va vedea ouale-n cuibarul cetateanului dar se va abtine eroic sa se atinga de ele. Si ei sunt greu de crezut. In politica nu exista 'noi promitem si vom face', in schimb exista 'noi promitem, tu esti fraier si ne crezi, iar daca iei teapa ne poti inlatura , dar nu inainte ca timp de 4 ani sa ti-o tragem din toate pozitiile posibile'. Iar operatiunea respectiva poate fi placuta doar pentru masochisti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 23 Sep 2004, 09:47 AM
Mesaj #325


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (abis @ 22 Sep 2004, 06:22 PM)
Daniel Uncu scrie de mult la Ziua.

N-am mai citit de mult Ziua... rolleyes.gif


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 28 Sep 2004, 05:19 PM
Mesaj #326


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



De faimoasele alegeri preliminare ale psedeilor s-a ales praful tongue.gif Listele vor fi amendate pe ici pe colo prin punctele esentiale de conducerea partidului . S-a facut deja o lista "probabila" pentru Bucuresti .


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 1 Oct 2004, 05:55 AM
Mesaj #327


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



Asta-i din Ziua de azi...
"PSD a coborat lupta politica la nivelul mizerabil din 1990 * Institutiile statului sunt folosite fatis pentru discreditarea adversarilor politici * MApN, condus de Ioan Mircea Pascu (foto), se joaca cu siguranta nationala, scotand la ordin un document clasificat, in dispretul legii * In procesul lui Traian Basescu cu Mugur Ciuvica, Ministerul Apararii, dupa ce asigurase ca liderul PD nu a facut politie politica, a inaintat instantei un act, conform caruia Basescu ar fi colaborat cu Securitatea * "Il resping categoric ca proba ca am facut politie politica", declara Basescu * Liderul PD a adaugat ca, inainte ca dosarul sa apara in presa si in instanta, a fost contactat de un mesager politic pentru a negocia * "Targul l-as fi aflat daca as fi cazut in capcana jegoasa a negocierii", a spus Basescu * Avocatul liderului PD n-a avut acces la documentul prezentat de MApN * Manevra dovedeste neputinta CNSAS si faptul ca certificatele date de Consiliu nu valoreaza doi bani * "Serviciile secrete manipuleaza societatea romaneasca", declara H.R. Patapievici * "Baietii de la PSD pastreaza dosarele si le scot la lumina cand au chef", spune Dinescu * "Nu este o dovada ca Traian Basescu a facut politie politica", arata Plesu »

http://www.ziua.net/display.php?id=27337&d...3fe25a5af4fb84a
Curios la ce se preteaza in "anul electoral". Pai tampitii nu intreleg ca orice elev sau student de scoala militara avea asa un dosar ; fie ca a vrut, fie ca nu - i se facea din oficiu...Oare cati PSD-isti asu absolvit o scoala militara...
Ordinari oameni 50.gif


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decāt tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 1 Oct 2004, 09:54 AM
Mesaj #328


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Da, vere, dar nu orice elev/student de scoala militata ajunge in 10 ani de la absolvire mai intai 'capitan al uneia din navele amiral ale flotei comerciale romanesti', iar apoi sef al agentiei Navrom din Anvers. Pai numai daca tii seama de bataia care era pe posturile astea iti poti da seama cam ce 'oo' avea omul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 1 Oct 2004, 10:18 AM
Mesaj #329


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Daca ti-ai dat seama, zi-ne si noua...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 1 Oct 2004, 10:22 AM
Mesaj #330


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Haide, ma, ce e asa greu de intuit? Oricine avea o functi cat de mica pe vremea aia se alegea cu un dosar. Iar cei care aveau privilegiul sa lucreze afara, erau pusi sa faca rapoarte inclusiv catre baietii de la doi si un sfert. Care e problema? Ala era regimul si te supuneai.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 1 Oct 2004, 11:04 AM
Mesaj #331


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



QUOTE (abis @ 1 Oct 2004, 11:31 AM)
Daca ti-ai dat seama, zi-ne si noua...

Noo, merg pe principul ca oamenii pot sa aprecieze si singuri marimea unui ou wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 5 Oct 2004, 12:28 PM
Mesaj #332


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Sondaj GALLUP

La nici doua zile dupa retragerea spectaculos-controversata a lui Theodor Stolojan din cursa pentru Presedintie, un sondaj de opinie realizat de Gallup si comandat de Societatea Academica din Romania (SAR), in perioada 5-20 septembrie, indica o apreciabila dorinta de schimbare politica, dar si un electorat dezorientat.

Potrivit datelor sondajului,
nemultumirea fata de PSD este foarte mare, 50% dintre subiecti apreciind ca Guvernul actual nu face fata situatiei,
fata de doar 37% care considera ca face fata.

Si mai mare decat proportia nemultumitilor, 72%, este a celor care apreciaza ca este nevoie de o schimbare la alegeri. Dintre acestia, numai 48% cred ca aceasta schimbare va avea loc.

O proportie, totusi, considerabila, mai ales ca 47% dintre cei intervievati cred ca exista o alternativa la actualul Guvern,
fata de cei 32% care declara ca nu exista.

La neincrederea fata de actualul Guvern pare sa contribuie mult si perceptia fata de fenomenul coruptiei.
55% dintre cei care au raspuns apreciaza ca a crescut coruptia fata de anul trecut,
in timp ce numai 28% cred ca a ramas la fel.
Campania anticoruptie a Guvernului nu a convins, potrivit sondajului, decat 9% dintre alegatori.

In privinta actorilor schimbarii, se poate spune ca acestia nu sunt foarte cunoscuti. Numai 55% au auzit ca PNL si PD candideaza pe liste comune, desi Alianta a intrat de multe luni in al doilea an de viata.
(sursa : Cotidianul)


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
caesar
mesaj 5 Oct 2004, 04:57 PM
Mesaj #333


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 292
Inscris: 10 May 04
Din: Galati
Forumist Nr.: 3.442



Astazi plange, maine injunghie (sapa) ex partenerul. Mai! Mai! biggrin.gif Cica plangea mai tare decat nevasta "pacientului"... De fapt ea cica nu plangea de loc.
Evident ca CVT stia cu o zi dinainte de complotul marinarului si al aripei mai "subtiri la suflet" din partidul cu sageata.
De fapt marinarul prea SLAVIT de Bucurestenii inocenti i-a dat in gura dupa ce la pus jos, poate unicului personaj fin din toata clasa politica. Traiasca Romania !


--------------------
Nu dormiti prea mult ca ramaneti in urma cu viata
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 5 Oct 2004, 05:08 PM
Mesaj #334


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Baga Cezarica, baga tongue.gif Vad ca ai sosit cu un sac plin de lozinci propagandistice ohyeah.gif Daca nu ma insel unele provin si din ziarul " Tricolorul" , nu-i asa 43.gif

Acest topic a fost editat de March: 5 Oct 2004, 05:32 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 6 Oct 2004, 06:13 AM
Mesaj #335


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



Ce zici de asta ?
Aradul a devenit capitala minoritćtii maghiare
Marko Bela s-a lansat īn cursa pentru Cotroceni

Marko Bela, presedintele UDMR a sosit īn Arad, pentru a lua parte la o serie de evenimente legate de comunitatea maghiarć. Seara de ieri a fost rezervatć lansćrii candidaturii sale la functia de presedinte al Romāniei, pentru ca ziua de astćzi sć se desfćsoare sub semnul comemorćrii a 155 de ani de la Revolutia din 1948-1949.
Mihaela Iancu

“Sunt convins cć si anul acesta vom reusi aceeasi performantć ca si pānć acum”

– De ce ati ales Aradul pentru lansarea candidaturii dumneavoastrć?
– N-am preconizat o lansare anume a candidaturii. Acest lucru a fost īnsć anuntat si am considerat cć Aradul este unul din locurile īn care are loc un eveniment important pentru noi toti si trebuie sć-i acordćm importanta cuvenitć.

– Ce v-a determinat sć acceptati acest rol?
– Īn urmć cu opt ani si īn urmć cu patru ani, colegul meu Gyorgy Frunda a fost cel care si-a asumat rolul de locomotivć si a avut o prestatie excelentć. Am considerat īn momentul de fatć cć presedintele Uniunii trebuie sć-si asume acest rol pentru cć trebuie sć transmitem mesajul unitćtii si solidaritćtii cćtre toti maghiarii din Romānia. Īn anul 2004, avem aceeasi ofertć si cćtre romāni si cćtre comunitatea maghiarć.

–Considerati candidatura dumneavoastrć ca fiind una importantć?
– Da. Nu stiu dacć īn Romānia, īn 2004, este momentul sć existe un presedinte de nationalitate maghiarć, dar vrem sć dovedim faptul cć suntem o tarć īn care si un politician maghiar poate fi presedinte īn mod firesc. Īn plus, oferta noastrć electoralć este una clarć pentru toatć lumea, care nu face diferente .

–Care ar fi argumentul forte al acestei oferte?
Este oferta unui maghiar si a unui ardelean. Vrem sć demonstrćm cć noi, maghiarii, avem o contributie foarte specialć si importantć pentru Romānia, si noi, ardelenii, prin mentalitate si traditie putem sć dćm un mesaj important cu privire la procesul de integrare . Fćrć discutie, Ardealul si mć refer aici si la localitćtile de la frontiera de vest, poate fi o locomotivć īn integrarea īn UE.

http://www.observator.info/obs/index.html

Coooooool ma; io tare l-as vota; macar mai scapam de fanarioti...


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decāt tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 Oct 2004, 10:38 AM
Mesaj #336


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (caesar @ 5 Oct 2004, 06:10 PM)
De fapt marinarul prea SLAVIT de Bucurestenii inocenti i-a dat in gura dupa ce la pus jos, poate unicului personaj fin din toata clasa politica.

Asa e viata asta, nedreapta: daca ar fi candidat un om asa fin ca Stolo, desigur ca l-ai fi votat. Acum nu-ti ramane decat sa te consolezi cu grobianul de Nastase!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
caesar
mesaj 6 Oct 2004, 05:05 PM
Mesaj #337


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 292
Inscris: 10 May 04
Din: Galati
Forumist Nr.: 3.442



Scria cineva pe alt forum :
Sute de milioane de euro au fost irosite si au dus la moartea mai multor bucuresteni
Proiecte dezastruoase ale Primariei, pe banii cetatenilor.
Proiectele cu finantare externa propuse de catre primarul general, Traian Basescu, in perioada 2000-2004, pentru imbunatatirea calitatii vietii cetatenilor s-au dovedit a fi dezastruoase. Prost gestionate, sute de milioane de euro vor fi platite de copiii si nepotii actualei generatii de bucuresteni. Unele dintre aceste lucrari sunt necesare Capitalei, insa pierderile de timp si bani, precum si ambitiile partidelor politice au creat un stil de lucru care a dus bucurestenii la disperare.
Metroul usor, un tramvai care omoara oameni
Cel mai izbitor dintre toate proiectele ramane insa "metroul usor al liniei 41". Pentru acesta s-au investit peste 100 milioane de euro, metroul usor urmand a circula cu o viteza de 60 km/h, pentru a ajunge intr-un timp-record de maximum 26 de minute, de la un capat la altul. Insa, dupa mai bine de jumatate de an de lucru intens a fost dat in folosinta acelasi tramvai galben, reconditionat, care nu a atins niciodata viteza promisa si pe distanta Ghencea – Casa Presei, face 30 de minute. Din cauza semafoarelor nesincronizate, dintre trotuare si refugiile de la tramvai, de la darea in functiune s-au inregistrat mai multe victime, unele decedand in urma accidentelor.

In plus, prin montarea gardurilor pe cele doua sensuri ale liniei de tramvai, s-a ingustat cu doua benzi drumul din zona 1 Mai si pana in Ghencea, asa incat, in orele de varf, o masina a salvarii sau a pompierilor nici macar nu are pe unde sa treaca pentru a interveni. Pe de alta parte, autoritatile nu au luat in calcul cat costa anual revopsirea gardurilor, bani care puteau fi investiti in altceva. Inspectorii primariei sectorului 6 au constatat, in 2003, ca lucrarile liniei 41 s-au desfasurat in mod haotic, cu multe pierderi de materiale. Nerespectarea normelor tehnologice a provocat pagube de sute de miliarde de lei. In vederea constructiei, au fost distrusi 2.580 mp de spatiu verde si au fost taiati 15 copaci. Dar cine sa mai ia in seama "asa un bagatel lucru"?
Cine face si desface are mereu ce face
Din tot acest haos gospodarii urbei nu au invatat nimic. Ba, dimpotriva, au continuat cu transformarea liniei 32. In prezent, nefericita metamorfoza cuprinde alte doua linii: 35 si 12.
Cat de bine au fost gestionate lucrarile a dovedit-o edilul-sef. Basescu nu a citit atent proiectul de modernizare a liniei de tramvai 12, semnand ca "primarul", documentatia intocmita gresit si trimisa la BEI pentru a obtine fondurile necesare. Proiectul prevedea ca linia 12 sa aiba traseul prin str. Razoare-Panduri-Tudor Vladimirescu-Odoarei-Viilor. Dandu-si seama de eroare, Basescu a recunoscut: "Cand am spus ca pe Panduri si Tudor Vladimirescu trebuie tramvai silentios, nu am stiut ca acolo nu exista linie. Vom trimite la BEI cerere de modificare a documentatiei, ca sa reiasa ca modernizam actualul traseu al liniei 12".
Asfaltam si contorizam cu incetinitorul
In ceea ce priveste contorizarea Capitalei, la fel ca tot ce face primaria, are mari intarzieri.
Asfaltarea strazilor seamana mai degraba cu o munca sisifica. Pe de o parte se asfalteaza, pe de alta se sparge iar pentru a inlocui diverse fire roz de sub pamant. Informatizarea Primariei, care costa alte zeci de milioane de euro, se realizeaza in conditiile in care cladirea risca sa se prabuseasca la un cutremur de gradul 7. Atentie, bucuresteni: la anul, urmeaza lucrarile la Pasajul Basarab si la zecile de strazi nefinalizate in 2004.

QUOTE
Baga Cezarica, baga  Vad ca ai sosit cu un sac plin de lozinci propagandistice  Daca nu ma insel unele provin si din ziarul " Tricolorul" , nu-i asa 

March

Ai devenit cam previzibil... jamie.gif thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de caesar: 6 Oct 2004, 05:07 PM


--------------------
Nu dormiti prea mult ca ramaneti in urma cu viata
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 6 Oct 2004, 05:54 PM
Mesaj #338


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Asa , Cezarica, da-i asa. Nu te lasa. biggrin.gif Dar fii atent , nu da totul aici, mai pastreaza si pentru topicul pe care l-ai deschis tu. tongue.gif

Acest topic a fost editat de March: 6 Oct 2004, 06:02 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Oct 2004, 10:33 AM
Mesaj #339


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (caesar @ 5 Oct 2004, 06:10 PM)
marinarul prea SLAVIT de Bucurestenii inocenti

Bucurestenii astia inocenti au stat ieri la cozi pentru a-i da semnaturi lui Basescu. Zice un ziar (Adevarul) ca numai in sectorul 3 s-au strans 10.000 de semnaturi, si nu vad de ce ar umfla cifrele. La fel se zice ca au fost cozi si in Arad, Oradea, Brasov... Ba aud ca si in Galati... Ma intreb cum oare bucurestenii si cei din orasele mari, adica cei care au acces la surse de informare mai diverse si in plus mai au si un grad de scolarizare mai ridicat, sunt naivi si voteaza cu opozitia, iar culmea, la tara, unde "patrund" doar TVR si Radio Romania Actualitati, oamenii sunt mai putin naivi si mai putin predispusi manipularii, asa ca voteaza cu PSD-ul!

Cat despre aberatiile pe care le emiti cu privire la lucrarile din Bucuresti, spune-mi cand ai fost ultima oara pe aici? Mergi pe linia tramvaiului 41 si vezi cu ochii tai daca "prin montarea gardurilor pe cele doua sensuri ale liniei de tramvai, s-a ingustat cu doua benzi drumul din zona 1 Mai si pana in Ghencea"... Spune-le alora de la partid care-ti dau materiale de propaganda ca or fi ele bune la cei care habar nu au cum e prin Bucuresti, insa pentru noi e clara situatia...

Acest topic a fost editat de abis: 7 Oct 2004, 10:34 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 7 Oct 2004, 03:02 PM
Mesaj #340


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Postez aici pentru ca nu stiu unde in alta parte, si oricum tine de 2004 an electoral. Dragilor, unde pot semnala o incalcare a drepturilor omului?
Incasatorii de la S.C. RER ECOLOGIC SERVICE BUZAU S.A., , cu sediul in Buzau, str. Unirii, bl. 4B, parter, inregistrata la REg. Com cu nr. J10/572/1995, CUI 7449237, avand ca director executiv pe C. C. si Director economic pe S. G., sunt obligati sa adune minim 60 de semnaturi/fiecare pentru sustinerea lui Traian Basescu. Astfel incat saracii oameni au ajuns sa se roage de abonati sa semneze, altfel vor fi pedepsiti de conducere.
Hmm, asta imi aduce aminte de colectivizarea descrisa de Marin Preda. Escu a murit, escu pleaca, traiasca escu.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 7 Oct 2004, 03:20 PM
Mesaj #341


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Esti si tu printre aia? laugh.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 7 Oct 2004, 03:29 PM
Mesaj #342


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Nu draga mea sustinatoare a lui Basu. Dar un prieten m-a rugat sa il ajut, pentru a nu se lasa cu represalii asupra lui din partea conducerii. Ce distractiv trebuie sa fie sa razi de altii. Oamenii astia chiar sunt intr-o postura penibila.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 7 Oct 2004, 03:31 PM
Mesaj #343


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



QUOTE (abis @ 7 Oct 2004, 11:46 AM)
Bucurestenii astia inocenti au stat ieri la cozi pentru a-i da semnaturi lui Basescu.

Oho ! Asta chiar a fost misto ! Eu m-as fi abtinut sa fac o astfel de afirmatie ...

Nu ti se pare ca acele cozi denota o oarecare lipsa de organizare ? Sper ca situatia a fost remediata rapid, nu ?

Go to the top of the page
 
+Quote Post
FBOJI
mesaj 7 Oct 2004, 03:33 PM
Mesaj #344


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 101
Inscris: 19 May 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.566



Cred ca se strang deja semnaturile necesare prin alte orase ( dupa cum vezi se sta si la cozi pentru asta- fara nici o exagerare) si nu mai sufera bietii oameni incasatori din Buzau.
@Achernar: de ce te-ai fi abtinut, daca ai fi vazut asta?

Acest topic a fost editat de FBOJI: 7 Oct 2004, 03:40 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 7 Oct 2004, 03:47 PM
Mesaj #345


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Pesedeii fac la fel, cel putin la fel. spoton.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 7 Oct 2004, 03:48 PM
Mesaj #346


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



FBOJI, cum te-ai fi simtit daca seful ti-ar fi pus 6 liste in mana si ti-ar fi spus:"Du-te si adu-mi 60 de semnaturi pentru sustinerea lui CV Tudor, ca altfel,de maine nu o sa mai am nevoie de serviciile tale"?

Edit: @nefertiti, si daca pesedeii si puradeii fac la fel, asta inseamna ca e normal, ca trebuie sa ii aplaudam?

Acest topic a fost editat de mariusc2: 7 Oct 2004, 03:50 PM


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 7 Oct 2004, 03:50 PM
Mesaj #347


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Zvonaci, zvoneri din toate zarile, faceti-va datoria ohyeah.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 7 Oct 2004, 03:52 PM
Mesaj #348


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



@March, am dovezi. Chiar daca nu ma prapadesc de dragul lui Basescu, nu as face niciodata astfel de afirmatii fara dovezi. Nu toti sunt ca tine.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 7 Oct 2004, 03:58 PM
Mesaj #349


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Marius, n-am spus ca trebuie aplaudati, dar asta se intampla de fiecare data inainte de alegeri, iar startul l-a dat PSD-ul. Partea proasta e ca nu avem pe nimeni, nici un organism care sa isi ia rolul in serios si sa ii puna la colt.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Oct 2004, 04:02 PM
Mesaj #350


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Achernar @ 7 Oct 2004, 04:44 PM)
QUOTE (abis @ 7 Oct 2004, 11:46 AM)
Bucurestenii astia inocenti au stat ieri la cozi pentru a-i da semnaturi lui Basescu.

Oho ! Asta chiar a fost misto ! Eu m-as fi abtinut sa fac o astfel de afirmatie ...

Nu ti se pare ca acele cozi denota o oarecare lipsa de organizare ? Sper ca situatia a fost remediata rapid, nu ?

Asta zici tu cautand mortis nod in papura...
Uite ca cei care au pornit la strans semnaturile nu au anticipat entuziasmul cu care ne-am grabit sa semnam pentru Basescu. Care-i problema? Da si tu o raita prin oras, sa vezi daca "a fost remediata situatia"...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

19 Pagini V  « < 8 9 10 11 12 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 18 May 2024 - 12:13 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman