HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii Subforum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Integrarea Romaniei in Uniunea Europeana. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Multiculturalism In Ue - Posibil Sau Doar Un Vis?
Nefertiti
mesaj 26 Oct 2010, 08:45 AM
Mesaj #1


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Citeam dimineaţă câte ceva despre problemele din unele ţări europene, printre care aşa-zisul eşec multicultural din Germania - aici - şi mi-am amintit de o discuţie de acum câteva seri, când "cineva" spunea că partea pozitivă şi reuşită a UE, deocamdată, e tocmai multiculturalismul. Eu sunt un pic mai sceptică în privinţa asta, iar realitatea din Germania şi Franţa, ca să dau doar două exemple, pare să spună la fel.

Aşadar, poate fi Europa un spaţiu multicultural fără graniţe şi fără probleme? Putem vorbi despre multiculturalism în UE distinct de politică şi economie? Cum vedeţi lucrurile pe termen lung?


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 26 Oct 2010, 11:35 AM
Mesaj #2





Guests






Probleme de genul sunt si in Marea Britanie si din cate am auzit Spania si Italia faceau si ele gura pe tema asta.

Problema nu este multiculturalismul, nu e faptul ca sunt atatia imigranti in tarile respective, ci faptul ca sunt foarte multi pe beneficii, care storc statele respective de bani - bani ce ar putea fi oferiti celor ce au nationalitatea statului respectiv sau bani ce pot fi folositi in alte domenii.

De asemenea o alta problema e cea a religiilor si manifestarii credintelor fiecaruia. De exemplu, in Anglia, undeva prin nord - nu mai stiu orasul - intr-o perioada s-a interzis afisarea brazilor, luminitelor de Craciun si alte chestii ce tin de datina respectiva pentru ca "deranjau" comunitatea musulmana a localitatii!! Chestie extrem de stupida pentru ca Anglia e o tara crestin-protestanto-catolica si Craciunul face parte din cultura lor! Cui nu-i place sa se duca naibii de unde-a venit!

Problema e ca multi imigranti ce ajung in tarile astea isi bat joc de faptul ca guvernul ii accepta, ii ajuta financiar si nu numai si nu-i trimite la plimbare, ba le mai canta si in struna! E logic ca localnicii se supara nevoie mare. Si noi romanii am fi furiosi daca am vedea ca un indian, pakistanez, turc are mai multe drepturi, ajutoare si posibilitati la noi in tara decat noi insine care ne-am nascut si am crescut acolo!

Europa poate fi un spatiu multicultural fara granite si probleme daca toti lasa de la ei toate fitele si pretentiile. Daca lumea intelege ca te supui obiceiurilor locului in care te-ai dus sa traiesti, nu incerci sa introduci obiceiurile tale acolo, ca la urma urmei tu esti ala care a venit de buna voie intr-o cultura diferita de-a ta, tu esti ala care trebuie sa se adapteze, nu localnicii!

Multiculturalism distinct de politica si economie? Nu. Pentru ca tocmai multiculturalismul influenteaza si deciziile politice si economia. Daca n-ar avea un efect asupra astora, atunci da, dar din pacate (sau fericire?) are un efect major asupra acestora doua, deci n-ai cum sa le desparti.

Cum vad eu lucrurile pe termen lung? Nu le vad bine. Politic toti se chinuie sa impace si capra si varza. Evident ca nu vor reusi. La fel si economic vorbind. Va veni o vreme cand nationalii se vor "rascula" destul de rau si de grav si cu toata educatia de egalitate si multiculturalism ce le e imprimata de mici, nu vor da nici doua parale pe imigranti si ii vor vrea afara din tara daca le fac probleme. Cel putin in Marea Britanie deja s-a inceput treaba asta, doar ca la modul "suPtil"...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 26 Oct 2010, 12:08 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



nefe, in ioropa nu a existat niciodata multiculturalism ci segregationism numit altfel. si a mai existat dictatura minoritatilor controlate politic asupra majoritatii ( chestie care acum moare mai ales in america, obamel & co nepricepand prea bine ce li se intampla).

ioropa va supravietui fara granite dar ca un bloc inchis, fara outsideri. imigrantii non-europeni nu mai sunt bine primiti, cei cu probleme "religioase" vor primi un bliet doar de dus.

ne intoarcem la un capitalism feroce, pur, hipiotismul politic postbelic a murit definitiv.

ps: odata cu multiculturalismul moare si feminismul si drepturile minoritatilor sexuale pentru ca sunt legate intre ele.

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 26 Oct 2010, 12:10 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 26 Oct 2010, 12:08 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 26 Oct 2010, 12:52 PM
Mesaj #4


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(turbo trabant @ 26 Oct 2010, 01:08 PM) *
ps: odata cu multiculturalismul moare si feminismul si drepturile minoritatilor sexuale pentru ca sunt legate intre ele.

De ce?

Adica femeile se vor intoarce la cratita, iar homosexualii vor fi trimisi la inchisoare? Sau care este ideea?

Eu unul nu sunt chiar atat de pesimist in privinta viitorului. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 26 Oct 2010, 12:57 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 26 Oct 2010, 12:52 PM) *
Adica femeile se vor intoarce la cratita, iar homosexualii vor fi trimisi la inchisoare?

nu.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 26 Oct 2010, 03:31 PM
Mesaj #6


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Atunci, ce vrei sa spui cu asta?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 26 Oct 2010, 03:42 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



cele 2 miscari au expirat ( de ceva vreme) si acum cadavrele lor trebuie ingropate sau refolosite in alte miscari. numai "multiculturalismul" le-a tinut in viata (pentru voturi in politica, evident). clientul multiculturalism a facut implozie si furnizorii principali de voturi (feminism, minoritati sexuale, islamisti extremisti din europa) dau faliment.

par egzamplu, femeile or sa fie bine mersi de acum inainte, feministele nu prea ( statul nu va mai finanta atatea "luptatoare" pe metru patrat de gentutz vuiton).


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 27 Oct 2010, 04:19 PM
Mesaj #8


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



QUOTE(abis @ 26 Oct 2010, 01:52 PM) *
Eu unul nu sunt chiar atat de pesimist in privinta viitorului. smile.gif


Poti detalia?


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 27 Oct 2010, 04:31 PM
Mesaj #9


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Mesajul complet adresat lui TT era:

Adica femeile se vor intoarce la cratita, iar homosexualii vor fi trimisi la inchisoare? Sau care este ideea?

Eu unul nu sunt chiar atat de pesimist in privinta viitorului.


Replica la ce zicea el: odata cu multiculturalismul moare si feminismul si drepturile minoritatilor sexuale pentru ca sunt legate intre ele

Nu prea stiu ce sa detaliez. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 27 Oct 2010, 04:34 PM
Mesaj #10


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Ah, credeam ca te referi la multiculturalism, care imi doream sa fie subiectul discuţiei de faţă, nu la ce spunea tt, care încearcă să ducă discuţia în derizoriu, spre subiecte care îi plac şi care nu au legătură cu ce spuneam eu. smile.gif


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 27 Oct 2010, 04:40 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



probabil discutia a fost dusa in derizoriu discutia de tt . derizoriul asta este cea mai mare schimbare in plan economic, social, cultural ( fost multicultural) dupa ww2.

fain este ca o femeie s-a pronuntat cu privire la moartea multiculturalismului.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 27 Oct 2010, 04:41 PM
Mesaj #12


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Eu chiar imi doresc o Europa "multiculturala". smile.gif

Insa risc sa provoc si aici reactii ca cele de pe alt topic, sa aflu cat de cinic, inuman, nesincer si ticalos pot fi, daca vorbesc prea mult despre asta. smile.gif

Acest topic a fost editat de abis: 27 Oct 2010, 04:44 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 27 Oct 2010, 04:51 PM
Mesaj #13


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Eu zic să încerci... De dorit, cred că îşi doreşte multă lume, întrebarea e dacă o vezi posibilă.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 27 Oct 2010, 05:08 PM
Mesaj #14


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Posibila, da. Insa ultimele evolutii - mentionate si de tine - ma fac sa cred ca este mai putin probabila decat in urma cu, sa zicem, douazeci de ani.

In fond, care este treaba cu multiculturalismul? In primul rand, zic eu, sa-l accepti pe cel de langa tine asa cum este: sa nu te deranjeze ca se imbraca altfel decat tine, ca merge la alta biserica, ca asculta altfel de muzica, ca are alte obiceiuri alimentare... Eventual ca are alta culoare a pielii. Cat timp isi tine fiecare obiceiurile pentru el si nu incearca sa le impuna si vecinului, de ce n-ar fi posibil multiculturalismul?

Acest topic a fost editat de abis: 27 Oct 2010, 05:08 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 27 Oct 2010, 05:28 PM
Mesaj #15


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Da, asta ar fi forma ideală. Pe de altă parte, tara-gazdă, ca să îi zic aşa, e de altă părere: cei veniţi acolo dau peste un sistem funcţional şi e bine să îl respecte, să nu îl perturbe într-un fel sau altul. Cu alte cuvinte, dacă vii în casa mea, trebuie să te porţi aşa cum vreau eu, pentru că îţi dau voie să îţi cauţi de lucru şi să ocupi un loc în spaţiul meu. La urma urmei, e un spaţiu limitat şi un număr de locuri de muncă limitat, peste tot. Probabil că e nevoie de compromisuri de ambele părţi.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 28 Oct 2010, 12:27 AM
Mesaj #16





Guests






Yup, dar daca toate tarile ar avea portile deschise pentru imigranti si toate i-ar accepta pe toti si toti imigrantii ar incerca sa se adapteze noii culturi in care traiesc - atunci intr-adevar ar fi idealul si totul ar merge ca pe roate.

Dar imigrantii fac gura ca nu le convine noua cultura, iar bastinasii se oftica si nu ii mai vor pe imigranti - pe buna dreptate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Oct 2010, 10:21 AM
Mesaj #17


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(nefertiti @ 27 Oct 2010, 06:28 PM) *
Pe de altă parte, tara-gazdă, ca să îi zic aşa, e de altă părere: cei veniţi acolo dau peste un sistem funcţional şi e bine să îl respecte, să nu îl perturbe într-un fel sau altul.

Daca te referi la respectara legilor, asta mi se pare o conditie de la sine inteleasa. Atat timp cat ceri rezidenta ori cetatenia unei alta tari decat cea de origine, se presupune ca te vei supune legilor respective. Altfel, ce cauti acolo? In rest, poti face orice doresti, daca tine de "specificul cultural".


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 29 Oct 2010, 01:30 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



e usor a scrie versuri cum zicea nenea eminescu daca nu ai trecut niciodata printr-un cartier multicultural din vest si sa ramai fara camesa si card iar politia sa dea din umeri ca nu pot interveni acolo intrucat ar fi acuzati ca sunt rasisti si anti multiculturalitate.

cand esti turist si casti gura prin tari straine ti se pare ca tot pariju e ca turnu lui haifal si ca este reprezentativ pentru atmosfera de inalta legalitate din banlieu.

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 29 Oct 2010, 01:31 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 31 Oct 2010, 07:48 PM
Mesaj #19


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



QUOTE(abis @ 28 Oct 2010, 10:21 AM) *
In rest, poti face orice doresti, daca tine de "specificul cultural".


Poate că e bine să lămurim ce înseamnă acel specific cultural...


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 9 Mar 2011, 05:42 PM
Mesaj #20


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



usor, usor, tara dupa tara... au inceput sa o lase mai moale cu multiculturalismul si sa adopte o noua politica... integrarea


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 9 Mar 2011, 05:48 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



nu neaparat integrare cat respectarea valorilor comune ale acelei tari. nu poti sa faci gratarul cu mici si sa dai manele in parcul public intr-o suedie dar poti sa faci ce vrei in apartamentul tau pe cae il platesti din munca ta si nu din ajutorul statului pe care nu il recunosti.

pre multi ii va popi aceasta intoarcere la valorile iudeo-crestine.

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 9 Mar 2011, 05:48 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 9 Mar 2011, 08:31 PM
Mesaj #22


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(turbo trabant @ 9 Mar 2011, 05:48 PM) *
nu poti sa faci gratarul cu mici si sa dai manele in parcul public intr-o suedie

Asta n-ar trebui sa poti face nici in Romania...

QUOTE
pre multi ii va popi aceasta intoarcere la valorile iudeo-crestine.


rofl.gif

Nu e vorba de valori "iudeo-crestine", asta ai vrea tu sa fie. Dar e mult pana departe... smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 9 Mar 2011, 11:17 PM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



QUOTE(nefertiti @ 26 Oct 2010, 08:45 AM) *
poate fi Europa un spaţiu multicultural fără graniţe?

Problema e pusa gresit. Europa are o singura cultura. Multiculturalismul e doar un concept politic. Alte culturi cum ar fi cele asiatice, arabe, magrebiene sunt culturi imigrante si posibil invazive (vezi reactiile elvetiana, germana, franceza, britanica). Daca tu te simti diferita cultural fata de un bulgar, un croat, un spaniol, un german sau un norvegian - inseamna ca nu cunosti Europa, sau bati campii in genul politicianist, in sensul de a vorbi generalist despre concepte abstracte fara a spune ceva...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 9 Mar 2011, 11:35 PM
Mesaj #24


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Eu n-am vorbit de mine. Mă mir că tu, care le ştii pe toate, în general vorbind, nu cunoşti discuţiile care se poartă prin Europa (de fapt, prin toată lumea, că nu e ceva nou) pe tema asta. Iar multiculturalismul nu e doar un concept politic. Cel puţin aşa zic unii (sociologi şi alte specimene din astea; şi nu români). E drept că ei nu te-au întrebat şi pe tine...

Acest topic a fost editat de nefertiti: 9 Mar 2011, 11:36 PM


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 10 Mar 2011, 10:23 AM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Poate ar trebui sa iti dai si tu cu parerea, nu numai sa dai citate la citatele altora...
Iar daca vrei sa vezi cum e Europa culturala iesi la plimbare putin, nu poti cunoaste realitatea stand numai cu nasul in carti, citand pe altii cu fel de fel de interese.

Acest topic a fost editat de freeman: 10 Mar 2011, 10:34 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 10 Mar 2011, 01:39 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 9 Mar 2011, 09:31 PM) *
Nu e vorba de valori "iudeo-crestine", asta ai vrea tu sa fie. Dar e mult pana departe... smile.gif

ti-e frica, nu ? valorile astea au facut europa si de aceea europenii ( si acum si americanii) se intorc din nou spre ele.

valorile iudeo-crestine se vor afirma din ce in ce mai mult in vest.ca sa te linistesti, expresia de "valori iudeo-crestine" nu imi apartine. thumb_yello.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 10 Mar 2011, 02:02 PM
Mesaj #27


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



semantica, dat la intors si batut apa in piua.. ca in rest rasismul creste, si ca sa isi linisteasca votantii din ce in ce mai multi guvernanti vor cere integrare
iar ce se intampla in casa fiecaruia va ramane acolo doar atit timp cat nu va afecta pe ceilalti


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 Mar 2011, 02:03 PM
Mesaj #28


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(turbo trabant @ 10 Mar 2011, 01:39 PM) *
valorile astea au facut europa si de aceea europenii ( si acum si americanii) se intorc din nou spre ele.

La care "valori" te referi? Enumera-le te rog. Ca de discutii asa, in general, sunt satul...

Europa nu a fost "facuta" de nu stiu ce valori crestine (ca atunci cand a fost crestinismul la putere europenii s-au casapit intre ei in draci), ci de valori seculare: drepturile omului, pe de-o parte, si intresul economic pe de alta parte.

Ce spuneau Merkel, Cameron sau Sarkozy? Ca imigrantii trebuie sa invete limba tarii de adoptie si sa-i respecte legile. Asta nu inseamna nici pe departe reintoarcere la nu stiu ce valori religioase, ci doar o stare de normalitate.

Ce intelegi tu prin "multiculturalism"? smile.gif
QUOTE
expresia de "valori iudeo-crestine" nu imi apartine

Nici nu te-am banuit. smile.gif
Nu sunt sigur insa ca o intelegi atunci cand o folosesti...

Hai sa vedem valori iudaice, din Vechiul Testament:

6. De te va îndemna în taină fratele tău, fiul tatălui tău, sau fiul mamei tale, sau fiul tău, sau fiica ta, sau femeia de la sânul tău, sau prietenul tău care este pentru tine ca sufletul tău, zicând: Haidem să slujim altor dumnezei, pe care tu şi părinţii tăi nu i-aţi ştiut,
7. Dumnezeilor acelor popoare, care locuiesc împrejurul tău, aproape sau departe de tine, de la un capăt până la celălalt al pământului,
8. Să nu te învoieşti cu ei, nici să-i asculţi; să nu-i cruţe ochii tăi, să nu-ţi fie milă de ei, nici să-i ascunzi;
9. Ci ucide-i; mâna ta să fie înaintea tuturor asupra lor, ca să-i ucidă, şi apoi să urmeze mâinile a tot poporul.
10. Să-i ucizi cu pietre până la moarte


La valorile astea iudaice si crestine vrei sa te intorci?

Sau poate la altele, crestine (nu si iudaice, ca nu apar decat in Noul Testament):

40. Celui ce voieşte să se judece cu tine şi să-ţi ia haina, lasă-i şi cămaşa.
41. Iar de te va sili cineva să mergi o milă, mergi cu el două.
42. Celui care cere de la tine, dă-i


Pe bune, asa o sa faca europenii de-acum incolo? O sa dea oricui le cere ceva? Tu asa faci? smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 10 Mar 2011, 02:16 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 10 Mar 2011, 03:03 PM) *
Ce spuneau Merkel, Cameron sau Sarkozy?

Addressing members of the country's conservative Christian Democratic Union, Merkel deemed multiculturalism a failure and said that immigrants to Germany need to assimilate or get out, AFP reported.

"We feel tied to Christian values. Those who don't accept them don't have a place here," she said.

sorry my friend dar e o diferenta intre valori iudeo-crestine si cele 2 religii. ma indoiesc ca vei intelege asta rofl.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 10 Mar 2011, 07:22 PM
Mesaj #30


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



si nu ne du pe noi in ispitaaaa.... acum si pururea si vecii vecilor

QUOTE
Europa nu a fost "facuta" de nu stiu ce valori crestine (ca atunci cand a fost crestinismul la putere europenii s-au casapit intre ei in draci), ci de valori seculare: drepturile omului, pe de-o parte, si intresul economic pe de alta parte.
la scoala ni se preda pilda lui Scorilo... aceiasi europeni care se casapeau in draci, de cate ori a fost nasulie in est cu musulmanii, s-au adunat si au pus de cruciade...
iar daca ne uitam la drepturile omului, nu prea le regasesc in afara lumii crestine (trebuie sa admit ca lipsesc uneori chiar si in lumea crestina)


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 10 Mar 2011, 07:34 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(mutulica @ 10 Mar 2011, 08:22 PM) *
la scoala ni se preda pilda lui Scorilo... aceiasi europeni care se casapeau in draci, de cate ori a fost nasulie in est cu musulmanii, s-au adunat si au pus de cruciade...

se intampla si in ziua de azi, par egzamplu, toti sunt entuziasmati cand joaca echipa favorita in deplasare.

drepturile omului au rasarit in ioropa , asa intr-o dimineata cand geniul local a zis mahmur dupa betia de aseara: "bah, trebuie sa facem niste drepturi ale omului ca asa nu se mai poate!". nu s-a bazat pe niste valori preexistente deja in societate, nu nu .


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Mar 2011, 08:38 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Un lucru e sigur, multiculturalismul nu poate fi impus prin programe guvernamentale, prin politici nationale, internationale, etc. multiculturalismul poate fi acceptat la nivel individual, incercat, testat, dar mai greu de acceptat de catre majoritate, minoritatea fie ea culturala, religioasa, etnica, etc. va suporta micile tracasari la care este supusa de majoritate, asa a fost de cand oamenii au decis sa traiasca in triburi. Azi in Europa multiculturalismul s-a lovit de MENTALITATE SI RELIGIE, crestin, musulman, budist, hindus, etc. ori cat ar fi incercat sa traiasca impreuna au observat ca e ceva ce ii desparte, ceva mai presus de intelegerea tuturor, EDUCATIA FAMILIALA. Toti copii merg la gradinita, la scoala, la liceu, la facultate, toti sunt invatati in aceste pepiniere educationale, cum sa evite confruntarea directa, animalica, cum sa fie civilizati, cum sa raspunda provocarilor, dar pana la urma la scoala invata doar sa supravietuiasca in societatea in care traiesc la momentul respectiv, obigati, motivati sau determinati, acasa invata sa traiasca conform traditiilor mostenite din generatie in generatie, traditii impletite cu religiile fiecarei etnii. In mintea unui elev, student, ce credeti ca este mai important, mai respectat, ceea ce solicita societatea in care din varii motive se afla la un moment dat? sau traditiile familiei, religia, in care au trait parintii pe care ii respecti? Multicultralismul ramane doar o alta initiativa guvernamentala, politica care nu gaseste ecou in randul celor carora li se adreseaza. Omul este prin nastere un animal oportunist care invata tot ceea ce stie in primii ani din viata, acesti ani sunt determinanti pentru viitorul sau pentru apartenenta sa culturala, spirituala, religioasa. Individul primeste educatia oficiala a statului respectiv ca pe o obligatie, o plata pentru starea in care se gaseste, educatia familiala este cea care il va definii ca individ apartinand unei etnii, culturi, civilizatii, orice alta incercare o va percepe ca pe un abuz.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 11 Mar 2011, 08:01 AM
Mesaj #33


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



Marduk, este o regula ca in fiecare relatie, cei doi trebuie sa faca o parte din drum... ca sa se intalneasca. daca e un 50% - 50% relatia este in mare masura bazata pe incredere si respect reciproc... daca este un 80% - 20% este evident ca partea care face 80% din drum are un interes sau este indragostita gramada....
cam asa si cu multiculturalismul.. si cum nu cred ca guvernele occidentale au fost foarte indragostite de culturile levantine, indraznesc sa cred ca au fost niste interese la mijloc. iar atunci cand acceptarea multiculturala a devenit de nesuportat, respectivele guverne au ajuns la concluzia ca interesul nu se mai justifica si au schimbat baza de negociere.
daca pana acum le aratau respectivilor ce au de castigat prin aderenta la cultura vestului, astazi incep sa le arate cat de mult au de pierdut daca nu se integreaza

si sa fim seriosi, problema multiculturala apare in cele mai dese cazuri in relatie cu islamul.. nu prea am auzit multi sa se planga de hindu sau budism


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 11 Mar 2011, 01:53 PM
Mesaj #34


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(mutulica @ 10 Mar 2011, 07:22 PM) *
aceiasi europeni care se casapeau in draci, de cate ori a fost nasulie in est cu musulmanii, s-au adunat si au pus de cruciade...

In care casapeau fara deosebire si pe musulmani, si pe ortodocsi (ca doar catolicii mergeau la cruciade).
QUOTE
iar daca ne uitam la drepturile omului, nu prea le regasesc in afara lumii crestine

Notiunea de drepturile omului a fost lansata de unii care nu prea erau bisericosi, chiar dimpotriva. smile.gif

Papa Pius al saselea vorbea de “monstruoasa notiune de drepturi ale omului” - asa ca nu m-as hazarda sa spun ca aceasta notiune apartine "lumii crestine" ci lumii seculare in care traim dupa ce in Europa am avut o Renastere, un Iluminism, o secularizare a societatii care a dus la separatia dintre stat si biserica. Nu e meritul crestinismului: aceste drepturi au fost castigate impotriva crestinismului. Crestinismul este o religie careia laicii i-au "taiat coltii". Cand a fost la putere, a facut masacre, acum este cumintita nu de voie, ci de nevoie.
QUOTE
nu prea am auzit multi sa se planga de hindu sau budism

E vorba doar de numere aici. smile.gif

Am auzit pe multi care se plang de romani, de polonezi...

Acest topic a fost editat de abis: 11 Mar 2011, 01:55 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 16 Mar 2011, 11:46 AM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 11 Mar 2011, 02:53 PM) *
Papa Pius al saselea vorbea de “monstruoasa notiune de drepturi ale omului” - asa ca nu m-as hazarda sa spun ca aceasta notiune apartine "lumii crestine" ci lumii seculare in care traim dupa ce in Europa am avut o Renastere, un Iluminism, o secularizare a societatii care a dus la separatia dintre stat si biserica. Nu e meritul crestinismului: aceste drepturi au fost castigate impotriva crestinismului. Crestinismul este o religie careia laicii i-au "taiat coltii". Cand a fost la putere, a facut masacre, acum este cumintita nu de voie, ci de nevoie.

confunzi drepturili onului cu valorile europene.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 03:02 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman