HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> 110 Milioane Euro, Cu atat se amaneteaza viitorul tarii
Sunteti de acord cu scaderea concediului de ingrijire a copilului?
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 7
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
Cucu Mucu
mesaj 8 Dec 2010, 02:38 PM
Mesaj #36


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Cla @ 8 Dec 2010, 02:15 PM) *
Probabil cānd a fost Marduk la scoala si eu la fel, nici n-ai fost planificat, asa ca taci.


Accesul la informatie e liber, pot sa pariez ca ai gasi pe net chiar toate regulile gramaticale ale limbii romane. jamie.gif

Dupa ce ai devenit major de ce nu te-ai intors in Romania ta multiubita? Era cald si bine in Germania, d-aia, asa ca nu tine tu lectii de trait in Romania, mai bine ai face sa iti servesti cum trebuie tara care te-a primit, ti-a asigurat un loc de munca, dreptul la educatie decenta, dreptul la ingrijire medicala decenta, care ti-a sustinut educatia copiilor, care te-a respectat ca om!

De tacut nu am sa tac niciodata, c-asa vreau eu, e dreptul meu la opinie, fie ca iti place, fie ca nu! Crezi ca varsta te face detinatorul adevarului absolut? roflmao.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 8 Dec 2010, 03:05 PM
Mesaj #37


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Cla @ 8 Dec 2010, 02:15 PM) *
Si daca nu stii, eu ma straduiesc sa vorbesc o romāna corecta, nu stiu daca tu ai sti-o dupa 30 de ani.

Eu inteleg ca tu ai o scuza, probabil ca si eu daca as trai o viata in alta tara m-as exprima greu in limba romana.

Insa cei care sunt in Romania, care traiesc aici si vorbesc limba zi de zi, si care se dau mari patrioti de forum, n-au nicio scuza atunci cand fac greseli elementare. Iar varsta, in astfel de cazuri, este mai degraba circumstanta agravanta.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 8 Dec 2010, 05:04 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Din doua motive nu cred ca ar trebui sa intru in discutia aceasta : nu am copii si nu traiesc in Romania. Totusi mi-e greu sa ma abtin si sa stau pe margine. smile.gif
Am urmarit subiectul de la bun inceput.

Cred ca acei copii crescuti de mame pana la varsta la care deprind vorbirea si pot merge nesprijiniti pe doua picioare, vor avea mai multa incredere in ei atunci cand vor merge la scoala, si vor avea o mai mare capacitate de adaptare.
Dupa cum s-a spus si mai inainte, copiii crescuti de mame sunt mai echilibrati psihic.

Mi se pare normal ca, mamelor ce doresc, sa li se dea dreptul sa-si creasca singure copiii si sa beneficieze de concediu integral platit.
Daca ar fi bine intentionat cred ca guvernul ar reusi sa faca rost de fonduri.
Sau poate ca cei din conducere inca nu sunt constienti de faptul ca peste 40-50 de ani s-ar putea ca Romania sa fie nevoita sa importe forte de munca din Africa si Asia.


--------------------
*_*_*

Pierdut Ʈn Geometria Uitării
CăutĆ¢nd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 8 Dec 2010, 05:04 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 8 Dec 2010, 05:30 PM
Mesaj #39


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Acolo unde stai tu cum este legislatia in privinta asta?

Nu stiu de ce am senzatia ca in niciun caz nu poate fi mai rea. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 8 Dec 2010, 06:28 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 8 Dec 2010, 11:35 AM) *
QUOTE
Nu, voi o sa ramaneti din ce in ce mai putini. Cucu Mucu pleaca din tara, eu imi voi incuraja copilul sa plece, daca va dori, asa ca voi veti ramane din ce in ce mai putini.

Care voi din ce ai postat reiese ca tu o sa ramai aici cu mine, ai de cand sa pleci si tu? Nu ma lasa singur, te rog, o sa te invat sa cresti albine, capre, numai nu pleca.
QUOTE
....s-au adus argumente suficiente pentru a sustine ideea ca este esential pentru copii sa creasca acasa, cu parintii, in primii doi ani de viata.

de ce in primi doi si nu in primi cinci? poate voi credeti ca eu nu vreau sa va las sa stati acasa cu copiii vostri, stati cat vreti dar nu sunt bani, cel putin asa sustine guvernul. Nu va plac legile guvernului? dati-l jos, aduceti altii sau treceti voi si conduceti si faceti ce trebuie, poate ca o sa ne fie mai bine la toti.
QUOTE
Orice masura administrativa prin care parintii sunt obligati sa inceteze alaptatul mai devreme de doi ani este de-a dreptul criminala

abis unde ai citit tu ca alaptatul trebuie sa dureze doi ani? unde ai citit tu ca daca nu-i dai lapte matern unui copil acesta va avea probleme de sanatate, fizice, psihice, afective, de inteligenta? nici eu si nici copilul meu nu am baut lapte matern, sunt mii de copii care nu au norocul sa guste lapte de mama, hai sa fim seriosi si sa nu ne legam de lucruri, de genul viitorul natiunii, crime, dezastre, etc.


QUOTE(Cucu Mucu @ 8 Dec 2010, 12:03 PM) *
QUOTE
Mai bine putin si bun decat mult si prost!

crez ca nu ai inteles moncher, o sa fie mult si prost, nu putin si bun, romanii stau prost la demografie.
QUOTE
Pai cam asa o sa fie, or sa va manance "indienii" peste 20-25 de ani, o sa ne numim RRomania.

asa si ce te doare pe tine, oricum pleci, o sa stai intr-un mediu bun, probabil in Rromania o sa vi atunci cand vei avea nevoie de senzatii tari.
QUOTE
Razi, dar azi nu se mai fac copii pe principiul "care moare, asta e, care traieste, norocul lui", ca pe vremea ta!

Asta este o prostie sti foarte bine ca genetica joaca un rol determinant, daca vrei s-o numesti "principiu" sau noroc nu ai decat. Chestia asta se intampla nu de pe vremea mea cin din totdeauna.
QUOTE
Daca asta ai inteles tu din tot ce am zis eu... pace tie! Nu sunt genul mentionat de tine, am muncit si muncesc si 18 ore/zi cateodata, sambata si chiar duminica. Asta imi da dreptul sa am anumite pretentii de la tara in care platesc taxele!

Si eu am muncit la fel, de dimineat pana seara, sambata si duminica si de sarbatorile legale, am platit taxe si impozite dar daca-mi taie guvernul din salariu nu dau vina pe tara, nu am pretentii de la tara ci de la cei care conduca tara asta, iar daca nici asa nu se poate incerc sa supravietuiesc cum pot mai bine.
QUOTE
In alta tara poate ca nu imi sunt arsi de vii copiii in maternitati, nu imi sunt omorati prin spitale, nu imi sunt imbolnaviti in crese.

Peste tot se pot intampla accidente, dar se intampla mai des mai ales acolo unde munca nu este considerata o datorie ci ceva unde poti sa tragi chiulul si sa mai castigi si ceva bani in plus daca se poate.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 8 Dec 2010, 06:31 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Cucu Mucu @ 8 Dec 2010, 12:07 PM) *
QUOTE
Ca si marduk, faceti teoria chibritului, in timp ce voi ati fost primii care ati intins-o de aici.

Eu am plecat, dar m-am intors dupa ce am constatat ca si acolo individul are aceleasi probleme ca oriunde, nu mai repet.
QUOTE
Urasc sa mi se tina lectii de patriotism intr-o romana agramata.

Cred ca urasti sa ti se tina lectii de patriotism in orice limba, agramata sau nu, de fapt sunt convins ca nu sti ce inseamna sa fi patriot si nici nu sti cum e sa fi patriot, dar nu esti tu de vina.


QUOTE(abis @ 8 Dec 2010, 03:05 PM) *
QUOTE
Insa cei care sunt in Romania, care traiesc aici si vorbesc limba zi de zi, si care se dau mari patrioti de forum, n-au nicio scuza atunci cand fac greseli elementare.

Va casunat pe patriotism si patrioti? aveti si probe? banuiesc ca va uitati prin postari sa gasiti greselile celor care va deranjaza cand si cand. Daca doar asta va ramas in lipsa argumentelor, ce sa mai zic, dar cred ca va pierdeti timpul eu nu tin cont de greselile gramaticale ale nimanui, asta nu inseamna ca nu accept ca mai gresesc din cand in cand, va rog sa ma corectati mi-a placut mereu sa invat si cred ca nici acum nu este prea tarziu.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 8 Dec 2010, 06:52 PM
Mesaj #42


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 8 Dec 2010, 06:28 PM) *
Care voi din ce ai postat reiese ca tu o sa ramai aici cu mine, ai de cand sa pleci si tu?

Deocamdata nu mi-am propus asta, insa nu exclud cu totul o astfel de varianta.
QUOTE
unde ai citit tu ca alaptatul trebuie sa dureze doi ani?

Am pus si un link in mesajul unde spuneam asta. Daca nu te multumeste, cauta pe net si vei gasi o gramada de lucruri. M-am documentat foarte bine, atunci cand impreuna cu sotia mea am decis sa avem un copil.
QUOTE
unde ai citit tu ca daca nu-i dai lapte matern unui copil acesta va avea probleme de sanatate, fizice, psihice, afective, de inteligenta?

Daca nu-i dai lapte matern, exista riscuri mai mari sa aiba probleme de sanatate. Ce naiba, trebuie sa-ti dau totul mura in gura?! Urmareste linkurile. Uite inca unul
QUOTE
nici eu si nici copilul meu nu am baut lapte matern, sunt mii de copii care nu au norocul sa guste lapte de mama

Pacat, poate ca daca ai fi avut parte de asa ceva, ar fi fost mai bine...
QUOTE
banuiesc ca va uitati prin postari sa gasiti greselile celor care va deranjaza cand si cand

Banuiesti prost. De atatia ani de cand scrii pe forum, de cate ori ti-am atras atentia ca faci o gramada de greseli gramaticale? Nu imi aduc aminte... Si da, Cucu Mucu are dreptate: cum poti sa faci parada de patriotism daca nu faci minimul efort de a vorbi corect in limba tarii tale?


Dar, in fond, nu despre gramatica vorbim aici si, la urma urmei, nici despre patriotism.

Acest topic a fost editat de abis: 8 Dec 2010, 06:55 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 8 Dec 2010, 07:10 PM
Mesaj #43


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Marduk @ 8 Dec 2010, 06:31 PM) *
Eu am plecat, dar m-am intors dupa ce am constatat ca si acolo individul are aceleasi probleme ca oriunde, nu mai repet.

Cred ca urasti sa ti se tina lectii de patriotism in orice limba, agramata sau nu, de fapt sunt convins ca nu sti ce inseamna sa fi patriot si nici nu sti cum e sa fi patriot, dar nu esti tu de vina.
Va casunat pe patriotism si patrioti?


Cred ca urasti sa ti se tina lectii de patriotism in orice limba, agramata sau nu, de fapt sunt convins ca nu stii ce inseamna sa fii patriot si nici nu stii cum e sa fii patriot, dar nu esti tu de vina.
V-a casunat pe patriotism si patrioti?

QUOTE
aveti si probe?


roflmao.gif Cam cat "shogunul"! rofl.gif


QUOTE
abis unde ai citit tu ca alaptatul trebuie sa dureze doi ani? unde ai citit tu ca daca nu-i dai lapte matern unui copil acesta va avea probleme de sanatate, fizice, psihice, afective, de inteligenta?


Esti culmea, mai marduk, te dai pe tine exemplu ca si cum ai fi homo sapiens perfectus. Uite aici un link, aici ai altul. Daca mai vrei, iti mai dau, si iti mai dau si materiale psihologice despre relatia mama-copil (le am de la Serenity jamie.gif ).

Cat despre patriotismul meu, prefer sa ma judece cei ce ma cunosc si stiu ce am facut/fac pt comunitate. jamie.gif

Acest topic a fost editat de Cucu Mucu: 8 Dec 2010, 07:10 PM


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 8 Dec 2010, 07:13 PM
Mesaj #44


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Ha, aflu ca de fapt economia facuta este de doar 23 milioane lei. Ce cretini, frate!!

Si presupun ca nu au luat in considerare ca un procent insemnat din mamele ce se vor intoarce la munca sunt bugetare, deci economia facuta la asigurari sociale se va transforma in cheltuieli marite cu 35%+500 de lei pt fiecare mama ce se intoarce la serviciu.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 8 Dec 2010, 07:40 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 8 Dec 2010, 06:52 PM) *
QUOTE
Pacat, poate ca daca ai fi avut parte de asa ceva, ar fi fost mai bine...

rofl.gif mai bine ce? as fi scris mai bine in limba materna?
QUOTE
Mucu are dreptate: cum poti sa faci parada de patriotism daca nu faci minimul efort de a vorbi corect in limba tarii tale?

Trebuie sa te contrazic, desi ai dreptate aici nu discutam despre patriotism si nici despre gramatica, au existat oameni care nu stiau sa vorbeasca corect si nici macar nu stiau sa scrie, dar au fost mari patrioti.



QUOTE(Cucu Mucu @ 8 Dec 2010, 07:10 PM) *
QUOTE
V-a casunat pe patriotism si patrioti?

rofl.gif
QUOTE
Esti culmea, mai marduk, te dai pe tine exemplu ca si cum ai fi homo sapiens perfectus.

Nu sunt perfect, dar este singurul exemplu pe care il cunosc bine, desi am auzit ca sunt zeci de mii de copii care nu se hranesc cu laptele matern.
QUOTE
Daca mai vrei, iti mai dau, si iti mai dau si materiale psihologice despre relatia mama-copil

E deja alta discutie, tu vorbesti aici ca si cum mama nu si-ar vedea copilul in fiecare zi. Ca sa nu mai lungim aceasta disputa si ca sa ma fac inteles vreau sa-ti spun ca eu nu am nimic impotriva ca mamele sa stea acasa si 5 ani, chiar daca as avea cine s-ar uita la ceea ce zic eu. Nemultumirea mea era ca guvernul a data legea asta fara a crea alternative, crese, gradinite, bone, programe, etc.
QUOTE
Cat despre patriotismul meu, prefer sa ma judece cei ce ma cunosc si stiu ce am facut/fac pt comunitate.

Nu cred ca am facut abuz de patriotismul meu vis-a- vis de la altora, nu cel putin asa cum il percep unii sau altii, fiecare poate fi patriot in felul sau, mai mult sau mai putin, important este ca acest sentiment sa nu dispara, sa scape din uzura in care l-au adus comunistii.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 8 Dec 2010, 08:04 PM
Mesaj #46


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Cucu Mucu @ 8 Dec 2010, 01:38 PM) *
Accesul la informatie e liber, pot sa pariez ca ai gasi pe net chiar toate regulile gramaticale ale limbii romane.

Ce dracu' am nevoie de net daca am fost la scoala... blink.gif Think about it
Poate generatia voastra, noi am mai stiut sa citim carti.
Si daca-mi vii cu gramatica, cred ca o s-o dai īn bara, ca multi altii, īnainte de tine.
Daca ai sti cine traduce siteurile germane corect, n-ai vorbi asa.

Acest topic a fost editat de Cla: 8 Dec 2010, 08:14 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 8 Dec 2010, 10:51 PM
Mesaj #47


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Cla @ 8 Dec 2010, 08:04 PM) *
Ce dracu' am nevoie de net daca am fost la scoala...


blink.gif In 40 de ani crezi ca informatia nu a avansat deloc? blink.gif Invata ca si cum ai trai vesnic...

QUOTE
Ca sa nu mai lungim aceasta disputa si ca sa ma fac inteles vreau sa-ti spun ca eu nu am nimic impotriva ca mamele sa stea acasa si 5 ani, chiar daca as avea cine s-ar uita la ceea ce zic eu. Nemultumirea mea era ca guvernul a data legea asta fara a crea alternative, crese, gradinite, bone, programe, etc.


Aha, vad ca o cotesti acum. Era si timpul, omule, ca o luasei razna pe aratura! Relatia mama-copil in primii doi ani trebuie sa fie mult mai profunda de 3-4 ore pe zi, seara, pentru a i se construi un psihic sanatos copilului. E chestie de construirea increderii, de integrarea armonioasa a copilului in societate.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 8 Dec 2010, 11:07 PM
Mesaj #48


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Măsura asta e doar īncă o dovadă de incompetenţă a guvernului īn a administra corect criza, bugetul şi economia ţării. Īn loc de a stimula demografia, creşte demagogia! Curat fripturişti, neicuşorule!


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 Dec 2010, 08:33 AM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Cucu Mucu @ 8 Dec 2010, 10:51 PM) *
Aha, vad ca o cotesti acum. Era si timpul, omule, ca o luasei razna pe aratura! Relatia mama-copil in primii doi ani trebuie sa fie mult mai profunda de 3-4 ore pe zi, seara, pentru a i se construi un psihic sanatos copilului......

Nu o cotesc deloc, asa am inceput si asta voi sustine, daca guvernul, individul care a compus legea asta, vene cu alternative viabile corecte, cred ca altfel era situatia, nu se mai ajungea la scandalul asta mediatic. Relatia mama copil? daca este sa ne luam dupa carti, sa ascultam sfatul unor psihologi, etc. ar trebui ca toate mamele sa stea acasa cat mai mult, daca in teorie se pune accent pe acest sistem de crestere al copiilor, in practica nu se poate. Continui sa sustin ca sunt mai multe mame care nu stau acasa cu copiii lor decat cele care stau acasa, cred ca la mijloc este si valoarea indemnizatiei de 85% din salariu, placerea de a profita de situatie, etc. As face o paralela intre protestele politistilor care de fapt aparau drepturile comandantilor si mamele care protesteaza, multe dintre ele sun cele care au salarii foarte mari, 85% este foarte atractiv pentru o perioada de 2 ani de stat acasa, dar e greu pentru buget, care buget se strange de la toti. 110 milioane de euro? este mult? este putin? ce s-ar putea face cu aceste 110 milioane de euro? daca o casa se construieste azi cu 1000 euro mp, o cresa sau o gradinita de 1000 mp ar costa cam 1 milion de euro asta ar insemna 110 crese sau gradinite, locuri de munca, etc. Ar mai fi ceva cu care nu sunt de acord, cuantumul este de 85% din media veniturilor nete din ultimele 12 luni, corect ar fi ca toate mamele sa primeasca o indemnizatie egala pe tot parcursul cresterii copilului, indemnizatia urmand sa creasca in functie de numarul de copii aflati in ingrijire. Banuiesc ca sunt folosite de catre unele mame mai inteligente decat altele anumite jonglerii financiare care le permit sa stea acasa cu 3000 lei pe luna fata de amaratele care primesc 600 de lei.

Acest topic a fost editat de Marduk: 9 Dec 2010, 08:53 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 9 Dec 2010, 09:38 AM
Mesaj #50


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Marduk @ 9 Dec 2010, 08:33 AM) *
Ar mai fi ceva cu care nu sunt de acord, cuantumul este de 85% din media veniturilor nete din ultimele 12 luni, corect ar fi ca toate mamele sa primeasca o indemnizatie egala pe tot parcursul cresterii copilului, indemnizatia urmand sa creasca in functie de numarul de copii aflati in ingrijire. Banuiesc ca sunt folosite de catre unele mame mai inteligente decat altele anumite jonglerii financiare care le permit sa stea acasa cu 3000 lei pe luna fata de amaratele care primesc 600 de lei.


Cum spuneam cu comunistii aia "sa sa dea cate una, sa sa ajunga la toti, mancatias". Stii tu ce impozite se platesc la un salariu net de 5000 lei? Cam 2100 de lei, cu tot cu imp pe venit. Stii tu cat se munceste peste un salariu de 5000 lei si ce responsabilitati implica un astfel de salariu? La astfel de impozite, ce inginerii financiare sa folosesti, mai omule? Te iei dupa gusterii de la televizor, care nu stiu cum sa atate mai mult tembelespectatorii impotriva celor care protesteaza. Indemnizatia de crestere a copilului este o plata a unei asigurari platite de catre asigurat, omule, nu are treaba cu pomana, e un drept ce decurge din obligatia de a plati asigurari sociale. Nu putem sa ne jucam cu termenii dupa cum avem bani la buget. Plata pt asigurarile sociale acopera incapacitatea de munca, temporara sau finala, pt asta se dau banii aia la asigurari sociale. E un drept, sau ar trebui sa fie!

Si e vorba de 23 de milioane de euro, pana la urma.

QUOTE
Continui sa sustin ca sunt mai multe mame care nu stau acasa cu copiii lor decat cele care stau acasa, cred ca la mijloc este si valoarea indemnizatiei de 85% din salariu, placerea de a profita de situatie, etc


Banuiesti prost, cele care se intorc la munca sunt tocmai cele cu salarii mari, din mediul privat, care sunt somate sa se intoarca astfel pierd postul. Cele care stau acasa in procent de pana la 100% sunt cele care iau 600 de lei, pt ca nu se intorc la munca pt 100 de lei in plus la salariu si nu le ia nimeni postul. Observ ca se tot apeleaza la mentalitatea comunista, ca aia care au bani, chiaburii, sunt exploatatorii clasei asteia, sarace, care nu iau decat 600 de lei, si impotriva alora se iau masuri, ca dusmani ai statului.

Protestul mamicilor a fost un gest frumos, democratic, cereau niste drepturi pt viitoare mamici, beneficiar al drepturilor sustinut era altcineva decat ele, necunoscut! Poti sa faci tu lucrul asta? De ce le etichetezi? Nu se mai permit manifestatii in tara asta? Bine, frate, d-aia pleaca lumea! rofl.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 9 Dec 2010, 09:41 AM
Mesaj #51


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Marduk @ 8 Dec 2010, 07:40 PM) *
QUOTE(Cucu Mucu)
]V-a casunat pe patriotism si patrioti?

rofl.gif


Nu inteleg de ce razi!


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 Dec 2010, 10:20 AM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Cucu Mucu @ 9 Dec 2010, 09:38 AM) *
QUOTE
Stii tu ce impozite se platesc la un salariu net de 5000 lei? Cam 2100 de lei, cu tot cu imp pe venit. Stii tu cat se munceste peste un salariu de 5000 lei si ce responsabilitati implica un astfel de salariu?

DoAr nu-ti inchipui ca stai de vorba cu unul care a furat toata viata lui, care nu-si plateste impozitele, or poate iti inchipui ca doar tu platesti impozite.
QUOTE
Protestul mamicilor a fost un gest frumos, democratic, cereau niste drepturi pt viitoare mamici, beneficiar al drepturilor sustinut era altcineva decat ele, necunoscut!

Corect, aveau acest drept si foarte bine au facut dar una este sa lupti pentru 3400 lei si alta pentru 600, nu crezi?
QUOTE
Poti sa faci tu lucrul asta? De ce le etichetezi? Nu se mai permit manifestatii in tara asta? Bine, frate, d-aia pleaca lumea! ......
Nu inteleg de ce razi!

rofl.gif "I'M ONLY HERE TO ANNOY YOU"



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 9 Dec 2010, 10:40 AM
Mesaj #53


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Marduk @ 9 Dec 2010, 10:20 AM) *
Corect, aveau acest drept si foarte bine au facut dar una este sa lupti pentru 3400 lei si alta pentru 600, nu crezi?


Nu, e vorba de principiu!

QUOTE
DoAr nu-ti inchipui ca stai de vorba cu unul care a furat toata viata lui, care nu-si plateste impozitele, or poate iti inchipui ca doar tu platesti impozite.


Imi inchipui ca stau de vorba cu unul pe care nu il intereseaza principiul echitatii. Cand e vorba de drepturi, e normal sa vorbim in procente, nu in sume fixe. Intr-un fel se fac salariile ce dau 3400 lei indemnizatie si in cu totul alt fel cele care dau 600 de lei. jamie.gif Intelege, e un drept al lor, pt care au platit!


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 9 Dec 2010, 11:15 AM
Mesaj #54


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Cucu Mucu @ 8 Dec 2010, 01:38 PM) *
Accesul la informatie e liber, pot sa pariez ca ai gasi pe net chiar toate regulile gramaticale ale limbii romane. jamie.gif

Dupa ce ai devenit major de ce nu te-ai intors in Romania ta multiubita? Era cald si bine in Germania, d-aia, asa ca nu tine tu lectii de trait in Romania, mai bine ai face sa iti servesti cum trebuie tara care te-a primit, ti-a asigurat un loc de munca, dreptul la educatie decenta, dreptul la ingrijire medicala decenta, care ti-a sustinut educatia copiilor, care te-a respectat ca om!

De tacut nu am sa tac niciodata, c-asa vreau eu, e dreptul meu la opinie, fie ca iti place, fie ca nu! Crezi ca varsta te face detinatorul adevarului absolut? roflmao.gif

Stai linistit Cucu Mucu, niciodata n-am spus ca detin adevarul, altcumva m-as gasi in Vatican biggrin.gif
Si de ce nu m-am īntors? Am pierdut casa, tot. Mi-am faurit o existenta noua, cu o femeie, un copil, etc.


@ abis: Hai sa nu condamnam pe altii, nu fiecare are talent la limbi... sunt mai buni la matematica, fizica, chimie, logica, dar asta o stii, ca si tu esti bun la astea... smile.gif

Acest topic a fost editat de Cla: 9 Dec 2010, 11:22 AM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 9 Dec 2010, 11:25 AM
Mesaj #55


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 9 Dec 2010, 08:33 AM) *
multe dintre ele sun cele care au salarii foarte mari, 85% este foarte atractiv pentru o perioada de 2 ani de stat acasa, dar e greu pentru buget

Cucu Mucu ti-a explicat foarte bine: ca sa primesti banii astia inapoi, cotizezi la buget cu sume consistente. O femeie cu venituri mari plateste poate de zeci de ori mai multi bani la buget decat una cu venitul minim; banii pe care ii primeste in cei doi ani sunt doar o mica parte dintre cei platiti de ea la buget. Prima dintre ele plateste, prin impozite si taxe de tot felul, si banii pe care ii primeste cea de-a doua!
QUOTE
corect ar fi ca toate mamele sa primeasca o indemnizatie egala pe tot parcursul cresterii copilului

As fi de acord cu conditia ca toti sa platim taxe si impozite egale, nu proportionale cu veniturile.

Dar atat timp cat o femeie plateste de zece ori mai multi bani statului decat alta, mi se pare firesc sa si primeasca inapoi de zece ori mai multi, atunci cand ramane in concediu maternal.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 9 Dec 2010, 11:34 AM
Mesaj #56


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(abis @ 8 Dec 2010, 02:05 PM) *
Eu inteleg ca tu ai o scuza, probabil ca si eu daca as trai o viata in alta tara m-as exprima greu in limba romana.


abis, nu-i asa de dificil, eu am intrat pe forumul asta dupa ce a murit taica-meu si nu am mai avut cu cine sa vorbesc romāneste, si n-am vrut sa uit limba.
E adevarat ca uitam niste cuvinte, dar daca am fost un pic atenti la scoala, nu ne trezim cu un Adrian Mutu, care dupa 6 luni īn Italia vine acasa... che cosa fai? ... īn loc de "Ce mai faci" wink.gif

Acest topic a fost editat de Cla: 9 Dec 2010, 11:42 AM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 Dec 2010, 01:14 PM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Cucu Mucu @ 9 Dec 2010, 10:40 AM) *
Intr-un fel se fac salariile ce dau 3400 lei indemnizatie si in cu totul alt fel cele care dau 600 de lei. Intelege, e un drept al lor, pt care au platit!

Adica ce vrei sa-mi spui ca femeile respective au premeditat chestia asta? s-au gandit inainte de a face un copil sa aiba salarii cat mai mari ca sa cotizeze cat mai mult pentru a putea beneficia de indemnizatii cat mai mari? asta numest echitate? sau poate nu am inteles prea bine desi as zice ca atunci cand explicai ce este CASCO si cum functioneaza el aveai alte pareri, sau poate ai impresia ca celor care platesc impozitele mai mari statul le da ceva inapoi!

QUOTE(abis @ 9 Dec 2010, 11:25 AM) *
QUOTE
ca sa primesti banii astia inapoi, cotizezi la buget cu sume consistente.

idem, desi as mai adauga cu riscul de a ma face comunist ca mamele si copii sunt toate la fel chiar daca au 3400 lei sau 600 lei pe luna.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 9 Dec 2010, 01:28 PM
Mesaj #58


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 9 Dec 2010, 01:14 PM) *
as mai adauga cu riscul de a ma face comunist ca mamele si copii sunt toate la fel chiar daca au 3400 lei sau 600 lei pe luna.

Daca sunt toate la fel sa plateasca, toate, aceeasi suma cand vine vorba de impozite. Sa fie impozitele o suma fixa pe care sa o plateasca fiecare contribuabil, indiferent cat castiga. Ce zici?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 Dec 2010, 01:55 PM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 9 Dec 2010, 01:28 PM) *
Ce zici?

rolleyes.gif propunerea ar fi sa nu mai existe salarii si toti sa ne luam cate o cota egala indiferent de rang sau activitate. cei ce depun efort fizic sustinut un nr. de calorii, ceilati un alt numar, 4-5 randuri de hine si pantofi sau ghete, la alegere dupa preferinte si moda, fara salarii fara impozit, lumea ideala, dar au mai incercat-o unii si nu le-a iesit, poate in viitor cand vom ajunge la o constiinta mai inaintatata.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 9 Dec 2010, 02:50 PM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Marduk @ 9 Dec 2010, 02:55 PM) *
rolleyes.gif propunerea ar fi sa nu mai existe salarii si toti sa ne luam cate o cota egala indiferent de rang sau activitate. cei ce depun efort fizic sustinut un nr. de calorii, ceilati un alt numar, 4-5 randuri de hine si pantofi sau ghete, la alegere dupa preferinte si moda, fara salarii fara impozit, lumea ideala

parca ai citat din jet li. f-i atent ce scri pe net finca sunt destui agramatzi tempitzi care pune botu la ideologii deastia.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 9 Dec 2010, 05:13 PM
Mesaj #61


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Marduk @ 9 Dec 2010, 01:14 PM) *
Adica ce vrei sa-mi spui ca femeile respective au premeditat chestia asta? s-au gandit inainte de a face un copil sa aiba salarii cat mai mari ca sa cotizeze cat mai mult pentru a putea beneficia de indemnizatii cat mai mari? asta numest echitate? sau poate nu am inteles prea bine desi as zice ca atunci cand explicai ce este CASCO si cum functioneaza el aveai alte pareri, sau poate ai impresia ca celor care platesc impozitele mai mari statul le da ceva inapoi!


O faci pe prostu' sau ce?! Nu cred ca cineva poate risca sa plateasca impozite asa de mari doar cu gandul ca poate va ramane insarcinata si poate va lua 85% din salariu. Si nici nu ar avea unde sa faca smecheriile astea, salariile de anvergura asta gasesti doar la firmele foarte mari, multinationale, care au o schema de personal foarte bine definita. Sau la stat!

Cand explicam ce este CASCO? Si ce am spus de ar avea legatura cu discutia de aici? Sau, din lipsa de argumente, trantesti tot felul de gogomanii, poate, poate se lipeste ceva? rofl.gif

Nu stiu cum sa iti explic sa intelegi. Sa incercam cu planse colorate. E ca la albine: daca pt iarna(incapacitate temporara de munca) nu le lasi o parte din munca lor(indemnizatie de 85% din salariu) la dispozitie, anul viitor ai familie slaba sau risti sa pierzi stupul cu totul. Tot de la albine ar fi trebuit sa inveti si grija lor suprema pt perpetuarea familiei - singurul lor scop este de a strange cat mai mult polen pt a hrani niste neproductivi - matca si bondarii. Ehei, discovery...


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 Dec 2010, 05:43 PM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Cucu Mucu @ 9 Dec 2010, 05:13 PM) *
QUOTE
Nu cred ca cineva poate risca sa plateasca impozite asa de mari doar cu gandul ca poate va ramane insarcinata si poate va lua 85% din salariu.

Daca au existat viitori pensionari care s-au gandit la smecheria asta si a mers, nu vad ce ce nu ar merge si la viitoarele mame, doar suntem romani patrioti.

QUOTE
E ca la albine:...................

Moncher din pacate pentru tine in setul asta eu sunt la serviciu. E cam greu de explicat cum e cu treaba cu albinele dar nu ai dreptate, cand esti la stransoare exista si in apicultura metode de reformare si restrangere care te ajuta sa iesi din iarna cu stupi puternici. Chestia cu perpetuarea are si ea un schepsis, albina nu asteapta ca stuparul sa intervina, toamna, matca reduce ponta, (nu pe ala de la PSD) albina tanara alunga trantorii din stup, stupul ierneaza doar cu un numar redus de albine tinere care supravietuiesc toata iarna spre deosebire de cele de peste an care traiesc cel mult de 40 de zile, in primavara urmand ca matca sa reia ponta si albina tanara eclozata dupa zborul de curatire sa culega polen pentru albina destinata marelui cules. Dupa cum vezi si la albine exista reguli clare naturale de reglare, regenerare, reforme si restrangere in vremuri grele, doar ca in stup nimeni nu face greva.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 9 Dec 2010, 05:58 PM
Mesaj #63


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Marduk @ 9 Dec 2010, 05:43 PM) *
Moncher din pacate pentru tine in setul asta eu sunt la serviciu. E cam greu de explicat cum e cu treaba cu albinele dar nu ai dreptate, cand esti la stransoare exista si in apicultura metode de reformare si restrangere care te ajuta sa iesi din iarna cu stupi puternici.


Fara sa le dai si lor din ce au strans? Ma indoiesc!


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 Dec 2010, 06:04 PM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Cucu Mucu @ 9 Dec 2010, 05:58 PM) *
Fara sa le dai si lor din ce au strans? Ma indoiesc!

Le dai dar le dai mai putin, depinde de culesul de peste an, e ca la buget, ai bani stransi din taxe si impozite dai, nu ai nu dai, e atat de simplu, numai ca la guvern, parlament si bugetari sunt prea multi trantori care nu vor sa plece din stup.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 9 Dec 2010, 10:14 PM
Mesaj #65


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



QUOTE
numai ca la guvern, parlament si bugetari sunt prea multi trantori care nu vor sa plece din stup.


Na, vezi c-ai pus degetul pe rană! Şi cine-i de vină? Lucrătoarele au apicultorul? Şi cine-i mă rog apicultorul ăsta care permite trāntorilor să se īmbuibe īn timp ce stupul face foamea? Nu cumva cel care nu demult se lăuda că reduce numărul de parlamentari? Nu cumva cel care a numit īn funcţia de trāntor-şef pe acelaşi trāntor-şef de 4 ori? blink.gif

Io zic că albinuţele tre să-l īnţepe straşnic! rofl.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 10 Dec 2010, 08:11 AM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(Marduk @ 9 Dec 2010, 08:33 AM) *
Nu o cotesc deloc, asa am inceput si asta voi sustine, daca guvernul, individul care a compus legea asta, vene cu alternative viabile corecte, cred ca altfel era situatia, nu se mai ajungea la scandalul asta mediatic. Relatia mama copil? daca este sa ne luam dupa carti, sa ascultam sfatul unor psihologi, etc. ar trebui ca toate mamele sa stea acasa cat mai mult, daca in teorie se pune accent pe acest sistem de crestere al copiilor, in practica nu se poate. Continui sa sustin ca sunt mai multe mame care nu stau acasa cu copiii lor decat cele care stau acasa, cred ca la mijloc este si valoarea indemnizatiei de 85% din salariu, placerea de a profita de situatie, etc. As face o paralela intre protestele politistilor care de fapt aparau drepturile comandantilor si mamele care protesteaza, multe dintre ele sun cele care au salarii foarte mari, 85% este foarte atractiv pentru o perioada de 2 ani de stat acasa, dar e greu pentru buget, care buget se strange de la toti. 110 milioane de euro? este mult? este putin? ce s-ar putea face cu aceste 110 milioane de euro? daca o casa se construieste azi cu 1000 euro mp, o cresa sau o gradinita de 1000 mp ar costa cam 1 milion de euro asta ar insemna 110 crese sau gradinite, locuri de munca, etc. Ar mai fi ceva cu care nu sunt de acord, cuantumul este de 85% din media veniturilor nete din ultimele 12 luni, corect ar fi ca toate mamele sa primeasca o indemnizatie egala pe tot parcursul cresterii copilului, indemnizatia urmand sa creasca in functie de numarul de copii aflati in ingrijire. Banuiesc ca sunt folosite de catre unele mame mai inteligente decat altele anumite jonglerii financiare care le permit sa stea acasa cu 3000 lei pe luna fata de amaratele care primesc 600 de lei.

Marduk,daca 10%din cei 110 milioane de euro economisiti de la concediul maternal ar fi folositi pentru crese,gradinite,eu asi fi de acord sa se reduca si mai mult cuantumul indemnizatiei.Din pacate,asa cum a facut directorul Cristian Vladu de la Termoelectrica Mintia-Hunedoara,banii luati de la bugetari,pensionari,copii,intra in campania electorala a PDL(citez din Vladu:in campania asta am fost sponsorul principal al partidului,am dat 1,5 milioane de euro,nu de la mama si nici de la mine ca nu am!)
Din acelasi caz rezulta un lucru cunoscut de toata lumea dar nu de ciumatii portocalii si anume ca,in posturile publice ,chiar si cele de executie sunt numiti numai sobolanii portocalii,ceilalti fiind dati afara! Asa epurare politica nu exista nici in Libia,Irak ori in alt loc de pe planeta.
Astept sa revii cu picioarele pe pamant ,chiar cred ca spre deosebire de abisali,poti face acest lucru.
Sa auzim de bine!
gigip
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Dec 2010, 09:09 AM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Erwin @ 9 Dec 2010, 10:14 PM) *
.....Şi cine-i de vină? Lucrătoarele au apicultorul? Şi cine-i mă rog apicultorul ăsta care permite trāntorilor să se īmbuibe īn timp ce stupul face foamea?

De fapt in stup nu apicultorul conduce ci matca, apicultorul doar profita, aplicand niste metode cam cum fac investitorii strategici, FMI-ul, BERD-ul, etc. In jurul matci exista o garda pretoriana formata din albine, care o pazesc si o indruma, nu zboara la cules nu participa la muncile din stup, etc. cred ca tot asa este si la noi la oameni.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 10 Dec 2010, 10:11 AM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(Marduk @ 10 Dec 2010, 09:09 AM) *
De fapt in stup nu apicultorul conduce ci matca, apicultorul doar profita, aplicand niste metode cam cum fac investitorii strategici, FMI-ul, BERD-ul, etc. In jurul matci exista o garda pretoriana formata din albine, care o pazesc si o indruma, nu zboara la cules nu participa la muncile din stup, etc. cred ca tot asa este si la noi la oameni.

marduk,
Cu teoria stai bine! Dar la practica ai nota 1.Cand vei realiza ca trantorii sunt sefii BUBA si ii vei nominaliza ca fiind trantorii portocalii,te asteptam in randul romanilor liberi,ne cumparati ori inregimentati voluntar in gasca hotilor si coruptilor care conduc Romania de 6(sase) ani.
Datorita lor,peste 60% dintre romani regreta mult hulitul comunism.
gigip
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Glock
mesaj 10 Dec 2010, 10:17 AM
Mesaj #69


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 108
Inscris: 18 June 10
Forumist Nr.: 17.156



De cānd a īnceput toată această distracţie cu indemnizaţia pentru creşterea copilului, aproape zilnic s-au vehiculat diferite variante. Cum era de aşteptat de la acest guvern. Fac ce vreau dar nu ştiu ce fac. Mai nou, au venit cu două pachete, la alegere. Şi nu vor mai fi economii de 110 mil euro, ci de 100 de milioane de lei īn 2011 şi aproximativ 500 de milioane de lei īn 2012.
Dna ministru Udrea se va implica, prin ministerul pe care īl conduce, construind creşe. 400 de creşe in 2011. Program modular, un modul fiind spaţiu construit pentru 20 de copii, la un preţ de referinţă de 100 000 euro fără tva.
Iar legea bonelor "va schimba radical conceptul de bona īn Romania", după cum spune ministrul muncii. Am un deja-vu al unui film de groază.


--------------------
Nu te pierde in ganduri, ca te ratacesti si nu te mai salveaza nimeni.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 10 Dec 2010, 02:42 PM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Glock @ 10 Dec 2010, 11:17 AM) *
Iar legea bonelor "va schimba radical conceptul de bona īn Romania", după cum spune ministrul muncii.

genial baiatul asta al muncii , ma intreb daca astia nu trag cate o etnobotanica prin govern.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 10:09 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman