HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Votul De Protest – Stampile Pe Candidati Diferiti !, Popularizati initiativa - vot de protest!
decan
mesaj 6 Nov 2012, 07:25 PM
Mesaj #1


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 82
Inscris: 25 April 07
Din: Carpati
Forumist Nr.: 9.756



Sistemul electoral actual nu ne permite votul de protest cu efect in popularea Parlamentului, dar putem da un vot de protest fara efecte parlamentare.
Am pledat de nenumarate ori pentru votul impotriva tuturor ca vot valabil, care sa aiba ca efect locuri libere in parlament proportional cu voturile de protest exprimate.
Ar fi fost utila o rublica pe buletinul de vot pentru “vot impotriva”, pentru cei care considera ca nu sunt reprezentanti de nici un partid politic inscris in cursa.
Votul impotriva ar fi rezolvat si problema reducerii numarului de parlamentari. Electoratul care nu se considera reprezentant de nici un partid politic, ar fi fost motivat sa se prezinte la vot, deci ar fi crescut participarea la vot.

Unii au sustinut “votul alb” sau" Vot de blam".
Nu este o solutie pentru ca daca membrii comisiei ajung la intelegere, ceea ce este foarte posibil si probabil, buletinele pot fi stampilate si transformate in voturi valabil in favoarea unui partid.

Exista numeroase semnale de blat la alegeri.
Unele semnale au aparut inca de la schimbarea pozitiei UNPR si UDMR, cand au sustinut rocada la guvernare si suspendarea presedintelui.
Migratia parlamentarilor/politicienilor de la PDL la USL si acceptarea lor este un alt semnal.
Alocarea unor candidati noname, la candidatii opozanti cu notorietate confirma aranjamentele intre ARD si USL.
PP-DD este un fel de UNPR – care, fie se va destructura dupa alegeri din cauza migratiei parlamentare, fie va fi partidul “balama” care va decide majoritatea parlamentara.

Daca nu ne prezentam la vot o sa spuna ca facem pare din electoratul indiferent.
Prin neprezentare le oferim facilitatea ca membrii comisie sa voteze in numele absentilor.
Daca ne prezentam si dam buletinul alb exista riscul ca votul sa devina valabil.


VOTUL cu STAMPILE MULTIPLE -> aplicate pe mai multi candidati, este vot nul si in acelasi timp un vot de protest.

Ideea mi-a fost sugerata de o relatare de la TED Poate democraţia exista fără încredere? a bulgarului Ivan Krastev, care a inceput prezentarea cu nuvela lui Jose Saramago numită „Eseu despre orbire”
QUOTE
Era o zi de alegeri ploioasă într-o ţărișoară — care poate fi ţara mea, dar şi a ta. Din cauza ploii până la 4 după-amiaza nimeni nu s-a dus la vot. Dar apoi ploaia a încetat. Oameni au mers la vot. Când voturile au fost numărate, 3/4 dintre oameni votaseră „în alb”. Guvernul şi opoziţia, au fost pur şi simplu paralizați. Știi ce să faci cu protestele. Ştii pe cine să arestezi, cu cine să negociezi. Dar ce faci cu oamenii care au votat „în alb”? Guvernul a decis să se mai voteze o dată. De această dată un număr şi mai mare, 83% dintre oameni au votat „în alb”. În esenţă au mers la votare să spună că nu au pentru cine vota. …
Numai 18% dintre italieni şi 15% dintre greci mai cred că votul lor contează. Oamenii au început să înţeleagă că pot schimba guvernele, dar nu pot schimba politicile” afirma Ivan Krastev.

Propun ca fiecare sa preia ideea de vot de protest prin stampilarea de canditati multipli, sa o transmita viral prin online si e-mail.
Sa le aratam politicienilor de cata incredere se bucura, ca sa nu mai poata spune ca au in spate 30% sau 40% sustinere electorala.


Pentru viitor sugerez sa organizam si proteste in strada pentru adoptarea unei legi in care voturile de protest sa aiba ca efect locuri libere in Parlament, ceea ce ar descuraja cultivarea votul negativ la adresa adversarilor, si ar obliga politicienii sa se concentreze pe votul pozitiv, pe programe in interesul cetatenilor.

Transmiteti mesajul mai departe!
Credeti ca este un efort prea mare sau inutil?

Acest topic a fost editat de decan: 6 Nov 2012, 07:58 PM


--------------------
Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, mintile reduse discuta persoane! (Eleanor Roosevelt)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 6 Nov 2012, 09:21 PM
Mesaj #2


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



La ora actuală cred că cel puțin în România prin varianta de vot uninominală aleasă nu prea se poate face mare lucru. Viciile sistemului, avantajele și dezavantajele sunt binecunoscute.

Ca votul să fie în semn de protest trebuie pus distinctiv și explicit și să fie recunoscut ca atare de BEC, observatori, presă, parlament, toată lumea. Votul multiplu nu este nici el o soluție pentru că se anulează. Mă îndoiesc că parlamentul ar vota în viitorul mai mult sau mai puțin apropiat vreo lege electorală în care să fie admis votul împotrivă sau votul de blam. Ca o astfel de inițiativă să treacă prin toate camerele ar trebui să fie susținut de majoritatea parlamentară care ce interes ar avea să dea electoratului șansa de a-i delegitima?


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
decan
mesaj 6 Nov 2012, 09:48 PM
Mesaj #3


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 82
Inscris: 25 April 07
Din: Carpati
Forumist Nr.: 9.756



Absenta de la vot este considerata indiferenta - apatie.
Votul de protest arata cati sunt interesati de politica, dar nu-i agreeaza pe politicieni.
Erorile involuntare nu depasc 1% din cei prezenti al vot.

Este mai bine sa mergem la vot pentru a anula votul decat sa stam acasa, pentru a ne arata noua cati suntem si pentru a le demonstra politicienilor ce opozitie au. Un asemenea gest poate genera incredere in randul cetatenilor pentru alte manifestari.


Un articol in RL Dramatica prǎbuşire a încrederii în politicieni, in care M Kivu explica efectele prabusirii increderii.

Acest topic a fost editat de decan: 6 Nov 2012, 09:55 PM


--------------------
Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, mintile reduse discuta persoane! (Eleanor Roosevelt)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 6 Nov 2012, 09:48 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
gigip
mesaj 6 Nov 2012, 11:03 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



[quote name='decan' date='6 Nov 2012, 09:48 PM' post='742970']
Absenta de la vot este considerata indiferenta - apatie.

In disperare de cauza,basistii dispretuiti de catre romanii pe care i-au jefuit si umiliti,nu stiu ce traznai sa mai inventeze,pentru a scapa de verdictul democratic,de la urne! Pe strada,la hypermarket,la policlinici,in piete,in cartiere,la televiziunile libere,oamenii isi exprima dorinta de a scapa Romania de cel mai corupt,antidemocratic si antiromanesc regim,regimul presedintelui jucator,Traian Basescu! Peste 88% dintre romanii prezenti la vot i-au dat nedemnului presedinte vot de blam si l-au
demis! Cinci judecatori de la CCR-ul lui Basescu,l-au adus,contra vointei romanilor liberi,la masa verde("nu voi reveni niciodata la Cotroceni,la masa verde"-citat din dublususpendatul si odata demisul TB),la Palatul Cotroceni! Degeaba incearca el si slugile sale tot felul de tertipuri si lucraturi securisto-comuniste! Pe 09 decembrie,romanii liberi ,cei care au declansat lupta de eliberare de sub regimul basist,prin votul lor,il vor alunga definitiv de la Cotroceni! Basistii,ARD-eiasii,putini la numar,pot sa voteze multiplu,sa boicoteze precum lasii alegerile(cum au facut la referendum!),sa se taraie ca serpii pe caldaram,nu vor putea sa stavileasca dorinta a milioane de romani de a redeveni liberi in tara lor,de a primi salariile si pensiile cuvenite,de a fi respectati ! Regimul Basescu,o eroare a naturii,isi va da obstescul sfarsit,spre bucuria tuturor romanilor liberi de virusul rusinos basist! Sa boicoteze basistii alegerile,sa voteze cu cate 10 stampile! Vor face un lucru inutil! Romanii adevarati vor vota,nu pentru USL,nu pentru PP-DD ci pentru a apara libertatea si drepturile calcate in picioare de regimul basist!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 7 Nov 2012, 09:40 AM
Mesaj #5


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



gigip, și cei de care vorbești tu, tot degeaba vor vota, ca și ceilalți! Atenție, topicul nu este despre Băsescu!


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 7 Nov 2012, 09:53 AM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(Erwin @ 7 Nov 2012, 09:40 AM) *
gigip, și cei de care vorbești tu, tot degeaba vor vota, ca și ceilalți! Atenție, topicul nu este despre Băsescu!


E treaba lor cum vor vota!
PS:De 8 ani incoace,nimic nu exista in Romania,fara Basescu! Nici constitutie,nici legi,nici cinste,nici democratie,nici guvern,parlament,partide politice,salarii,pensii,bun simt,NIMIC ALTCEVA! El este dumnezeu pe pamant,este in tot si in toate! Noi,romanii liberi de basism am invatat un lucru,pana nu il alungam ,definitiv ,de la Cotroceni,nu putem trai in casa noastra,la munca,in familie,oriunde,fara ca el sa ne terorizeze! Pe toate syte-urile,pe televiziuni,in presa,peste 80% din subiecte il au ca obiect pe ilegitimul cotrocenist,pe presedintele impus de catre CCR(Curtea Cretinilor Retardati-adica cei 6 slugoi basisti care au anulat votul supermajoritar al romanilor)!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Nov 2012, 10:07 AM
Mesaj #7


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(gigip @ 7 Nov 2012, 09:53 AM) *
PS:De 8 ani incoace,nimic nu exista in Romania,fara Basescu!

Si vrei sa postezi despre Basescu indiferent despre subiectul discutiei? De ce nu scrii despre Basescu la Filosofie, la Religie, la Calatorii? smile.gif

Te rog pastreaza firul discutiei.


La subiect:
Parerea mea este ca oricum nu va conta daca sunt 1% voturi anulate sau 10%, e tot aia. Votul anulat nu schimba niciodata nimic. E un fel de a te abtine si a-i lasa pe altii sa decida in locul tau.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 7 Nov 2012, 01:46 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(abis @ 7 Nov 2012, 10:07 AM) *
Si vrei sa postezi despre Basescu indiferent despre subiectul discutiei? De ce nu scrii despre Basescu la Filosofie, la Religie, la Calatorii? smile.gif

Te rog pastreaza firul discutiei.
La subiect:
Parerea mea este ca oricum nu va conta daca sunt 1% voturi anulate sau 10%, e tot aia. Votul anulat nu schimba niciodata nimic. E un fel de a te abtine si a-i lasa pe altii sa decida in locul tau.


Despre Basescu,nu pot sa postez la Filosofie,pentru ca ,in acest domeniu el are o singura idee,cum sa dezbine si sa divizeze partidele politice,pentru a stapani,el si slugile lui,Romania! La fel la Religie,fiindca el are o singur dumnezeu,el,capitanul de vapor,informatorul securist,seful guvernelor pe care le numeste,presedintele parlamentului,seful serviciilor secrete,al parchetelor,al CSM,CCR,a tot ce misca in tara asta! Cat timp ramane ,contra vointei romanilor la Cotroceni,Romania,cu exceptia guvernului si a parlamentului,este feuda lui personala!
PS:Daca,la fel ca si in alte dati,cand postez adevarul despre Basescu,ma vei da afara,iti multumesc anticipat! Am destule lucruri utile si placute de facut si vreau sa inspir aerul curat,aerul schimbarii nedemnului Basescu,impreuna cu milioanele de romani liberi care au transpus in vot,la referendum,vointa populara:"iesi afara,javra ordinara"!
PS2:Prin numirea lui Raed Arafat, ca ministru al sanatatii ,ilegitimul a mai primit un pumn in plex! Ghici ghicitoarea mea,cine primul va pica?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 7 Nov 2012, 01:49 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Gigip, ai fost muscat de un catel?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 7 Nov 2012, 03:25 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(freeman @ 7 Nov 2012, 01:49 PM) *
Gigip, ai fost muscat de un catel?

Nu! De o javra ordinara! Care mi-ai sfasiat pensia! Se pare ca javra,este turbata!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Nov 2012, 05:26 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Chestia asta cu voturile stampilate de enspe ori, cu protestul, votul de blam etc. e frectie la un picior de lemn. SISTEMUL ELECTORAL ROMANESC, ORIGINAL, CA SI DEMOCRATIA INSTAURATA DUPA MAREA "REVOLUTIE" DIN DECEMBRIE NU PERMITE O ASTFEL DE MANIFESTARE. Cu alte cuvinte nu ne baga nimeni in seama, iar politicienii actuali nu au nici un interes sa schimbe ceva, ar fi prea prosti sa "scape prajitura din mana" aia pe care le-a dat-o tovarasul Iliescu si-a consfintit-o tovarasul Iorgovan in culegerea aia de-i zice "constitutie". Cum ziceau Erwin si Abis, totul e degeaba, un fel de vanzoleala, zavera tipic damboviteana din care nu se alege nimeni cu nimic dar discutam asa de dragul dialogului.


P.S.
QUOTE(gigip @ 7 Nov 2012, 03:25 PM) *
.... Care mi-ai sfasiat pensia!....

Chiar daca-ti da USL-ul banii inapoi, pana la anul n-o sa mai intelegi mare lucru din banii primiti, din cauza inflatiei, care bineinteles a sosit pe aceste meleaguri tot din cauza lui Basescu.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 7 Nov 2012, 08:51 PM
Mesaj #12


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Votul uninominal și tristele sale consecințe - Varujan Vosganian


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
decan
mesaj 7 Nov 2012, 10:06 PM
Mesaj #13


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 82
Inscris: 25 April 07
Din: Carpati
Forumist Nr.: 9.756



QUOTE(gigip @ 7 Nov 2012, 09:53 AM) *
E treaba lor cum vor vota!
PS:De 8 ani incoace,nimic nu exista in Romania,fara Basescu!

Asta-i o falsa problema. In guvernarea Tariceanu Basescu nu a contat.
Acum face cat ii permit parlamentarii.
Parlamentarii au acceptat tacit dreptul presedintelui sa numeasca premierul dupa cum doreste, desi Constitutia nu-i acorda astfel de prerogative.
Pona accepta sa fie mandatat de Presedinte sa merga la Bruxelles, de parca presedintele ar avea dreptul sa gestioneze reprezentarea Romaniei.
Parlamentari au acceptat imunitatea absoluta a preseditnelui desi Constitutia nu o prevede.
De ce nu-l pun sub acuzare? Nu se schimba nimic cu schimbarea Presedintelui.
Trebuie schimbata clasa politica, si in special modul in care se face politica.

Nu avem nevoie de politicieni care "stiu ce au de facut" si nu-i mai intereseaza ce vrem noi.
Avem nevoie de politicieni dispusi sa se consulte cu noi si de o altfel de politica.

Este o complicitate intre USL si PDL. Si Ponta si Basescu platesc "tainul" lui Barosso cumparand avioane de la spanioli.

Acest topic a fost editat de decan: 7 Nov 2012, 10:11 PM


--------------------
Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, mintile reduse discuta persoane! (Eleanor Roosevelt)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 8 Nov 2012, 02:02 PM
Mesaj #14


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Gigip & restul

Va rog reveniti ontopic. Despre Basescu, Arafat sau cine vreti voi exista topicuri dedicate. Nu mi-ar placea sa fiu nevoit sa fac "curatenie"


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 8 Nov 2012, 02:43 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



"Votul uninominal, în loc să aducă o îmbunătăţire a vieţii noastre politice, a contribuit la degradarea acesteia. Nicidând nu am fost martori ai trădărilor de tot felul, al negoţului pentru obţinerea de candidaturi şi pentru obţinerea de voturi ca in ultimii patru ani." (V.V)

Politicienii au fost martori tacuti ai OUG si legilor votate in parlament ca la pacanele, cu nasul in ziare si pe display-uri fara nicio rusine, ei sunt complici la tot ce se intampla azi in Romania.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
decan
mesaj 8 Nov 2012, 08:01 PM
Mesaj #16


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 82
Inscris: 25 April 07
Din: Carpati
Forumist Nr.: 9.756



Votul uninominal nu avea cum s aaduca o imbunatatire. Eu am fost adversar al VU inainte sa se adopte, dar am fost printre putinii.
Un VU mixt 75% uninominal si 25% proportional a fost experimantat de italia si dupa doi ani a renuntat la el.
In UE doar doua tari au sitem uninominal majoritar.

Au fost adversari ai VU persoane calificate, dar media nu a popularizat opiniile adverse.
Mass-media a facut lobi pentru VU pentru ca avea interese politice si materiale.

Votul uninominal a avut rolul sa elimine candidsatii respectabili din partide sa-i inlocuiasca cu beizadele si baroneti, adica cu oameni propusi de sponsorii partidelor.
Parlamentarii nu mai sunt reprezenantii cetatenilor, pentru ca preselectia candidatilor obliga alegatorii sa dea votul celor sponsorizati.
VU a rezolvat eliminarea influentei membrilor de partid la desemnarea candidatilor.

A doua mare "realizare" este amplificarea cheltuielilor de campanie, fonduri care finanteaza televiziunile.
In loc sa se faca o campanie pentru partid se fac sute de campanii pentru candidati, ceea ce amplifica mult costurile.

A treia realizare a fost deturnarea campaniei electorale de la programe la persaone si manelizarea ei.

A patra realizare este justificarea migrarii parlamentare.
Parlamentarul care si-a finantat campania considera ca este indreptatit sa faca ce-i doreste sufletelul.
Disparand solidaritatea de partid, dispare si capacitatea partidelor de a-si sustine politicile.


--------------------
Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, mintile reduse discuta persoane! (Eleanor Roosevelt)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 8 Nov 2012, 08:34 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



bun! sa zicem ca procentul votului multistampilar e f mare,care va fi efectul ,in afara de rosirea politicienilor? ohyeah.gif ce-ar urma? alte alegeri ?


--------------------
"Când crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate întrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 8 Nov 2012, 10:24 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Ar fi un oarece efect daca romanii ar veni la vot iar prin aceasta "multistampilare" ar demostra ca sunt impotriva politicienilor, a partidelor etc. Dar cum romanul nu vine la votare nu avem nicio sansa sa auzim de la BEC ca au votat pentru 38% impotriva 10% iar 52% sunt voturi anulate.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
decan
mesaj 9 Nov 2012, 11:11 PM
Mesaj #19


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 82
Inscris: 25 April 07
Din: Carpati
Forumist Nr.: 9.756



QUOTE(fiatlux @ 8 Nov 2012, 08:34 PM) *
bun! sa zicem ca procentul votului multistampilar e f mare,care va fi efectul ,in afara de rosirea politicienilor? ohyeah.gif ce-ar urma? alte alegeri ?

Ar arata cetatenilor ponderea celor care considera ca toti sunt la fel, si ar da un impuls pentru eventuale proteste viitoare.

Acest topic a fost editat de decan: 9 Nov 2012, 11:12 PM


--------------------
Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, mintile reduse discuta persoane! (Eleanor Roosevelt)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 10 Nov 2012, 06:52 AM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



QUOTE(decan @ 10 Nov 2012, 01:11 AM) *
Ar arata cetatenilor ponderea celor care considera ca toti sunt la fel, si ar da un impuls pentru eventuale proteste viitoare.


ponderea cred ca s-a probat la referendum, cu tot furtul si s-a probat si lipsa unui efect al protestelor ; putem schimba clasa politica actuala cu un vot de blam? daca nu au fost proteste cand s-a jucat cartea marilor puteri cu reducerile, de-acum incolo ..nici atat; ne-ndreptam spre faliment sau,vorba lui turbo-t, spre flower-power dar ..pe dos - ura, nationalism,tuica si manele rolleyes.gif


--------------------
"Când crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate întrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Nov 2012, 10:43 AM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(decan @ 9 Nov 2012, 11:11 PM) *
Ar arata cetatenilor ponderea celor care considera ca toti sunt la fel, si ar da un impuls pentru eventuale proteste viitoare.

CU O CONDITIE, PARTICIPAREA LA VOT SA FIE UNA ISTORICA, PESTE 60-70%. Crezi ca se va ajunge la acest procent?

QUOTE(fiatlux @ 10 Nov 2012, 06:52 AM) *
QUOTE
... putem schimba clasa politica actuala cu un vot de blam?

Eu nu cred ca putem schimba nimic, nu acum, momentele astrale ale romanilor au trecut, ultimele le-am pierdut pe mana conducatorilor nostrii si a lipsei a ceea ce deranjaza pe multi, NATIONALISMUL ROMANESC, nu extremismul, nu antisemitismul, xenofobia, de care ne acuza toti chiar si unii romani cu carte, ci acel nationalism care sa ne trezeasca constiinta denaturata, amortita, de comunisti.
QUOTE
... daca nu au fost proteste cand s-a jucat cartea marilor puteri cu reducerile....

Despre ce reduceri e vorba? Cat despre proteste! nu prea sta in firea romanului sa protesteze, daca o face o face doar cand i-a "ajuns cutitul la os" cand chiar il doare ce se petrece cu el, cu familia lui. Cata vreme va avea o paine pe masa, o bucata de mamaliga, o ceapa niste branza si slana, ceva animale prin curte, putina tuica sau vin si lemne de foc pentru iarna, romanul se simte in siguranta si asteapta zile mai bune. Zile care trebuie musai sa vina din afara universului lui, de la Dumnezeu, de la straini, de la rude, de la prieteni etc. Sunt putini romani care se uita in interiorul lor, sa caute adevarul despre starea in care se afla si sa-l mai si gaseasca in persoana sa, in atitudinea sa fata de lumea care-l inconjoara.
QUOTE
... ne-ndreptam spre faliment....

Nici macar faliment n-o sa mai avem dreptul sa dam, nu vom mai putea sa avem si noi falitii nostri. Ce se intampla in Grecia? proteste cu sute de mii de oameni, batai de strada, amenintari cu razboiul civil etc. e doar un foc de paie, marunt pe pietrele de pe Acropole. Totul va fi altfel cand focul se va aprinde la Berlin, Londra sau Paris atunci vom da si noi romanii faliment.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
decan
mesaj 10 Nov 2012, 06:53 PM
Mesaj #22


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 82
Inscris: 25 April 07
Din: Carpati
Forumist Nr.: 9.756



QUOTE(gigip @ 10 Nov 2012, 08:20 AM) *
Ai dreptate ,fiatlux! Cand 88% dintre romanii prezenti la vot ,l-au demis pe ilegitimul de la Cotroceni, dar 6 politruci basisti din CCR au urinat pe votul lor,a vorbi de efectul catorva voturi ale unor rataciti"multistampilar"e ridicol daca nu chiar penibil! Stati linistiti,pe 09 decembrie,romanii care au decis demiterea lui Basescu,vor vota contra lui,chiar mai multi! Sentinta,definitiva si irevocabila a romanilor liberi,va fi pronuntata in sedinta din 09 decembrie!

Nu-i chiar fara efect.
Daca Basescu era demis PDL-ul cu Basescu in campanie lectorala prezidentiala in postura de victima, ar fi luat destule voturi sa duca USL-ul sub 50%.
CCR a avantajat pe Basescu, dar o sa plateasca electoral ADR-ul.
Si daca se va modifica Constitutia sa puna CCR sub controlul CSM si sa-i reduca din atributii, atunci se paote spuna ca esecul se transforma in victorie a electoratului.


--------------------
Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, mintile reduse discuta persoane! (Eleanor Roosevelt)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 10 Nov 2012, 09:13 PM
Mesaj #23


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



"victorie a electoratului"? rofl.gif

nici în visele tale cele mai erotice n-o să se întâmple așa ceva în România! rofl.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Nov 2012, 09:45 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(decan @ 10 Nov 2012, 06:53 PM) *
... daca se va modifica Constitutia sa puna CCR sub controlul CSM si sa-i reduca din atributii, atunci se paote spuna ca esecul se transforma in victorie a electoratului.

Ca sa se ajunga la o victorie a electoratului ar trebui sa avem o curte constitutionala independenta, care sa dea rezolutii conform legii si nu a presiunilor, dorintelor politice, publice etc. Multi discuta despre deciziile CCR, ca sunt bune sau nu, potrivite, cu un scop anume etc. Eu cred ca o curte constitutionala trebuie sa judece doar in raport cu legea, ca exemplu as aminti o disputa pe care am avut-o cu amicii mei despre decizia CCR privind referendumul. O parte din amicii mei sunt suparati pe CCR ca nu a fost concisa in exprimare, daca referendumul a fost sau nu constitutional. Din cate imi amintesc CCR a spus ca referendumul este constitutional dar ca presedintele nu a comis acte neconstitutionale, am citat din memorie. Cu alte cuvinte ce ne-a spus CCR, referendumul ca actiune constitutionala este legal, adica parlamentul are dreptul sa ceara un referendum pe tema respectiva. CCR nu a interzis referendumul, nu avea dreptul sa faca asta, din contra a zis ca este legal. Cat despre ceilalti amici ai mei care au sustinut ca CCR a gresit cand nu a luat apararea presedintelui, pentru a evita criza si referendumul, le-a spus ca CCR nu putea sa faca acest demers, ar fi insemnat ca CCR se amesteca in politica, or nu asta este rolul CCR. Judecatorii CCR si-au spus punctul de vedere asupra acuzatiilor aduse presedintelui, dar nu au facut nicio recomandare in acest sens, sa fie suspendat sau nu. In concluzie a reduce din atributiile CCR nu ar insemna in nici un caz o victorie a electoratului ci o victorie a parlamentului, care parlament sa nu uitam ar trebui sa reprezinte ALEGATORII, DORINTELE, SPERANTELE ACESTORA, ATRIBUITE SENATORILOR, DEPUTATILOR IN MOMENTUL ACORDARII VOTULUI, si nu lacomia unor politicieni, interesele de clan, cumetrii transpartinice, etc.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
decan
mesaj 12 Nov 2012, 09:01 PM
Mesaj #25


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 82
Inscris: 25 April 07
Din: Carpati
Forumist Nr.: 9.756



CCR - este o institutie in care membrii sunt numiti politic, si nu are cum sa fie independenta daca nu se supune unui control apolitic.
Este absurd ca sa aiba suprematia asupra Parlamentului - care prin Constitutie este institutia suprema in stat.

Eu cred ca poate fi o CCR care sa nu fie influentata de politic daca decizile controversate sunt supuse unui referendum in lumea specialistilor, a magistratilor, avocatilor si a procurorilor, si daca decizia CCR este invalidata membrii care au votat-o sa suporte o sanctiune de 3-4 salarii lunare, sau pierderea mandatului daca decizia lor a rasturnat o decizie importanta prin care s-au redus prerogativele Parlamentului sau au recidivat.
Atunci de frica sanctiunii ar vota cum le dicteaza Constitutia.
Acelasi lucru in ce priveste CSM.
Corpul magistratilor si avocatilor nu poate fi influentat de politic, dar un numar de 9 membrii pot fi intimidati, santajati, sau corupti.

Acest topic a fost editat de decan: 12 Nov 2012, 09:03 PM


--------------------
Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, mintile reduse discuta persoane! (Eleanor Roosevelt)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 13 Nov 2012, 08:01 AM
Mesaj #26


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Rămâne o înrebare esenţială: cum îi convingi pe români să voteze aşa? Restul sunt detalii inutile, dacă nu reuşeşti asta.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Nov 2012, 11:32 AM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Sa zicem ca o sa convinga cativa 10,20, 200, 500!! DAR CUM CONVINGE CATEVA SUTE DE MII DE ROMANI SA SA VINA LA VOT? Ma gandesc ca numarul asta de cateva sute de mii va duce la o reactie in media, printre politicieni, printre romani.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
decan
mesaj 13 Nov 2012, 07:36 PM
Mesaj #28


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 82
Inscris: 25 April 07
Din: Carpati
Forumist Nr.: 9.756



Se poate adopta politica pasilor marunti, intai cu probleme populare si de interes si in timp "antrenamentul duce la performanta".
Populatia pasiva a iesit in strada sa-l apere pe Arafat, si pe canicula sa-l demita pe Basesu, si au iesit si la referendum sa voteze parlament unicameral cu 80%.

Sunt subiecte care pot exploata furia si nemultumirea oamenilor.
Daca oamenii afla ca in alte tari exista votul de protest o sa aiba un motiv in plus sa si-l doreasca.
Societatea a devenit tot mai tensionata si tensiunea poate duce la instabilitate. Tensiunea nu se descarca pentru ca democratia nu functioneaza.
De ce au venit oficialii occidentali in iarna sa-l tempereze pe Basescu, cand au avut informatii ca sunt provocari de strada?
Stiau ca daca presedintele se "joca cu focul" situatia poate degenera.

Acest topic a fost editat de decan: 13 Nov 2012, 07:40 PM


--------------------
Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, mintile reduse discuta persoane! (Eleanor Roosevelt)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 14 Nov 2012, 12:11 AM
Mesaj #29


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



QUOTE
Populatia pasiva a iesit in strada sa-l apere pe Arafat, si pe canicula sa-l demita pe Basesu, si au iesit si la referendum sa voteze parlament unicameral cu 80%


dintre cele 3 manifestări ale voinței populare numai prima a avut un impact real și nici n-a fost nevoie de vreun "cvorum" sau majoritate. În alte țări sportul ăsta se practică mai des și mai violent, deși nu sunt deloc adeptul violenței din câte am observat voința populară atinge obiective mult mai ușor ieșind în stradă și protestând decât mergând la vot și punând sau nu stampila pe "răul cel mai mic" de care sincer, ne-am săturat cu toții.

În ce țări există votul de protest/blam? Știu că în Polonia sau Ucraina parcă s-a încercat dar n-a avut efectul scontat.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 14 Nov 2012, 09:40 AM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(decan @ 13 Nov 2012, 07:36 PM) *
Se poate adopta politica pasilor marunti.....

Eu nu mai cred intr-o astfel de politica, Romania are nevoie azi de REFORMA, schimbarea trebuie sa fie radicala, sistemul este defect, intesat de oportunisti, neocomunisti, securisti etc. Daca vrem sa schimbam ceva trebuie sa luam ca exemplu Germania dupa WW2, nu Italia asa cum s-a intamplat dupa "revolutie" si acum.

Acest topic a fost editat de Marduk: 14 Nov 2012, 09:41 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 14 Nov 2012, 10:22 AM
Mesaj #31


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(decan @ 12 Nov 2012, 09:01 PM) *
Este absurd ca sa aiba suprematia asupra Parlamentului - care prin Constitutie este institutia suprema in stat.

Nu este absurd, pentru ca Parlamentul poate vota legi care sa fie anticonstitutionale si in cazul asta cineva trebuie sa il traga de maneca

QUOTE
Eu cred ca poate fi o CCR care sa nu fie influentata de politic daca decizile controversate sunt supuse unui referendum in lumea specialistilor, a magistratilor, avocatilor si a procurorilor

Nu cred si o sa iti spun de ce.

Judecatorii sunt specializati: unii judeca in civil, unii in penal, unii sunt specializati pe dreptul muncii, altii pe cazuri legate de probleme de familie/copii. Avocatii sunt si ei specializati, unii pe penal, altii pe divorturi samd. Procurorii sunt, evident, specializati in drept penal. Niciunii dintre ei nu sunt specializati in drept constitutional. Asa ca nu-i poti pune sa se pronunte intr-un domeniu care le este strain.

Tot solutia actuala este cea mai buna, cu o Curte Constitutionala separata; ceea ce ar trebui sa se schimbe ar trebui sa fie doar modul de numire a membrilor.

QUOTE(Marduk)
Romania are nevoie azi de REFORMA, schimbarea trebuie sa fie radicala, sistemul este defect, intesat de oportunisti, neocomunisti, securisti etc

Romania are nevoie de alt popor smile.gif

Alesii sunt, sa recunoastem, oglinda alegatorilor. Cum e romanul mediu asa este si alesul mediu...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 14 Nov 2012, 10:33 AM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 14 Nov 2012, 11:22 AM) *
Romania are nevoie de alt popor smile.gif

Mda, ar fi nevoie de daci ca alt popor nu se incumeta sa vina pe plaiurile meoritice.



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 14 Nov 2012, 10:56 AM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 14 Nov 2012, 10:22 AM) *
Romania are nevoie de alt popor .... Cum e romanul mediu asa este si alesul mediu...

Nu cred ca Romania are nevoie de un alt popor, cel pe care il are acum trebuie educat, mobilizat, trebuie sa i se dea modele demne de urmat nu pitipoance si smecheri. Sa sti ca multe tari au alegatori medii si alesi medii dar acolo, in occident, sistemul functioneaza la fel pentru toti, legea-i lege, nu se schimba de pe o zi pe alta cum se intampla la noi


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 14 Nov 2012, 11:00 AM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Marduk @ 14 Nov 2012, 11:56 AM) *
Nu cred ca Romania are nevoie de un alt popor, cel pe care il are acum trebuie educat, mobilizat, trebuie sa i se dea modele demne de urmat nu pitipoance si smecheri. Sa sti ca multe tari au alegatori medii si alesi medii dar acolo, in occident, sistemul functioneaza la fel pentru toti, legea-i lege, nu se schimba de pe o zi pe alta cum se intampla la noi

Poti sa imi spui o singura tara din occident unde alegatorul voteaza pentru o punga de malai, un kil de tzuica si alte platform program?



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 14 Nov 2012, 11:54 AM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(turbo trabant @ 14 Nov 2012, 11:00 AM) *
Poti sa imi spui o singura tara din occident unde alegatorul voteaza pentru o punga de malai, un kil de tzuica si alte platform program?


A arunca anatema asupra milioanelor de votanti corecti,doar pentru ca un numar insignifiant de romani,impinsi de saracie(cel mult 1% din totalul celor prezenti la urne),este incorect ,neadevarat! Majoritate celor care primesc ceva,cu exceptia alegerilor locale(deoarece vor sa primeasca in continuare "atentii" de la cel votat!),nici nu se prezinta la vot! Nu votantii aui adus Romania in starea in care se afla ci alesii lor,cei care,dupa alegeri,devin cei mai corupti si mai profitori,cu cat ajung mai sus in functie! E un cerc vicios,ei isi numesc amantele,neamurile si prietenii in functii iar acestia,la randul lor,ii determina sa fure tot mai mult!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 01:49 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman