HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

17 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Criza Refugiatilor
Marduk
mesaj 8 Sep 2015, 11:26 AM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Diogene @ 7 Sep 2015, 11:15 PM) *
Un comentariu:

sad.gif Aceste scene, azi doar stiri de senzatie, pot deveni in viitor o situatie normala in Europa. Am eu dreptul, cetatean european sa ma intreb cu ce sunt eu vinovat sau concetatenii mei sa suport aceste scene in fata casei mele? Aceasta este multumirea pentru solidaritatea si ajutorul acordat refugiatilor? UE, USA intreaga lume civilizata trebuie sa se trezeasca la realitate, sa gaseasca o cale pentru a le permite acestor oameni sa traiasca, sa munceasca si sa-si construiasca o societate asa cum si-o doresc in tarile de origine.

Acest topic a fost editat de Marduk: 8 Sep 2015, 11:30 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 8 Sep 2015, 12:08 PM
Mesaj #72


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 8 Sep 2015, 12:23 PM) *
Eu cred ca neprimindu-i fortam musulmanii moderati, elita araba sa fie mai decisa impotriva acestor manifestari radicale ale religiei islamice. Doar acutizandu-se aceasta criza toti acesti decidenti vor actiona ca o singura forta, iar intr-un final poate vor reusii sa modereze, sa reformeze islamul si clerul radical islamist.

Daca inteleg eu bine, vrei sa moara niste zeci sau sute de mii de oameni pentru a obliga politicienii arabi sa lupte mai mult decat o fac acum impotriva ISIS. Am inteles corect?

QUOTE
De ce impotriva lui Assad?

Pentru ca este vinovat, alaturi de ISIS, de dramele prin care trec acesti oameni fortati sa isi paraseasca tara. Pentru ca este vinovat pentru moartea a mii de oameni, pentru atacuri cu arme chimice impotriva propriului popor, impotriva civililor neinarmati, pentru ca este vinovat de bombardarea si distrugerea oraselor... Este vinovat pentru ca Siria arata asa





QUOTE
nu Assad comite acele crime monstruoase care oripilat lumea civilizata, ci ISIS

Ei nu zau.

Ia uite un exemplu
http://www.dcnews.ro/armata-lui-assad-bomb...ent_401118.html

Cred ca trupele lui Assad au facut mai multe victime decat ISIS....

QUOTE
De ce nu-si parasesc kurzii pamanturile?

In ceea ce ii priveste pe kurzi, ruta prin Turcia nu este o optiune

QUOTE
Acesti tineri trebuie pregatiti, antrenati, motivati etc. pentru a se intoarce la lupta si a avea sanse sa castige in fata ISIS

Ia-i tu copilul din brate si spune-i ca merge intr-un centru de orfani timp de cativa ani, iar intre timp taticul trebuie sa se intoarca sa lupte in razboi. Sa te vad, poti?! Probabil ca da, dupa cum te-am vazut in ultimele zile...



QUOTE
Ceea ce vedem in acest clip este in opinia mea doar inceputul unei "revolte" a oamenilor simpli, cetateni care nu sunt incolonati in cadrul partidelor extremiste, neofasciste sau neonaziste

Am intrat sa vad clipul si sub el scrie, citez: Sursa video: Britain First, un partid extremist de dreapta din Marea Britanie şi o mişcare care a debutat īn 2011, la iniţiativa unor foşti membri ai British National Party

Da, m-ai convins: nici macar nu te uiti la ce postezi...

QUOTE
Am eu dreptul, cetatean european sa ma intreb cu ce sunt eu vinovat sau concetatenii mei sa suport aceste scene in fata casei mele?

Ce scene suporti tu in Secaria?! blink.gif



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 8 Sep 2015, 01:11 PM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 8 Sep 2015, 01:08 PM) *
...vrei sa moara niste zeci sau sute de mii de oameni pentru a obliga politicienii arabi...

Sigur n-as vrea ca alte mii sau zeci de mii de nevinovati sa moara, dar daca ne uitam prin istorie vedem ca nici Europa n-a ajuns unde este azi fara aceste sacrificii. Daca exista alta cale pentru a evita varsarea de sange nevinovat sigur trebuie folosita, dar nu vad nici o miscare in acest sens. Vad oameni dezradacinati, refugiati, haos atat in tarile de origine iar in viitor, cine stie, odata ce acest radicalism ajunge cu unii refugiati in Europa sa vedem haos la Berlin, Londra sau Paris.
QUOTE
Pentru ca este vinovat, alaturi de ISIS ... Este vinovat pentru ca Siria arata asa

Da, este vinovat ca a rezistat "primaverii" arabe, confruntandu-se azi cu "iarna araba". Cred ca exista oameni din tribul sau care-l venereaza, alawitii ar fi fost exterminati de ISIS daca Assad fugea cu familia si averea sa.
QUOTE
In ceea ce ii priveste pe kurzi, ruta prin Turcia nu este o optiune

Deci nu au in cotro si sunt obligati sa lupte, bun exemplu ai nimerit la fix rezolvarea problemei refugiatilor.
QUOTE
Ia-i tu copilul din brate si spune-i ca merge intr-un centru de orfani timp de cativa ani, iar intre timp taticul trebuie sa se intoarca sa lupte in razboi...

Eu numesc asta manipulare emotionala si ma intreb cui ajuta toata aceasta campanie, tot acest val de refugiati pe care nici turcii nici grecii nu se sinchisesc sa-l opreasca.
QUOTE
Am intrat sa vad clipul si sub el scrie...nici macar nu te uiti la ce postezi...

Postarea am facut-o cu scopul de a atrage atentia ca peste tot ceea ce vedem la tembeliziuni, exista o miscare, o radicalizare atat a politicienilor cat si a cetatenilor din UE. Ce-ar fi trebuit sa fac, sa nu arat si opinia altor cetateni, sa sustin trendul ultraliberal? sa ma autocenzurez de dragul unei filozofii in care nu cred?
QUOTE
Ce scene suporti tu in Secaria?!

Nu stiu daca au ajuns la mine, o sa vad cand ajung acasa, acum sunt in UK. smile.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 8 Sep 2015, 01:11 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 8 Sep 2015, 01:52 PM
Mesaj #74


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 8 Sep 2015, 02:11 PM) *
Da, este vinovat ca a rezistat "primaverii" arabe, confruntandu-se azi cu "iarna araba"

Ce spun eu si ce intelegi tu.....

QUOTE
Deci nu au in cotro si sunt obligati sa lupte

Ce nu au? Sau unde nu au? rofl.gif

QUOTE
Eu numesc asta manipulare emotionala

Dar clipurile si imaginile cu cativa musulmani care fac scandal si generalizarea asupra tuturor refugiatilor cum se numeste?

Sau nu este manipulare emotionala atunci cand faci apel la frica, la teama de straini, la "riscul de atentate", la "Europa majoritar musulmana in viitor" si alte aberatii de genul asta? Nu e nici o manipulare emotionala, este ceea ce ai spus tu: sa opresti femeile si copii si sa trimiti barbatii inapoi.

QUOTE
ma intreb cui ajuta toata aceasta campanie, tot acest val de refugiati

Foloseste celor patru sau cinci milioane sau si mai multi care au reusit sa fuga din zonele afectate de conflict si astfel sa isi salveze viata. Si din milioanele alea de oameni doar o mica parte au ajuns in Europa.

La īnceputul lui 2011, īn Siria locuiau 22,4 milioane de oameni. Daca toti, absolut toti, ar ajunge in Europa, inseamna 4% din populatia UE (nu facem referire la populatia continentului). Chiar si in aceasta ipoteza extrema ar fi un procent mic, nesemnificativ (sunt multe tari in care cu 4% in alegeri nici macar nu intri in parlament).

Sau, sa o luam altfel. In Turcia, la 77 milioane de locuitori, sunt 2 milioane de refugiati. Acelasi procent raportat la populatie ar insemna pentru Romania 570.000 de refugiati. Poti realiza ce ar insemna pentru Romania sa aiba 570.000 de refugiati? Ca sa intelegi eforturile intreprinse de turci...
In Iordania, la 6 milioane de locuitori, sunt 600.000 de refugiati - cum ar fi pentru Romania sa aiba acelasi procent, adica 10%? Sa aiba 2 milioane de refugiati pe teritoriu?
In Liban sunt 1.100.000 (sirieni; nu punem la socoteala vechii refugiati palestinieni): intr-o populatie de 4.4 milione de locuitori. Adica 25%. Cum ar fi sa aiba Romania acelasi procent, adica 5 milioane de refugiati, pe teritoriu?

Gandeste-te la ce inseamna efortul pe care il fac tarile astea, conditiile in care sunt nevoiti sa traiasca cei de acolo si vei intelege de ce unii dintre ei - nici macar majoritatea - isi iau lumea in cap si pleaca spre Europa. Unde numarul de refugiati este, acum, pe la 0.68% din populatia UE. Si asta ne sperie de moarte?! Pai cum o fi la cei care ajung la 25%?
In Romania ar urma sa fie repartizati vreo 2000 de refugiati - echivalentul unui procent de 0.001% din populatia tarii. Si unii romani se dau de ceasul mortii pe forumuri....


QUOTE
Ce-ar fi trebuit sa fac, sa nu arat si opinia altor cetateni, sa sustin trendul ultraliberal?

Ar fi putut fi o idee buna.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 8 Sep 2015, 02:27 PM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 8 Sep 2015, 02:52 PM) *
Ce spun eu si ce intelegi tu...

Ca Assad este un criminal un dictator pentru unii si un protector responsabil pentru altii.
QUOTE
Ce nu au? Sau unde nu au?

"incotro s-o apuce"
QUOTE
Dar clipurile si imaginile cu cativa musulmani care fac scandal

Discriminare. Ar trebui sa reformulez, acesti refugiati vor fi integrati in societatea europeana si transformati in cetateni europeni de religie musulmana.
QUOTE
...nu este manipulare emotionala..."Europa majoritar musulmana in viitor" si alte aberatii de genul asta?

Pot fi aberatii, dar pot deveni realitate daca europenii vor continua sa fie solidari cu niste oameni, deocamdata unii, care nu respecta cultura si civilizatia europeana, insistand sa traiasca aici in Europa dupa legile islamice.
QUOTE
....din milioanele alea de oameni doar o mica parte au ajuns in Europa.

Hai sa posteze altii daca Marduk abereaza.
Laurent Fabius:'Este foarte dificil, dar dacă toți acești refugiați vin īn Europa sau īn altă parte, Statul Islamic a cāștigat jocul. Este necesar ca Orientul Mijlociu să rămānă Orientul Mijlociu, este important ca diversitatea să fie conservată'
Lista cu astfel de declaratii poate continua, pentru ca problema refugiatilor risca sa se transforme dintr-o problema umanitara, sociala intr-una politica, geopolitica.
QUOTE
Daca toti, absolut toti, ar ajunge in Europa, inseamna 4% din populatia UE...

Eu nu mai comentez astfel de cifre, care in prezent sunt nesemnificative, prefer asa cum procedez pe un alt topic sa atrag atentia asupra impactului demografic.
QUOTE
Gandeste-te la ce inseamna efortul pe care il fac tarile astea...isi iau lumea in cap si pleaca spre Europa.

Nu aceste procente ma nelinistesc, ci faptul ca in viitor acesti refugiati nu se vor mai intoarce in tara de origine si vor deveni cetateni islamisti europeni care se vor adauga celor deja existenti si incercarii acestora de a-si impune modul de viata contrar normelor europene. Daca toti acesti refugiati ar accepta modul de viata european si islamismul moderat, nu cred c-as avea o problema in ai accepta ca vecini la Secaria.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 8 Sep 2015, 03:45 PM
Mesaj #76


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 8 Sep 2015, 03:27 PM) *
Ca Assad este un criminal un dictator pentru unii si un protector responsabil pentru altii.

Si Ceausescu era protector pentru unii... Si Stalin... Si Hitler... Si Pol Pot...

QUOTE
"incotro s-o apuce"

Acum e mai clar decat in cotro

QUOTE
pot deveni realitate daca europenii vor continua sa fie solidari cu niste oameni, deocamdata unii, care nu respecta cultura si civilizatia europeana, insistand sa traiasca aici in Europa dupa legile islamice

Cine nu respecta legile tarii de adoptie (temporara sau nu) trebuie sa fie sanctionat conform legii.

Insa daca ei vor sa traiasca conform legii islamice... atat timp cat respecta legile statului, pot trai dupa legile islamice. De ce nu? In Europa (excludem Turcia) traiesc vreo 50 de milioane de musulmani. Daca ar fi 50 de milioane de teroristi, 50 de milioane de infractori, 50 de milioane de asociali.... Dar nu, sunt - marea majoritate - oameni la fel de buni si la fel de rai precum crestinii, ateii si toti ceilalti. Cat timp respecta legile statului, pot sa traiasca foarte bine dupa toate regulile islamului, asa cum crestinii traiesc dupa regulile crestine, hindusii dupa cele hinduse, budistii dupa cele budiste samd.

QUOTE
Laurent Fabius:'Este foarte dificil, dar dacă toți acești refugiați vin īn Europa sau īn altă parte, Statul Islamic a cāștigat jocul

Si ti se pare ca am scris eu undeva ca toti refugiatii din lume trebuie sa vina in Europa? Ia arata-mi unde am scris asta. Bineinteles ca daca toti se vor refugia, ISIS castiga; insa pentru a nu ajunge toti refugiati, solutia nu este sa inchizi granitele, ci sa starpesti ISIS... Franta face primul pas trimitand aviatia impotriva ISIS. Insa pana cand nu vor trimite trupe terestre, nu cred ca vor avea sanse de reusita, si refugiatii vor continua sa vina.

Si, daca vrei, inca o parere: implicarea Rusiei va duce la cresterea numarului de refugiati. Ajutandu-l pe un criminal ca Assad sa omoare in continuare civili nevinovati, rusii vor crea si mai multe probleme in zona si inca si mai multi oameni disperati vor fi nevoiti sa plece in bejenie.

QUOTE
prefer asa cum procedez pe un alt topic sa atrag atentia asupra impactului demografic

Nu ai cum sa faci asta daca faci abstractie de cifre... Ce impact demografic are un numar de refugiati egal cu 0.001% din populatia tarii?!

QUOTE
Nu aceste procente ma nelinistesc, ci faptul ca in viitor acesti refugiati nu se vor mai intoarce in tara de origine si vor deveni cetateni islamisti europeni

Islamisti sau islamici?

Multi se vor intoarce dupa ce Siria va fi pacificata. Multi nu o vor face. Insa, hai sa fim seriosi: raportat la populatia continentului sunt atat de putini incat nu are nici o importanta daca raman sau se intorc.

QUOTE
Daca toti acesti refugiati ar accepta modul de viata european si islamismul moderat, nu cred c-as avea o problema in ai accepta ca vecini la Secaria.

Este imposibil ca toti cei 300.000 si ceva care au ajuns sa "accepte modul de viata european". Inevitabil vor fi unii care vor avea probleme de integrare; inevitabil vor fi unii care sa nu poata face fata, care vor deveni rebeli, infractori... La o multime de peste 300.000 de oameni este absurd sa te astept ca toti sa aiba un singur tip de comportament.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 8 Sep 2015, 05:06 PM
Mesaj #77


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Ia uite marduk ce zice un politist maghiar despre invadatorii astia.... E clar, l-au mituit cu biscuiti...

http://www.kmkz.ro/de-pe-teren/reportaje/s...ie-in-jurul-ei/


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 8 Sep 2015, 08:02 PM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 8 Sep 2015, 04:45 PM) *
...Ceausescu...Stalin...Hitler...Pol Pot...

Fiecare cu tribul lui.
QUOTE
Acum e mai clar decat in cotro

Ocheste, tinteste si loveste, mentalitate de tanchist. rofl.gif
QUOTE
Cine nu respecta legile tarii de adoptie (temporara sau nu) trebuie sa fie sanctionat conform legii.

Da, e de inteles ca intre a i se taia capul si 10-15 ani de puscarie civilizata, orice delicvent, infractor din lumea asta alege UE.
QUOTE
Insa daca ei vor sa traiasca conform legii islamice... atat timp cat respecta legile statului, pot trai dupa legile islamice. De ce nu?

blink.gif Ai citit ceva despre casatoriile aranjate din UK? crezi ca britanicii inca mai aranjeaza astfel de casatorii ca in evul mediu?
QUOTE
In Europa...marea majoritate - oameni la fel de buni si la fel de rai precum crestinii, ateii si toti ceilalti...

Da, de asta a fost socul atat de mare cand i-au vazut pe unii dintre copiii lor crescuti si educati in spirit european plecand la lupta pentru cauza ISIS
QUOTE
...ti se pare ca am scris eu undeva ca toti refugiatii din lume trebuie sa vina in Europa?

Nu-i timpul trecut, pot sa vina refugiati din Jawa, Indonezia etc. toti sunt persecutati in tarile lor de origine din diverse motive, nu?
QUOTE
...daca toti se vor refugia, ISIS castiga; insa pentru a nu ajunge toti refugiati, solutia nu este sa inchizi granitele, ci sa starpesti ISIS...

Eu cred ca mai exista o solutie, sau o alternativa la solutia ta. Construirea de tabere de refugiati controlate de UE, in Turcia, Siria, Kurdistan, Iordania si Liban.
QUOTE
...Franta face primul pas trimitand aviatia impotriva ISIS...pana cand nu vor trimite trupe terestre...

Pana atunci poate rezolva rusii cu sirienii lui Assad sau cu Tzahalul ca are mai multa experienta cu refugiatii.
QUOTE
...daca vrei, inca o parere: implicarea Rusiei va duce la cresterea numarului de refugiati...

E parerea ta si o respect, dar eu cred ca USA a ratat sansa de a colabora cu Rusia in OM. USA si-au pierdut credibilitatea ca putere mondiala in aceasta zona iar asocierea USA cu sauditii este in opinia mea una dintre marile greseli politice ale lui Obama.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 8 Sep 2015, 08:26 PM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



@abis
QUOTE
Islamisti sau islamici?

blink.gif Care-i diferenta?
ISLĮMIC, -Ă, islamici, -ce, adj. Care aparține islamului, privitor la islam. – Din fr. islamique.
ISLAMĶST, -Ă s. m. f. adept al islamului; mahomedan. (după engl. islamit)
QUOTE
Multi se vor intoarce dupa ce Siria va fi pacificata. Multi nu o vor face...

Sa speram ca cei mai multi se vor intoarce intr-o Sirie moderata sau un Irak moderat dupa ce politica USA a esuat in aceasta zona.
QUOTE
Este imposibil ca toti cei 300.000 si ceva care au ajuns sa "accepte modul de viata european". Inevitabil vor fi unii care vor avea probleme de integrare...

Moncher, nu-mi zici nimic de demografie. Daca raman 50% din cei 300 de mii, alaturi de cei care traiesc deja in UE, cam care ar fi sansa europenilor sa prinda din urma natalitatea tribului islamic?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 8 Sep 2015, 10:17 PM
Mesaj #80


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 8 Sep 2015, 09:02 PM) *
Ocheste, tinteste si loveste, mentalitate de tanchist.

Nu are legatura. Nu eu am ales sa fiu tanchist, nu s-au facut teste psihologice inainte, pur si simplu a fost o intamplare ca am ajuns acolo. Iar cele sase luni de armata sunt insuficiente pentru a crea anumite trasaturi de caracter, asa eram si inainte

QUOTE
Nu-i timpul trecut, pot sa vina refugiati din Jawa, Indonezia etc. toti sunt persecutati in tarile lor de origine din diverse motive, nu?

Sa vezi cand or sa inceapa sa vina chinezii.

QUOTE
Eu cred ca mai exista o solutie, sau o alternativa la solutia ta. Construirea de tabere de refugiati controlate de UE, in Turcia, Siria, Kurdistan, Iordania si Liban.

Atat timp cat nu rezolvi cauza - adica atat timp cat nu inceteaza crimele comise atat de ISIS cat si de Assad - oamenii vor pleca de acolo in numar mare. Degeaba construiesti tabere daca oamenii continua sa fuga. Faci tabere pentru cate milioane de oameni? Nu cred ca taberele pot reprezenta mai mult de un compromis temporar, un buffer, dar cauza migratiei nu este lipsa taberelor ci masacrele comise in zona. Cat timp exista masacre, vor exista si refugiati

QUOTE
Pana atunci poate rezolva rusii cu sirienii lui Assad sau cu Tzahalul ca are mai multa experienta cu refugiatii.

Rusii poate rezolva cum au rezolvat in Afganistan.

Sprijinul pentru un criminal care isi masacreaza poporul cum iti imaginezi tu ca va duce la incetarea masacrelor? Cum spijinind pe cineva care se face vinovat de sute de mii de morti, de bombardarea oraselor, de atacuri cu arme interzise faci sa nu mai fuga oameni din Siria? Poate doar omorandu-i pe toti, altfel nu vad cum

QUOTE
Care-i diferenta?

Am mai vorbit despre asta

http://www.hanuancutei.com/forum/content-p...35/#entry679600

QUOTE
Daca raman 50% din cei 300 de mii, alaturi de cei care traiesc deja in UE, cam care ar fi sansa europenilor sa prinda din urma natalitatea tribului islamic?

Nu am inteles intrebarea. Adica, daca raman 150.000 de refugiati, in cat timp ajung majoritari musulmanii in Europa? Asta ma intrebi? Cand urmasii celor 150.000 (plus cei care mai sunt) vor deveni mai multi decat urmasii celor 550.000.000 de europeni din UE? Asta ma intrebi sau altceva?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 9 Sep 2015, 09:12 AM
Mesaj #81


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 5 Sep 2015, 12:05 PM) *
Cum explici moncher o astfel de atitudine? ce mie mi se pare a fi coordonata de tanarul care indeamna toti emigrantii din tren sa refuze hrana si apa. Sa nu fie apa si alimentele "kusher".

Iata inca o explicatie

http://www.nwradu.ro/2015/09/am-inteles-in...sa-se-intample/


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 9 Sep 2015, 11:07 AM
Mesaj #82


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Fotoreportaj din mijlocul "invadatorilor", "teroristilor", "ocupantilor"













Mai multe aici

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-20409...din-belgrad.htm


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 Sep 2015, 12:31 PM
Mesaj #83


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 8 Sep 2015, 11:17 PM) *
...cele sase luni de armata sunt insuficiente pentru a crea anumite trasaturi de caracter, asa eram si inainte

Deci nici macar armata nu te-a invatat sa fi mai selectiv. rofl.gif
QUOTE
Sa vezi cand or sa inceapa sa vina chinezii.

Tot in armata ai deprins si "arta" cinismului?
QUOTE
Atat timp cat nu rezolvi cauza - adica atat timp cat nu inceteaza crimele comise atat de ISIS cat si de Assad

Corect. Deja au aparut voci in UE care sustin o cooperare cu Assad in lupta impotriva ISIS. Eu as mai avea o cerinta sa aflam si noi cine sunt "parintii" acestui ISIS, asa ca sa stim daca mai sunt prolifici sau nu, poate este cazul sa le facem o histerectomie sau castrare chimica.
QUOTE
...Degeaba construiesti tabere daca oamenii continua sa fuga.

Interesanta aceasta afirmatie. Deci UE construieste tabere, le asigura securitatea si confortul si totusi refugiatii pleaca in Europa!!!!
QUOTE
Rusii poate rezolva cum au rezolvat in Afganistan.

Posibil, dar sa vedem ce-or sa faca in Siria, dupa care sa-i criticam. Pana in prezent sunt surprins de indignarea americanilor fata de initiativa Rusiei. Nu asta era scopul comun al lumii civilizate, distrugerea ISIS?!
QUOTE
Sprijinul pentru un criminal care isi masacreaza poporul cum iti imaginezi tu ca va duce la incetarea masacrelor?

Cred ca rusii au tehnica lor pentru asta. In momentul de fata este important sa se colaboreze in zona cu toti care sunt pentru desfiintarea ISIS.
QUOTE
Cum spijinind pe cineva care se face vinovat de sute de mii de morti, de bombardarea oraselor...

Ce te mira? Turcia nu este sprijinita de NATO iar in acest timp bombardeaza kurzii!!?? kurzii ce sunt? membrii ISIS, extraterestri!
QUOTE
Am mai vorbit despre asta

Ce nu-ti place definitia DEX-lui?
QUOTE
Nu am inteles intrebarea. Adica, daca raman 150.000 de refugiati, in cat timp ajung majoritari musulmanii in Europa?...

150000, poate si mai multi care se adauga celorlalti, la care se adauga natalitatea scazuta a europenilor, imbatranirea etc. Nu observi ca am devenit deja dinozaurii acestui continent? Poate ca intr-un fel ar trebui sa ma bucur, specia umana va supravietui, chiar daca majoritari vor fi musulmanii. Ce ma nelinisteste pe termen scurt este ca lumea crestina va avea de suferit daca musulmanii moderati nu vor castiga aceasta batalie tribal-religioasa ce se desfasoara acum in OM. Ma gandesc si la tine, ca ateu n-ai avea nicio sansa, iar crestinii care vor scapa de epurarea religioasa vor trebui sa plateasca taxe sa traiasca in propriile tari. Un adevarat cosmar, nu?

QUOTE(abis @ 9 Sep 2015, 10:12 AM) *
Iata inca o explicatie

Propaganda emotionala.
"Am văzut același gen de ambalare, aceleași chemări la execuții și la gazare, repetate acum īn 2015 īmpotriva altor minorități, totul izvorāt din teamă și neīnțelegere."
Eu n-am vazut aceste chemari, aceste exagerari sunt menite sa deschida ranile sufletesti ale trecutului, sa-i faca pe europeni sa se simta vinovati, sa accepte in tacere, ceea ce se intampla sau se va intampla cu civilizatia europeana, sa-si accepte mai usor disparitia de pe firmamentul istoriei.
"Ca o analogie, īnchipuiți-vă că plecați īn concediu și la aeroport aflați că-i grevă sau că a dat faliment compania aeriană. Ați muncit un an, ați așteptat acest moment cu optimism și, atāt de aproape de realizarea sa, rămāneți īn aeroport o zi, două, trei. Vreți ca cineva să rezolve problema, să vă spună ora exactă la care veți pleca de acolo și cum, dar tot ce se īntāmplă e că autoritățile vă aduc apă și un sandviș și apoi ridică din umeri. Aveți un bax de apă strānsă īn jurul vostru acolo pe jos unde ați dormit īn ultimele trei zile, dar nici un răspuns. N-ați da de pămānt cu următoarea sticlă de apă pe care v-o aduce cineva? Ați accepta să vi se spună că aveți apă și māncare, deci gura, că totul e perfect?"
Daca ai un dram de civilizatie in cap, accepti situatia in care te gasesti si incerci sa-i faci fata, sa supravietuiesti nu sa te dai mare si tare refuzand ajutorul oferit.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 Sep 2015, 12:59 PM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Propun ca in locul geamiei ce se va construi la Bucuresti sa fie ridicata o tabara moderna, pentru refugiatii ce vor veni in Romania. Dupa rezolvarea crizei refugiatilor cladirile sa revina ansamblului religios.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 9 Sep 2015, 01:09 PM
Mesaj #85


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 9 Sep 2015, 01:31 PM) *
Deja au aparut voci in UE care sustin o cooperare cu Assad in lupta impotriva ISIS.

Nu stiu nimic despre asa ceva. Cine a propus asa ceva? Da-mi si mie sa citesc despre asta, te rog, unde gasesc?

QUOTE
Deci UE construieste tabere, le asigura securitatea si confortul si totusi refugiatii pleaca in Europa

Normal. Cat timp exista cauzele care ii determina sa plece, din ce in ce mai multi oameni din Siria si Irak isi vor parasi casele, orasele, satele si vor pleca - unii vor ajunge in taberele de care zici tu si altii in Europa. Nu poti sa faci tabere pentru 30 de milioane de oameni.

QUOTE
Posibil, dar sa vedem ce-or sa faca in Siria, dupa care sa-i criticam

Pai vad deja ce fac: sustin militar un dictator care isi masacreaza poporul. Refugiatii pleaca si din cauza lui Assad, nu doar din cauza ISIS

QUOTE
Turcia nu este sprijinita de NATO iar in acest timp bombardeaza kurzii!!?

Din cate stiu eu - dar poti sa ma contrazici daca prezinti alte informatii - turcii bombardeaza pozitiile PKK, nu populatia civila, asa cum face Assad

QUOTE
150000, poate si mai multi care se adauga celorlalti, la care se adauga natalitatea scazuta a europenilor, imbatranirea etc

Si punand toate astea la socoteala, in cat timp devine Europa majoritar musulmana? Fa un calcul... smile.gif

Dar ai tu oare habar care este rata natalitatii la musulmanii care se afla in Europa de 1-2-3 generatii? Fac pariu ca nu. Uite, incepe lectura de aici (si daca vrei mai gasim si alte locuri de unde sa afli ca sperietoarea asta cu Europa musulmana este doar o sperietoare de paie):

http://blogs.reuters.com/faithworld/2011/0...-eurabia-claim/

Si, pe de alta parte, situatia este asta: ai la poarta sute de mii de oameni pe care alegi, fie le salvezi viata, fie ii lasi sa moara de teama ca nu cumva peste 100-200 de ani sa fie prea multi.

Eu zic ca urgenta numarul unu este sa salvezi ceea ce poti salva, despre restul, ai timp destul sa te gandesti dupa aceea. Nu poti lasa un om sa se inece langa tine pentru ca te gandesti ca, daca l-ai scoate din apa, s-ar putea ca el si urmasii lui sa aiba mai multi copii decat ai vrea tu sa aiba.

QUOTE
Ma gandesc si la tine, ca ateu n-ai avea nicio sansa

Ti-am mai spus: nu te ingrijora tu pentru mine daca eu nu o fac. Daca eu unul sunt dispus sa imi asum riscul asta, nu imi mai purta de grija - serios.

QUOTE
Propaganda emotionala

Asta este noua mantra atunci cand nu mai ai replica, cand nu mai ai argumente care sa iti sustina opiniile sovine, xenofobe, rasiste, inumane, fasciste?

QUOTE
"Am văzut același gen de ambalare, aceleași chemări la execuții și la gazare, repetate acum īn 2015 īmpotriva altor minorități, totul izvorāt din teamă și neīnțelegere."
Eu n-am vazut aceste chemari

Daca tu nu le-ai vazut nu inseamna ca nu exista.

Si inseamna ca nici nu citesti ceea ce iti recomand aici, imi bat gura degeaba cu tine, caut degeaba articole, informatii, nu faci nici macar minimul gest de bunavointa sa le deschizi.

Uite ce comentarii fac romanii la imaginile alea despre care am mai vorbit cu refugiati care refuzau apa oferita de niste politisti:

incercati cumva sa le explicati ceva acestor salbatici? Nu aveti nicio sansa. Solutia cu ei nu e dialogul, pt ca il refuza si nu il inteleg

Sa-i trimita la ei acasa pe imputitii astia de arabi, numai refugiati nu sint ei ci TERORISTI in slujba statului islamic condus si creat de USA ! ! ! ! ! !

Sa moara de sete si de foame !

sa le fie rusine daca arunca apa. .e interzis in islam sa faci risipa de apa

Arunca apa ? AStia au venit cu un scop ! Nu le e foame…nici sete…desigur dupa apa !

Dațile biscuiți sa manince după aia o sa ceara apa singuri . Lăsați asa in caldura ca o sa vina cu picioarele pe pămīnt . Ce atitea ifose ori sint Refugiați ori excursioniști
adica noi muncim sa le dam lor mincare si apa si eu o arunca ? pai la dracu cu ei ..bine fac tarile care ii resping pe jegosi astea

ăștia nu sunt refugiați, sunt cotropitori, strig㔠allah akhbar” in loc să ceară adăpost si hrană. In Cehia li s-au oferit de asemenea corturi, hrană și apă pānă vor trece de procedura implementării, au refuzat categoric, ei vor să plece īn Germania sau chair Anglia, Suedia, țări īndobitocite de această falsă dramă. Īn momentul īn care se vor stabili īntr-o țară o vor parazita, la ei femeile nu muncesc, fac doar copii și māncare și fac din abundență. Vor trăi din ajutor social, vor primi case de la consiliu, dar nu va ajunge. Īn timp vor cere să li se construiască moschei, școli de crescut teroriști. Musulmanii nu se vor integra niciodată la un stil de viată european, pentru că ei trăiesc, ucid, manāncă, fac copii si așa mai departe īn numele lui Allah.

astia nu-s deloc refugiati,daca ar fugii de raul din tara lor ar bea si apa din balta dar astia au altceva in cap.le-as da eu apa cu AG-7.

Uitati ce jeguri sălbatice islamiste vor sa bage rahaturile de guvernanti in tara…….sa moara toti !!!

Eu zic ca īn loc de apa să-i servească cu acid sulfuric.

Eu i aș pușca in cap de la ăl mai mic pāna la cel mai mare de mizerii ordinare!!!!!

Acesti indivizi sunt niste colonizatori religiosi,care niciodata nu se vor adapta si vor incerca mereu sa ne schimbe stilul de viata! In ochii mei sunt soldati ISIS,platiti de Statul lor pentru a-si lua familiile cu ei,spre a ne coloniza si mai tarziu ucide pe cei ce nu vor sa se converteasca la religia lor infecta.

Jeguri scursuri libidinoase. Urcati in vagoane si de marfa ori lazi frigorifice so inapoi de unde au fost trimisi. Astia nu merita gram de mila si compasiune…. Periculosii

Animale, nu ai ce sa le ceri, sau ce asteptari sa ai de la ei.

Gunoaie de musulmani fara principii morale . Criminali ! Teroristi !

trebuie apelat la metode mai dure. Chiar si cu gloante daca e nevoie

Asa s-a intamplat si in al II-lea razboi cand au refuzat apa: Hitler le-a facut dusuri.

Ăștia sunt orice,numai imigranți,nu.Printre ei s-au strecurat o mulțime de teroriști.După cum s-a văzut la tv,toți sunt foarte bine pregătiți și instruiți,ce să mai spunem de limba engleză,pe care o vorbesc cursiv absolut toți

Sai , ducă la Chișinău si in Banat sai mance temnita de animale jegoase

Fi var rasa voastră un om sărman ar da orice ca sa obțină o sticla de apa..

Că aşa sunt ei, musulmanii! Asta este faţa lor adevărată. Īn ţară la ei, ăştia īi vānd jihadiştilor pe voluntarii care vin să-i ajute.

v-ati uitat la ei? tineri, in putere, decisi, actioneza unitar, nu sunt simpli refugiati, par o varianta musulmana a omuletilor verzi din ucraina, modelul e acelasi, nu stiu daca si regizorul.
Trimisi inapoi….inchise frontierele cu arme!!….sau lichidati!

gazati si urcati pe sus in autobuze si afara cu ei din europa pana nu e pre tarziu daca sant musulmani cred ca li se cuvine tot

Sa faca sapun din ei. Oamenii CIVILIZATI DIN EUROPA, nu au nevoie de inapoiati.

Păi și atunci cum drc să fi uman cu acesti descreierați ? Cum să īncerci să-i īnțelegi ? Cānd ei prin tot ce fac arată atāta răutate
aducetiva aminte hitler mai trebuia lasat la putere cu aceptul islamizarii europei nazistii din toata tarile vor cstiga teren

Dati-le acid , mai dai dracu cu pretentile lor cu tot . Huuoooo …. EXTRADAREA !!!

Fćrć a pćrea cinic , imi vine-n minte o vorbć din popor : “pe cine nu lasi sć moarć , nu te lasć sć trćiesti” …sper sć mć-nsel.

Jeguri urita natie !!!!!!!!!!!!!!!

niste fanatici cu scopuri precise,.

Ăștia nu merită decāt bătaie și la muncă silnică

astai multamu ciori imputite

Oferitile cianura!!!

inpuscati


Le poti vedea cu ochii tai (si multe altele) aici

QUOTE
Daca ai un dram de civilizatie in cap

Cu regret o spun, dar am vazut ca multi dintre ei sunt mult mai civilizati decat destui conationali de-ai mei... As prefera oricand sa am vecini sirieni decat romani cu idei ca cele de mai sus.

Acest topic a fost editat de abis: 9 Sep 2015, 01:10 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 Sep 2015, 02:34 PM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 9 Sep 2015, 02:09 PM) *
Nu stiu nimic despre asa ceva. Cine a propus asa ceva?...

Promit c-o sa revizuiesc comportamentul meu in directia asta. Voi da copia toate link-urile catre informatiile respective.
Din cate imi aduc aminte era vorba de un oficial francez.
QUOTE
...Cat timp exista cauzele care ii determina sa plece...Nu poti sa faci tabere pentru 30 de milioane de oameni.

Acesti oameni nu trebuie sa plece din tara lor, solutia trebuie rezolvata pe loc, acolo nu in UE.
QUOTE
Pai vad deja ce fac: sustin militar un dictator...Refugiatii pleaca si din cauza lui Assad

Sunt si alawiti printre refugiati? astia de ce nu fug din cauza dictatorului?
QUOTE
Din cate stiu eu - turcii bombardeaza pozitiile PKK, nu populatia civila...

In aceasta faza da, dar cand problema se va acutiza turcii n-or sa ezite sa procedeze cum au mai procedat si in trecut. Curioasa si perversa politica Turciei! sa ataci luptatorii care lupta contra ISIS! poate ca turcilor le este frica mai rau de kurzi decat de ISIS si atunci pot sa-i inteleg d.p.d.v militar dar ca sprijinitor al luptei impotriva ISIS a luptei impotriva islamului radical, terorist, nu-i inteleg pe turci. Oricum turcilor de ce le este frica n-or sa scape, azi il acuza pe Assad uitand cum s-au comportat ei insisi cu kurzii.
QUOTE
...punand toate astea la socoteala, in cat timp devine Europa majoritar musulmana?

Ce conteaza cand o sa devina. Repet daca musulmanii ar face o schimbare religioasa majora in dogma lor, devenind moderati, impaciuitori cu celelalte religii n-as avea probleme cu acesti oameni, arabi, turci, asiatici etc. Dar schimbarea trebuie sa plece de la musulmani nu de la europeni.
QUOTE
...care este rata natalitatii la musulmanii care se afla in Europa de 1-2-3 generatii?

Repet, pentru mine nu este o problema prea mare aceasta demografie, desi ea poate avea oarece rol intr-un viitor in care musulmanii vor devenii majoritari. DOGMA musulmana este mai importanta decat multe alte aspecte ale acestei "invazii". Toti acesti refugiati aduc odata cu ei in Europa, religia, traditia locurilor de unde provin. Daca odata stabiliti in UE vor insista sa traiasca conform shariei atunci avem o problema, pentru ca nimic nu s-a schimbat cu aceasta migratie, doar s-au cucerit noi teritorii in care islamul cere sa-si aplice legile sale. Daca musulmanii emigrati in UE ar deveni peste noapte moderati, ar accepta modul de viata european fara sa renunte la credinta si traditiile lor acasa sau la geamie, nu cred ca traiul cu acesti oameni ar fi o problema. Dar cata vreme ei cer respect dar nu respecta modul de viata social, public al tarii in care au ajuns, vom avea parte de o radicalizare a musulmanilor, o impotrivire fata de viata in societatea europeana asa cum o cunoastem si-o acceptam. Aceasta radicalizare poate duce la haos pe strazile marilor orase din Europa, la atentate, lupte intre factiunile extremiste sau chiar intre musulmanii de orientare diferit religioasa.
QUOTE
Europa musulmana este doar o sperietoare de paie...

Eu nu ma sperii de o Europa musulmana, in fond era cat pe ce ca Europa sa devina musulmana acum 4-500 de ani, n-am probleme cu cultura musulmana, pe care o admir, arhitectura etc. Sperietoarea este MENTALITATEA musulmana care n-o sa se schimbe fara sacrificiu, asa cum s-a intamplat si in Europa cu religia crestina. Or avem mari sanse ca aceasta lupta pentru schimbarea acestei mentalitati sa se poarte intre musulmani chiar aici pe teritoriul UE.
QUOTE
Eu zic ca urgenta numarul unu este sa salvezi ceea ce poti salva...

Corect. Insa una este statutul de refugiat si altul cel de emigrant. Daca ar existat o definire clara a ceea ce urmeaza sa seintample cu acesti "salvati" dupa ce ostilitatile s-ar incheia in OM, atunci poate ca si europenii ar privi altfel aceasta salvare a refugiatilor.
QUOTE
...cand nu mai ai argumente care sa iti sustina opiniile sovine, xenofobe, rasiste, inumane, fasciste?

Habar nu ai ce inseamna sa fiu cu adevarat cum spui tu, dar ma acuzi doar ca sa obti un ascendent in discutiile dintre noi, te asigur ca n-o sa-ti mearga.
QUOTE
Daca tu nu le-ai vazut nu inseamna ca nu exista.

Sunt convins ca exista, dar nu toti oamenii sunt la fel. Faptul ca eu imi mentin parerea fata de aceasta situatie de criza nu inseamna ca sunt de acord cu cei care profereaza tot felul de prostii la adresa refugiatilor.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 9 Sep 2015, 03:21 PM
Mesaj #87


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 9 Sep 2015, 03:34 PM) *
Promit c-o sa revizuiesc comportamentul meu in directia asta. Voi da copia toate link-urile catre informatiile respective.
Din cate imi aduc aminte era vorba de un oficial francez.

Nu am gasit nimic in sensul asta

https://www.google.ro/webhp?sourceid=chrome...operare%20assad

Deci, probabil nu ai inteles tu bine.

QUOTE
Acesti oameni nu trebuie sa plece din tara lor, solutia trebuie rezolvata pe loc, acolo nu in UE.

Ca sa nu mai plece, ar trebui sa fie in siguranta in tara lor. Asta inseamna ca Assad si ISIS sa nu mai aiba cum sa le puna viata in pericol. Iar asta, binteinteles, nu se poate face atat timp cat Assad este presedinte iar ISIS controleaza o buna parte din tara.

QUOTE
Sunt si alawiti printre refugiati?

Nu stiu. Nu am aceasta informatie - dar de ce sa nu fie?

QUOTE
In aceasta faza da, dar cand problema se va acutiza turcii n-or sa ezite sa procedeze cum au mai procedat si in trecut.

Argument To The Future - google it.

QUOTE
Ce conteaza cand o sa devina

Daca nu conteaza de ce pui intrebari de genul care ar fi sansa europenilor sa prinda din urma natalitatea tribului islamic?

Cel mai probabil, nu se va intampla niciodata ca in Europa religia musulmana sa fie imbratisata de majoritatea populatiei.

QUOTE
cata vreme ei cer respect dar nu respecta modul de viata social, public al tarii in care au ajuns

Ce te face sa crezi ca refugiatii care au ajuns in Europa "nu respecta modul de viata social, public al tarii in care au ajuns"?

QUOTE
Daca ar existat o definire clara a ceea ce urmeaza sa seintample cu acesti "salvati" dupa ce ostilitatile s-ar incheia in OM, atunci poate ca si europenii ar privi altfel aceasta salvare a refugiatilor.

Europenii vad ca ii primesc calduros, ii ajuta cu ce pot, cu hrana, haine... Am tot pus imagini cu modul in care ii primesc europenii. Numai niste estici inapoiati cum ar fi unii romani si unguri ii privesc cu ostilitate. Ce se va intampa dupa ce se linistesc lucrurile in Orient avem destul timp sa ne gandim si sa discutam, acum urgent este ca cei care pot sa fie salvati, sa fie salvati

QUOTE
Faptul ca eu imi mentin parerea fata de aceasta situatie de criza nu inseamna ca sunt de acord cu cei care profereaza tot felul de prostii la adresa refugiatilor.

Este o diferenta de nuanta: dementii aia (ale caror comentarii nu mai poti spune ca nu le-ai vazut) cer ca refugiatii sa fie omorati de autoritati. Tu vrei doar sa ii trimiti inapoi ca sa ii omoare fie ISIS, fie Assad. Rezultatul e acelasi - doar ca in marea ta marinimie nu vrei sa moara toti, ci numai barbatii, pe femei le accepti. Eventual si copiii.. Cam cum au facut si sarbii la Srebrenica: masacrau barbatii si opreau femeile...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 Sep 2015, 04:54 PM
Mesaj #88


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 9 Sep 2015, 04:21 PM) *
...probabil nu ai inteles tu bine.

Posibil, dar sa vedem daca am sau nu dreptate.
QUOTE
Ca sa nu mai plece, ar trebui sa fie in siguranta in tara lor. Asta inseamna ca Assad si ISIS...

Suntem in dilema, sa-l dam jos pe Assad sau sa-l folosim pe el si alawitii lui in lupta comuna impotriva ISIS?
QUOTE
...dar de ce sa nu fie?

Nu stiu, intrebam si eu.
QUOTE
Daca nu conteaza de ce pui intrebari de genul...

Asa de dragul discutiei, poate ca tu sti mai bine cum arata viitorul, tu traiesti ancorat in realitate, nu te astepti ca turcii sa atace in viitor si satele si orasele kurde, azi ataca doar pozitiile kurde, insa lumea vorbeste ca turcii le-ar vinde arme extremistilor din ISIS. De ce oare nu ma mira ca faca asta in acelasi timp cu atacul impotriva kurzilor?
QUOTE
Cel mai probabil, nu se va intampla niciodata ca in Europa religia musulmana sa fie imbratisata de majoritatea populatiei.

Cum era aia cu "to the future"? rolleyes.gif
QUOTE
Ce te face sa crezi ca refugiatii..."nu respecta modul de viata social, public al tarii in care au ajuns"?

Evenimentele din anii trecuti de la Paris, Londra, Berlin etc. cand strazi intregi au fost devastate, au avut loc atentate, decapitari in pubilc etc. Dar poate era doar manipulare negativa, la tembeliziuni si in presa.
QUOTE
Europenii vad ca ii primesc calduros, ii ajuta cu ce pot, cu hrana, haine...niste estici inapoiati cum ar fi unii romani si unguri ii privesc cu ostilitate.

Poate ca sunt mai ipocriti decat esticii aia de care pomenesti. Dar observ ca nu i-ai inclus pe toti esticii, central europenii, doar "inapoiatii" de romani si unguri s-au manifestat impotriva? Eu zic sa avem rabdare, poate ca teutonii se aprind mai greu, ard mocnit dar si cand se aprind sunt mai greu de oprit decat focul de paie romanesc.
QUOTE
...Ce se va intampa dupa ce se linistesc lucrurile in Orient avem destul timp sa ne gandim si sa discutam

Noi da, cetatenii, alegatorii europeni vor o perspectiva politica pentru viitor, ei nu traiesc realitatea asa cum o traiesti tu sau eu.
QUOTE
...acum urgent este ca cei care pot sa fie salvati, sa fie salvati

Corect.
QUOTE
...in marea ta marinimie nu vrei sa moara toti, ci numai barbatii, pe femei le accepti. Eventual si copiii...

Exagerezi. Repet: batranii, femeile si copiii sa primeasca statut de refugiat, barbatii ce ce pot purta o arma, antrenati, dotati si determinati sa se intoarca si sa lupte. Cat despre sarbi eu zic sa-i lasam in pace au suferit destul pentru prostiile pe care le-au facut, sa lasam istoria sa-i judece atat pe sarbi cat si pe ceilalti care s-au folosit de Srebrenita pentru a arunca tot gunoiul in capul sarbilor.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diogene
mesaj 9 Sep 2015, 05:11 PM
Mesaj #89


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 461
Inscris: 20 June 06
Din: Cluj-Napoca
Forumist Nr.: 8.373



Am văzut că SUA continuă să fie o țară de imigrație (vreo 45 milioane, 14 % din americani sunt născuți peste hotare).

Ceea ce o caracterizează este controlul strict al imigrației, chiar și al celei ... ilegale. Nu este un secret că majoritatea imigranților sunt mexicani.

Aș remarca că SUA nu a pornit un război īmpotriva Mexicului ca să primească apoi refugiații inclusiv pe cei care au luptat contra Americii.
Īn Mexic nu s-a dezvoltat o mișcare anticolonială și antioccidentală, care să-și caute o identitate īn resuscitarea religiei musulmane.

După experiența amară a Franței īn Algeria (pe care francezii nu o īnțeleg nici acum), istoria este repetată de germani limitați, lacomi de bani și de putere. De fapt la problema care este de tip algerian, nu de tip mexican, se adaugă și nemulțumirile interne din UE cu privire la circulația persoanelor, create de aceiași francezi și germani. Pe al treilea palier este relația proastă cu rezervorul de imigranți de tip european din Ucraina, Belarus și Rusia.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 9 Sep 2015, 05:17 PM
Mesaj #90


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 9 Sep 2015, 05:54 PM) *
Posibil, dar sa vedem daca am sau nu dreptate.

Asta vreau si eu. De asta te-am intrebat cine a declarat si unde, ca sa vad cu ochii mei

QUOTE
Suntem in dilema, sa-l dam jos pe Assad sau sa-l folosim pe el si alawitii lui in lupta comuna impotriva ISIS?

Poate tu esti in dilema... Assad si ISIS sunt la fel de rai pentru sirieni

QUOTE
Cum era aia cu "to the future"?

Habar nu ai, nu-i asa?

Fii atent aici: nu poti aduce ca argument intr-o discutie niste fapte care inca nu s-au intamplat. Nu poti de ex sa spui "turcii sunt rai pentru ca vor bombarda sate kurde", este absurd. Intai sa se intample si apoi tragi concluzia ca sunt rai.

Insa poti spune "avand in vedere ca natalitatea europenilor este x si cea a musulmanilor de a treia generatie este aproximativ egala cu x, atunci trag concluzia ca este foarte, foarte putin probabil ca musulmanii sa devina majoritari"

In primul caz tragi o concluzie pe baza unor fapte care nu au avut loc.
In al doilea caz anticipezi o evolutie viitoare pe baza unor fapte care se intampla.

Chiar nu este clara diferenta?

QUOTE
Evenimentele din anii trecuti de la Paris, Londra, Berlin etc. cand strazi intregi au fost devastate, au avut loc atentate, decapitari in pubilc etc

Evenimentele alea sunt facute de refugiati sirieni?

QUOTE
Poate ca sunt mai ipocriti decat esticii aia de care pomenesti.

Intre niste ipocriti care salveaza vieti si niste sinceri care nu intind o mana de ajutor ii prefer oricand pe primii

QUOTE
cetatenii, alegatorii europeni vor o perspectiva politica pentru viitor, ei nu traiesc realitatea asa cum o traiesti tu sau eu

Eu vad ca acei europeni ajuta refugiati. Niste ipocriti, ce mai, ticalosii...

QUOTE
Repet: batranii, femeile si copiii sa primeasca statut de refugiat, barbatii ce ce pot purta o arma, antrenati, dotati si determinati sa se intoarca si sa lupte.

Pai asta ziceam si eu ca vrei, sa destrami familii, sa ramana de izbeliste copii si femei fara soti, fara tati, sa ii trimiti sa fie carne de tun, sa ii mai vada doar la tv eventual decapitati ori gazati de Assad

Auzi, dar daca sirienii astia sunt asa periculosi, extremisti, fanatici de sunt un real pericol pentru europeni... nu o fi riscant sa le dam arme in mana?!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 Sep 2015, 05:36 PM
Mesaj #91


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Diogene @ 9 Sep 2015, 06:11 PM) *
...experiența amară a Franței īn Algeria (pe care francezii nu o īnțeleg nici acum)

As zice ca francezii si-au invatat lectia dar n-au ce sa mai faca. Orice intreprindere in directia asta i-ar arunca din lumea civilizata.
QUOTE
...germani limitați, lacomi de bani și de putere.

Parerea mea este ca germanii reusesc cumva sa controleze cel mai bine emigratia de pe teritoriul lor. Faptul ca azi accepta atat de multi emigranti pare sa urmeze tiparul folosit de scandinavi acum 15-20 de ani, pare ca situatia demografica ii impinge de la spate.
QUOTE
...nemulțumirile interne din UE cu privire la circulația persoanelor, create de aceiași francezi și germani.

Circulatia asta nu prea place nimanui, iar azi pare sa devina din ce in ce mai clar ca un control la frontiere, al calatorilor este necesar, desi ar deranja multe ONG-uri.
QUOTE
...relația proastă cu rezervorul de imigranți de tip european din Ucraina, Belarus și Rusia.

Nu numai, aceasta "relatie proasta" exista si cu "rezervorul" balcanic, inclusiv Romania. Pare ca francezii, germanii, italienii etc. nu accepta statutul de cetateni europeni celor din est, drepturile ce decurg din acest statut etc. Pentru toate natiile din Schengen, de la vest, drepturile muncitorilor cresc costurile de productie, taxele etc. marocanii, algerienii, africanii nu puteau sa faca demersuri in acest sens, munceau or plecau aiurea. Nu cunosc situatia emigrantilor din Ucraina, Belarus sau Rusia, cred ca din Belarus si Rusia nu prea exista emigranti, dar s-ar putea sa ma insel.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 Sep 2015, 05:52 PM
Mesaj #92


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 9 Sep 2015, 06:17 PM) *
...Assad si ISIS sunt la fel de rai pentru sirieni

Alawitii nu sunt sirieni?
QUOTE
Habar nu ai, nu-i asa?

rofl.gif Mai inteleg si eu cate ceva moncher, da fac pe prostu, pentru ca-mi place sa-i vaz pe altii cum se umfla-n pene.
QUOTE
Fii atent aici...Intai sa se intample si apoi tragi concluzia ca sunt rai.

Da? asa sa faci tu, eu ma bazez pe alte circumstante. smile.gif
QUOTE
...foarte putin probabil ca musulmanii sa devina majoritari"

Da? si daca maine in marinimia ei CE, PE, ultraliberalii etc. acorda dreptul musulmanilor sa "detina" mai multe neveste! mai ramane valabila logica ta? "chiar nu este clara diferenta"!
QUOTE
Evenimentele alea sunt facute de refugiati sirieni?

Nu, de musulmanii moderati din UE.
QUOTE
Intre niste ipocriti care salveaza vieti si niste sinceri care nu intind o mana de ajutor ii prefer oricand pe primii

No comment.
QUOTE
Pai asta ziceam si eu ca vrei, sa destrami familii...

Dar carnea de tun romaneasca, americana, franceza, germana etc. nu intra in aceiasi categorie. Sau poate ca familiile europenilor n-or sa ramana de izbeliste, or sa fie in grija arabilor, a musulmanilor, nu?
QUOTE
... nu o fi riscant sa le dam arme in mana?!

Nu, pentru ca munitia de razboi le-o dam pe campul de lupta.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 Sep 2015, 06:23 PM
Mesaj #93


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Daca stirea asta este adevarata, cum comentezi?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 Sep 2015, 08:57 PM
Mesaj #94


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Asta da stire. Dupa ce toata Europa s-a dat de ceasul mortii cu refugiatii, dupa ce Germania s-a declarat gata sa primeasca 500.000 de refugiati, vine si "cavaleria" USA cu o propunere debordanta, transformand toata tragedia intr-o competitie sportiva, un campionat de salvare a refugiatilor. Cine urmeaza, Rusia, China, India, Arabia Saudita, Iranul...? sa vedem cine va ocupa podiumul si ce imn se va canta la premiere.
hmm.gif rofl.gif clapping.gif

Acest topic a fost editat de Marduk: 9 Sep 2015, 09:50 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 9 Sep 2015, 09:04 PM
Mesaj #95


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 9 Sep 2015, 06:52 PM) *
Alawitii nu sunt sirieni?

Am spus eu ca nu sunt? Nu inteleg intrebarea... Este ca si cum eu as spune ca Stalin este rau pentru popoarele URSS si tu ma intrebi daca georgienii nu faceau si ei parte din URSS....

QUOTE
Mai inteleg si eu cate ceva moncher, da fac pe prostu

Chestie in care esti, da-mi voie sa te laud, extrem, dar extrem de convingator.

QUOTE
si daca maine in marinimia ei CE, PE, ultraliberalii etc. acorda dreptul musulmanilor sa "detina" mai multe neveste! mai ramane valabila logica ta?

Iar faci pe prostul punand intrebari cretine? Ca sa stiu daca este cazul sa raspund sau nu

QUOTE
Dar carnea de tun romaneasca, americana, franceza, germana etc. nu intra in aceiasi categorie.

Nu - pentru ca vorbim nu de oameni obligati sa lupte ci de militari profesionisti, angajati de bunavoie, inarmati si antrenati pentru exact astfel de misiuni. Daca nu vor sa lupte, nu ii obliga nimeni sa intre in armata.

QUOTE
munitia de razboi le-o dam pe campul de lupta.

Deci am inteles bine ca vrei sa ii trimiti la moarte, nepregatiti pentru lupta.

Sau iarasi faci pe prostul si iti imaginezi ca te poti pregati de razboi fara sa faci nici un fel de trageri

QUOTE
Daca stirea asta este adevarata, cum comentezi?

Ups. Stirea asta m-a facut sa imi schimb punctul de vedere cu 360 de grade: pentru ca in EvZ a aparut fotografia unui presupus terorist acum sunt de parere ca toti cei 360.000 de refugiati trebuie de urgenta adunati si trimiti in Siria. De preferinta, in teritoriile controlate de Assad, sa ii gazeze. Pai nu se poate asa ceva! Pentru un presupus terorist, este obligatoriu sa deportam 360.000 de oameni. Neaparat!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 Sep 2015, 10:05 PM
Mesaj #96


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 9 Sep 2015, 10:04 PM) *
Nu inteleg intrebarea...

Oi face eu pe prostul da nici cu tine nu mi-e rusine, esti elev bun.
QUOTE
Chestie in care esti...extrem, dar extrem de convingator.

Vorbeste lumea, cateodata sunt prost de-a binelea, mai ales cand cad in plasa unora care dau impresia ca stiu totul
QUOTE
...Ca sa stiu daca este cazul sa raspund sau nu

Nu-ti cer sa raspunzi, doar sa-ti spui parerea, sunt curios sa observ logica pe care te bazezi.
QUOTE
...vorbim nu de oameni obligati sa lupte ci de militari profesionisti...

Da, unii ar trebui sa lupte din convingere altii pentru ca sunt platiti, care crezi ca ar avea mai mult succes, antrenatii fiind.
QUOTE
Daca nu vor sa lupte, nu ii obliga nimeni sa intre in armata.

Tu ai impresia ca toti militarii profesionisti intra in armata pentru ca vor sa lupte?
QUOTE
Deci am inteles bine ca vrei sa ii trimiti...nepregatiti pentru lupta.

N-ai inteles nimic desi ai facut armata la tanchisti, exista munitie de lupta, de razboi si munitie de antrenament, sau cu gloante de cauciuc.
QUOTE
...Stirea asta m-a facut sa imi schimb punctul de vedere cu 360 de grade...

Nu cred, faci pe prostul, inveti repede. Eu am sa-ti spun ca daca nu ne-am fi lasat patrunsi de sentimentalisme, umanism sau solidaritate si la fiecare trecere a unei frontiere toti refugiatii erau cazati in tabere si verificati, atunci poate ca teroristul respectiv era obligat sa vina in Europa cu un avion de linie avand asupra sa un pasport de turist, asa cum sugera un forumist pe aici. rofl.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 Sep 2015, 08:48 AM
Mesaj #97


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 9 Sep 2015, 11:05 PM) *

Sa nu raspund dar sa imi spun parerea... rofl.gif

Parerea mea este: e o tampenie strigatoare la cer sa te sperii ca musulmanii vor deveni majoritari in Europa pentru ca se vor schimba regulile aici si va fi permisa poligamia.

QUOTE
N-ai inteles nimic desi ai facut armata la tanchisti, exista munitie de lupta, de razboi si munitie de antrenament, sau cu gloante de cauciuc.

Se vede ca nu ai trecut prin armata. Sa te vad pe tine cum te antrenezi sa tragi la tinta cu munitie de antrenament (chiar, ce e aia? stii?)

QUOTE
daca nu ne-am fi lasat patrunsi de sentimentalisme, umanism sau solidaritate...

.... nu am mai fi oameni, ci fiare


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diogene
mesaj 10 Sep 2015, 09:22 AM
Mesaj #98


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 461
Inscris: 20 June 06
Din: Cluj-Napoca
Forumist Nr.: 8.373



Europa are nevoie de mai mulți imigranți decāt pot fi acești refugiați din Siria, Irak și Libia.

Dar, spre deosebire de SUA, Canada sau Australia, vest-europenii văd īn imigranți niște sclavi. Aceasta este cauza faliei tot mai adānci dintre Nord-Vestul Europei și Europa Centrală și de Est. De aceea a eșuat integrarea țiganilor, care īntr-o primă abordare nu sunt buni de muncă. Īn plus acești imigranți-refugiați vin din țări deja ostilizate īmpotriva Europei. Īn consecință īn țările nord-vest-europene se va impune o atitudine anti-europeană, chiar dacă nu se īntrevede o alianță prea strānsă īntre algerienii din Franța, turcii din Germania și indienii din Marea Britanie. Atitudinea anti-romānească este o atitudine anti-europeană prin relevarea a ceea ce Europa pare să aibă mai rău.

Țările sudice (Italia, Spania,Grecia) au imigranți europeni. De aceea se vor alia natural cu Europa Centrală și de Est. Există și aici o falie față de Germania și acoliții ei, de aceea s-a ajuns la această uriașă dezordine īn problema refugiaților.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Sep 2015, 11:04 AM
Mesaj #99


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 10 Sep 2015, 09:48 AM) *
...dar sa imi spun parerea...

Nu esti obligat sa-mi raspunzi mie, ca unui anchetator, ai dreptul sa-ti spui parerea.
QUOTE
...e o tampenie strigatoare la cer sa te sperii ca musulmanii vor deveni majoritari in Europa pentru ca se vor schimba regulile aici si va fi permisa poligamia.

E o tampenie posibila in viitorii 50 de ani, daca se vor schimba regulile.
QUOTE
Se vede ca nu ai trecut prin armata.

Da, am facut armata la dirbau, dar chiar si la diribau ne-au invatat ca exista munitie letala si munitie neletala.
QUOTE
...nu am mai fi oameni, ci fiare

Asta si suntem "fiare" inzestrate cu constiinta si educate.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Sep 2015, 11:31 AM
Mesaj #100


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Diogene @ 10 Sep 2015, 10:22 AM) *
Europa are nevoie de mai mulți imigranți...spre deosebire de SUA, Canada sau Australia, vest-europenii văd īn imigranți niște sclavi.

Nu cred. Poate o forta de munca mai ieftina, cel putin nu in nord-vestul european, poate in sud, Italia, Grecia, Spania, Portugalia sau Franta. Notiunea de sclav in adevaratul sens al cuvantului a disparut din Europa, ca a fost inlocuita cu niste contracte legale, ca in cazul fotbalistilor sau sportivilor e alta discutie, sclavia poate sa existe dar odata descoperit "detinatorul" de "sclavi" risca ani grei de puscarie.
QUOTE
...De aceea a eșuat integrarea țiganilor, care īntr-o primă abordare nu sunt buni de muncă.

Eu cred ca tiganii nu vor sa fie integrati, pe de alta parte eu nici nu tin ca tiganii sa fie integrati, pentru ca integrarea duce la disparitia traditiilor. Oricare ar fi etnia intr-o Europa unita, oamenii ar trebui sa mizeze in primul rand pe respect, pe bun simt, in primul rand n-ar trebui sa ne deranjam unii pe altii cu aducerea in spatiul public, zi de zi a bogatiei individuale sau etnice, chestiile astea trebuie sa se faca doar cu prilejul unor sarbatori, nu la fiecare nunta de cartier. Este valabil si pentru manifestarile religioase, culturale etc.
QUOTE
īn țările nord-vest-europene se va impune o atitudine anti-europeană, chiar dacă nu se īntrevede o alianță prea strānsă īntre algerienii din Franța, turcii din Germania și indienii din Marea Britanie.

Islamul poate aduna toate triburile sub un singur steag, intr-o actiune de genul jihadului, chiar daca intre unele triburi exista o ura istorica. Indienii din UK mi s-au parut cei mai linistiti emigranti, cel putin in zona in care locuiesc acum, cu pakistanezii au mai multe probleme, dar in UK asupra tuturor planeaza "umbra neagra" a deportarii fara drept de apel daca incalca legile in asa masura incat sa se ajunga la deportare.
QUOTE
Atitudinea anti-romānească este o atitudine anti-europeană prin relevarea a ceea ce Europa pare să aibă mai rău.

blink.gif Asta n-am inteles!
QUOTE
...Există și aici o falie față de Germania și acoliții ei, de aceea s-a ajuns la această uriașă dezordine īn problema refugiaților.

Germania de azi se fereste sa fie asociata cu nazismul si atrocitatile facute de germani in WW2. In opinia mea modul de comportare al germanilor este normal nu doar daca ne gandim la trecutul ei istoric ci si la viitor.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 Sep 2015, 11:36 AM
Mesaj #101


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 10 Sep 2015, 12:04 PM) *
Nu esti obligat sa-mi raspunzi mie, ca unui anchetator, ai dreptul sa-ti spui parerea.

Pe bune?! rofl.gif

QUOTE
E o tampenie posibila in viitorii 50 de ani, daca se vor schimba regulile

Este o tampenie si punct. Ne batem joc de noi insine daca discutam despre o asemenea posibilitate. Este o cretinatate de argument sa spui ca in Europa va deveni legala poligamia si din cauza asta musulmanii vor deveni majoritari. Este o imbecilitate. Nu am vazut in viata mea argument mai cretin, mai aiurit, mai absurd decat asta. Pur si simplu sunt siderat cand vad ca un om batran poate aduce in mod serios in discutie un astfel de mod de argumentare.

QUOTE
Asta si suntem "fiare"

Poate tu... Nu ma baga in aceeasi oala cu tine, in privinta asta.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Sep 2015, 11:54 AM
Mesaj #102


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 10 Sep 2015, 12:36 PM) *
...Este o tampenie si punct... Este o cretinatate de argument sa spui ca in Europa va deveni legala poligamia si din cauza asta musulmanii vor deveni majoritari...

Azi da, asa pare, la fel s-a intamplat si cu unele dintre marile descoperiri, au fost negate pana au devenit certe, vizibile cu ochiul liber. Asta nu inseamna ca ceea ce zic eu s-ar putea intampla, dar ....
QUOTE
... Nu ma baga in aceeasi oala cu tine...

Cand nenorocirile se petrec departe de tine, cand tot raul din lume ajunge la tine ca un ecou prin tembelizor, iti permiti luxul de a nu fi o "fiara". Dar n-as vrea sa te vad in situatia in care ar trebui sa-ti aperi drepturile, ale tale sau familiei tale. Umanismul e bun, e necesar face bine la psihic, ne face sa ne simtim bine cand ajutam o fiinta aflata in suferinta, dar totul dispare imediat ce are loc un eveniment tragic generat de fiinta respectiva. Uitam de tot si de toate ne impartim in tabere pro sau contra, depinde de cat de departe sau de aproape se afla asistenta fata eveniment etc. asa incepe e la banalitati la care nu ne asteptam, in zile insorite sau inorate nu conteaza, secunda fatala este acolo si poate schimba totul in mintea noastra.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 Sep 2015, 12:03 PM
Mesaj #103


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 10 Sep 2015, 12:54 PM) *
Asta nu inseamna ca ceea ce zic eu s-ar putea intampla

Daca esti si tu constient ca ceea ce zici nu se poate intampla, de ce mai zici? Uite, genul asta de atitudine mie mi se pare bataie de joc. Adica, spun un lucru care nu se poate intampla doar asa, de florile marului, ca sa nu tac, sa spun si eu ceva acolo, poate imi enervez interlocutorul... E clar ca nu este asa cum spun eu, dar este distractiv sa imi bat joc de omul ala care se da de ceasul mortii sa raspunda, sa aduca informatii, sa arumenteze.... Da-l naibii, e mai amuzant sa raspund cu chestii care nu se pot intampla, doar asa, ca sa il tin ocupat...

QUOTE
Cand nenorocirile se petrec departe de tine, cand tot raul din lume ajunge la tine ca un ecou prin tembelizor, iti permiti luxul de a nu fi o "fiara"

Si la tine in Secaria te pomenesti ca este razboi civil si de-asta esti tu fiara si nu om....

QUOTE
Umanismul e bun, e necesar face bine la psihic, ne face sa ne simtim bine cand ajutam o fiinta aflata in suferinta, dar totul dispare imediat ce are loc un eveniment tragic generat de fiinta respectiva.

Asa, si? Aia 300.000 de oameni au "generat evenimente tragice" de trebuie sa ii tratam ca pe animale?



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Sep 2015, 12:17 PM
Mesaj #104


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 10 Sep 2015, 01:03 PM) *
Daca esti si tu constient ca ceea ce zici nu se poate intampla, de ce mai zici?...

Pentru ca se poate intampla, desi mie mi-ar placea sa nu se intample, trebuie sa iau in calcul toate variantele, deformatie profesionala. Nu este bataie de joc, este o parere personala, ca tie nu-ti convine nici macar ca teorie aceasta parere, ce pot sa fac?
QUOTE
este distractiv sa imi bat joc de omul ala care se da de ceasul mortii sa raspunda, sa aduca informatii, sa arumenteze...

Gresesti, eu citesc informatii si argumentele tale, dar daca nu sunt de acord cu ele nu inseamna ca-mi bat joc.
QUOTE
...in Secaria te pomenesti ca este razboi civil si de-asta esti tu fiara si nu om...

Daca spun ca trebuie sa primim in Europa toti refugiatii din aceasta lume, inseamna ca sunt om? eu zic ca as fi un om inconstient care "gandeste cu inima" in locul creierului.
QUOTE
...300.000 de oameni au "generat evenimente tragice" de trebuie sa ii tratam ca pe animale?

Nu, refugiatii in drumul lor, n-au generat evenimente tragice, sa vedem cum vor actiona teroristii infiltrati in randul refugiatilor, atunci putem sa vorbim despre tratamentul ce trebuia aplicat, in prima faza a acestui exod uman.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diogene
mesaj 10 Sep 2015, 12:26 PM
Mesaj #105


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 461
Inscris: 20 June 06
Din: Cluj-Napoca
Forumist Nr.: 8.373



QUOTE(Marduk @ 10 Sep 2015, 11:31 AM) *
Nu cred. Poate o forta de munca mai ieftina, cel putin nu in nord-vestul european, poate in sud, Italia, Grecia, Spania, Portugalia sau Franta. Notiunea de sclav in adevaratul sens al cuvantului a disparut din Europa, ca a fost inlocuita cu niste contracte legale, ca in cazul fotbalistilor sau sportivilor e alta discutie, sclavia poate sa existe dar odata descoperit "detinatorul" de "sclavi" risca ani grei de puscarie.


Sclav īnseamnă să nu dai salariu egal la muncă egală. Diferența de muncă neplătită este muncă de sclav, de om forțat să muncească de către anumit īmprejurări.
Constituțiile țărilor respective sunt pentru vechii lor cetățeni, nu au mecanisme de aplicare.


Cānd zici că o femeie este urātă zici, de pildă, că are nasul coroiat. Tot așa zici de Europa că e urātă pentru că are romāni.

Acest topic a fost editat de Diogene: 10 Sep 2015, 12:28 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

17 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 27 April 2024 - 06:53 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman