HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

9 Pagini V  « < 6 7 8 9 >  
Reply to this topicStart new topic
> Adrian Nastase, Dilema unui filozof contemporan
abis
mesaj 11 Feb 2013, 04:16 PM
Mesaj #246


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 11 Feb 2013, 01:54 PM) *
M-as supune sentintei dupa care daca sunt nevinovat as contesta in instanta asa cum sustin si avocatii.

Deci ai plati banii, sa inteleg

QUOTE
Faptul ca a cautat o intelegere cu ISC denota ca si-a recunoscut fapta si vrea sa returneze banii, asta cred eu, asta este parerea mea.

Nu neaparat: se poate sa plateasca si fara sa recunoasca nimic (explicit sau implicit), doar ca sa scape de problema asta si sa se concentreze pe revenirea in "civilie". In fond, partidul il asteapta, curat si uscat, ca pe un erou ranit in lupta cu marele dusman.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 11 Feb 2013, 04:48 PM
Mesaj #247


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 11 Feb 2013, 04:16 PM) *
QUOTE
Deci ai plati banii, sa inteleg

Nu, de ce sa platesc banii daca sunt nevinovat, n-au decat sa ma execute silit sa-mi ia tot, voi face contestatie, plangere la CEDO, la PE etc. as merge pana in panzele albe cu nevinovatia mea.
QUOTE
...se poate sa plateasca si fara sa recunoasca nimic (explicit sau implicit)...

Dar gestul sau de a da banii ce semnificatie are pentru tine? avand in vedere ca in aceasta discutie plecam de la premisa ca Adrian Nastase este nevinovat.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 12 Feb 2013, 12:04 PM
Mesaj #248


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Azi domnul Adrian Nastase spera sa poata obtine eliberarea, dupa cele doua sute si ceva de zile pe care le-a stat in puscarie, pretul platit pentru averea imensa pe care a acumulat-o ca functionar al statului roman. Vreau sa fie clar pentru toti forumistii, nu am nimic personal cu omul Adrian Nastase, cu Dan Voiculescu, Gigi Becali, cu Borcea, Victor Becali, cu Balint etc. ca oameni au problemele lor, deciziile lor, familiile lor, trairile lor etc. Ca cetatean insa, am o problema cu politicienii, mogulii, interlopii, care cred ca datorita pozitiei lor sociale, a averilor care le-au obtinut licit sau ilicit, au dreptul de a face ce vor, de a interpreta legea, de a se folosi de functionarii corupti, sau coruptibili, pentru a obtine beneficii sau bunuri care legal nu li se cuvin. Pentru mine nu este nicio diferenta intre un talhar si politicianul Adrian Nastase, un hot si deputatul Gigi Becali, un escroc si impresarul Victor Gecali, Giovani Becali sau Borcea. Nu pot accepta ca acesti indivizi sa minta cu nerusinare un popor intreg, sa arunce o vina inexistenta asupra institutiilor statului doar pentru a scapa de acuzatiile ce li se aduc, pentru a evita pedeapsa primita in urma unei decizii judecatoresti. Ca cetatean al acestei tari ma consider prostit, umilit, jignit, de toti acesti indivizi si nu pot intelege marinimia, intelegerea, cu care alti cetateni romani accepta atat de usor, aceasta umilinta publica.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 12 Feb 2013, 12:04 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 12 Feb 2013, 01:14 PM
Mesaj #249


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 11 Feb 2013, 04:48 PM) *
Nu, de ce sa platesc banii daca sunt nevinovat

Pentru ca exista o sentinta judecatoreasca executorie in acest sens....
QUOTE
Dar gestul sau de a da banii ce semnificatie are pentru tine?

Niciuna. Poate vrea sa termine mai repede cu povestea asta ca sa se poata reintoarce in politica mare

QUOTE
Ca cetatean insa, am o problema cu politicienii, mogulii, interlopii, care cred ca datorita pozitiei lor sociale, a averilor care le-au obtinut licit sau ilicit, au dreptul de a face ce vor, de a interpreta legea, de a se folosi de functionarii corupti, sau coruptibili, pentru a obtine beneficii sau bunuri care legal nu li se cuvin

Politicienii vinovati ar trebui sa fie pedepsiti mai drastic decat hotii de gaini, pentru ca gestul lor afecteaza societatea in masura mult mai mare. Zic si eu...

Acest topic a fost editat de abis: 12 Feb 2013, 01:15 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 12 Feb 2013, 01:43 PM
Mesaj #250


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 12 Feb 2013, 01:14 PM) *
QUOTE
Pentru ca exista o sentinta judecatoreasca executorie in acest sens....

Deci daca ma consider nevinovat, neandreptatit, nu ma duc sa negociez cu ISC, la executorul, evaluatorul sa vina sa aplice decizia judecatoreasca, eu nu ma implic in aplicarea sentintei, insa o contest pentru ca stiu ca sunt nevinovat si cred cu tarie ca cineva, ceva, ONU, CEDO, Dumnezeu etc. va face dreptate.
QUOTE
....sa se poata reintoarce in politica mare...

Ca sa ce? sa-si refaca banii pe care i-a pierdut? sa se razbune?



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 12 Feb 2013, 02:16 PM
Mesaj #251


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Da!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 12 Feb 2013, 05:09 PM
Mesaj #252


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Da!? adica sa se razbune?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 12 Feb 2013, 05:20 PM
Mesaj #253


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(Marduk @ 12 Feb 2013, 05:09 PM) *
Da!? adica sa se razbune?

Instanta a admis cererea lui Nastase de eliberare conditionata! Se asteapta decizia in cazul recursului cerut de catre procurori!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 12 Feb 2013, 05:39 PM
Mesaj #254


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Da, tocmai am aflat din gura domnului Dragnea ca la ISC vor fi nevoiti sa ia masuri. Cu alte cuvinte cei din conducerea ISC vor fi consierati "tapi ispasitori" pentru sustinerea cererii de executare silita a lui Adrian Nastase. Afirmatia asta ma duce cu gandul la cererea "directorului de 2 zile" al ISC, care vroia sa retraga cererea de parte vatamata a ISC din procesul respectiv. La vremea aceea cererea era de fapt un mesaj, ceva de genul: "hai s-o lasam balta ca tot acolo se va ajunge sau mai rau". Hotararea instantei in privinta eliberarii lui Adrian Nastase n-o discut. O intrebare s-ar cuveni sa pun, oare toti detinutii din Romania beneficiaza de acelasi tratament? Daca in urma recursului Adrian Nastase va fi eliberat, nu-i doresc decat sa-si manance in tihna averea, dar il blestem ca de fiecare data cand va manca ceva, sa-si aduca aminte de toti romanii care nu au ce manca, nu au drumuri, spitale, scoli, gradinite etc. din cauza ca domnia sa si toti politicienii de dupa '89 nu s-au gandit decat la averile lor, nu la bunastarea romanilor.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 13 Feb 2013, 11:41 AM
Mesaj #255


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Victor Lungu, jurnalist clujean:


Adrian Nastase s-a grabit sa deconteze plata celor 750 mii de euro pentru a nu ii fi evaluat patrimoniul de familie, pentru a nu exista date publice (legale) privind adevarata dimensiune a averii obtinute prin devalizarea averii romanilor. De aceea s-a si inflamat Dragnea si a amenintat pe fata conducerea ISC care a refuzat executarea voluntara a infractorului Nastase. Executarea silita ceruta de catre ISC impune evaluarea averii. Or, evaluarea averii ar deschide usa ANI, care ar redeschide usa DNA...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Feb 2013, 11:46 AM
Mesaj #256


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



E clar ca asta a dorit, sa nu-l caute la oua. Sa nu uitam ca Adrian Nastase a fost functionar, cu salariu de prim ministru dar totusi functionar. L-o fi ajutat matusa Tamara dar nici chiar asa.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 13 Feb 2013, 01:03 PM
Mesaj #257


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(Marduk @ 13 Feb 2013, 11:46 AM) *
E clar ca asta a dorit, sa nu-l caute la oua. Sa nu uitam ca Adrian Nastase a fost functionar, cu salariu de prim ministru dar totusi functionar. L-o fi ajutat matusa Tamara dar nici chiar asa.

Nu-i iau aparare lui AN! Nu am de ce si pentru ce! Se uita,din rea vointa,cateva lucruri importante:
Adrian Nastase a castigat ,LEGAL,SUME IMENSE DE BANI,prin:exercitarea meseriei de avocat(in special in domeniul relatiilor internationale);Este profesor universitar doctor ,foarte bine remunerat la diferite facultati ,de stat ori private;a publicat numeroase carti in domeniul dreptului,in special a dreptului penal international!
Atat el cat si Dana Nastase provin din familii bogate,cu multa proprietati imobiliare,colectii de tablouri de arta,etc! AN,spre deosebire de vesnicul bugetar Basescu,si-a asigurat marea parte a veniturilor prin activitati independente,liberale,cum am postat mai sus! Daca la acestea se adauga si veniturile importante obtinute ca premier,presedinte al Camerei Deputatilor ,ministru de externe etc,numai cei rau voitori il pot acuza ca detine o avere importanta!
Am postat asta nu pentru a-l apara pe AN(nu am de ce!) ci pentru a combate niste neadevaruri strigatoare la cer care se spun la adresa unui om,indiferent cine este ori cum se numeste!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 13 Feb 2013, 01:17 PM
Mesaj #258


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(gigip @ 13 Feb 2013, 01:03 PM) *
Adrian Nastase a castigat ,LEGAL,SUME IMENSE DE BANI

Deci, nu are de ce sa se teama nici de ANI, nici de DNA. Nu?

QUOTE
exercitarea meseriei de avocat(in special in domeniul relatiilor internationale);Este profesor universitar doctor ,foarte bine remunerat la diferite facultati ,de stat ori private

In timp ce era premier? unsure.gif

Ah, si nu uita sa treci pe lista si mostenirile. A avut noroc sa mosteneasca o matusa foarte bogata, o adevarata afacerista de succes

QUOTE
Atat el cat si Dana Nastase provin din familii bogate,cu multa proprietati imobiliare,colectii de tablouri de arta,etc!

Adica din familii de nomenclaturisti, vrei sa zici.

QUOTE
numai cei rau voitori il pot acuza ca detine o avere importanta

Nu l-a acuzat nimeni. Am spus chiar ca, daca e asa cum zici, nu are nimic de ascuns, nu? Deci nu se teme de ANI ori DNA, nu are niciun motiv. Absolut niciunul.

QUOTE
pentru a combate niste neadevaruri strigatoare la cer care se spun la adresa unui om,indiferent cine este ori cum se numeste!

Foarte frumos gandul tau si nobila initiativa pe care o ai. Bineinteles, asta faci de fiecare data: combati cu vehementa orice neadevar care se spune la adresa unui om, indiferent cum se numeste: Nastase, Ponta, Voiculescu, Basescu, Macovei, Udrea, marduk, abis samd. Felicitari pentru consecventa! thumb_yello.gif


PS: Interesant de citit

Acest topic a fost editat de abis: 13 Feb 2013, 01:17 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Feb 2013, 01:40 PM
Mesaj #259


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(gigip @ 13 Feb 2013, 01:03 PM) *
...Adrian Nastase a castigat ,LEGAL,SUME IMENSE DE BANI...Am postat asta nu pentru a-l apara pe AN(nu am de ce!) ci pentru a combate niste neadevaruri strigatoare la cer care se spun la adresa unui om,indiferent cine este ori cum se numeste!

Daca a castigat legal sumele respective si este nevinovat de ce-i este frica de ANI? de ANAF? de evaluare? un om curat ar fi acceptat orice verificare a averii sale, publica chiar. Problema este ca dumneata faci din aceste "neadevaruri strigatoare la cer" adevaruri la care casca gura tot felul de fani ai profesorului Adrian Nastase, dar care nu realizeaza ca banii pe care ipotetic ii ascunde, sunt si banii lor, ai nostrii ai tuturor, iar alaturi de Adrian Nastase i-as include si pe altii care au procedat la fel.

Acest topic a fost editat de Marduk: 13 Feb 2013, 01:45 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 13 Feb 2013, 01:41 PM
Mesaj #260


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



[quote name='abis' date='13 Feb 2013, 01:17 PM' post='745463']
Deci, nu are de ce sa se teama nici de ANI, nici de DNA. Nu?
In timp ce era premier? unsure.gif
Nu ma intereseaza de ce sau daca AN ori altcineva se teme de ANI ori DNA! Este,exclusiv,treaba lui! Am postat in cazul sau doar pentru a spune adevarul(contra acuzatiilor inepte ce i se aduc) cu privire la averea sa! Profesia de avocat ,precum si aceea de profesor universitar,se por exercita concomitent,inclusiv cu altele!
Daca observ ca oricare alta persoana,incusiv Basescu,Monica Macovei ori altcineva sunt acuzati pe nedrept(si eu stiu ca acuzatiile sunt mincinoase!),sigur,contaszic afirmatiile mincinoase! Ca jurist practicant nu pot admite ca unei persoane,indiferent cine este ea,sa fie improscata cu minciuni evidente!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Feb 2013, 02:09 PM
Mesaj #261


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(gigip @ 13 Feb 2013, 01:41 PM) *
... (si eu stiu ca acuzatiile sunt mincinoase!),sigur,contaszic afirmatiile mincinoase! Ca jurist practicant nu pot admite ca unei persoane,indiferent cine este ea,sa fie improscata cu minciuni evidente!

Atunci trebuie sa sti ca fara probe, nimeni nu are dreptul sa calomnieze sa denigreze o alta persoana doar pe baza acuzatiilor din mass media sau lansate special de "servicii".


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 14 Feb 2013, 06:12 PM
Mesaj #262


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(Marduk @ 13 Feb 2013, 12:46 PM) *
E clar ca asta a dorit, sa nu-l caute la oua. Sa nu uitam ca Adrian Nastase a fost functionar, cu salariu de prim ministru dar totusi functionar. L-o fi ajutat matusa Tamara dar nici chiar asa.

Adrian Nastase a avut si alte surse legale de castig iar pentru cineva cu pozitia lui, aflat o asa de indelungata perioada in structurile de varf ale puterii, 750 000 Euro nu ar reprezenta o suma exorbitanta.
Probabil ca problema lui e ca averea ii depaseste cu mult sumele pe care le-ar putea justifica din diverse surse, dobanzi bancare si afaceri. Una e sa justifici 750 000 Euro, alta insa o suma de zece ori mai mare, de exemplu ...

Eu cred ca mare parte din averea lui Adrian Nastase provine din afaceri/investitii, nu (neaparat) ilicite, dar facute in secret pentru a-si proteja imaginea de om politic si, poate, pentru a se feri de adversari.
Exista destui oameni politici, retrasi din viata activa chiar, care sunt extrem de discreti in afaceri deoarece prefera sa nu stie tot omul unde si-au investit dansii banii ... iar investitiile lor sunt legale.


--------------------
*_*_*

Pierdut Ʈn Geometria Uitării
CăutĆ¢nd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 14 Feb 2013, 06:54 PM
Mesaj #263


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Eu nu stiu ce avere are Adrian Nastase, poate sa fie 750.000 euro, 7,5 milioane de euro, 75 de milioane de euro, 750 de milioane de euro etc. nu asta este problema. Acest cetatean, Adrian Nastase, de profesie doctor in drept crede ca poate sa pacaleasca legea, sa le dea cu tifla romanilor, sfidarea sa la adresa romanilor intrece orice inchipuire, nu cred ca exista prea multi politicieni romani care sa fi facut asta, as putea sa-i numar pe degetele de la o mana. Faptul ca a cautat prin toate mijloacele permise de lege, desi interventia lui Dragnea fata de ISC, este in opinia mea un abuz de putere, sa scape de inchisoare si sa-si salveze averea. Clar ca in acest caz se manifesta o "lege a compensatiei" trebuie sa platesti ceva pentru altceva, dar repet, este prea putin, in comparatie cu alti excroci care si-au platit averile cu anii de puscarie. Cand esti la putere, cand decizi ce mananca romanii in castron dimineata la pranz si seara, nu prea poti sa spui ca politician, ca faci "investitii legale" nu ai cum, cata vreme atat paine acat si cutitul sunt in mainile tale. Tocmai de aceea pe perioada cat esti politician trebuie sa te ti departe de afaceri atat tu ca persoana publica, cat si membri ai familiei tale.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 14 Feb 2013, 07:26 PM
Mesaj #264


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(Marduk @ 14 Feb 2013, 07:54 PM) *
Tocmai de aceea pe perioada cat esti politician trebuie sa te ti departe de afaceri atat tu ca persoana publica, cat si membri ai familiei tale.

Ideal ar fi ca in acea perioada sa te tii deoparte dar nu cred ca legea interzice participarea la investitii si afaceri.
Din cate stiu exista doar obligativitatea ca inainte de investirea in functie respectiva persoana sa-si declare averea si apoi, la eliberarea din functie, sa o declare din nou.

Nu stiu exact care e litera legii in Romanaia si chiar m-ar interesa sa-mi dea cineva un link catre o sursa informativa de incredere.


--------------------
*_*_*

Pierdut Ʈn Geometria Uitării
CăutĆ¢nd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 15 Feb 2013, 01:44 AM
Mesaj #265


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Extrem de puțini oameni au cāștigat bani mulți muncind cinstit. Regula e inversă, marile averi s-au clădit pe speculații, afaceri dubioase și căi neortodoxe folosind diverse tertipuri. Pentru un astfel de tertip la marginea legii a fost condamnat Năstase: alții i-au făcut rost ilegal de bani pentru campanie. Din nefericire mult mai mulți politicieni au făcut asta și nu s-a atins nimeni de ei, sunt bine-mersi īn Parlament. Eu cred că sistemul este mult prea corupt și mafiot ca să mai vegheze la interese naționale și ale populației. Se aruncă praf īn ochi cu așa zisele măsuri compensatorii dar se păstrează și īnmulțesc privilegiile aleșilor. Se fac că dau cu o mānă și iau cu două. Nici nu mai contează culoarea politică, toți sunt o apă și-un pămānt.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 Feb 2013, 02:36 PM
Mesaj #266


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Expremierul Adrian Nastase isi munceste gandurile in inchisoare pentru propasirea romanilor si le propune o taxa de 10 bani la fiecare paine cumparata, pentru finantarea canalului Siret-Dunare. In locul domniei sale, spasit si trecut prin experienta inchisorii as fi propus ca 10% din averile celor bogati s fie alocate proiectului respectiv. Se vede insa ca domnul Adrian Nastase este obisnuit sa ia de la cei multi pentru cei putini, este modelul suveicilor care au fost folosite cu succes dupa "revolutia" din '89 si care a dus la imbogatirea peste noapte, a clasei conducatoare romanesti.

Acest topic a fost editat de Marduk: 16 Feb 2013, 02:37 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 18 Feb 2013, 01:38 PM
Mesaj #267


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



Canalul Dunare Siret va fi construit cu munca basistilor, se stie!



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Feb 2013, 03:22 PM
Mesaj #268


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Salut turbo, pe unde-ai fost? Ai amenajat lagarul pentru basisti?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 18 Feb 2013, 03:36 PM
Mesaj #269


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Marduk @ 18 Feb 2013, 04:22 PM) *
Salut turbo, pe unde-ai fost? Ai amenajat lagarul pentru basisti?

Ti am pregatit un loc la noi in baraca.
Cand se elibereaza cel mai finutz detinut politic al romaniei? Babele privitoare la antena 3 il doresc liber si sa faca dreptate....


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Feb 2013, 03:41 PM
Mesaj #270


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Trebuie sa gasim o lozinca pentru lagarul asta. Ce zici de asta: "Basiști treceti la munca, hașottiștii va educa"

Acest topic a fost editat de Marduk: 18 Feb 2013, 03:42 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 18 Feb 2013, 03:44 PM
Mesaj #271


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



Usl macht fraieri.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 19 Feb 2013, 09:19 AM
Mesaj #272


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Pentru asta merita sa stea la inchisoare mult mai mult decat pentru povestea cu ICR


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 19 Feb 2013, 09:51 AM
Mesaj #273


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Mai sunt si altele la fel de "profitabile" pentru Adrian Nastase si cei din anturajul sau, probabil le vom afla peste 50 de ani, asa cum vom afla si despre toti ceilalti, care s-au perindat pe la guvernare doar pentru a deveni din ce in ce mai bogati. Ce ma deranjaza pe mine nu este faptul ca Adrian Nastase va fi eliberat, ci faptul ca eliberarea reprezinta pentru unii un act de justitie morala, o dovedire a nevinovatiei acestui "gainar" profesor de drept. In mintea unora, acest om va ramane un condamnat politic, iar neadevarul este prezentat si inoculat in mintea romanilor, ca fiind adevarul, realitatea, indreptand atentia catre demonicul Traian Basescu, nicidecum catre acuzatia ce a dus la condamnarea lui Adrian Nastase. La fel se procedeaza si in alte cazuri, Voiculescu, Becali, Patriciu etc. Traian Basescu este vinovatul de serviciu, demonul care a uneltit si construit toate aceste dosare in care au fost condamnati oameni nevinovati, or rastalmacirea adevarului, interpretare si transformarea acestuia pentru interesele unei minoritati, este cea mai grava activitate ce a stat la baza multor tragedii si inadvertente din istoria umanilor.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 19 Feb 2013, 11:19 AM
Mesaj #274


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(Marduk @ 19 Feb 2013, 10:51 AM) *
Traian Basescu este vinovatul de serviciu ...

laugh.gif


--------------------
*_*_*

Pierdut Ʈn Geometria Uitării
CăutĆ¢nd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 Feb 2013, 12:36 PM
Mesaj #275


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Baroneasa Emma Nicholson, dupa ce l-a vizitat pe Nastase, spune in emisiunea Sinteza Zilei: A fost lipsit de intelepciune sa incerci sa nu tii cont de Constitutie la suspendarea presedintelui - cred ca au lesinat aia prin redactie auzind-o smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 25 Feb 2013, 01:25 PM
Mesaj #276


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



Am vazut interviul si cred ca au fost doua greseli in privinta raspunsului Emmei Nicholsson. Prima s-a datorat lui Gadea care a pus intrebarea ca un retardat ,cum face in ultimul timp. A doua .generata din prima a fost lipsa de informare a Emmei. Ea a ramas sub influenta minciunilor basisto-macoviste pe care acestia le-au livrat Angelei Merkel si Consiliului Europei in sensul ca ,in Constitutie ,nu este prevazuta suspendarea presedintelui. S-a vazut din avion ca aceasta a ramas cantonata in plasa minciunilor basiste.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 Feb 2013, 05:14 PM
Mesaj #277


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Intr-o tara civilizata, normala vizita baronesei E.N ar fi ramas una privata, normala pentru doi oameni care se declara prieteni. Nu vad nimic extraordinar in a vizita un prieten la inchisoare. Mediatizarea acestei vizite este jenanta pentru baroneasa E.N. Nu stiu ce, sau cine, a pus la cale aceasta meditizare, dar scopul este clar, unul politic, de manipulare. Se doreste ca acest caz, Adrian Nastase, sa fie oarecum legat de cazul Iulia Timosenko, insa gresala comisa de "papusari" afecteaza Romania. Daca plecam de la premisa ca politicianul A.N este nevinovat, condamnat in baza unor acuzatii false, atacam justitia, o dezbinam, o impartim in justitie basista si justitie psd-ista, usl-ista, or asupra justitiei nu ar trebuie sa actioneze nicio instanta, forta etc. Prietenia este frumoasa dar dauneaza cand este politizata, mediatizata, folosita in scopuri meschine, dar cine stie, poate ca exista interese si din partea baronesei E.N si atunci nu pot sa mai comentez nimic, pentru ca sunt un gentelemen.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 27 Feb 2013, 09:49 AM
Mesaj #278


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Andrei Nastase: Ce a castigat poporul din arestarea tatalui meu?

Rspuns: putina incredere in Justitie. In faptul ca cei care incalca legea ajung, in cele din urma, acolo unde le este locul: dupa gratii


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 27 Feb 2013, 12:28 PM
Mesaj #279


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Raspuns: taxele si impozitele datorate bugetului, din suma respectiva, returnata "benevol" de catre Adrian Nastase, in urma unei condamnari injuste, au intrat in acest buzunar comun al romanilor. Asta nu poate fi considerat un castig al romanilor?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 19 Mar 2013, 07:37 PM
Mesaj #280


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Adrian Nastase a fost eliberat din inchisoare, sa fie sanatos sa-si manance linistit averea stransa din munca matusii sale Tamara. In ceea ce ma priveste astept ca jurnalistii sa faca un studiu, un calcul, sa vedem cu cate zile de libertate sia platit Adiran Nastase averea. Poate va fi tentant, rentabil si pentru altii sa foloseasca acest sistem pentru a se imbogatii. In fond daca furi cateva milioane de euro pentru care esti condamnat 2 ani din care stai efectiv la inchisoare cateva luni, poate ca este o afacere profitabila, intri ca excroc, corupt si dupa cateva luni iesi ca martir, condamnat politic, etnic etc. de un sistem care nu poate fi considerat echidistant, independent etc.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pagini V  « < 6 7 8 9 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 April 2024 - 06:24 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman