HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

9 Pagini V  « < 5 6 7 8 9 >  
Reply to this topicStart new topic
> De Ce Ar Trebui Sa-mi Fie Rusine Ca Sunt Roman?, Fapte, cazuri, procese etc.
Marduk
mesaj 27 Jul 2015, 04:36 PM
Mesaj #211


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 27 Jul 2015, 11:13 AM) *
Versus

Legile care-i protejeaza pe infractori.
QUOTE
Mda, coerenta maxima...

Sigur nu este coerent, n-am studii juridice, dar caut sa inteleg de ce judecatorii romani nu dau sentinte "traznite" ca-n USA, N-au voie? trebuie sa respecte legea exact?
QUOTE
Daca este vorba de viol in grup, retragerea plangerii nu are nici un efect juridic, cercetarile continua si daca aia sunt gasiti vinovati, merg la inchisoare.

Si daca in urma intelegerii, victima declara ca doar unul a profitat de ea iar ceilalti au stat si-au privit?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 27 Jul 2015, 05:07 PM
Mesaj #212


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 27 Jul 2015, 05:36 PM) *
caut sa inteleg de ce judecatorii romani nu dau sentinte "traznite" ca-n USA, N-au voie? trebuie sa respecte legea exact?

Da, trebuie sa respecte legea.

Cum adica exact?! Legea (codul penal) prevede pentru diverse infractiuni diverse pedepse. In cazul de fata, pedeapsa o apreciaza judecatorul de la 5 la 12 ani, in functie de elemente obiective (imprejurarile in care a avut loc fapta) sau subiective (unii judecatori pot fi mai inclinati sa dea pedepse spre limita maxima, altii spre limita minima, altii pe la mijloc).

Si nu inteleg la ce te referi cand spui sentinte traznite ca in SUA. Legea nu prevede sentinte traznite, ci inchisoare si interzicerea unor drepturi.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 27 Jul 2015, 05:10 PM
Mesaj #213


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Un punct de vedere echilibrat:

http://www.stiripesurse.ro/violatorii-din-...nie_962621.html


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 27 Jul 2015, 05:10 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
exergy33
mesaj 27 Jul 2015, 05:25 PM
Mesaj #214


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Asta apropo de ce spunea Marduk despre relatiile de rudenie la sate .... acum inteleg de ce erau convinsi ei ca nici unul nu va merge la puscarie (declaratii de pe Facebook)

QUOTE
Cazul violului din Văleni a făcut înconjurul României. Românii nu au încredere că cei șapte vor fi pedepsiți atât timp cât au fost lăsați în libertate deși trei și-au recunoscut vina iar ceilalți patru au admis că fata le-a cerut să o lase să plece și că a leșinat de câteva ori.
Mihai Carp, șeful IPJ Vaslui, este din Văleni și este rudă cu doi dintre violatori și cu săteanul care le-a amenințat pe jurnaliste cu violul în grup.
Cu supravegherea infractorilor în arest la domiciliu sau sub control judiciar nu se mai ocupă justiția, ci POLIȚIA! Dar dacă șeful IPJ e în conflict de interese, ce să facă polițiștii ăia din Văleni care răspund până și la ordinele țăranului care le amenință pe jurnaliste cu violul!

sursa


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 27 Jul 2015, 08:46 PM
Mesaj #215


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(exergy33 @ 27 Jul 2015, 06:25 PM) *
Asta apropo de ce spunea Marduk despre relatiile de rudenie la sate .... acum inteleg de ce erau convinsi ei ca nici unul nu va merge la puscarie (declaratii de pe Facebook)
sursa

Si ei publica, din pacate, fotografia victimei... Asta nu se face.

Nu șeful IPJ Vaslui a luat decizia judecarii in libertate, ci un magistrat... Vina apartine in primul rand magistratului si apoi procurorului. Nu vad legatura cu politistul.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 28 Jul 2015, 08:53 AM
Mesaj #216


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(abis @ 27 Jul 2015, 09:46 PM) *
Nu șeful IPJ Vaslui a luat decizia judecarii in libertate, ci un magistrat... Vina apartine in primul rand magistratului si apoi procurorului. Nu vad legatura cu politistul.

Nici nu am afirmat asa ceva. Spuneam doar ca acum inteleg tupeul lor atunci cand afirmau sus si tare ca nimeni nu va merge la inchisoare deoarece se bazau pe relatiile de rudenie cu Mihai Carp - seful IJP Vaslui

In ceea ce priveste judecarea in stare de libertate, asa cum am citit in presa, ei au fost in arest preventiv timp de sase luni - adica durata maxima legala pentru a tine pe cineva in arest preventiv. Dupa ce a expirat aceasta durata li s-a dat drumul.
Ceea ce ma alarmeaza e faptul ca pe parcursul acelor sase luni procuratura nu a reusit sa definitiveze dosarul lor care cuprindea probe foarte evidente!


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 28 Jul 2015, 09:41 AM
Mesaj #217


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 27 Jul 2015, 06:07 PM) *
Da, trebuie sa respecte legea...la ce te referi cand spui sentinte traznite ca in SUA.

Corect, toti trebuie sa respectam legea. Ma refer la sentinte de genul: "a fost condamnat sa spele toti cateii din oras"; "sa curete toti pomii din parc"; "sa hraneasca animalele de la zoo"; etc.

QUOTE(abis @ 27 Jul 2015, 06:10 PM) *
Un punct de vedere echilibrat:

Da, este echilibrat, dar spre final insista:"e adevărat că la un moment dat violatorii împreună cu familiile lor și prietenii au început presiunile, prin intermediul rețelelor social media, asupra victimei și familiei acesteia. Un motiv suficient pentru a cere din nou arestarea lor."
Sunt de acord ca una este sa fi cercetat, arestat si alta este sa fi condamnat.
QUOTE(abis @ 27 Jul 2015, 09:46 PM) *
...Nu vad legatura cu politistul.

Ei n-o vezi! politistul asta declara ca nu sunt grupuri infractionale organizate in judetul sau, probabi ca se referea la acele grupuri care nu erau sau sunt controlate de CUMETRIILE din judet.

QUOTE(exergy33 @ 28 Jul 2015, 09:53 AM) *
...acum inteleg tupeul lor atunci cand afirmau sus si tare ca nimeni nu va merge la inchisoare deoarece se bazau pe relatiile de rudenie...

Iar asta este doar varful aisbergului. Pe la sate, prin comune, orasele, targuri, chiar siresedinte de judet nimic nu misca fara ca "elita conducatoare" sa nu stie, pe de alta parte toti smecherasii astia se mai bazeaza si pe bani. Nu stie nimeni exact de unde provin acesti bani, dar cu siguranta banii unora nu provin din munca campului.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Jul 2015, 10:04 AM
Mesaj #218


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 28 Jul 2015, 10:41 AM) *
Ma refer la sentinte de genul: "a fost condamnat sa spele toti cateii din oras"; "sa curete toti pomii din parc"; "sa hraneasca animalele de la zoo"; etc.

Nu, in Romania nu se pot da astfel de sentinte. Exista varianta cu munca in folosul comunitatii, dar asta se poate face in locul unei amenzi, nu in locul condamnarii la inchisoare.

Acest topic a fost editat de abis: 28 Jul 2015, 10:04 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 28 Jul 2015, 05:47 PM
Mesaj #219


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 28 Jul 2015, 11:04 AM) *
Nu, in Romania nu se pot da astfel de sentinte...

Pot sa intreb de ce?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Jul 2015, 06:51 PM
Mesaj #220


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Poti sa intrebi.

Si uite ca si eu pot sa iti raspund. Pentru ca asa este legea romana. Asa a votat parlamentul codul penal. Nici nu stiu de ce ar trebui ca un violator, in loc sa mearga la inchisoare, sa fie pus sa spele catelusi ori sa taie frunza (la propriu nu la figurat). Deci, daca legea prevede ca pentru viol mergi la inchisoare, nici un judecator nu te poate pune ca in loc de inchisoare sa maturi prin parcuri.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 29 Jul 2015, 11:19 AM
Mesaj #221


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(ilie @ 26 Jul 2015, 01:02 PM) *
Eu personal cred ca judecatorii au aplicat legea in acest caz: unii inculpati au recunoscut fapta, iar reclamanta era in negocieri cu inculpatii pentru compensatii materiale.

Se pare ca nu era in negocieri. Familiile violatorilor i-au oferit bani ca sa isi retraga plangerea, dar oferta financiara a fost refuzata. Deci asertiunea judecatoarei nu se sustine.

http://revistablogurilor.ro/violatorii-din...-bani-victimei/


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 29 Jul 2015, 04:30 PM
Mesaj #222


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



QUOTE(abis @ 27 Jul 2015, 09:46 PM) *
. Vina apartine in primul rand magistratului si apoi procurorului.Nu vad legatura cu politistul.

Pentru stiinta ta: si procurorul e magistrat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 29 Jul 2015, 04:34 PM
Mesaj #223


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



QUOTE(Marduk @ 28 Jul 2015, 06:47 PM) *
Pot sa intreb de ce?

vad ca iti polace sistemul juridic din SUA. Uite o stire proaspata: doi s-au iubit pe plaja, i-a vazut unul si i-a parat, i-au arestat si judecatorul i-a amenintat ca le poate da 15 ani de puscarie, fiecaruia.
(in Florida s-a intamplat, el 40, ea 20, au nume spaniole, vezi stirile yahoo, le da si pozele)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 Aug 2015, 09:33 AM
Mesaj #224


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Cum suna stirea:

Parlamentarii PNL au semnat o initiativa legislativa ce prevede ca magazinele si restaurantele sa doneze alimentele care se apropie de data expirarii, dar pot fi inca consumate, catre orfelinate, camine de batrani, spitale sau fundatii, anunta Mediafax. Proiectul de lege a fost initiat de deputatul PNL Florin Alexe si semnat de alti 52 de deputati si senatori, majoritatea liberali. Initiativa se bucura si de sustinerea co-presedintelui PNL Alina Gorghiu.

In expunerea de motive a legii care isi propune diminuarea risipei alimentare se arata ca alimentele al caror termen se aproprie de expirare reprezinta o "problema economica serioasa" pentru vanzatori, mare parte dintre acestia neavand capacitatea de reprocesare a produselor, iar singura solutie este predarea lor catre incinerare.

Proiectul de lege a fost depus la Senat, iar initiatorii spun ca acesta are doua obiective: sa reduca risipa alimentara si sa ajute organizatiile non-guvernamentale cu rol social.

"In Romania se arunca peste 1.7 milioane de tone de alimente comestibile in fiecare an. Magazinele si restaurantele nu pot vinde produse care se apropie de expirare, chiar daca ele sunt inca bune pentru consum. Pentru a diminua aceasta risipa enorma, deputatul PNL, Florin Alexe, propune o lege prin care comerciantii sa fie obligati sa directioneze aceste produse catre orfelinate, camine de batrani sau ONG-uri care ii ajuta pe cei nevoiasi", a scris co-presedintele Alina Goghiu pe pagina sa de Facebook.


Daca am inteles eu bine: alimentele care mai au putin si expira sunt o problema serioasa pentru vanzatori. Ca sa ii ajute, PNL vrea o lege prin care sa ii oblige pe vanzatori sa doneze aceste alimente. Am inteles corect? Adica, pentru a te ajuta sa rezolvi o problema te oblig sa o rezolvi asa cum vreau eu? Daca donarea este o solutie care ii ajuta pe vanzatori, inseamna ca o lege prin care acestia sa fie obligati sa doneze produsele aflate aproape de expirare este inutila: daca ii ajuta, vor face asta si fara sa fie obligati, nu?!

Trei întrebări pentru deștepții care au semnat inițiativa asta:
1. Pe banii cu se face transportul la azile și cămine?
2. Cum se asigură stocarea la cămine și azile și ce se întâmplă cu alimentele care nu se consumă și expiră, la cămine și azile fiind? Cine va plăti distrugerea lor?
3. Cum poti obliga un magazin să doneze ceva vandabil? Daca termenul de expirare se apropie, magazinul reduce pretul si scoate macar pretul de achizitie sau reduce pierderile. Daca e obligat sa doneze, pierde toti banii.

Asta e definitia populismului: sa fii generos pe banii altora. Niste stupizi astia in PNL, se iau la intrecere in populisme cu PSD si UNPR.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Aug 2015, 09:48 AM
Mesaj #225


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Traim intr-o tara suprarealista. Citeam despre victime ale violului din Pakistan sau Afganistan condamnate la moarte pentru adulter. Mi se parea incredibil. Acum constat ca Romania nu este departe de astfel de mentalitati.

http://adevarul.ro/locale/vaslui/sustinato...6f18/index.html

Ce spun sustinatorii violatorilor:

"Au băgat la puşcărie şapte oameni nevinovaţi. Fac 40 şi ceva de ani de închisoare pentru o obrăznicătură. Dar adevărul va ieşi la suprafaţă. Dacă va fi nevoie, o să mergem la Ministerul Justiţiei şi vom face greva foamei. Eu am o fată, dar i-aş lua capul dacă ar urca într-o maşină cu băieţi, aşa cum a făcut nenorocita asta"


Este o "nenorocita" pentru ca, plecand de la liceu, a fost abordata de un cunoscut care i-a propus sa nu mai astepte doua ore autobuzul, ca o duce el acasa cu masina. Fiind, cum spuneam, un cunoscut, fata s-a urcat in masina respectiva, si a urmat violul.



”Dacă erau nişte amărâţi mai spuneai, dar sunt oameni la locul lor, oameni gospodari care acum trag necazul ăsta din cauza uneia care a ridicat coada. Justiţie e asta? Trebuia şi ea să facă puşcărie cot la cot cu toţi cei şapte băieţi. De la fiecare să-i fi luat câte un an şi să-l fi dat şi ei. Ce a căutat în maşina cu doi băieţi? Trebuia să se ducă acasă cu microbuzul. A primit ce a căutat. A nenorocit viitorul a şapte tineri. Păcat de băieţii ăştia"

Din nou, nu este vina violatorilor, este vina fetei ca a avut incredere in individul cu care se cunostea, ca s-a urcat cu el in masina. Este extrem de grav sa te urci in masina unui cunoscut. Este normal sa fii violata daca te urci in masina unui baiat. Culmea, asta spune o femeie.
Si, cumva, o fapta este mai grava daca este savarsita de un sarac si poate fi iertata daca cel care o savarseste are o stare materiala buna



”Mi se rupe inima când văd că se duce la puşcărie! Băiat în floarea vârste să ajungă la puşcărie. Pentru o fată? Se poate una ca asta?”.

Alta femeie. Asta crede ca este normal sa violezi fete, este un gest care nu merita pedepsit cu inchisoarea.



”Ea e vinovată pentru tot. A mai fost cu mai mulţi bărbaţi. A primit bani de la alţi bărbaţi, probabil la fel vrea şi acum, să se îmbogăţească pe seama acestor oameni”

Chiar daca ar fi asa - desi nimeni nu a adus vreo proba in sensul asta - este irelevant. Acest domn considera ca, daca o fata si-a inceput viata sexuala, atunci nu are dreptul sa mai spuna "NU", trebuie sa consimta la toate propunerile care i se fac - indiferent de conditii, de numarul celor care fac "propunerea"... Daca ai facut greseala sa nu mai fii virgina, atunci trebuie sa accepti orice de la oricine, nu mai ai dreptul sa spui vreodata cuiva NU.



Nu avem nevoie de Statul Islamic, de Al Qaeda sau de alti extremisti: sunt destui printre noi. La fel de dusi cu capul, la fel de inapoiati, la fel de absurzi si limitati, la fel de incapabili de sentimente omenesti. Nu trebuie sa ajungem in Orientul Mijlociu, nu este nevoie sa privim la fanaticii musulmani, este suficient sa ne uitam in curtea noastra ca sa vedem in actiune mostre ale abjectiei, ale cruzimii, ale intolerantei, sa vedem oameni care si-au pierdut umanitatea - daca au avut-o vreodata.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Aug 2015, 10:10 AM
Mesaj #226


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Subscriu 100% afirmatiilor tale. Sunt socat de aberatiile gandite si exprimate de romanii din satul Valeni, locul in care anormalul pare sa fi devenit normal. Oamenii care gandesc asa, violatorii ar trebui sa stie ca legea condamna violul chiar si impotriva unei prostituate. Violul nu este atat o agresiune fizica, ci mai mult, o agresiune psihica. Daca de vatamarile fizice scapi in 10-20 de zile de spitalizare, vatamarile psihice ar putea afecta victima pentru toata viata.

Azi am vazut un alt clip pentru care mi-e rusine ca sunt roman. O matahala idoata, mahar pe o plaja din Romania, un loc in care el si clanul sau trabuie sa faca bani nu sa ofere mila romanilor, loveste o femeie in public. Ce face publicul in vazul caruia se petrece toata scena? filmeaza si se relaxeaza la soare. Nici o persoana nu paraseste plaja matahalei, in semn de protest, nimeni nu reactioneaza cand o alta matahala din acelasi clan le arunca oamenilor lucrurile in mare. Sa vedem macar daca cel care a filmat a avut curajul sa sune la politie sa declare ca detine acel film cu agresiunea.




Acest topic a fost editat de Marduk: 18 Aug 2015, 10:11 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Aug 2015, 10:25 AM
Mesaj #227


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



A avut curaj sa filmeze de la distanta si sa puna a doua zi filmul pe internet...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Aug 2015, 10:31 AM
Mesaj #228


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



E prea putin, macar un cetatean din ce 100! prezenti, trebuia sa sune la 112 si sa spuna ce s-a intamplat pe acea plaja. Trebuie sa avem mai multa initiativa, impotriva acestor indivizi care-si bat joc de noi, daca vrem sa se schimbe ceva in aceasta tara. Acuzam delatiunea, para, ciripitul, dar "civilizatia" si democratia occidentala se bazeaza pe delatiunea sociala, para la politie nu reprezinta o rusine daca are un scop nobil.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Aug 2015, 11:18 AM
Mesaj #229


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Asa este. Ne este frica sa actionam - si asta, uneori poate, intemeiat. De multe ori risti ca luand atitudine sa o patesti, uite un caz recent:

http://www.reporterntv.ro/flux/tanar-batut...-de-bere-pe-jos

Insa alternativa este sa nu luam atitudine si sa lasam brutele sa castige. Sa traim in lumea in care ei fac "legile". Ce varianta este preferabila: sa intorci capul si sa te faci ca nu vezi, ori sa iti asumi riscul si sa iei atitudine? Fireste, nu este un raspuns usor de dat; adica, da, este usor de dat din fotoliu, din spatele tastaturii, dar in piata, pe strada, pe plaja sau oriunde se intampla ceva, atunci, pe loc, nu mai este asa de usor.



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Aug 2015, 02:43 PM
Mesaj #230


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Trebuie sa fim mai inteligenti decat indivizii de genul lui Chatzakis Emmanoil Daniel !!!??? chiar daca ar fi sa stam pe niste pietre tot concediul la mare, romanii n-ar trebui sa mai puna piciorul pe acea plaja, menita sa faca profit neimpozabil. Plaja s-ar numii "Alandala" !!!!??? Nu trebuie sa iei atitudine "la vedere" cunosc romani cu centura neagra la aikido care si-au luat-o de la 5-10 indivizi, tocmai pentru au actionat solitari, bazandu-se doar pe forta lor. E nevoie de forta unei constiinte civice, pentru a linistii aceste brute.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 Aug 2015, 09:29 AM
Mesaj #231


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Romania secolului XXI

http://adevarul.ro/locale/craiova/marturii...ab26/index.html


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 4 Sep 2015, 09:11 AM
Mesaj #232


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



In Romania, intr-un an 650 de romance au fost omorate in bataie de soti, zice ProTV


http://stirileprotv.ro/stiri/social/puse-l...ie-de-soti.html

Mi-e teama ca procentual suntem peste Arabia Saudita la "sportul" asta


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rogvaiv
mesaj 4 Sep 2015, 09:36 AM
Mesaj #233


Cronicar
****

Grup: Membri
Mesaje: 393
Inscris: 21 February 14
Forumist Nr.: 62.741



Eu mă confrunt direct cu un caz de injustiție datorat superficialității și miserupismului, nu din auzite de pe la televizor, am deschis un topic separat, nu cred că e cazul să reiau. Colac peste pupăză, a venit alta: O ordonanță de clasare privind comiterea infracțiunii de abuz în serviciu. Despre ce e vorba? Psihiatrul la cabinetul căruia m-am prezentat la policlinică spre a-i arăta o hotărâre judecătorească în vederea scoaterii din evidențele psihiatrice și a-mi recăpăta drepturile pe care le-am primit atunci când m-am născut a comis infracțiunea de abuz în serviciu. În ce sens? După ce i-am spus frumos, logic, pe un ton calm și firesc motivele prezentării mele la consult, mi-a scris niște concluzii medicale absolut aberante: Idei de prejudiciu moral și comportament revendicativ. Tare sau ce?

Doar că de data asta l-am filmat cu o cameră ascunsă. mwah1.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 4 Sep 2015, 08:10 PM
Mesaj #234


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(rogvaiv @ 4 Sep 2015, 10:36 AM) *
Eu mă confrunt direct cu un caz de injustiție...Idei de prejudiciu moral și comportament revendicativ...

unsure.gif blink.gif Adica mai pe romaneste, n-ai avea voie, sa faci o cerere pentru un prejudiciu moral sau si mai rau un comportament revendicativ n-ar fi de dorit. Daca ai o bucata de teren, o bucata de padure, o casa etc. ar fi bine sa-ti vezi de treaba daca nu vrei sa fi diagnosticat de probleme psihice.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rogvaiv
mesaj 4 Sep 2015, 09:27 PM
Mesaj #235


Cronicar
****

Grup: Membri
Mesaje: 393
Inscris: 21 February 14
Forumist Nr.: 62.741



exact
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rogvaiv
mesaj 4 Sep 2015, 09:28 PM
Mesaj #236


Cronicar
****

Grup: Membri
Mesaje: 393
Inscris: 21 February 14
Forumist Nr.: 62.741



doar că de data asta l-am filmat smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Sep 2015, 09:18 AM
Mesaj #237


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Cercopitecii romani se iau la harta cu babuinii maghiari

http://adevarul.ro/news/sport/reportaj-ura...614a/index.html


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Sep 2015, 10:30 AM
Mesaj #238


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Da, umanii, memmbrii ai triburilor nu s-au schimbat prea mult de cand au parasit pestera. Undeva adanc sub craniul frezat sau ras, exista insamantata frica, ura, xenofobia etc. Unii au reusit, cel putin la suprafata, de dragul "civilizatiei", sa-si suprime acest comportament de trogloditi, dar in anumite momente oricat ar fi de civilizat individul, ceva il face sa explodeza incontrolabil asemeni unui vulcan de nestapanit. Poate ca tot acest comportament este inscris in ADN-ul nostru si are legatura cu supravietuirea speciei.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Sep 2015, 10:49 AM
Mesaj #239


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Unii s-au schimbat, altii nu.

Nu cred ca majoritatea romanilor reactioneaza ca descreieratii aia care s-au dus la Budapesta; asa cum nici majoritatea ungurilor nu ar bea sange de roman. Inevitabil, prin natura serviciului, am intrat in contact cu ungurii de multi, multi ani; si unguri de aici, si unguri din Ungaria. Chiar nu sunt altfel decat noi, in nici o privinta: nici mai rai, nici mai buni, poate doar putin mai norocosi ca s-au nascut mai la vest, aia din Ungaria.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Sep 2015, 11:27 AM
Mesaj #240


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 7 Sep 2015, 11:49 AM) *
...poate doar putin mai norocosi ca s-au nascut mai la vest, aia din Ungaria.

De ce-ar fi mai norocosi?!?!


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Sep 2015, 11:37 AM
Mesaj #241


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Pentru ca au fost crestinati de catolici si nu de ortodocsi, pentru ca au avut contact mai strans cu lumea germanica, pentru ca au putut crea prima Universitate pe la 1300 si ceva, pentru ca sunt mai aproape de ceea ce inseamna civilizatie si cultura europeana...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Sep 2015, 02:16 PM
Mesaj #242


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 7 Sep 2015, 12:37 PM) *
Pentru ca au fost crestinati de catolici si nu de ortodocsi...

La vremea cand au fost crestinati maghiarii, nu existau 2 biserici crestine, dar pentru un ateu e normal sa nu cunoasca acest amanunt. In rest tind sa fiu de acord cu afirmatiile tale.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Sep 2015, 02:52 PM
Mesaj #243


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Da, aici m-ai prins, la o diferenta de vreo 54 de ani. I-au crestinat oricum misionarii de la Roma, nu de la Constantinopol (de fapt nici macar de acolo, ci de pe la Tarnovo...) - iar pe atunci oricum diferentele dintre est si vest erau destul de importante


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Sep 2015, 05:32 PM
Mesaj #244


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 7 Sep 2015, 03:52 PM) *
Da, aici m-ai prins, la o diferenta de vreo 54 de ani...

thumb_yello.gif rofl.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 Sep 2015, 10:16 AM
Mesaj #245


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Curatenie? Sa faca americanii, noi nu ne deranjam

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Timp+lib...ariei+Constanta


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pagini V  « < 5 6 7 8 9 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 03:36 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman