HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

9 Pagini V  « < 5 6 7 8 9 >  
Reply to this topicStart new topic
> Adrian Nastase, Dilema unui filozof contemporan
Erwin
mesaj 8 Jan 2013, 11:08 PM
Mesaj #211


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Va ieși curānd pentru prea bună purtare! Cum să ții la pușcărie un om de care soțietatea are atāāāta nevoie?! rofl.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 Jan 2013, 11:00 AM
Mesaj #212


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Adrian Nastase a fost un exemplu, pe care multi mardeiasi din puscarii il vor urma pentru a scapa mai repede de inchisoare.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 9 Jan 2013, 11:10 AM
Mesaj #213


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Marduk @ 9 Jan 2013, 12:00 PM) *
Adrian Nastase a fost un exemplu, pe care multi mardeiasi din puscarii il vor urma pentru a scapa mai repede de inchisoare.

Crezi ca o sa apara toti la antena3? Felix ar avea o concurenta strasnica....


Oricum sunteti niste basisti ordinari care nu recunoasteti elita acestei tari. tongue.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 9 Jan 2013, 11:10 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Marduk
mesaj 9 Jan 2013, 01:09 PM
Mesaj #214


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Ma astept ca Antenele sa-i dedice un serial pentru fiecare zi cat a stat in puscarie, unde sa ne povesteasca suferinta indurata din cauza tiranului a despotului de Traian Basescu. Va fi mai ceva ca la moartea lui Sergiu Nicolaescu, o sa ne arate si vata din urechi pe care a folosit-o pentru a nu auzii vocabularul infect folosit de colegii de inchisoare. Toate PSD-istele vor lacrima duios ori de cate ori preaiubitul le va spune cat de dor ii era de sotia si familia sa, mai ales de matusa Tamara, Dumnezeu s-o odihneasca, ca tare s-a mai chinuit sa stranga bruma de avere pe care i-a lasat-o.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 9 Jan 2013, 01:20 PM
Mesaj #215


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



http://www.evz.ro/detalii/stiri/adrian-nas...te-1018616.html

Binele triumfa ba basistilor ! laugh.gif

"Mona mea" s-a maritat.

http://www.antena3.ro/romania/adrian-nasta...rea-198507.html

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 9 Jan 2013, 01:27 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 Jan 2013, 01:49 PM
Mesaj #216


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



a) dreptul de a alege şi de a fi ales īn autorităţile publice sau īn funcţii elective publice;
b) dreptul de a ocupa o funcţie implicānd exerciţiul autorităţii de stat;
Cum spusei moncher, 2 ani nu e mult, ie iexact cum trebuie, in 2014 conasul Adrian Nastase are drept sa cantideze la fonctia de presedinte a acestei nefericite patrii, pustiite de clica PDL-ista in frunte cu dictatorul.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 9 Jan 2013, 01:51 PM
Mesaj #217


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Marduk @ 9 Jan 2013, 02:49 PM) *
Cum spusei moncher, 2 ani nu e mult, ie iexact cum trebuie, in 2014 conasul Adrian Nastase are drept sa cantideze la fonctia de presedinte a acestei nefericite patrii, pustiite de clica PDL-ista in frunte cu dictatorul.

Si iata cum se intra in normalitatea anului 2004 cand dictatorul a furat aledzerile si l-a lasat pe adevaratul mostenitor al matusii tamara cu ochisorii in soare.

AN =Martirul neamului prost romanesc.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 Jan 2013, 04:08 PM
Mesaj #218


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Am mai spus-o si repet, nu cred ca neamul romanesc este unul prost. Ca unii romani sunt needucati da, ca unii romanii sunt lipsiti de bun simt da, ca o parte a romanilor sunt prosti si cu asta sunt de acord, dar ca tot neamul romanesc este prost nu pot fi de acord. Exista o majoritate care domina azi, dar mai sunt si alti romanii care demonstreaza ca sunt sperante, ca neamul romanesc are un viitor.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 9 Jan 2013, 04:15 PM
Mesaj #219


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Marduk @ 9 Jan 2013, 05:08 PM) *
Exista o majoritate care domina azi

majoritatea aia domina de cel putin 60 de ani si va domina si in viitor intrucat la fel isi educa copiii.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 9 Jan 2013, 04:50 PM
Mesaj #220


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(Marduk @ 9 Jan 2013, 01:49 PM) *
a) dreptul de a alege şi de a fi ales īn autorităţile publice sau īn funcţii elective publice;
b) dreptul de a ocupa o funcţie implicānd exerciţiul autorităţii de stat;
Cum spusei moncher, 2 ani nu e mult, ie iexact cum trebuie, in 2014 conasul Adrian Nastase are drept sa cantideze la fonctia de presedinte a acestei nefericite patrii, pustiite de clica PDL-ista in frunte cu dictatorul.

Romanii liberi doresc o rocada:Afara(din parnaie!),Adrian,inauntru,Traian!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 9 Jan 2013, 05:09 PM
Mesaj #221


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(gigip @ 9 Jan 2013, 05:50 PM) *
Romanii liberi doresc o rocada:Afara(din parnaie!),Adrian,inauntru,Traian!

Romanii liberi sunt majoritari!


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 9 Jan 2013, 05:56 PM
Mesaj #222


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(turbo trabant @ 9 Jan 2013, 05:09 PM) *
Romanii liberi sunt majoritari!

Dupa milioanele de voturi date contra demisului si clanului sau mafiot,la alegerile locale,la referendum si la cele parlamentare,sigur,DA! Dupa mintea prostilor care il mai pupa in bas(fie el ,inca prezidential!),se pare ca nu! Altfel nu s-ar mai intreba!!!!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 9 Jan 2013, 06:00 PM
Mesaj #223


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(gigip @ 9 Jan 2013, 05:56 PM) *
Dupa milioanele de voturi date contra demisului si clanului sau mafiot,la alegerile locale,la referendum si la cele parlamentare,sigur,DA! Dupa mintea prostilor care il mai pupa in bas(fie el ,inca prezidential!),se pare ca nu! Altfel nu s-ar mai intreba!!!!!!

Recunoaste acest lucru,pana si "draga Stolo":

Stolojan, apel către colegii de partid: PDL a fost făcut KO la alegeri. Revenirea nu se face peste noapte cum cred unii
Publicat

acum 2 ore de Bogdan Ursu
publicat īn
"PDL a fost făcut KO la alegerile parlamentare", de aceea revenirea partidului, după "o asemenea lovitură, nu se face, cum cred unii, peste o noapte, o săptămānă sau o lună", susţine europarlamentarul PDL Theodor Stolojan

"Cei care vorbesc acum sunt īn general oameni care au venit de un an, doi īn PDL şi care acum susţin opinia de a se face Convenţie cāt mai repede. PDL are un statut care prevede clar că după alegerile parlamentare are loc convenţia partidului, unde au loc alegeri pentru conducerea partidului. PDL a luat o lovitură puternică la alegerile parlamentare, PDL a fost făcut knockout la alegeri şi revenirea după o asemenea lovitură nu se face, cum cred unii, peste o noapte, peste o săptămānă sau peste o lună. E un proces care va ţine o perioadă de timp", a precizat Stolojan.
El crede că PDL īşi va reveni, "dar nu atāt de repede" cāt şi-ar dori unii democrat-liberali.
Totodată, Stolojan consideră că trebuie menţinută o alianţă a forţelor de dreapta, inclusiv cu Forţa Civică, PNŢCD şi Partidul Noua Republică şi după aceasta trebuie discutat despre candidatul pentru prezidenţiale.
Theodor Stolojan a evitat să precizeze pe cine vede el drept candidat al democrat-liberalilor pentru funcţia de preşedinte al Romāniei.
Īn urma eşecului de la alegerile parlamentare din decembrie 2012, PDL a avut īn 14 decembrie o reuniune a Colegiului Director la care s-a stabilit convocarea Consiliului Naţional de Coordonare (CNC) pentru 23 februarie 2013, cānd ar urma să se stabilească organizarea Convenţiei Naţionale Extraordinare a partidului pentru alegerea unei noi conduceri.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 9 Jan 2013, 06:04 PM
Mesaj #224


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(gigip @ 9 Jan 2013, 06:56 PM) *
Dupa milioanele de voturi date contra demisului si clanului sau mafiot,la alegerile locale,la referendum si la cele parlamentare,sigur,DA!

Toarsu colonel gigip, astazi s-a produs un eveniment iepocal si magistral: sunt de acord cu matale!


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 9 Jan 2013, 06:25 PM
Mesaj #225


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(turbo trabant @ 9 Jan 2013, 06:04 PM) *
Toarsu colonel gigip, astazi s-a produs un eveniment iepocal si magistral: sunt de acord cu matale!

Sa fi iubit!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Jan 2013, 05:49 PM
Mesaj #226


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Principele mai ramane putin la inchisoare, poate mai scrie inca 2-3 carti, orice caz vom avea de castigat. Nu stiu de ce mi se pare ca guvernul V.V. Ponta este ca o afacere de inerlopi condusa din inchisoare de seful acestora.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 Jan 2013, 08:33 PM
Mesaj #227


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 10 Jan 2013, 05:49 PM) *
Principele mai ramane putin la inchisoare, poate mai scrie inca 2-3 carti, orice caz vom avea de castigat

De ce, ai de gand sa le cumperi? unsure.gif

Nu e "princepele", este deocamdata doar detinutul N0049-Jilava


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 11 Jan 2013, 11:00 AM
Mesaj #228


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



De ce nu? o carte e o carte, pot sa citesc ce scrie Adrian Nastase in puscarie, mai ales daca in carte descrie viata din institutia respectiva.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 11 Jan 2013, 11:19 AM
Mesaj #229


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Pai nu despre asta e cartea... smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 1 Feb 2013, 10:00 AM
Mesaj #230


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Sa speram ca justitia va merge pana la capat in acest proces. Se pare ca n-a tinut strategia ai cu retragerea cererii privind despagubirile solicitate de ISC, poate cu aceasta ocazie aflam si ce s-a intamplat cu individul care a facut la vremea respectiva cererea.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 Feb 2013, 11:22 AM
Mesaj #231


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



In cele din urma am aflat ce si cum a fost cu banii de la ISC. Adrian Nastase, prin cererea de suspendare a executarii silite, executare care urma sa-i numere toate "ouale" pe care le are in proprietatile sale, recunoscand prin aceasta dorinta, de a returna cei 760.000 de euro catre ISC, ca a comis fapta respectiva. De ce i-ar fi fost frica domnului Adrian Nastase de evaluarea averii sale? si-o fi data seama in puscarie ca a gresit? sau chiar are in cele "patru case" mai multe "oua" decat isi inchipuie "pulimea"? Profesorul in drept stie ca daca evaluatorii intra in proprietatile sale si-i evalueaza corect toate "ouale" poate sa dea in alta belea, de aceea si-a asupat riscul recunoasteri faptei si inapoierii banilor solicitati de ISC. Mie mi-ar fi placut ca evaluatori profesionisti sa-i evaluaeze averea, am fi aflat multe lucruri interesante, dar cine stie poate DNA-ul se sesizeaza si chir va propune o evaluare a acestei averi si a modului in care a fost acumulata.

P.S. Mi-ar fi placut ca ANAF-ul sa faca astfel de evaluari, nu numai lui Adrian Nastase, ci tuturor acelora asupra carora exista banuiala ca s-au imbogatit fraudulos.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 9 Feb 2013, 12:53 PM
Mesaj #232


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



[quote name='Marduk' date='9 Feb 2013, 11:22 AM' post='745334']
Imi pare rau dar,din nou ,nu ai dreptate! Pentru ca ai inceput (foarte lent si dificil!) sa-mi devii simpatic,sa te lamuresc despre ce este vorba!Lui Adrian Nastase nu ii este teama ca ii vor fi inventariate toate bunurile! Nimeni nu ar puitea sa faca asta! Gestul lui are o singura explicatie logica si eficienta! La orice excutare silita,pana la concurenta unei sume mari de bani,bunurile sechestrate sunt MULT subevaluate! De exemplu ,un imobil vandut pe piata libera cu 1 milon de euro,este evaluat de catre executor la 3-400.000 de euro! Doar asta a urmarit el prin acceptarea platii catre Institutul de Constructii,nu altceva! Daca nu ar fi facut asta,el si liota lui de avocati ar fi dovedit o PROSTIE INCOMENSURABILA! In plus,are posibilitatea ca ,in coniventa cu partea vatamata,sa obtina discount substantial in cazul achitarii rapide a datoriei!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 Feb 2013, 01:39 PM
Mesaj #233


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



gigip nu incerca sa ma aburesti, oi avea tu experienta in chestii din astea, dar eu cred ca daca un evaluator are in fata un Aman, Luchian sau Grigorescu no sa le evalueze la 2, 3 lei pentru ca asa se intampla in astfel de cazuri. Eu continui sa cred ca nu i-a convenit o evaluare pentru ca ar fi intrat din nou in atentia presei iar dezvaluirile despre averea sa i-ar fi scazut din popularitate din aura de acuzat politic. Consider ca d.p.d.v etic, strategic, a comis o gresala, acceptand plata sumei respective a acceptat ca a fost implicat in afacerea respectiva si ca este vinovat. Nu cred ca vor intelege toti romanii gestul sau, dar oamenii din politica, diplomatie, justitiei etc. vor intelege perfect de ce a facut acest gest.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 9 Feb 2013, 02:17 PM
Mesaj #234


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



[quote name='Marduk' date='9 Feb 2013, 01:39 PM' post='745339']
Esti incurabil! Fara consimtamantul lui,nimeni din lumea asta nu ar intra in casa lui! Dosarul a fost judecat definitiv,niciun procuror ori executor judecatoresc nu mai poate intra in casa lui! SINGURELE bunuri si imobile care pot fi executate silit,sunt cele puse sub sechestru de catre procurori,nu altele! Sechestru,din cate stiu eu,nu s-a pus pe tablouri,conturi ori altele! Nu mai insista(conform prostului si jenantului tau obicei!) sa te bagi unde nu pricepi nimic! Daca eram in locul lui Nastase,imediat dupa ramanerea definitiva a sentintei (nu inainte!) ,as fi facut oferta de achitare voluntara a prejudiciului! A fost o masura logica si necesara ,din doua motive:a evitat un nou circ ocazionat de organizarea licitatiei pe bunurile sale si a inlaturat vinderea,mult sub pretul pietii,a bunurilor sechestrate! Te implor,nu mai posta tampenii precum cea de mai sus! Te compromiti definitiv si ramai penibil! Scrie despre albine(ori altceva la care te pricepi!),nu despre lucruri despre care nu ai habar!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 Feb 2013, 02:56 PM
Mesaj #235


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(gigip @ 9 Feb 2013, 02:17 PM) *
Esti incurabil! Fara consimtamantul lui,nimeni din lumea asta nu ar intra in casa lui!....Daca eram in locul lui Nastase,imediat dupa ramanerea definitiva a sentintei (nu inainte!) ,as fi facut oferta de achitare voluntara a prejudiciului!..

unsure.gif Mon general aici nu discutam despre procedura, despre ce se putea sau nu se putea face fara consimtamantul sau cu acordul lui Adrian Nastase, discutam despre cauzele care au dus la aceasta cerere din partea lui Adrian Nastase. Cum am spus eu nu ma pricep, dar asta nu inseamna ca nu am dreptul sa intreb ce a stat la baza deciziei sale, daca domnia ta crede altceva, este doar parerea dumitale, te deranjaza daca eu cred altceva? Dupa cum se vede lui Adrian Nastase nu i-a trecut prin cap sa faca acea oferta voluntara, de care vorbesti, la vremea respectiva, oare de ce nu a facut-o? doar este profesor in drept si cred ca le stie mai bine ca domnia ta. A facut-o taman in momentul in care s-a hotarat sechestrul si s-a facut vorbire de evaluare, pana atunci a stat ca porcu-n papusoi doar, doar, o scapa. E o tehnica folosita si de alti politicieni din Romania, care au probleme cu justitia, cea mai cunoscuta este metoda de plimbare a dosarului, de la Ana la Caiafa, folosita de domnul Dan Voiculescu zis si Felix.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 9 Feb 2013, 07:37 PM
Mesaj #236


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



[quote name='Marduk' date='9 Feb 2013, 02:56 PM' post='745342']
Offf,marduk! E asa de simplu de ce nu a facut-o! Daca o facea inainte de pronuntarea sentintei definitive ori inainte de exercitarea recursului,insemna ca recunoaste fapta imputata! Ca orice invinuit ori inculpat,a sperat pana in ultima clipa ca va fi achitat(inclusiv printr-un recurs in anulare )! Te implor nu mai posta de ce crezi tu ca CINEVA (oricine,Nastase,Basescu,eu ori altul!) a facut ce a facut,a spus ori nu a spus ceva!
E asa de simplu de ce a facut-o! Daca nu proceda asa ii vindeau la un pret de nimic bunurile sechestrate si ar fi fost expus scandalului in presa! In plus,poate negocia cu cei de la Institutul de Constructii acordarea unui discount substantial daca achita rapid banii(inclusiv sa plateasca o suma stabilita de comun acord cu partea vatamata,mult mai mica decat cea pronuntata in instanta)! Fiind un litigiu civil,partile pot dispune asupra modalitatilor de solutionare si a cuantumului despagubirilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Feb 2013, 10:33 AM
Mesaj #237


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(gigip @ 9 Feb 2013, 02:17 PM) *
....Daca eram in locul lui Nastase,imediat dupa ramanerea definitiva a sentintei (nu inainte!) ,as fi facut oferta de achitare voluntara a prejudiciului!...


QUOTE(gigip @ 9 Feb 2013, 07:37 PM) *
.... Daca o facea inainte de pronuntarea sentintei definitive ori inainte de exercitarea recursului,insemna ca recunoaste fapta imputata! Ca orice invinuit ori inculpat,a sperat pana in ultima clipa ca va fi achitat(inclusiv printr-un recurs in anulare )!...
.....Daca nu proceda asa ii vindeau la un pret de nimic bunurile sechestrate si ar fi fost expus scandalului in presa!


rofl.gif Mon general dumneata intelegi limba romana? citesti ceea ce scriu eu? de cate ori discut cu dumneata am senzatia ca scriu in limba turca, sau chiar nu poti sa scapi de preocuparea dumitale de baza, aceea de a denigra, a desconsidera, a duce in derizoriu orice discutie. Pentru o "personalitate" ca Adrian Nastase, profesor de drept, cat si pentru "sutul" Gogu din Cocarlati, acceptarea returnarii banilor sustrasi, in orice faza a acuzarii, a procesului, in timpul executarii sentintei, dupa eliberare, reprezinta recunoasterea faptei. Punct


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 10 Feb 2013, 06:29 PM
Mesaj #238


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



[quote name='Marduk' date='10 Feb 2013, 10:33 AM' post='745355']
Ramai liderul incontestabil al penibililor de la Han! Esti groaznic de incapatanat in a sustine niste tampenii! AN a fost OBLIGAT sa accepte plata voluntara a daunelor pentru ca ,altfel,ar fi platit dublul pagubei! Plata voluntara,pentru un om cu un miligram de minte,nu inseamna,niciodata,recunoasterea faptelor imputate!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Feb 2013, 08:06 PM
Mesaj #239


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(gigip @ 10 Feb 2013, 06:29 PM) *
... AN a fost OBLIGAT sa accepte plata voluntara a daunelor pentru ca ,altfel,ar fi platit dublul pagubei! Plata voluntara....nu inseamna,niciodata,recunoasterea faptelor imputate!

hh.gif Afirmatia asta trebuie sa ramana in arhivele hanului, este si va ramane un exemplu de incercare de manipulare, de incercare a inducerii opiniei ca un individ este nevinovat chiar si atunci cand este dispus sa plateasca paguba facuta. Raman totusi o multime de intrebari: de ce a platit A.N partea lui din paguba respectiva? pentru ca a fost obligat? pentru ca a vrut sa nu i se evalueze averea? cum poate un om nevinovat, doctor in drept, sa accepte plata unor daune care nu s-au produs din vina sa? cum isi permite un fost prim ministru, cu salariu de la bugetar, sa plateasca 760.000 de euro ca pe o banala amenda de circulatie? etc.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 11 Feb 2013, 10:49 AM
Mesaj #240


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Gigip, daca iti numesti interlocutorul "penibil" ori "handicapat" nu esti mai convingator, dimpotriva. In schimb, incalci (din nou!) Regulamentul Hanului si risti noi sanctiuni.

Sa nu zici ca nu ti-am spus.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 11 Feb 2013, 11:16 AM
Mesaj #241


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Din partea unui penibil:

" Judecătoria Sector 1 a īnregistrat pe 30 ianuarie (2013) o cerere a Inspectoratului de Stat īn Construcţii pentru īncuviinţarea executării silite a lui Adrian Năstase pentru prejudiciul din dosarul Trofeul Calităţii."

"Cererea de īncuviinţare a executării silite īnregistrate pe 30 ianuarie va fi judecată de Judecătoria Sector 1 pe vineri 1 februarie." (2013)

"avocaţii lui Adrian Năstase au declarat că este vorba de o procedură destul de complexă şi că cererea de īncuviinţare a executării silite nu īnseamnă că automat bunurile fostului premier vor fi executate silit pentru recuperarea pagubelor." (Gandul)

"Judecătoria Sector 1 a admis, vineri, cererea depusă pe 30 ianuarie de Inspectoratul de Stat īn Construcţii pentru īncuviinţarea executării silite a lui Adrian Năstase pentru prejudiciul din dosarul Trofeul Calităţii." (RTV)

"Urmează să vedem ce bunuri vor fi supuse executării şi īn ce măsură acestea vor fi susceptibile de a fi executate. Un executor judecătoresc inventariază bunurile urmăribile şi poate să īncheie actele de executare necesare care pot fi supuse contentaţiei la executare. Majoritatea bunurilor sunt comune cu doamna Năstase. Unele sunt personale ale doamnei Năstase primite moştenire, vom vedea īn ce măsură ele vor fi urmărite sau nu. Contestaţia va fi dispusă īn momentul īn care executorul face un proces verbal pe care mi-l comunică" (Av. Bolcaş) (RTV)

In penibilitatea mea trag concluzia ca domnul Adrian Nastase nu a dorit sa i se numere ouale, din ce motive, ramane sa aflam peste 50 de ani. Eu ca un penibil ce sunt, consider ca atata vreme cat un om se considera nevinovat, inchis din motive politice, trebuie sa lupte pana la capat pentru a demonstra ca este nevinovat. Se pare ca pentru domnul Adrian Nastase este mai importanta averea, stransa cu sudoarea fruntii de catre matusa Tamara, decat onoarea sa de om, profesor si politician. Indiferent de ce vor spune unii sau altii voi continua sa cred ca odata ce a acceptat sa plateasca partea sa din prejudiciul adus ISC, Adrian Nastase si-a recunoscut vinovatia si tot odata s-a asigurat ca nimeni nu-i va evalua averea, considerata conform constitutiei, LICITA.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 11 Feb 2013, 12:48 PM
Mesaj #242


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



[quote name='Marduk' date='11 Feb 2013, 11:16 AM' post='745378']

Absurduleeee! AN nu se poate opune executarii silite! Ar fi o fapta penala,de nerespectare a hotararii judecatoresti! Aici nu e vorba de RECUNOASTERE a faptei(tot timpul urmarii penale si al judecatii,AN,nu a recunoscut VREODATA ACUZATIILE CE I SE ADUC) ci doar de respectarea unei decizii judecatoresti! Insisti in tampenia asta a ta.Confunzi o procedura civila,de recuperare a unor pagube imputate de catre o instanta de judecata,cu recunoasterea unei fapte ori acuzatii! Recunoasterea se putea face NUMAI faza de urmarire penala ori de judecata,nu dupa ramanerea definitiva a sentintei! Am mai postat,AN avea doar doua posibilitati de actiune:1-sa accepte executarea silita asupra BUNURILOR SUPUSE SECHESTRULUI(conform PV intocmit in faza de urmarire penala de catre procurori!).In acest caz,total nefavorabil lui,s-ar fi declansat circul mediatic,ar fi urlat televiziunile si ziarele cu tot felul de afirmatii mincinoase ori idioate! In plus,prin subevaluarea bunurilor sechestrate(asa se procedeaza in toate cazurile,pentru recuperarea rapida a daunelor) ar fi pierdut multi bani! 2-prin acceptarea executarii voluntare,AN poate sa depuna ,in numerar,cuantumul pagubei stabilite,poate sa-si vanda el,la un pret bun ,actiuni,proprietati,etc!
PS:Pentru ca bati ,in continuu ,campiile inghetate ale patriei si nu intelegi nimic in domeniul in care nu te pricepi,chiar ma retrag din dialogul asta tembel si nu iti mai raspund nimic!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 11 Feb 2013, 12:59 PM
Mesaj #243


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 11 Feb 2013, 11:16 AM) *
In penibilitatea mea trag concluzia ca domnul Adrian Nastase nu a dorit sa i se numere ouale, din ce motive, ramane sa aflam peste 50 de ani. Eu ca un penibil ce sunt, consider ca atata vreme cat un om se considera nevinovat, inchis din motive politice, trebuie sa lupte pana la capat pentru a demonstra ca este nevinovat.

Sa lupte, cum? Daca exista o decizie judecatoreasca prin care este executat silit, ce ar trebui sa faca "pana la capat"? unsure.gif

Tu ce ai face daca ar exista o sentinta judecatoreasca executorie, daca te-ai considera nevinovat sau nedreptatit?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 11 Feb 2013, 01:54 PM
Mesaj #244


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(gigip @ 11 Feb 2013, 12:48 PM) *
.... AN nu se poate opune executarii silite! Aici nu e vorba de RECUNOASTERE a faptei(tot timpul urmarii penale si al judecatii,AN,nu a recunoscut VREODATA ACUZATIILE CE I SE ADUC) ci doar de respectarea unei decizii judecatoresti!..

"avocaţii lui Adrian Năstase au declarat că este vorba de o procedură destul de complexă şi că cererea de īncuviinţare a executării silite nu īnseamnă că automat bunurile fostului premier vor fi executate silit pentru recuperarea pagubelor."
"Contestaţia va fi dispusă īn momentul īn care executorul face un proces verbal pe care mi-l comunică" (Av. Bolcaş) (RTV)
Am sa fac copy-paste pana s-o desfiinta forumul, pe aceasta tema, ca sa intelegi ca nu eu fac afirmatiile respective eu doar observ ce spun altii, exprimandu-mi apoi parerea.

QUOTE(abis @ 11 Feb 2013, 12:59 PM) *
... Tu ce ai face daca ar exista o sentinta judecatoreasca executorie, daca te-ai considera nevinovat sau nedreptatit?

M-as supune sentintei dupa care daca sunt nevinovat as contesta in instanta asa cum sustin si avocatii. Eu plec de la premisa ca acest om, Adrian Nastase, este nevinovat, iar daca este asa nu are ce ascunde, trebuia sa fie martir pana la capat in acest dosar politic, altfel se umple de penibil, vorba unui cunoscut forumist. Faptul ca a cautat o intelegere cu ISC denota ca si-a recunoscut fapta si vrea sa returneze banii, asta cred eu, asta este parerea mea.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 11 Feb 2013, 03:25 PM
Mesaj #245


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(abis @ 11 Feb 2013, 12:59 PM) *
Sa lupte, cum? Daca exista o decizie judecatoreasca prin care este executat silit, ce ar trebui sa faca "pana la capat"? unsure.gif

Tu ce ai face daca ar exista o sentinta judecatoreasca executorie, daca te-ai considera nevinovat sau nedreptatit?

Abis,hai sa-l lasam in plata Domnului!Nu vrea sa inteleaga un lucru simplu! Sa nu se mai implice in domenii despre care nu are habar! Cred ca eu,care habar nu am de aeronautica spatiala,m-as descurca mai bine in domeniul asta ,decat el,in domeniul legislatiei procesual-civile ori penale!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pagini V  « < 5 6 7 8 9 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 27 April 2024 - 04:57 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman