HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Pentru Ce V-ati Da Viata?, cei dragi, patrie, credinta?
xsimonax
mesaj 13 Jan 2004, 12:26 PM
Mesaj #36


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 40
Inscris: 23 November 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.274



Grea intrebare, greu raspuns.

Gandind rational, probabil ca mi-as da viata pentru copilul meu (pe care nu il am inca) si pentru parintii mei.

Nu suport idea sa-ti dai viata din patriotism sau din motive religioase. E absurd sa presupui ca moartea ta va ajuta mai mult decat o viata de lupta. Sunt de acord cu lupta pentru patrie, dar nu sunt de acord cu sinuciderea din acelasi motiv.

Probabil ca sub impulsul momentului as putea sa-mi dau viata pentru mult mai mult sau ... mult mai putin.

Sper sa nu fiu pusa intr-o asemenea situatie vreodata!!!


--------------------
"Intre lege si judecata unei minti echilibrate, o prefer intotdeauna pe cea din urma"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tomy
mesaj 13 Jan 2004, 12:38 PM
Mesaj #37


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 159
Inscris: 12 January 04
Forumist Nr.: 1.798



Salut ,singurul lucru care mi-as da viata ar fi mama . wub.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 13 Jan 2004, 12:43 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



Am vazut destule ca sa imi dau seama ca exista lucruri mai rele decat moartea. Dar o moarte absurda nu isi doreste nimeni, suntem datori sa traim atat cat ne este dat. Mi-as da viata in situatii in care nu as vedea alta solutie, iar lipsa mea de actiune m-ar condamna ulterior la o viata plina de remuscari. Ce anume? - nu stiu. Sper sa nu aflu vreodata.


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 13 Jan 2004, 12:43 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Storm
mesaj 16 Jan 2004, 06:17 PM
Mesaj #39


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 131
Inscris: 13 January 04
Forumist Nr.: 1.805



Raspunsul meu la intrebarea topicului este relativ.

Avand in vedere varsta mea (18 ani), nu pot spune ca exista ceva pt care mi-as sacrifica viata, nici macar cea mai draga persoana. Consider ca as face o greseala sacrificandu-ma fara sa cunosc cu adevarat problemele vietii, fara a ma fi confruntat deja cu acestea. In acelasi timp, exista temerea pt lumea de dinclo, teama de necunoscut.

Desigur, dupa ce imi voi fi intemeiat o familie, mi-as da viata cu placere pt ea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
special creep
mesaj 16 Jan 2004, 07:04 PM
Mesaj #40


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 23
Inscris: 9 January 04
Forumist Nr.: 1.753



QUOTE
trebuie sa traim cat ne este dat

Fata de cine suntem datori sa traim, nu am putea sa ne luam viata? Oare de ce traieste lumea cu un sentiment de vinovatie sau de datorie fata de Dumnezeu? Daca cineva iti da un cadou de ce trebuie neaparat sa-l pastrezi?


--------------------
I RATHER BE HATED FOR WHAT I AM THAN LOVED FOR WHAT I'M NOT.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mundus
mesaj 17 Jan 2004, 01:06 AM
Mesaj #41


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 209
Inscris: 7 December 03
Din: Braila
Forumist Nr.: 1.400



Onoare si dreptate! Ce se gaseste mai putin pe lumea aceasta.

Daca tara si credinta imi sunt calcate in picioare am sa le apar chiar cu pretul vietii.
Eu cred ca atunci cand vine vorba de lucrurile acestea doua nimeni nu ar trebui sa se teama. In fond de-i o viata de om?!

Nu uitati exemplul stramosilor vostri! Incercati sa va ridicati si voi la masura faptelor lor. Ei v-au lasat o tara libera. Daca voi nu sunteti dispusi sa va sacrificati ce-o sa lasati copiilor vostri?!

Nu uitati ca viata asta nu e altceva decat "un joc si o gluma"! wink.gif wink.gif wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 17 Jan 2004, 01:12 AM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



@special creep:
Am spus:
QUOTE
Dar o moarte absurda nu isi doreste nimeni, suntem datori sa traim atat cat ne este dat.

Daca ne este dat la un moment dat sa ne sacrificam pentru altii... asta e. Nu sunt de acord cu riscul gratuit, sinuciderea... dar nu pot judeca pe nimeni...Lamurit?


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Storm
mesaj 17 Jan 2004, 03:04 PM
Mesaj #43


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 131
Inscris: 13 January 04
Forumist Nr.: 1.805



Mundus, asa cum stii, nu sunt un patriot innascut dar asta nu inseamna ca mi-as vinde tara. Pentru tara ti-ai da viata? De ce ma rog? Nu este oare Romania un loc in lume ca si oricare altul? Pentru libertate as fi de acord sa se piarda vieti, dar nu libertatea tarii, ci libertatea de a alege. Daca rusii ar vrea acum sa-mi calce tara, m-as lupta cu ei nu pt Romania, nu pt onoare, ci pt viata mea. Asta implica desigur ca as lupta pt viata tuturor romanilor dar nu ma intereseaza.

Daca lupt pt viata mea, faptul ca lupt si pt viata celorlalti nu este decat o consecinta fericita data de imprejurare.


Poate pt cei mai multi dintre voi par insensibil si crud, dar in fond, realitatea e cruda.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ryan
mesaj 18 Jan 2004, 08:06 AM
Mesaj #44


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 361
Inscris: 14 December 03
Forumist Nr.: 1.487



Cred ca as fi in stare sa-mi dau viata pentru copilul meu (desi nu il am) si poate nu numai al meu, pentru sot (nu-l am nici pe asta laugh.gif ) pentru parinti si chiar pentru o idee, daca este principiul meu peste care nu pot trece. Acum vorbim, la fapte... nu stim. Dar nu ma vad ezitand sa-mi dau viata pentru orice om care se afla la un moment dat in pericol daca il pot scapa cumva. Adica in clipele alea nu stiu daca m-as gandi ca imi dau viata ci ca salvez o viata si atunci altfel judec. Pot fi doar vorbe goale, insa asa gandesc acum ca m-as purta intr-o atare situatie.


--------------------
Be civil to all; sociable to many; familiar with few; friend to one; enemy to none.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 18 Jan 2004, 01:00 PM
Mesaj #45


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



Accept ca mi-as da viata pentru multe lucruri frumoase, dar pentru tara niciodata.
Poate daca traiam in alta tara, Elvetia de ex. eram altfel, dar atita timp cit tara m-a tras mereu inapoi, si cind a fost sa ma impinga inainte a fost prin suturi in dos pe care le primeam, nu am sa mor pt. tara doar pt. faptul ca m-am nascut acolo.Sa nu ma intelegeti gresit, pt. o cauza buna da, cum a fost revolutia din '89 dar nu asa aiurea sa te bage la naintare sa nu sti pt. ce lupti(cica pt. tara) si apoi burtosii sa stea sa se lafaie.
Revolutia a fost ceva frumos si spontan, care a inceput din sufletele oamenilor dorindu-si libertatea, chiar daca multi dintre ei nu stiau ce este aia din cauza anilor dictatoriali.


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 19 Jan 2004, 02:18 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



QUOTE (OMU'BUN @ Oct 30 2003, 09:19 PM)
Parerea mea este ca viata nu se da, fiindca nu ne apartine. Nu am fost intrebati cand si cum sa ne nastem, nu vom fi intrebati cand si de ce plecam! Cand insa exista speranta pentru viata, desi lucrurile par sa se indrepte catre o moarte sigura, atunci nu e vorba de resemnare, ci de incredere!
Intr-un caz extrem, mi se pare normal sa-mi protejez copilul in fata mortii, evident, asumandu-mi riscul da a-mi pierde viata. Oricum, este o problema de subconstient, iar decizia nu se negociaza.
Dumnezeu iubeste viata si nu moartea. Dar in acelasi timp, iubeste si Adevarul.



Omule Bun, minunat gandit!!!
Ce poate fi spus mai mult de atat?


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 23 Jan 2004, 06:13 AM
Mesaj #47


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Cu toate ca in ziua de azi nici natalitatea, nici mortalitatea nu mai sint atit de mari, nu e bine sa iti risti viata ca sa iti aperi copilul. Din punctul de vedere al supravietuirii speciei, adultul poate sa traiasca si sa aiba alti copii, pe cind copilul este inca nedezvoltat si nu se stie daca o sa supravietuiasca pina la virsta la care poate sa aiba la rindul sau copii. Ca unii adulti nu mai au copii si ca in ziua de azi copiii nu mai mor atit de des ca pe vremuri, asta e alta treaba.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 23 Jan 2004, 06:43 AM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (MonicaV @ Jan 23 2004, 06:15 AM)
Cu toate ca in ziua de azi nici natalitatea, nici mortalitatea nu mai sint atit de mari, nu e bine sa iti risti viata ca sa iti aperi copilul. Din punctul de vedere al supravietuirii speciei, adultul poate sa traiasca si sa aiba alti copii, pe cind copilul este inca nedezvoltat si nu se stie daca o sa supravietuiasca pina la virsta la care poate sa aiba la rindul sau copii. Ca unii adulti nu mai au copii si ca in ziua de azi copiii nu mai mor atit de des ca pe vremuri, asta e alta treaba.

Si cu toate astea, sunt atat de multi care investesc totul in copilul lor...


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 23 Jan 2004, 01:31 PM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Pt. cei ce si-ar da viata pt. patrie......oare si patria si-ar da viata pt. voi?? sad.gif

Pt. cei ce si-ar viata pt. credinta.......doar de voi mi-e teama sad.gif

Iar pt. cei ce si-ar da viata pt. parinti....daca cu adevarat parintii sunt demni de asa fapt din partea dv. mult mai sigur ca ar prefera sa moara ei insusi.

Dar e foarte usor de a afirma acest lucru...
QUOTE
sa-ti dai viata
...tare sant curios cum va-ti comporta daca cu adevarat v-a fi nevoie sa impliniti cele afirmate cu atata usurinta.

Am sa va spun eu....doar o mama si-ar da viata pt. odrasla ei!!! Atat !!

In rest nu va cred de nici o culoare....

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 23 Jan 2004, 01:35 PM
Mesaj #50





Guests






Sorine, iti dai seama ca majoritatea celor ce au scris aici nu s-au confruntat cu probleme atat de majore,nu? Important e ca, pana la proba contrarie, ei sunt convinsi ca ar face asta...Insa, stii la fel de bine ca mine, ca intr-o situatie de criza rationezi mai mult instinctual..Si acum depinde de instinctul fiecaruia..Insa pana la criza e bine sa gandesti ca poti face fata... mwah1.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 23 Jan 2004, 01:38 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



A, depinde si de instinct. Instinctul matern ar fi un exemplu de sacrificiu al mamei pentru copil. Si - ca sa ne mai laudam si noi - cred ca instinctul patern functioneaza la fel.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 23 Jan 2004, 01:44 PM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



Sorin, cred ca unii nu au privit problema ca tine, printre ei ma numar si eu. Tu te referi la gesturi constiente, calculate...
Sunt convinsa ca daca ai trece pe langa un copil sau chiar un matur aflat in primejdie, ti-ai pune viata in pericol, fara sa te mai gandesti daca merita sau nu. Sunt oameni care au murit in incercarea de a-i salva pe altii, persoane necunoscute chiar. Sper ca inca mai exista. La astfel de lucruri m-am referit: daca nu as putea trai ulterior cu rusinea si remuscarile care m-ar urmari pentru ca nu am intervenit intr-o astfel de situatie (desi exista multe alte exemple) nu cred ca ceea ce ar urma s-ar mai numi viata. Poate doar pentru cei care nu-si asculta constiinta. Fericitii...De asta am si spus ca sper ca nu voi afla niciodata pentru ce mi-as da viata. Fiecare are un anumit gen de intamplari la care reactioneaza, asumandu-si riscuri. E foarte posibil ca nici ei sa nu stie care ar fi acestea.


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 23 Jan 2004, 03:39 PM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Buna Denise smile.gif

Adevarul e ca fiecare reactioneaza in mod automat la anumite situatii. Unii mai cu zel si altii cu mai putin.

Doar am incercat sa explic diferenta dintre a fii " viteaz " din gura si a fii viteaz din inima.

Cei ce virtual si oral au declarat ca si-ar da viata pentru x, y ,z sunt din punctul meu de vedere cam naivi. As vrea sa-i vad la proba contrarie...

Denise...e usor de vorbit si mai greu de facut. Iar daca vorba nu costa nimic, de ce sa nu o folosim?? De vorbe sant satul exact ca si de " viteji " si Harapi Albi ".

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 23 Jan 2004, 06:16 PM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



Buna Sorin!
Cred ca in esenta spunem acelasi lucru - exista situatii extreme in care unii descopera cat sunt de lasi, iar altii descopera un curaj nebanuit. Raman la parerea mea : Doamne -fereste de asemenea situatii, indiferent de ce reactii am avea.


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 23 Jan 2004, 08:24 PM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE
Raman la parerea mea : Doamne -fereste de asemenea situatii, indiferent de ce reactii am avea


Corect smile.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rossi
mesaj 28 Jan 2004, 09:52 PM
Mesaj #56


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 539
Inscris: 3 January 04
Din: Ibiza
Forumist Nr.: 1.681



Ptr cineva care o merita mai mult ca mine...habar n-am, mi se pare stupida intrebarea...


--------------------
It's All Gone Pete Tong
Go to the top of the page
 
+Quote Post
willie
mesaj 29 Jan 2004, 11:24 PM
Mesaj #57


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 112
Inscris: 17 December 03
Forumist Nr.: 1.541



Cand eram eu soim al patriei rolleyes.gif , vroiam sa ma fac soldat ca sa imi apar patria.Acum nu mi-as da viata pentru nici o patrie, pentru ca nu imi place sa fiu unealta nici unei prostii politice.Razboiul e un lucru urat si nu vreau sa fiu implicata in asa ceva.Deci pt patrie nu cred ca mi-as mai da viata.
Pentru cei dragi nu stiu.Teoretic nu mi-as da viata in schimbul altei vieti pentru ca eu tind sa cred ca si moartea are rostul ei. Dar practic cred ca nu as putea suporta sa vad pe cineva drag murind si nu as sta prea mult pe ganduri sa renunt la propria mea viata pt a salva o alta draga mie.
Si cred ca mi-as mai da viata pentru o idee la care tin, in sensul ca nu as renunta la ea chiar daca asta ar insemna sa mor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 29 Jan 2004, 11:50 PM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Eu mi-as da viata pentru Mantuitorul meu, caci si el a facut-o pentru mine si normal pentru credinta mea.
As urma exemplul martirilor care si-au dat viata pentru Isus, ei sunt caramide ale Sfintei Biserici Catolice a lui Isus, m-as alatura lor daca as fi pus intr-o astfel de situatie, desi nu alerg dupa martiriu.
Desigur mi-as da viata sau mi-as pune-o in pericol pentru parintii mei si cei pe care ii iubesc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 30 Jan 2004, 11:37 AM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Mi-as da viata pentru Iisus Hristos Dumnezeu, pentru a apara invatatura Lui si pe oricare din cei care o recunosc si o aplica.

Acest topic a fost editat de RZA: 30 Jan 2004, 11:37 AM


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 30 Jan 2004, 12:34 PM
Mesaj #60


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365




Eu personal nu mi'as da viata azi pentru nimic.
Nici pentru Romania, nici pentru parinti, nici pentru copiii nenascuti inca, nici pentru pacea mondiala, nici pentru copiii bolnavi de SIDA, nici pentru copiii super frumosi din parcul Cismigiu, nici pentru Isus, nici pentru Buddha, nici pentru Osho, nici pentru poezie, nici pentru dans, nici pentru onoare, nici pentru dreptate, nici pentru libertate, nici pentru iubirea ei, nici pentru linistea noastra, nici pentru viata de apoi, dinainte si deasupra......
Ma multumesc sa dau un zambet din toata inima pentru cei ce sunt gata sa primeasca
smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tyra
mesaj 5 Feb 2004, 04:35 AM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.951
Inscris: 19 October 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.018



Mi-as da viata daca as sti ca voi descoperi viata fara de moarte, tineretea fara batranete. Mi-as da viata daca as sti ca voi scimba lumea in bine intr-un mod radical. Altfel... de ce sa ma nasc?


--------------------
Welcome to the jungle
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 5 Feb 2004, 04:44 AM
Mesaj #62


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



Cei care nu isi dau viata pentru nimic, cum se numesc?
Eu cred ca oasele mele sunt mai folositoare atunci cand se misca decat atunci cand nu... Nu cred ca mi-as da viata pentru nimic. E frumoasa, sunt fericita, sunt cu barbatul pe care l-am dorit, vreau sa fac multe lucruri...
Va admir pe voi care v-ati sacrifica pentru lucruri tangibile, reale.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 5 Feb 2004, 10:06 AM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (Jasmine @ Feb 5 2004, 03:44 AM)
Cei care nu isi dau viata pentru nimic, cum se numesc?

Normali Jasmine smile.gif Frumos si bine ai zis chiar daca pe scurt thumb_yello.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuanescu
mesaj 6 Feb 2004, 06:57 PM
Mesaj #64


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



pai cum sa-mi dau eu viata ? ... se duce singura daca vrea !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aramis
mesaj 6 Feb 2004, 07:41 PM
Mesaj #65


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.948
Inscris: 23 January 04
Din: Luna
Forumist Nr.: 1.955



Cred ca mi-as da viata pentru familia mea, pentru parinti si sora... dar si pentru idealurile mele, mi-as da viata daca as sti ca ceea ce am vrut sa se intample s-a intamplat, daca as sti ca ssacrificiul meu nu a fost in van


--------------------
humanity is overrated
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuanescu
mesaj 6 Feb 2004, 07:50 PM
Mesaj #66


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



QUOTE (Mia @ Feb 6 2004, 07:41 PM)
ssacrificiul meu

ssacrificiul ... lasa un singur 's" ca suna reptilin ... ceva cu eva shi un mar ... shi feminin
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 10 Feb 2004, 07:20 AM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



QUOTE (TriRegnum @ Jan 29 2004, 11:50 PM)
Eu mi-as da viata pentru Mantuitorul meu, caci si el a facut-o pentru mine si normal pentru credinta mea.
[...]pentru parintii mei si cei pe care ii iubesc.

Mantuitorul i-a iubit si ii iubeste pe toti! nu poti sa-L iubesti la randul tau pe El fara sa-i iubesti pe toti, nu?!

asta inseamna ca ti-ai da viata pentru oricine?



--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 13 Mar 2004, 02:06 PM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Cum sa-ti dai viata ? Asta ar fi o treaba ideala, in realitate nu e asa simplu : tu mori si salvezi ce vroiai. In realitate trebuie sa lupti, impotriva astora (inamici) care nu cred ca sunt prea interesati viata ta, doar din intamplare si accidental mori si nu respecti planul care era invingerea dusmanilor sau a orice va inchipuiti ca este acest lucru amenintator.
Pentru "patrie" nu mi-as da viata ,as lupta pentru modul meu de viata, pentru locul in care traiesc si oamenii pe care ii cunosc si-mi sunt prieteni, si atunci s-ar numi ca lupt sau fug, datul vietii il vad ca o consecinta a luptei nu ca o actiune asa singura si simpla.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistique
mesaj 13 Mar 2004, 02:11 PM
Mesaj #69


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 7 February 04
Forumist Nr.: 2.129



Mi-as da viata pentru o clipa de iubire wub.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
menthoru'
mesaj 13 Mar 2004, 02:29 PM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.033
Inscris: 3 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 706



Mi-as da viata pentru cel ce n-ar sta pe ganduri sa-si dea viata pentru mine (aici includ familia).


--------------------
I have given it much thought / It seems, disaster must come / At best, only postponed / Shaolin Kung-Fu to survive / Must now be taught to more young men / We must expand, get more pupils / So that the knowledge will spread
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 5 May 2024 - 11:23 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman