HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Implicarea Romaniei In Libia
Michelle
mesaj 23 Mar 2011, 01:59 PM
Mesaj #36


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Eu am auzit asa printre picaturi discursul lui Base de acum citeva zile...chiar asta a mentionat, ca nu ne bagam pina nu este o decizie NATO in acest sens.

Intr-un cuvant suntem sub tutela lor, actionam daca ne-o cer,daca nu, stam cuminti in banca noastra...chiar o sa caut discursul integral ca sa te ajut sa scapi de obsesie DQ


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 23 Mar 2011, 02:04 PM
Mesaj #37


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(Don Quijote @ 23 Mar 2011, 11:55 AM) *
E o decizie dictata de interesele altora.



Sa zicem ca e asa. Bun. Tot nu vad problema atata timp cat facem parte dintr-o alianta, trebuie sa ne supunem majoritatii.

N-am urmarit evenimentele, dar banuiesc ca Base si-a declarat pozitia de neutralitate acum cateva zile, conform convingerilor lui, dupa care a dat curs convocarii Nato. Poate ca base trebuia sa nu-si dea cu parerea inainte sa se consulte cu Nato-istii, asta nu mai stiu. Bai, sincer, nu ma pricep la politica externa si la ce tre sa ciripeasca presedintele, dar pot sa judec si io singura cu capu' meu ca atata timp cat facem parte din alianta Nato e firesc sa sprijinim trendul majoritar.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 23 Mar 2011, 02:08 PM
Mesaj #38


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



http://www.b1.ro/stiri/politica/basescu-de...-nato-1743.html


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 23 Mar 2011, 02:08 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Yvonne
mesaj 23 Mar 2011, 02:10 PM
Mesaj #39


Eternul Visator
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.405
Inscris: 5 November 03
Din: arad
Forumist Nr.: 1.137



QUOTE(Michelle @ 23 Mar 2011, 03:59 PM) *
sa te ajut sa scapi de obsesie DQ



Nu e obsesie.
Pur si simplu nu santem o natiune pregatita fizic, psihic si moral sa ne implicam in asa ceva. In ultimii ani singura noastra armata a fost cea de mercenari din Afganistan.


--------------------
unu si cu unu fac 2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 23 Mar 2011, 02:18 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Don Quijote @ 23 Mar 2011, 03:10 PM) *
Nu e obsesie.
Pur si simplu nu santem o natiune pregatita fizic, psihic si moral

de parca am fost vreodata pregatiti pentru ceva.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 23 Mar 2011, 02:24 PM
Mesaj #41


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



pai nu suntem o natiune pregatita de nici un fel! rofl.gif si nici n-o sa fim curand. Asta nu e un motiv sa ne sustragem obligatiilor din alianta. wink.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 23 Mar 2011, 02:42 PM
Mesaj #42





Guests






DQ - nici UK, ca si natiune, nu e pregatita psihic si moral sa faca fata razboaielor de nici un fel. Armata au ei ceva-ceva, ca nu prea se mai vorbeste de flota lor aia cu care-au cucerit lumea, deci nu stiu cat de tari sunt in brand la capitolul forta. Dar ca natiune tot nepregatiti sunt. Si prim ministrul d-aci tot asa a zis acu o saptamana-doua: ca nu se baga la treaba cu Libia. A venit NATO si-a dat peste nas la toti, s-au schimbat si parerile guvernantilor d-aci si acum ori au deja trupe acolo ori le pregatesc de trimis.

Chestia cu NATO e urmatoarea: nu prea se baga ei unde nu le fierbe oala, deci teoretic nu-s motive de ingrijorare. Dar cand s-au bagat, orice tara din alianta tre sa sara, altfel e baja la curul lor! Si tocmai pentru ca Romania e atat de mica si amarata in materie de armata, e bine sa ii cante in struna lu' tata NATO, nu de alta, da' doamne fereste sa avem noi nevoie de ceva ajutor! Ne place sa stim ca restul tarilor ne-ar sari in ajutor la nevoie, nu?

Vorba cuiva de p-aci: pana gatesc fregata de trimis poate se termina rezbelul, da' macar Base n-o zis nu lu' tata NATO laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 23 Mar 2011, 03:01 PM
Mesaj #43


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



chestia e ca indif cine a zis, si orice parere a emis despre distractia din Libia... in cazul Nato, sau al vreunei decizii Nato primeaza contractele si intelegerile facute acolo

americanii s-au straduit din rasputeri sa treaca partea de comanda operationala la Nato.. in felul asta fiecare are % lui de implicare si gata...
ca le convine sau nu participa si turcii si italienii si romanii.. ba chiar si nemtii

iar disensiunile de genul Franta e condusa de noul Napoleon ungur ... raman problema fonfaitilor


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 23 Mar 2011, 03:05 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



s-a rezolvat problema cu implicarea romaniei in lipia.

http://www.timesnewroman.ro/politic/4187-f...iratii-somalezi


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 23 Mar 2011, 03:14 PM
Mesaj #45


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



rofl.gif rofl.gif rofl.gif

QUOTE
În timp ce se deplasa spre Libia, fregata Regele Ferdinand a avut ghinionul să dea peste un grup de piraţi somalezi înarmaţi cu praştii.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 23 Mar 2011, 03:35 PM
Mesaj #46


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Felina @ 23 Mar 2011, 01:49 PM) *
Cucule, nu carcoti ca o faci dejaba.


Bre, nu carcotesc, da' sa zica cu gura lor "noi vrem betrol", nu sa ma abureasca pe mine cu moralitate si prostii de-astea. Nu mi s -a raspuns la intrebarea: Cine dracu, capitalist fiind, sparge cateva sute de milioane de dolari doar pt a se da moral?


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 23 Mar 2011, 03:39 PM
Mesaj #47


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(Cucu Mucu @ 23 Mar 2011, 01:35 PM) *
Bre, nu carcotesc, da' sa zica cu gura lor "noi vrem betrol", nu sa ma abureasca pe mine cu moralitate si prostii de-astea.


adevarurili cele mai adevarate nu se rostesc in cuvinte. The Dude poa sa te lamureasca mai bine, cred io, la el am mai intalnit ideea asta.

QUOTE
Nu mi s -a raspuns la intrebarea: Cine dracu, capitalist fiind, sparge cateva sute de milioane de dolari doar pt a se da moral?



hai ca-tz raspund io: nimeni smile.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 23 Mar 2011, 03:48 PM
Mesaj #48


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Cucu Mucu @ 23 Mar 2011, 03:35 PM) *
Nu mi s -a raspuns la intrebarea: Cine dracu, capitalist fiind, sparge cateva sute de milioane de dolari doar pt a se da moral?

Bill Gates, Warren Buffet si altii.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 23 Mar 2011, 04:11 PM
Mesaj #49


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(abis @ 23 Mar 2011, 01:48 PM) *
Bill Gates, Warren Buffet si altii.



Abis, oamenii astia au facut acte de caritate doar ca sa se dea morali smile.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 23 Mar 2011, 04:41 PM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Cucu Mucu @ 23 Mar 2011, 04:35 PM) *
Bre, nu carcotesc, da' sa zica cu gura lor "noi vrem betrol", nu sa ma abureasca pe mine cu moralitate si prostii de-astea. Nu mi s -a raspuns la intrebarea: Cine dracu, capitalist fiind, sparge cateva sute de milioane de dolari doar pt a se da moral?

hai bre cucule, nu te mai da moral: masina ta merge cu printipiuri sau cu betrol?

poti sa protestezi lasand masina pe dreapta ?


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 23 Mar 2011, 05:05 PM
Mesaj #51


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(turbo trabant @ 23 Mar 2011, 04:41 PM) *
hai bre cucule, nu te mai da moral: masina ta merge cu printipiuri sau cu betrol?

poti sa protestezi lasand masina pe dreapta ?


Nu ma dau moral, da' cand ma duc la unul sa ii sparg nasul sa ii iau petrolul nu il trombonesc ca eu de fapt ma duc sa ii eliberez saracul sange captiv in nas.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 23 Mar 2011, 05:06 PM
Mesaj #52


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Felina @ 23 Mar 2011, 04:11 PM) *
Abis, oamenii astia au facut acte de caritate doar ca sa se dea morali smile.gif

Da, ca in realitate sunt niste rechini capitalisti, nu? laugh.gif

M-am prins cam greu...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 23 Mar 2011, 05:09 PM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Cucu Mucu @ 23 Mar 2011, 06:05 PM) *
Nu ma dau moral, da' cand ma duc la unul sa ii sparg nasul sa ii iau petrolul nu il trombonesc ca eu de fapt ma duc sa ii eliberez saracul sange captiv in nas.

si crezi ca daca iei in continuare betrolul de la alde gadaffy te simti mai moral si mai uscat? masina iti baga suta mai repede pe ulei de macelar sau consuma mai putin?

judecand stramb si stand drept baetii l-au avertizat cu varf si indesat ca o bateste daca nu ia o atitudine civica. daca nu interveneau, se faceau de ras cu amenintarile goale.



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
goguta
mesaj 23 Mar 2011, 05:59 PM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.116
Inscris: 24 December 08
Forumist Nr.: 12.676



scurt rezumat din ceea ce am inteles eu in ultimele zile:

Sarkozy (mare prieten cu Ghadafi pana ieri), impreuna cu alte guverne interesate in mod direct de petrolul libian au dorit inlaturarea/lichidarea lui Ghadafi...in paranteza, Sarkozy a fost sprijinit in demersul sau si de Liga Araba care doreste "eliberarea poporului libian" ... dupa mari presiunui, Sarkozy si ceilalti nu au putut sa obtina in cadrul ONU decat ceea ce era legitim, adica incercarea de a stopa violentele asupra populatiei civile, prin introducerea interdictiei aeriene asupra Libiei (care e relatia de cauza-efect intre cele doua chestii, habar n-am)...si atat, nu s-a aprobat nimic in ceea ce priveste bombardamente and shit ... si oricum, eu unul nu am vazut populatia aia civila care a iesit in strada si a fost atacata de trupele lui Ghadafi, dar mergem pe principiul ca un dictator in minus nu strica nimanui.

au introdus 'interdictia aeriana', apoi au inceput sa dea cu bombardeaua, asta stiu cel mai bine, suparand in final si Liga Araba care nu pricepe ce se-ntampla (Moussa (Liga Araba) critica atacurile coalitiei si sustine ca reprezentantii organizatiei se vor reuni la Cairo pentru a discuta situatia Libiei - International - HotNews.ro ) ... apoi au intrat intr-o mare dilema: cine sunt, bre, civilii pe care trebuie sa-i protejam ?... opozitia regimului de la Tripoli, adica trupele paramilitare, inarmate, fundamentalist musulmane, cu care Ghadafi se tot lupta de ceva timp sunt civili sau nu ? ... astia nu cumva ameninta si ei populatia civila?

nu exista niciun plan al operatiunilor militare si nici pt. perioada post razboi ... doar nu credeti placa cu democratia and shit ... libienii, ca in multe alte tari arabe sunt impartiti in triburi, in grupari socio-religioase etc, au cu totul si cu totul alta mentalitate si alte reflexe sociale decat europenii etc ... apropo, exista vreun stat arab democratic?

intre timp, americanii s-au retras din operatiune, dupa ce au pus umarul la inceput asa, doar ca sa dea o oarecare credibilitate taraseniei.

pentru rezumatul in imagini, va lamureste pe scurt Esca :
Razboiul din Libia, aproape de un esec monumental www.stirileprotv.ro


--------------------
Analiza stiri
"Stiu ca sunt prost. Dar cand ma uit in jur, prind curaj"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 23 Mar 2011, 06:09 PM
Mesaj #55


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Da, întrebarea e ce puteam face noi? Să zicem nu? Care erau consecinţele? Vorba cuiva de aici, suntem prea mici în jocul ăsta, nu cred că avem un cuvânt de spus.

Aşa, am trimis o rablă, probabil că mai mult formal...


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 23 Mar 2011, 06:27 PM
Mesaj #56


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Pentru orice protest exista o pancarta. Cea mai buna e cu "AJUNGE !!"

Poti s-o pui în beci, în pod, etc pâna la urmatoarea demonstratie, e toujours up to date biggrin.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rovaniemi
mesaj 23 Mar 2011, 07:22 PM
Mesaj #57


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565



QUOTE(nefertiti @ 23 Mar 2011, 06:09 PM) *
Da, întrebarea e ce puteam face noi? Să zicem nu? Care erau consecinţele? Vorba cuiva de aici, suntem prea mici în jocul ăsta, nu cred că avem un cuvânt de spus.

Aşa, am trimis o rablă, probabil că mai mult formal...


Rablă, rablă, dar şi dac-o scufunzi unde trebe ... sper că n-ai uitat cazul epavei Rostock din Deltă ... thumb_yello.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 23 Mar 2011, 07:25 PM
Mesaj #58


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE(nefertiti @ 23 Mar 2011, 08:09 PM) *
Aşa, am trimis o rablă, probabil că mai mult formal...

si daca te gandesti ca rabla ceea ... e cea mai tare chestie pe care o avem in functie...
iti dai seama ca suntem super implicati!


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Damnatius
mesaj 23 Mar 2011, 08:29 PM
Mesaj #59


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 635
Inscris: 3 August 03
Din: Bucuresti / Ramnicu Valcea
Forumist Nr.: 537



QUOTE
Aşa, am trimis o rablă, probabil că mai mult formal...


O fregata, mai veche sau mai noua, este totusi o nava de razboi si poate opri orice nava civila. Asta-i si scopul, ca doar nu se asteapta cineva sa trimita alt stat armament Libiei la bordul unui distrugator.

Povestea cu petrolul mi se pare discutabila. Cei care beneficiaza cel mai mult de petrolul libian (italienii adica) au fost printre cei impotriva interventiei, tocmai fiindca interventia ingreuneaza, nu inlesneste accesul la resursa.

La fel si faptul ca peste 30 de zile, cand ajunge fregata, o sa fie terminat razboiul. La fel s-a zis si in Irak, ca ii fac americanii parf in cateva saptamani. Si chiar asa a si fost cu fortele lui Sadam, dar tot nu s-a terminat razboiul nici acum.

Au zis cativa ca de ce nu a fost mai transant Basescu la inceput. Pai ati uitat un lucru pe care l-a spus: sa se intervina doar cu mandat ONU si cu cooperarea tarilor arabe si africane. Care tari arabe si-au dat acceptul la inceput, ca apoi sa o dea la intors. Exact complicatiile de care se temea Basescu au inceput deja sa se manifeste. Deja au inceput sa declare ca intervientia a depasit cadrul mandatului ONU, desi era clar pentru toata lumea ca "no-fly zone" presupune bombardamente ale apararii anti-aeriene. Deci si posibile victime colaterale, mai ales ca e stiut obiceiul "marilor" lideri arabi de a detasa civilii in jurul obiectivelor militare, ca scut uman.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rovaniemi
mesaj 23 Mar 2011, 09:08 PM
Mesaj #60


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565



QUOTE(Damnatius @ 23 Mar 2011, 08:29 PM) *
Deja au inceput sa declare ca intervientia a depasit cadrul mandatului ONU, desi era clar pentru toata lumea ca "no-fly zone" presupune bombardamente ale apararii anti-aeriene.


Cum adică? Coaliţia sub egida ONU trebuia să bombardeze antiaeriana libiană? ca să ce? ca s-o împiedice pe aceasta să tragă în propriile avioane (libiene) şi să le doboare? Nu mi-e deloc calră teza pe care o susţii aici.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 23 Mar 2011, 10:08 PM
Mesaj #61


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



cred ca a vrut sa spuna airoporti de pe care decoleste avionili...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Damnatius
mesaj 23 Mar 2011, 10:14 PM
Mesaj #62


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 635
Inscris: 3 August 03
Din: Bucuresti / Ramnicu Valcea
Forumist Nr.: 537



QUOTE
Cum adică? Coaliţia sub egida ONU trebuia să bombardeze antiaeriana libiană? ca să ce? ca s-o împiedice pe aceasta să tragă în propriile avioane (libiene) şi să le doboare? Nu mi-e deloc calră teza pe care o susţii aici.


blink.gif Cum adica de ce? Ca sa o impiedice sa traga in avioanele coalitiei, alea cu care se incearca impunerea interdictiei. Plus ca rezolutia mai premitea si atacul convoaielor de blindate, centre de comunicatii militare, etc. In mare, orice in afara de invazia militara.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rovaniemi
mesaj 23 Mar 2011, 10:34 PM
Mesaj #63


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565



QUOTE(Damnatius @ 23 Mar 2011, 10:14 PM) *
blink.gif Cum adica de ce? Ca sa o impiedice sa traga in avioanele coalitiei, alea cu care se incearca impunerea interdictiei. Plus ca rezolutia mai premitea si atacul convoaielor de blindate, centre de comunicatii militare, etc. In mare, orice in afara de invazia militara.


Hmmm ... avioane ale coaliţiei în spaţiul aerian libian?? Aşa se impune o no-fly-zone? Hmmm ...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Damnatius
mesaj 23 Mar 2011, 11:15 PM
Mesaj #64


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 635
Inscris: 3 August 03
Din: Bucuresti / Ramnicu Valcea
Forumist Nr.: 537



Pai tu cum credeai ca se impune?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 24 Mar 2011, 03:52 AM
Mesaj #65





Guests






Verificand stirile de ultima ora de pe net, eu una am ajuns la concluzia ca marile puteri ale lumii, statele dezvoltate, etc - adica sefii aia mari - sunt cam nehotarati saracii si se tot intrunesc sa ia decizii, decizii care nu sunt luate din cauza ca nu se inteleg astia la metodele ce trebe folosite sa-l linisteasca pe dictatorul libian. Deci vorba romanului, aia cu nebunul, piatra si zece intelepti ce se chinuie s-o scoata e cat se poate de adevarata in cazul asta. Pana se hotaraste NATO sa fie capul operatiunii, pana se pun arabii, turcii si europenii de acord cu ce trebuie facut, pana ajunge fregata in apele libiene - noah, pana atunci cred ca se injumatateste populatia tarii respective la cat se impusca prostii intre ei!

E interesant de urmarit cand si la ce concluzie ajung mai-marii lumii... Si cand ajunge fregata in apele libiene laugh.gif (banuiesc ca faza cu piratii somalezi e o gluma, ca ar fi prea dureros si rusinos sa fie adevarata...)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 24 Mar 2011, 07:18 AM
Mesaj #66


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



pai da.. .ca in mod normal se aduna, se gandesc, se razgandesc... se mai coesc putin... ai apoi se apuca incetisor de treaba...
acuma i-a grabit bezmeticul de francez pe toti, si a iesit o varza... mai ales ca nu e clar cine ce mama naibii vrea de la trozneala cu Libia

in egala masura... o suma de sefi de stat... se vad pusi in situatia de a lua decizii impotriva intereselor lor, si de acolo si toata taraganarea

in plus, sunt din ce in ce mai multe voci care spun ca toata agitatia pentru libertate din lumea araba e praf in ochi, ca sa ii puna pe astialalti sa intervina, si sa creasca si mai mult negativismul arab la lumea vestului



--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yvonne
mesaj 24 Mar 2011, 08:10 AM
Mesaj #67


Eternul Visator
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.405
Inscris: 5 November 03
Din: arad
Forumist Nr.: 1.137



Aseara cand ne-au aratat si noua barcuta la tv aveam impresia ca pe toti ii ia rasul. Mai ales cand s-au laudat cu tunul care poate sa si traga. Noi chiar am luat in serios la momentul respectiv problema dezarmarii. Noi ne predam din prima.


--------------------
unu si cu unu fac 2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 24 Mar 2011, 11:17 AM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



fiti mandri ca participati la embarghou cu nava amiral a flotei romanesti. alternativa era sa participati cu crucisatorul "vaporasul de pe herastrau".

precis se implica in cazul asta si domn premar oprescu sa faca o magistrala albastra suspendata sa poata crucisatorul sa ajunga si el intreg in marea neagra taman la timp.




--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 24 Mar 2011, 02:11 PM
Mesaj #69


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



bah... are tun? are!


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 24 Mar 2011, 02:29 PM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



pe de alta parte nimeni nu s-a gandit la urmatoarul scenariu: daca pleaca flota romana (1 bucata nava) inspre libia, cine mai apara marea neagra? caci pana si bulgarii si-au trimis flota (1 bucata nava second hand) inspre libia.

flancul estic al aliantei natio ramane brusc descoperit si sunt o gramada de invadatori ce pohtesc la economiile celor 2 tari.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 07:44 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman