HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> 110 Milioane Euro, Cu atat se amaneteaza viitorul tarii
Sunteti de acord cu scaderea concediului de ingrijire a copilului?
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 7
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
Cucu Mucu
mesaj 6 Dec 2010, 09:22 PM
Mesaj #1


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



110 milioane de euro - atat spera guvernul ca se va economosi abia in 2012 din scaderea concediului de ingrijire a copilului. Sunteti de acord cu aceasta masura? Cu argumente, va rog!

Acest topic a fost editat de Cucu Mucu: 6 Dec 2010, 09:25 PM


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Dec 2010, 09:57 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Da sunt de acord cu aceasta masura cu o singura conditie, guvernul sa rascumpere, la pretul la care au fost cumparate plus dobanda aferenta, toate cresele vandute si transformate in fel de fel de sedii pentru activitati ce aduc profit doar proprietarilor. Cresele respective au fost concepute unui scop clar, nu pentru imbogatirea unora sau altora.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Dec 2010, 10:49 AM
Mesaj #3


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Nu sunt de acord.

Pentru dezvoltarea fizica, psihica, pentru sanatatea si educarea unui copil, este esentiala prezenta si implicarea parintilor.

Stiu ca in statele occidentale mult mai dezvoltate economic nu exista concedii platite de doi ani. Asta este un argument: daca ei nu-si permit astfel de concedii, noi, cu economia noastra, cu atat mai mult nu ne-am permite.

Dar: in privinta asta ei ar trebui sa procedeze ca noi, nu noi ca ei. Scopul suprem al fiecarui individ, din punct de vedere biologic (asa am fost programati de evolutie), este grija pentru urmasi. Nu cred ca o cresa ar putea avea grija mai bine decat mine de copilul meu.



PS: Mie nu mi se aplica, deoarece fetita mea are deja 2 ani si 9 luni, si nu cred ca voi mai avea inca unul. Discutia e doar de principiu...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 7 Dec 2010, 10:49 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
March
mesaj 7 Dec 2010, 11:16 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Marduk @ 7 Dec 2010, 11:57 AM) *
Da sunt de acord cu aceasta masura cu o singura conditie, guvernul sa rascumpere, la pretul la care au fost cumparate plus dobanda aferenta, toate cresele vandute si transformate in fel de fel de sedii pentru activitati ce aduc profit doar proprietarilor. Cresele respective au fost concepute unui scop clar, nu pentru imbogatirea unora sau altora.

Lasa ca Boccului nu-i trebuie rascumparari.... Avenit idiotul si a propus ca toate spitalele scoase din uz sa fie transformate in crese. Deci mucegaiul vopsit si copii bagati acolo... Un nemernic ! devil.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 7 Dec 2010, 11:19 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(abis @ 7 Dec 2010, 12:49 PM) *
Stiu ca in statele occidentale mult mai dezvoltate economic nu exista concedii platite de doi ani. Asta este un argument: daca ei nu-si permit astfel de concedii, noi, cu economia noastra, cu atat mai mult nu ne-am permite.


Repeti ca un papagal ce spun cucoanele Udrea, Roberta, Turcanu, Sulfina...
Ce conditii sunt oferite acolo pentru copii mamelor care lucreaza si ce mizerie este la noi !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Dec 2010, 12:06 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 7 Dec 2010, 10:49 AM) *
Pentru dezvoltarea fizica, psihica, pentru sanatatea si educarea unui copil, este esentiala prezenta si implicarea parintilor........Nu cred ca o cresa ar putea avea grija mai bine decat mine de copilul meu.

Sti ca in tari din occident, de pilda Olanda, exista crese? Parintii isi lasa copilul acolo pe parcursul zilei iar seara trec si-l iau. Eu am crescut la cresa si gradinita cu orar saptamanal, nu pot sa spun ca mi-a placut la orarul asta saptamanal dar am crescut si multe din deprinderile care m-au ajutat in viata acolo le-am invatat la gradinita, origami, desen, colaje, alfabetul, jocuri, etc. STATUL, GUVERNUL, TREBUIE SA OFERE ALTERNATIVE ATUNCI CAND VREA SA DEA LEGI, NU SA DECIDA PRINTR-O SINGURA SOLUTIE. La noi in Romania incepand cu amenzile de parcare, taxarea dubla la asigurarea obligatorie pentru locuinte, pana la decizii importante nu se ofera alterantive ci doar impuneri fortate, asta nu este democratie or poate o fi dar e originala.

Acest topic a fost editat de Marduk: 7 Dec 2010, 12:07 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Dec 2010, 12:11 PM
Mesaj #7


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(March @ 7 Dec 2010, 11:19 AM) *
Repeti ca un papagal

Papagal esti tu. tongue.gif

Adica eu spun ca nu sunt de acord cu masura. Mentionez argumentul celor care o sustin si il combat, iar tu imi replici ca repet ce spune nu stiu cine?! Pai normal. rofl.gif

Mai scoate-ti ochelarii aia de cal! mwah1.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Dec 2010, 12:19 PM
Mesaj #8


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 7 Dec 2010, 12:06 PM) *
Sti ca in tari din occident, de pilda Olanda, exista crese?

Exista si in Romania.
QUOTE
Parintii isi lasa copilul acolo pe parcursul zilei iar seara trec si-l iau.

Adica: parintii sunt toata ziua la munca. Copiii sunt crescuti de stat (ori de cresa), acasa merg doar ca sa doarma peste noapte, dar de educatie se ocupa nu parintii, ci statul (cresa).

Asta este solutia ideala? Am dubii...
QUOTE
multe din deprinderile care m-au ajutat in viata acolo le-am invatat la gradinita, origami, desen, colaje, alfabetul, jocuri, etc

Copilul meu le-a invatat acasa: stie (aproape tot) alfabetul, stie sa deseneze cu creionul sau cu pensula, stie sa faca o gramada de lucruri invatate acasa, de la parinti. Merge odata pe saptamana la gradinita, deocamdata, iar peste un an va merge zilnic. Nu cred ca ar fi la o cresa educat mai bine, hranit mai bine, iubit mai mult decat acasa. Nu cred ca ar invata mai multe ori ca ar fi mai fericit la cresa decat acasa. Nu cred ca ar face mai multa miscare, ca ar sta mai mult in aer liber (are program zilnic, si dimineata, si dupa-amiaza, de plimbare in parc, aproape pe orice vreme), nu cred ca si-ar dezvolta mai bine fizicul, inteligenta, emotiile, sentimentele. Prefer sa se joace cu prietenii din parc de aceeasi varsta cu ea decat sa stea inchisa intr-o cresa.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 7 Dec 2010, 12:51 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



o tampenie de masura pe masura tampeniei scoasa de udrea "daca as fi io mama..."

bine ca nu e.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Dec 2010, 01:27 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 7 Dec 2010, 12:19 PM) *
QUOTE
Exista si in Romania.

Cate au fost si cate mai exista? Cunosc personal un caz, o cresa arhicunoscuta cea de la APACA sau ICTB, au dat-o unuia de a infiintat o policlinica privata DORIS, desi doua cartiere mari ale Bucurestiului puteau beneficia de pe urma ei.
QUOTE
Adica: parintii sunt toata ziua la munca. Copiii sunt crescuti de stat (ori de cresa), acasa merg doar ca sa doarma peste noapte, dar de educatie se ocupa nu parintii, ci statul (cresa). Asta este solutia ideala? Am dubii...

Daca ai dubii sa-i lasam cu mici-n gura si-un codru de paine in mana la scara blocului sa invete viata de mici ce inseamna viata si educatia de cartier, iar parintii sa stea prin carciuma si sa mai ia si alocatie.
QUOTE
Copilul meu le-a invatat acasa: stie (aproape tot) alfabetul, stie sa deseneze cu creionul sau cu pensula, stie sa faca o gramada de lucruri invatate acasa, de la parinti.

Cred si am speranta ca legea asta nu este data pentru cei ca tine, cresa si gradinita au rolul si rostul lor nu sunt pentru cei care isi permit o bona sau au bunici si stare materiala sa-si educe copiii acasa.
QUOTE
Prefer sa se joace cu prietenii din parc de aceeasi varsta cu ea decat sa stea inchisa intr-o cresa.

Isi va face prieteni si acolo nu avea grija, poate mai buni decat aia cu ifose din parc crescuti de mamita si mamare. biggrin.gif



QUOTE(turbo trabant @ 7 Dec 2010, 12:51 PM) *
o tampenie de masura pe masura tampeniei scoasa de udrea "daca as fi io mama..."

dupa mine este o tampenie pentru ca nu ofera alternativa.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Dec 2010, 01:42 PM
Mesaj #11


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 7 Dec 2010, 01:27 PM) *
Cate au fost si cate mai exista?

Nu stiu cate exista. Am colegi care isi duc copiii la cresa.
QUOTE
Daca ai dubii sa-i lasam cu mici-n gura si-un codru de paine in mana la scara blocului sa invete viata de mici ce inseamna viata si educatia de cartier, iar parintii sa stea prin carciuma si sa mai ia si alocatie.

Nu inteleg ce vrei sa zici aici. Daca am dubii ca statul ii poate oferi copilului meu o educatie mai buna decat mine, inseamna ca stau in carciuma toata ziua? blink.gif
QUOTE
Cred si am speranta ca legea asta nu este data pentru cei ca tine

Daca n-ar fi avut concediu doi ani sotia mea, ar fi trebuit sa caut si eu o cresa, altfel ce as fi facut cu un copil de un an?! Sa-l luam cu noi la birou?
QUOTE
Isi va face prieteni si acolo nu avea grija, poate mai buni decat aia cu ifose din parc crescuti de mamita si mamare.

Accentul nu era pus pe "prieteni". Bineinteles ca isi face, nu asta este problema. Am spus ca prefer sa stea cat mai mult in aer liber, asta era esentialul, nu sa fie inchisa intr-o cresa. Asa ca are program de plimbare zilnic, pe care nu l-ar avea la cresa; acolo ar sta inchisa toata ziua in interior. Are program de bazin, in weekend; merge de doua ori pe luna cu noi la munte, indiferent de anotimp, in weekenduri; mananca doar ce decidem noi, adica eu si sotia, nu ce ofera cresa, deci fara zahar, sare, E-uri, fara prajeli, fara mezeluri, fara branza topita samd. Este incurajata sa alerge, sa mearga cu tricicleta, sa se dea pe tobogan, sa se catere, sa sara, sa rada, sa cante si sa danseze, sa asculte povesti, sa imparta jucariile cu prietenii din parc, sa fie generoasa, dar si independenta... Este suficient, deocamdata, sa mearga o data pe saptamana la o gradinita.

Despre ce "ifose" vorbesti?!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 7 Dec 2010, 01:59 PM
Mesaj #12


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



@ abis: Eu am fost la cresa, la gradinita, un copil cu cheia la gāt, ce naiba sa faci daca parintii sunt la lucru.
Nu fiecare a fost asa de ilustru ca sa-si permita sa stea nevasta acasa.

Si totusi, am avut o copilarie despre care multi doar viseaza.

Acest topic a fost editat de Cla: 7 Dec 2010, 02:07 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 7 Dec 2010, 02:48 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(abis @ 7 Dec 2010, 02:11 PM) *
Papagal esti tu. tongue.gif

Adica eu spun ca nu sunt de acord cu masura. Mentionez argumentul celor care o sustin si il combat, iar tu imi replici ca repet ce spune nu stiu cine?! Pai normal. rofl.gif


Inca odata. Esti papagal de pagal ! Uite din nou ce zici aici si sustii ( ca si cucoanele pedeliste) si nu ca ai combate ceva :

Stiu ca in statele occidentale mult mai dezvoltate economic nu exista concedii platite de doi ani. Asta este un argument: daca ei nu-si permit astfel de concedii, noi, cu economia noastra, cu atat mai mult nu ne-am permite.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 7 Dec 2010, 02:58 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(March @ 7 Dec 2010, 03:48 PM) *
Stiu ca in statele occidentale mult mai dezvoltate economic nu exista concedii platite de doi ani. Asta este un argument: daca ei nu-si permit astfel de concedii, noi, cu economia noastra, cu atat mai mult nu ne-am permite.

cine a declarat prostia asta, mama udrea? rofl.gif

@abis: parca aveai bona. copilul tau e crescut in timpul cand ar fi trebuit sa fie la cresa de o bona nu de parintii lui.

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 7 Dec 2010, 03:03 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Dec 2010, 03:00 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 7 Dec 2010, 01:42 PM) *
QUOTE
Nu inteleg ce vrei sa zici aici. Daca am dubii ca statul ii poate oferi copilului meu o educatie mai buna decat mine, inseamna ca stau in carciuma toata ziua?

abis, nu este vorba de tine cum era chestia aia cu persoanele de fata se exclud, eu discut la modul general si fac referire la copiii care sunt lasati acasa singuri sau cu bunicii or fratii mai mari, iar mamele iau indemnizatia, alocatia si poate mai si muncesc fara sa plateasca impozit, sigur exista astfel de cazuri.
QUOTE
Daca n-ar fi avut concediu doi ani sotia mea, ar fi trebuit sa caut si eu o cresa

Si ce era rau daca crestea la cresa? dar nu despre asta ar trebui sa discutam, eu ti-am zis ca ma deranjaza lipsa alternativelor in legile sau oug-le promovate de guvern. Daca legea prevedea ca mamele sa stea doar un an cu copilul acasa iar dupa un an daca angaja o femeie somer sau pensionara pe post de bona, care sa aiba niste cursuri pentru a presta meseria respectiva sau este un fost cadru didactic somer sau pensionat, care sa fie platit de catre stat un alt an cu salariu minim plus indemnizatia de somaj sau pensia, atunci guvernul ar fi creat o alternativa, locuri de munca, venituri in plus impozit la buget. asa nu nu sunt crese, nu ofera alternative, pentru inca un an sau chiar doi pe langa anul deja prevazut de lege, cu alte cuvinte, descurcati-va cum puteti pe noi nu ne intereseaza.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Dec 2010, 03:05 PM
Mesaj #16


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(March @ 7 Dec 2010, 02:48 PM) *
Uite din nou ce zici aici si sustii ( ca si cucoanele pedeliste) si nu ca ai combate ceva :

Stiu ca in statele occidentale mult mai dezvoltate economic nu exista concedii platite de doi ani. Asta este un argument: daca ei nu-si permit astfel de concedii, noi, cu economia noastra, cu atat mai mult nu ne-am permite.

Acum muta-ti privirea putin mai jos, la randul urmator, unde spun:

Dar: in privinta asta ei ar trebui sa procedeze ca noi, nu noi ca ei. Scopul suprem al fiecarui individ, din punct de vedere biologic (asa am fost programati de evolutie), este grija pentru urmasi.

Nici din asta nu intelegi ca nu sunt de acord cu argumentul invocat de cei care sustin reducerea concediului maternal?

Chiar trebuie sa-ti fac un desen ca sa pricepi? In tot ce am scris aici spun cat se poate de clar ca sunt de parere ca trebuie mentinut actualul concediu maternal de doi ani. Nu doar in postarea citata de tine, ci in toate. Cat de cretin trebuie sa fie cineva ca sa inteleaga ca de fapt sustin contrariul, si anume reducerea?!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Dec 2010, 03:16 PM
Mesaj #17


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 7 Dec 2010, 03:00 PM) *
fac referire la copiii care sunt lasati acasa singuri sau cu bunicii or fratii mai mari, iar mamele iau indemnizatia, alocatia si poate mai si muncesc fara sa plateasca impozit, sigur exista astfel de cazuri

Si daca reduci concediul maternal nu o sa mai ramana singuri? Ori cu fratii si bunicii (cei care ii au)?
QUOTE
Si ce era rau daca crestea la cresa?

Bineinteles ca preferabil este sa creasca cu parintii, nu cu ingrijitoarele de la cresa. Cum naiba poti sa pui o asemenea intrebare?!

La cresa se ocupa o persoana de X copii. Acasa, o mama se ocupa de un singur copil. La cresa, este ingrijit "profesional". Acasa, este inconjurat de dragoste si tandrete, de cineva atent la nevoile lui. La cresa primeste de mancare numai tampenii. Acasa, consuma doar alimente sanatoase, proaspete si preparate cu atentie maxima. La cresa, sta toata ziua intre patru pereti. Acasa, are program zilnic de miscare in aer liber. Si pot sa-ti enumar inca zeci de motive, daca mai vrei.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 7 Dec 2010, 03:33 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(abis @ 7 Dec 2010, 05:05 PM) *
Dar: in privinta asta ei ar trebui sa procedeze ca noi, nu noi ca ei. Scopul suprem al fiecarui individ, din punct de vedere biologic (asa am fost programati de evolutie), este grija pentru urmasi.

Nici din asta nu intelegi ca nu sunt de acord cu argumentul invocat de cei care sustin reducerea concediului maternal?

Chiar trebuie sa-ti fac un desen ca sa pricepi?


Nu trebuie sa faci niciun desen. A venit Boccul vostru si a lamurit lumea. Vrei doi ani, atunci unul stai fara parale acasa. Deci cretin sa fii sa nu intelegi ca aia cu doi ani e o vrajeala. Cine va putea sa stea acasa un an fara plata ?

Deci nu te mai obosi sa argumentezi stupiditatile guvernului Basea-Boc-Udrea via Botis-Bormann devil.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Dec 2010, 03:43 PM
Mesaj #19


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(March @ 7 Dec 2010, 03:33 PM) *
Cine va putea sa stea acasa un an fara plata ?

Foarte putini.

Din acest motiv solutia cu un an fara plata nu este o solutie. Asadar, actualul sistem (cu doi ani de concediu platit) ar trebui mentinut. In fond, la cat contribuim cu totii la bugetul de stat (peste 40% din cat castigam), macar sa ne lase doi ani in pace sa ne crestem copiii.

Cum vrei sa-ti spun mai clar ca sa intelegi ca nu sunt de acord cu masura asta? Am spus-o de la inceput, insa esti mult prea pornit ca sa renunti la marotele tale.

Acest topic a fost editat de abis: 7 Dec 2010, 03:45 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Dec 2010, 04:28 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 7 Dec 2010, 03:16 PM) *
QUOTE
Si daca reduci concediul maternal nu o sa mai ramana singuri? Ori cu fratii si bunicii (cei care ii au)?

Ai scos o fraza din context si nu este corect, era un exemplu, nu ai inteles, sau nu ai vrut sa intelegi ca eu sunt de acord cu legea asta dar in anumite conditii.
QUOTE
Cum naiba poti sa pui o asemenea intrebare?!

Am pus o astfel de intrebare deoarece eu chiar nu vad o problema in ati creste copilul la cresa daca alta solutie nu ai.
QUOTE
La cresa se ocupa o persoana de X copii. Acasa, o mama se ocupa de un singur copil.

Dar exista mame care se ocupa si acasa de mai multi copii, exista familii unde copii mananca mai prost decat la cresa. Dar cred ca am deviat de la subiect si vreau sa repet, sunt de acord cu reducerea timpului in care mamele pot sta acasa cu copii mici, dar in anumite conditii, guvernul trebuia sa ofere acestor mame alternative, nu sa le tranteasca o lege in nas fara a se gandi cum vor rezolva familiile problemele pe care le au cu cei mici.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Dec 2010, 04:42 PM
Mesaj #21


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 7 Dec 2010, 04:28 PM) *
eu sunt de acord cu legea asta dar in anumite conditii

Mie mi se pare o masura proasta indiferent de alternativele oferite.
QUOTE
eu chiar nu vad o problema in ati creste copilul la cresa daca alta solutie nu ai.

mwah1.gif
Nici eu nu vad vreo problema in a manca coaja de copac, daca nu ai alta solutie pentru a nu muri de foame.

Evident ca "daca nu ai alta solutie" orice solutie este buna. smile.gif

Dar aici era vorba despre altceva. Intre alternativa de a-ti duce copilul la cresa si a merge la serviciu, si alternativa de a-l creste tu timp de doi ani cu concediu platit din taxele pe care oricum le dai cu ghiotura statului, ar trebui sa aleaga fiecare familie ce doreste sa faca, nu sa aleaga statul.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 7 Dec 2010, 05:09 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Marduk @ 7 Dec 2010, 06:28 PM) *
vreau sa repet, sunt de acord cu reducerea timpului in care mamele pot sta acasa cu copii mici, dar in anumite conditii, guvernul trebuia sa ofere acestor mame alternative

Ia zi tu cateva alternative !

Si copii la cresele din RO ? Pai cum sa-i lasi daca au ars ei de vii la spitalul ala ?! hh.gif

Acest topic a fost editat de March: 7 Dec 2010, 05:11 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Dec 2010, 05:24 PM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 7 Dec 2010, 04:42 PM) *
....Intre alternativa de a-ti duce copilul la cresa si a merge la serviciu, si alternativa de a-l creste tu timp de doi ani cu concediu platit....



QUOTE(March @ 7 Dec 2010, 05:09 PM) *
Ia zi tu cateva alternative !



Daca legea prevedea ca mamele sa stea doar un an cu copilul acasa iar dupa un an daca angaja o femeie somer sau pensionara pe post de bona, care sa aiba niste cursuri pentru a presta meseria respectiva sau este un fost cadru didactic somer sau pensionat, care sa fie platit de catre stat un alt an cu salariu minim plus indemnizatia de somaj sau pensia, atunci guvernul ar fi creat o alternativa, locuri de munca, venituri in plus impozit la buget, etc.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Dec 2010, 05:41 PM
Mesaj #24


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 7 Dec 2010, 05:24 PM) *
care sa fie platit de catre stat un alt an cu salariu minim plus indemnizatia de somaj sau pensia, atunci guvernul ar fi creat o alternativa

Salariul minim pe economie?! Ma faci sa rad si treaba e serioasa.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Dec 2010, 05:54 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 7 Dec 2010, 05:41 PM) *
Salariul minim pe economie?!.........si treaba e serioasa.

O educatoare, invatatoare, chiar si profesoara de gimnaziu la stat are in putin peste de 1000 lei, cunosc cazuri, poate ca multe sunt in faza de pensionare, sau nu mai pot trai cu acesti bani de la stat. Daca o bona "versata" cere 1000 de euro, desi eu ma indoiesc ca acest salariu pentru o bona este real, de ce nu ar lucra un cadru didactic pe un salariu minim plus pensia sau ajutorul de somaj? ca sa nu mai discutam ca ar putea sa mai ia ceva si de la mama, prima de 500 de lei pe care i-o da statul pentru ca s-a intors la munca. Cred ca o astfel de bona ar ajunge la 1500 lei net.

Acest topic a fost editat de Marduk: 7 Dec 2010, 06:08 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Dec 2010, 06:18 PM
Mesaj #26


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Marduk, pe o piata libera pretul il stabileste raportul dintre cerere si oferta.

O bona buna castiga astazi in jur de 1200 lei pe luna, minim. Stiu bone care castiga peste 2000 lei lunar. Iar suma poate sa creasca daca pe langa ingrijirea copilului presteaza aditional si alte servicii (de ex. gateste cand copilul doarme, face cumparaturi sau curatenie etc)

Daca cererea de bone creste brusc, in conditiile in care oferta (persoanele dispuse sa fie bone, pregatite pentru asta si cu abilitati in acest sens, caci nu este o meserie usoara pe care sa o poata face oricine) ramane relativ constanta, ghici ce se intampla cu preturile...

Insa pana la urma nu este vorba neaparat de pret. Eu unul consider ca este mult mai important pentru un copil ca, la varsta de doi ani, sa creasca cu parintii si nu cu bona ori la cresa. De ce varsta de doi ani este importanta? In primul rand pentru ca Organizatia Mondiala a Sanatatii si UNICEF recomanda alaptarea de la san a copiilor pana la varsta de doi ani (in primele sase luni alimentatia trebuie sa fie exclusiv bazata pe lapte matern) - si asta nu se poate face daca mama este la serviciu, iar copilul la cresa.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 7 Dec 2010, 08:03 PM
Mesaj #27


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(abis @ 7 Dec 2010, 10:49 AM) *
Dar: in privinta asta ei ar trebui sa procedeze ca noi, nu noi ca ei.


Bingo, aveam si noi ceva cu care sa dam lectii Europei, au stricat idiotii si asta!

QUOTE(marduk)
Eu am crescut la cresa si gradinita cu orar saptamanal, nu pot sa spun ca mi-a placut la orarul asta saptamanal dar am crescut si multe din deprinderile care m-au ajutat in viata acolo le-am invatat la gradinita, origami, desen, colaje, alfabetul, jocuri, etc.


Bai ce argumentatie de cacao. Dacii nici nu traiau in crese si etete ce civilizatie au lasat in urma. rofl.gif E clar, pana nu mai mor din comunistii astia, cu caracatita adanc infipta in sistemul lor de valori, Romania nu se va schimba.

Sa explica mai clar, si pt marduk: familiile moderne (cate au mai ramas) nu mai produc copii pe banda, ca nu stiu sa se protejeze, sa aiba cine sa le munceasca pamantul, etc. Venirea unui copil pe lume, in lumea civilizata, presupune o programare atenta a resurselor. Ce se intelege prin resurse:
- bani
- timp.
Banii - folosesc la ingrijirea copiilor, asigurarea unei educatii adecvate, si creearea unui fon de start cand copilul devine adult.
Timpul - in primii 2 ani prezenta mamei e vitala pt dezvoltarea normala copilului, pt ca acesta sa isi creeze legaturile cu lumea in mod normal, ludic, nu brutal si sistemic, cum invata in cresele alea. Asta o poate spune orice psiholog. Mai tarziu ai nevoie de timp pt a te implica activ in educatia copilului, in a-i perfectiona dezvoltarea prin antrenarea in hobbyuri, voluntariate, etc.

Toate cele de mai sus le au in vedere parintii de azi. Daca nu le pot avea in cantitatile necesare, multi renunta la copii.

Ca urmare, nasterea unui copil trebuie sustinuta de catre stat, deoarece familia este celula de baza a dezvoltarii unei natiuni, nu individul, nu comunitatea. Familia este unitatea morfologica a natiunii, asta trebuie sa priceapa cei ca tine, marduk. Nasterea unui copil trebuie incurajata si din motive ce tin si de strategia economica pe termen mediu - daca azi scade natalitatea, peste 20 de ani scade baza de impozitarea aka prostii cotizanti la buget.

Nu iti trebuie facultate sa deduci toate astea, si totusi...

PS: pe mine nu ma afecteaza masura asta idioata, mai avem o luna pana implineste copilul 2 ani, iar urmatorul sper din tot sufletul sa nu se nasca in Romania.





--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Dec 2010, 08:37 PM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Cucu Mucu @ 7 Dec 2010, 08:03 PM) *
QUOTE
Bai ce argumentatie de cacao.......E clar, pana nu mai mor din comunistii astia, cu caracatita adanc infipta in sistemul lor de valori, Romania nu se va schimba.

Trebuie sa moara cateva milioane si cum nu aveti crese unde sa-i cresteti pe inlocuitorii comunistilor, o sa ramaneti din ce in ce mai putini.
QUOTE
Sa explica mai clar, si pt marduk: familiile moderne (cate au mai ramas) nu mai produc copii pe banda, ca nu stiu sa se protejeze, sa aiba cine sa le munceasca pamantul, etc.

rofl.gif Haoileu, macatiasi gurita matale ca ma luasi cu modernitaturile astea, ca bine spui gagiule, sa fie cati mai multi din astia mondenii, ca avem noi grija sa nu se piarda neamurili romanisti. mwah1.gif
QUOTE
PS: pe mine nu ma afecteaza masura asta idioata, mai avem o luna pana implineste copilul 2 ani, iar urmatorul sper din tot sufletul sa nu se nasca in Romania.

Ie greu domnule sa cresti copii, io am crescut 2 si stiu cum e, al mare a apucat ceva din perioada de trista amintire da ne-am descurcat. Azi pare a fi mai greu decat pe vremea comunistilor cand trebuia sa fac rost de Similac prin relatii, asta ca sa nu-i dau din productia locala de Raraul care se zicea ca prosteste, i-am dat un picut si Raraul da n-a iestit cm se vorbea prin targ, din contra. E greu in Romania, mai bine in alta tara, unde poti sa-ti iei bona, iti da guvernul bani sa stai acasa impreuna cu sotia sa-ti cresti copiii sa nu cumva sa fie stresati ca mine care am crescut la cresa si gradinita.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 8 Dec 2010, 11:22 AM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Cucu Mucu @ 7 Dec 2010, 09:03 PM) *
Bingo, aveam si noi ceva cu care sa dam lectii Europei, au stricat idiotii si asta!

falsh bibicule ai luat argumentatia proastei aia de udrea drept adevar. romanii de abia erau in rand cu lumea pe legea veche, cu asta noua sunt iarasi bantustanezi.

cumparati actiuni la fabrica de prezervative devil.gif



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 8 Dec 2010, 11:35 AM
Mesaj #30


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 7 Dec 2010, 08:37 PM) *
Trebuie sa moara cateva milioane si cum nu aveti crese unde sa-i cresteti pe inlocuitorii comunistilor, o sa ramaneti din ce in ce mai putini.

Nu, voi o sa ramaneti din ce in ce mai putini. Cucu Mucu pleaca din tara, eu imi voi incuraja copilul sa plece, daca va dori, asa ca voi veti ramane din ce in ce mai putini.

Consider ca s-au adus argumente suficiente pentru a sustine ideea ca este esential pentru copii sa creasca acasa, cu parintii, in primii doi ani de viata. Pur si simplu cresa ori bona nu pot suplini un parinte in perioada asta critica.

Orice masura administrativa prin care parintii sunt obligati sa inceteze alaptatul mai devreme de doi ani este de-a dreptul criminala - si nu ma joc cu vorbele. Impactul asupra sanatatii fizice si asupra dezvoltarii psihice, afective, a inteligentei, intr-un cuvant, impactul asupra viitorului natiunii al unei astfel de masuri este incalculabil. Si in mod cert dezastruos.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 8 Dec 2010, 11:54 AM
Mesaj #31


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Ai dreptate, plecati toti din tara si lasati-o tiganilor.
Nimeni nu se mai mira daca manelele au superioritate.
Eu am plecat ca n-am avut de ales.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 8 Dec 2010, 12:03 PM
Mesaj #32


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Marduk @ 7 Dec 2010, 08:37 PM) *
Trebuie sa moara cateva milioane si cum nu aveti crese unde sa-i cresteti pe inlocuitorii comunistilor, o sa ramaneti din ce in ce mai putini.



Mai bine putin si bun decat mult si prost! ohyeah.gif

QUOTE
rofl.gif Haoileu, macatiasi gurita matale ca ma luasi cu modernitaturile astea, ca bine spui gagiule, sa fie cati mai multi din astia mondenii, ca avem noi grija sa nu se piarda neamurili romanisti. mwah1.gif


Pai cam asa o sa fie, or sa va manance "indienii" peste 20-25 de ani, o sa ne numim RRomania. ohyeah.gif Razi, dar azi nu se mai fac copii pe principiul "care moare, asta e, care traieste, norocul lui", ca pe vremea ta!


QUOTE
E greu in Romania, mai bine in alta tara, unde poti sa-ti iei bona, iti da guvernul bani sa stai acasa impreuna cu sotia sa-ti cresti copiii sa nu cumva sa fie stresati ca mine care am crescut la cresa si gradinita.


Daca asta ai inteles tu din tot ce am zis eu... pace tie! Nu sunt genul mentionat de tine, am muncit si muncesc si 18 ore/zi cateodata, sambata si chiar duminica. Asta imi da dreptul sa am anumite pretentii de la tara in care platesc taxele!

In alta tara poate ca nu imi sunt arsi de vii copiii in maternitati, nu imi sunt omorati prin spitale, nu imi sunt imbolnaviti in crese.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 8 Dec 2010, 12:07 PM
Mesaj #33


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Cla @ 8 Dec 2010, 11:54 AM) *
Ai dreptate, plecati toti din tara si lasati-o tiganilor.
Nimeni nu se mai mira daca manelele au superioritate.


Nu iti e rusine, ma, sa zici asa ceva tocmai tu? Ca si marduk, faceti teoria chibritului, in timp ce voi ati fost primii care ati intins-o de aici.

Urasc sa mi se tina lectii de patriotism intr-o romana agramata. Ca prim semn de respect al tarii consider ca este sa ii vorbesti corect limba! Eu o fac! Tu o faci? Marduk o face? Nu, si totusi tineti discursuri patriotice cu "agramaticalitati". Offf, nene Iancule!!! mad.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 8 Dec 2010, 12:11 PM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Cla @ 8 Dec 2010, 12:54 PM) *
Ai dreptate, plecati toti din tara si lasati-o tiganilor.

pana la tigani ...

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-81095...teni-romani.htm

primiti cu paine si sare in ochi ohyeah.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 8 Dec 2010, 02:15 PM
Mesaj #35


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



@ Cucu Mucu Marius: Eu am plecat cu parintii, crezi ca m-a īntrebat cineva daca-mi pasa ca mi-am parasit prietena si prietenii?
Si atunci vine un diletant ca tine si-mi tine lectii.
Sa-ti fie tie rusine ca pui asa de argumente tāmpite.
Si daca nu stii, eu ma straduiesc sa vorbesc o romāna corecta, nu stiu daca tu ai sti-o dupa 30 de ani.
Probabil cānd a fost Marduk la scoala si eu la fel, nici n-ai fost planificat, asa ca taci.

Acest topic a fost editat de Cla: 8 Dec 2010, 02:30 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 10:43 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman