HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

12 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Schimbari In Lumea Araba
abis
mesaj 1 Feb 2011, 06:29 PM
Mesaj #36


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Adica, ce sa fi facut Obama? Cum a declansat el protestele? smile.gif

A inceput in Tunisia, din cauza situatiei precare dpdv economic, peste care s-au suprapus dezvaluirile Wikileaks cu privire la coruptia regimului. Si de acolo s-au intins revoltele in toata zona. Ce amestec sa aiba Obama?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 1 Feb 2011, 06:33 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 1 Feb 2011, 07:05 PM) *
Au si ei vadimii lor, dar nu prea cred ca pot lua puterea. O sa vedem in zilele urmatoare.

glumesti, vadimii controleaza cel putin o treime de populatie acolo.

pana acum seamana foarte bine cu revolta studentilor din iran si aia stim unde a dus.

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 1 Feb 2011, 06:39 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 1 Feb 2011, 06:38 PM
Mesaj #38


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



O treime nu inseamna 50%+1.

Si Vadim a obtinut in 2000 aproape o treime.

Cum ziceam, o sa vedem in zilele care urmeaza, nu m-as hazarda sa dau un pronostic deocamdata. Toate optiunile sunt deschise


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 1 Feb 2011, 06:38 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
turbo trabant
mesaj 1 Feb 2011, 06:45 PM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 1 Feb 2011, 07:38 PM) *
O treime nu inseamna 50%+1.

Si Vadim a obtinut in 2000 aproape o treime.

Cum ziceam, o sa vedem in zilele care urmeaza, nu m-as hazarda sa dau un pronostic deocamdata. Toate optiunile sunt deschise

abis, abis, nu idealiza.

tara aia are 25% rata analfabetismului, crezi ca astia 25% or sa vrea democratie, separarea puterilor in stat si o constitutie laica?

o sa vedem dar semnele care vin din tunisia nu sunt bune: au atacat o sinagoga si scoli laice.



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 1 Feb 2011, 06:47 PM
Mesaj #40


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(turbo trabant @ 1 Feb 2011, 06:45 PM) *
tara aia are 25% rata analfabetismului, crezi ca astia 25% or sa vrea democratie, separarea puterilor in stat si o constitutie laica?

Cred ca la noi procentele sunt chiar si mai mari. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 1 Feb 2011, 06:50 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 1 Feb 2011, 07:47 PM) *
Cred ca la noi procentele sunt chiar si mai mari. smile.gif

la noi astia macar stiu sa citeasca .

nu glumesc, orice guvern va avea fratia ori in opozitie ori parterner de guvernare. adica un fel de liban dar mult mai mare.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 1 Feb 2011, 07:09 PM
Mesaj #42


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(abis @ 1 Feb 2011, 05:47 PM) *
Cred ca la noi procentele sunt chiar si mai mari. smile.gif

Bboftîm?
Shie she e proshientili ashtea... shi ce ya yo...

O moldoveanca


Acest topic a fost editat de Cla: 1 Feb 2011, 07:18 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 1 Feb 2011, 07:20 PM
Mesaj #43


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(freeman @ 1 Feb 2011, 05:21 PM) *
Din informatiile mele, mai multe state din Orientul Apropiat si statele din Golf erau pe un val economic foarte bun in ultimul timp...


O parte din textilistii europeni chiar au inceput relocarea productiei din Romania si Bulgaria spre Maroc. wink.gif Asta e primul pas, al doilea ar fi transformarea lor in piete de consum, asa au facut Inditex, Etam si H&M in Romania. wink.gif

Bani sunt, la greu chiar, numai ca s-au cam mutat spre China, cei mai harnici in adunat lichiditati de pe piata.

Acest topic a fost editat de Cucu Mucu: 1 Feb 2011, 07:27 PM


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 1 Feb 2011, 07:23 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 1 Feb 2011, 06:05 PM) *
.............. Cei care sunt acum pe strada, in marea lor majoritate, nu sunt extremisti religiosi.

Corect, dar sunt credinciosi.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 1 Feb 2011, 08:14 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



Lumea araba..mai exact sute de decedati.... Tunisia, Yemen, Sudan, Egipt...urmeaza Maroc., Algeria..revolte care vor schimba actuala conducere...si vor veni cei impusi care vor ajuta intereselor din zona..Mai exact intereselor americane sub acolada FMI. thumb_yello.gif
Cel mai dificil va fi in Sudan unde China are ceva de impartit.

In rest sa luam de pilda Egipt... Fratia Musulmana desi a avut pana la 20% din locurile in Parlament nu prea a reusit nimic...deci de ce ar face acum mai mult?..E o simpla parodie regizata din alta zona..cu o perioada de tranzitie precedata de un capitalism dur...
Restul sunt baliverne...pentru ca manipularea tinde spre excelenta in zilele astea. Elementul religios e mai interiorizat si pe un palier secundar sau tertiar...ceea ce primeaza sunt interesele fiecaruia...si ce conteaza in principiu..ca acestia aspira la o libertate..chiar daca vor constata peste cativa ani ca nu vor obtine decat una de facto.

Impresionanta aceasta imagine...cat si demonstratia de azi unde Al Jazeera a anuntat de la fata locului circa 2 milioane de oamenii pe strazi.

Adieu Mubarak!!





--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 1 Feb 2011, 08:52 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(cocosel @ 1 Feb 2011, 08:14 PM) *
QUOTE
Cel mai dificil va fi in Sudan unde China are ceva de impartit.

Ce mai are de impartit noul arbitru mondial in Sudan? acolo a avut loc un referendum care imparte Sudanul in doua stat, musulman si crestin african.
QUOTE
Elementul religios e mai interiorizat si pe un palier secundar sau tertiar...ceea ce primeaza sunt interesele fiecaruia...si ce conteaza in principiu..ca acestia aspira la o libertate..chiar daca vor constata peste cativa ani ca nu vor obtine decat una de facto.

despre ce libertate vorbim?




--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 1 Feb 2011, 11:39 PM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114




QUOTE
Ce mai are de impartit noul arbitru mondial in Sudan? acolo a avut loc un referendum care imparte Sudanul in doua stat, musulman si crestin african.


Petrolul. thumb_yello.gif Geostrategia chineza are in prim plan Sudanul...Pekinul il vaneaza de ani buni..fara el neavand forta de astazi.Un schimb just intre arme si energie de ambele parti care a alimentat decimarea celui mai mare stat african.
SUA nu a ramas mai prejos si nu a lasat terenul pe care l-a ignorat in 1998 Pekinului..si repriaza acum cu masive investitii.
Da!! secesiunea va aduce in timp la un razboi indelungat ca cel dintre cele doua state Coreene.Pentru ca daca petroulul abunda in sudul tarii exportul se poate face doar prin portul Sudan din nordul tarii.Juba posibila noua capitala...este un oras al foametei...fara alimentare cu apa, fara canalizare cu doar 17 km asfaltati.Speranta de viata fiind sub 42 de ani....Ce l-ar putea transforma intr-o zona civilizata...? O lupta pentru resurse intre statele amintite...

QUOTE
despre ce libertate vorbim?


Despre libertatea de exprimare....

Scenariu este cunoscut...o alianta nationala in care un general va fi de fapt conducator al statului plus ElBaradei ca prim exponent al increderii intr-o viitoare constructie democratica.Apoi alegeri aparent libere...




--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 2 Feb 2011, 07:53 AM
Mesaj #48


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 1 Feb 2011, 07:23 PM) *
Corect, dar sunt credinciosi.

Ai vrea sa fie numai atei? smile.gif


Regimul a facut primul pas inapoi, Mubarak a anuntat ca nu va mai candida la inca un mandat. Dar cred ca e cam tarziu pentru o astfel de solutie (pe care chiar Obama o sugereaza...)


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 2 Feb 2011, 12:51 PM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 2 Feb 2011, 08:53 AM) *
Regimul a facut primul pas inapoi, Mubarak a anuntat ca nu va mai candida la inca un mandat.

si cu asta i-a dezbinat pe protestari. divide et impera in cel mai clasic stil.



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 2 Feb 2011, 01:01 PM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(cocosel @ 1 Feb 2011, 11:39 PM) *
QUOTE
....Ce l-ar putea transforma intr-o zona civilizata...? O lupta pentru resurse intre statele amintite...

nu cred, nici in alte state africane unde au existat alte interese nu a aparut civilizatia odata cu lupta pentru resursele respective, din contra a crescut coruptia, puterea a fost impartita de cateva familii, au existat revolte si lovituri de stat, intr-un cuvant haos si pierderi de vieti omenesti.
QUOTE
Despre libertatea de exprimare....

In tarile musulmane libertatea de exprimare este diferita de cea pe care o intelegem noi cei din Europa si SUA. Acolo sunt nite cutume ce nu prea pot fi depasite asa de usor, e nevoie ca sa existe mai intai o perioada de emancipare culturala, spirituala si apoi vom putea sa vorbim de o libertate de exprimare reala.
QUOTE
Scenariu este cunoscut...o alianta nationala in care un general va fi de fapt conducator al statului plus ElBaradei ca prim exponent al increderii intr-o viitoare constructie democratica.Apoi alegeri aparent libere...

ElBaradei este solutia occidentala, se pare ca exista si o solutie araba, egipteana. Trebuie sa tinem cont de istoria moderna a acestei tari de Nasser, Sadat si chiar si Mubarak toti sunt fosti ofiteri ai armatei egiptene. Sa vedem daca ElBaradei va fi pe placul generalilor egipteni si mai ales daca poporul va accepta o solutie occidentala. In lumea araba e periculos sa incerci sa faci jocurile politice, tocmai de aceea cred ca USA si UE sunt asa de retinute, arabii pot identifica usor in occident un dusman comun. Situatia este incurcata eu m-as bucura sa-si rezolve singuri problema dar fara islamistii radicali.



QUOTE(abis @ 2 Feb 2011, 07:53 AM) *
QUOTE
Ai vrea sa fie numai atei?

M-am referit la faptul ca arabii in general sunt mult mai credinciosi si ca aceasta credinta ii poate repede transforma in radicali religiosi.
QUOTE
Regimul a facut primul pas inapoi, Mubarak a anuntat ca nu va mai candida la inca un mandat.

E greu de spus cum se va termina aceasta poveste.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 2 Feb 2011, 04:03 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



se cam termina povestea cum s-a terminat si piata universitatii din romania.

http://edition.cnn.com/2011/WORLD/africa/0...dex.html?hpt=T1

au trimis "oamenii de bine". democratia nu are nici o sansa, majoritatea e o turma ( la fel ca in romania anului '90).


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 2 Feb 2011, 04:12 PM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
nu cred, nici in alte state africane unde au existat alte interese nu a aparut civilizatia odata cu lupta pentru resursele respective, din contra a crescut coruptia, puterea a fost impartita de cateva familii, au existat revolte si lovituri de stat, intr-un cuvant haos si pierderi de vieti omenesti.


Ba din contra...acolo unde sunt resurse..si forte contrarii...apar premisele unei civilizatii.Ar fi prea multe exemple...cartile de istorie iti pot demonstra.

QUOTE
Acolo sunt nite cutume ce nu prea pot fi depasite asa de usor, e nevoie ca sa existe mai intai o perioada de emancipare culturala, spirituala si apoi vom putea sa vorbim de o libertate de exprimare reala


Cred ca nu citesti cum trebuie...spuneam in fine ei aspira= presupune...ca isi doresc. ohyeah.gif

QUOTE
In lumea araba e periculos sa incerci sa faci jocurile politice, tocmai de aceea cred ca USA si UE sunt asa de retinute, arabii pot identifica usor in occident un dusman comun. Situatia este incurcata eu m-as bucura sa-si rezolve singuri problema dar fara islamistii radicali.


Esti in eroare mare...jocurile politice se fac unde nu-ti poti tu imagina...si mai ales intr-o zona considerata strategica pentru anumite puteri.Problema religioasa este doar MANIPULARE.... rolleyes.gif

Si iata ce se intampla in acest moment...REVOLUTIE!!....asa cum prevedeam...
Conflict care il vor pune in scena pe Omar Suleiman omul americanilor din sanul conducerii egiptene. thumb_yello.gif Kefaya (Destul) a pierdut azi sansa sa aiba puterea...si sa-si impuna oamenii.Exact ceea ce am pierdut si noi in '89. thumb_yello.gif




--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 2 Feb 2011, 04:18 PM
Mesaj #53


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(turbo trabant @ 2 Feb 2011, 04:03 PM) *
se cam termina povestea cum s-a terminat si piata universitatii din romania.

http://edition.cnn.com/2011/WORLD/africa/0...dex.html?hpt=T1

au trimis "oamenii de bine". democratia nu are nici o sansa, majoritatea e o turma ( la fel ca in romania anului '90).

Banuiesc ca te referi la violentele de azi, mie nu-mi merge linkul.

Te pripesti sa tragi concluzii. Jocurile nu sunt facute, vorbim despre un singur incident. Nu-i exclus ca opozantii lui Mubarak sa fie radicalizati de astfel de gesturi. Oricum, suporterii lui Mubarak sunt departe de a ajunge la numarul celor care sunt contra


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 2 Feb 2011, 04:24 PM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 2 Feb 2011, 05:18 PM) *
Jocurile nu sunt facute, vorbim despre un singur incident.

http://edition.cnn.com/

un singur incident rofl.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 2 Feb 2011, 05:12 PM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(cocosel @ 2 Feb 2011, 04:12 PM) *
QUOTE
Ba din contra...acolo unde sunt resurse..si forte contrarii...apar premisele unei civilizatii.Ar fi prea multe exemple...cartile de istorie iti pot demonstra.

Sa luam ca exemplu Africa, Nigeria, Coasta de Fildes, Liberia, Uganda, Ruanda, Zair, etc. sau Asia, Indonezia, Philipine, eu nu am gasit premisele unei civilizatii in aceste tari dupa ce creatorii de civilizatii anglo-saxonii sau altii au gasit ca au interese in zona.
QUOTE
Cred ca nu citesti cum trebuie...spuneam in fine ei aspira= presupune...ca isi doresc.

Citesc ceea ce scri, am nevoie de o cheie pentru a intelege ce vrei sa spui?
QUOTE
Esti in eroare mare...jocurile politice se fac unde nu-ti poti tu imagina...si mai ales intr-o zona considerata strategica pentru anumite puteri.

In zona asta "anumite puteri" au incercat sa faca jocurile cum au vrut dar se pare ca nu prea le-a iesit, exemple: Iran,Irak,Syria,Egipt, Algeria, Libia, Liban, Yemen eu imi imaginez ca cei ce vor sa conduca lumea asa cum vor ei si-ar dori sa aiba mai multa influenta in aceasta zona dar deocamdata nu se poate.
QUOTE
Problema religioasa este doar MANIPULARE....

De acord, dar cine sunt manipulatorii dupa parerea ta? "anumite puteri" sau clerul si radicalii islamisti?
QUOTE
Si iata ce se intampla in acest moment...REVOLUTIE!!....asa cum prevedeam...

Mubarak este inca presedintele Egiptului si pare ca vrea sa ramana pana la alegeri, eu nu vad REVOLUTIA, sa mai asteptam sa vedem daca va fi macar o "revolutie" dupa stilul romanesc.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 2 Feb 2011, 05:54 PM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
Sa luam ca exemplu Africa, Nigeria, Coasta de Fildes, Liberia, Uganda, Ruanda, Zair, etc. sau Asia, Indonezia, Philipine, eu nu am gasit premisele unei civilizatii in aceste tari dupa ce creatorii de civilizatii anglo-saxonii sau altii au gasit ca au interese in zona.


Cine a spus ca aceste tari sunt civilizate... blink.gif...ma refer la altceva si chiar ar dura mult sa fac aici o apologie geostrategica si de securitate..Nu ai inteles principiu pentru care anumite tari prezinta interes....bogatia in resurse strategice (petrol, gaze, uraniu...etc)
Fara Canalul Suez citeste Egipt o mare problema s-ar crea pentru transportul resurselor din tarile OPEC catre Occident.
Plus ca este si un obiectiv de stabilitate in relatie straveche cu Israel...al Apusului.

QUOTE
Citesc ceea ce scri, am nevoie de o cheie pentru a intelege ce vrei sa spui?


Ai nevoie de mai multe chei...intr-adevar nu pot sa cobor nivelul...pentru ca am convingerea ca cei de aici pot discuta pe un palier superior.

QUOTE
In zona asta "anumite puteri" au incercat sa faca jocurile cum au vrut dar se pare ca nu prea le-a iesit, exemple: Iran,Irak,Syria,Egipt, Algeria, Libia, Liban, Yemen eu imi imaginez ca cei ce vor sa conduca lumea asa cum vor ei si-ar dori sa aiba mai multa influenta in aceasta zona dar deocamdata nu se poate.


rofl.gif Irak a cazut...Siria este sub control....Egipt cade acum...Algeria urmeaza...Libia nu prezinta interes.Iran nu se afla inca in sfera Occidentala...
Ai lipsit la politica externa!! rofl.gif

QUOTE
De acord, dar cine sunt manipulatorii dupa parerea ta?


Fratia Musulmana....SUA....Mossad....etc

QUOTE
Mubarak este inca presedintele Egiptului si pare ca vrea sa ramana pana la alegeri, eu nu vad REVOLUTIA, sa mai asteptam sa vedem daca va fi macar o "revolutie" dupa stilul romanesc.


Vineri...o sa vezi un oscar cinematografic...pe care peste cativa ani il vom dezbate la rece.
Acum suntem prea aproape de evenimente pentru a impune o concluzie obiectiva.


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 2 Feb 2011, 05:55 PM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



e o mineriada acolo de toata frumusetea.



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 2 Feb 2011, 06:00 PM
Mesaj #58


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Tocmai am vazut la TV ca presedintele Yemen nu mai candideaza, dupa 30 de ani, si nici fiul sau. Probabil le merge curu.
Ne-am dori asa ceva si in Coreea de Nord.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 2 Feb 2011, 06:02 PM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



cla nu te bucura ca te bucuri degeaba.

daca nu e fii-su poate fi mana dreapta a lui al batran, ghenerelul de securitate abpulica care "se sacrifica pentru tara"

pana acum egiptul a mimat democratia, acum o sa aiba o dictatura militara adevarata. la fel in tunisia, yemen si alte locatii boschetoase.

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 2 Feb 2011, 06:03 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 2 Feb 2011, 08:08 PM
Mesaj #60


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(turbo trabant @ 2 Feb 2011, 05:02 PM) *
cla nu te bucura ca te bucuri degeaba.

daca nu e fii-su poate fi mana dreapta a lui al batran, ghenerelul de securitate abpulica care "se sacrifica pentru tara"

pana acum egiptul a mimat democratia, acum o sa aiba o dictatura militara adevarata. la fel in tunisia, yemen si alte locatii boschetoase.

Nu prea cred. în era sms, facebook, twitter vor avea tinerii ceva de spus si sa spulbereze batrânii care cred ca au puterea.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 2 Feb 2011, 08:19 PM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(cocosel @ 2 Feb 2011, 05:54 PM) *
QUOTE
Cine a spus ca aceste tari sunt civilizate... blink.gif...ma refer la altceva si chiar ar dura mult sa fac aici o apologie geostrategica si de securitate...

"Pentru ca daca petroulul abunda in sudul tarii exportul se poate face doar prin portul Sudan din nordul tarii.Juba posibila noua capitala...este un oras al foametei...fara alimentare cu apa, fara canalizare cu doar 17 km asfaltati.Speranta de viata fiind sub 42 de ani....Ce l-ar putea transforma intr-o zona civilizata...? O lupta pentru resurse intre statele amintite..."
De la aceasta afirmatie am plecat in aceasta discutie despre ce si cine ar putea transforma un stat arab sau african necivilizat intr-un stat civilizat, Crezi ca este nevoie de "apologii strategice sau de coborarea nivelului pentru a comenta niste afirmatii?
QUOTE
Fara Canalul Suez citeste Egipt o mare problema s-ar crea pentru transportul resurselor din tarile OPEC catre Occident.

Asa s-a spus si la nationalizarea canalului.
QUOTE
Plus ca este si un obiectiv de stabilitate in relatie straveche cu Israel...al Apusului.

Ce sau cine este un obiectiv de stabilitate?
QUOTE
Ai nevoie de mai multe chei...intr-adevar nu pot sa cobor nivelul...pentru ca am convingerea ca cei de aici pot discuta pe un palier superior.

Ai mila de un nestiutor, te rog nu ma lasa asa, dumireste-ma si pe mine, da-mi cunoastere si cheile alea sa inteleg si eu ce vrei sa spui si nu ma arunca de pe acest palier la care s-a ridicat prea stiinta voastra, da dovada de marinimie preacunoscatorule, cu cei saraci cu duhul.
QUOTE
Irak a cazut...Siria este sub control....Egipt cade acum...Algeria urmeaza...Libia nu prezinta interes. Iran nu se afla inca in sfera Occidentala...

Moncher sti ce ma distreaza la analistii astia politici ca prezinta totul ca pe ceva dinainte stabilit ce va fi executat ca la carte exact asa cum au prezis ei. Am sa te rog sa-mi permiti preacunoscatorule ca Irakul este inca o zona instabila, Syria este sub controlul familie Al Assad fondatorii partidului Bass aflat inca la putere in Syria, Libia este condusa de Gadafi, dar "nu prezinta interes" rofl.gif Algeria este de ceva timp o republica populara, celebrele republici stabilite prin anii 70 (Jumhuriyya), Yemenul asisderea. Iordania, Egiptul, Tunisia si Marocul ar fi cam singurele state arabe din zona care erau stabile si sub "control" occidental. Acuma eu nu stiu daca in egipt sau Tunisia e mana occidentului, poporului, rusilor, chinezilor sau teroristilor musulmani, un lucru stiu sigur daca Egiptul cade sub influenta radicalilor islamisti vam avea si alte tari arabe cu probleme. Eu astept cu interes reactia Ligii arabe si a Arabiei Saudite.
QUOTE
Ai lipsit la politica externa!!

Mi-a fost rau, m-a durut burta si n-am reusit sa vin, regret dar promit sa recuperez. thumb_yello.gif
QUOTE
Fratia Musulmana....SUA....Mossad....etc

Ramane sa vedem, potul este mare dar jucatorii inca se mai gandesc.
QUOTE
Vineri...o sa vezi un oscar cinematografic...pe care peste cativa ani il vom dezbate la rece.

Care vineri, asta de vine sau mai la vara?



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 2 Feb 2011, 08:24 PM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Cla @ 2 Feb 2011, 09:08 PM) *
Nu prea cred. în era sms, facebook, twitter vor avea tinerii ceva de spus si sa spulbereze batrânii care cred ca au puterea.

in era feisbuc si a pasaricii ciripitoare or sa stea toti tinerii pe internet sa se planga si nu o sa iasa in strada dupa ce au vazut ca iese cu bataie.

asta a fost inca o revolutie pe internet care s-a fasait in realitate.

"Egyptian state television warns people in Tahrir Square, Cairo to evacuate the area immediately"

it is over, o sa ii macelareasca la adapostul noptii.

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 2 Feb 2011, 08:40 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 2 Feb 2011, 08:50 PM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(turbo trabant @ 2 Feb 2011, 08:24 PM) *
asta a fost inca o revolutie pe internet care s-a fasait in realitate.

posibil, ce nu stiu multi este ca in Egipt si in general in lumea araba exista o alta structura sociala decat cea occidentala. exista clanuri, familii legate intre ele de interese comune foarte diferit de ceea ce exista in Europa sau USA. mai sunt si alte aspecte ce tin de cutume religioase si pastrarea juramintelor, razbunare, etc. In Irak nici azi nu s-au incheiat socotelile intre clanurile pro si anti Sadam. E greu de anticipat la aceasta ora cine va castiga in Egipt, faptul ca Mubarak vrea sa ramana la putere pana la alegeri este suspect, opozantii sai stiu ca daca se va intampla asa nu au nicio sansa sa scape de mania clanurilor pro Mubarak. Vor fi nevoiti sa plece sa se autoexileze pentru a scapa cu viata.

L.E. inca nu avem o pozitie a clerului egiptean, daca exista eu nu am auzit de ea, or clerici au un cuvant greu in deciziile poporului.

Acest topic a fost editat de Marduk: 2 Feb 2011, 08:55 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 2 Feb 2011, 08:52 PM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
De la aceasta afirmatie am plecat in aceasta discutie despre ce si cine ar putea transforma un stat arab sau african necivilizat intr-un stat civilizat, Crezi ca este nevoie de "apologii strategice sau de coborarea nivelului pentru a comenta niste afirmatii?


In cazul Sudan da...pentru ca trebuie sa ai informatii si nu din cele emanate de Facebook, Twitter sau site-urile islamiste pentru a emite pretentii.

QUOTE
Asa s-a spus si la nationalizarea canalului.


Asa se va spune in continuare pana cand resursa de petrol a OPEC nu va fi risipita.

QUOTE
Ce sau cine este un obiectiv de stabilitate?


Egipt..caci despre el discutam luandu-l ca si exemplu.Obiectiv de stabilitate pentru un stat creat artificial Israel.

QUOTE
Ai mila de un nestiutor, te rog nu ma lasa asa, dumireste-ma si pe mine, da-mi cunoastere si cheile alea sa inteleg si eu ce vrei sa spui si nu ma arunca de pe acest palier la care s-a ridicat prea stiinta voastra, da dovada de marinimie preacunoscatorule, cu cei saraci cu duhul.


Stiinta nu se preda...iar Informatiile trebuie sa le furi...asa ca mai incearca. rolleyes.gif

QUOTE
Mi-a fost rau, m-a durut burta si n-am reusit sa vin, regret dar promit sa recuperez. thumb_yello.gif


Necunostiintele nu-ti pot fi temei atunci cand te prezinti cu ingerinte pe domenii sensibile.E ca si cand te-ai prezenta la tribunal si ai pleda nevinovat invocand necunoasterea legii. rofl.gif

QUOTE
Ramane sa vedem, potul este mare dar jucatorii inca se mai gandesc.


Jucatorii au jucat..plansa s-a redesenat...iar lovitura de stat va reusi.

QUOTE
Care vineri, asta de vine sau mai la vara?


Ultima vineri pentru unii egipteni...prima vineri pentru altii.

PS: Irak este ceea ce sa dorit sa fie...exact cum va fi si Egipt, Maroc, Algeria, Yemen..o piata emergenta.Libia nu va prezenta interes..si iata ca iti si suspin din vrabiute...pentru ca are speranta de viata cea mai mare din Africa.Restul poate il descopri singur si te intorci aici cu temele facute.

Selamu es aleikum!!


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 2 Feb 2011, 08:54 PM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(cocosel @ 2 Feb 2011, 09:52 PM) *
Jucatorii au jucat..plansa s-a redesenat...iar lovitura de stat va reusi.
Ultima vineri pentru unii egipteni...prima vineri pentru altii.

dap thumb_yello.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 2 Feb 2011, 09:15 PM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(cocosel @ 2 Feb 2011, 08:52 PM) *
QUOTE
In cazul Sudan da...

deci in cazul celorlalte tari la care m-am referit este altfel sau ele au beneficiat de puterea civilizatoare a investitorilor?
QUOTE
Asa se va spune in continuare pana cand resursa de petrol a OPEC nu va fi risipita.

resursa de petrol a OPEC? aceasta resursa pare sa se radicalizeze pe masura ce pierde rapid din cantitatile de petrol.
QUOTE
Obiectiv de stabilitate pentru un stat creat artificial Israel.

Israelul a fost creat printr-o rezolutie ONU pe baza unor realitati istorice, geografice, demografice, etc. asta inseamna ca este artificial?
QUOTE
Stiinta nu se preda...iar Informatiile trebuie sa le furi...asa ca mai incearca.

da stiu, am auzit pe unii carora le-a fost revelata stiinta nu predata, din fericire pentru cei mai multi dintre noi "stiinta" se preda la scoala, din carti.
QUOTE
E ca si cand te-ai prezenta la tribunal si ai pleda nevinovat invocand necunoasterea legii.

pai daca nu cunosc legea cum sa pledau vinovat cand cei ce fac asta chiar sunt nevinovati or chiar nu cunosc legea care le da oarece avantaje daca pledeaza vinovat.
QUOTE
Jucatorii au jucat..plansa s-a redesenat...iar lovitura de stat va reusi.

Lovitura de stat? pana acum armata nu a dat semene ca ar vrea sa-l debarce pe Mubarak, sa vedem daca ai dreptate.
QUOTE
Ultima vineri pentru unii egipteni...prima vineri pentru altii.

da, sfanta zi de vineri asta este predictia ta?
QUOTE
PS: Irak este ceea ce sa dorit sa fie...exact cum va fi si Egipt, Maroc, Algeria, Yemen..o piata emergenta.Libia nu va prezenta interes

Piete emergente? Irak, Algeria, Yemen unsure.gif
QUOTE
Selamu es aleikum!!

Shalom


Acest topic a fost editat de Marduk: 2 Feb 2011, 09:37 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 3 Feb 2011, 01:10 AM
Mesaj #67


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Marduk @ 2 Feb 2011, 08:15 PM) *
Shalom

Inshallah rofl.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rovaniemi
mesaj 3 Feb 2011, 01:30 PM
Mesaj #68


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565



YNWA, mey azta bobor rumen vrate!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 3 Feb 2011, 01:43 PM
Mesaj #69


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(turbo trabant @ 2 Feb 2011, 08:24 PM) *
asta a fost inca o revolutie pe internet care s-a fasait in realitate.

Ti-am zis ca te cam grabesti sa sari la concluzii.

Nu s-a terminat nimic. Vorba lui Churchill:

Acum, acest lucru nu este sfârşitul. Nu este nici măcar începutul sfârşitului. Dar este, probabil, sfârşitul începutului.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 3 Feb 2011, 01:45 PM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Rovaniemi @ 3 Feb 2011, 02:30 PM) *
YNWA, mey azta bobor rumen vrate!

toarasi!

fitzi cu ochii pi tara vecina, pretina si socialista si pi bandili de huligani care ataca realizarili socialiste ale clasei munsitoare egiptene: casele poporului egiptean de la ghiza si canalu' suez-marea neagra, magistrala shaormei.

bandili de huligani sunt finantate de grupari hoccidentale , iredentiste ( are si egiptenii ungurii lor , toarasi) iar armata din pacate nu si-a facut pe deplin datoria ca in romania. rushine armatei egiptene nu ca armata rrromana care s-a acoperit de glorie.

din fericire, uameni ai muncii au salvat situatia iar socialismul pt fraieri dar si pentru nomenclatura va continua. egiptenii isi doreste liniste, oamenii muncii vor sa le meagra biznisu' si sa pufaie din narghilea.

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 3 Feb 2011, 01:52 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

12 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 05:23 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman