HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

11 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Viata Extraterestra?, exista ori ba?
morfeus
mesaj 16 Jun 2004, 08:14 PM
Mesaj #141


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 330
Inscris: 29 March 04
Din: Piatra lui Craciun
Forumist Nr.: 2.807



asa man priviti spre viitor !
nu se stie de unde apare si ce vrea!
Daca vreti link la seti@home jos in semnatura !

SETI@home turned five years old on May 17, 2004!
Thanks for participating in SETI@home.
According to our records, you have processed 32 work units,
the most recent on May 20, 2004.
Your contribution of computer time is greatly appreciated.


For details of this entire process, see
http://www.planetary.org/html/UPDATES/seti...ate_051704.html
http://setiathome.ssl.berkeley.edu/candidates.html
http://planetary.org/stellarcountdown/index.html
http://setiathome.ssl.berkeley.edu/newslet...ewsletter8.html
http://setiathome.ssl.berkeley.edu/newslet...wsletter14.html.


What's Next?
------------
The candidates we reobserved came from only the first 2 years of
SETI@home
observations, so we've still got a lot of work to do.
Right now, we're identifying a new set of candidates,
and we will request time on the Arecibo telescope to reobserve them.
SETI@home will continue with a new software architecture (BOINC)
and new hardware at Arecibo
(the Arecibo L-band Feed Array, or ALFA, a new multi-beam receiver)
that will perform a comprehensive survey of the sky.

We hope you're as excited as we are about our search for life outside
Earth.
Thanks for your continued participation and support.



Acest topic a fost editat de morfeus: 16 Jun 2004, 10:44 PM


--------------------
"Fii român verde şi rupe mîţa în două" (C. Negruzzi);

-----------------------------------------------------------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
E.B.E.
mesaj 27 Jul 2004, 08:03 AM
Mesaj #142


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.292
Inscris: 20 November 03
Din: Delft, NL
Forumist Nr.: 1.248



Iarasi o sa va certati de la von Daniken? biggrin.gif

Io zic ca n-are rost omu' ala sa va consumati energia pe el. tongue.gif


--------------------

I spend my time thinking of Angel... praying she ain't thinking of me...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 27 Jul 2004, 09:57 AM
Mesaj #143


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Pentru amatori, am deschis eu candva un topic despre Daniken si cartea lui laugh.gif E.B.E. stie mai bine. tongue.gif Era la fel de revoltat si acolo. laugh.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 27 Jul 2004, 09:57 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
actionmedia
mesaj 27 Jul 2004, 11:04 AM
Mesaj #144


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Nu-i asa ca este mai infricosator sa ne gandim ca suntem singuri si neinsemnati intr-un univers imens decat sa ne gandim ca vom fi candva cotropiti de o civilizatie extraterestra? Oamenii sunt fiinte sociale si au nevoie sa stie ca mai exista cineva acolo sus, de aceea au inventat zei, OZN-uri si alte lucruri de genul acesta.
Eu sunt convins ca exista sau a existat sau va exista viata in alta parte decat pe Pamant si independent si fara vreo influenta a vitii de pe Pamant. E o problema de probabilitate.
Pe de alta parte asa numitele fenomene extraterestre sunt exagerari, speculatii si ce mai vreti voi, la fel si apocalipsa s.a.m.d.

QUOTE
Recent insa s-a descoperit ca amplasarea piramidelor urmareste anumite configuratii ale unor constelatii (nu mai imi aduc aminte despre ce stele era vorba, poate o sa mai vad emisiunea si va anunt).
Numai ca..... (si aici intervine misterul) de pe Pamant oamenii vedeau constelatiile respective intr-o forma distorsionata (datorita atmosferei etc.). Singura modalitate de a le urmari cu precizie era din afara spatiului! Iar piramidele au o precizie uimitoare!


Aici as vrea sa fac o precizare, piramidele au fost intradevar asezate dupa anumite constelatii si mai mult s-au facut simulari ale cerului din acea perioada si se suprapune perfect pe aliniamntul piramidelor. Nu era o problema de spatiu ci de timp. Piramidele au fost construite de oameni nu de extraterestrii si nici cu ajutor extraterestru.

Mai este o problema s-a speculat foarte tare aici (pe buna dreptate) ca ar putea exista viata sub alta forma decat pe Pamant, ca ar fi probleme de comunicare, de perceptie. E adeavarat si pertinent, dar daca exista viata organica, asa cum o cunoastem noi si are conditii prielnice de dezvoltare atunci poate deveni si inteligenta si ar putea sa semene cu viata de pe Pamant. Nu vad de ce sa excludem si aceasta posibilitate.

Trebuie sa mai facem distinctia fina intre viata inteligenta si civilizatie. Am vazut acum ceva luni un reportaj pe Discovery despre comunicare si poibila comunicare cu civilizatii extrateretre. Se vorbea acolo sespre incercari nereusite ale oamenilor de a comunica cu o alta specie inteligenta de pe Pamant si anume cu delinii. Delifinii sunt fiinte inteligente dar nu sunt o civilizatie, nu au niste norme, nu se ghideaza dupa niste principii, nu au axiome. Comunicarea intre om si delfin este deocamdata imposibila, asa cum comunicarea cu fiinte inteligente de pe alte planete s-ar dovedi imposibila. Se pune insa intrebarea daca nu cumva s-ar putea comunica cu fiinte apartinand unei civilizatii extraterestre care ar avea o capacitate de codificare mai mare si un mod de viata bazat pe anumite reguli cum avem si noi.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 27 Jul 2004, 11:09 AM
Mesaj #145


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721




Eu sunt convins ca exista sau a existat sau va exista viata in alta parte decat pe Pamant si independent si fara vreo influenta a vitii de pe Pamant. E o problema de probabilitate.
Pe de alta parte asa numitele fenomene extraterestre sunt exagerari, speculatii si ce mai vreti voi,


Eu am doar o nedumerire: care dintre afirmatii sa o luam de buna? Ca ba spui una, ba spui alta. In care crezi? unsure.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 27 Jul 2004, 11:31 AM
Mesaj #146


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (nefertiti @ 27 Jul 2004, 12:22 PM)
Eu am doar o nedumerire: care dintre afirmatii sa o luam de buna? Ca ba spui una, ba spui alta. In care crezi? unsure.gif

Eu cred ca exista viata (chiar inteligenta) extraterestra.
OZN-urile, presupuse interventii (gen piramidele sau aparitia vietii) extraterestre pe Pamant, contacte, rapiri etc. le cred speculatii, departe de adevar si in special instrumente de manipulare. Nu cred ca s-a realizat vreodata contact cu viata extraterestra.

Apropos de fenomene extraterestre, acum multi ani (cred ca prin 1992 sau 1993) cand inca nu aveam cablu TV si urmaream in draci emisiunile vecinilor nostrii bulgari a fost o serie de reportaje si emisiuni despre fenomenul KIKY. Oamenii au spus ca ar fi un fenomen extraterestru. Am sa incerc sa descriu fenomenul pe scurt.

Intr-un apartament obisnuit din Bulgaria (cred ca in Sofia) au inceput sa se petreaca lucruri ciudate (cel putin asa sustin bulgarii care locuiau acolo) in sensul ca sertarele se deschideau singure, obiecte zburau prin casa, etc. La inceput locatarii s-au speriat dar mai tarziu au incercat sa cumunice cu entitatea careia i-au dat numele de Kiky. Culmea este ca Kiky itelegea blgareste iar raspunsurile pe care le putea da erau "DA" - o ciocanitura sau "NU" - 2 ciocanituri. Practic asta este ceea ce am vazut eu la televizor, un interviu cu KIKY in care reporterii ne-au asigurat ca au verificat "la sange" casa si nu exista nici un dispoziziv sau alte trucaje si ca totul este real. Kiky a raspuns cu da cand a fost intrebat daca:
- este extraterestru
- face parte dintre creatorii vietii pe Pamant
- daca viata pe Pamant va disparea (dupa anul 3000)
- daca tot el va distruge viata pe Pamant
- daca Bulgaria va ajunge o superputere mondiala ( rofl.gif aici mi s-a parut teribil de amuzant si in acelasi timp aberant)

La vremea respectiva mi s-a parut interesant subiectul dar privind inapoi acum mi se pare aberant. Si chiar daca nu a fost nimic trucat, daca admitem ca fenomenul a fost adevarat tot nu cred ca era vorba despre o entitate extraterestra ci mai degraba despre un fenomen paranormal provocat tot de om.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 27 Jul 2004, 11:41 AM
Mesaj #147


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Din pacate, genul acela de emisiuni se mai fac si azi. Si la noi, si aiurea prin lume. Si, ce e mai rau, cei de la Discovery abunda si ei deja in niste explicatii pseudostiintifice, din care nu prea ai cum sa tragi niste concluzii. Totul se rezuma la niste filmulete comerciale si atat.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
E.B.E.
mesaj 27 Jul 2004, 01:17 PM
Mesaj #148


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.292
Inscris: 20 November 03
Din: Delft, NL
Forumist Nr.: 1.248



Pai eu unul sunt de acord cu toate chestiile smile.gif

Ca intr-adevar, asa cum spune actionmedia, avem nevoie de un noroc chior ca sa dam peste o civilizatie sau in genere inteligenta a carei logica / ratiune sa nu ne fie prea straina pentru a o putea folosi in comunicare.

Ca Discovery Channel ofera nu stiinta, ci pseudostiinta si ca principalul scop al retelei este nu popularizarea adevarului stiintific, ci ratingurile. Daca cineva vine la ei si le spune ca s-a descoperit /inventat / presupus ceva cat de cat senzational, nu se iroseste prea multa vreme pe verificari pertinente - nu, urgent iese un documentar.

In legatura cu OZNurile, ma abtin asa cum m-am mai abtinut. Nu putem inca spune nimic despre ele, ce sunt ele, daca sunt extraterestre sau altceva. Pur si simplu nu avem destule date. Singurul lucru pentru declararea caruia care avem destule date este ca ele exista. Si ca nu le prea intelegem...


--------------------

I spend my time thinking of Angel... praying she ain't thinking of me...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 27 Jul 2004, 01:38 PM
Mesaj #149


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Mie imi plac emisiunile de pe Discovery, majoritatea sunt obiective si impartiale, mai ales cele despre Extraterestrii, in general trateaza o tema dar nu emit verdicte. De aceea poti sa tragi singur concluziile.
Marea problema este ca unii oameni incearca cu disperare sa inventeze dovezi ca au descoperit existenta vietii extraterestre mai mult pentru popularitate. Asta ma deranjeaza. Fenomenul OZN exista dar tot pe Discovery am vazut o statistica din care reiese ca 99% din cazurile OZN semnalate sunt de fapt falsuri. Ramane 1% neelucidat inca si care este interesant dar pana cand se va face lumina, daca se va face lumina atunci consider ca OZN si Extraterestrii sunt 2 lucruri diferite.

Nu vi se pare straniu ca peste 80% din cazurile de rapiri si OZN-uri sunt semnalate in SUA? huh.gif


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 27 Jul 2004, 02:02 PM
Mesaj #150


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Pai, daca mergem pe varianta ca sunt doar speculatii comerciale, nu e nimic straniu ca cele mai multe apar in SUA. E vorba de credulitate, iar aia sunt dispusi sa creada orice. Mai multa tampenie ca in state, nu am vazut, asa ca...


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 27 Jul 2004, 02:10 PM
Mesaj #151


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (nefertiti @ 27 Jul 2004, 03:15 PM)
Pai, daca mergem pe varianta ca sunt doar speculatii comerciale, nu e nimic straniu ca cele mai multe apar in SUA. E vorba de credulitate, iar aia sunt dispusi sa creada orice. Mai multa tampenie ca in state, nu am vazut, asa ca...

spoton.gif cam asta era ideea numai ca eu am judecat invers. Adica daca e SUA atunci e teapa. laugh.gif


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
E.B.E.
mesaj 27 Jul 2004, 02:19 PM
Mesaj #152


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.292
Inscris: 20 November 03
Din: Delft, NL
Forumist Nr.: 1.248



Da, cand e vorba de extreme machines da smile.gif

Dar cele cu extraterestri si altele de felul mi-au lasat un gust amar. Prea se entuziasmeaza... ma rog, fiecare cu parerea lui.

Cat despre OZNuri intr-adevar, 99% sunt junk. Dar restul este hard-core-ul ala cu martori multipli si de incredere, si absolut inexplicabil, care ne bantuie smile.gif

Edit: asta era cu referire la penultimul post al lui actionmedia, am fost retinut aici in timp ce scriam smile.gif

Acest topic a fost editat de E.B.E.: 27 Jul 2004, 02:20 PM


--------------------

I spend my time thinking of Angel... praying she ain't thinking of me...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
skysurfer
mesaj 25 Nov 2004, 12:48 PM
Mesaj #153


Vesnicul indragostit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.055
Inscris: 5 February 04
Forumist Nr.: 2.102



Ma intreb totusi de ce trebuie sa credem ca Pamantul e singura planeta care poate fi populata. Pai sa vedem: se estimeaza ca ar fi undeva in jur de 100 de milioane de Earth Like planets, adica de planete ce ofera conditii asemanatoare Pamantului. Hai sa zicem ca nu o fi chiar exacta, sa fi gresit si cu 3 zerouri, dar totusi sunt o gramada de planete care pot oferi conditii de viata asemanatoare Terrei. Si asta pentru ca ne incapatanam sa cautam planete care sa aiba conditii ca a noastra. Adaptarea la mediu e o caracteristica ce nu poate fi neglijata totusi. Asa cum exista micro-organisme capabile sa supravietuiasca in atmosfera de hidrogen sulfurat nu vad de ce nu s-ar putea adapta la orice alta atmosfera. Dar nu mai bat moneda pe acest subiect. Am citit in cadrul acestui topic parerea lui bdl cum ca daca ar exista civilizatii pe alte planete nu ar trebui sa fie asa mare decalajul tehnologic. Pai sa ne amintim ca Pamantul a avut parte de o ciocnire cu un meteorit care a dstrus civilizatia (si nu ma refer doar la dinozauri) acum cateva milioane de ani. Sa ne gandim daca nu ar fi fost si alte asemenea episoade care sa ne dea inapoi, sau diferitele glaciatiuni unde am fi fost acum. Si totusi nu cred ca ar putea aprecia cineva gradul de dezvoltare si de tehnologizare care va fi peste 100 de ani daramite peste o mie de ani. Daca pana in anul 1900 omenirea a avut o evolutie oarecum liniara, e drept ca apar undeva acum 10000 de ani semne de intrebare referitor la civilizatii superioare, din 1900 si pana in zilele noastre evolutia este mai degraba una in progresie geometrica. Daca ne gandim ce mult a evoluat civilizatia in ultimul secol, de ce nu ne putem gandi ca o civilizatie aflata undeva, macar cu 100 de ani inaintea noastra, dispune de o tehnologie superioara, capabila sa ne viziteze si sa se deplaseze cu viteze mult superioare oricarui mijloc terestru. Multi se intreaba daca totusi ne viziteaza, de ce nu apar pe radare: pai e ca si cum ar merge un Stealth in Etiopia sa il detecteze radare rusesti de acum 40 de ani.
Edit: Si la cat e omul de neincrezator, doar daca ar vedea in fata lui la un metru un OZN ar crede, in rest... Pot exista sute de casete video sau marturii, e mult mai simplu sa ne gandim ca noi suntem singurii si cei mai evoluati din Univers, decat sa acceptam o civilizatie superioara. E adevarat ca si Guvernul SUA alimenteaza incertitudinea cu diferite casete pe care le fac in studiouri asa ca asteptam totusi sa vina un ET si sa ne ia de mana si sa mergem la TV si atunci cred ca s-ar gasi unul sa il traga de piele sa vada daca nu e o masca.

Acest topic a fost editat de skysurfer: 25 Nov 2004, 12:53 PM


--------------------
I was nauseous and tingly all over. I was either in love or I had smallpox.
~ Woody Allen
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 25 Nov 2004, 02:54 PM
Mesaj #154


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Interesant este faptul ca dupa zeci de ani de studii ozenistice si dupa publicarea a sute (poate mii) de lucrari pe aceasta tema nu exista nici macar un singur aspect referitor la care lumea ozenistilor sa fi ajuns la o concluzie clara. Iar concentrarea aproape exclusiva pe aspectul senzational al fiecarui caz inregistrat in nici un caz nu va duce la astfel de concluzii. Tot asa cum nici frecventa amestecare a cazurilor extrem de 'dubioase' in ceea ce priveste credibilitatea cu cele bine documentate si intr-adevar inexplicabile nu inspira prea multa incredere.

Acest topic a fost editat de Achernar: 25 Nov 2004, 03:48 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 25 Nov 2004, 03:22 PM
Mesaj #155


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Pai, aspectul senzational exista tocmai pentru ca nu e nimic stabilit cu o oarecare claritate inca si totul e invaluit intr-un fel de mister. Si va fi la fel atata timp cat lumea va fi impartita in cel putin doua categorii, in aceasta privinta, cei care cred cu entuziasm in existenta vietii extraterestre si cei care resping cu vehementa aceasta idee.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 25 Nov 2004, 04:07 PM
Mesaj #156


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Ar mai fi un aspect de semnalat. Foarte multe cazuri de observatii OZN sunt descrise insistandu-se cat se poate de mult pe sentimentele si trairile personale ale 'observatorului'. E ciudat. E ca si cum parte importanta din marturia unei persoane ce a fost victima unei infractiuni s-ar concentra asupra socului pe care l-a suferit acea persoana sau asupra gandurilor ce-i treceau prin cap in momentul infractiunii. In mod clar astfel de informatii nu pot duce la stabilirea circumstantelor evenimentului, plus ca in acest mod se acorda mai multa atentie 'observatorului' decat evenimentului propriu-zis.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 25 Nov 2004, 04:30 PM
Mesaj #157


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Este si firesc. Cand se iuntampla un lucru atat de straniu trebuie sa stii starea de spirit a observatorului. Ce simtea si la ce se gandea. Astfel, are importanta daca observaotrul era beat mort, ingrozit intr-o padure noaptea, sau mergea linistit spre casa.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 25 Nov 2004, 04:47 PM
Mesaj #158


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Intru totul de acord. Dar starea de spirit a martorului + modificarile in decursul evenimentului pot fi descrise in cateva propozitii. Depozitia ar trebui sa se concentreze totusi pe evenimentele concrete ce au avut loc. De exemplu normal ar fi ca fiecare caz sa contina informatii referitoare la starea vremii in momentul observatiei. Multe cazuri insa sunt prezentate fara a se face nici o referire la acest aspect.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 25 Nov 2004, 10:58 PM
Mesaj #159


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Pai asta nu poate fi decat vina celor care pun intrebarile. Nu cred ca exista o procedura OZN, sau niste persoane care sa se ocupe de asa ceva in mod special. daca vezi un OZN nici nu ai unde sa raportezi, nici de ce.

Vremea este importanta (fulgere globulare, reflexie, refractie, fenomene termice etc.)
dar si starea de spirit a martorului. Astea doua sunt niste lucruri mai importante. Pana la urma niste ochi de om vad toate alea, deci e important de stiut ce e in spatele ochilor.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 26 Nov 2004, 12:12 PM
Mesaj #160


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (skysurfer @ 25 Nov 2004, 12:48 PM)
Edit: Si la cat e omul de neincrezator, doar daca ar vedea in fata lui la un metru un OZN ar crede, in rest... Pot exista sute de casete video sau marturii, e mult mai simplu sa ne gandim ca noi suntem singurii si cei mai evoluati din Univers, decat sa acceptam o civilizatie superioara.

Skysurfer trebuie sa inveti sa faci distinctia intre probabilitatea de a exista viata in univers si probabilitatea de a interactiona viata extraterestra cu cea terestra.
Tocmai faptul ca exista extrem de multe "dovezi", casete filmate si marturii si culmea, in special in U.S.A. face ca fenomentul OZN si asocierea lui cu viata extrateresta sa fie considerat fabulatie de foarte multi oameni, inclusiv de cei care cred ca poate exista viata extraterestra asa cum sunt eu.
Inflatia de cazuri de "intalniri de gradul III" cred ca sunt cel putin cateva sute de mii contrasteaza puternic cu alte aspecte.
De exemplu, nu a reusit nimeni sa valideze macar unul dintre aceste cazuri (sa fie o conspiratie oare?)
In plus fiecare povestire este diferita, navele sunt diferite, omultetii extraterestrii sunt diferiti, fiecare vine cu versiunea lui, oare sunt atat de multe civilizatii extraterestre care ne viziteaza si totusi nici una nu intra in contact "oficial" cu noi?


Prin urmare faptul ca exista foarte multe relatari despre fenomene OZN nu este o dovada ca exista extraterestrii ci mai degraba o dovada imaginatia oamenilor este bogata.


Pentru mine este simplu. Eu spun: Da, au existat, exista sau vor exista cu siguranta civilizatii extraterestre. Nu este obligatoriu ca acestea sa interactioneze cu noi. Nu am nevoie de dovezi ca exista, probabilistic exista.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 26 Nov 2004, 12:20 PM
Mesaj #161


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Bine, si atunci, toate acele 'cazuri' sa fie doar rodul imaginatiei? Sa nu existe nici macar un sambure de adevar, ceva de la care sa fi pornit imaginatia?


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 26 Nov 2004, 12:58 PM
Mesaj #162


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (nefertiti @ 26 Nov 2004, 12:20 PM)
Bine, si atunci, toate acele 'cazuri' sa fie doar rodul imaginatiei? Sa nu existe nici macar un sambure de adevar, ceva de la care sa fi pornit imaginatia?

Probabil ca exista fenomene naturale care sunt greu sau imposibil de explicat. Daca vezi ceva ciudat nu e greu dupa aia sa crezi ca ai vazut omulezti verzi cu antene. laugh.gif


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 26 Nov 2004, 01:29 PM
Mesaj #163


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Io nu ma refer la situatiile in care vezi stele verzi laugh.gif .
Ok, serios vorbind, daca e sa ne gandim ca primele relatari despre fenomenul OZN sunt destul de vechi (nu ma intreba anul, ca nu am memoria cifrelor biggrin.gif ), e posibil ca oamenii sa fi vazut, de fapt, niste fenomene naturale pe care atunci nu si le-au putut explica. Iar, dupa aceea, povestile lor, relatari sau cum vreti sa le spunem, s-au transmis si au fost amplificate pe parcurs, fara sa existe, in realitate, nici un mister?


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 26 Nov 2004, 01:38 PM
Mesaj #164


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (nefertiti @ 26 Nov 2004, 01:29 PM)
e posibil ca oamenii sa fi vazut, de fapt, niste fenomene naturale pe care atunci nu si le-au putut explica. Iar, dupa aceea, povestile lor, relatari sau cum vreti sa le spunem, s-au transmis si au fost amplificate pe parcurs, fara sa existe, in realitate, nici un mister?

Pai tocmai ca asta este cam tot ce exista mister. Misterul poate fi creeat. De exemplu:
Eu spun:
- Sa vezi ce mi s-a intamplat...
Si ma opresc. Tu zici dupa o pauza.
- CE?
- Laaasa ca poate nu ma crezi...
- Hai ma zi ce ti s-a intamplat.
- Eh nimic, m-am speriat.
- De ce?
- Nu conteaza.
- Ba conteaza.
- Am vazut un omulet verde cu ochii rosii si antene albastre.
- Serios?
- Nu ma, glumeam. devil.gif Sau poate nu glumeam
..................................
Si uite asa se creeaza un mister. Sau abureala.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 26 Nov 2004, 01:41 PM
Mesaj #165


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Modul in care pui tu problema merge mai degraba la filosofie. mad.gif tongue.gif biggrin.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 26 Nov 2004, 02:01 PM
Mesaj #166


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Mde, acum as zice ca nici extrema cealalta n-ar fi mai productiva. Exista posibilitatea ca in maldarul de rapoate ozenistice sa existe cateva utile, tot asa cum exista posibilitatea ca cel putin un astfel de raport sa se refere intalnire cu reprezentantii unei civilizatii extraterestre. Chestia e ca totul e ingropat sub tone de maculatura comercial - senzationalista. Unii din martorii unor astfel de evenimente au ajuns mai cunoscuti decat presedintele ONU, chestie care n-ar fi negativa in sine dar ii transforma pe respectivii intr-un fel de 'experti' in problema contactului in conditiile in care ei saracii habar n-au de fapt cum pot fi interpretate lucrurile pe care le-au vazut.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mircea22
mesaj 8 Jul 2005, 06:38 AM
Mesaj #167


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 32
Inscris: 3 July 05
Forumist Nr.: 6.541



"Suntem singuri in Univers?
Richard A. Kerr
Singuri in tot acest spatiu vast? Putin probabil. Remarcati: cateva sute de miliarde de stele in galaxia noastra, sute de miliarde de galaxi in universul vizibil si 150 de planete observate deja in imediata vecinatatea soarelui nostru . Nu se pune probleme existentei lor ci a modului evolutiei lor si a gradului lor de tehnologizare la care au ajuns. Cu putin noroc vom afla in urmatorii 25 de ani" Acest articol si inca 25 pe teme de noutati exista in limba engleza pe site http://www.sciencemag.org/sciext/125th/. Eu nu stiu engleza, am tradus as cum am putut. Poate cineva ar vrea sa le traduca si pentru care nu pot invata limbi straine. Sunt scurte.
Eu cred ca exista civilizatii si mai dezvoltate ca noi si mai putin.
Ganditi-va cam la ce dezvoltare ar ajunge o civilizatie mai veche ca a noastra cu 100.000 de ani, care a urmat aceiasi cale de dezvoltare ca noi.
De ce nu ne conecteaza? Simplu. Analizati impactul pe care l-ar avea asupra noastra, nu religios ci material. Toti oamanei de pe Terra, dar absolut toti, si-ar pierde obiectul muncii prin importul de tehnologie. Modul lor de comunicare intre ei sigur ar fi altul pe care si noi il vom avea peste 100.000 de ani in mod natural. S-ar aduce o tehnologie pentru niste oameni a carei evolutie este cu 100.000 in urma ei. Dezvoltarea noastra, intelectuala, psihica etc nu ar face fata. Am capota. Toti am astepta sa primim totul de la ei. Ei au calculat impactul si nu isi asuma raspunderea rezultatului contactului.

EI nu stiu ca noi de la HN existam si noi stim ce ar trebui sa facem in acest caz............
cool.gif

Acest topic a fost editat de Mircea22: 8 Jul 2005, 09:13 AM


--------------------
Romani treziti-va !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 8 Jul 2005, 07:18 AM
Mesaj #168


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Uite ca e cineva care mai asteapta alienii, nu sunt singura rolleyes.gif .


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mircea22
mesaj 8 Jul 2005, 09:20 AM
Mesaj #169


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 32
Inscris: 3 July 05
Forumist Nr.: 6.541



Eu nu ii astep. Dar sunt sigur ca au mai fost pe aici, ca ne supravegheaza si ca vor veni atunci cand noi vom fi pregatiti si asta va dura poate sute de ani, poate mai putin, in functie de noi si numai de noi.
Stiu ca noi cei de aici suntem pregatiti dar suntem prea putini...
Poate Nefertiti reuseste sa-i convinga.
cool.gif
In afara de libertatea de a respinge mai este si libertatea de a accepta.

Acest topic a fost editat de Mircea22: 8 Jul 2005, 09:24 AM


--------------------
Romani treziti-va !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 8 Jul 2005, 09:22 AM
Mesaj #170


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Eh, cica au trecut unii pe aproape de unde stau eu, nu demult, da' erau cam grabiti si n-am apucat sa am placerea unei conversatii, ca ti-i convingeam de nu se vedeau! cool.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mircea22
mesaj 11 Jul 2005, 01:10 PM
Mesaj #171


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 32
Inscris: 3 July 05
Forumist Nr.: 6.541



Vad ca topicul se cam termina. Cred ca, concluzia cea mai plauzibila este
DA
exista viata extraterestra cu civilizatii mult, mult mai avansate ca a noastra,
dar si viata situatata la nivel de celiula.
Numai bine.


--------------------
Romani treziti-va !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 2 Dec 2005, 05:47 PM
Mesaj #172


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Sincer eu am studiat acest fenomen al OZENOLOGIEI . Am vazut parerea ambelor tabere . E adevarat ca sunt multe lucruri necunoscute pe Terra .
Misterul de la Nazca e inca sub semnul intrebari , unii spun ca sunt piste de aterizare pentru OZN-uri .Mai putem reaminti : Insula Pastelui ;Craniul de cristal din Lubantum-Mexic .Sfinxul . Stonehenge. Multe lucruri pe care omul nu le-ar putut face .
Pana la urma e sigur . sunt multe enigme care ne inconjoara , dar le tratam cu dispret din pacate !!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 5 Dec 2005, 03:37 AM
Mesaj #173


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



D.p.d.v. matematic, e imposibil ca noi sa fim singura viata inteligenta din univers (lim din 1/infinit=0) jamie.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 5 Dec 2005, 07:00 AM
Mesaj #174


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Vicos

Pun si eu o intrebare ?
Sa presupunem ca in trecut o civilizatie extraterestra a avut contact cu pamintenii.
Ei bine acesti extraterestrii foloseau aparate de zbor cu viteze mult mai mari decit viteza navetelor spatiale de la ora actuala.
Daca admitem ideea ca acesti "extraterestrii" erau /sint posesorii unor tehnologii inaintate nu vad de ce ar fi avut ei nevoie de niste amarite de piste de aterizare la Nazca ? devil.gif

Adica ei au venit de la distante fantastice utilizind tehnologie supersofisticata....dar in acelasi timp nu puteau ateriza decit pe un loc dinainte amenajat?!!! rofl.gif

Ideea mi se pare ilogica.

exergy33


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 9 Dec 2005, 06:32 PM
Mesaj #175


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



raspunsul e foarte simplu: nu a existat un contact intre oameni si o civilizatie extraterestra. Probabilitatea e extrem de mica. Exista sansa sa fim creatia unei astfeld de civilizatii...

Cred ca distanta cea mai mare dintre noi si alte civilizatii trebuie masurata nu in km ci in timp. Pentru ca e posibil sa gasim semnale sau dovezi ale unor civilizatii care au existat si au pierit de mult.

Asa ca trebuie sa ne intrebam nu daca exista viata extraterestra, ci daca exista viata extraterestra in acelasi timp cu noi.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

11 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 11:38 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman