HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

9 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> De Ce Ar Trebui Sa-mi Fie Rusine Ca Sunt Roman?, Fapte, cazuri, procese etc.
dandanescu
mesaj 5 Dec 2013, 07:04 AM
Mesaj #106


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



QUOTE(Marduk @ 4 Dec 2013, 09:03 AM) *
thumb_yello.gif Moncher cand ai dreptate, nu poci ca sa nu ti-o dau. Da sa stie domnia ta ca noi acilea inca de '48 ne tot chinuim cu ieducatia asta social politica, comunistii mai c-au reusit sa ne vare pe gat pastile de educatie social politica transformandu-l pe bietul roman din liberal sau taranist intr-un "om nou", care culmea reuseste si azi la 14 de ani de la "revolutie" sa se inmulteasca si sa prospere.


..."14 ani" de fapt 24, nu-i asa? smile.gif
dar oricum ce e mai important e ca
in RO nu prea pare ca se pune intrebarea
cum anume se ajunge la o anumita concluzie?

De aici apare problema critica
cum ar putea sa functioneze eficient o democratie?
fara a intelege suficient sensul ideilor sustinute sau respinse...

Daca lumea sare la concluzii, se atasheaza de chestii partial sau gresit intelese
atunci si rezultatele se vad ...si se critica frecvent si abundent, dar
fara sa se inteleaga ca superficialitatea/naivitatea electoratului poate ca este
cauza fundamentala a celorlalte probleme.

De aceea tot felul de elite/baroni/interese private/ fie locale sau straine
continua sa manipuleze scena politica pentru cistig propriu,
doar intimplator suprapus cu interesul public.

asadar deocamdata
vin "ai nostrii", pleaca "ai nostrii", noi raminem tot ...la acelasi nivel de intelegere! smile.gif
dar nimic nu e batut in cuie, pe vecie,
desi mai e cale lunga pina cind "desteapta-te romane!" va fi pus in practica. smile.gif

Acest topic a fost editat de dandanescu: 5 Dec 2013, 07:39 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 5 Dec 2013, 05:58 PM
Mesaj #107


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(dandanescu @ 5 Dec 2013, 07:04 AM) *
QUOTE
..."14 ani" de fapt 24, nu-i asa?...

Corect, multumesc am modificat.
QUOTE
dar oricum ce e mai important e ca ... in RO nu prea pare ca se pune intrebarea .... cum anume se ajunge la o anumita concluzie?

Da, pentru ca nu exista o constiinta civica, cetateanul nu stie, sau nu vrea sa stie, pentru ca nu-l intereseaza cine ia deciziile, de ce si cine le voteaza etc. Cum am mai spus, Romania este de fapt condusa de o minoritate, majoritara doar in parlament si senat. Alegerile sunt departe de a fi democratice datorita celor care manipuleaza si cumpara efectiv voturile de la cei care sunt complet dezinteresati de cine-i conduce, un procentaj destul de mare. Situatia se vede cat se poate de clar prin procentul mic de participare la vot.
QUOTE
...cum ar putea sa functioneze eficient o democratie?...fara a intelege suficient sensul ideilor sustinute sau respinse...

Uite ca functioneaza, intr-o tara europeana numita Romania, in care politicienii continua sa creda ca nu-i vede, nu-i urmareste nimeni deci in concluzie pot face ce vor fie ca sunt de stanga sau de dreapta. Asta este o alta problema, eu consider ca in Romania nu exista dreapta, centru sau stanga, putini sunt cei care chiar inteleg sensul acestor "aripii", orientari, doctrine politice. Multi politicieni romani sunt proveniti din disparutul PCR, devenind peste noapte de dreapta, de centru sau de stanga, dar avand ca baza teoretica doctrina partidului comunist.
QUOTE
.... dar nimic nu e batut in cuie, pe vecie, desi mai e cale lunga pina cind "desteapta-te romane!" va fi pus in practica.

Corect, asta nu inteleg cei de la putere. Un exemplu Adrian Nastase, se credea de neatins, se lauda ca a semnat aderarea Romaniei la UE, fara sa banuiasca ca cei care ieri il apreciau nu-l vor ierta pentru ca a corupt si s-a lasat corupt de dragul acelei lacomii de nestavilit, ce a cuprins Romania dupa "revolutia" din '89.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 6 Jan 2014, 02:42 PM
Mesaj #108


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



Imi este rusine ca am un presedinte las care,demis de catre 7,4 milioane de romani,ramane ,cu nesimtire in fotoliul de la Cotroceni! Astazi,06 decembrie 2014,la intrarea in sediul CSm,romanii i-au strigat,din nou,"iesi afara,javra ordinara"!


Preşedintele Traian Băsescu a fost huiduit la intrarea în sediul CSM. „Ieşi afară, javră ordinară!” au strigat oamenii.

Şeful statului a venit la sediul Consiliului Superior al Magistraturii în jurul orei 13.00, fiind aşteptat în faţa instituţiei de un grup de câteva persoane care au început să huiduie când preşedintele a intrat în sediul instituţiei.

Protestatarii au scandat mesaje contra preşedintelui şi au afişat cartoane pe care au scris "Băsescu şi CSM, aceeaşi mizerie".

Şeful statului a fost întâmpinat la intrarea în CSM de fostul vicepreşedinte al Consiliului, Adrian Bordea, care candidează la funcţia de preşedinte pentru mandatul din 2014.

Traian Băsescu spune că schimbarea conducerii CSM în fiecare an este o lacună a justiţiei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 6 Jan 2014, 02:42 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 6 Jan 2014, 04:51 PM
Mesaj #109


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(gigip @ 6 Jan 2014, 02:42 PM) *
romanii i-au strigat,din nou....

fiind aşteptat în faţa instituţiei de un grup de câteva persoane care au început să huiduie

Sunt mereu aceiasi - o mana de haimanale platite de Felix, probabil...

Apropo, la multi ani. rolleyes.gif
Fara suspendare.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 Jan 2014, 04:55 PM
Mesaj #110


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



A inceput campania "platita" de PSD, aceasta campanie va continua pana la "inlaturarea regimului Basescu". Decat sa strige "iesi afara,javra ordinara" mai bine ar strange probe prin care sa-l trimita pe Basescu in fata procurorilor, si a judecatorilor, eventual in fata unui complet international. Mi-e rusine ca in tara mea se intampla astfel de lucruri, aceste acuze puerile, sustinute prin media fara probe, o batalie fara de sfarsit intre un singur om, Traian Basescu, vinovat ca n-a fost ger de Boboteaza, si o structura de profitori emanati la "revolutia" din '89.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Jan 2014, 05:43 PM
Mesaj #111


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



A fost constituita o comisie parlamentara pentru cercetarea modului in care un cetatean, Ioana Basescu a luat un credit de 1 milion de euro cu care a cumparat 299 de hectare de pamant arabil. Comisia a fost denumita prin canalele media "comisia Nana" si este prezidata de doamna Gabriela Vranceanu Firea. Pana aici nu-ar fi nimic de comentat, un cetatean Ixulescu Zexulescu ia un cerdit si cumpara pamant, ce zice legea in aceasta speta? Poate parlamentul, parlamentarii, sa ceara infiintarea unei comisii care sa cerceteze tranzactia in cauza? exista un precedent in acest sens? Daca da, nu am ce comenta, daca nu vreau sa fac abstractie de numele cetateanului in cauza, ca sa nu creaza lumea ca sunt partinitor. I-ar conveni lui, Mitica, a lu Sacaroaia, sa-l ma cerceteze parlamentul pentru un credit luat, ce-l face pe Mitica, un cetatean dintre cele cateva milioane care au cerut un credit la banca, mai special fata de toti ceilati? Numele? Mitica e un nume banal, ca si Popescu, Ionescu, Vasilescu, Corcodeanu etc. N-are cazier! n-a fluierat in biserica! merge corect pe strada, n-are relatii cu lumea interlopa etc. Ce-ar putea sa-i convinga pe parlamentari sa-l cerceteze pe Mitica, ca tacsu este marinar? ca bea prea mult, ca vorbeste cateodata in dodii, ca se ratoieste la primar, consilieri si popa cand joaca poker in ograda bisericii? Chiar nu inteleg, Mitica e major, vaccinat de ce sa se lege parlamentul de el pentru ca tacsu e asa cum este? Ar mai fi o problema care ma framanta, dac-au inceput cu Mitica, eu care stau in capul alalalt al satului, cand o sa-mi vina randul? nu de alta dar vreau sa merg si eu la Bucuresti sa vaz parlamentul, parlamentarii, mai de aproape, poate gasesc unul mai acatarii, sa-mi explice si mie ce si cum e cu comisia asta, ca de la tembelizor nu inteleg nimic. Ma gandesc ca Mitica, care-i facut c-o unguroaica, sa nu fie implicat in afacerile astea unguresti, de vrea ei sa ne cumpere tot pamantul romanesc, si atunci chiar ca nu-mi pasa, ce pateste Mitica daca-i prost si-si vinde pamantul la unguri.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 4 Feb 2014, 02:08 PM
Mesaj #112


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Unul dintre cei pe care i-am trimis in parlament

http://adevarul.ro/news/politica/serial-pa...dfd6/index.html

Si ca el mai sunt aproape sase sute...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 4 Feb 2014, 04:03 PM
Mesaj #113


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Si? Ti-e rusine ca esti roman? Mie mi-e rusine pentru declaratia premierului meu, al romnailor:
"Am căzut în nebunia în care toată lumea trebuie să stea la închisoare"
Nu domnule premier eu n-am cazut in nebunia asta, eu continui sa sper si sa cred ca traiesc intr-o tara normal in care justitia isi face datoria si-i baga la inchisoare pe cei vinovati. Daca un procuror face astfel de afirmatii, inseaman ca fie stie ca fostii sai colegi sunt corupti de la grefier la judecator, fie le tine partea celor care au ajuns in inchisoare doar din cauza ca au fost prinsi, a nesansei, cum zice prin presa un clasic in viata.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 4 Feb 2014, 04:54 PM
Mesaj #114


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 4 Feb 2014, 04:03 PM) *
Si? Ti-e rusine ca esti roman?

Mie nu mi-e rusine si nu sunt mandru decat de faptele mele, nu de ale altora.

Ar trebui sa le fie rusine celor care l-au votat.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 4 Feb 2014, 06:24 PM
Mesaj #115


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Totusi esti cetatean roman, nu ti-e rusine cu afirmatiile premierului tarii al carui cetatean esti? Crezi ca toti inteleg filozofia ta? faptul ca tu esti mandru doar de faptele tale, nu si de ale conationalilor tai!


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 4 Feb 2014, 06:52 PM
Mesaj #116


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Marduk @ 4 Feb 2014, 07:24 PM) *
Totusi esti cetatean roman, nu ti-e rusine cu afirmatiile premierului tarii al carui cetatean esti?


Eu sunt mandru ca ponta e premierul romanicii. Pe bune.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 4 Feb 2014, 09:00 PM
Mesaj #117


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Foarte bine, e dreptul tau, dar poate ne spui si noua de ce-ti place.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 5 Feb 2014, 09:56 AM
Mesaj #118


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 4 Feb 2014, 06:24 PM) *
Totusi esti cetatean roman, nu ti-e rusine cu afirmatiile premierului tarii al carui cetatean esti?

Nu e vina mea ca un asemenea ticalos este premierul tarii in care m-am nascut. Eu am facut tot ce am putut ori tot ce am stiut sa fac pentru ca acest nemernic sa nu ajunga intr-o asemenea pozitie. Mai mult nu stiu ce as fi putut face.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 5 Feb 2014, 02:31 PM
Mesaj #119


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Marduk @ 4 Feb 2014, 10:00 PM) *
Foarte bine, e dreptul tau, dar poate ne spui si noua de ce-ti place.

Masculul mediu rrroman este foarte bine reprezentat de primul ministru: ghiolban, machiavelic, incult, plagiator, mincinos.

Mai vine pe turnanta si viitorul presedinte care e definit prin harnicie. ohyeah.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 5 Feb 2014, 04:38 PM
Mesaj #120


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Cu care din aceste trasaturi ("ghiolban, machiavelic, incult, plagiator, mincinos") te identifici? de-ti place asa de mult primul ministru? Daca nu esti un mascul rrroman mediu, te rog sa nu iei in seama intrebarea mea.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 5 Feb 2014, 05:00 PM
Mesaj #121


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Marduk @ 5 Feb 2014, 05:38 PM) *
Daca nu esti un mascul rrroman mediu, te rog sa nu iei in seama intrebarea mea.

Pai nu sunt si nici tu nu esti.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 5 Feb 2014, 07:37 PM
Mesaj #122


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Ok, reformulez, pentru ca fapt ai spus ca esti mandru de Ponta, nu ca-ti place. De ce esti mandru ca Ponta este primministru al Romaniei, daca nici mascul rrroman mediu nu esti?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 5 Feb 2014, 07:47 PM
Mesaj #123


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



Sunt mandru ca tarisoara mea are in sfarsit un reprezentant care o merita.



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 Feb 2014, 12:43 PM
Mesaj #124


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Inseamna ca erai mandru de tarisoara ta si pe vremea cand Adrian Nastase era premier?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 6 Feb 2014, 12:56 PM
Mesaj #125


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Marduk @ 6 Feb 2014, 01:43 PM) *
Inseamna ca erai mandru de tarisoara ta si pe vremea cand Adrian Nastase era premier?

Am fost in ultimele luni ale regimului hadrian cand mai aveau un pic si ii faceau cantarea romaniei.

Nu stiu de ce insisti ca o tara populata majoritar de manelisti inculti sa fie reprezentata de altceva decat de hoti si panglicari.



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 Feb 2014, 02:38 PM
Mesaj #126


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(turbo trabant @ 6 Feb 2014, 12:56 PM) *
...Nu stiu de ce insisti ca o tara populata majoritar de manelisti inculti sa fie reprezentata de altceva decat de hoti si panglicari.

Insist in numele celor care nu sunt manelisti, inculti, celor care vor safie reprezentanti de politicieni adevarati nu de hoti, panglicari si plagiatori. Insist pentru ca eu cred ca nu exista o majoritate formata din manelisti, inculti etc. ci doar oameni manipulati cu buna stiinta de hoti panglicari si plagiatori. Cred ca acesti oameni n-au gasit un "sprijin" politic, orientare, ideologie care sa-i scoata din aceasta apatie electorala, care se manifesta prin neprezentarea la vot.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 26 Feb 2014, 09:39 AM
Mesaj #127


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



[quote name='Marduk' date='4 Feb 2014, 09:00 PM' post='753725']
In 99,9 % din situatii,sunt mandru ca sunt roman! Iata una dintre putinele exceptii:
Din stejar, stejar rasare .
Dintr-un PROST, un PROST mai mare !
La o proasta si-o pipita,
Creier doar pe caciulita !
Beizadea de marinar,
Vrea europarlamentar !
Mintea ei o tine-n dresuri,
Si e plina de "succesuri" !
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=252...e=1&theater
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Feb 2014, 09:52 AM
Mesaj #128


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Exista un topic dedicat acestei probleme, EBA. De la bun inceput am ost impotriva acestei candidaturi pe care am considerat-o doar o "liguseala" a tinerilor liberali care au propus-o pe Elena Basescu la europarlamentare. Ca parinte mi se pare normal sa am o parere buna despre copilul oricarui om, pentru ca stiu ca oricum ar fi acel copil, parintii sai il vor vedea ca pe ceva deosebit. Nu am aceiasi parere despre omul politic Elena Basescu, care trebuia, in opina mea sa refuze nominalizarea si sa-si gasesca o alta preocupare mai interesanta. Iar pentru acest motiv nu sunt mandru ca sunt roman.

Acest topic a fost editat de Marduk: 26 Feb 2014, 09:56 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 30 Mar 2014, 12:29 PM
Mesaj #129


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



[quote name='Marduk' date='26 Feb 2014, 10:52 AM' post='754311']
Preluare de pe gandul.info:
Un convoi românesc din provincia afgană Zabul a fost vizat de un atac sinucigaş, care a provocat moartea unui militar, relatează 1tvnews.af.



Un militar a decedat şi alţi cinci au fost răniţi duminică dimineaţă în urma unui atac cu un dispozitiv exploziv improvizat, în Afganistan, informează MApN, care precizează că militarilor li s-a acordat primul ajutor şi au fost transportaţi cu un elicopter la spitalul din Kandahar.

"Un militar a decedat şi alţi cinci au fost răniţi în dimineaţa zilei de duminică, 30 martie, în urma unui atac cu un dispozitiv exploziv improvizat, în Afganistan. Militarii români executau o misiune de patrulare în comun cu forţele de securitate afgane, pe autostrada A1 (Kabul-Kandahar), la aproximativ 10 kilometri sud-vest de Baza operaţională înaintată Mescall", precizează MApN.
De ce trebuie ca Romania sa-si trimita copiii la moarte DOAR pentru a executa ordinele expansioniste americane?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 30 Mar 2014, 06:51 PM
Mesaj #130


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(gigip @ 30 Mar 2014, 01:29 PM) *
... De ce trebuie ca Romania sa-si trimita copiii la moarte DOAR pentru a executa ordinele expansioniste americane?

Mon general, Romania este parte a unor acorduri care-i garanteaza integritatea, suveranitatea. Ca membru al NATO, Romania beneficiaza de apararea colectiva, asa ca orice sacrificiu, mai ales pentru un militar, este un atu in plus pentru independenta noastra, in aceste zile cand rusii au de gand sa recucereasca ce-au pierdut. Militarul roman reprezinta sacrificiul nedorit, pe care romanii trebuie sa-l faca pentru a fi siguri ca in cazul unei agresiuni vom fi aparati de cei pe care azi ii ajutam.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 31 Mar 2014, 08:46 AM
Mesaj #131


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Marduk, felicitari, ai dat un raspuns excelent. thumb_yello.gif

As mai adauga doar ca trupele romane nu se afla in Afganistan pentru a "cuceri" teritorii ci pentru a-i apara pe afgani de extremisti si teroristi. Dusmanii nu sunt civilii afgani pe care militarii romani (si nu doar romani) ii ajuta cu paza, cu alimente, cu medicamente samd. Dusmanii sunt cei care asasineaza chiar pe acei civili afgani care nu respecta "sharia".


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 31 Mar 2014, 08:53 AM
Mesaj #132


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(Marduk @ 30 Mar 2014, 07:51 PM) *
Mon general, Romania este parte a unor acorduri care-i garanteaza integritatea, suveranitatea. Ca membru al NATO, Romania beneficiaza de apararea colectiva, asa ca orice sacrificiu, mai ales pentru un militar, este un atu in plus pentru independenta noastra, in aceste zile cand rusii au de gand sa recucereasca ce-au pierdut. Militarul roman reprezinta sacrificiul nedorit, pe care romanii trebuie sa-l faca pentru a fi siguri ca in cazul unei agresiuni vom fi aparati de cei pe care azi ii ajutam.

Marduk,prietene! De sute de ani,Romanica,nu a fost atacata,never-ever,de catre cineva! Dimpotriva,ea s-a implicat,de cateva ori in istoria sa,in RAZBOAIELE ALTORA! Cine are interesul sa ne atace si pentru ce? Sa ne ia boii de la bicicleta,sa o rapeasca pe "frumoasa" Pora ori pe minunata Macovei? Sa o violeze pe second hand lady of Plescoi? Sa fim seriosi,daca va fi atacata vreodata Romania va fi ,INDUBITABIL,din cauza rachetelor americane de la Deveselu! In afara de SUA,teroristul de stat unic in lume,nicio alta tara nu are interesul de a se implica in razboaie,nici macar zonale,cu atat mai putin in conflagratii mondiale! NATO,devenit anacronic dupa disparitia Tratatului de la Varsovia ,TREBUIE DESFIINT,UE sa se elibereze de sub tutela jegoasa si descalificanta a NATO! Sa-si promoveze,exclusiv,propriile interese economice,politice si militare,nu sa fie o sluga umila a americanilor! Conditia tembela ca o tara care doreste sa devina membra UE sa FIE PRIMITA OBLIGATORIU IN NATO,trebuie desfiintata! ONU sa-si reia atributiunile fundamentale pentru care a fost creata,sa asigure pacea in lume si rezolvarea conflictelor prin hotarari obligatorii ,adoptate cu majoritatea tarilor componente! Sa se renunte la dreptul de veto al marilor puteri ,singura modalitate democrata existenta in lume fiind VOTUL MAJORITAR!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 31 Mar 2014, 09:11 AM
Mesaj #133


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(gigip @ 31 Mar 2014, 09:53 AM) *
De sute de ani,Romanica,nu a fost atacata,never-ever,de catre cineva!

In 1940 nu a fost atacata pentru ca a acceptat ultimatumul sovietic, altfel diviziile lui Stalin erau pregatite sa treaca Nistrul si sa ne invadeze.
In 1919 Ungaria sovietizata sub Bela Kun a atacat Romania, riposta romana ducand in final la ocuparea Budapestei si desfiintarea regimului sovietic maghiar.
In 1916 trupele bulgare au atacat Romania infrangand armata romana la Turtucaia.
In secolul XIX teritoriile romane au fost invadate de armate austriece, turcesti si rusesti in numeroase randuri.

Este putin hazardat sa afirmi ca "de sute de ani" Romania nu a fost atacata de cineva.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 31 Mar 2014, 09:27 AM
Mesaj #134


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(abis @ 31 Mar 2014, 10:11 AM) *
In 1940 nu a fost atacata pentru ca a acceptat ultimatumul sovietic, altfel diviziile lui Stalin erau pregatite sa treaca Nistrul si sa ne invadeze.
In 1919 Ungaria sovietizata sub Bela Kun a atacat Romania, riposta romana ducand in final la ocuparea Budapestei si desfiintarea regimului sovietic maghiar.
In 1916 trupele bulgare au atacat Romania infrangand armata romana la Turtucaia.
In secolul XIX teritoriile romane au fost invadate de armate austriece, turcesti si rusesti in numeroase randuri.

Este putin hazardat sa afirmi ca "de sute de ani" Romania nu a fost atacata de cineva.

Cu multa sila,ma vad nevoit sa raspund,in doua fraze:1- in cele doua situatii prezentate(pentru ca prima nici nu a avut loc-vezi drobul de sare!!!),este vorba DOAR de un coflict local,teritorial,de revendicare a unor spatii disputate de sute de ani! Au fost doar niste rabufniri nationalist-iredentiste si revansarde,ingropate,definitiv,in istorie! 2-iti reiterez,a milioana oara ca,obiceiul tau tembel de a-mi cenzura parerile,bune ori proaste,de a le comenta si interpreta conform mintii tale bolnave ori inexitente te descalifica! Constat ,a nu stiu cata oara ca tu nu esti in stare sa exprimi vreo parere personala si traiesti din doua obiceiuri proaste;sa comentezi jegos si nesimtit parerile altora ori sa-i inalti osanale lasului de la Cotroceni! Te asigur,a nu stiu cata oara,de deplinul meu dispret!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 31 Mar 2014, 09:44 AM
Mesaj #135


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(gigip @ 31 Mar 2014, 10:27 AM) *
este vorba DOAR de un coflict local,teritorial,de revendicare a unor spatii disputate de sute de ani! Au fost doar niste rabufniri nationalist-iredentiste si revansarde,ingropate,definitiv,in istorie

Locale ori nu, conflictele alea arata ca propozitia "Romania nu a mai fost atacata de sute de ani" nu este una adevarata.

QUOTE
Te asigur,a nu stiu cata oara,de deplinul meu dispret!

Parca ziceai ca nu imi mai raspunzi smile.gif

Te asigur ca sentimentele de respect si pretuire sunt mai mult decat reciproce.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 31 Mar 2014, 03:14 PM
Mesaj #136


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(gigip @ 31 Mar 2014, 09:53 AM) *
....De sute de ani,Romanica,nu a fost atacata,never-ever,de catre cineva! Dimpotriva,ea s-a implicat,de cateva ori in istoria sa,in RAZBOAIELE ALTORA! Cine are interesul sa ne atace si pentru ce?

Eu nu stiu de unde citesti domnia ta aceste "sute de ani", eu din istoria pe care o cunosc, ca amator, nu gasesc aceste sute de ani. Daca vorbim de sute de ani, ar trebui sa ne amintim doar de incursiunile turcilor, ale rusilor, ale austriecilor, pana la independenta teritoriul geografic, pe care se afla azi Romania, a fost atacat de zeci de ori de toti cei pe care i-am mentionat, din varii motive. Cine are interesul sa ne atace? Eu i-as pune pe primul loc pe rusi, pe locul doi pe unguri, pe locul trei pe bulgari, ucrainieni, sarbi, turci, deci ar fi destui cei care ne-ar ataca din diverse motive. Cel mai mare pericol la ora aceasta pentru neamul romanesc ramane Rusia, dorinta rusilor de a stapani macar un brat al Dunarii, daca nu toata delta si toata Marea Neagra. Nu i-as exclude din ecuatie, daca nu adera la principiile UE, nici pe nationalistii ucrainieni care nu vad cu ochi buni dorinta romanilor de a se uni cu Moldova.
QUOTE
... Sa ne ia boii de la bicicleta,sa o rapeasca pe "frumoasa" Pora ori pe minunata Macovei? Sa o violeze pe second hand lady of Plescoi?...

Mon general, astea ar fi pierderi minime, pana la urma cred ca doamnele pe care le mentionezi ar fi dispuse sa se sacrifice pentru Romania, pentru idealul romanilor, dar nu cred ca este cazul. Cat despre violuri trebuie sa-ti amintesc ca slavii, rusii, sunt mari amatori de astfel de activitati, mai ales in timp de razboi, asa ca nu-i doresc nici unei femei sa se gaseasca in astfel de situatii. Dar poate domnia ta ai alte placeri si nu voi a intra in amanunte.
QUOTE
Sa fim seriosi,daca va fi atacata vreodata Romania va fi ,INDUBITABIL,din cauza rachetelor americane de la Deveselu!

Dumneata sti in ce clasa se incadreaza rachetele de la Deveselu? Intreb pentru ca rusii nu vad in rachetele de la Deveselul un obiectiv agresiv, ce-i deranjaza este obiectivul devensiv al acestor rachete, ceea ce spune multe despre intentiile viitoare ale rusilor. Ipotetic discutand, eu nu cred ca rusii vor ataca Romania din cauza rachetelor de la Deveselu, rusii au nevoie de teritorii tampon, au nevoie sa tina un atac cat mai departe de inima Rusiei, asa procedeaza de anii de zile, Ucraina, Belarus, au fost mereu teritorii de manevra pentru rusi. In aceste teritorii din strategia rusilor, sunt incluse Romania, Transcarpatia, sudul Poloniei si tarile baltice etc.
QUOTE
In afara de SUA,teroristul de stat unic in lume,nicio alta tara nu are interesul de a se implica in razboaie,nici macar zonale,cu atat mai putin in conflagratii mondiale!

Eu nu consider ca USA este un stat terorist, ca foloseste proceduri ce te duc cu gandul la terorism, este alta discutie, dar avand in vedere ca USA sunt vizate direct de terorismul mondial, tind sa le acord circumstante atenuante. Spre deosebire de Rusia, care are o perspectiva nationala, teritoriala, un fel de spatiu vital, USA au ca perspectiva implicarea tuturor fortelor internationale sub control ONU sau NATO, impotriva oricaror manifestari de dominatie mondiala, terorism etc. cel putin teoretic. E o forma democratica, publicitara de a-ti sustine interesele, o forma subtila a unui razboi economico-strategic, de a impune o anume conduita, dar cata vreme este in slujba pacii, eu nu pot sa o condamn.
QUOTE
...NATO,devenit anacronic dupa disparitia Tratatului de la Varsovia ,TREBUIE DESFIINT,UE sa se elibereze de sub tutela jegoasa si descalificanta a NATO!

Din nefericire acest lucru nu se poate, eu am deschis un topic pentru a discuta necesitatea NATO, Europa, UE nu poate exista fara NATO sau o alta alianta militara solida, care sa apere interesele UE in aceasta lume bipolara. Personal mi-as dori ca USA sa renunte la statutul de membru al NATO, dar nu este in interesul USA sa faca asta. USA realizeaza ca la nivelul tehnologic la care s-a ajuns, Atlanticul ar fi un fluviu sau un rau neimportant pentru orice putere dominanta in Europa, or Atlanticul este spatiul tampon intre USA si Rusia, spre exemplu, in cazul in care aceasta ar devenii dominanta in Europa.
Observ ca insisti pe obligativitatea ca un viitor membru UE sa devina membru NATO, teoretic nu este obligatoriu si exista exemple in acest sens. Romania trebuia sa devina membru NATO, aceasta organizatie este singura in masura sa ne protejeze interesele in cazul in care am fi atacati de rusi, ONU ar fi doar o pierdere de timp, iar asta se poate vedea cel mai bine azi cu ceea ce se intampla in Ucraina.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 1 Apr 2014, 08:57 PM
Mesaj #137


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(Marduk @ 31 Mar 2014, 04:14 PM) *
Mon general, astea ar fi pierderi minime, pana la urma cred ca doamnele pe care le mentionezi ar fi dispuse sa se sacrifice pentru Romania, pentru idealul romanilor, dar nu cred ca este cazul. Cat despre violuri trebuie sa-ti amintesc ca slavii, rusii, sunt mari amatori de astfel de activitati, mai ales in timp de razboi, asa ca nu-i doresc nici unei femei sa se gaseasca in astfel de situatii. Dar poate domnia ta ai alte placeri si nu voi a intra in amanunte.


Lasand la o parte tonul ironic pe care ai raspuns, vreau sa zic ca mi-am amintit de o chestie citita anul trecut in Calatori Straini prin Tarile Romane, nu mai tin minte in care volum (si ce calator) rolleyes.gif ... in sfarsit, unul din ei mentiona ca preotii din satele moldovenesti de la granita isi incheiau slujba cu expresia "si ne apara Doamne de cazaci", caci se temeau de cazaci mai mult decat de turci.





--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 1 Apr 2014, 09:04 PM
Mesaj #138


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(Marduk @ 30 Mar 2014, 07:51 PM) *
Mon general, Romania este parte a unor acorduri care-i garanteaza integritatea, suveranitatea. Ca membru al NATO, Romania beneficiaza de apararea colectiva, asa ca orice sacrificiu, mai ales pentru un militar, este un atu in plus pentru independenta noastra, in aceste zile cand rusii au de gand sa recucereasca ce-au pierdut. Militarul roman reprezinta sacrificiul nedorit, pe care romanii trebuie sa-l faca pentru a fi siguri ca in cazul unei agresiuni vom fi aparati de cei pe care azi ii ajutam.


Si ce ne vom face daca intr-o zi NATO se va razgandi? Daca vor apare interese care nu ne vor fi favorabile deloc?
Parca Rusia nu a garantat securitatea Ucrainei atunci cand aceasta a renuntat la armamentul nuclear? S-a semnat si un tratat, daca nu ma insel ... si uite ca chiar una din partile girante (Rusia) se comporta exact ca in codru.



--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 2 Apr 2014, 08:28 AM
Mesaj #139


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(exergy33 @ 1 Apr 2014, 10:04 PM) *
Si ce ne vom face daca intr-o zi NATO se va razgandi?

In cazul asta suntem terminati - de unii singuri nu ne putem bate cu Rusia si sa castigam.

Insa nu cred ca NATO se va razgandi, pentru ca in cazul in care un membru NATO este atacat si Alianta nu il apara, ce garantie ar avea oricare alt stat membru ca, in caz de nevoie, va fi aparat? Alianta s-ar desfiinta de facto a doua zi.

Cu cat Romania este mai integrata economic, politic si militar cu Vestul, cu atat sansele de a pierde garantiile NATO vor fi mai mici; solutia pentru securitatea Romaniei este continuarea si adancirea integrarii europene si consolidarea aliantei cu SUA. Cu cat mai multe investitii europene si americane, cu cat mai multe baze americane pe teritoriu, cu atat mai sigure vor fi si garantiile de securitate.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 2 Apr 2014, 10:35 AM
Mesaj #140


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(exergy33 @ 1 Apr 2014, 09:57 PM) *
..."si ne apara Doamne de cazaci", caci se temeau de cazaci mai mult decat de turci.

Asa este, putini stiu ca turcii si-au respectat promisiunile facute, chiar si atunci cand romanii au mai gresit fata de ei. Rusii in schimb au facut totul pentru a-i asimila romani, pentru ai transforma intr-un popor slav, cu o parte dintre noi aproape le-a reusit. Odata infaptuita aceasta asimilare ar fi avut acces la Serbia, la Adriatica, Mediterana etc.

QUOTE(exergy33 @ 1 Apr 2014, 10:04 PM) *
Si ce ne vom face daca intr-o zi NATO se va razgandi? Daca vor apare interese care nu ne vor fi favorabile deloc?...

Ce-am facut de atatea ori in istorie, am supravietuit, ne-am adaptat acceptandu-ne destinul, amestecand la gramada eroii cu tradatorii, doar in speranta ca nimeni si nimic nu ne va schimba graiul, itarii, camesile, opincile si toate celelalte "nimicuri " care ne definesc ca popor.

QUOTE(abis @ 2 Apr 2014, 09:28 AM) *
In cazul asta suntem terminati - de unii singuri nu ne putem bate cu Rusia si sa castigam.....

Nu trebuie sa castigam, trebuie doar sa ne batem. Sa facem macar odata in istoria noastra moderna, o bravura cum n-am mai avut din evul mediu. Important este sa nu fim considerati agresori, asta in cazul in care suntem iar pe lista perdantilor.
QUOTE
... Cu cat mai multe investitii europene si americane, cu cat mai multe baze americane pe teritoriu, cu atat mai sigure vor fi si garantiile de securitate.

Nu cred ca asta este o garantie, atat germanii cat si rusii au avut baze, investitii etc. pe teritoriul Romaniei, a contat ceva pentru securitatea noastra? In WW2 germanii se pregatisera sa reziste pe aliniamentul Carpatilor, dar a aparut acel ceva, multi i-au zis "tradare", eu i-as spune moment istoric in care o mana de romani au scurtat WW2 cu 6 luni. Nu ne-a ajutat cine stie ce, am platit cu varf si indesat, dar ne-am gasit un loc in aceasta lume. Romanii duc politica asta de sute de ani, unii ii zic bizantina altii neputinta, lasitate, dar a mers de fiecare data. I-am sacrificat pe unii dintre noi, poate pe cei mai buni, dar sacrificiul a fost in folosul celor multi, al tarii, asa cum este ea, cu rele si bune.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 07:01 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman