HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Intel Vs. Amd
eustake
mesaj 24 May 2004, 03:10 PM
Mesaj #71


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 8 May 04
Forumist Nr.: 3.418



QUOTE (morfeus @ 8 Apr 2004, 02:14 AM)

Dai un ban,dar stii ca face!


Sa revin la topic:AMD tinde sa atraga segmentul de piata a celor cu bani putini :procesoare ieftine si in plus nu schimba soketul ,si alte minunatii asa de usor ca intel ex p4 cite soketuri are ?(3) .Amd mai e si lider la overcloking,jocuri.
Nu credeti vedeti noul atlon fx rupe prescotul,pt care nu numai placa de baza ci si carcasa ,sursa cooler .... prea multe si in plus in ziuade azi totul merge ca repede si nu se marita sa investesti in ceva ca sa rupi gura tigului pt ca peste 1 luna scade pretul si toti au .smile.gif)(am luat hdd 80 cind au aparut 5 milioane ibm acu dai 2 milioane nou(1,5 ani))
Eu am avut duron 1200,acum xp 1700+ si in curind barton(merge oc 2500 testat)
soketul acelasi ,am schimbat mb asus 266 c cu abit nf7 rev2(nu mai am conflicte via ) .

De ce tot sustii tu ca AMD sunt bune la overclocking? In fine eu zic ca chestia dai un ban dar stii ca face e valabil pt intel.
AMd nu a schimbat socketul. Vezi ca te inseli chiar tu spuneai de noile procesoare A64. Astea au socket diferit fata de athlon.

SA revin la topic: Eu tin cu intel pt ca am vazut cum merge din propia experienta si nu din review-uri de pe net (reclama). Am avut si intel si amd si pot afirma ca intel e mai bun deoarece e mai stabil si mai forjos (frecvente mari). E adevarat ca amd poate se misca mai bine in jocuri, desi cred ca tehnologia SSE2 de care dispune P4 e suficienta pt jocuri.
SA nu uitam ca intel totusi are hyper-threading care in aplicatii windows e mai folositor.
Si intr-adevar intel sunt mai scumpe dar eu cred ca merita banii ohmy.gif


--------------------
Caine prost !!! :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 24 May 2004, 04:23 PM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



cu o solutie de cooling buna, poti sa overclockui si intel si AMD.

frecventa mare e un marketing gag si nu prea e extraordinar de relevanta, comparind procesoare cu arhitecturi diferite.
UltraSPARC III ajunge pe la vreo 1GHz si nu se compara cu un Xeon.

AMD64 pe 740pin e mai rapid decit cam toate PIV la o frecventa mai scazuta (2.2GHz).

gigaherz-ul a fost un instrument frumos de marketing deoarece a redus la suprafata comparatia procesoareleor la o singura cifra.

si 64bit e 64bit. btw. exista si un windows (NT4.0) pt CPU de 64bit inca din '96 si era mai rapid decit orice NT pe CPU 32bit pina la Xeon.

si "intel" e mai bun pentru windows e un mit. dincolo de 8 procesoare windows nu mai scaleaza cum trebuie. de fapt putine sisteme de operare fac asta in mod eficient. ar fi Solaris (la care sun face si OS si hardware), HP-UX (la care HP face si OS si hardware) si AIX (la care IBM face si OS si hardware). astea sunt situatii in care poti spune "e facut pentru procesorul respectiv".

Acest topic a fost editat de dead-cat: 24 May 2004, 11:34 PM


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
baby_girl
mesaj 25 May 2004, 09:50 AM
Mesaj #73


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 33
Inscris: 7 March 04
Forumist Nr.: 2.500



ideea cu mhz a fost pur si simplu o alegere de marketing.. asta o stiu si gainile. nu e deloc adevarat +mhz=+power.uitati-va la banias sau dothan (ok pt notebook) care face orice cpu de laptop..lucreaza la o frecventa sub 2 ghz,consuma o nimica toata si rup ca prestatii.
si poate nu stiati.. Intel a redimansionat total viitorul P4 pt desktop...tejas a fost aruncat la cosh..asta dupa ani si ani de cercetare si mil&mil de $( dar pt intel nu sunt o probl)..se treke la dual core bazat pe ce? pe dothan..praktik p-m care are origini in "vechiul" pIII.la urma urmei s-au lasat la mana lor..goana asta dupa mhz ...

Acest topic a fost editat de baby_girl: 25 May 2004, 09:53 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 25 May 2004, 09:50 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
eustake
mesaj 17 Jun 2004, 08:25 PM
Mesaj #74


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 8 May 04
Forumist Nr.: 3.418



Au ajuns si ei totusi la limita tehnologiei. "The new series of intel cpu are to hot to go to market" am citit printr-un articol pe net. Asa ca probabil revin la vechile cpu-uri pt ca astea noi se incing prea tare.

Vazusem si o chestie la care se gandeau cei de la intel ceva de genu "DUal M-chipset cpu" Adik din cvate am inteles eu vor scoate un procesor care va avea doua pastile desi nu stiu cum vor face cu alimentarea ohmy.gif si cu consumul la ele wink.gif


--------------------
Caine prost !!! :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ferix
mesaj 13 Aug 2004, 09:39 PM
Mesaj #75


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 11
Inscris: 8 August 04
Forumist Nr.: 4.217



Salut.
Eu vreau sa imi iau alt calc in cateva zile, si inca nu m-am decis la procesor.
Variantele finale...

Procesor Intel Pentium 4 box, 2400/533 Mhz, 1 M, Prescott
Placa de baza Intel D865PERL "Rock Lake", Soket 478
9 milioane.

sau

Procesor AMD Athlon XP 2500+ Barton box
Placa de Baza Epox 8RDA3I, nForce2 SPP, Soket A
6 milioane

merita diferenta de pret?
Ma si joc, mai imi fac de lucru si in premiere, 3dmax, etc.
am avut amd inainte, intradevar pe o placa via, si parca m-am saturat de ecrane albastre si erori.
Tnx
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 13 Aug 2004, 11:47 PM
Mesaj #76


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



ia AMD si din diferenta-ti iei placa grafica mai buna.

eu cu VIA inca n-am avut greutati. poate ai avut o probleme de temperatura/sursa.

pune-te si calculeaza-ti necesarul de putere, majoreaza valoarea cu 50% si vezi daca-ti duce sursa. evtl. ia una noua. 380-420W ar trebui sa fie de-ajuns.
o sursa buna elimina o serie intreaga de erori misterioase si nereproductibile.

Acest topic a fost editat de dead-cat: 13 Aug 2004, 11:48 PM


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AIWA
mesaj 23 Aug 2004, 06:49 AM
Mesaj #77


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 938
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 69



QUOTE (ferix @ 13 Aug 2004, 11:52 PM)
.......
Ma si joc, mai imi fac de lucru si in premiere, 3dmax, etc.
am avut amd inainte, intradevar pe o placa via, si parca m-am saturat de ecrane albastre si erori.
Tnx

defineste ...mai ma si joc mai imi fac si de lucru!
daca 80% numai de joace si muzica sau filme...atunci un AMD sau si mai ieftin un Intel celeron
Dar daca munca(deci creztie/nervi/transpiratie) reprezinta peste 60% din timpul total atunci cauta un INTEL P4 HT cu bus800 si ai sa vezi ca isi merita fiecare banutz!!!


--------------------
Bertrand Russel: Unii oameni ar prefera mai degraba sa moara decit sa gindeasca. Si asta si fac , viata o demonstreaza zilnic !!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nightwind
mesaj 25 Aug 2004, 12:02 AM
Mesaj #78


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 301
Inscris: 8 July 04
Din: Above and Beyond the Stars
Forumist Nr.: 4.031



Dupa parerea mea HT-ul de la Intel merita oricum ... nu doar pt joace ...


--------------------
***********************************************
Embrace death as a lover for she alone shall be your eternal bride
***
Transcript from 'Nightwind's Younger Days'
***********************************************
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 9 Sep 2004, 10:49 AM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



Pai si eu votez cu AMD ca de-ala am! Dar al meu e Barton de-ala suparat si merge f f f f bine! Deci sunt multumit si nu votez numai pentru ca de-ala am. Acuma recuntoc ca Intel e mai bun - dar diferenta calitativa e neglijabila in timp ce diferenta de pret nu e neglijabila deloc - Intel costa aproape dublu fata de AMD thumb_yello.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 9 Sep 2004, 10:55 AM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



comparati procesoarele AMD actuale. adica opteron, Athlon FX etc. cu procesoarele intel actuale.

aici preturile sunt chiar comparabile.

Opteron vs Xeon

Acest topic a fost editat de dead-cat: 9 Sep 2004, 11:17 AM


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 9 Sep 2004, 12:41 PM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



Pai nu mrge tu la Opteron si alea cele mai scumpe de la AMD. Eu ma refer la Athlon si Barton care sunt mult mai ieftine.


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 9 Sep 2004, 01:05 PM
Mesaj #82


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



Barton nu se mai fabrica si Athlon XP wa impartasi aceeasi soarta in curind, dupa cum se poate vedea in Roadmap-ul de la AMD


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
red
mesaj 13 Sep 2004, 08:04 PM
Mesaj #83


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 59
Inscris: 5 April 04
Din: Ramnicu Valcea
Forumist Nr.: 2.913



Aveti dreptate, diferenta de pret este foarte semnificativa.
Totusi, care este cel mai recomandat model de amd? Athlon, desi nu se va mai fabrica ?? huh.gif


--------------------
Follow it, because you'd never know!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 13 Sep 2004, 09:59 PM
Mesaj #84


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Ca raport pretz/performanta as recomanda Barton 2500+


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decât o zi fadă, mai bine obscuritatea decât o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 13 Sep 2004, 10:24 PM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



Si eu spun ca si Black Ice - e excelent! Eu sunt f incantat de el wink.gif Si si ca pret calitate e ok!


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 18 Sep 2004, 02:44 PM
Mesaj #86


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



QUOTE (AIWA @ 23 Aug 2004, 09:02 AM)
QUOTE (ferix @ 13 Aug 2004, 11:52 PM)
.......
Ma si joc, mai imi fac de lucru si in premiere, 3dmax, etc.
am avut amd inainte, intradevar pe o placa via, si parca m-am saturat de ecrane albastre si erori.
Tnx

defineste ...mai ma si joc mai imi fac si de lucru!
daca 80% numai de joace si muzica sau filme...atunci un AMD sau si mai ieftin un Intel celeron
Dar daca munca(deci creztie/nervi/transpiratie) reprezinta peste 60% din timpul total atunci cauta un INTEL P4 HT cu bus800 si ai sa vezi ca isi merita fiecare banutz!!!

Adevar graiesti! La faza cu munca si cu transpiratia, un P4 cu HT si bus de 800 isi face treaba... spoton.gif


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 18 Sep 2004, 03:22 PM
Mesaj #87


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



P4 are un pipeline extraordinar de lung. daca branch prediction-ul greseste estimare chipul incetineste executia.

HT a fost inventat pentru a corecta niste erori in design-ul chipului P4.
hyperthreading ruleaza 2 threaduri simultan. daca unul cade (datorita unei predictii gresite) celalat preia executia, pe cind primul asteapta ca pipelineul sa fie reconstruit.

chipurile AMD ruleaza la un clockspeed mai scazut si au un pipeline mult mai scurt, ceea ce rezulta intr-un "recover" mai rapid la o predictie gresita. (nu se aplica AFAIK la duron care avea si el un pipeline destul de lung).


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Justice
mesaj 28 Nov 2004, 08:08 PM
Mesaj #88


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 95
Inscris: 31 August 04
Forumist Nr.: 4.374



Pana acum am avut numai AMD.
Dar Intel este clar mai bun......de ce ? Stabilitate este cuvantul cheie. Exceleaza si in performanta. AMD a cam dat-o in diverse cu strategii de marketing ( Performance Rating ). Chiar daca Intel este mai scump, merita toti bani.
Cu prima ocazie trec pe Intel. biggrin.gif


--------------------
Deeds, not words shall speak me.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
icarus
mesaj 28 Nov 2004, 08:35 PM
Mesaj #89


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 347
Inscris: 12 February 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.206



Ca are sau nu legatura cu strategiile de marketing nu stiu, dar se pare ca AMD64 a fost o miscare foarte inteligenta din partea AMD si la ora actuala Athlon 64 este cel mai bun procesor pentru PC-uri.

Acest topic a fost editat de icarus: 28 Nov 2004, 08:36 PM


--------------------
Blessed are we who can laugh at ourselves for we shall never cease to be amused.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Justice
mesaj 28 Nov 2004, 08:41 PM
Mesaj #90


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 95
Inscris: 31 August 04
Forumist Nr.: 4.374



Ca raport pret/performanta poate......ca nu cred ca se compara cu un P4 3.6 GHZ HT.


--------------------
Deeds, not words shall speak me.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
icarus
mesaj 28 Nov 2004, 09:36 PM
Mesaj #91


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 347
Inscris: 12 February 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.206



Mie mi se pare amuzant ca ai ajuns la concluzia ca Intel e mai bun desi n-ai avut decat procesoare AMD pana acum. Si crezi ca un Athlon 64 nu se compara cu un P4 la 3.6 GHz... De ce crezi asta? Pentru ca asa se stie? smile.gif Adevarul e ca sunt greu de comparat, pentru ca sunt destul de mult diferite ca arhitectura. E interesant totusi ca Intel a adoptat AMD64 pentru ultimele procesoare din familia pentium 4... (Intel Quietly Adopts AMD's x86-64).
Din punctul de vedere al unui "home-user" cred ca raportul mai bun pret/performanta si faptul ca e mai bun la jocuri, de exemplu, ar trebui sa favorizeze Athlon 64. In cazul asta as spune ca Pentium 4 este cel care isi datoreaza popularitatea strategiilor de marketing...


--------------------
Blessed are we who can laugh at ourselves for we shall never cease to be amused.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Justice
mesaj 28 Nov 2004, 09:52 PM
Mesaj #92


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 95
Inscris: 31 August 04
Forumist Nr.: 4.374



Nu toata lumea are bani de placa de baza si procesor Intel.
Un Athlon 64 nu se compara cu un P4 la 3.6 GHz...in primul rand Intel are HT ala care isi face chiar foarte bine datoria. De ce crezi ca sistemele best performance au la baza Intel ?
Si degeaba e AMD bun la jocuri daca e instabil.


--------------------
Deeds, not words shall speak me.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 29 Nov 2004, 01:06 AM
Mesaj #93


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



Eu cred - din ceea ce am vazut - ca pentru procesele pe care le cere lucrul in mod uzual pe computer nu se poate face o diferenta palpabila intre AMD si Intel atata timp cat sunt exact la aceeasi capacitate. De obicei cei care isi cumpara Intel isi cumpara procesoare Intel mai puternice decat AMDurile cu care le compara mai apoi. Nu ati observat asta? Cand se pun in fata unui sistem cu procesor AMD au tendinta sa minimizeze diferentele dintre cele 2 procesoare spunand ca AMDul si daca ar avea cache cat Intelul tot nu ar merge asa bine. rolleyes.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
icarus
mesaj 29 Nov 2004, 02:04 AM
Mesaj #94


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 347
Inscris: 12 February 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.206



QUOTE (Justice @ 28 Nov 2004, 09:52 PM)
Si degeaba e AMD bun la jocuri daca e instabil.

Cum adica?

edit: Din cate stiu eu, cel putin de la aparitia lui Athlon XP problemele de stabilitate la sistemele cu procesoare AMD au fost cauzate de anumite placi de baza, nu de procesorul in sine... Intrebarea am pus-o in speranta ca o sa justifici afirmatia ca Athlon 64 este instabil in comparatie cu ultimele P4.

Acest topic a fost editat de icarus: 29 Nov 2004, 02:28 AM


--------------------
Blessed are we who can laugh at ourselves for we shall never cease to be amused.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Justice
mesaj 29 Nov 2004, 08:59 PM
Mesaj #95


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 95
Inscris: 31 August 04
Forumist Nr.: 4.374



Pai....degeaba ai masina rapida daca ii cad rotile. rofl.gif

Acum e vorba de fiabilitate...Intel este clar mult mai fiabil ca un AMD. De Athlon 64 (FX) nu stiu prea multe inca, nu l-am vazut cum lucreaza deci nu ma bag.


--------------------
Deeds, not words shall speak me.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
icarus
mesaj 29 Nov 2004, 10:51 PM
Mesaj #96


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 347
Inscris: 12 February 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.206



Am un Athlon XP 2600+ de 7 luni si inca nu mi-au "cazut rotile". A fost in functiune cvasi non-stop in perioada asta. Da, e clar nefiabil. In fine... yawn.gif


--------------------
Blessed are we who can laugh at ourselves for we shall never cease to be amused.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 29 Nov 2004, 11:36 PM
Mesaj #97


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



Si eu asa zic man! Nefiabil biggrin.gif
Eu sunt fan AMD asa ca no...


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Justice
mesaj 30 Nov 2004, 12:22 AM
Mesaj #98


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 95
Inscris: 31 August 04
Forumist Nr.: 4.374



Si eu am un AMD Athlon XP Barton 2500+.....de peste 1 an. Nu am avut probleme...INCA wink.gif. Dar foloseste in paralel sisteme dotate cu AMD, respectiv Intel pentru o perioada lunga de timp ( cativa ani ) si apoi vei vedea diferenta de fiabilitate de care vorbeam. Cat despre performanta.....Intel P4 HT Extreme Edition este cel mai rapid.
Nu am nimic cu AMD, dar sa dam Cezarului ce este al Cezarului.
Spre exemplu in testul comparativ de sisteme business din luna Noiembrie al revistei Chip, au fost testate 22 de astfel de sisteme. Primul loc a fost ocupat de un Intel P4 la 2.4 GHZ core Northwood. Si de ce crezi ca ofertantii acestor sisteme au oferit 15 platforme Intel si doar 7 AMD. Primul sistem AMD este situat pe locul 13 ( fiind un Best Buy ) iar cele 12 din fata sunt Intel. Procesorul meu Barton a fost surclasat de un Intel CELERON la 2,4 GHZ core Prescott. Deci faptul ca Celeron e mai bun decat un Barton, nu te pune pe ganduri ? Pe mine da.
Si exemplele pot continua.

Acest topic a fost editat de Justice: 30 Nov 2004, 12:29 AM


--------------------
Deeds, not words shall speak me.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
icarus
mesaj 30 Nov 2004, 12:54 AM
Mesaj #99


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 347
Inscris: 12 February 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.206



Obiectii:
- Inca n-a avut nimeni posibilitatea sa foloseasca ultima generatie de procesoare cativa ani...
- P4 HT Extrem Edition costa o caruta de bani. smile.gif
- P4 disipa o putere mai mare, in consecinta se incinge mai rau si asta il face mai plauzibil sa fie nefiabil.
- Odata ce un aparat oarecare trece de perioada "tineretii" probabilitatea de defectare scade foarte mult. Asta privitor la "INCA" smile.gif. Eu zic ca poti dormi linisit si doar sa iti schimbi ventilatorul cand da semne de oboseala.
- Vorbesti despre un test de sisteme, nu un test de procesoare.
- Si nu in ultimul rand iti reamintesc ca eu m-am referit la Athlon 64 cand am zis ca este cel mai bun in momentul actual...

Nu contest ca de-a lungul timpului procesoarele Intel varf de gama erau mai puternice decat cele de la AMD. Pe de alta parte, e putin probabil sa simti efectiv diferenta de performanta vizibila doar in benchmark-uri. Gaura din buzunar insa o vei simti. rolleyes.gif

Acest topic a fost editat de icarus: 30 Nov 2004, 12:55 AM


--------------------
Blessed are we who can laugh at ourselves for we shall never cease to be amused.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Justice
mesaj 30 Nov 2004, 01:37 AM
Mesaj #100


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 95
Inscris: 31 August 04
Forumist Nr.: 4.374



QUOTE (Justice @ 29 Nov 2004, 08:59 PM)
De Athlon 64 (FX) nu stiu prea multe inca, nu l-am vazut cum lucreaza deci nu ma bag.

Dar, pot spune ce au zis specialistii.

QUOTE (Tom's Hardware Guide)

"Now, we see that the new FX-55 at 2.6 GHz is able to close most of the remaining gaps in the Pentium 4's performance lead for MPEG-2, MPEG-4 or MP3 encoding as well as the video editing software Studio 9 and is almost head to head with the Pentium 4 Processor 560 or the Extreme Edition at 3.4 GHz.

When it comes to games and multimedia, the FX-55 gains even more lead over the P4 processor family, beating the Extreme Edition in 3DMark, Doom 3, Far Cry, Unreal Tournament 2004 and Wolfenstein ET. These are also precisely the applications for which the P4 EE and the Athlon FX are designed. Only some synthetic benchmarks, 3DStudio Max and encoding applications like Windows Media Encoder 9 are still dominated by Intel's processors.

Meanwhile, despite the marginal differences in performances between the high-end and low-end lines from both AMD and Intel, the bright winner of today's race is AMD's Athlon64 FX-55, as Intel's Extreme Edition loses more ground.


Sursa: http://www.tomshardware.com/cpu/20041019/a...64_4000-16.html

Impresionant este cum AMD FX-55 la 2.6 GHz poate sa surclaseze un P4 Extreme Edition la 3.4 GHz, AMD avand un dezavantaj teoretic de 800 MHz.
AMD are mult potential...dar atat deocamdata.

Acest topic a fost editat de Justice: 30 Nov 2004, 01:38 AM


--------------------
Deeds, not words shall speak me.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 1 Dec 2004, 06:41 PM
Mesaj #101


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



yay.gif yay.gif clapping.gif dance.gif
Exceleeeeeent! In sfarsit se vede clar ca Intelul nu e "cel mai tare" si nu e adevarata chestia cu "Degeaba... AMDul tot AMD e si nu se poate compara cu Intel". Uite ca se poate. Si e si "mai tare" decat el spoton.gif ohyeah.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 1 Dec 2004, 07:10 PM
Mesaj #102


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

Un Athlon 64 nu se compara cu un P4 la 3.6 GHz...in primul rand Intel are HT ala care isi face chiar foarte bine datoria. De ce crezi ca sistemele best performance au la baza Intel ?

dupa cum am mai zis, HT e un workaround pentru pipeline-ul foarte lung (30+ instructiuni) la P4.

iar sistemele "best performance" nu au la baza nici AMD si nici Intel. Fujitsu-Siemens folosesc sparc64 iar si IBM si HP au arhitecturi proprii diferite pentru sistemele lor high-end.
oricum marea majoritate a serverelor cu procesoare x86 se vind cu maxim 4 procesoare, care-i mai degraba inceput de mid-range.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Justice
mesaj 1 Dec 2004, 08:10 PM
Mesaj #103


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 95
Inscris: 31 August 04
Forumist Nr.: 4.374



Eu vorbeam de sisteme desktop pana la maxim servere cu 1 procesor.....ca asa putem discuta de km patrati de servere IBM capabile de X Terraflops....care nu se compara cu nici un Intel. rofl.gif


--------------------
Deeds, not words shall speak me.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leon
mesaj 1 Dec 2004, 09:19 PM
Mesaj #104


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 428
Inscris: 14 March 04
Forumist Nr.: 2.584



Intel fratilor...mai dai un ban, da stai in fata thumb_yello.gif

N-am zis ca celelalte nu-s bune!!


--------------------
Greu la deal cu boii mici!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 2 Dec 2004, 10:28 AM
Mesaj #105


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



nici nu-mi amintesc cind am vazut ultima oara un server cu un singur procesor. blink.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 03:53 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman