HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

10 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Alegerile Parlamentare 2012, ce sanse ar avea un nou partid sau alianta sa castige alegerile?
gigip
mesaj 22 Sep 2011, 10:13 AM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



Detin informatii din surse semi oficiale! Pana nu sunt sigur,nu le postez! Wait pleasse!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Sep 2011, 01:44 PM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Cea mai importanta miscare pana in prezent este numirea lui Miron Mitrea ca sef de campanie. Desi multi l-au facut cu ou si cu otet, Mitrea este omul de care PSD are nevoie azi. Nu stiu cine l-a propus dar miscarea este buna.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 22 Sep 2011, 02:14 PM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



se inscrie si partidul lui dan diaconescu la locale? vom avea primari in direct la otv?


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 22 Sep 2011, 02:14 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
gigip
mesaj 22 Sep 2011, 02:22 PM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(turbo trabant @ 22 Sep 2011, 03:14 PM) *
se inscrie si partidul lui dan diaconescu la locale? vom avea primari in direct la otv?

Sigur,e obligat de legea partidelor! In mod sigur vor gasi destui candidati,unii care vor dezerta (primari pe functii!) din PSD,PNL,PDL ori PC.Toti cei care vor fi inlaturati de la candidatura(inclusiv Solomon de la Craiova) dar si multi din actualii consilieri,indeosebi din pedele(cum ar fi Talmaceanu) care nu vor mai fi inclusi pe listele pe care au fost alesi! S-a deschis perioada de transferuri interpartide,ca la fotbal(eu zic chiar mai rau),Vom avea parte de surprize,surprize....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 23 Sep 2011, 10:47 AM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Marduk @ 22 Sep 2011, 02:44 PM) *
Cea mai importanta miscare pana in prezent este numirea lui Miron Mitrea ca sef de campanie. Desi multi l-au facut cu ou si cu otet, Mitrea este omul de care PSD are nevoie azi. Nu stiu cine l-a propus dar miscarea este buna.

Ai auzit de unu' Ponta ? Presedintele partidului ?


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 23 Sep 2011, 10:57 AM
Mesaj #76


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Cine e Ponta?!

unsure.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 23 Sep 2011, 11:03 AM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(abis @ 23 Sep 2011, 11:57 AM) *
Cine e Ponta?!

unsure.gif

Dusmanul "Jupanului" tau ! tongue.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 23 Sep 2011, 11:04 AM
Mesaj #78


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Care jupan? Ce jupan?

Am jupan?

Are dusmani?

unsure.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 23 Sep 2011, 12:13 PM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(March @ 23 Sep 2011, 11:47 AM) *
Ai auzit de unu' Ponta ? Presedintele partidului ?

Nu stiu de ce nu pot sa cred ca Ponta l-a pus pe Mitrea seful campaniei pentru Bucuresti. In primul rand Mitrea este un baron PSD si inca unul cu probleme in justitie, mai putine ca altii, dar cu probleme. Mitrea are experienta dar nu este tanar e unul din vechea garda or Ponta vroia sa renunte la cei din vechea garda sau cel putin sa-i mute mai in spate, sa distanteze cat de cat partidul de cei cu probleme.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 23 Sep 2011, 12:17 PM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(gigip @ 22 Sep 2011, 02:22 PM) *
Sigur,e obligat de legea partidelor! In mod sigur vor gasi destui candidati,unii care vor dezerta (primari pe functii!) din PSD,PNL,PDL ori PC.Toti cei care vor fi inlaturati de la candidatura(inclusiv Solomon de la Craiova) dar si multi din actualii consilieri,indeosebi din pedele(cum ar fi Talmaceanu) care nu vor mai fi inclusi pe listele pe care au fost alesi! S-a deschis perioada de transferuri interpartide,ca la fotbal(eu zic chiar mai rau),Vom avea parte de surprize,surprize....

Il voi vota pe domnu' Dan diaconescu sa ne conduca orasul si comunele din jur.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 28 Sep 2011, 09:42 AM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Fratilor, mi-e teama de tradare. Voi sa spui ca nu poci accepta sa ma vaz iar in situatia de a alege dintre doua pe cea mai putin proasta. Mi-e teama ca "adunatura de idioti si sicofanti" nu este USL-ul ci Miscarea Populara. Nu stiu ce au in cap cei de la PDL cu aceasta miscare populara, dar daca PP-ul, PNG-ul, PRM-ul etc. vor adera la aceasta miscare, io cu cine mai votez? Exista partidul monarhist? USL-ul imi pare o uniune de oameni seriosi, hotarati, cu o platforma politica coerenta, fata de Miscarea Populara in componenta careia ar intra si partidele enumerate mai sus.

Acest topic a fost editat de Marduk: 28 Sep 2011, 09:43 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 28 Sep 2011, 10:00 AM
Mesaj #82


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



QUOTE(Marduk @ 28 Sep 2011, 10:42 AM) *
Fratilor, mi-e teama de tradare. Voi sa spui ca nu poci accepta sa ma vaz iar in situatia de a alege dintre doua pe cea mai putin proasta. Mi-e teama ca "adunatura de idioti si sicofanti" nu este USL-ul ci Miscarea Populara. Nu stiu ce au in cap cei de la PDL cu aceasta miscare populara, dar daca PP-ul, PNG-ul, PRM-ul etc. vor adera la aceasta miscare, io cu cine mai votez? Exista partidul monarhist? USL-ul imi pare o uniune de oameni seriosi, hotarati, cu o platforma politica coerenta, fata de Miscarea Populara in componenta careia ar intra si partidele enumerate mai sus.

bop.gif


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 28 Sep 2011, 10:02 AM
Mesaj #83


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



QUOTE(March @ 23 Sep 2011, 12:03 PM) *
Dusmanul "Jupanului" tau ! tongue.gif

roflmao.gif


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Sep 2011, 10:35 AM
Mesaj #84


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 28 Sep 2011, 10:42 AM) *
Nu stiu ce au in cap cei de la PDL cu aceasta miscare populara, dar daca PP-ul, PNG-ul, PRM-ul etc. vor adera la aceasta miscare, io cu cine mai votez?

Stai linistit ca nu o sa intre in MP partidele alea.

Dar asta nu o va face o solutie mai buna. O sa fie tot PDL plus 2-3 anonimi si gata. Deci aceeasi Marie cu alta palarie. O incercare de cosmetizare ca sa-i pacaleasca pe cei nemultumiti de PDL. Atat si nimic mai mult.



PS: Michelle, daca ai ceva de spus, spune; mesajele trebuie sa contina si cuvinte, nu doar zamabreti. Asa zice regulamentul.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 28 Sep 2011, 10:45 AM
Mesaj #85


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



@abis, nu ma teroriza, te rog! asa zice regulamentul rolleyes.gif Daca regulamentul zice asta,regulamentul e invechit si trebuie schimbat

ce naiba sa spun cind citesc aberatii , ambele postari sunt rizibile ca sa fiu mai explicita.I'm speechless!


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Sep 2011, 11:00 AM
Mesaj #86


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Asta e, trebuie sa il aplic si cand greseste unul, si cand greseste altul.

Daca il schimba Data'q, ne conformam noilor reguli, pana atunci astea sunt in vigoare.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 28 Sep 2011, 11:06 AM
Mesaj #87


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 28 Sep 2011, 11:35 AM) *
Stai linistit ca nu o sa intre in MP partidele alea. Dar asta nu o va face o solutie mai buna. O sa fie tot PDL plus 2-3 anonimi si gata.......

Gata? Pai daca aia se cer in Miscarea Populara, Miscarea ar trebui sa le dea un raspuns, nu? Or daca PP ajunge la 30% ce raspuns ar putea sa-i dea MP? Sunt cam multi nemultumiti, nehotarati, naivi etc. Sa presupunem ca PP strange ce-a mai mare parte a acestora, pentru ca nu pot sa cred ca nemultumitii si nehotaratii vor merge cu MP unde se gaseste si PDL, asta ar sfida logica, poate fi considerat PP marea surpriza a viitoarelor alegeri? Si-ar putea permite PDL-ul si USL-ul sa ignore acest partid?

QUOTE(Michelle @ 28 Sep 2011, 11:45 AM) *
ce naiba sa spun.........

sa comentezi, nu sa tragi concluzii pripite. dupa cum ai observat in comentariul meu sunt multe semne de intrebare.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Sep 2011, 11:27 AM
Mesaj #88


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 28 Sep 2011, 12:06 PM) *
Or daca PP ajunge la 30% ce raspuns ar putea sa-i dea MP?

Daca PP ajunge la 30% ce nevoie are sa se alieze cu cineva inainte de alegeri? Dar nu ajunge, stai linistit.

Discutia despre posibila intrare in MP a specimenelor de tipul asta a fost lansata la diversiune de Antene si e intretinuta de mistocari ca Berceanu, care nu are nicio putere de decizie. Dar nu se va intampla asta, garantat.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 28 Sep 2011, 12:00 PM
Mesaj #89


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(abis @ 28 Sep 2011, 12:27 PM) *
Discutia despre posibila intrare in MP a specimenelor de tipul asta a fost lansata la diversiune de Antene si e intretinuta de mistocari ca Berceanu, care nu are nicio putere de decizie. Dar nu se va intampla asta, garantat.

Antenele nu au nicio contributie aici! Gigi Becali si pedeleii au lansat ideia de uniune,in MP!.Daca vrei un sfat(pe gratis!)de la un om batran,nu paria ca PDL-ul nu se va uni cu DDD(si in reluare),cu Vadim si Gigi Becali! Sigur vei pierde! Daca nu pacalesc astfel de mascarici si bufoni,vor avea mari probleme de a intra in parlament!
PS:nu e vorba ca si daca se aliaza cu fanfaronii,rezultatul nu va fi mult diferit dar asa vor fi sigur in parlament!
Sa vezi lupta la baioneta intre mincinosii lui DDD,Gigi Becali ori Vadim si mincinosii,cu diploma universitara si doctorat in domeniu,din PDL,daca nu intra in MP(adica Mintim Prostii,ca asta va fi!). Oricum ,prosti de mintit au ramas foarte putini,spre deloc!
Abia astept confruntarile televizate,se va lasa cu sange pe pereti!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Sep 2011, 12:04 PM
Mesaj #90


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(gigip @ 28 Sep 2011, 01:00 PM) *
Daca vrei un sfat(pe gratis!)de la un om batran,nu paria ca PDL-ul nu se va uni cu DDD(si in reluare),cu Vadim si Gigi Becali! Sigur vei pierde!

Uite ca imi asum riscul. smile.gif

Daca PDL face o alianta preelectorala cu oricare dintre cele 3 partide (PRM, PP, PNG), de tipul USL, iti dau o bere. Daca nu face, imi dai tu mie.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 28 Sep 2011, 12:06 PM
Mesaj #91


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(gigip @ 28 Sep 2011, 01:00 PM) *
.... Oricum ,prosti de mintit au ramas foarte putini,spre deloc!...

Pe ce te bazezi? ai vazut ceva sondaje in acest sens?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 28 Sep 2011, 12:15 PM
Mesaj #92


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 28 Sep 2011, 12:27 PM) *
.... Dar nu ajunge, stai linistit..... Dar nu se va intampla asta, garantat.

hmm.gif Mie siguranta asta nu-mi prevesteste nimic bun, prea multa siguranta strica. Apropo de cei "prosti de mintit" de care tocmai a pomenit gigip, eu cred ca sunt foarte multi si mai cred ca batalia aici se va da. Sa vedem cine va castiga, cei care folosesc cuvinte de neanteles pentru aceasta categorie de alegatori sau cei care folosesc acelasi tip de limbaj cu al celor carora li se adreseaza? As vrea sa mai adaug in aceasta ecuatie si rolul ce l-ar putea avea recensamantul din acest an, este o variabila acolo de care se face tapaj si care ar putea sa coaguleze intr-o anumita zona, intr-un anumit partid care are afinitati cu PP.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 28 Sep 2011, 12:19 PM
Mesaj #93


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



miscarea popolara versus USL: un fel de cocalari versus ciorditori cu diploma.



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 28 Sep 2011, 01:30 PM
Mesaj #94


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(abis @ 28 Sep 2011, 01:04 PM) *
Uite ca imi asum riscul. smile.gif

Daca PDL face o alianta preelectorala cu oricare dintre cele 3 partide (PRM, PP, PNG), de tipul USL, iti dau o bere. Daca nu face, imi dai tu mie.

Eu dau o naveta! Uiti un lucru,nu Boc ori PDL-ul ,ca partid hotaraste ci Jupanul,ca sa citez un clasic in viata,march! Daca il intrebi pe Boc orice,privind evolutia partidului sau,cu cine se va alia,el nu stie pana nu primeste hotararea jupanului,printr-o scrisorica adusa de porumbita Nutika! El si cand il prinde burta cere voie sa mearga la buda! Daca nu primeste avizul,face pe el!
PS:Nu paria! Asteapta decizia unicului conducator al PDL-ului ,TB. Daca la noapte,presedintele TB viseaza ca va fi premierul presedintelui DDD(si in reluare),Boc cel" independent"va umple ecranele tv(scuze,un mic colt!) cu "hotararea lui" de a face o adevarata si senzationala alianta cu viitorul presedinte al tarii,DDD(si in reluare)!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Sep 2011, 01:37 PM
Mesaj #95


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(gigip @ 28 Sep 2011, 02:30 PM) *
Eu dau o naveta!

Gata, ne-am inteles. laugh.gif

QUOTE
Asteapta decizia unicului conducator al PDL-ului ,TB.

Este un argument in plus. De atatia ani consider ca am inceput sa stiu cam cum gandeste. Imi vine greu sa cred ca ma poate surprinde cu ceva. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 28 Sep 2011, 02:15 PM
Mesaj #96


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 28 Sep 2011, 02:37 PM) *
.... Imi vine greu sa cred ca ma poate surprinde cu ceva.

hmm.gif chiar asa? mai ai putintica rabdare moncher, eu zic ca nu si-a terminat surprinzatoarele resurse.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Sep 2011, 02:40 PM
Mesaj #97


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Hmmm...

Ba da. Basescu si-a cam terminat ideile, resursele, proiectele i-au intrat, cam toate, intr-un punct mort; este vizibil pe panta descendenta. Nu mai are ce iepuri sa scoata din palarie. A avut niste idei care, daca ar fi fost puse in practica, ar fi schimbat cu mult in bine fata Romaniei, insa a avut o opozitie crancena din partea celor pe care schimbarile i-ar fi afectat: si din opozitia politica, si din propriul partid. Singurul castig care ramane in urma lui este independenta justitiei, in rest toate au esuat: si reorganizarea teritoriala, si modificarea constitutiei, si uninominalul pur, si reducerea numarului de parlamentari, si parlamentul unicameral si multe altele pe care nu are rost sa le amintesc acum.

A inceput promitator, insa a sfarsit si el, invins nu de structuri cum a fost Constantinescu, ci de propriile neputinte, de aliatii conjuncturali, de propriul partid, de mass-media controlata de opozitie. Daca alternativa nu ar fi fost mult mai dezastruoasa, Basescu ar fi fost istorie in 2009. Atunci nu a castigat din cauza ca merita sa castige, ci din cauza ca ceilalti nu meritau sa-i ia locul.

Acum se va judeca intre PDL pe de-o parte si PSD cu catelusii pe de alta parte. Si cum memoria oamenilor este scurta, pentru cei mai multi nu va conta ca PSD, cat a fost la guvernare (si prin urmare asta va face si dupa ce va reveni) era la un pas de a institui o adevarata dictatura in Romania - numai un singur exemplu: daca Basescu pacatuieste in opinia unora injurand unii ziaristi, Nastase ii cumpara cu tot cu ziar, fie prin santaj, fie prin contracte de publicitate cu statul; daca in vremea lui Basescu numeri pe degetele de la o mana presa care ii este favorabila, pe vremea lui Nastase iti erau suficiente trei degete pentru a numara toate ziarele ostile PSD-ului.

Si, pe bune, cum ai putea convinge pe cineva ca Solomon sau Pinalti sunt mai "rai" decat Mazare sau Oprisan?

Inca nu am luat o decizie privitoare la ce voi face la alegerile viitoare. Este exclus sa dau un vot oricarei structuri politice din care face parte PSD, asta e clar. Pe de alta parte, daca PDL imi va propune in loc de Monica Macovei si Cristi Preda candidati gen Talpes sau, in alt registru, Teo Trandafir ori Prigoana, nu-mi vine sa ma deranjez pentru ei... As vota cu UDMR, chiar daca nu sunt ungur, pentru ca sunt cei mai seriosi, insa mi-e teama ca vor intra la guvernare cu PSD-ul. Asa ca sunt in dilema.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 28 Sep 2011, 03:16 PM
Mesaj #98


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(abis @ 28 Sep 2011, 03:40 PM) *
Asa ca sunt in dilema.

Voteaza cu DD. Ca e al poporului tongue.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Sep 2011, 03:22 PM
Mesaj #99


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Multumesc pentru sugestie, dar asta-i un motiv in plus sa votez impotriva lui. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 28 Sep 2011, 03:40 PM
Mesaj #100


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 28 Sep 2011, 03:40 PM) *
QUOTE
.... insa a sfarsit si el, invins nu de structuri cum a fost Constantinescu...

Da, acici se impune o mentiune, n-a fost invins, a fost asimilat de structuri sau a asimilat structurile, parerea mea.
QUOTE
..... Atunci nu a castigat din cauza ca merita sa castige, ci din cauza ca ceilalti nu meritau sa-i ia locul.

Parerea mea ca Basescu a mizat pe emotional inca de la primul mandat si chiar si acum la final este pregatit sa joace aceiasi carte. El sau cei din anturajul sau cunosc bine latura emotionala a romanilor.
QUOTE
...pe bune, cum ai putea convinge pe cineva ca Solomon sau Pinalti sunt mai "rai" decat Mazare sau Oprisan?

Eu nici nu as incerca, sunt la fel si unii si altii.
QUOTE
Inca nu am luat o decizie privitoare la ce voi face la alegerile viitoare.

Mai ai timp de gandire. Eu ma astept la surprize mari in aceste alegeri, e o tacere in cele doua tabere puternice PSD si PDL care prevesteste ceva. Astept sa fie numit seful campaniei PDL sa vedem cine va fi? va fi de talia lui Mitrea? orice caz greii s-au dat la fund de ceva timp, trebuie sa iasa ceva din tacerea asta, e ca si cum ai fi intr-o mlastina peste care pluteste un abur rarefiat, cu mirosuri si rabufnirii ici si colo, dar in care marii pradatori stau si asteapta o situatie excelenta pentru a ataca.
QUOTE
... As vota cu UDMR, chiar daca nu sunt ungur, pentru ca sunt cei mai seriosi..... Asa ca sunt in dilema.

rofl.gif Asta-i tare, UDMR este un "partid" etnic, cum sa voteze un roman cu un "partid" care mai nou vrea sa schimbe art. 1 din Constitutie, dar cred ca am gresit evaluarea, de fapt tu nu esti roman, te-as ruga sa-mi ierti adresarea la persoana, tu esti european, asta iti doresti si ai ajuns sa crezi ca UDMR prin seriozitatea sa iti va indeplinii acest deziderat. Succes.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 28 Sep 2011, 03:46 PM
Mesaj #101


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Marduk @ 28 Sep 2011, 04:40 PM) *
Da, acici se impune o mentiune, n-a fost invins, a fost asimilat de structuri sau a asimilat structurile, parerea mea.

Bravos Bibicule ! Mi-ai luat-o inainte ! thumb_yello.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Sep 2011, 04:38 PM
Mesaj #102


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 28 Sep 2011, 04:40 PM) *
de fapt tu nu esti roman, te-as ruga sa-mi ierti adresarea la persoana, tu esti european, asta iti doresti

Se spune ca Mitterand ar fi spus odata: inainte de a fi francez sunt european

Daca o fi asa sau nu, nu stiu. Stiu ca, din intamplare, sunt roman; inainte de a fi roman, sunt european. Si inainte de a fi european, sunt o fiinta umana de pe planeta Terra.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 28 Sep 2011, 04:52 PM
Mesaj #103


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 28 Sep 2011, 05:38 PM) *
.... sunt o fiinta umana de pe planeta Terra.

Crezi ca ai vreun avantaj din faptul ca tu te consideri asa? S-ar putea ca ungurii pe care ai vrea sa-i votezi sa nu te considere o fiinta umana ci doar un nespalat de roman. ce zici de asta? Sa nu-mi spui ca este problema lor. Dar sa revenim la alegeri, sa presupunem ca nu UDMR-ul va atrage cei mai multi alegatori ci PMT (parca asa ii zice) a lui Tokes, cum vezi colaborarea dintre PMT si PDL, MP sau PP?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 28 Sep 2011, 04:53 PM
Mesaj #104


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(abis @ 28 Sep 2011, 05:38 PM) *
Se spune ca Mitterand ar fi spus odata: inainte de a fi francez sunt european

Era socialist internationalist !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Sep 2011, 04:58 PM
Mesaj #105


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 28 Sep 2011, 05:52 PM) *
Crezi ca ai vreun avantaj din faptul ca tu te consideri asa?

Atunci cand crezi un lucru, nu il crezi pentru avantaje smile.gif

Nu, nu am niciun avantaj din asta, asa cum n-as avea niciunul nici daca as crede altfel.
QUOTE
S-ar putea ca ungurii pe care ai vrea sa-i votezi sa nu te considere o fiinta umana ci doar un nespalat de roman. ce zici de asta?

E problema lor. smile.gif

S-ar putea orice in lumea asta...

QUOTE
sa presupunem ca nu UDMR-ul va atrage cei mai multi alegatori ci PMT (parca asa ii zice) a lui Tokes, cum vezi colaborarea dintre PMT si PDL, MP sau PP?

In niciun fel. Daca partidul lui Tokes atrage destule voturi, UDMR ramane in afara parlamentului. Si ei, si Tokes.


March, si care este problema? Eu sunt internationalist de dreapta tongue.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

10 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 12:29 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman