HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

65 Pagini V  « < 13 14 15 16 17 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ucraina, O batalie pierduta?
abis
mesaj 15 Apr 2014, 02:34 PM
Mesaj #491


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 15 Apr 2014, 03:20 PM) *
Dap, decat federalizare mai bine razboi si pierderea definitiva a teritoriilor respective, schimbarea granitelor, morti, raniti etc.

Spune-i asta lui Putin: decat sa ii lase pe ucrainieni in pace sa-si decida singuri viitorul, mai bine razboi, schimbarea granitelor, morti, raniti samd.
QUOTE
Sti foarte bine ca asta e una din conditiile Rusiei, ca Ucraina sa nu adere la NATO, daca se va continua in directia asta nu crezi ca ar fi o presiune asupra Rusiei, intrarea Ucrainei in NATO?

Nu. NATO este o alianta defensiva, nu ataca pe nimeni si cu atat mai putin nu ataca Rusia. Daca ucrainienii vor dori sa adere si vor indeplini conditiile, nu are nimeni din afara drept de veto. Este dreptul lor, al ucrainienilor, sa isi aleaga prietenii si aliatii. Pot fi membri NATO si sa aiba relatii bune cu Rusia (asa cum este Bulgaria, de pilda; cum este Grecia ori cum este Cipru).
QUOTE
O sa-i vedem pe cei din spatele mastilor, cu ei crezi ca se poate negocia?

Cu Putin? Nu. Nu cred ca se poate negocia cu Putin.

Doar asa se poate negocia cu el

Acest topic a fost editat de abis: 15 Apr 2014, 02:40 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 15 Apr 2014, 02:40 PM
Mesaj #492


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114




QUOTE
Mai bine te-ai gândi ca Statele Unite se duc de râpa dpdv. economic si au nevoie de un nou razbel care la fel are nevoie de propaganda si de patrioti. Nu conteaza ce se-ntâmpla, Washington zice ca e vorba de "teroristi" si toti Hillbillies sar cu gramada, nu degeaba-s prosti si carne de tun.


Nu au nevoie. SUA este pe crestere de cand au coborat iar dobanzile... plus ca tiparnita de la FED le garanteaza oricand suprematia. jamie.gif


QUOTE
Binenteles, mai dati-o bataie cum ca rusu e demonul.


Paii cine santajeaza cu gaze? Cine cucereste teritorii? Cine tine sub jug alte popoare? blink.gif
Cla te credeam mai aproape de real, nu de supermarket.


QUOTE
Pe vremea SSSR, Crimeea era rusa, a fost anexata de Ucraina pt. ca Chrustciov era ucrainean, a fost un fel de cadou la adresa Ucrainei.

Crimeea nu a fost niciodata a Rusiei... din istorie subliniez. A fost tatara, cazaca, hotomana...si a fost cucerita ca si Basarabia si Bucovina de un conglomerat toxic rusesc la un moment dat. Exact ca si acum si uni se fac ca uita.

QUOTE
Ucrainienii sunt in minoritate acolo, mai sunt tatari si... majoritatea rusi.


Tatarii nu mai sunt pentru ca au fost deportati de binefacerea rusa in Siberia... citeste mai atent the real story. Ucrainienii nu prea au fost pe acolo.

QUOTE
De ce nu au acelasi drept oamenii din Crimeea ?


Pentru ca nu este asa cum propaganda te minte.


QUOTE
Mai cititi si niste stiri serioase, nu cele propagandiste impuse de niste guverne... doar stim ca politica e o kurva.


Ei bine ia uite ce citim de cateva zile...

În blocstart o nouă revoluţie? Proteste anti-Putin anunțate în toată Rusia, pe 18 mai 2014 rofl.gif

Si cand le spuneam celor de aici, nu credeau ... Ursul se clatina rau. ohyeah.gif

Davai!!




--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 15 Apr 2014, 02:49 PM
Mesaj #493


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



FLASH // Au început luptele la Slaviansk şi Kramatorsk
Anmunţuil e făcut de surse mixte, ruse şi ucrainene pe social media


http://deschide.md/ro/news/externe/658/FLA...-Kramatorsk.htm


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 15 Apr 2014, 02:49 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Marduk
mesaj 15 Apr 2014, 03:25 PM
Mesaj #494


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 15 Apr 2014, 03:34 PM) *
Spune-i asta lui Putin: decat sa ii lase pe ucrainieni in pace sa-si decida singuri viitorul..

Rusii sunt de acord cu federalizarea, ar rezolva toate problemele din Ucraina, poate chiar si situatia din crimeea, desi ma indoiesc ca rusii vor mai ceda Crimeea.
QUOTE
...NATO este o alianta defensiva, nu ataca pe nimeni...

Teoretic asa era si Pactul de la Warsovia, dar o alianta militara ramane o alianta militara.
QUOTE
...Nu cred ca se poate negocia cu Putin.

Era vorba de altceva, de sansa de ai vedea pe cei care poarta masca.

QUOTE(cocosel @ 15 Apr 2014, 03:40 PM) *
Crimeea nu a fost niciodata a Rusiei... din istorie subliniez....

Depinde de cat de mult te intorci in istorie, n-a fost nici otomana sau tatara, dar cine decide de cand un teritoriu poate apartine unei tari? exista tratate care spun clar de cand Crimeea a revenit Rusiei. Unii vor sa schimbe Trianonul, cica ar fi fost gresit, altii conventia de la Montreaux, dar n-am auzit pe cineva sa ceara anularea consecintelor pactului Ribbentrop-Molotov!!??
QUOTE
În blocstart o nouă revoluţie? Proteste anti-Putin anunțate în toată Rusia, pe 18 mai 2014..

5000 de manifestanti? posibil!
QUOTE
... Ursul se clatina rau....

O fi beat de la zmeura din Crimeea, mie mi-e teama sa nu se trezeasca, nu ca m-as simti mai in siguranta cu el beat, dar se stie ca de la o betie, pe la Ghimpati, am reusit sa-l dam afara din "casa noastra". Sper sa nu-si aduca aminte ce bine s-a simtit in Romania.
Nu zaietz pagadi!!
QUOTE(abis @ 15 Apr 2014, 03:49 PM) *
...Au început luptele la Slaviansk şi Kramatorsk...

N-am vazut ddecat un avion, despre ce lupte e vorba?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 15 Apr 2014, 03:55 PM
Mesaj #495


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 15 Apr 2014, 04:25 PM) *
Rusii sunt de acord cu federalizarea

Nu e treaba lor. E treaba cetatenilor Ucrainei. Isi organizeaza statul asa cum vor ei, nu cum vor vecinii.
Este ca si cum ne-am ratoi noi la bulgari cum sa isi traseze judetele. Cu ce drept?!
QUOTE
exista tratate care spun clar de cand Crimeea a revenit Rusiei

Exista tratate in vigoare care spun clar ca Rusia recunoaste Ucraina in cadrul granitelor din 1991.
QUOTE
N-am vazut ddecat un avion, despre ce lupte e vorba?

Nu am mai multe informatii decat cele date de moldoveni.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 15 Apr 2014, 04:58 PM
Mesaj #496


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



15/04/2014 17:54
Ministerul ucrainean al apărării confirmă moartea mai multor persoane în timpul luptelor de lângă Kramatorsk şi Slaqviansk. (UNN)

15/04/2014 17:35
Coloana trupelor ucrainene, care a intrat în SLaviansk, e formată din 500 de militari, 20 de autoblindate şi 2 elicoptere. (Украинская правда)

15/04/2014 17:31 Updated : 17:32
În oraşul Slaviansk, controlat de separatişti şi diversanţi ruşi, a intrat o coloană a militarilor ucraineni. (UNIAN)

15/04/2014 16:52
Trupele ucrainene se apropie de Slaviansk şi se pregătesc să ia cu asalt localitatea. (RIA Novosti)


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 15 Apr 2014, 05:55 PM
Mesaj #497


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



cel mai probabil ucraina va fi rupta in doua si transnistria va fi alipta la rusia. ucraina va pierde accesul la marea neagra.

idiotii sunt vest europenii.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Apr 2014, 09:04 AM
Mesaj #498


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 15 Apr 2014, 03:20 PM) *
Avem ocazia sa-i vedem pe militarii rusi fara insemne, dar sa fie militarii rusi atat de tampiti incat sa-si predea armele?

http://www.jurnal.md/ro/news/ofiter-al-tru...craina-1167755/


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 16 Apr 2014, 10:09 AM
Mesaj #499


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



Si iata de ce brenner a fost la kiev: le era frica celor din kiev sa nu iasa macel daca baga armata.

Modul in care a fost condusa operatiunea arata o "inteligenta" superioara si multe informatii wink.gif



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 Apr 2014, 10:16 AM
Mesaj #500


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Nu cred ca Rusia se va implica in estul Ucrainei, mai mult decat in Crimeea. Avertizarile celor doi lideri de la Kremlin lasa sa se inteleaga ca in sud-estul Ucrainei va fi razboi civil. Rusii ii vor ajuta pe rusofili iar occidentalii pe ucrainieni, conflictul se va escalada, cu victime de ambele parti, ONU va fi nevoit sa intervina cu trupe internationale pentru mentinerea pacii etc. E un scenariu care a mai fost folosit, poate va fi la fel ca in Cipru, sa vedem. Mi-a atras atentia o afirmatie a unui oficial american, Jay Carney, purtătorul de cuvânt al Preşedinţiei Statelor Unite:
""Autorităţile ucrainene au responsabilitatea aplicării legii şi menţinerii ordinii. În acelaşi timp, îndemnăm la reţinere şi la toate precauţiile necesare" (AFP)
Despre ce precautii si retineri poate fi vorba intr-un razboi? sa nu foloseasca arme chimice, bombe atomice? Ucraina raspunde tarziu, in opinia mea armata ucraineana se va confrunta cu o situatie similara armatei sarbe in timpul conflictului din Bosnia, Croatia si Kosovo. Sa vedem cine va decide bombardamente si asupra cui! Situatia este extrem de complexa, eu cred ca daca se va ajunge la un conflict deschis intre rusofili si ucrainieni, Ucraina se va diviza, nu vad alta iesire din aceasta criza, in afara federalizarii, chiar si in urma unui conflict, in cazul in care nu intervin rusii si anexeaza tot sud-estul ucrainian. Rusii n-au interes sa se ajunga la alegeri in aceste teritorii, sau daca se vor tine alegeri sa fie in acelasi timp cu referendumul pentru federalizare. Cat despre visele cu aderarea la NATO si UE, pe termen scurt si mediu ar trebui ca ucrainienii si nu numai sa-si scoata din minte asa ceva. Opozitia de la Moscowa care aprinde spiritele unora, poate fi doar o strategie de imagine a rusilor, pentru a demonstra nivelul democratica la care au ajuns, opozitia reala mi se pare inexistenta sau daca exista a ramas la nivelul de samizdat. Pentru mine ca roman nicio situatie nu-mi convine, poate doar daca ucrainienii ar reusi sa pastreze linia Niprului, sa constitue oarece avantaj, speranta etc. In rest, pentru romanii din Moldova o interventie a rusilor in sud-est ar fi devastatoare, s-ar prabusi toate sperantele de aderare, iar comunistii si-ar face treaba asa cum au mai facut-o inainte de pactul Ribbentrop-Molotov. Nu ne ramane de cat sa analizam cine sau ce a dus la acest deznodamant, graba ucrainienilor, implicarea occidentalilor, a rusilor etc.

Acest topic a fost editat de Marduk: 16 Apr 2014, 10:19 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Apr 2014, 11:10 AM
Mesaj #501


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 16 Apr 2014, 11:16 AM) *
Nu cred ca Rusia se va implica in estul Ucrainei, mai mult decat in Crimeea.

Adica nu va face mai mult decat sa anexeze estul Ucrainei? unsure.gif
QUOTE
eu cred ca daca se va ajunge la un conflict deschis intre rusofili si ucrainieni

Nu "rusofili" ci "armata rusa"

Situatia este volatila: ucrainienii au eliberat orasul Kramatorsk, armata rusa a trimis blindatele la Slaviansk.

Este timpul ca Occidentul sa treaca la represalii economice impotriva Rusiei. Si sa trimita arme Ucrainei.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 16 Apr 2014, 11:23 AM
Mesaj #502


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 16 Apr 2014, 11:10 AM) *
Este timpul ca Occidentul sa treaca la represalii economice impotriva Rusiei. Si sa trimita arme Ucrainei.

Fii serios, crin somnolescu e mic copil pe langa occident....


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 Apr 2014, 11:31 AM
Mesaj #503


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 16 Apr 2014, 12:10 PM) *
Adica nu va face mai mult decat sa anexeze estul Ucrainei?

Da si o va face in acelasi mod, "neoficial".
QUOTE
Nu "rusofili" ci "armata rusa"

Nu m-ar mira sa aflam ca acel ofiter rus, era un rezervist ce s-a dus din proprie initiativa acolo, armata rusa si guvernul rus dezavuand astfel de situatii.
QUOTE
...armata rusa a trimis blindatele la Slaviansk.

Iar incepem? rofl.gif
QUOTE
Este timpul ca occidentul ..sa trimita arme Ucrainei.

Crezi ca Ucrainei ii trebuie arme? Ucraina avea nevoie de altceva, o alianta militara, dar a gresit, voit sau nu, iar acum sufera consecintele. asta se intampla cu statele ce nu fac parte din nicio alianta, Serbia este cel mai bun exemplu, urmeaza Ucraina.

Acest topic a fost editat de Marduk: 16 Apr 2014, 11:33 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Apr 2014, 11:34 AM
Mesaj #504


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 16 Apr 2014, 12:31 PM) *
QUOTE
armata rusa a trimis blindatele la Slaviansk

Iar incepem?

Nu noi - ci rusii



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 Apr 2014, 11:48 AM
Mesaj #505


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 16 Apr 2014, 12:34 PM) *

La cat ma pricep eu, nu cred ca tanchetele astea sunt ale armatei ruse, sigur au fost ale ucrainienilor si-au incaput pe mainile rusofililor. Sa nu uitam ca in armata ucrainiana au existat si soldati si ofiteri rusofili ucranieni si rusi de cetatenie ucrainiana, acestia pot constitui azi fortele de autoaparare, folosind deocamdata armele armatei ucrainiene.

Acest topic a fost editat de Marduk: 16 Apr 2014, 11:53 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 16 Apr 2014, 02:51 PM
Mesaj #506


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



Din ciclul 2 avioane la primarie 3 la scoala de fete....

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-17050...area-neagra.htm


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 16 Apr 2014, 03:32 PM
Mesaj #507


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



O chestie interesanta din Marea Neagra.
Nu e povestita de un ungur, desi asa suna, e tradusa de google spoton.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 Apr 2014, 04:14 PM
Mesaj #508


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(turbo trabant @ 16 Apr 2014, 03:51 PM) *
Din ciclul 2 avioane la primarie 3 la scoala de fete....

"Solutia politica e singura cale de rezolvare a situatiei, iar decizia de astazi sint legate de apararea statelor membre"

"NATO sustine pe deplin conferinta de la Geneva (joi vor discuta SUA, UE, Rusia si Ucraina - n.red.) pentru gasirea unei solutii politice...
Pana aici Rasmunssen a fost cat se poate de clar, cel putin pentru mine. De aici inainte e politica.
"... care indeplineste aspiratiile democratice ale intregului popor ucrainean si respecta suveranitatea si integritatea Ucrainei. Cerem Rusiei sa fie parte a acestei solutii, sa inceteze destabilizarea Ucrainei, sa-si retraga trupele de la granita si sa spuna clar ca nu sustine actiunile violente ale militiilor separatiste pro-ruse"
Mai mult decat atat nu se poate face, conform normelor internationale. Presedintele Traian Basescu le-a spus si el azi basarabenilor cum poate Romania sa reactioneze in cazul in care Moldova va fi atacata. Nu le-a fost prea bine dupa ce au auzit ce le-a spus Basescu, dar s-au obisnuit sa fie parte a unor intelegeri intre cei puternici.
QUOTE(Cla @ 16 Apr 2014, 04:32 PM) *
...Nu e povestita de un ungur, desi asa suna, e tradusa de google...

rofl.gif Daca era tradusa de un ungur care stia romaneste , tot intelegeam ceva, ce limba stie google asta? ca n-am inteles nimic.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 16 Apr 2014, 04:18 PM
Mesaj #509


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Marduk @ 16 Apr 2014, 04:14 PM) *
Mai mult decat atat nu se poate face, conform normelor internationale.

Pe bune? Nu se pot instala baze noi in Polonia sau romanica? Adica nato nu e in stare sa decida ce vrea muschii ei pe teritoriul e, s-a redenumit cumva in " Alianta pentru floricele si panselute?"

"Dormi linistit, NATI-O lucreaza pentru tine."


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 Apr 2014, 05:49 PM
Mesaj #510


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Daca Ucraina facea parte dintr-o alianta, eventual NATO, atunci NATO putea sa faca ceva, dar asa nu poate sa ationeze decat in baza unei rezolutii a ONU, iar la ONU e alta poveste. Pana una alta la tembelizor tocmai ce au anuntat ca unii dintre militarii trimisi sa faca ordine, au trecut de partea rusofililor, ceea ce denota complexitatea situatiei din Ucraina. Romania ca membra NATO nu poate face nimic nici macar pentru Moldova, astea sunt "normele internationale" pe care le respecta doar cei puternici, doar cand vine vorba de un conflict intre ei.

Acest topic a fost editat de Marduk: 16 Apr 2014, 08:04 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 16 Apr 2014, 06:21 PM
Mesaj #511


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



Marduk, problema nu e ucraina cat paralizia "aliatilor".

Practic tampitii astia au reusit sa puna sub semnul intrebarii daca mai exista o platforma de securitate in nato. Vlad e probabil pulbere de bucurie.

LE: la fix

http://www.timesnewroman.ro/monden/12129-p...e-la-eurovision

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 16 Apr 2014, 06:33 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 16 Apr 2014, 08:02 PM
Mesaj #512


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Marduk @ 16 Apr 2014, 04:14 PM) *
"[b]

rofl.gif Daca era tradusa de un ungur care stia romaneste , tot intelegeam ceva, ce limba stie google asta? ca n-am inteles nimic.

M-am cacat si eu pe mine de râs.
Google a dat-o-n bara.
Mi-a fost prea lene sa o traduc si am vazut ca google vorbeste prostii ;D
A fost vorba de niste distrugatori in Marea Neagra, americane, care au facut de-a "aici sunt"
Rusii au intervenit cu 2 Suhoi si i-au speriat pe americani.
Atât , a fost în 12 Februarie. Americanii s-au retras la Constanta.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 Apr 2014, 08:17 PM
Mesaj #513


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(turbo trabant @ 16 Apr 2014, 07:21 PM) *
...astia au reusit sa puna sub semnul intrebarii daca mai exista o platforma de securitate in nato....

Eu nu cred ca ai dreptate, NATO si UE nu poate face mai mult decat face sau va face. Daca Ucraina ar fi fost parte a unei aliante, oricare nu musai NATO, atunci NATO sau oricare alta alianta, era obligat s-o apere. Exista niste intelegeri, semnate la dobandirea independentei, dar garantul suveranitatii Ucrainei este din nefericire Rusia, care-i poate garanta suveranitatea, dar numai in cadrul CSI, nu al UE sau NATO. Ucrainienii au dreptul sa fie liberi, sa-si aleaga viitorul, dar pentru asta trebuie sa-si renege trecutul si multi dintre ei nu vor sa faca acest pas. Nu sunt in stare sa faca acest pas romanii din Republica Moldova, care au fost rusificati, dar ucrainieni care au o istorie aproape comuna cu rusii. Cineva a gresit, dandu-le sperante nationalistilor, iar acum nimeni nu stie cum sa rezolve problema. Eu sper ca se va ajunge la incetarea ostilitatilor si la federalizarea Ucrainei, care va decide apoi cu cine sa se asocieze, cu UE sau CSI, dar cu siguranta nu vor deveni niciodata membri NATO, poate doar printr-un alt razboi mondial.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 Apr 2014, 08:50 AM
Mesaj #514


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(turbo trabant @ 16 Apr 2014, 07:21 PM) *
Practic tampitii astia au reusit sa puna sub semnul intrebarii daca mai exista o platforma de securitate in nato. Vlad e probabil pulbere de bucurie.

Ucraina nu este din pacate in NATO, a vrut neutralitate si rezultatul este ca acum nu are, practic, aliati.

NATO a trimis deja si o sa mai trimta trupe, avioane si nave de lupta in tarile aflate in NATO; nu cred ca Putin va risca sa atace vreun stat NATO pentru ca, in cazul asta, in mod cert NATO va riposta.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 17 Apr 2014, 09:34 AM
Mesaj #515


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 17 Apr 2014, 08:50 AM) *
Ucraina nu este din pacate in NATO, a vrut neutralitate si rezultatul este ca acum nu are, practic, aliati.

NATO a trimis deja si o sa mai trimta trupe, avioane si nave de lupta in tarile aflate in NATO; nu cred ca Putin va risca sa atace vreun stat NATO pentru ca, in cazul asta, in mod cert NATO va riposta.

Nu trebuie sa atace ci doar sa ameninte, divide et impera.


S-a cam spart unitatea NATO cu ocazia asta.

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 17 Apr 2014, 09:39 AM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 Apr 2014, 10:06 AM
Mesaj #516


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507





--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 17 Apr 2014, 10:14 AM
Mesaj #517


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



Nato balkan style

http://www.realitatea.net/victor-ponta-cop...16_1422702.html



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 Apr 2014, 10:47 AM
Mesaj #518


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



E prima oara cand imi doresc sa cada un F-16. smile.gif

Damn'it, a aterizat cu bine....

Acest topic a fost editat de abis: 17 Apr 2014, 11:36 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 Apr 2014, 11:52 AM
Mesaj #519


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 6 Mar 2014, 03:13 PM) *
Pana in prezent Rusia respecta acest tratat, n-a anexat nicio regiune a Ucrainei, grupurile de auto-aparare nu-i apartin etc.

Ia te uita: Putin recunoaste ca in Crimeea au actionat trupele ruse, inainte de anexare.

Eu iti tot ziceam, dar tu nu, batman, batman, ca aia nu sunt soldati rusi, ci cine stie, poate extraterestri....

http://www.hotnews.ro/stiri-international-...crima-grava.htm


PS: Daca se confirma stirea asta, este excelent

Acest topic a fost editat de abis: 17 Apr 2014, 12:18 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 17 Apr 2014, 02:38 PM
Mesaj #520


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 17 Apr 2014, 12:52 PM) *
Ia te uita: Putin recunoaste ca in Crimeea au actionat trupele ruse

'În spatele forţelor de autoapărare din Crimeea, bineînţeles, se aflau militarii noştri. Aceştia s-au purtat într-o manieră foarte corectă'... 'Trebuia să protejeze forţele locale de apărare'
In Crimeea au existat trupe ale armatei rusesti, n-am sustinut niciodata ca nu ar exista trupe rusesti, acolo era o baza militara rusa. Oficial aceste trupe nu s-au implicat, asta zice si Putin. Unde face afirmatia? "în cursul unei intervenţii televizate, la tradiţionala sesiune de întrebări şi răspunsuri cu compatrioţii săi." iar asta trebuie sa spuna multe despre modul in care percep rusii toate aceste actiuni, mai ales opozitia rusa.
QUOTE
...crima-grava

Este o crima grava, actualul guvern, actioneaza, in opinia mea, mai rau de cat fostul guvern al lui Ianukovici. Isi asalteaza si asasineaza cetatenii de etnie rusa, care protesteaza, ocupa sedii, nemultumiti de autoritati, adica la fel ca si cetatenii care au actionat la Kiev. Daca la Kiev inca nu stim cine a tras in manifestanti, avem oarece banuieli, in acest caz avem niste vinovatii, fortele speciale ucrainiene, garda nationala etc.
QUOTE
PS: Daca se confirma stirea asta, este excelent

Foarte bine, eu sunt de acord cu sanctiunile, dar sunt impotriva actiunilor militare de orice fel, a actiunilor de intimidare, presiune etc. E posibil ca la un moment dat Rusia sa considere aceste actiuni o provocare, la care sa riposteze tot economic, sa vedem atunci ce sanctiuni va mai gasi UE.

Acest topic a fost editat de Marduk: 17 Apr 2014, 02:40 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 Apr 2014, 03:18 PM
Mesaj #521


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 17 Apr 2014, 03:38 PM) *
Oficial aceste trupe nu s-au implicat, asta zice si Putin.

Ba tocmai ca zice acum ca s-au implicat...
QUOTE
actualul guvern, actioneaza, in opinia mea, mai rau de cat fostul guvern al lui Ianukovici. Isi asalteaza si asasineaza cetatenii de etnie rusa, care protesteaza, ocupa sedii, nemultumiti de autoritati

Bati campii. Ii "asalteaza" doar pe mascatii care, cu arme in maini, ataca bazele militare ori institutiile ucrainiene. Nu este nicio asemanare cu cei din Kiev: acolo au protestat pasnic, fara arme si fara sa ocupe cladiri oficiale, peste o luna; iar protestele s-au radicalizat doar dupa ce Ianukovici a trimis militia sa-i omoare. Si vinovatii este clar cine sunt: fortele armate ruse, GRU mai exact, si cei care le dau ordine.

Orice stat din lumea asta, de la SUA si Israel pana la Rusia si China, ar reactiona impotriva unor mascati inarmati care ocupa cladiri oficiale si trag asupra armatei nationale.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 17 Apr 2014, 03:42 PM
Mesaj #522


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Da ohmy.gifk:Kiev va veni în EU si Putin rasufla ?
Potoloviti-va, nu e chestia de Kursk.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 17 Apr 2014, 07:47 PM
Mesaj #523


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 17 Apr 2014, 04:18 PM) *
...zice acum ca s-au implicat...

Avangarda-Ariergarda este oarece diferenta. Doar nu era sa lase laurii doar pentru fortele de autoaparare.
QUOTE
...Nu este nicio asemanare cu cei din Kiev: acolo au protestat pasnic, fara arme si fara sa ocupe cladiri oficiale, peste o luna...

Dap, rusofilii n-au asteptat o luna.
QUOTE
Orice stat din lumea asta, de la SUA si Israel pana la Rusia si China, ar reactiona impotriva...

Orice stat din lumea asta, mai ales China si Rusia, ar reactiona impotriva cetatenilor care ar protesta in piata, asa ca la Kiev, parca si acolo erau niste mascati! La fel ar face si USA sau Israel, dar mai subtil, cu alte metode si dupa o pregatire mediatica serioasa. Iliescu a inventat si utilizat o metoda mai "curata", a folosit minerii disciplinati impotriva protestatarilor fascisti. Chinezii tancurile, USA are un departament special, despre Israel nu pot sa zic nimic, dar are ceva asemanator, pe langa alte metode specifice, menite sa-i linisteasca pe cei nemultumiti.

Acest topic a fost editat de Marduk: 17 Apr 2014, 07:49 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Apr 2014, 08:27 AM
Mesaj #524


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 17 Apr 2014, 08:47 PM) *
Doar nu era sa lase laurii doar pentru fortele de autoaparare.

Adica tu zici ca Putin minte.. rofl.gif
QUOTE
Orice stat din lumea asta, mai ales China si Rusia, ar reactiona impotriva cetatenilor care ar protesta in piata

Puterea actuala de la Kiev nu a facut nimic impotriva celor care protesteaza in piata.

A actionat doar impotriva mascatilor inarmati care au atacat armata si autoritatile statului. Cine afirma altceva ori minte, ori este tampit, ori este agent rus.

Uite, a fost suficient ca ucrainienii sa opuna un inceput de rezistenta armata trupelor ruse, si deja Putin da inapoi - daca luptau pentru Crimeea, nu ar fi pierdut-o.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Apr 2014, 10:12 AM
Mesaj #525


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 18 Apr 2014, 09:27 AM) *
Adica tu zici ca Putin minte..

Nu, vorbeste ca orice alt politician.
QUOTE
Puterea actuala de la Kiev nu a facut nimic impotriva celor care protesteaza in piata....

Cum a selectionat protestatarii, ca nu toti cei mascati aveau arme? la fel si la protestele de la Kiev nu toti aveau masti pe fata. Dupa logica asta toti care au purtat masca erau sau sunt teroristi!
QUOTE
Uite, a fost suficient ca ucrainienii sa opuna un inceput de rezistenta armata trupelor ruse, si deja Putin...

Eu zic ca este doar o schimbare de strategie. Putin vrea sa vada cum reactioneaza occidentul la "bunavointa" sa, daca occidentul va continua sa sustina sanctiunile, desi exista divergente in cadrul UE referitor la aceste sanctiuni, atunci sigur va inarma si sustine rebelii din est in cererile lor. Cel mai probabil Ucraina va deveni un stat federal, este cel mai elegant mod de a rezolva aceasta problema, mie imi face impreszia ca toti jucatorii au inteles acest lucru, ramane sa vedem cand se va intampla asta, cu ocazia alegerilor sau dupa. E posibil ca la aceste alegeri sa vedem surprize mari, dar sa avem rabdare sa vedem ce urmeaza, important este ca totul sa se rezolve diplomatic, democratic, fara lupte, morti si raniti. Rusii se vor impune intr-un fel sau altul in Ucraina, asta pentru ca, zic eu, exista un electorat ucrainian nostalgic, ostil UE si NATO.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

65 Pagini V  « < 13 14 15 16 17 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 9 May 2024 - 11:31 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman