HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

17 Pagini V  « < 4 5 6 7 8 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Hip-hop, Underground&hip hop
Ahriman
mesaj 3 Mar 2004, 10:00 AM
Mesaj #176


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



Toata stima pentru RACLA; ceilalti din hip-hop-ul autohton insa... Parazitii imi plac pentru ca spun oleaca lucrurilor pe nume, insa prea se abuzeza in versurile hip-hop-ului romanesc de cuvinte obscene!!!! Si prea se indeamna la violenta!!! Nu asta-i calea, cred eu... devil.gif


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
menthoru'
mesaj 3 Mar 2004, 10:51 AM
Mesaj #177


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.033
Inscris: 3 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 706



Pai sa ne gandim cam ce hip-hop romanesc ai mai ascultat tu? La Familia? Mafia? Hmm ... da.
Ai ascultat vreodata VeritaSaga? O sa-ti schimbi putin parerea despre faza cu injuraturile. Pe tot albumul nu cred ca au mai mult de 3 cuvinte obscene. In mare parte nu stiu daca se indeamna la violenta, sau este redata violenta din mediile de provenienta ale autorilor.


--------------------
I have given it much thought / It seems, disaster must come / At best, only postponed / Shaolin Kung-Fu to survive / Must now be taught to more young men / We must expand, get more pupils / So that the knowledge will spread
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 3 Mar 2004, 11:20 AM
Mesaj #178


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



La Familia nu am ascultat decat ce s-a dat la televizor (pe asa-zisul post de muzica Atomic); Mafia, am cumparat odata o caseta cu ei, apoi am renuntat definitiv sa-i mai ascult.Ce am zis a fost parerea mea despre tot ce am ascultat si despre ce s-a mai zis prin presa si pe la televizor.Este greu sa-ti faci o parere completa si clara cand trupe ca pe cea care ai nominalizat-o tu nu sunt prea mediatizate;personal n-am auzit de ea pana acum.
Imi cer scuze daca am jignit pe cineva, dar nu a fost in intentia mea.
Exista vreun site pe Internet de unde pot afla mai multe despre trupele de hip-hop autohton? blink.gif


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 3 Mar 2004, 11:20 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
menthoru'
mesaj 3 Mar 2004, 11:28 AM
Mesaj #179


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.033
Inscris: 3 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 706



Stai linistit. Nu ai jignit pe nimeni. Doar am vrut sa te fac sa iti dai seama ca nu e bine sa arunci vorbe cand nu stii situatia concreta.
Uite cu cateva posturi mai sus am spus ca am lansat un forum pe probleme de hip-hop. Il gasesti la http://battle.dots.ro.
Acorda-mi ceva timp si o sa gasesti acolo materiale despre multe din trupele noastre. Abia l-am lansat de 3 - 4 zile. Inscrie-te si o sa afli in timp destule informatii.

Acest topic a fost editat de menthoru': 3 Mar 2004, 11:29 AM


--------------------
I have given it much thought / It seems, disaster must come / At best, only postponed / Shaolin Kung-Fu to survive / Must now be taught to more young men / We must expand, get more pupils / So that the knowledge will spread
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 3 Mar 2004, 01:11 PM
Mesaj #180


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



Un scurt comentariu: "situatia concreta" la noi e data de televiziune si radio si, uneori, dar rar, de reviste.Atunci cand anumite trupe nu apar decat fugitiv si nu reusesc sa devina prezente constante ale posturilor de specialitate sau la radio,nu stiu cat de multe poti spune despre ele.
O parte din vina imi apartine,recunosc,deoarece nu sunt un fan hip-hop, ceea ce ascul ascultand de placere, iar hip-hop-ul romanesc nu prea m-a atras.
Voi incerca sa remediez acesta situatie.
Multumesc pentru observatii! rolleyes.gif


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tiger
mesaj 6 Mar 2004, 01:17 PM
Mesaj #181


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 1
Inscris: 6 March 04
Forumist Nr.: 2.489



imi spune si mie cineva unde pot gasi cd-urile de la facem records?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
georgeones
mesaj 6 Mar 2004, 07:12 PM
Mesaj #182


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 234
Inscris: 17 December 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.533



QUOTE
imi spune si mie cineva unde pot gasi cd-urile de la facem records?

Pai nu cred ca mai poti sa faci rost de cd-uri ,dupa cate stiu eu facem-records numai exista , singura solutie ar fi sa le iei din alta parte , daca vrei da-mi un pm si poate te pot ajuta


--------------------
Nu voi fi un om obisnuit,pentru ca am dreptul sa fiu extraordinar.

FC Bachus

EU beuuu , putin cate putin
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mundus
mesaj 7 Mar 2004, 02:48 PM
Mesaj #183


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 209
Inscris: 7 December 03
Din: Braila
Forumist Nr.: 1.400



Poate sa ma lamureasca si pe mine cineva si sa-mi dea un raspuns la umatoarele intrebari:

Ce rost are sa asculte cineva hop-hopul cantat in afara tarii? Ce farmec mai are chestia asta? ph34r.gif ph34r.gif ph34r.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 8 Mar 2004, 12:02 PM
Mesaj #184


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Acelasi farmec pe care il are ascultarea oricarui alt gen de muzica "de afara" de catre fani. Este vorba de muzica, despre acel stil de viata, despre idei si lucruri noi... este vorba de un concept, de o cultura... si tocmai asta e farmecul wink.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
menthoru'
mesaj 16 Mar 2004, 11:58 AM
Mesaj #185


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.033
Inscris: 3 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 706



QUOTE
Trei ani de inchisoare

In octombrie anul trecut, Tudor Sisu, membru al trupei La Familia, a fost arestat, impreuna cu alte trei persoane, pentru trafic de droguri de mare risc si detinere de droguri pentru consum propriu fara drept. Ieri, dupa un proces care a durat patru luni, s-a dat sentinta: cantaretul de hip-hop a primit trei ani de inchisoare, cu executare. Membrul formatiei La Familia a fost retinut imediat dupa ce politistii damboviteni au gasit, in apartamentul lui din Capitala, metadona. Tudor a recunoscut ca era consumator, respingand insa acuzatiile de trafic. Pe de-alta parte, oamenii legii sustineau la acea vreme ca Sisu facea parte dintr-o retea cu "circuit inchis", in care el si alte persoane, arestate de altfel in aceeasi perioada, se aprovizionau reciproc cu stupefiante, vanzandu-si unul altuia droguri, chiar si pe datorie. Mandatul de arestare preventiva de atunci a fost prelungit de la trei, la 27 si alte 20 de zile. in cele din urma, Sisu a ajuns la penitenciarul Margineni, din apropierea localitatii Targoviste. Avocatul hip-hop-erului, Arthur Musetescu, ne spunea atunci: "Din punctul nostru de vedere, traficul de droguri nu poate fi dovedit. Metadona gasita la el acasa i-a fost prescrisa de medicul lui, tocmai pentru ca se afla in tratament de dezintoxicare". in fata instantei de la Curtea de Apel Targoviste, Sisu declarase: "Cu o noapte inaintea arestarii mele, ma hotarasem sa ma las de droguri. Pastilele de metadona se aflau pe masa, la vedere, pentru ca le pregatisem sa le iau pentru a evita intrarea in sevraj. Voiam sa ma casatoresc si asta m-a determinat sa ma hotarasc sa ma las de droguri. Am incredere in mine si sunt hotarat ca, ajutat de logodnica, sa ma las de droguri". Ieri, a fost data sentinta in acest caz. Trei ani de inchisoare, cu executare. "Desi nu exista nici un fel de proba in dosar, potrivit careia ar putea fi vorba de trafic de droguri in cazul lui Sisu, el a fost condamnat. insa vom face apel si speram ca instanta superioara sa-l achite", ne-a declarat avocatul. "L-au facut exemplu pentru campanie electorala" Puya (La Familia): "Eu am fost la ultima infatisare si am asistat la probe. Nu-mi vine sa cred ce se intampla. Cred ca vor sa-l faca exemplu pentru vreo campanie electorala care urmeaza. Nu este corect. Nu e vinovat. Il voi sprijini si voi incerca sa fiu vocea lui". Cabron (Codu Penal): "Abia acum am aflat. Sunt inca bulversat, nu poate fi adevarat. Din cate stiu eu, in cazul lui nu se demonstrase traficul de droguri. in ceea ce ma priveste, ce sa zic, am sa-l sustin asa cum voi putea mai bine pe Sisu". Don Baxter: "Sincer, ma deranjeaza orice cand vine vorba de droguri. Ultima data cand l-am vazut eu, se apucase serios de treaba, era mai bine, nu se mai droga. Nu stiu ce se mai poate face acum, avand in vedere sentinta, dar voi incerca sa fiu langa el".


Sursa: http://www.libertatea.ro
Articol de: Anca Bejan


--------------------
I have given it much thought / It seems, disaster must come / At best, only postponed / Shaolin Kung-Fu to survive / Must now be taught to more young men / We must expand, get more pupils / So that the knowledge will spread
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 16 Mar 2004, 12:15 PM
Mesaj #186


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



De ce oare se asociaza atat de des hip-hop-ul cu drogurile?Oare altfel nu exista inspiratie?Sau se finanteaza videoclipuri in felul asta?Sau,mai grav,se incearca o promovare a consumului de droguri printre tineri?


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
menthoru'
mesaj 16 Mar 2004, 12:36 PM
Mesaj #187


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.033
Inscris: 3 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 706



De vina sunt "viata de cartier" si teribilismul Ahri. Salajan, Pantelimon, nu sunt niste zone selecte. Oamenii sunt saraci, obiceiurile sunt proaste. Hip-hop-ul a fost asociat cu drogurile de mult timp. Nu e o noutate. Drogurile ii afecteaza cel mai mult pe saraci. Hip-hop-ul s-a nascut ca muzica a saracilor. In US, in ghetouri, intre persoanele de culoare exista multi care fac trafic iar seara dau o rima cu tovarasii la un "joint". Se pare ca si in societatea noastra se tinde care acelasi model. Din pacate este un model prost ales ...


--------------------
I have given it much thought / It seems, disaster must come / At best, only postponed / Shaolin Kung-Fu to survive / Must now be taught to more young men / We must expand, get more pupils / So that the knowledge will spread
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 16 Mar 2004, 12:40 PM
Mesaj #188


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



Se poate face ceva pentru a corecta aceasta orientare?Exista si hip-hop "social",sa-i zicem,care sa indemne tocmai la opus?Pe afara exista ceva,insa nu destul;pe la noi?....


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
menthoru'
mesaj 16 Mar 2004, 01:04 PM
Mesaj #189


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.033
Inscris: 3 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 706



La noi VeritaSaga incearca un HH cu altfel de teme. Poti sa iei nishte promo-uri de pe http://www.veritasaga.ro
Pe de alta parte Raku ar mai fi un bun reprezentant al acestei arii cu pasajele lui cu tenta socio-politica.


--------------------
I have given it much thought / It seems, disaster must come / At best, only postponed / Shaolin Kung-Fu to survive / Must now be taught to more young men / We must expand, get more pupils / So that the knowledge will spread
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 16 Mar 2004, 01:14 PM
Mesaj #190


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Si din ce in ce mai multe trupe baga melodii "anti-drog" pe albumele lor (vorbesc de trupe mai cunoscute decat, din pacate, Verita sau Raku) - La familia - Muzica e drogul meu (si probabil alte piese), BUG Mafia - O lume nebuna, nebuna de tot (care intra in total dezacord cu "Exces pervers") si probabil ca exemple ar mai fi. Chestia este ca ei, de fapt, nu imping la consum de droguri tari, lupta chiar impotriva lor, insa considera ca "iarba" nu este drog.


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 16 Mar 2004, 01:34 PM
Mesaj #191


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



Ma gandesc,oare nu ar fi mai bine daca s-ar legaliza drogurile?Ar da asta oare o lovitura traficantilor?Sunt off-topic,stiu.
Iar despre melodii,inca nu le-am ascultat;dar cu o floare nu se face primavara.Cred ca trupele sunt mai mult ascultate pentru melodiile pro decat contra drog,asa ca avem de lucrat si la mentalitatea oamenilor.Mai trebuie scris si cantat destul...


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
menthoru'
mesaj 16 Mar 2004, 01:38 PM
Mesaj #192


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.033
Inscris: 3 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 706



Trupe sunt, piese sunt destule, idei bune garla. Cine le promoveaza?
Raku:
QUOTE
As vrea sa fiu patronul unei case de ploi cu stele
Si sa-l produc pe Raku, nu romanesti manele


In afara de vreo doua cluburi care dedica o seara pe saptamana hip-hop-ului in capitala nu mai face nimeni asta. Si oricum e extrem de putin.


--------------------
I have given it much thought / It seems, disaster must come / At best, only postponed / Shaolin Kung-Fu to survive / Must now be taught to more young men / We must expand, get more pupils / So that the knowledge will spread
Go to the top of the page
 
+Quote Post
47462
mesaj 18 Mar 2004, 12:41 PM
Mesaj #193


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 183
Inscris: 4 January 04
Din: Drobeta Turnu Severin
Forumist Nr.: 1.689



In legatura cu muzica Hip-Hop straina...ati vazut filmul "Save the last dance" sau tradus in romana "In ritm de hip-hop" ? Are niste soundtrakuri chiar faine...


--------------------
E trist sa ajungi sa regreti lucuri pe care ti-ai fi dorit sa le faci, dar ai fost prea comod sau nu ai avut curaj!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 18 Mar 2004, 12:49 PM
Mesaj #194


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Da, un film bun pentru "cultura hip hop" in general (e pleonasm "cultura hip hop", nu?). Adica o promovare buna si arata ca hip hop poate fi si ceva frumos. Adica imbinarea baletului cu rapul... cine s-ar fi gandit? blink.gif Deci - se poate! Momentan doar in filme dar... viata bate filmul, cica! wink.gif

Pace


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 18 Mar 2004, 01:46 PM
Mesaj #195


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



Singurul film pe care l-am vazut cu legatura directa cu hip-hopul a fost "8 Mile";in rest,ca soundtrack-uri,mi-a placut cea de la "Cradle 2 The Grave",plus alte filme in care joaca DMX.


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fresh
mesaj 21 Mar 2004, 11:04 PM
Mesaj #196


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 6
Inscris: 17 March 04
Din: Constangeles
Forumist Nr.: 2.630



Pentru mine cel mai tare film bazat pe hip hop ramane "D`ont be a menace in South Central while they`re drinkin their juice in da hood" a fost la HBO sub numele "South Central LA" e o parodie super tare... daca nati vazuto faceti rost de el.


--------------------
fat less, E less, emulsifier less, no aditives... store in a hot place at temperature 15-20 C...just Fresh.
Shake after use
Go to the top of the page
 
+Quote Post
menthoru'
mesaj 22 Mar 2004, 12:31 AM
Mesaj #197


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.033
Inscris: 3 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 706



QUOTE (Fresh @ 21 Mar 2004, 11:04 PM)
Pentru mine cel mai tare film bazat pe hip hop ramane "D`ont ( Don't ) be a menace in South Central while they`re drinkin their juice in da hood" a fost la HBO sub numele "South Central LA" e o parodie super tare... daca nati ( n-ati ) vazuto ( vazut-o ) faceti rost de el.

Da, e un film mishto, dar fiind o parodie, eu nu-l consider reprezentativ pentru "cultura rap".


--------------------
I have given it much thought / It seems, disaster must come / At best, only postponed / Shaolin Kung-Fu to survive / Must now be taught to more young men / We must expand, get more pupils / So that the knowledge will spread
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 27 Mar 2004, 05:31 PM
Mesaj #198


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Ombladon si Raku. Videoclip despre album ce urmeaza sa vina. "Condoleante" - 20 de trakuri, mai multi invitati.
Dar, revenind la videoclip - ce ziceti de el? Mie mi se pare total diferit fata de ce au scos Parazitii pana acum, total, total diferit. Raku isi demonstreaza inca o data clasa... Oricum, astept cu nerabdare albumul pentru ca tare imi suna negativul a VeritaSaga...


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
side_story
mesaj 6 Apr 2004, 07:48 PM
Mesaj #199


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 267
Inscris: 10 March 04
Forumist Nr.: 2.527



"8 mile" a fost ok, dar nu prea stralucit. Cam slabi actori, dar povestea a fost super.
Cat despre hip-hop, nu vi se pare ca totul este influentat de negrii de dincolo de Atlantic? 50cent, Eminem, Obie Trice, Nate Dogg si Xzibit cam fac jocul cand este vorba de rap, si toti sunt "impinsi" de Dr.Dre (fost membru NWA). Singurii care rezista pe langa ei sunt Jay-Z, JaRule, P.Diddy si, sa zicem, Sean Paul, cu toate ca si ei sunt puternic influentati. Totul este insa spre binele hip-hop-ului pt ca muzica pe care o scoate Dr.Dre este cu adevarat "in da club".
Go Dr.Dre!!


--------------------
Asculta adevarul din adancul inimii tale. Daca tu nu il poti auzi, nimeni nu ti-l va putea spune.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 6 Apr 2004, 09:31 PM
Mesaj #200


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Sunt de acord ca hip hopul e influentat de populatia de culoare. Insa nu de Dre. Sa nu uitam undergroundul, care n-are nici o treaba cu Dre & co. E drept, acest rap e mai ascultat si are mai mare priza la public, insa nici undergroundul nu trebuie lasat deoparte.

In alta ordine de idei, ce ziceti de faptul ca parca anul asta a luat ceva amploare hip hopul romanesc. Desi nu tocmai stralucite, sunt ceva videoclipuri noi - Urban All Stars - Proiectu Verde, BUG Mafia - O lume nebuna, nebuna, nebuna, Morometzii - Romania, trezeste-te si Codu Penal ft. Nico - Singur pe strada. Ce sa mai zic de Ombladon ft. Raku - Egali din nastere? Si albumul lui solo care trebuia sa apara pe 5? In sfarsit incepe sa miste ceva. Si misca bine! spoton.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 6 Apr 2004, 09:46 PM
Mesaj #201


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



O chestie care mi s-a parut amuzanta: la categoria "negri" a fost inclus si Eminem;sunt curios ce parere are el despre asta? biggrin.gif


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 7 Apr 2004, 11:06 AM
Mesaj #202


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Da, misto chestie! biggrin.gif Deja e "negru", dupa cum se vede. Oricum, din cate stiam eu, cand Dre a ascultat prima data un demo de la Eminem a zis ca e un NEGRU cu voce buna, si nu voia sa creada ca de fapt... e alb (nu am inventat asta, am citit de mult intr-un ziar... dar nu mai stiu in care biggrin.gif )

Trecand la o alta idee - ADI MUTU SE VA APUCA DE HIP HOP!
La scurt timp de la solicitarea venita din partea trupei "Ecstasy" de a juca intr-un videoclip al ei, Adrian Mutu vrea sa se apuce serios de muzica. Fan declarat al stilului hip-hop si prieten cu baietii de la "BUG Mafia", Adi este in tratative cu acestia de a colabora la un album al formatiei, care va iesi pe piata in aceasta vara. Si asta nu este tot! Adrian nu va fi un simplu interpret, el va compune si piese, numai si numai de hip-hop! Surse din anturajul vedetei spun ca, deoarece acesta adora limba italiana, Mutu isi va interpreta melodiile in limba "macaronarilor". De altfel, la sfarsitul anului trecut, presa britanica scria despre inclinatiile sale spre muzica hip-hop, ziaristii din peninsula dand publicitatii noua porecla a lui Mutu: Puff Daddy.

Sursa:
Gardianul, 24 martie

Interesant, nu? blink.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
side_story
mesaj 7 Apr 2004, 03:58 PM
Mesaj #203


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 267
Inscris: 10 March 04
Forumist Nr.: 2.527



@Ahriman: Eminem a fost inclus la categoria negrii deoarece a fost descoperit, ajutat, lansat si acum este "produced by" Dr.Dre.
@Genicon Wow nu ma steptam sa fie cineva care sa stie despre Dre@co. pe han. Dar hip-hopul underground este foarte slab in comparatie cu cel al lui Jay-Z (care imi place f. mult) si Dre (despre am care am mai vorbit).
PS: Ai auzit de Truth Hurts? (tot produsa de Dre, dar ceva mai deosebit.. un fel de R&B).


--------------------
Asculta adevarul din adancul inimii tale. Daca tu nu il poti auzi, nimeni nu ti-l va putea spune.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
menthoru'
mesaj 8 Apr 2004, 09:06 AM
Mesaj #204


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.033
Inscris: 3 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 706



Astazi 8 Aprilie a aparut pe piata
Ombladon - Condoleante
Va recomand albumul, l-am asculta si este de exceptie. Mult peste S.T. al lui Cheloo.


--------------------
I have given it much thought / It seems, disaster must come / At best, only postponed / Shaolin Kung-Fu to survive / Must now be taught to more young men / We must expand, get more pupils / So that the knowledge will spread
Go to the top of the page
 
+Quote Post
side_story
mesaj 8 Apr 2004, 01:54 PM
Mesaj #205


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 267
Inscris: 10 March 04
Forumist Nr.: 2.527



Da, intr-adevar Parazitii sunt cam cei mai tari din rap-ul romanesc. Mie imi plac la nebunie. Iar Cheloo a demonstrat ca stie ce inseamna muzica, si sunt convins ca si Ombladon va face la fel. Abia astept sa ascult albumul. spoton.gif


--------------------
Asculta adevarul din adancul inimii tale. Daca tu nu il poti auzi, nimeni nu ti-l va putea spune.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
UnTrecator
mesaj 8 Apr 2004, 03:56 PM
Mesaj #206


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 4
Inscris: 1 April 04
Forumist Nr.: 2.851



E si normal ca Parazitii sa sune bine. Exerseaza hip hop de atatia ani. Interesant este ca abia cum incep sa foloseasca una dintre principalele fete ale rap-ului: "raptivism" (vorba lui Chuck D). Era si timpul ca hip hop-ul romanesc sa inceapa sa SPUNA ceva. Daca in State rap-ul incepe sa semene (cultural) cu maneaua, in Romania el isi descopera puterea de "activism social" abia acum (putere pe care rap-istii americani incep sa o ignore lasand-o pe mana altora > audioslave, manu chau, system of a down s.a.). Mi-e dor de "...i've got a letter form the guvernament..." dar acum am "...cand orice dobitoc voteaza pentru mine legi in somn" .


--------------------
"Talk to strangers when family fails and friends lead you astray, when Buddha laughs and Jesus weeps and it turns out God is gay."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 9 Apr 2004, 10:52 AM
Mesaj #207


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Ce parere aveti despre "Condoleantele" lui Ombladon? In afara de menthoru... l-a mai ascultat cineva? Pareri, pareri...

Daca nu ati facut-o, si inca nu v-ati cumparat albumul, credeti-ma si pe mine pe cuvant ca face toti banii. Este total diferit de albumul lui Cheloo, este mult mai serios adica, dar la fel de bun. Inca o data dovada de ce sunt Parazitii atat de apreciati! wink.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
side_story
mesaj 11 Apr 2004, 11:44 PM
Mesaj #208


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 267
Inscris: 10 March 04
Forumist Nr.: 2.527



Ok o sa cumpar albumul cum il gasesc... sunt convins ca face toti banii.
@Genicon: nu mi-ai raspuns... ai auzit de Truth Hurts?? sa cauti niste melodii, se gasesc foarte usor si sunt tari!

Ce parere aveti de JaRule?? Mie mi se pare un ratat. Are o voce tare nasoala. Parca ma zgaraie pe urechi cand ascult.


--------------------
Asculta adevarul din adancul inimii tale. Daca tu nu il poti auzi, nimeni nu ti-l va putea spune.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 17 Apr 2004, 10:05 PM
Mesaj #209


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Pe langa piesele mentionate, mi se pare de exceptie si Confidential, Minte-ma, Lectii particulare... Beton... si chiar cred ca se poate zice ca e cel mai bun album de pana acum din hh romanesc... spoton.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rebel
mesaj 17 Apr 2004, 10:10 PM
Mesaj #210


Don Juan Cronicar
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.524
Inscris: 14 February 04
Din: Aproape în aproape
Forumist Nr.: 2.225



Asa s-a spus si despre Sindromul Tourette al lui Cheloo, la vremea respectivă. Probabil o să apară si cel al lui FDD si o să-ti modifici din nou părerea. Personal, cred că toate albumele sunt bune, din toate punctele de vedere si nu pot face o comparatie justificată între ele.


--------------------
Dragostea, precum un râu, îşi va găsi un nou curs de fiecare dată când va întâlni în cale un obstacol.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

17 Pagini V  « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 04:52 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman