HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dincolo de Ratiune

Ideea acestui forum nu este de a starni polemici intre cei ce cred si cei ce nu cred in astre, in Dumnezeu, in terapii naturiste, in miracole sau in ghicitul in palma. Pragul acestui forum poate fi pasit de oricine, fara nici o exceptie, dar cei care nu sunt de acord cu ideile sau marturisirile celor care posteaza aici, sunt rugati sa se abtina in a face comentarii malitioase, sau contradictorii. Aici ne dorim sa avem coltisorul lipsit de orice stres, iar scopul real ar fi acela de a-i ajuta pe cei din jurul nostru sa se simta bine, ba chiar sa gaseasca solutii catre iesirea din situatii disperate - de ce nu?

14 Pagini V  « < 9 10 11 12 13 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Rudolf Hess, predictiile unui nebun ???
Cucu Mucu
mesaj 22 Feb 2011, 12:09 PM
Mesaj #351


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Inca ceva ce trebuie avut in vedere - descoperirile lui Richard Byrd si cartea The Hollow Earth a lui Raymond Bernard.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 22 Feb 2011, 02:03 PM
Mesaj #352


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Da...si "Etidorhpa" lui John Uri Llyod, pamantul din inima pamantului acolo unde nu exista gravitate si corpurile (care nu au nevoie de hrana) se misca si fac totul prin puterea mintii lor...si unde soarele Atoma lumineaza intreaga zi (24h)...sigur ca e ...sunt teorii ce se pot aprofunda in cazul Hess


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 25 Feb 2011, 10:12 PM
Mesaj #353


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Dietrich Eckart incepe prin a studia medicina.
Este fiul...orfan...al unor parinti instariti ce mor prematur...De la medicina ajunge in teatru, unde are cateva reusite, cele mai multe dintre ele legate de adaptarile ce pun intr-o lumina noua rolul lui Peer Gynt (Henrik Ibsen), un simbol absolut al amanarii si al evitarii, dar care in viziunea sa capata alte dimensiuni. Dietrich Eckart se regaseste in acest personaj si intreaga lui evolutie incape in limitele impuse de el.

Eckart, este pentru teoria noastra unealta necesara afirmarii si asccensiuni lui Hitler. Este cel care scrie un poem premonitoriu prin care anunta venirea unui furher cu mult inainte sa il intalneasca pe Adolf. Cand cei doi se intalnesc, Dietrich Eckart nu il descopera pe Hitler, ci il recunoaste...


Acum, precursorul pe linie ideologica a lui Eckart este, asa dupa cum am aratat deja: Adolf Josef Lanz aka Jörg Lanz, sau cum ii placea sa se autodenumeasca: Lanz von Liebenfels , preot, fondator al teoriei Theozoologiei, una antisemita, cu arieni, rase superioare si inferioare, dar mai ales cu Gottmenschen (oameni zei).

Lanz..este un calugar aproape perfect. In chilia lui din abatia Heiligenkreuz Lanz duce o viata monahala exemplara pana la un moment critic in care sustine ca are o epifanie pe care o numeste iluminare. Ea se produce la descoperirea monumentului funerar al unui cavaler templier. Lanz crede ca in acel moment a inceput sa inteleaga adevarul; cei din jurul lui percep schimbarea prin modificarea atitudinii si prin dezvoltarea brusca a unui comportament bizar, abuziv si nervos...

De acum incolo Lanz are o traiectorie precisa...Renunta la biserica se dedica unei filozofii orientate, scrie carti, fondeaza si publica Ostara, Briefbücherei der Blonden und Mannesrechtler, revista ce devine punctul de conjunctura, mai exact locul in care ajung pe diverse cai Dietrich Eckart, Rudolf Hess si Adolf Hitler ...la inceput fara sa se cunoasca intre ei.

Pentru aceasta teorie Lanz, la fel ca atati oameni religiosi inaintea lui, este racolat cauzei pe calea relevatiei directe. Prin el , in urma unei selectii a caror criterii ne scapa, planul entitatii interesate pe care am numit-o "Dumnezeul Biblic", reuseste inregimentarea lui Hitler si a lui Hess si un transfer complet al misiunii asupra lui Eckart. O data alesi cursurile sunt diferite: Eckart si Hess urmeaza terapia Thule prin care primesc instructiunile si strategia de a actiona. Hitler urmeaza alt traseu, intrucat rolul sau este unul executoriu, unul la vedere, unul de expunere ci nu de culise...

Conspiratia pana la acest punct e deslusita....Ne apropiem de capitolele finale.
Insa la acest moment e musai sa ne intoarcem la planeta Marte.

Acest topic a fost editat de The Dude: 25 Feb 2011, 10:22 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 25 Feb 2011, 10:12 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
The Dude
mesaj 25 Feb 2011, 10:44 PM
Mesaj #354


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Am enuntat la inceput doua teori valabile: Una, pe care am si dezvoltat-o aici, potrivit careia o civilizatie nomada a debarcat pe Marte, s-a dezvoltat si autodistrus, moment in care a fabricat Pamantul ca pe o planeta locuibila, a preluat-o in folosinta si a inceput sa experimenteze pe ea rasa umana.
A doua teorie pe care am anuntat-o numai in treacat, dar care este la fel de buna, e ca planeta Marte e inceputul experimentelor civilizatiei nomade.

Potrivit ei, extraterestrii nu au locuit niciodata vreuna dintre planetele sistemului nostru solar ci numai au experimentat pe ele. Experimentul Marte, poate primul, s-a soldat cu un esec catastrofal..al doilea Pamantul, a evitat pana acum greselile primului, insa se indreapta catre altele tot mai mari si mai greu de prevazut. Pana la urma chestia cu omenirea e o idee proasta...sau cei care fac asemenea experimente nu sunt prea priceputi.

Oricum "laboratoarele" lor, ori centrele de supraveghere, raman subacvatice ori subterane, navele lor de transport raman camuflate in satelitii planetelor pe care experimenteaza..


Indiferent de astea, Hess a inteles mecanismul unui complot pe care insa la minimalizat..
Depozitia lui este ferma precisa si precauta. Interesul lui s-a schimbat. Nu a reusit sa evite masacrul, acum incearca sa ii inteleaga cauzele.
E atat de preocupat de asta incat nici macar sentinta nu o asculta pana la capat. Cand este intrebat de gardian ce condamnare a primit e surprins si raspunde ca nu stie si ca nu il intereseaza...

Isi pune pe peretele celulei poze cu Luna pe care incearca printrun exercitiu al mintii sa o vizualizeze tridimensional.
Capata raspunsuri pe care insa nu le poate comunica in mod direct. Pentru interlocutori neavizati si pentru cei ocazionali este incoerent si confuz...pentru serviciile secrete care il investigheaza este interesant si plin de informatii

Acest topic a fost editat de The Dude: 26 Feb 2011, 09:00 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 26 Feb 2011, 09:17 PM
Mesaj #355


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Din 1974 si pana in 1981, registrele puscariei Spandau confirma interogatorii sustinute aproape zilnic ale detinutului Rudolf Hess..

Cine sunt cei care le sustin ?? E o scapare inacceptabila a documentelor...Aparent nimeni.

Potrivit tehnicilor de investigare ale vremii asa ceva nu se putea intampla decat in cazul in care anchetatorii incercau sa reconstituie sub presiune un adevar deja intuit. In acord cu aceste strategii, declaratiile unui martor trebuiesc reconfirmate prin divagatii ce repozitioneaza interogatoriul astfel incat el sa reatinga tinta interesului din mai multe directii. Pe un asemenea fond se produce o relaxare a persoanei interogate, care permite confirmarea unor afirmatii prin spontaneitatea raspunsurilor...ori infirmarea prin intarzierea, ori prin absenta lor.


Totusi, intr-o perioada atat de lunga si fara un motiv "presant", este de presupus ca subiectul avanasa permanent teorii noi ce se cereau mereu confirmate...

Ce le spunea Hess anchetatorilor lui ??
Ce povesti, ce relatari, ce marturii...in masura sa ii impiedice eliberarea si sa ii intareasca izolarea ?

Acest topic a fost editat de The Dude: 26 Feb 2011, 09:19 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 27 Feb 2011, 12:58 AM
Mesaj #356


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Dar dacă Hess din puşcărie a fost altă persoană, substituit fiind? Sosia ţinută ca paravan, iar adevăratul Hess fie mort, fie în cu totul altă parte? Este ştiut că în timpul războiului rece multe lucruri au fost ţinute intenţionat ascunse pentru partea adversă, de pildă faptul că ruşii au ascuns cadavrul lui Hitler şi au întreţinut multă vreme ipoteza că ar fi putut supravieţui pe undeva.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 27 Feb 2011, 11:16 AM
Mesaj #357


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Eu nu cred ca Hess a fost substituit. Cred ca zvonul asta era in interesul celor mai multi.

Acum as vrea sa analizezi un pic.
Daca Hess era personajul pe care il banui eu ca a fost, atunci totul capata sens.
Gandeste-te ca el a tradat o entitate puternica ce potrivit teoriei de aici a trecut omenirea prin iad. Era normal si firesc ca prima lui grija, a lui si a celor care l-au folosit, sa fie legata de protectia sa. Rumoarea potrivit careia a fost impuscat imediat dupa capturare mergea ca o manusa...

Eu banuiesc ca lui Jörg Lanz, Dumnezeul Biblic i s-a aratat in mod direct. Cred ca Lanz, singur in chilia lui , a primit mesajul impachetat intr-un ambalaj frumos. Cel mai probabil i s-a cerut sa salveze omenirea prin selectie si purificare. Zeitatea care l-a contactat a facut-o in numele Dumnezeului in care el credea, de aia l-a si ales dintro abatie. I-a spus ca timpul a sosit si ca el este cel ales sa organizeze conditiile prielnice pentru noua ordine. Hess si Dietrich Eckart au fost alesii lui Jörg Lanz. Iar Hitler alesul lor.

Este neclar de ce i-a ales pe ei insa exista si aici speculatii care sustin ca niciunul dintre cei trei nu erau 100% oameni.

Revenind la exercitiul pe care ti l-am propus Erwin, daca ne incredem in tot ce am dezvoltat pana acum atunci reiese ca Hess stia ca divinitatea care l-a manipulat nu este nici atotputernica, nici deasupra destinelor, nici in masura sa cunoasca adevarul absolut si nici fiecare miscare a oamenilor.
Stia ca acest zeu este temator, vulnerabil si posibil de invins...Stia si ce trebuie facut in acest sens.
Din toate aceste motive a cerut probabil aliatilor sa raspandeasca zvonurile mortii si substituirii lui (zvonuri care altfel nu au nicio noima), indiferent daca acestia aveau sa ii dea dreptate, sa actioneze, ori sa aleaga asa cum au si facut, sa ignore propunerile lui Hess.

Acest topic a fost editat de The Dude: 27 Feb 2011, 06:40 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 27 Feb 2011, 06:52 PM
Mesaj #358


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Intre caile de atac pe care le gandise si pe care le propunea Hess aliatilor, posibila invrajbire dintre zeul distrigator si sfantul duh (aici, am numita asa cumulul de bioenergii umane ce poate influenta evolutia lucrurilor), ofera o explicatie credibila si chiar unica.

Vorbind de acest sfant duh, trebuie precizat ca haosul existential in care erau nevoiti sa evolueze cei mai multi oameni ai acelor vremuri anulase functionalitatea acestui arbitru. Nimeni nu mai contribuia cu nimic pozitiv la consolidarea lui, asa ca el insusi se afla prizonier intr-o bucla evolutionala din care nu gasea scapare...

Spiralele MISA nu gresec cu nimic atunci cand isi imagineaza ca o constinta multiplicata la maxim (prin numarul de componenti) poate influenta derularea evenimentelor..Greseala spiralelor consta in felul in care este transmis smenalul...unul distorsionat si difuz. E ca si cum cineva care a priceput mecanismul transmisiei radio construieste o antena ultraperformanta si care apoi alege sa o amplaseze fix in cea mai perfecta cusca a lui faraday....

Acest topic a fost editat de The Dude: 27 Feb 2011, 06:52 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 27 Feb 2011, 09:39 PM
Mesaj #359


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(The Dude @ 27 Feb 2011, 12:16 PM) *
Hess si Dietrich Eckart au fost alesii lui Jörg Lanz. Iar Hitler alesul lor.

Este neclar de ce i-a ales pe ei insa exista si aici speculatii care sustin ca niciunul dintre cei trei nu erau 100% oameni.


Cum dovedesti? unsure.gif


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 28 Feb 2011, 05:29 PM
Mesaj #360


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Speculaţiile nu prea se dovedesc, sunt construcţii (i)logice prin care se dă ce sens dorim sau ne trece prin cap unor lucruri al cărui înţeles final nu-l cunoaştem. Nu este imposibil ca o speculaţie să se dovedească apoi adevărată, după descoperirea dovezilor, dar acestea nu există (încă). Aşadar nu putem spune că o speculaţie este complet pe dinafară, eronată sau mincinoasă, ea se bazează pe o intuiţie, uneori genială.

The Dude, care ar fi sensul unei divinităţi (biblice?) care nu este atotputernică? Dacă vorbeşti despre extratereştrii, este altceva.

Dacă JFK a fost eliminat tocmai când voia să ţină un discurs în faţa naţiunii şi lumii întregi, în care recunoaşte existenţa extratereştrilor şi colaborarea cu ei, de ce azi în 2011 a.d. nu ştim mai multe? Wikileaks ar fi făcut publice astfel de informaţii, dacă ele există şi sunt reale. Eu cred că evidenţele istorice arată că evoluţia lumii n-are nimic de-a face cu extratereştrii. Nu vorbesc despre istoria fabricată ci despre cea trăită. La fel de uşor pot fi fabricate evidenţe sau dovezi în sprijinul unei teorii oculte, manipulatoare. Pentru noi, oamenii de rând, care nu avem acces la documente originale, totul rămâne la nivel de speculaţie.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 1 Mar 2011, 08:41 AM
Mesaj #361


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(exergy33 @ 27 Feb 2011, 10:39 PM) *
Cum dovedesti? unsure.gif


I can't.

Dar cateva indicii sunt. Hitler dispare fizic intr-un fel de mister alimentat chipurile de rusi. Trupul lui, sinucis dupa cea mai manipulata dintre versiuni, este incinerat si pastrat la secret multi ani. Creierul nu s-a recuperat nici in cazul lui, nici in cazul lui Hess. Medicina legala pune mare pret pe studiul pieselor anatomice care au apartinut unor personalitati...adica, l-au studiat pe Terente, l-au studiat pe Eminescu si nu l-ar fi studiat pe cel responsabil de moartea a mai bine de 50 de milioane de suflete ??

Intreagile evolutii ale lui Hess si Hitler au putine explicatii logice. Nu exista vreun leader care sa mearga pana acolo cu bunul plac, chiar daca e situat pe cea mai dominanta pozitie (cazurile lui Caligula, Nero, Napoleon, Ramses imi pare, sunt elocvente), dupa cum niciun personaj al vreunei elite nu a abandonat pozitia ocupata in plina asccensiune a gruparii pe care o conducea, deflectand intr-un mod care sa ii puna viata in pericol catre inamicul declarat.

Vreau sa spun ca intreaga poveste a celui de-al doilea razboi mondial se invarte in jurul germaniei naziste, o putere invaluita in misticism, ocultism, fanatism si motivatii ce nu pot primi explicatii din sfera rationalului, sau daca pot nu reusesc sa faca asta in mod convingator.


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 1 Mar 2011, 09:07 AM
Mesaj #362


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(Erwin @ 28 Feb 2011, 06:29 PM) *
The Dude, care ar fi sensul unei divinităţi (biblice?) care nu este atotputernică?


Am mai afirmat asta pe aici. Dumnezeul din Biblie este o facatura a evreilor. Biblia este o carte sfanta, alcatuita din texte ce reiau povestiri anterioare apartinand aproape in totalitate altor culturi. Dumnezeul din Biblie este primul produs mediatic. Cartea numita Biblie este insa sacra si asta dupa principiul pe care l-am aratat si explicat mai sus: daca un numar considerabil de fiinte emit energii in legatura cu un simbol, acel simbol se incarca si radiaza acele energii.

In anii in care a fost introdus pe piata: everii, care erau incoltiti de toate natiunile din jurul lor, au inceput sa povesteasca despre acest Dumnezeu. Unul care era puternic (atotputernic), razbunator si gelos; unul care ii apara pe evrei si ii razbuna prin actiuni cumplite declansate impotriva dusmanilor lor. Cum nu straluceau prin cultura, popoarele vecine decideau ca e mai bine sa nu se lege de evrei macar si daca numai o parte din povestea lor ar fi adevarata. Asta i-a incurajat sa isi propage inventia cu si mai multa ravna...Asa s-a impus crestinismul in primii lui ani, si asa a aparut Dumnezeul biblic.

Acum, teoria de aici presupune existenta lui fizica. E independenta de astfel de explicatii tehnice.
Ea ne spune despre un Dumnezeu uzurpator. Unul care a gasit un pedestral neocupat pe care s-a asezat cu nonsalanta.
E un Dumnezeu dupa chipul si asemanarea noastra...asta inseamna ca are atat calitatile cat si lipsurile noastre.

El este ceea ce este si nu are nevoie sa aiba vreun sens...
Felul in care il intelegi tu are nevoie vitala de asta, atunci cand te intrebi in legatura cu sensul unei divinitati lipsite de puteri absolute...



QUOTE
Dacă JFK a fost eliminat tocmai când voia să ţină un discurs în faţa naţiunii şi lumii întregi, în care recunoaşte existenţa extratereştrilor şi colaborarea cu ei, de ce azi în 2011 a.d. nu ştim mai multe? Wikileaks ar fi făcut publice astfel de informaţii, dacă ele există şi sunt reale. Eu cred că evidenţele istorice arată că evoluţia lumii n-are nimic de-a face cu extratereştrii. Nu vorbesc despre istoria fabricată ci despre cea trăită. La fel de uşor pot fi fabricate evidenţe sau dovezi în sprijinul unei teorii oculte, manipulatoare. Pentru noi, oamenii de rând, care nu avem acces la documente originale, totul rămâne la nivel de speculaţie.


Nu este catusi de putin adevarat. Ia de exemplu Revolutia din Decembrie. Tot adevarul in legatura cu ea s-a spus. Ia cazul JFK si iarasi se stie tot. Desigur astfel de adevaruri nu pot fi spuse decat fragmentar, insinuant si intuitiv prin documente oficiale ale vremii, ori prin lucrari ulterioare care au studiat cele doua intamplari. Motivele pentru care concluziile nu pot fi rostite cu glas tare sunt multiple si consistente, insa pentru cel care se implica in restabilirea adevarului toate datele necesare sunt acolo unde ele ar trebui cautate.

Eu cred ca evidentele istoriei arata limpede ca evolutia umana nu putea ajunge acolo unde ea se afla azi fara un sprijin din afara.
Si mai cred ca si tu crezi asta, dar ca iti este teama de acest gand si de complicatiile existentiale in care ai aluneca, cochetand cu el...

Acest topic a fost editat de The Dude: 1 Mar 2011, 09:13 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 2 Mar 2011, 12:16 AM
Mesaj #363


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Nu cred, îmi pun doar întrebări, pentru că nu am motive suficiente să cred aşa ceva. Ipoteza panspermiei mi se pare mult mai credibilă decât influenţele actuale sau istorice. Chiar dacă sunt atâtea mistere neelucidate, cred că oamenii sunt responsabili de cursul evenimentelor. Sigur că în unele cazuri, e extrem de dificil de dovedit ceva, în lipsa unor argumente raţionale, însă eu cred că fenomenologia realităţii este cea care transcende ştiinţa noastră, nu e nevoie de alte legi sau alţi guvernanţi.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 2 Mar 2011, 09:29 AM
Mesaj #364


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(Erwin @ 2 Mar 2011, 01:16 AM) *
Chiar dacă sunt atâtea mistere neelucidate, cred că oamenii sunt responsabili de cursul evenimentelor. Sigur că în unele cazuri, e extrem de dificil de dovedit ceva, în lipsa unor argumente raţionale, însă eu cred că fenomenologia realităţii este cea care transcende ştiinţa noastră, nu e nevoie de alte legi sau alţi guvernanţi.


Tu spui asta ??? ...tu care studiezi adncimea cerului ??
Este imposibil sa nu fi in cunostinta programului SETI, a adevarului matematic al ecuatiei lui Drake (Green Banck) care din cate stiu eu se refera numai la Calea Lactee...Cum poti face trecerea de la sageata cioplita din silex la cipul care iti echipeaza calculatorul in numai cativa mii de ani, cand omenirii i-au fost necesari potrivit teoriilor stiintifice 4,6 miliarde de ani ca sa poata produce o fiinta inteligenta ??

In fine...Eu nu mai comentez aici, ci continui sa spun ca atunci cand cineva are o atat de ferma convingere ca totul este asa cum pare, atunci aceea persoana este victima sigura a unor campanii care au interes ca el sa creada ferm numai acele lucruri. Tehnica manipularii a inlocuit acum 2000 de ani (cel mai probabil) tehnica transferului dezinteresat de informatie pura...e un lucru dovedit azi, si daca mai exista dubii cu privire la utilizarea acestui proces pana in evul mediu, cel putin dupa explozia mass media din secolul trecut nimeni nu se mai indoieste de asta Din New York pana in Tanganika


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 2 Mar 2011, 10:31 AM
Mesaj #365


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Programul SETI nu are încă niciun rezultat concret, efectiv. Formula lui Drake, dimpotrivă, cu ajutorul observatorului spaţial Kepler, numărul planetelor extrasolare detectate creşte exponenţial. E o contradictie, nu? Dacă pot exista atâtea planete în jurul stelelor din zona noastră (până la cca 100 ani lumină), unde este acea viaţă? Poate tu ai acces la informaţii clasificate de eşti aşa de convins? Eu sunt rezervat şi nu exclud nimic iar în faţa evidenţelor mă înclin, dar nu e cazul. Oamenii de acum 40.000 de ani nu erau mai proşti ca noi cei de acum, aveau aproximativ aceeaşi capacitate cerebrală, însă nu aveau tehnologia la discreţie iar numărul lor mic şi răspândirea în triburi izolate nu le-au permis să acumuleze cunoştinţele, dar te asigur că au fost străluciţi, au construit Stonehenge, piramide şi alte chestii "inexplicabile", chiar imposibil de construit cu maşinile actuale la aceeaşi precizie... Nu trebuia să le arate cineva când au inventat focul, roata, friptura sau berea! Hai noroc! drunk.gif Dacă vezi lucrurile dintr-o perspectivă mai amplă, nu ai nevoie de explicaţii paranormale pentru lucrurile astea.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 2 Mar 2011, 11:27 AM
Mesaj #366


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(The Dude @ 1 Mar 2011, 09:07 AM) *
QUOTE
Dumnezeul din Biblie este o facatura a evreilor. Biblia este o carte sfanta, alcatuita din texte ce reiau povestiri anterioare apartinand aproape in totalitate altor culturi. Dumnezeul din Biblie este primul produs mediatic.

blink.gif Nu inteleg, adica ori e facatura, fabulatie ori e sfanta? Cum poate devenii o carte sacra, sfanta prin acumularea energiei fiintelor care cred in simboluri? cand de fapt cartea este o tiparitura in mii de exemplare? E ceva care nu se leaga in aceasta explicatie.
QUOTE
In anii in care a fost introdus pe piata: everii, care erau incoltiti de toate natiunile din jurul lor, au inceput sa povesteasca despre acest Dumnezeu.

Daca este sa vorbim despre monoteism, atunci cu siguranta smecheria asta nu le apartine evreilor, desi multi evrei incearca sa convinga ca ei sunt creatorii monoteismului, eu cred ca au preluat sistemul de la altii. Lumea antica nu era o lume inchisa, o lume ce se dezvolta in jurul cetatii, existau relatii interorase, interstatale, existau calatorii, schimburi comerciale, culturale, etc. asta explica si dezvoltarea umanitatii, prin aceste schimburi, preluarea unor conostinte, unelte, arme, etc. imbunatatirea, modernizarea, transformarea acestora si folosirea pentru suprematie. Un singur exemplu, praful de pusca.
QUOTE
Asta i-a incurajat sa isi propage inventia cu si mai multa ravna...Asa s-a impus crestinismul in primii lui ani, si asa a aparut Dumnezeul biblic.

Asta este ceea ce crezi tu? sa sti ca au existat secte precrestine, daca le putem spune asa, intreg procesul de transformare a unei religii, a inceput cu mult inainte de Isus, crestinismul a aparut ca o revolutie religioasa in sanul bisericii mozaice. Daca propagarea lui s-a facut in primii ani de catre evrei, asa cum stim din Biblie, mai apoi au intrat si altii pe firul acestei "afaceri" si s-au descurcat la fel de bine ca si evreii.
QUOTE
E un Dumnezeu dupa chipul si asemanarea noastra...asta inseamna ca are atat calitatile cat si lipsurile noastre.

Corect. Deci avem o creatie, un simbol care exista doar in mintea oamenilor, el s-a "catarat" mental sau fizic in locul pe care-l ocupa?
QUOTE
... Ia de exemplu Revolutia din Decembrie. Tot adevarul in legatura cu ea s-a spus. Ia cazul JFK si iarasi se stie tot.

Cred ca glumesti rofl.gif
QUOTE
Desigur astfel de adevaruri nu pot fi spuse decat fragmentar, insinuant si intuitiv prin documente oficiale ale vremii, ori prin lucrari ulterioare......

De ce nu pot fi spuse decat fragmentar, insinuant? de ce cred organizatiile ori care ar fi ele ca adevarul nu trebuie trantit brut, real, in fata multimilor? ca trebuie sa treaca 50-100 de ani pentru a afla ca am fost prostiti?
QUOTE
Eu cred ca evidentele istoriei arata limpede ca evolutia umana nu putea ajunge acolo unde ea se afla azi fara un sprijin din afara.

Daca exista o interdependenta intre dezvoltarea creierului uman si evolutia umanitatii atunci sigur nu avem de aface cu un ajutor extern. Nu cred asta deoarece creierul uman asa cum spune si Erwin avea capacitatea pe care o are acum inca de acum 40.000 de ani, or daca ar fi existat o influenta din afara azi ne-am fi aflat mult mai departe atat spiritual cat si tehnologic. Intreaga dezvoltare a umanitatii nu este presarata decat de etape, zvacniri, temporare generate fie de perioade de acalmie si prosperitate fie de razboaie, ar exista doar cateva exceptii in care am avea o dezvoltare singulara, din nimic, dar sunt doar ipoteze, eu nu cred in civilizatiile spontanee, cu ajutor extraterestru in schimb accept fara rezerve dezvoltarea civilizatiilor cu ajutor terestru, prin copiere, prin impunere, cuceriri, etc.


Acest topic a fost editat de Marduk: 2 Mar 2011, 12:32 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 2 Mar 2011, 12:09 PM
Mesaj #367


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(Erwin @ 2 Mar 2011, 11:31 AM) *
Programul SETI nu are încă niciun rezultat concret, efectiv.


Cine zice ??
Hai sa o pun altfel. Tu esti guvernul american, sa zicem.
Te aflii prin 1945, primesti vestea ca o nava extraterestra s-a prabusit in New Mexico, de pilda.
Prima reactie este una de senzational si de interes spre mediatizare. Guvernul insa are functii administrative si cel american are chiar o comisie pentru "cai si mijloace" de exercitare a actului administrativ. Este limpede ca nciun eveniment de acest gen, ce poate avea multiple implicatii sociale si economice nu poate fi lasat la voia intamplarii. Ca o reactie imediata la care ar apela oricine, el trebuie trecut la secret...macar pana la o prima evaluare.
Dar America, trecuta prin experimentul radiofonic a lui Orson Wells, cel cu razboiul lumilor, are multe si nenumarate motive in plus sa nu dezvolte un astfel de subiect si sa nu il faca public...pentru ca ...dar cred ca de aici incolo am mai explicat si ca ma repet...ceea ce tu si altii ca tine, numesti zeflemitor "teoria conspiratiei", exista si este amplu si des utilizat ca metoda care si-a dovedit eficienta in nenumarate randuri.


QUOTE
Formula lui Drake, dimpotrivă, cu ajutorul observatorului spaţial Kepler, numărul planetelor extrasolare detectate creşte exponenţial. E o contradictie, nu? Dacă pot exista atâtea planete în jurul stelelor din zona noastră (până la cca 100 ani lumină), unde este acea viaţă?


Unde este ?? Acolo, prietene Erwin. Marturisesc ca ma surprinzi intr-un mod neplacut. Drake ne arata ca exista pe toate acele planete conditii ca lumi asemanatoare celei ale noastre sa existe. E un prim pas care neaga singularitatea posibila a vietii asa cum o stim noi, in univers. Faptul ca tu nu ai auzit sa existe vreo forma de viata pe aceste planete, sau ca nu crezi sa existe asa ceva nu are nicio relevanta. Viata poate sa existe acolo fara sa se sinchiseasca de parerile, ori de cunostintele tale. Ea poate exista intrucat iata, are conditiile necesare pe cel putin 5 de milioane de planete parca ???...asta numai in Calea Lactee....

QUOTE
Poate tu ai acces la informaţii clasificate de eşti aşa de convins?


Nope, doar ochi care stiu sa vada, urechi care au invatat sa asculte si simturi invatate sa perceapa...


QUOTE
Eu sunt rezervat şi nu exclud nimic iar în faţa evidenţelor mă înclin, dar nu e cazul.



Reciteste te rog aceasta afirmatie....
Tu, evidentele nu le recunosti intrucat scutul formatiei tale, construit de o societate interesata sa te pastreze intre anumite limite care sa te mentina docil si manevrabil, iti interzic sa faci asa ceva. Adevarul tau e unul preluat de-a gata. Unul care ti s-a servit pe tava si pe care il inghiti nemestecat, pentru ca asa ai fost programat. Sigur ca nu e cazul..informatiile pe care nu le poti include in capitolul "evidente" sunt straine sistemului tau de operare si ca atare rejectate de acesta aprioric.



QUOTE
Oamenii de acum 40.000 de ani nu erau mai proşti ca noi cei de acum, aveau aproximativ aceeaşi capacitate cerebrală, însă nu aveau tehnologia la discreţie iar numărul lor mic şi răspândirea în triburi izolate nu le-au permis să acumuleze cunoştinţele, dar te asigur că au fost străluciţi, au construit Stonehenge, piramide şi alte chestii "inexplicabile", chiar imposibil de construit cu maşinile actuale la aceeaşi precizie... Nu trebuia să le arate cineva când au inventat focul, roata, friptura sau berea! Hai noroc! drunk.gif Dacă vezi lucrurile dintr-o perspectivă mai amplă, nu ai nevoie de explicaţii paranormale pentru lucrurile astea.


Ce parte nu intelegi prietene ??? Nu pricepi ca eu asta spun aici...Ca esti, ai fost si vei fi un tantalau !!! ...ca n-ai inventat nimic mai mult decat partzurile pe care le tragi seara, singur sub plapuma ???... ca tu, eu, el, ea, noi, suntem pamant de flori ??.... ca totul: roata, berea, Stonehenge, piramidele, tehnologia...totul ne-a fost daruit ???... inclusiv forma asta pe care o avem, inclusiv modul idiot care ne permite sa ne credem mari, tari si puternici, cand noi suntem mici, piperniciti si firavi..inclusiv apetitul cretinoid pentru povesti simple, accesibile si la indemana in locul analizei atente..


PS. desigur nu tu Erwin, ci noi omenirea pe care o expui in discursul tau...thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de The Dude: 2 Mar 2011, 12:28 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 2 Mar 2011, 12:25 PM
Mesaj #368


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



PS'' ....care perspectiva iti pare mai ampla.???..Asta a ta redusa la ce ai sub nas, sau aia a mea care cuprinde intre altele chiar universul ???
...........acum si daca a mea e una gresita, ea ramane covarsitor mai ampla ca a ta; Lasa ca ala care vede mai mult poate avea o parere mai completa, ca cel care evalueaza un sistem mai dezvoltat poate atinge concluzii mai pertinente si ca, in fine, numai cel care cauta (in mai mult decat intr-un sigur loc) are sansa de a gasi.....


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 2 Mar 2011, 01:02 PM
Mesaj #369


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Fascinant! smile.gif

The Dude, iti multumesc pentru perspectiva noua asupra dumnezeului biblic. In sfarsit o explicatie care are sens! De cand am citit m-am simtit eliberata. In tineretea mea am citit mult si m-am implicat in viata ortodoxa cautand explicatii care sa rezoneze cu interiorul meu. Nu le-am gasit si am ales sa merg mai departe. Fara el, dumnezeul biblic. Cel mai greu a fost sa ma scutur de frica. Frica aia de draci, iad si un dumnezeu razbunator, frica aia insamantata in mine din pruncie. Toxic.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 2 Mar 2011, 03:25 PM
Mesaj #370


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Iar eu iti multumesc Felina:

- pentru ca ai urmarit cu atentie acest topic,
- pentru ca m-ai sustinut in multe randuri,
- pentru ca ai avut curajul sa iti exprimi o opinie legata de aceste teorii, atunci cand foarte multi dintre cei care o urmaresc se feresc sa isi exprime public
aprecierile,
- pentru ca ai fost intotdeauna o persoana extrem de agreabila, chiar si atunci cand ne-am angajat in discutii de pe pozitii diametral opuse, oferind astfel
tuturor un exemplu de urmat privind modul in care se poate desfasura o controversa in spiritul "artei de a conversa".
- pentru ca existi............. sorry.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 2 Mar 2011, 05:03 PM
Mesaj #371


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(Marduk @ 2 Mar 2011, 12:27 PM) *
blink.gif Nu inteleg, adica ori e facatura, fabulatie ori e sfanta?


Fabulatie e un cuvant pe care nu l-am folosit si care deturneaza sensul afirmatiilor mele.
E facatura, mai exact: plagiat, mai precis adaptare a unor texte anterioare a altor culturi din zona si in acelasi timp e sfanta

QUOTE
Cum poate devenii o carte sacra, sfanta prin acumularea energiei fiintelor care cred in simboluri?


Prin sacralizare. Un proces care presupune focalizarea unor energii emise de creierul uman intr-o anumita directie.
Tot ce este notoriu devine intr-o oarecare masura sacru, cu sau fara stiinta noastra.
Cand incercam sa il sanctificam pe Stefan Cel Mare, pe Papa Ioan-Paul, ori pe Maica Thereza refacem inconstient si nostalgic acelasi proces.

QUOTE
...cand de fapt cartea este o tiparitura in mii de exemplare? E ceva care nu se leaga in aceasta explicatie.


Ba totul se afla intr-o armonie perfecta. Intamplator urmatorul capitol al teoriei de aici vorbeste tocmai despre o carte tiparita devenita supranaturala prin tehnica imprimarii si a convergentei energetice. Psaltirea din Mainz e numele ei...dar sa nu anticipam.

QUOTE
Daca este sa vorbim despre monoteism,


Nu vorbim despre asta. Vorbim despre un Dumnezeu biblic care accidental e unic in religia lui.


QUOTE
Un singur exemplu, praful de pusca.


Dupa cea mai antica si raspandita reteta el este un amestec de compusi ai sulfului, carbon si celuloza, toate astea gasindu-se in natura.
Cel mai probabil descoperirea a fost una intamplatoare si ocazionala...

QUOTE
...sa sti ca au existat secte precrestine


Stiu. Am umplut un topic pe acest site despre Esenieni. Dar nu despre aparitia crestinismului vorbeam ci despre felul in care s-a impus religia care il promoveaza. Pe scurt vorbeam despre cu totul altceva.


QUOTE
... Ia de exemplu Revolutia din Decembrie. Tot adevarul in legatura cu ea s-a spus. Ia cazul JFK si iarasi se stie tot.

Cred ca glumesti rofl.gif


Nicidecum. Sunt mai serios ca un atac de cord.
Ia Raportul Warren, stenogramele procesului si presa vremii. Puneti intrebarea simpla cine erau beneficiarii asasinatului si cum puteau ei actiona.
Exclude apoi toate punctele de suspensie, toate abaterile procedurale, toate probele ignorate si toate depozitiile trase de par.
Concluzia ?? Adevarul este acolo unde il cauti...numai ca trebuie sa muncesti un picut daca il vrei in stare pura...daca nu ?? Atunci nu ai decat sa te multumesti cu versiunea oficiala care nu are sa iti dea batai de cap...macar ca si ea e anuntata doar pentru o perioada de timp care iti si spune ca este fie falsa, fie incompleta...Asa ca mai ai si alternativa sa astepti cei 60-70 de ani de clasificare...

QUOTE
De ce nu pot fi spuse decat fragmentar, insinuant? de ce cred organizatiile ori care ar fi ele ca adevarul nu trebuie trantit brut, real, in fata multimilor? ca trebuie sa treaca 50-100 de ani pentru a afla ca am fost prostiti?


A spus-o atat de frumos Eco "pentru ca nu toate adevarurile sunt pentru toate urechile...pentru ca nu toti dreptcredinciosii au instrumentele necesare pentru a deosebii adeavrul de minciuna mistificatoare"

QUOTE
....eu nu cred in civilizatiile spontanee, cu ajutor extraterestru in schimb accept fara rezerve dezvoltarea civilizatiilor cu ajutor terestru, prin copiere, prin impunere, cuceriri, etc.


somn usor....

Acest topic a fost editat de The Dude: 2 Mar 2011, 05:09 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 2 Mar 2011, 05:06 PM
Mesaj #372


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Felina @ 25 Jan 2011, 12:19 PM) *
The Dude, multumesc pentru topicul de fata. smile.gif
Multe nu inteleg, dar l-am savurat. Mai in graba, mai pe sarite, dupa posibilitati si pricepere, dar l-am savurat.
Astept cu nerabdare continuarea, oricare ar fi ea. Din pacate nu am cu ce sa contribui la subiect, cel putin deocamdata, dar ceva informatii de aici vibreaza cu ceva informatii din interiorul meu. Nu m-am inselat cand am afirmat ca Hanul este un loc mistic.


QUOTE(Felina @ 28 Jan 2011, 01:25 PM) *
Am inteles ca acest corp pe care il purtam este suspect de bine adaptat la apa, pielea lina fara par (cu cateva zone exceptii), nasul perfect proiectat pentru inaintarea in apa. Aceaste realitati nu contrazic, ba chiar ajuta teoria de mai sus, este?


QUOTE(Felina @ 4 Feb 2011, 05:14 PM) *
pff... cum ma tii pe jar! hai smile.gif


QUOTE(Felina @ 8 Feb 2011, 02:49 PM) *
Fascinant, altceva nu pot spune. smile.gif

p.s. ma intorc putin in 'timpul' acestui topic sa specific ceva: eu m-am gandit ca e ceva in neregula cu faptul ca nimeni nu mai vrea sa ajunga pe luna. Am urmarit la un moment dat un documentar gen teoria conspiatiei care discuta despre posibilitatea ca dovezile celor ce au fost pe luna sa fie falsificate. Ca de obicei, acest documentar nu a ajuns la nici o concluzie. Ce m-a mirat insa e faptul ca nu mai incearca nimeni sa ajunga pe luna, sa refaca experimentul. Si daca aselenizarea ar fi fost trucata, si daca ea ar fi fost reala, faptul ca nu se mai incearca reluarea experimentului e absolut ciudat pentru mine cel putin.



QUOTE(Felina @ 2 Mar 2011, 01:02 PM) *
Fascinant! smile.gif

The Dude, iti multumesc pentru perspectiva noua asupra dumnezeului biblic. In sfarsit o explicatie care are sens! De cand am citit m-am simtit eliberata. In tineretea mea am citit mult si m-am implicat in viata ortodoxa cautand explicatii care sa rezoneze cu interiorul meu. Nu le-am gasit si am ales sa merg mai departe. Fara el, dumnezeul biblic. Cel mai greu a fost sa ma scutur de frica. Frica aia de draci, iad si un dumnezeu razbunator, frica aia insamantata in mine din pruncie. Toxic.


QUOTE(The Dude @ 2 Mar 2011, 03:25 PM) *
Iar eu iti multumesc Felina:

- pentru ca ai urmarit cu atentie acest topic,
- pentru ca m-ai sustinut in multe randuri,
- pentru ca ai avut curajul sa iti exprimi o opinie legata de aceste teorii, atunci cand foarte multi dintre cei care o urmaresc se feresc sa isi exprime public
aprecierile,
- pentru ca ai fost intotdeauna o persoana extrem de agreabila, chiar si atunci cand ne-am angajat in discutii de pe pozitii diametral opuse, oferind astfel
tuturor un exemplu de urmat privind modul in care se poate desfasura o controversa in spiritul "artei de a conversa".
- pentru ca existi............. sorry.gif

Moncher, io inteleg ca esti un gentelemen, dar chiar asa? pai din astea stim si noi, adica pupat piata independentei in doi? bine daca exista ceva afinitati personale, fie inteleg, dar "discutii diametral opuse" s-avem rezon.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 2 Mar 2011, 09:52 PM
Mesaj #373


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



You do enjoy putting the fox in the henhouse! rofl.gif

In sfarsit ai vorbit corect un pic de Entitatea Suprema ...dar aici nu pot fi de acord..."E un Dumnezeu dupa chipul si asemanarea noastra...asta inseamna ca are atat calitatile cat si lipsurile noastre."...Un creator nu poate fi identic cu creatia sa...

Apoi scenariu propus de tine isi are unele trasaturi importante in ceea ce se preconizeaza...mai multe ma fac ca nu stiu.
Revenind on topic Hess a fost supus acelor interogatorii pentru ca stia de Domnii de Piatra Neagra si de Ordinul Marcionitilor...cat si de Marea Loja Spirituala Ge-lugs-pa.
In primul rand in 1919 Presedintele Woodrow Wilson prezinta la Versailles „Morgenthau’s Pastoral Policy” care specifica intentia SUA, ca masura la capitularea germana, de a-i extermina pe toti germanii..considerati o rasa de razboinicii.Si suntem abia la inceput...proclamarea, in mod fals, a Poloniei ca „stat martir” ulterior in al doilea razboi mondial – cand, de fapt, polonezii au fost macelarii aflati în slujba...(completati voi), pentru a starni reactia celor avizati si spre a nimici un stat intr-o plina ascensiune...ce ar fi amenintat Noua Ordine Mondiala.Se stiu atat de multe si atat de putine legate de disputele acerbe intre plutocratia sionista si Hitler...Ce se urmarea? purificarea rasei evreiesti, prin lichidarea fizica (în lagarele de munca naziste) a saracimii evreiesti, spre a forma, cu „elitele evreiesti” plutocratice, un nou Canaan al „rasei perfecte evreiesti”…se dau, azi, cifre înca sovaitoare, despre „eficienta lagarelor din Vest” – din Franta, Belgia, Olanda – circa un milion de morti… – cat despre datele lagarelor din Est-URSS, acestea trebuie ca vor înspaimanta lumea, candva, cu cifrele lor reale…reprezentand mortii din prizonierat/lagare. Dar când?
Ei bine unul care stia o parte din puzzle si a fost disponibil sa-l prezinte intregii lumi...a fost Hess.Amenintarea pe care o reprezenta a fost capitala pentru ca cei in masura, sa-l tina inchis mult timp, si apoi sa-i fabrice o minunata poveste legata de o ipoteza metafizica..oculta si intr-adevar dincolo de orice ratiune umana.
Insa nu asta ar trebui sa ne inspaimante..ci crima moral-spirituala...care este mult mai cumplita decat toate amenintarile si planuirile...care si astazi se manifesta in zonele cucerite...si nu am continuat pe topicul deschis la politica externa...pentru ca as fi zdruncinat idei manipulate de-a lungul anilor.In Germania de Vest programul "made in USA" dupa capitulare a distrus ideea ca exista legi traditionale absolute...Pe aceasta cale, viata comunitara vest-germana e distrusă înca de la nivelul tineretului, acesta urmand a trai, în mare masura, în nihilism moral. În locul modelelor general-valabile, a aparut proriul EU, în locul Binelui Comun – EGOISMUL.În artele plastice domina si acum constructivismul abstract, care merge pana la anormalitate si nihilism.Supunerea generatiei de razboi unei defaimări de durata si stradania de a-i convinge de propriul esec, de a le provoca sentimentul de vina individuala si colectiva; generatiile urmatoare trebuie convinse ca au dreptul sa impute parintilor vina si sa se revolte împotriva lor.Frumos chiar bine cladit!! blink.gif In cazul de fata nu poporul este vinovat pentru ceea ce conducatorii germani in speta Hitler a incercat...pentru ca oricum am intoarce coala de hartie ei au tradat destinul.

QUOTE
Cum poti face trecerea de la sageata cioplita din silex la cipul care iti echipeaza calculatorul in numai cativa mii de ani, cand omenirii i-au fost necesari potrivit teoriilor stiintifice 4,6 miliarde de ani ca sa poata produce o fiinta inteligenta ??


Eronat dar si adevarat.Probabilitatea aparitiei unei combinatii a carei perfectiune sa conduca la informatii inteligibile, deci la viata, poate fi exprimata de raportul 1/(4X10 la puterea 1.000.000)..ceea ce ne conduce la ideea ca este absolut imposibil sa concluzionam aparitia noastra prin combinari si recombinari intamplatoare....Aparitia vietii ne conduce la un singur nucleu, un singur stramos, de forma unei macromolecule filiforme...inca neidentificat.Aprecierea in care au avut loc schimbarile care au transformat maimuta in om este extraordinar de dificila...si argumentul cel mai solid il reprezinta chiar diferenta dintre cei 950 cm cubi ai cutiei craniene ai celei mai mari maimute si cei aproape 1550 cm cubi ai omului.Nu putem concluziona de aici decat ca omul este un caz aparte, un animal privilegiat care a rezultat dintr-o mutatie inexplicabila si misterioasa pentru mijloacere noastre de intelegere de astazi.(Iti dau dreptate Dude iata la dincolo de ratiune thumb_yello.gif ) Insa spun in acelasi timp si altceva analogia ce e sus e si jos poate fi valabila daca stabilim ca Universul este un Cosmos...care la randul lui este dominat de legi..si nici de lucruri intamplatoare...sau accidente.ex: daca dam drumul unei pietre de la o anumita inaltime ea nu cade la intamplare ci conform cu legea.Presupun ca ati observat ca o stea nu cade accidental, ca celulele sanguine nu merg in contrasens si ca florile nu infloresc intamplator iarna?

Intreaga materie cuprinde 105 elemente de baza miscarea lor fiind absolut ritmica si perfecta.Atunci de ce omul trebuie sa fie singurul accident?Pentru ca nu este un accident...si de aceea oracolul din Delphi al anticilor avea prevazut la intrare zicala: "Omule, daca te cunosti pe tine insuti..il recunosti pe Dumnezeu!"

Ceea ce uiti insa sa ne spui Dude este ca totul pe acest Pamant are o evolutie episodica...se naste, atinge un punct maxim de dezvoltare, decade si dispare...In aceste conditii, pare firesc ca anumite personaje sa mentina aceasta stare de confuzie prin suprimarea a ceea ce este stanjenitor si infricosator pentru societatea umana.Pamantul este Planeta-Iluzie...totul aici fiind de fapt un ciclu de readaptare si nu de disparitie.Umanitatile s-au tot succedat..cat si catastrofele care le-au produs disparitia.Conform traditiilor din mai multe culte stravechi astazi suntem in timpul celei de a-71 perioade in care toate umanitatile se vor intalni.... si asa vom sti si cine ne-a faurit acum nu mai bine de 306 mil. de ani blink.gif rolleyes.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 2 Mar 2011, 10:45 PM
Mesaj #374


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(The Dude @ 2 Mar 2011, 05:03 PM) *
QUOTE
Fabulatie e un cuvant pe care nu l-am folosit si care deturneaza sensul afirmatiilor mele.

FABULÁȚIE, fabulații, s. f. 1. Poveste alegorică; p. ext. povestire cuprinsă într-o operă literară, afabulație. 2. Figură retorică prin care se redă ca real ceva imaginar. 3. Prezentare a unei fapte imaginare ca reală; p. ext. minciună. – Din fr. fabulation, lat. fabulatio.
QUOTE
E facatura, mai exact: plagiat, mai precis adaptare a unor texte anterioare a altor culturi din zona si in acelasi timp e sfanta

FĂCĂTÚRĂ s. v. descântec, farmec, magie, vrajă, vrăjitorie.
Ar trebui sa alegem un cuvant care sa reprezinte ceea ce ai vrut sa zici.
QUOTE
Prin sacralizare. Un proces care presupune focalizarea unor energii emise de creierul uman intr-o anumita directie.
Tot ce este notoriu devine intr-o oarecare masura sacru, cu sau fara stiinta noastra.

Am auzit de povestile astea, poate ca anumite obiecte purtate, utilizate de anumiti indivizi la un moment dat in viata lor sa inmagazineze ceva, o energie care sa se faca simtita in anumite imprejurari si anumitor persoane, dar o carte tiparita la tipografie in miloane de exemplare sa devina sacra doar pentru ca o citesc milioane de oameni? eu nu pot sa cred asa ceva
QUOTE
Cand incercam sa il sanctificam pe Stefan Cel Mare, pe Papa Ioan-Paul, ori pe Maica Thereza refacem inconstient si nostalgic acelasi proces.

Sanctificare este un proces pur uman si in opinia mea nu are legatura cu sacralitatea, cu divinitatea, etse doar o cerere adresata divinului, de la care insa nu primim nici un raspuns, desi unii ar crede ca anumite fenomene au legatura cu sacralitatea.
QUOTE
Ba totul se afla intr-o armonie perfecta.

Exista si armonie imperfecta?
QUOTE
Psaltirea din Mainz e numele ei...dar sa nu anticipam.

Putem sa abordam si Giulgiu din Torino, sangele lui Isus, aparitia de la Fatima, prezicerile lui Petrache de la Maglavit, baba Vanga, etc. totul este doar in mintea noastra
QUOTE
Vorbim despre un Dumnezeu biblic care accidental e unic in religia lui.

In aceasta lume doar primul eveniment este accidental, greu de inteles, greu de explicat, restul e doar fabulatie.
QUOTE
Dupa cea mai antica si raspandita reteta el este un amestec de compusi ai sulfului, carbon si celuloza, toate astea gasindu-se in natura.
Cel mai probabil descoperirea a fost una intamplatoare si ocazionala...

Corect, numai ca chinezii o foloseau pentru artificii iar mai tarziu pentru niste rachete rudimentare, europenii insa i-au dat o cu totul alta intrebuintare, sa fi fost ei indrumati de extraterestrii sa produca o arma care aduce moartea?



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 2 Mar 2011, 10:51 PM
Mesaj #375


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



@The Dude
QUOTE
...vorbeam ci despre felul in care s-a impus religia care il promoveaza.

adica? vrei sa zici ca evreii au impus crestinismul? daca ei au facut asta au gresit avand in vedere suferintele pricinuite de noua religie.
QUOTE
Ia Raportul Warren

La mine in biblioteca, intr-un colt troneaza aceasta carte, ori de cate ori ma gandesc la manipulare ma uit la aceasta carte si-mi aduca aminte o butada, "daca vrei sa ingropi un caz, ricare ar fi el, propune ca o comisie parlamentara sa analizeze cazul si numein nu va mai intelege nimic" nu mai tin minte cine a spus chestia asta sau unde am citit-o dar se potriveste perfect.
QUOTE
Concluzia ?? Adevarul este acolo unde il cauti...numai ca trebuie sa muncesti un picut daca il vrei in stare pura...daca nu ??

Adevarul? care adevar, suntem oare pregatiti sa cunoastem adevarul? THE DUDE, ESTI PREGATIT SA CUNOSTI ADEVARUL?
QUOTE
somn usor....

Multumesc.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 3 Mar 2011, 08:47 AM
Mesaj #376


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(Marduk @ 2 Mar 2011, 06:06 PM) *
Moncher, io inteleg ca esti un gentelemen, dar chiar asa? , dar "discutii diametral opuse" s-avem rezon.


Nu intelegi nimic. Mesajul meu catre Felina se refera la intrega noastra activitate de pe acest site, iar discutiile "in contradictoriu" s-au purtat pe politica, daca tot ai disponibilitatea asta catre scormonit...In rest, ca un adevarat gentelemen am sa ma fac ca ignor marlania si offtopicul....


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 3 Mar 2011, 09:04 AM
Mesaj #377


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(Marduk @ 2 Mar 2011, 11:45 PM) *
FABULÁȚIE, fabulații, s. f. 1. Poveste alegorică; p. ext. povestire cuprinsă într-o operă literară, afabulație. 2. Figură retorică prin care se redă ca real ceva imaginar. 3. Prezentare a unei fapte imaginare ca reală; p. ext. minciună. – Din fr. fabulation, lat. fabulatio.
FĂCĂTÚRĂ s. v. descântec, farmec, magie, vrajă, vrăjitorie.
Ar trebui sa alegem un cuvant care sa reprezinte ceea ce ai vrut sa zici.


Cuvintele au fost bine si atent alese..Eu nu am folosit cuvantul "fabulatie"; ce am vrut sa spun a fost corect exprimat si in acord cu definitiile din DEX citate de tine si care sper sa te ajute sa si pricepi sensul.

QUOTE
Am auzit de povestile astea, poate ca anumite obiecte purtate, utilizate de anumiti indivizi la un moment dat in viata lor sa inmagazineze ceva, o energie care sa se faca simtita in anumite imprejurari si anumitor persoane, dar o carte tiparita la tipografie in miloane de exemplare sa devina sacra doar pentru ca o citesc milioane de oameni? eu nu pot sa cred asa ceva


E problema ta. Dar, doar asa de curiozitate, crezi ca o amuleta poate face asta ?? sau un obiect handmade ??
Crezi ca productia de serie poate influenta transferul de energie catre un obiect ??

QUOTE
Sanctificare este un proces pur uman si in opinia mea nu are legatura cu sacralitatea, cu divinitatea, etse doar o cerere adresata divinului, de la care insa nu primim nici un raspuns, desi unii ar crede ca anumite fenomene au legatura cu sacralitatea.


Ei cred asta la fel de convinsi cum tu crezi diferit. Unele lucruri sunt adevarate chiar daca nu esti de acord cu ele.

QUOTE
Exista si armonie imperfecta?


Sigur ca da...mai studiaza. Asta nu e un curs de limba romana, nici o aplicatie pe teme religioase, nici un loc de barfa si insinuari...

QUOTE
Putem sa abordam si Giulgiu din Torino, sangele lui Isus, aparitia de la Fatima, prezicerile lui Petrache de la Maglavit, baba Vanga, etc. totul este doar in mintea noastra


Sigur, in maniera in care intelegi tu sa participi la o discutie putem vorbi la fel de bine aici si de Adrian Minune si de Gica Hagii si de recolta de boabe la hectar si de legalizarea prostitutiei....

QUOTE
In aceasta lume doar primul eveniment este accidental, greu de inteles, greu de explicat, restul e doar fabulatie.


Asta e o perla care merita pastrata pentru posteritate....Daca afla de ea Academicienii o trec la rubrica: "din putul gandirii"

QUOTE
Corect, numai ca chinezii o foloseau pentru artificii iar mai tarziu pentru niste rachete rudimentare, europenii insa i-au dat o cu totul alta intrebuintare, sa fi fost ei indrumati de extraterestrii sa produca o arma care aduce moartea?


ca chinezii, nu o foloseau exclusiv pentru artificii si nu au fost primii care au inventat-o. Am scris si despre asta un topic "Utilizarea corecta a armelor".
Bombardele nu au fost primele arme de foc in sensul larg al cuvantului...dar iar discutam despre altceva.

Acest topic a fost editat de The Dude: 3 Mar 2011, 09:59 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 3 Mar 2011, 09:56 AM
Mesaj #378


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(Marduk @ 2 Mar 2011, 11:51 PM) *
adica? vrei sa zici ca evreii au impus crestinismul? daca ei au facut asta au gresit avand in vedere suferintele pricinuite de noua religie.


Nu au avut de suferit in prima faza, ci numai avantaje...

QUOTE
La mine in biblioteca, intr-un colt troneaza aceasta carte, ori de cate ori ma gandesc la manipulare ma uit la aceasta carte si-mi aduca aminte o butada, "daca vrei sa ingropi un caz, ricare ar fi el, propune ca o comisie parlamentara sa analizeze cazul si numein nu va mai intelege nimic" nu mai tin minte cine a spus chestia asta sau unde am citit-o dar se potriveste perfect.


Ar fi foarte bine sa citesti cartea, desi stiu ca e descurajant de groasa.
Daca ai sa o citesti vreodata (sa nu-mi spui ca ai facut-o deja) ai sa constati ca printre randuri se afla o cu totul alta poveste.
Una nerostita...

QUOTE
Adevarul? care adevar, suntem oare pregatiti sa cunoastem adevarul?


sigur ca suntem...il si cunoastem...e mai greu cu recunoscutul lui..

QUOTE
THE DUDE, ESTI PREGATIT SA CUNOSTI ADEVARUL?


I Was Born Ready



--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 3 Mar 2011, 12:36 PM
Mesaj #379


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(The Dude @ 3 Mar 2011, 08:47 AM) *
QUOTE
... Mesajul meu catre Felina se refera la intrega noastra activitate de pe acest site...

Scuze, am avut impresia ca se refera doar la acest topic.
QUOTE
.....DEX citate de tine si care sper sa te ajute sa si pricepi sensul.

Sper sa inteleg sensul pe care vrei sa-l exprimi tu, cel din DEX e doar de lucru.
QUOTE
Dar, doar asa de curiozitate, crezi ca o amuleta poate face asta ?? sau un obiect handmade ??

Da, exista si o experienta cu un trib din Amazon care a fost survolat de un elicopter, cand au revenit dupa cativa ani cercetatorii au costatat ca oamenii din trib se inchinau la o "sattuie" ce aducea a elicopter.
QUOTE
Crezi ca productia de serie poate influenta transferul de energie catre un obiect ??

Nu.
QUOTE
Unele lucruri sunt adevarate chiar daca nu esti de acord cu ele.

Corect, dar incerc sa le cercetez pentru a vedea daca sunt asa cum le prezinta cei care sustin ca sunt adevarate.
QUOTE
...Asta nu e un curs de limba romana, nici o aplicatie pe teme religioase, nici un loc de barfa si insinuari...

E atata religie si misticism in topicul asta ca am si uitat ca titlul este dincolo de ratiune, scuze.
QUOTE
Asta e o perla care merita pastrata pentru posteritate....

Multumesc, poti sa o folosesti daca-ti place.
QUOTE
ca chinezii, nu o foloseau exclusiv pentru artificii si nu au fost primii care au inventat-o.

eu am afirmat doar ca ceea ce un popor sau o alta civilizatie inventeaza un alt popor poate prelua inventia respectiva si o poate imbunatatii, am dat ca exemplu praful de pusca, inca mai sunt dispute pe tema daca chinezii sau altii l-au inventat.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 3 Mar 2011, 12:45 PM
Mesaj #380


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(The Dude @ 3 Mar 2011, 09:56 AM) *
QUOTE
Nu au avut de suferit in prima faza, ci numai avantaje...

Poti sa enumeri cateva avantaje?
QUOTE
Ar fi foarte bine sa citesti cartea, desi stiu ca e descurajant de groasa.

Da am sa o recitesc, am un program in care adaug cartile pe care ar trebui sa le recitesc, dar am nevoie de un impuls exterior, l-am primit de la tine, multumesc, am sa caut in cartea aia adevarul despre moartea lui JFK, desi sunt sigur ca nu o sa-l gasesc asa cum nu l-am gasit nici acum 25 de ani.
QUOTE
sigur ca suntem...il si cunoastem...e mai greu cu recunoscutul lui..

care adevar il cunoastem?
QUOTE
I Was Born Ready

Nu te cred mai ales cand spui ca te-ai fost nascut pregatit, or poate esti din neamul saurienilor.


L.E.
Poate ca ar trebui sa discutam despre Rudolf Hess, dar sunt atatea devieri de la subiect si atatea legaturi intre subiect si istorie, religie, misticism incat nu pot sa ma abtin, desi am promis.

Acest topic a fost editat de Marduk: 3 Mar 2011, 12:55 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 3 Mar 2011, 05:44 PM
Mesaj #381


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(cocosel @ 2 Mar 2011, 10:52 PM) *
In sfarsit ai vorbit corect un pic de Entitatea Suprema ...dar aici nu pot fi de acord..."E un Dumnezeu dupa chipul si asemanarea noastra...asta inseamna ca are atat calitatile cat si lipsurile noastre."...Un creator nu poate fi identic cu creatia sa...


Nici nu am spus asta. Nu am folosit cuvantul identic...In autoportret de exemplu (o forma de creatie ce apartine unui artist) acesta incearca sa ne comunice o imagine cat mai apropiata a imaginii pe care el o are despre sine...Nicidecum sa repete persoana care in esenta este. Autoprtretul este un mesaj prin care artistul ne comunica o parere..In cazul creatorului divin, in teoria de aici el a experimentat un hibrid care sa poata fi locuit de semeni de ai lui si care sa poata supravietuii in alt mediu decat al sau. Nu a umblat la capitolul "calitati si lipsuri" fie pentru ca nu a putut umbla acolo, fie pentru ca nu si-a dorit asta.

QUOTE
Revenind on topic Hess a fost supus acelor interogatorii pentru ca stia de Domnii de Piatra Neagra si de Ordinul Marcionitilor...cat si de Marea Loja Spirituala Ge-lugs-pa.


Posibil. Si in acord cu teoria propusa aici daca dedesupturile acestor legaturi conduc acolo unde am afirmat...Nu avem probe contrarii, dupa cum nici cele pro nu abunda...

QUOTE
Ei bine unul care stia o parte din puzzle si a fost disponibil sa-l prezinte intregii lumi...a fost Hess.Amenintarea pe care o reprezenta a fost capitala pentru ca cei in masura, sa-l tina inchis mult timp, si apoi sa-i fabrice o minunata poveste legata de o ipoteza metafizica..oculta si intr-adevar dincolo de orice ratiune umana.


Iarasi posibil, numai ca ei nu i-au fabricat oficial o poveste metafizica ci una confuza situata in domeniul diplomatiei si al serviciilor secrete. In subsidiar s-a sugerat si asa ceva...insa, asa dupa cum am mai afirmat aici intregul razboi mondial pare coborat dintr-o carte cu povesti magice...si oculte.

QUOTE
Probabilitatea aparitiei unei combinatii a carei perfectiune sa conduca la informatii inteligibile, deci la viata, poate fi exprimata de raportul 1/(4X10 la puterea 1.000.000)..ceea ce ne conduce la ideea ca este absolut imposibil sa concluzionam aparitia noastra prin combinari si recombinari intamplatoare....



Absolut adevarat si deasupra multor suspiciuni, dar iata ca Marduk si Erwin, aici de fata si o sumedenie de alte persoane sunt dispuse sa creada asa ceva si isi organizeaza viata in acord cu astfel de informatii...Asta in anul 2011...iti vine sa crezi ???

QUOTE
Insa spun in acelasi timp si altceva analogia ce e sus e si jos poate fi valabila daca stabilim ca Universul este un Cosmos...care la randul lui este dominat de legi..si nici de lucruri intamplatoare...sau accidente.ex: daca dam drumul unei pietre de la o anumita inaltime ea nu cade la intamplare ci conform cu legea.Presupun ca ati observat ca o stea nu cade accidental, ca celulele sanguine nu merg in contrasens si ca florile nu infloresc intamplator iarna?
Intreaga materie cuprinde 105 elemente de baza miscarea lor fiind absolut ritmica si perfecta.Atunci de ce omul trebuie sa fie singurul accident?Pentru ca nu este un accident...



...poate pentru ca el e exceptia care confirma regula ??? In fapt omul nu este un accident. El este rezultatul unui experiment realizat cu un scop precis.


QUOTE
Ceea ce uiti insa sa ne spui Dude este ca totul pe acest Pamant are o evolutie episodica...se naste, atinge un punct maxim de dezvoltare, decade si dispare...


Nu sunt de acord. La Mircea Eliade, de exemplu moartea este suprema initiere..toate culturile au varianta aneantizarii ca forma a unei transmutari..Teoria mea de aici presupune o conectare la un fond energetic; ea ne mai spune ca la acest fond participa pietre, plante, carti, bibelouri, dejectii,...fiecare in egala masura, dar in grade diferite de profunzime.

QUOTE
In aceste conditii, pare firesc ca anumite personaje sa mentina aceasta stare de confuzie prin suprimarea a ceea ce este stanjenitor si infricosator pentru societatea umana.Pamantul este Planeta-Iluzie...totul aici fiind de fapt un ciclu de readaptare si nu de disparitie.Umanitatile s-au tot succedat..cat si catastrofele care le-au produs disparitia.Conform traditiilor din mai multe culte stravechi astazi suntem in timpul celei de a-71 perioade in care toate umanitatile se vor intalni.... si asa vom sti si cine ne-a faurit acum nu mai bine de 306 mil. de ani blink.gif rolleyes.gif


Posibil....sau inca si mai plauzibil: masa de lucru a unui imens laborator. Un urias vivariu, in care prin interventii sustinute, selectii, incrucisari, permutari, modificari genetice....resetari totale si reluari de la zero, se incearca obtinerea unei rase...a unui produs util si necesar altcuiva.

Acest topic a fost editat de The Dude: 3 Mar 2011, 05:52 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 3 Mar 2011, 06:14 PM
Mesaj #382


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Pentru ca tot suntem la "dincolo de ratiune" ..
http://www.scritube.com/istorie/Ora-cea-ma...mu153521114.php

Nu stiu daca aveai cunostinta de acest text. Am retinut amanuntele referitoare la moartea lui Haushoffer, mentorul lu Hess si Hitler, asta apropo de parerile pe care le-ai exprimat anterior in legatura cu faptul ca nu s-au studiat creierele lor.

QUOTE
Exista cel putin doua relatari diferite referitoare la moartea lui Karl Haushofer. Una sustine ca ar fi comis harakiri, ritualul japonez al sinuciderii, la data de 14 martie 1946. Potrivit unui raport al celui care l-a interogat, parintele Edmund Walsh, ar fi murit însa prin otravire cu arsenic la data de 10 martie 1946. Mai am si o descriere a mortii sale la data de 9 martie, care sustine ca s-a otravit cu arsenic, împreuna cu sotia sa. Haushofer ar fi murit, dar sotia sa nu. Când s-a trezit, aceasta s-a spânzurat de o grinda. Pe scurt, moartea sa este la fel de putin cunoscuta cum i-a fost si viata.

În septembrie 1946, Edmund Walsh a scris un lung articol despre Karl Haushofer în revista Life. În articol nu se prezinta însa ca preot, ci ca geostrateg militar. Relatarea mi se pare însa suspecta, întrucât Walsh nu pomeneste nimic de calitatile oculte ale lui Haushofer. Dincolo de atitudinea sa condescendenta si aparent corecta fata de Haushofer, exista câteva aspecte în articol pe care le consider interesante.




QUOTE
Walsh a mai facut o afirmatie interesanta legata de Haushofer. Se pare ca ultima dorinta a acestuia a fost ca mormântul sau sa fie anonim. Exista numai doua motive care pot justifica aceasta cerere. Fie Haushofer nu dorea ca mormântul sau sa fie scuipat, fie nu dorea sa se stie ca a murit. Între altele, Haushofer a fost seful unei organizatii numita Germanii din Strainatate, cu misiunea de a exporta cultura germana în întreaga lume. Un lucru este cert: dupa razboi, societatile Thule si Vril au intrat în anonimat. Nu este chiar exclus ca el sa fi scapat cu viata si sa li se fi alaturat.


... sau poate ca motivul era altul rolleyes.gif .




Acest topic a fost editat de exergy33: 3 Mar 2011, 07:17 PM


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 4 Mar 2011, 01:49 PM
Mesaj #383


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(Marduk @ 3 Mar 2011, 01:36 PM) *
Da, exista si o experienta cu un trib din Amazon care a fost survolat de un elicopter, cand au revenit dupa cativa ani cercetatorii au costatat ca oamenii din trib se inchinau la o "sattuie" ce aducea a elicopter.


Pentru ca nu ai fost atent. Sigur ca are sa se intample de fiecare data la fel, fie ea carte tiparita, statuie, totem, amuleta, etc..
Oameni aceia au fost marcati de evenimentul unei pasari metalice aparuta pe neasteptate in bolta cerului. Acest punct comun de stupefactie (probabil) pentru membrii comunitatii respective, a creat un nod energetic legat de aceasta fixatie. Cineva a simtit necesar sa comemoreze evenimentul si a creat acea statuie ce a preluat instantaneu nodul energetic, intreaga incarcatura transferandu-se asupra obiectului respectiv. In concluzie, intamplarea profund marcanta a declansat o emisie comuna, care ulterior s-a transferat obiectului/statuie sacralizandu-l. Nu numai ca el nu este un fals, nu este o mistificare, ori ceva demn de dispretul omului civilizat: el a devenit un artefact puternic si influent. El este ceea ce acei oameni au dorit sa fie...




--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 4 Mar 2011, 02:04 PM
Mesaj #384


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(Marduk @ 3 Mar 2011, 01:45 PM) *
Da am sa o recitesc, am un program in care adaug cartile pe care ar trebui sa le recitesc, dar am nevoie de un impuls exterior, l-am primit de la tine, multumesc, am sa caut in cartea aia adevarul despre moartea lui JFK, desi sunt sigur ca nu o sa-l gasesc asa cum nu l-am gasit nici acum 25 de ani.


Daca pleci intr-o astfel de intreprindere cu "siguranta" ca ea este una inutila atunci mai bine te lasi pagubas inca de la inceput.
Daca n-ai sesizat textul scris printre randurile cartii, atunci este posibil ca exercitiul reluarii acestei lecturi sa fie un esec; de aceea iti recomand mai degraba filmul lui Oliver Stone "JFK". El este un film de fictiune intr-o anumita zona a lui, insa de o dezarmanta acuratete in altele. Adevarul (care implica CIA, Mafia, generali de armata, mari proprietari si investitori) nu poate fi spus altfel nici macar azi la atata vreme dupa odiosul atentat, asa ca impletitura propusa de Stone e de inteles si de acceptat, cu atat mai mult cu cat ea nu altereaza probele propuse, nu inventeaza personaje inexistente, ori intamplari care nu au avut loc...





--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 4 Mar 2011, 02:12 PM
Mesaj #385


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(exergy33 @ 3 Mar 2011, 07:14 PM) *
Nu stiu daca aveai cunostinta de acest text.


Nu.
Este reconfortant sa constati ca altcineva, utilizand surse de informare apropiate si metode de investigare similare, atinge concluzii atat de apropiate de ale tale.
E un fel de confirmare, desi pentru mine limpezimea textului si naturaletea discursului sunt elemente care nu pot decat sa imi umple sufletul de invidie.
Referatul indicat de tine imi pare atat de semnificativ, incat voi reda in cele ce urmeaza citate ample din el:

Desi nazistii au fost cu adevarat o grupare odioasa, multi oameni vor ramâne surprinsi sa afle ca cei care au pus bazele partidului nazist au pornit de la niste convingeri religioase si spirituale. Întreaga poveste, dar si dezintegrarea ulterioara a imperiului nazist, este legata de unul din cele mai influente personaje din istoria celui de-al Treilea Reich, din pacate foarte putin cunoscut astazi: Karl Haushofer



Desi numele sau apare frecvent în cartile despre nazisti, acestea nu ofera prea multe informatii referitoare la Karl Haushofer. În mod interesant, biografia sa este în general omisa de cartile de istorie. Se stie doar ca a fost un ocultist, bun cunoscator al unor limbi precum rusa, engleza, franceza, sanscrita si japoneza. Se spune chiar ca ar fi vorbit inclusiv chineza si tibetana. La începutul secolului Haushofer a fost atasat militar la Tokyo, iar abilitatile sale lingvistice l-au ajutat sa puna bazele viitoarei Axe. În plus, a petrecut o lunga perioada în Tibet, unde a devenit membru al preotimii Bon. Cunoscuti si sub numele de Mantalele Galbene din Tibet, comunitatea Bon reprezenta o religie samanista ce a precedat aparitia budismului tibetan, fiind considerata a fi sursa tuturor religiilor tibetane. Fiind cel mai înalt nod energetic de pe planeta pamânt, Tibetul este considerat un punct de acces esential în reteaua morfogenetica planetara




--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post

14 Pagini V  « < 9 10 11 12 13 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 27 April 2024 - 10:49 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman