HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

12 Pagini V  « < 8 9 10 11 12 >  
Reply to this topicStart new topic
> Schimbari In Lumea Araba
Marduk
mesaj 29 Aug 2013, 08:21 PM
Mesaj #316


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 29 Aug 2013, 01:24 PM) *
QUOTE
... nu mai pot sta cu mainile in san...Assad a depasit (de multa vreme) orice limita rezonabila

Cine nu mai pot sta cu mainile in san? democratiile occidentale? americanii? NATO? cine le da dreptul sa fie jandarmi mondiali? Faptul ca au castigat WW2? charta ONU? Ai dreptate, Al Assad a depasit orice limita. dar iti atrag atentia ca Al Assad in afar de un guvern legal, apara o etnie care cu siguranta va fi macelarita in cazul in care insurgentii vor castiga puterea. Al Assad si alawitii incearca sa obtina un teritoriu in care sa se retraga in siguranta si pe care sa-l poata controla.
QUOTE
... Rusii nu vor fi niciodata de acord - si nici nu trebuie sa se tina seama de ce vor rusii...

Asta este una din marile greseli ale occidentului, care crede ca poate face ce doreste pe acest pamant, fara sa tina cont de nimeni si de nimic. Napoleon a facut la fel, Hitler i-a urmat, americanii n-au invatat nimic de la modul in care Stalin, rusii privesc lumea si cum cred ei ca pot influenta aceasta lume. Pe de alta parte USA ar trebui sa ia in considerare faptul ca BRICS reprezinta o forta de care vor trebui sa tina cont in viitor, or ei nu fac altceva decat sa-i zgandare pe rusi, acuzandu-i ca au aceiasi mentalitate ca in razboiul rece.
QUOTE
O coalitie araba nu inseamna tot interventie militara straina?

Avand in vedere istoria arabilor, limba lor, cultura etc. eu cred ca o interventie militara araba ar fi de dorit, ar fi un conflict local, tratat ca atare si rezolvat ca atare.
QUOTE
Pentru ca nu au forta militara necesara, de-aia.

Moncher, Arabia Saudita, Qatarul, Emiratele au forta militara de al pune la punct pe Al Assad, doar ca motivul ar fi repede schimbat in unul religios ce ar presupune un conflict deschis intre sunniti si siiti mai exact intre Iran si Arabia Saudita si aliatii sai.
QUOTE
....rebelii nu par sa aiba comportamente cu mult diferite fata de cei pe care ii considera adversari

Problema este ca Al Assad asa cum este el, este un lider cat de cat modern, studiat, Siria nu era un stat dominat de religie. In cazul in care rebelii sirieni vor castiga, Turcia se va vedea cuprinsa de radicalismul religios, daca alaturam aversiunea istorica a arabilor fata de turci avem un motiv in plus sa "gandim" ruseste. Mai cred ca Arabia Saudita joaca o carte care s-ar putea sa-i fie fatala. Cui bono?



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 29 Aug 2013, 08:41 PM
Mesaj #317


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Discutia a luat o turnura complet neserioasa. Nu puteti sa dati nici macar copy+paste pe declaratiile oficialilor americani, rusi, iranieni etc.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 29 Aug 2013, 08:45 PM
Mesaj #318


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



O schimbare de regim in Siria este de dorit cat mai urgent, dar PE CALE PASNICA, EXCLUSIV PRIN INTERMEDIUL NEGOCIERILOR.Front unit al crestinilor impotriva a ceea ce ei numesc interventie catastrofala in Orientul Mijlociu: http://www.agerpres.ro/media/index.php/int...-Siria-AFP.html



Acest topic a fost editat de andra_v: 29 Aug 2013, 08:47 PM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 29 Aug 2013, 08:45 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
andra_v
mesaj 29 Aug 2013, 08:50 PM
Mesaj #319


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



O scurgere de informatii de ultima ora. Arabia Saudita era sa-i vanda Europa lui Putin in schimbul retragerii sprijinului Rusiei pentru regimul Al Assad.
http://www.ziuaveche.ro/international/geop...tin-187097.html



--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 30 Aug 2013, 08:25 AM
Mesaj #320


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(andra_v @ 29 Aug 2013, 09:41 PM) *
Discutia a luat o turnura complet neserioasa....

In ce sens?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 30 Aug 2013, 11:21 AM
Mesaj #321


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 29 Aug 2013, 09:21 PM) *
Cine nu mai pot sta cu mainile in san? democratiile occidentale? americanii? NATO?

Toata lumea a declarat, de multa vreme, ca folosirea armelor chimice este inacceptabila. Si ca asta va atrage sanctiuni inclusiv militare

QUOTE
Asta este una din marile greseli ale occidentului, care crede ca poate face ce doreste pe acest pamant, fara sa tina cont de nimeni si de nimic

Dimpotriva, ar fi o greseala sa tina seama de pretentiile rusilor. Poate Assad sa masacreze toata populatia Siriei, ei nu vor fi de acord cu lovituri militare impotriva lui

QUOTE
Arabia Saudita, Qatarul, Emiratele au forta militara de al pune la punct pe Al Assad

De unde stii tu asta asa de bine?

QUOTE
Al Assad asa cum este el, este un lider cat de cat modern, studiat

Un lider modern care isi masacreaza poporul.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 30 Aug 2013, 01:20 PM
Mesaj #322


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Assad trebuie pus la zid, atât, si gata.

O fi el studiat, si el se caca pe el daca vede un Klashnikov în fata.

Acest topic a fost editat de Cla: 30 Aug 2013, 01:23 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 30 Aug 2013, 01:53 PM
Mesaj #323


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 30 Aug 2013, 12:21 PM) *
QUOTE
Toata lumea a declarat, de multa vreme, ca folosirea armelor chimice este inacceptabila. Si ca asta va atrage sanctiuni inclusiv militare

Gazele lacrimogene sunt arme chimice? Toate tarile detin arme chimice nu spun ca Al Assad a procedat corect, nu sunt de acord cu folosirea gazelor chimice sub nicio forma, nici pentru imprastierea activistilor anti globalizare, nici pentru uciderea insurgentilor sirieni, condamn uciderea victimelor colaterale, copii, femei, batrani a caror unica vina este ca se gasesc in zona respectiva. Dar sa nu fim ipocriti, acest conflict se poate rezolva pe cale pasnica, nu exacerba printr-o interventie occidentala.
QUOTE
Dimpotriva, ar fi o greseala sa tina seama de pretentiile rusilor.

De ce, rusii sunt de pe alta planeta? sunt invadatori de pe luna? din contra eu cred ca rusii trebuie implicati mai mult, fortati sa recunoasca ca trebuie sa intervina pentru a rezolva problema guvernarii lui Al Assad.
QUOTE
....ei nu vor fi de acord cu lovituri militare impotriva lui

Nu cred, rusii au interese in Siria, eu zic ca ei evalueaza interesele lor cata vreme presa din lumea intreaga nu le sare in cap, dar presa nu zice nimic, nici despre rusi nici despre chinezi, e focusata doar pe un conflict militar, pe interventia americanilor, pe un nou episod de razboi ce poate fi vizionat in lumea intreaga la tembelizor.
QUOTE
De unde stii tu asta asa de bine?

De aici de aici si de aici
QUOTE
Un lider modern care isi masacreaza poporul.

Al Assad este liderul alawitilor, daca este cum cred eu si anume ca majoritatea insurgentilor sunt sunniti, atunci ar trebui sa vedem pe cine masacreaza Al assad? ca presedinte al Siriei, da, masacreaza poporul sirian, ca lider al unei etnii, masacreaza inamicii sai, ai etniei sale, dar asta nu inseamna ca-i acord circumstante atenuante, sa fie pedepsit Al Assad sa se organizeze alegeri si sa vedem ce se intampla. Vom avea un alt Egipt? Stie ce este curios ca niste tari arabe dominate de niste dictaturi, bune, rele, dar care ofereau stabilitate in zona au fost sacrificate de dragul unei democratii utopice, pentru ca in aceste tari nu va fi niciodata o democratie de tip occidental. In tot acest timp din partea politicienilor, a fortelor care domina aceasta lume nu vad decat orgoliu si patima fara sa le pese de victimele colaterale. De ce nu-l invita Obama pe Al Assad si pe Putin sa stea de vorba public la tembelizor sa-l intrebe ce are de gand? Cum ar putea sa faca presedintele USA, al Chinei, al Rusiei un astfel de gest? care mie mi se pare unul firesc intr-o lume civilizata, evoluata.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 30 Aug 2013, 02:13 PM
Mesaj #324


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



http://www.timesnewroman.ro/politic/10141-...-galeti-si-ulei


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 30 Aug 2013, 04:01 PM
Mesaj #325


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 30 Aug 2013, 02:53 PM) *
Gazele lacrimogene sunt arme chimice?

Ce gaze lacrimogene?! Marduk, poti sa fii si serios cand discuti? Nu vorbim despre gaze lacrimogene ci despre arme letale

QUOTE
Dar sa nu fim ipocriti, acest conflict se poate rezolva pe cale pasnica

Da? Cum? Esti pe cale sa primesti premiul Nobel pentru pace daca ai o solutie pasnica acestui razboi civil

QUOTE
eu cred ca rusii trebuie implicati mai mult, fortati sa recunoasca ca trebuie sa intervina pentru a rezolva problema guvernarii lui Al Assad.

Cum de nu le-o fi trecut prin cap prostilor alora de americani sa-i forteze pe rusi sa intervina si sa-l convinga pe Assad sa plece... Ei nu, tin mortis sa cheltuiasca o gramada de bani si sa riste sa piarda o gramada de soldati in loc sa recurga la o solutie mult mai lesnicioasa, mai ieftina si fara riscuri: sa-i forteze pe rusi sa intervina ca sa rezolve ei...

Sunt tare curios cum anume zici tu ca i-ar putea forta SUA pe rusi sa intervina... Prin ce metode... Sunt numai ochi si urechi

QUOTE
De aici de aici si de aici

Ma indoiesc ca ai facut tu analiza comparativa a fortelor armate din tarile alea ca numar de soldati, dotare tehnica, capacitate operationala a trupelor, antrenament, logistica, capacitate de mobilizare a rezervistilor samd...

QUOTE
niste tari arabe dominate de niste dictaturi, bune, rele, dar care ofereau stabilitate in zona au fost sacrificate de dragul unei democratii utopice, pentru ca in aceste tari nu va fi niciodata o democratie de tip occidental

Si Ceausescu oferea stabilitate... Dictaturile au cazut atunci cand popoarele respective s-au revoltat. Nu stiu daca s-au revoltat "de dragul unei democratii utopice" ori pentru ca pur si simplu le-a ajuns cutitul la os si n-au mai putut rabda.

Nu este nicio incompatibilitate intre democratie si religia islamica asa cum nu este nicio incompatibilitate intre democratie si religia crestina; si nu este nicio incompatibilitate intre arabi si democratie asa cum nu este nicio incompatibilitate intre europeni si democratie. Insa va mai dura multa vreme pana cand problemele zonei se vor rezolva

QUOTE
De ce nu-l invita Obama pe Al Assad si pe Putin sa stea de vorba public la tembelizor sa-l intrebe ce are de gand?

rofl.gif



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 30 Aug 2013, 06:42 PM
Mesaj #326


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 30 Aug 2013, 05:01 PM) *
QUOTE
.... Nu vorbim despre gaze lacrimogene ci despre arme letale

Corect, si unele si altele sunt "letale" unele iti anihileaza vointa de a lupta, altele iti iau pur si simplu viata. Scopul folosiri gazelor este acelasi, sa mentina teroarea, frica fata de sistem, fata de guvernanti ori care ar fi acestia.
QUOTE
Da? Cum?...

Toti combatantii sa sa inceteze luptele sa depuna armele, de la cutit la racheta balistica, care sa intre in custodia unei forte multinationale. Aceiasi forta urmand sa organizeze alegeri libere prin care poporul sirian sa-si aleaga conducatorii, indiferent care ar fi acestia, vor fi acceptati de comunitatea internationala si tratati ca atare.
QUOTE
Cum de nu le-o fi trecut prin cap prostilor alora de americani sa-i forteze pe rusi sa intervina...

Pentru ca americanii isi apara propriile interese, care sunt in contradictie cu interesele rusesti.
QUOTE
Sunt tare curios cum anume zici tu ca i-ar putea forta SUA pe rusi sa intervina... Prin ce metode...

Eu cred ca SUA se erijeaza in jandarmul mondial, nu de dragul democratiei ci de dragul unipolarismului, americanii nu se vor conducatori intr-o lumea multipolara, ei se vor conducatori si atat. Lumea trebuie sa fie cum vor americanii. Pentru ce mai exista ONU, sa-l desfiinta, se cheltuiesc sume uriase, resurse pentru vorbe goale, americanii rezolva totul in stilul lor, contributia lor la ONU este una de natura pur propagandistica ca sa arate ca vor o decizie colectiva, in fond nu au nevoie de asa ceva.
QUOTE
Ma indoiesc ca ai facut tu analiza comparativa a fortelor armate din tarile alea...

Asa se indoiesc si americanii ca rusii ar putea detensiona situatia din Siria. Totul nu este decat orgoliu si putere, in tot acest timp oamenii nevinovati mor.
QUOTE
Si Ceausescu oferea stabilitate... Dictaturile au cazut atunci cand popoarele respective s-au revoltat...

Corect, sa lasam popoarele sa-si dea jos dictatorii chiar daca-i inlocuiesc cu alti dictatori sau alte dictaturi, este dreptul lor de a alege. Ceausescu a cazut tot cu ajutor, daca nu-l parasea armata si serviciile, ar fi facut aceleasi orori ca si Al Assad, aici in Europa.
QUOTE
Nu stiu daca s-au revoltat "de dragul unei democratii utopice" ori pentru ca pur si simplu le-a ajuns cutitul la os si n-au mai putut rabda.

Pentru orice s-ar fi revoltat, faptul ca n-au reusit sa-l de jos pe Al Assad, demonstreaza ca nu sunt uniti, ca nu impartasesc aceleasi teluri, suferinte etc. Este doar o lupta intre triburile arabe cu diferite orientari religioase, in toata lumea araba "primavara" s-a transformat intr-o lupta intre triburi cu orientari religioase diferite. "Echilibrul" a fost distrus, nu exista alta cale, in afara suferintei, pana la refacerea unui alt "echilibru" ori care va fi acesta.


Acest topic a fost editat de Marduk: 31 Aug 2013, 11:36 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 30 Aug 2013, 06:43 PM
Mesaj #327


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



@abis

QUOTE
Nu este nicio incompatibilitate intre democratie si religia islamica asa cum nu este nicio incompatibilitate intre democratie si religia crestina

Asta crezi? Trebuie sa-ti amintesc ca in multe tari musulmane, religia islamica are un rol foarte important in judecarea si pedepsirea celor ce se fac vinovati de incalcarea legilor islamice. Practic in putine tari islamice a fost facuta laicizarea societatii, separarea ei de stat. Spre deosebire de occident si estul Europei unde biserica nu mai joaca nici un rol in cadrul justitiei.
QUOTE
nu este nicio incompatibilitate intre arabi si democratie asa cum nu este nicio incompatibilitate intre europeni si democratie.

Eu cred ca exista o nepotrivire intre arabi si democratie, pentru ca exista o nepotrivire intre valorile educatiei, constiintei, societatii si democratia de tip occidental. Este normal sa nu exista o nepotrivire intre europeni si democratie deoarece europenii au inventat democratia.
QUOTE
Insa va mai dura multa vreme pana cand problemele zonei se vor rezolva

De acord, cu niste conditii, arabii sa incerce sa aplice macar unele norme democratice in tarile lor.
QUOTE
rofl.gif

cry.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 3 Sep 2013, 03:08 PM
Mesaj #328


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Azi am citit o stirecare m-a pus pe ganduri. Rusii au anuntat ca au detectat un tir balistic in zona, brusc mi-am adus aminte de un episod petrecut in extremul orient, in care au fost implicate aviatia sovietica, un avion de spionaj american si un avion de transport korean, care a fost doborat de sovietici. Oare asta sa fie motivul pentru care americani s-au agitat in Siria? Din cate stiu este foarte important sa depistezi un radar puternic, daca-i cunosti lungimile de unda, pozitia etc. poti sa-l eviti sau sa-l bruiezi in cazul unui atac. Este posibil sa fie faza finala a acestui conflict, rusii nu vor renunta la Siria iar americanii au lasat-o mai moale dupa ce s-au confruntat cu refuzul aliatilor si proteste din partea asociatiilor si populatiei, pana la urma poate ca chiar, au obtinut ceea ce si-au dorit.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 3 Sep 2013, 06:33 PM
Mesaj #329


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



QUOTE(abis @ 30 Aug 2013, 05:01 PM) *
[...]
Da? Cum? Esti pe cale sa primesti premiul Nobel pentru pace daca ai o solutie pasnica acestui razboi civil
Cum de nu le-o fi trecut prin cap prostilor alora de americani sa-i forteze pe rusi sa intervina si sa-l convinga pe Assad sa plece... Ei nu, tin mortis sa cheltuiasca o gramada de bani si sa riste sa piarda o gramada de soldati in loc sa recurga la o solutie mult mai lesnicioasa, mai ieftina si fara riscuri: sa-i forteze pe rusi sa intervina ca sa rezolve ei...

Sunt tare curios cum anume zici tu ca i-ar putea forta SUA pe rusi sa intervina... Prin ce metode... Sunt numai ochi si urechi
Ma indoiesc ca ai facut tu analiza comparativa a fortelor armate din tarile alea ca numar de soldati, dotare tehnica, capacitate operationala a trupelor, antrenament, logistica, capacitate de mobilizare a rezervistilor samd...
Si Ceausescu oferea stabilitate... Dictaturile au cazut atunci cand popoarele respective s-au revoltat. Nu stiu daca s-au revoltat "de dragul unei democratii utopice" ori pentru ca pur si simplu le-a ajuns cutitul la os si n-au mai putut rabda.

Nu este nicio incompatibilitate intre democratie si religia islamica asa cum nu este nicio incompatibilitate intre democratie si religia crestina; si nu este nicio incompatibilitate intre arabi si democratie asa cum nu este nicio incompatibilitate intre europeni si democratie. Insa va mai dura multa vreme pana cand problemele zonei se vor rezolva
rofl.gif


Rusii au propus inca din mai anul curent un plan de pace pentru Siria. Cu toate ca puterea de la Kremlin sustine oficial regimul Bashar Al Assad, diplomatia rusa a oferit numeroase semnale in sensul ca va renunta sa sprijine puterea de la Damasc, in conditiile in care americanii vor abandona idea unei in terventii militare ion Siria. In esenta, situatia se poate dezamorsa EXCLUSIV prin intermediul unei incetari impuse a focului pe baza articolului 39 al Cartei ONU (premise succesul diplomatic o constituie acceptarea armistitiului de catre ambele parti aflate in conflict, regimul de la Damasc, respective opozitia siriana). Ideea unei solutionari pe cale pasnica a crizei din Siria capata un contur din ce in ce mai pronuntat, cu atat mai mult cu cat cele doa tabere se vad antrenate intr-un conflict nesfarsit, similar razboiului dintre Iran si Irak.
Pasul urmator: summitul G20 reprezinta o ocazie istorica pentru rezolvarea pe cale diplomatica a conflictului sirian. In contextual in care americanii s-au angajat ireversibil in proiectul instaurarii unei lumi multipolare, exista totodata premise reale pentru ca ONU sa-si redobandeasca reputatia pe scena relatiilor international, pierduta in cei zece ani de unipolarism. Cu aceasta ocazie, Liga Araba are sansa unica de a se impune in calitate de actor international, avand in vedere ca Occidentul nu doreste sa repete in Siria experientul libian.

Caderea regimurilor comuniste in Europa de Est si, in particular, a regimului Ceausescu nu s-a datorat revoltei spontane populare, ci relaxarii relatiilor ruso-americane, conditie sine qua non a prabusirii Cortinei de Fier.

Nu exista nici o incompatibilitate intre religia islamica si democratie (mi se pare ca, vreme de un mileniu, Levantul, in antiteza cu Europa Occiodentala, a constituit un exemplu de toleranta religioasa in cadrul unui stat multinational intr-o lume majoritar islamica), numai ca civilizatiile non-occidentale resping idea identificarii democratizarii cu occidentalizarea.

Cauza principala a fudamentalismului islamic rezida in colonialism (inclusive agresiunile cultural-simbolice, de tipul identificarii Islamului cu terorismul), in asaltul secularismului de tip occidental (non-occidentalii isi vad amenintate valorile propriei civilizatii) si in perpetuarea regimurilor dictatoriale lipsite de legitimitate in tarile arabe. In acest context, trebuie mentionat ca islamistii radicali se folosesc de sentimental general de frustrare si de furie pentru a-si promova proprioa agenda impotriva regimurilor sustinute de catre americani in Egipt si Arabia Saudita, tari considerate aliati apropiati ai Statelor Unite.

Dezamorsarea conflictului arabo-israelian constituie cheia detensionarii situatiei in Oriental Mijlociu si a instararii unor regimuri politice intr-o logica a pacii si a dialogului, nu a unui conflict perpetuu intre Occident si Lumea Islamica.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 4 Sep 2013, 09:16 AM
Mesaj #330


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(andra_v @ 3 Sep 2013, 07:33 PM) *
Cu toate ca puterea de la Kremlin sustine oficial regimul Bashar Al Assad, diplomatia rusa a oferit numeroase semnale in sensul ca va renunta sa sprijine puterea de la Damasc, in conditiile in care americanii vor abandona idea unei in terventii militare ion Siria.

Prin pasarea responsabilitatii catre Congres, Obama practic asta a facut, a abandonat ideea unei interventii. Nu a vrut sa fie el cel care spune ca SUA NU vor interveni militar in Siria.
QUOTE
In esenta, situatia se poate dezamorsa EXCLUSIV prin intermediul unei incetari impuse a focului pe baza articolului 39 al Cartei ONU (premise succesul diplomatic o constituie acceptarea armistitiului de catre ambele parti aflate in conflict, regimul de la Damasc, respective opozitia siriana)

Nu stiu ce te face sa crezi ca cele doua parti vor inceta de buna-voie focul... Mie mi se pare ca sansa unei paci negociate este cvasinula. Assad nu va inceta lupta impotriva celor care nu mai sunt dispusi sa-i accepte stilul dictatorial de conducere; este prea tarziu si nici nu pare dispus la o relaxare a politicii represive. Iar opozantii sunt suficient de radicali si radicalizati de crimele regimului pentru a mai putea da inapoi. Acolo nu poate fi vorba decat de o lupta "care pe care"

Cu considerentele pe care le-ai expus ulterior sunt de acord... smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 4 Sep 2013, 10:17 AM
Mesaj #331


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(andra_v @ 3 Sep 2013, 07:33 PM) *
QUOTE
... Cu toate ca puterea de la Kremlin sustine oficial regimul Bashar Al Assad, diplomatia rusa a oferit numeroase semnale in sensul ca va renunta sa sprijine puterea de la Damasc...

Putin a declarat ieri ca Rusia ia in considerare sustinerea unei rezolutii ONU pentru un atac punitiv, dar sub controlul ONU. S-ar putea sa participe chiar ei la acest atac avand in vedere ca au interese strategice in Siria. Sa vedem daca americanii vor fi de acord cu propunerea Rusiei.
QUOTE
Caderea regimurilor comuniste in Europa de Est si, in particular, a regimului Ceausescu nu s-a datorat revoltei spontane populare, ci relaxarii relatiilor ruso-americane, conditie sine qua non a prabusirii Cortinei de Fier.

Doar "relaxare" sau colaborare, acceptare a unor actiuni comune.
QUOTE
Nu exista nici o incompatibilitate intre religia islamica si democratie (mi se pare ca, vreme de un mileniu, Levantul, in antiteza cu Europa Occiodentala...

Erau alte vremuri, eu nu cred ca putem compara democratia acelor vremuri cu democratia occidentala nici macar cu cea democratia greaca antica nu poate fi comparata democratia occidentala. Pentru a intelege ca exista o incompatibilitate intre religia islamica si democratia de tip occidental ar trebui sa vedem daca in tarile islamice sunt respectate aceleasi drepturi ale cetatenilor ca in lumea occidentala. Sunt? daca ma gandesc doar la interferenta legilor religioase cu legile laice si constatam cat de departe este lumea islamica de o democratie de tip occidental.
QUOTE
.... numai ca civilizatiile non-occidentale resping idea identificarii democratizarii cu occidentalizarea.

Eu cred ca este mai simplu, refuza democratia pentru ca sistemul lor social, religios, nu are la baza democratia asa cum o cunoastem noi ci o serie de cutume religioase si laice amestecate si sustinute de traditionalism. Cel mai bine se vede asta la expatii musulmani din occident. Odata ajunsi in occident nu numai ca nu renunta la religia, cultura, relatile sociale, pe care unii dintre ei le-au lasat in urma tocmai datorita vederilor "democratice", dar continua sa traiasca exact ca in tarile de origine refuzand integrarea intr-o societate democratica occidentala.
QUOTE
Cauza principala a fudamentalismului islamic rezida in colonialism (inclusive agresiunile cultural-simbolice, de tipul identificarii Islamului cu terorismul), in asaltul secularismului de tip occidental (non-occidentalii isi vad amenintate valorile propriei civilizatii) si in perpetuarea regimurilor dictatoriale lipsite de legitimitate in tarile arabe.

Tarile arabe, Iranul, Afganistanul nu au avut parte de un colonialism asa cum l-au cunoscut alte popoare islamice care nu prezinta la ora actuala un fundamentalism si extremism ca cel arab, iranian sau afgan. Tarile arabe au fost parte a Imperiului Otoman sute de ani pana dupa WW1, dupa care a urmat o perioada incerta de formare a statelor arabe sub "indrumarea" colonialistilor. Daca sub turci, care le ofereau o independenta relativa si cu care impartaseau aceiasi religie, nu au avut loc actiuni extremiste, fundamentaliste, existand doar conflicte mediate de liderii locali si religiosi. Lucrurile s-au schimbat odata cu sosirea occidentalilor, cruciatilor, democratilor etc. De ce? Eu cred ca este vorba de aceasta incompatibilitate intre societatea, civilizatia islamica si societatea, civilizatia occidentala. Islamistii sunt oripilati doar cand se gandesc ca ar putea vedea pe strazi ceea ce vad in occident iar modul asta de gandire pleaca de la educatie de la religie care sa nu uitam este parte a educatiei ce se preda in scolile din lumea araba.
QUOTE
... trebuie mentionat ca islamistii radicali se folosesc de sentimental general de frustrare si de furie pentru a-si promova proprioa agenda...

Toti radicalii si extremistii fac asta, dar depind foarte mult de cei carora li se adreseaza, de cultura acestora, educatia etc.
QUOTE
Dezamorsarea conflictului arabo-israelian constituie cheia detensionarii situatiei in Oriental Mijlociu...

Corect. Dar cum sa se faca asta? daca ai o idee in acest sens ai sanse mari sa iei premiul Nobel.


Acest topic a fost editat de Marduk: 4 Sep 2013, 10:21 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 4 Sep 2013, 11:26 AM
Mesaj #332


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 4 Sep 2013, 11:17 AM) *
Putin a declarat ieri ca Rusia ia in considerare sustinerea unei rezolutii ONU pentru un atac punitiv, dar sub controlul ONU. S-ar putea sa participe chiar ei la acest atac avand in vedere ca au interese strategice in Siria. Sa vedem daca americanii vor fi de acord cu propunerea Rusiei.

E bullshit

Putin spune ca Rusia ar fi de acord si ar participa la o actiune militara daca ONU o va aproba. Insa in Consiliul de Securitate aceeasi Rusia se va opune cu veto oricarei rezolutii care sa autorizeze forta impotriva Siriei. Asa ca ONU nu va aproba niciodata o interventie militara.

QUOTE
Pentru a intelege ca exista o incompatibilitate intre religia islamica si democratia de tip occidental ar trebui sa vedem daca in tarile islamice sunt respectate aceleasi drepturi ale cetatenilor ca in lumea occidentala. Sunt?

Acum niste zeci de ani puteai pune aceasta intrebare altfel: Pentru a intelege ca exista o incompatibilitate intre religia ortodoxa si democratia de tip occidental ar trebui sa vedem daca in tarile ortodoxe sunt respectate aceleasi drepturi ale cetatenilor ca in lumea occidentala. Sunt? Iar raspunsul ar fi fost, desigur, negativ.



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 4 Sep 2013, 12:04 PM
Mesaj #333


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 4 Sep 2013, 12:26 PM) *
QUOTE
Putin spune ca Rusia ar fi de acord si ar participa la o actiune militara daca ONU o va aproba....

Astea sunt declaratiile lui Putin. A fost cat se poate de clar, daca occidentalii prezinta dovezi "irefutabile", Rusia va fi de acord cu o actiune impotriva Siriei. Eu cred ca occidentalii nu au aceste probe "irefutabile" iar rusii mizeaza pe asta probabil din surse sigure. In opinia mea, o actiune singulara a USA nu va avea sorti de izbanda, arabii se vor intoarce rapid impotriva unui invadator "cruciat" asa cum s-a intamplat peste tot in tarile arabe. Toata zona se poate inflama foarte usor, migrand catre o destabilizare a intreg O.M. singurii castigatori in acest caz fiind extremistii si iranienii. Nu trebuie sa minimalizam rolul dictatorilor arabi dar mai ales ar trebui sa tinem cont de politca britanicilor si apoi a americanilor in aceste tari, incepand cu Iranul, Afganistanul, Irakul etc. : "maurul si-a facut datoria..." poate sa moara.
QUOTE
Acum niste zeci de ani puteai pune aceasta intrebare altfel:

Vrei sa discutam istorie sau realitatea cotidiana? N-am o problema cu asemanarea dintre ortodoxie si islamism, doar au convietuit sute de ani, cam in acelasi mod in care BOR a convietuit cu PCR.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 4 Sep 2013, 12:20 PM
Mesaj #334


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 4 Sep 2013, 01:04 PM) *
Astea sunt declaratiile lui Putin.

Putin poate sa spuna orice ca nu il doare gura
QUOTE
A fost cat se poate de clar, daca occidentalii prezinta dovezi "irefutabile", Rusia va fi de acord cu o actiune impotriva Siriei.

Exact. Si orice ar spune occidentalii, ei ar da-o la intors ca nu e "irefutabil" - cine stie, poate martienii or fi dat cu gaz sarin...
QUOTE
Toata zona se poate inflama foarte usor, migrand catre o destabilizare a intreg O.M. singurii castigatori in acest caz fiind extremistii si iranienii.

Cred ca de-asta a dat inapoi Obama....
QUOTE
Vrei sa discutam istorie sau realitatea cotidiana?

Nici una, nici alta. Vreau sa renuntam la generalizari stupide. Asa cum in crestinism exista porunci "bune" si porunci "rele" la fel exista si in islam. Si nu este niciun impediment pentru musulmani sa traiasca intr-o democratie asa cum nu exista nici pentru crestini, cu toate poruncile "rele" din religiile respective.

Motivul pentru care lumea araba in particular si cea musulmana in general sunt in urma occidentului in ceea ce tine de drepturile omului nu este religia, ci conditiile istorice


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 4 Sep 2013, 12:54 PM
Mesaj #335


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 4 Sep 2013, 12:20 PM) *
Motivul pentru care lumea araba in particular si cea musulmana in general sunt in urma occidentului in ceea ce tine de drepturile omului nu este religia, ci conditiile istorice

Poti sa enumeri conditiile alea istorice?



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 4 Sep 2013, 12:54 PM
Mesaj #336


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 4 Sep 2013, 01:20 PM) *
Putin poate sa spuna orice ca nu il doare gura

Exact. Si orice ar spune occidentalii, ei ar da-o la intors ca nu e "irefutabil" - cine stie, poate martienii or fi dat cu gaz sarin...

Cred ca de-asta a dat inapoi Obama....

QUOTE
... Vreau sa renuntam la generalizari stupide....nu este niciun impediment pentru musulmani sa traiasca intr-o democratie...

Nu sunt generalizari, am prezentat exemple, concret. Consideri ca in Indonezia, Malayesia, Brunei, Turcia etc. tari musulmane, exista democratie?
QUOTE
Motivul pentru care lumea araba in particular si cea musulmana in general sunt in urma occidentului in ceea ce tine de drepturile omului nu este religia, ci conditiile istorice

Despre ce conditii istorice vorbesti? Da-mi un exemplu in care conditiile istorice si nu cele religioase, traditionale, au tinut pe loc dezvoltarea, aplicarea, unor legi care sa garanteze drepturile omului, la un nivel cat de cat asemanator cu cel occidental.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 4 Sep 2013, 04:00 PM
Mesaj #337


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 4 Sep 2013, 01:54 PM) *
Consideri ca in Indonezia, Malayesia, Brunei, Turcia etc. tari musulmane, exista democratie?

Da, in mare parte exista.

Nici in Germania nu exista democratie acum vreo 70 de ani...

QUOTE
Despre ce conditii istorice vorbesti?

Ocupatia straina, de pilda.

Daca iei la puricat textul coranului si al bibliei, ambele sunt la fel de democrate...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 4 Sep 2013, 04:06 PM
Mesaj #338


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 4 Sep 2013, 04:00 PM) *
Nici in Germania nu exista democratie acum vreo 70 de ani...

Si acum 70 de ani au fost ocupati de americani in acelasi conditii ca in razboiul din iraq. Tara fiind complet distrusa.

Din nefericire, nemtii de irakieni au considerat necesar sa se razboiasca interetnic cu ocazia asta.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 4 Sep 2013, 04:09 PM
Mesaj #339


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Noroc ca in Germania nu erau divizati pe criterii etnice.

Pe criterii religioase s-au razboit si ei destul unii cu altii


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 4 Sep 2013, 04:51 PM
Mesaj #340


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



"Intamplator" atunci a fost germania vs. restul lumii si tot au inteles , abandonand cel mai negru regim totalitar al sec XX care batea la golaveraj orice conflict religios sau etnic.

Insa irakienii au dat vina pe americani si coalitie pentru toate cretinismele lor. La fel si libienii si afganii si egiptenii si iranienii si cu voia dvs. ultimii pe lista, sirienii.

Ori nu sunt reformabile societatile alea ori e doar o coincidenta, nu? Probabil nemtii, coreenii si japonezii sunt niste prosti ca s-au lasat indreptati.....

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 4 Sep 2013, 04:53 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 4 Sep 2013, 05:33 PM
Mesaj #341


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 4 Sep 2013, 05:00 PM) *
QUOTE
Da, in mare parte exista.

De admirat ca esti sincer. Cum este democratia asta "in mare parte"? Democratia este sau nu este, nu poate fi in parte sau pe jumatate, pe sfert etc. Exista un nivel un standard unanim acceptat, de la care putem afirma daca un stat, un popor se gaseste sau nu in democratie.
QUOTE
Nici in Germania nu exista democratie acum vreo 70 de ani...

Dar acum 100 de ani? exista democratie in Germania? in Franta, UK, USA, Romania, Cehia etc.
QUOTE
Ocupatia straina, de pilda.

Indonezia, Malayesia, Sigapore, Brunei n-au fost sub ocupatie straina? de ce nu sunt focare de extremism islamic? Sa nu-mi zici ca din motive economice.
QUOTE
Daca iei la puricat textul coranului si al bibliei, ambele sunt la fel de democrate...

N-am sa ma las atras intr-o discutie despre religie, cata vreme in occident, unde religia crestina este predominanta, exista democratia despre care discutam iar la Ankara, Teheran, Riad, Cairo, Islamabad etc. exista democratie doar "in mare parte" nu cred ca avem ce discuta despre religia islamica si influenta acesteia asupra "democratiei islamice". M-as bucura ca peste cativa ani sa vedem aparitia unui stat islamic puternic, care sa separe total religia de stat, asa cum este in occident, dar nu cred ca voi mai apuca sa vad o astfel de schimbare. Repet, totul tine de educatie, de modul in care copiii musulmani primesc informatii despre "ceilalti" ca despre niste dusmani, cata vreme vor fi educati pentru a dispretui, a ura, democratia occidentala, crestinismul, mozaismul nu va fi pace intre lumea araba si lumea crestina. Pentru mine, lumea islamica ramane "in mare parte" incompatibila cu democratia, asa cum o cunoastem noi europenii.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 Sep 2013, 03:09 PM
Mesaj #342


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 4 Sep 2013, 06:33 PM) *
Exista un nivel un standard unanim acceptat, de la care putem afirma daca un stat, un popor se gaseste sau nu in democratie.

Care e nivelul ala?

QUOTE
Indonezia, Malayesia, Sigapore, Brunei n-au fost sub ocupatie straina? de ce nu sunt focare de extremism islamic?

Nu stiu, spune-mi tu
QUOTE
N-am sa ma las atras intr-o discutie despre religie

Dar numai despre religie vorbesti. laugh.gif
QUOTE
M-as bucura ca peste cativa ani sa vedem aparitia unui stat islamic puternic, care sa separe total religia de stat, asa cum este in occident

Eu m-as bucura sa vad in Romania o astfel de separare totala rolleyes.gif


----------------------

Revenind la Siria:


http://www.mediafax.ro/externe/o-inregistr...-video-11297187

Acest topic a fost editat de abis: 6 Sep 2013, 03:10 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 Sep 2013, 04:35 PM
Mesaj #343


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 6 Sep 2013, 04:09 PM) *
QUOTE
Care e nivelul ala?

Educatia si drepturile individului, numite si DREPTURILE OMULUI. Nu sunt adeptul teoriei economice, pentru ca exista state arabe, musulmane, bogate, unde extremismul islamist este prezent. Cata vreme cetateni islamisti crescuti si educati in Europa sau in USA au devenit martiri, refuz sa cred ca motivul extremismului este unul economic.
QUOTE
Nu stiu, spune-mi tu

In statele respective clericii nu au voie sa incite la violenta, iar statul urmareste asta.
QUOTE
Dar numai despre religie vorbesti.

Nu, vorbesc despre impactul religiei islamice asupra extremismului islamist, arab.
QUOTE
Eu m-as bucura sa vad in Romania o astfel de separare totala

Romania este un stat laic, nu exista o interferenta a BOR in judecarea cetatenilor sau in aplicarea legilor. Ceea ce cred ca vrei tu se cheama altceva si are legatura cu ce zicem mai sus, EDUCATIA. Eu nu-mi doresc decat ca romanii sa separe constient, traditiile de BOR. Rolul BOR in cultura romanilor a devenit sinonim cu traditiile romanilor, ceea ce nu este adevarat.
QUOTE
Revenind la Siria:

Putini sunt cei care cunosc cat de sangeroase sunt conflictele interarabe, cata ura exista intre triburi, intre multitudinea de "deviatii" religioase. Islamismul nu este unitar, desi asa ar vrea sa se inteleaga de catre clericii musulmani, in istorie razboaiele lor religioase n-au rezolvat unitatea religiei islamice, n-au ajuns nici macar la nivelul secolului al XVII din lumea crestina. Daca americanii si evreii asta urmaresc, un conflict interarab, sunt niste nesabuiti. Gingis Han a facut grozaviile pe care le-a facut pentru ai pedepsi pe necredinciosi, dar nu-i identifica pe acestia cu crestinii ci cu musulmanii. E bine de retinut asta.


L.E.
Discutiile dintre americani si rusi, pe tema siriana au esuat. Cei doi presedinti si-au mentinut pozitiile. Ce urmeaza? O confruntare directa intre rusi si americani? Un razboi de genul celui din Korea, Vietnam sau Afganistan? Ce vor face USA sau NATO in cazul unui conflict direct intre Siria si Turcia sau Siria si Israel? Ce reactie vor avea tarile arabe, musulmane in cazul unui conflict intre Siria si Israel? ramane sa vedem daca USA vor ataca Siria si ce reactie vor avea rusii, chinezii dar mai ales iranienii. Eu consider ca situatia este grava in cazul in care nu se gaseste o solutie pasnica.

Acest topic a fost editat de Marduk: 6 Sep 2013, 04:54 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 Sep 2013, 10:31 AM
Mesaj #344


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Mai sunt doua, trei zile pana cand orgoliile vor exploda si odata cu ele vom afla daca lumea va fi nevoita sa participe la un alt razboi mondial. Sa fie Siria punctul de plecare in Armaghedonul acestei civilizatii?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Sep 2013, 07:44 AM
Mesaj #345


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Cei ce vor sa-l dea jos pe Al-Assad si regimul acestuia au inceput deja sa aplice "democratia musulmana. N-am o simpatie fata de Al-Assad, sunt convins ca alawitii il vad ca pe un protector al lor iar sunnitii, crestinii etc. ca pe un dusman, dar cine vine in locul sau?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Sep 2013, 08:49 AM
Mesaj #346


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



O "incercare" a lui Cristian Unteanu de a explica situatia istorica din Orientul Mijlociu.
Articolul este interesant, dar autorul face o gresala, confunda Transnistria cu Transiordania.

"Franţa primind mandat pentru Liban şi Siria, Marea Britanie pentru Irak (plus Kirkouk cedat de francezi în schimbul a 25% din beneficiile exploatărilor petroliere din zonă), Transnistria şi Palestina."


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 Sep 2013, 11:15 AM
Mesaj #347


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 9 Sep 2013, 11:31 AM) *
Mai sunt doua, trei zile pana cand orgoliile vor exploda si odata cu ele vom afla daca lumea va fi nevoita sa participe la un alt razboi mondial.

rofl.gif

Ce razboi mondial?

rofl.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Sep 2013, 11:37 AM
Mesaj #348


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Poti sa razi cat vrei. Eu unul nu-mi pot imagina lumea intr-un WW3, de fapt nu-mi pot imagina lumea dupa WW3.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 12 Sep 2013, 09:31 AM
Mesaj #349


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Un "clasic" in viata zicea:"Motivul pentru care lumea araba in particular si cea musulmana in general sunt in urma occidentului in ceea ce tine de drepturile omului nu este religia, ci conditiile istorice"
Intr-un fel are dreptate, conditiile istorice in ceea ce priveste emanciparea religioasa, stau la originea ramanerii in urma a lumii arabe. Arabii nu au avut un Martin Luther, John Calvin, Jan Hus sau daca l-au avut n-a ajuns sa faca schimbarile pe care reformatorii crestinismului le-au facut acum cateva secole in Europa.
Razboiul civil din Siria, s-a transformat dintr-o "primavara" intr-o confruntare religioasa, motivatia este cat se poate de simpla. Insurgentii, aparatorii islamului pur nealterat de influentele occidentale, trebuie mai intai sa-i elimine, izoleze, pe cei care "colaboreaza" cu dusmanul, care nu accepta legile islamice, "necredinciosii" musulmani, alawitii, crestinii sirieni, dupa care se vor ocupa de jihadul cel sfant.

Acest topic a fost editat de Marduk: 12 Sep 2013, 09:35 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Sep 2013, 10:06 AM
Mesaj #350


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Al-Assad se joaca cu focul, nu stiu daca face asta ascultand de sfaturile consilierilor rusi, sau inceraca in clasicul stil arab, sa mai obtina si alte avantaje de pe urma predarii armelor chimice. Daca Al-Assad continua sa conditioneze predarea armamentului chimic s-ar putea sa piarda avantajul creat de rusi si sprijinul celor care nu doreau o interventie militara a USA in Siria. Sa vedem ce raspuns vor da rusii fata de cerintele lui Al-Assad.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

12 Pagini V  « < 8 9 10 11 12 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 April 2024 - 01:26 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman