HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

43 Pagini V  « < 30 31 32 33 34 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Islamul Si Europa, Impactul dintre cele doua culturi si religii
abis
mesaj 20 Oct 2015, 09:51 PM
Mesaj #1086


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 20 Oct 2015, 06:48 PM) *
drepturi egale nu discriminare

Iar te-ai sucit. Cand zici ca vrei drepturi egale, cand zici ca vrei ca musulmanii sa aiba mai putine decat ceilalti cetateni. Te sucesti de la o zi la alta sau, uneori, de la o ora la alta. Ori uiti ce ai spus mai devreme, ori nu stiu ce sa cred...

QUOTE
legal Romania este un stat laic, scrie si in constitutie

In care articol? Arata-mi si mie unde scrie. Te rog.

Tu spui ca nu mai are crestinismul nici un efect in societate si legislatie, cand iti arat ca nu-i asa, o dai cotita.

QUOTE
Este o ipoteza sau o alta certitudine a ta?

Nu este o certitudine a mea, dar ca pasionat de istorie cum te declari ar trebui sa stii unde (se presupune ca) a trait Isus, unde au trait apostolii, unde a aparut credinta crestina... Nu in Europa, ci in Asia.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 21 Oct 2015, 03:18 PM
Mesaj #1087


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 20 Oct 2015, 10:51 PM) *
Iar te-ai sucit...Te sucesti de la o zi la alta sau, uneori, de la o ora la alta...ori nu stiu ce sa cred...

Eu nu ma sucesc, tu ma sucesti cum crezi ca-i bine pentru tine, eu am spus īntotdeauna ca nu trebuie sa existe discriminare nici pentru crestini nici pentru musulmani, atat in Romania cat si in Europa si in lumea musulmana. Raspunsul civilizatiei crestine fata de aceste discriminari, ale crestinilor in lumea musulmana, trebuie sa fie mai vocal si tot timpul in contrapartida, nu trebuie sa existe o deschidere cu sens unic ci un dublusens, altfel nu mai exista respect intre religii, civilizatii etc. ci pur si simplu suntem cuceriti de catre islam, acceptandu-l in numele democratiei si libertatii.
ART. 16 Egalitatea in drepturi (1) Cetătenii sunt egali in fata legii si a autoritătilor publice, fără privilegii si fără discriminări.
QUOTE
In care articol?...


Nu se folosesc exact cuvintele "stat laic", desi mi-ar fi placut asta, dar cred ca exista cateva paragrafe, din care rezulta laicitatea statului roman.

ART. 29 Libertatea constiintei (1) Libertatea gandirii si a opiniilor, precum si libertatea credintelor religioase nu pot fi ingrădite sub nici o formă. Nimeni nu poate fi constrans să adopte o opinie ori să adere la o credintă religioasă, contrare convingerilor sale. (2) Libertatea constiintei este garantată; ea trebuie să se manifeste in spirit de tolerantă si de respect reciproc. (3) Cultele religioase sunt libere si se organizează potrivit statutelor proprii, in conditiile legii. (4) In relatiile dintre culte sunt interzise orice forme, mijloace, acte sau actiuni de invrăjbire religioasă. (5) Cultele religioase sunt autonome fată de stat si se bucură de sprijinul acestuia, inclusiv prin inlesnirea asistentei religioase in armată, in spitale, in penitenciare, in azile si in orfelinate.

QUOTE
Tu spui ca nu mai are crestinismul nici un efect in societate si legislatie...


Daca te referi la influenta BOR in societatea romaneasca nu te contrazic, dar in occident influenta religiei asupra societatii si legislatiei este aproape inexistenta.

QUOTE
Nu este o certitudine a mea, dar ca pasionat de istorie cum te declari ar trebui sa stii unde...Nu in Europa, ci in Asia.[/b]


Este vorba de Asia Mica, acum am inteles. ma gāndeam ca esti unul din cei care cred ca Isus a stat prin India si ca de acolo a invatat tot ce stia etc.

Acest topic a fost editat de Marduk: 21 Oct 2015, 03:47 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Oct 2015, 05:09 PM
Mesaj #1088


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 21 Oct 2015, 04:18 PM) *
Eu nu ma sucesc, tu ma sucesti cum crezi ca-i bine pentru tine, eu am spus īntotdeauna ca nu trebuie sa existe discriminare nici pentru crestini nici pentru musulmani, atat in Romania cat si in Europa si in lumea musulmana.

Offf, iar te lasa memoria....

Nu tu ziceai ca vrei ca Romania (sau tarile europene) sa le dea musulmanilor mai putine drepturi, in contrapartida cu faptul ca in alte tari crestinii sunt discriminati? Veneai cu teorii ca sa nu ii lasam sa contruiasca moschei, sa ii tratam ca Arabia Saudita, iar cand eu iti ziceam ca trebuie tratati egal indiferent de entie si de credinta religioasa ma numeai ultraliberal?!

QUOTE
Raspunsul civilizatiei crestine fata de aceste discriminari, ale crestinilor in lumea musulmana, trebuie sa fie mai vocal si tot timpul in contrapartida

Hai ca iar te sucesti. Deci, cetatenii romani de religie musulmana ar trebui sa nu aiba aceleasi drepturi in Romania ca cetatenii de religie crestina? Da sau nu? Ca spui cand una, cand alta... Ca pedeapsa pentru ca in Arabia Saudita sau mai stiu eu unde crestinii sunt discriminati, trebuie sa ii discriminam si noi pe musulmanii de aici?

QUOTE
Nu se folosesc exact cuvintele "stat laic"

Deci fraza Romania este un stat laic, scrie si in constitutie nu corespunde intocmai adevarului.

QUOTE
Daca te referi la influenta BOR in societatea romaneasca nu te contrazic dar in occident influenta religiei asupra societatii si legislatiei este aproape inexistenta.

Da? Inseamna ca Irlanda (unde avorturile sunt interzise) nu face parte din Occident. SUA (unde la fel, candidatii republicani vor sa interzica atat avortul cat si cercetarea pe celule stem) nu fac parte din Occident. Sau ce intelegi tu prin Occident?

QUOTE
Este vorba de Asia Mica, acum am inteles

Din cate stiu eu, nicaieri in Evanghelii nu scrie ca Isus ar fi ajuns in Asia Mica. Crestinismul este o religie asiatica, dar nu din Asia Mica, ci din alta parte a continentului asiatic. Nu am pomenit nimic de India, Asia nu inseamna doar India...

Ceea ce voiam sa iti arat era ca europenii au renuntat la credinta, la traditiile, la obiceiurile europene si au adoptat o credinta, niste traditii si obiceiuri de origine asiatica. Si toata lumea (sau, ma rog, aproape toata) priveste acest lucru ca pe un fapt pozitiv. Nu vad de ce ar fi rau ca acum, in secolul XXI, sa renuntam la unele traditii si obiceiuri legate de aceasta religie asiatica importata in Europa.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 21 Oct 2015, 05:09 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Marduk
mesaj 24 Oct 2015, 05:11 PM
Mesaj #1089


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 21 Oct 2015, 06:09 PM) *
...cand eu iti ziceam ca trebuie tratati egal indiferent de entie si de credinta religioasa ma numeai ultraliberal?!

Nu ma lasa memoria, nici ce-a trecuta nici ce-a viitoare. Este pregatita Europa ultraliberala sa permita astfel de sarbatori religioase pe strazile din Paris, Londra, Berlin etc.? Asta este una din traditiile musulmanilor, nu s-ar simti acestia discriminati daca n-ar fi lasati sa se manifeste in Europa in acelasi mod ca in lumea islamica?
QUOTE
...cetatenii romani de religie musulmana ar trebui sa nu aiba aceleasi drepturi in Romania ca cetatenii de religie crestina?

Aceleasi drepturi, fara discriminare, locuri in licee, facultati etc. aceste minoritati nu sunt discriminate in Romania asa cum sunt discriminati crestinii in tarile musulmane. Prin urmare nu trebuie sa beneficieze de nici un alt drept fata de cetatenii romani.
QUOTE
Deci fraza Romania este un stat laic, scrie si in constitutie nu corespunde intocmai adevarului.

Se subintelege, desi mie mi-ar fi placut sa scrie asta in clar.
QUOTE
Da? Inseamna ca Irlanda...SUA ... vor sa interzica atat avortul cat si cercetarea pe celule stem) nu fac parte din Occident.

La cate mijloace contraceptive legale exista azi, as zice ca e o lege cat se poate de normala. In islam este permis avortul?
QUOTE
Din cate stiu eu, nicaieri in Evanghelii nu scrie ca Isus ar fi ajuns in Asia Mica...

OK, cred ca trebuie sa definim ce intelege fiecare prin Asia si Asia Mica, pentru ca eu "n-o sa pun botul" la o astfel de manipulare. Cred ca despre crestinism putem discuta pe alt topic, esti pregatit pentru astfel de discutii?
QUOTE
Ceea ce voiam sa iti arat era ca europenii au renuntat la credinta, la traditiile, la obiceiurile europene...

Daca te referi la credinta imperiului roman, as putea sa fiu de acord cu afirmatia ta, pentru ca atunci cand crestinismul a aparut Europa, asa cum o cunoastem azi, nu exista. Nu este vorba despre europeni ci de cetatenii imperiului roman, care sa zigem ca geografic se aflau in Europa.
QUOTE
...Nu vad de ce ar fi rau ca acum, in secolul XXI, sa renuntam la unele traditii si obiceiuri legate de aceasta religie asiatica importata in Europa.

Faci o confuzie monstruoasa, voita sau nu, aceasta confuzie n-are nicio legatura cu Islamul si Europa, confruntarea celor doua civilizatii si religii nu tine de renuntarea la traditii ci la modul in care acestea ar urma sa fie transferate noii civilizatii ce ar urama sa se nasca pe teritoriul Europei, asa cum s-a intamplat in cazul imperiului roman cu acceptarea oficiala a credintei crestine, care a reusit sa preia cele mai multe traditii pagane, transformandu-le in sarbatori crestine. CINE AR FACE ASTA AZI? Islamul? cum ar reusi islamul sa asimileze si sa transforme religia crestina, care se afla in totala contradictie cu dogma islamica, dar mai presus de orice, nu are suportul pe care biserica crestina primordiala l-a avut din partea cetatenilor imperiului roman.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 26 Oct 2015, 09:24 AM
Mesaj #1090


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 24 Oct 2015, 05:11 PM) *
Nu ma lasa memoria, nici ce-a trecuta nici ce-a viitoare.

Cea. Nu e ca in franceza. tongue.gif

QUOTE
Este pregatita Europa ultraliberala sa permita astfel de sarbatori religioase pe strazile din Paris, Londra, Berlin etc.?

Cum sa nu, doar fac si altii la fel

http://www.ziare.com/social/paste/drumul-c...in-tara-1161598

http://www.digi24.ro/Media/Stiri/Digi24/Ex...n+autoflagelare

QUOTE
Asta este una din traditiile musulmanilor

Nu. Este o traditie a unei minoritati, nu a tuturor musulmanilor

QUOTE
In islam este permis avortul?

Nu stiu dar nu asta era intrebarea, ci in ce masura religia (crestina in cazul de fata) are impact asupra legislatiei, tu zici ca nu are, eu iti arat ca are.

QUOTE
cred ca trebuie sa definim ce intelege fiecare prin Asia si Asia Mica

Eu inteleg ceea ce spune geografia... Tu nu stiu ce intelegi...

QUOTE
atunci cand crestinismul a aparut Europa, asa cum o cunoastem azi, nu exista.

Exista, e drept, deriva continentelor, insa nu s-au miscat de atunci chiar atat de mult.... Europa exista la fel ca azi, era acelasi continent, s-a schimbat doar cu cativa centimetri, ceea ce este nesemnificativ....

QUOTE
cum ar reusi islamul sa asimileze si sa transforme religia crestina, care se afla in totala contradictie cu dogma islamica, dar mai presus de orice, nu are suportul pe care biserica crestina primordiala l-a avut din partea cetatenilor imperiului roman

Dar ti-am spus de nenumarate ori: islamul NU va deveni religie majoritara in Europa niciodata.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Oct 2015, 10:41 AM
Mesaj #1091


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 26 Oct 2015, 09:24 AM) *
Cea...

Eu credeam ca este dreapta boilor.
QUOTE
Cum sa nu, doar fac si altii la fel

Una este sa joci o scena, un rol si alta sa te tai pe viu, dar mai ales sa-ti indemni copii sa faca astfel de gesturi.
QUOTE
Nu. Este o traditie a unei minoritati, nu a tuturor musulmanilor

Da o minoritate! 85% dintre musulmani sunt sunii.
QUOTE
Nu stiu dar nu asta era intrebarea, ci in ce masura religia...are impact asupra legislatiei...

Daca religia crestina ar avea putere asupra statului laic, asupra legilor, atunci am avea mai multe legi orientate religios, dar nu este asa, spre deosebire de lumea islamica unde legea religioasa e considerata mai presus decat legea laica.
QUOTE
Eu inteleg ceea ce spune geografia...

Ce spune geografia? ca Isus a adus religia crestina din Asia?
QUOTE
Exista... Europa exista la fel ca azi, era acelasi continent...ceea ce este nesemnificativ...

Nu vorbeam despre miscarea continentelor, ci despre Europa ca si perceptie in mintea cetatenilor ei de atunci.
QUOTE
...islamul NU va deveni religie majoritara in Europa niciodata.

Depinde. Poate nu-ti amintesti din cartile de istorie pe care le-ai citit, dar la inceputurile sale nici islamul nu era majoritar in OM, Asia, Africa etc. Nu te mai intreb cum a reusit sa devina majoritar ca cine stie ce trasnai mai zici.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 26 Oct 2015, 11:11 AM
Mesaj #1092


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 26 Oct 2015, 10:41 AM) *
Eu credeam ca este dreapta boilor.

Nu este necesar sa citesti o carte de gramatica (desi ar fi indicat), este suficient sa gandesti...

QUOTE
Una este sa joci o scena, un rol si alta sa te tai pe viu

http://semneletimpului.ro/religie/filipine...l-sangeros.html

QUOTE
dar mai ales sa-ti indemni copii sa faca astfel de gesturi.

http://www.dailymail.co.uk/news/article-26...goes-viral.html

QUOTE
Da o minoritate! 85% dintre musulmani sunt sunii.

Nu toti sunitii se autoflageleaza asa cum nu toti crestinii se rastignesc

QUOTE
Daca religia crestina ar avea putere asupra statului laic, asupra legilor, atunci am avea mai multe legi orientate religios

De la ce numar de legi apreciem ca religia are putere asupra statului?

QUOTE
Ce spune geografia? ca Isus a adus religia crestina din Asia?

Nu a adus-o. Isus nu a calcat prin Europa, doar in Asia a trait - si, putin, in Africa.

QUOTE
Poate nu-ti amintesti din cartile de istorie pe care le-ai citit, dar la inceputurile sale nici islamul nu era majoritar in OM, Asia, Africa etc

Normal. Nici o religie nu este majoritara intr-un teritoriu inca de la inceput. Dar una e Orientul alta este Europa. In Europa nu va deveni majoritar.

QUOTE
Nu te mai intreb cum a reusit sa devina majoritar ca cine stie ce trasnai mai zici.

Poate tu spui traznai, eu spun ceea ce spun bazandu-ma pe ceva... Probabil ca daca te intreb o sa spui ca a ajuns majoritar cu sabia. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Oct 2015, 11:39 AM
Mesaj #1093


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 26 Oct 2015, 11:11 AM) *
Nu toti sunitii se autoflageleaza asa cum nu toti crestinii se rastignesc

Corect. Dar daca ISIS invinge traditia poate deveni obligatorie, nu?
QUOTE
De la ce numar de legi apreciem ca religia are putere asupra statului?

Sa luam prin comparatie un stat musulman laic.
QUOTE
Nu a adus-o. Isus nu a calcat prin Europa, doar in Asia a trait - si, putin, in Africa.

Unde in Asia a trait Isus? dar in Africa?
QUOTE
...una e Orientul alta este Europa. In Europa nu va deveni majoritar.

Niciodata?
QUOTE
... Probabil ca daca te intreb o sa spui ca a ajuns majoritar cu sabia...

Ca si crestinismul, in unele locuri.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 26 Oct 2015, 12:27 PM
Mesaj #1094


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 26 Oct 2015, 11:39 AM) *
Corect. Dar daca ISIS invinge traditia poate deveni obligatorie, nu?

ISIS practica autoflagelari? Nu stiam. Aia pe care i-ai aratat tu nu erau din ISIS.

Asadar, raspunsul este NU. Aceasta "traditie" nu ar deveni obligatorie. Altele, da, dar asta nu.

QUOTE
Sa luam prin comparatie un stat musulman laic.

Ia.

QUOTE
Unde in Asia a trait Isus? dar in Africa?

Citeste-ti biblia

QUOTE
Niciodata?

Niciodata.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Oct 2015, 01:50 PM
Mesaj #1095


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 26 Oct 2015, 12:27 PM) *
...Aia pe care i-ai aratat tu nu erau din ISIS. Asadar...Aceasta "traditie" nu ar deveni obligatorie. Altele, da, dar asta nu.

Nu, dar ISIS este formata din suniiti, iar daca prin absurd, vor castiga aceasta batalie, in OM prin forta armelor si in Europa prin valul de refugiati, este posibil, cand populatia Europei va fi majoritar musulmana, ca aceste traditii sa devina obligatorii. Dar daca tu declari ca nu va fi o traditie obligatorie, ar trebui sa te cred, pentru ca tu stii mai bine ce-o sa se intample in Europa peste 100 de ani, eu doar presupun.
QUOTE
Citeste-ti biblia

rofl.gif
QUOTE
Niciodata.

"As you wish my lord"


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 26 Oct 2015, 02:11 PM
Mesaj #1096


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 26 Oct 2015, 01:50 PM) *
Nu, dar ISIS este formata din suniiti, iar daca prin absurd, vor castiga aceasta batalie, in OM prin forta armelor si in Europa prin valul de refugiati, este posibil, cand populatia Europei va fi majoritar musulmana, ca aceste traditii sa devina obligatorii.

Ti-am aratat mai sus niste catolici care aveau traditia rastignirii, daca ii putem spune asa. Uite-i inca o data:

http://semneletimpului.ro/religie/filipine...l-sangeros.html

Acum sa aplicam logica mardukiana: daca prin absurd, catolicii vor castiga aceasta batalie, este posibil, cand populatia Europei va fi majoritar crestina, ca aceste traditii sa devina obligatorii.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Oct 2015, 05:17 PM
Mesaj #1097


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 26 Oct 2015, 02:11 PM) *
Ti-am aratat mai sus niste catolici care aveau traditia rastignirii...

Filipine, Brazilia, Peru, Ecuador, Arabia Saudita, India, Pakistan, Bangladesh, Papua etc.
Pentru mine este doar o reactie la traditiile islamice. Este daca vrei, "sa-ti arat eu ce pot", un tribalism, pe care in acest caz eu nu-l sprijin.
QUOTE
Acum sa aplicam logica mardukiana...

Chiar exista acesta logica, daca o sa dai o tura prin istorie o sa gasesti mai multe informatii despre confruntarea intre bine si rau.
QUOTE
daca prin absurd, catolicii vor castiga aceasta batalie, este posibil, cand populatia Europei va fi majoritar crestina, ca aceste traditii sa devina obligatorii

Nu cred. De ce? pentru ca civilizatia crestina a trecut prin acest "purgatoriu". In acest moment crestinii (unii) sunt constienti ca o intoarcere la traditii care incalca principiile "binelui" asa cum este definit de civiliztia europeana.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 26 Oct 2015, 05:24 PM
Mesaj #1098


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 26 Oct 2015, 05:17 PM) *
Pentru mine este doar o reactie la traditiile islamice.

rofl.gif


QUOTE
Nu cred.

Nici eu nu cred reciproca, asa ca suntem chit.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Oct 2015, 05:39 PM
Mesaj #1099


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 26 Oct 2015, 05:24 PM) *
rofl.gif

rofl.gif
QUOTE
...asa ca suntem chit.

"Ce tie nu-ti place altuia nu-i face" filozofie primara moncher.

Acest topic a fost editat de Marduk: 26 Oct 2015, 05:39 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Oct 2015, 09:10 AM
Mesaj #1100


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Pentru disperatii care tremura de frica islamizarii Europei

https://www.foreignaffairs.com/reviews/2015...-their-religion


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 28 Oct 2015, 09:55 AM
Mesaj #1101


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Pentru disperatii care vor sa-i integreze pe islamisti in civilizatia europeana.

http://adevarul.ro/international/europa/pl...8b24/index.html


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Oct 2015, 10:21 AM
Mesaj #1102


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Un islamist voia să instituie un califat īn Danemarca


rofl.gif mwah1.gif spoton.gif clapping.gif roflmao.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 28 Oct 2015, 10:30 AM
Mesaj #1103


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Moncher si Isus a fost singur la inceput si uite ce-a facut credinta lui.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Oct 2015, 10:49 AM
Mesaj #1104


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Isus este foarte probabil sa nici nu fi existat.

Si daca a existat si a fost singur la inceput... Ce a facut, a fost rau facut? smile.gif

Ti-am mai spus si o repet: este foarte normal ca printre sutele de mii sau milioanele de musulmani din Europa sa fie tot felul de oameni. Unii de calitate mai buna si altii de calitate mai proasta. In orice comunitate (fie ca vorbim despre musulmani, crestini, atei, budisti; fie ca vorbim despre arabi, unguri, romani, olandezi, belgieni; fie ca vorbim despre albi, negri sau chinezi) gasesti oameni de toate categoriile: si oameni cinstiti, si hoti, si criminali, si violatori; si genii, si tampiti; si oameni de treaba, si jigodii.

Tu ai gasit un musulman extremist si pretinzi ca este un argument ca... ce?!

Fireste, este un caz, pot sa mai fie si altii, ei si?! Uite alt caz in Suedia. Nu generalizam pornind de la un caz sa spunem ca toti musulmanii sunt extremisti si nici ca toti sunt buni de ministri. Sunt oameni la fel ca noi si ca altii. Foarte bine, autoritatile daneze au gasit un caz, un musulman extremist si au rezolvat problema legal, curat, democratic. Restul musulmanilor sunt la fel de bineveniti cum sunt crestinii, ateii, budistii etc.

Acest topic a fost editat de abis: 28 Oct 2015, 10:50 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 28 Oct 2015, 12:50 PM
Mesaj #1105


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 28 Oct 2015, 10:49 AM) *
Isus este foarte probabil sa nici nu fi existat.

Probabil n-a existat dar inca nu avem date certe sa putem face o astfel de afirmatie.
QUOTE
... Ce a facut, a fost rau facut?

Cred ca tu esti in masura sa raspunzi la aceasta intrebare. Eu raman cu mirarea ca un ateu declarat, continua sa sustina, sa apere, interesele unor credinciosi.
QUOTE
Ti-am mai spus si o repet: este foarte normal ca printre sutele de mii sau milioanele de musulmani din Europa sa fie tot felul de oameni...

Problema nu consta in existenta unor astfel de oameni ci in suportul pe care-l au in comunitatea musulmana. Azi in Europa exista multi crestini moderati, atei etc. sunt putini cei care s-ar duce la biserica pentru a pune la cale un atentat impotriva musulmanilor, iar actiunea lor ar fi blamata sincer de catre majoritatea populatiei europene, crestini sau atei.
QUOTE
Tu ai gasit un musulman extremist si pretinzi ca este un argument ca... ce?!

Ca se inmultesc ca ciupercile, iar inmultirea lor duce la un raspuns similar.
QUOTE
Fireste, este un caz, pot sa mai fie si altii, ei si?!

"ei si" asta ma deranjaza, ma face sa gandesc sceptic, chiar conspirativ. Prea luam totul ca pe un joc, un exercitiu etc. in timp ce musulmanii iau totul in serios. Nu stiu daca de vina este crestinismul, ultraliberalismul, dar cu siguranta vom avea un raspuns din zona "triburilor" si-atunci vom vedea ce inseamna "conflictul intre civilizatii"
QUOTE
...Restul musulmanilor sunt la fel de bineveniti cum sunt crestinii, ateii, budistii etc.

E ca si cum ai compara leii cu antilopele, ierbivorele cu carnivorele.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Oct 2015, 01:09 PM
Mesaj #1106


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 28 Oct 2015, 12:50 PM) *
Probabil n-a existat dar inca nu avem date certe sa putem face o astfel de afirmatie.

Nici nu am facut, am spus "probabil". Din ceea ce cunoastem nu putem spune sigur nici ca a existat, nici ca nu.

QUOTE
Eu raman cu mirarea ca un ateu declarat, continua sa sustina, sa apere, interesele unor credinciosi.

Eu sustin interesele unor oameni. Nu ma intereseaza daca sunt credinciosi sau nu, este vorba despre oameni aflati intr-o situatie dramatica, oameni nevoiti sa isi paraseasca de multe ori casa, orasul, tara in care s-au nascut, care au pierdut aproape tot si care au nevoie disperata de ajutor, de acceptare, de intelegere.

As fi un om de nimic daca i-as sustine numai pe cei care au fata de religie aceeasi atitudine ca a mea.

QUOTE
Problema nu consta in existenta unor astfel de oameni ci in suportul pe care-l au in comunitatea musulmana

Tu ai mentionat un caz. Nu am gasit in articolul mentionat de tine ceva legat de "suportul comunitatii" pentru ideile acelui om.

QUOTE
se inmultesc ca ciupercile

Nu am gasit in articolul mentionat de tine ceva legat de inmultirea celor care au astfel de idei. Asa ca nu stiu daca intr-adevar se inmultesc sau nu. Din ceea ce vad, procentul extremistilor scade, nu creste, din moment ce situatia este cea descrisa aici:

https://www.foreignaffairs.com/reviews/2015...-their-religion

QUOTE
"ei si" asta ma deranjaza

Si pe mine ma deranjeaza multe dintre cele pe care le spui tu.

QUOTE
E ca si cum ai compara leii cu antilopele, ierbivorele cu carnivorele

Toate sunt la fel de necesare: daca nu ar mai exista unele, ar disparea si celelalte.

Daca ma uit acum in jur, da, as compara musulmanii care ajung in Europa cu antilopele si as compara cu leii (sau mai degraba cu hienele) pe crestinii care le intorc spatele, incendiaza azilele, ii trateaza ca pe animale.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 28 Oct 2015, 02:01 PM
Mesaj #1107


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 28 Oct 2015, 01:09 PM) *
...Din ceea ce cunoastem nu putem spune sigur nici ca a existat, nici ca nu.

rofl.gif mwah1.gif Moncher e cazul sa citesti "Manuscrisele de la Marea Moarta", orientalistii "sovietici" Tarle, Amusin, orientalistii romani etc. istoria sectelor precrestine, evolutia crestinismului etc. Sa sti ca afirmatia ta se inscrie in linia propusa de istoricii sovietici (mare parte evrei) care au sustinut ca "ce nu este indeajuns de cercetat, nu poate fi demonstrat". Nu vreau sa para un sfat, ceva superior etc. e doar o invitatie.
QUOTE
Eu sustin interesele unor oameni. Nu ma intereseaza daca sunt credinciosi sau nu, este vorba despre oameni aflati intr-o situatie dramatica, oameni nevoiti sa isi paraseasca de multe ori casa...

Curios ca nu sustii oameni precum kurzii, yazidii, crestinii din OM, sustii niste oameni care prefera sa fuga in fata dusmanului, in loc sa moara pentru ceea ce cred, o viata normala, fara opresiune religioasa, fara dogme, o religie moderata etc.
QUOTE
As fi un om de nimic daca i-as sustine numai pe cei care au fata de religie aceeasi atitudine ca a mea.

Nu, cata vreme n-ai reactiona violent, ai fi doar un tip ce apartine unui "trib", unei "credinte" eliberata de manifestarea violenta.
QUOTE
...Nu am gasit in articolul mentionat de tine ceva legat de "suportul comunitatii" pentru ideile acelui om.Nu am gasit in articolul mentionat de tine ceva legat de inmultirea celor care au astfel de idei.

No comment.
QUOTE
Toate sunt la fel de necesare: daca nu ar mai exista unele, ar disparea si celelalte.

thumb_yello.gif Moncher, trebuie sa recunosc ca reusesti cateodat sa ma surprinzi. Asa si este reactie si contrareactie, dar trebuie sa fim constienti ca nu vom avea PACE, in schimb vom avea evolutie cu toate sacrificiile ce decurg din aceasta inclestare.
QUOTE
...as compara musulmanii care ajung in Europa cu antilopele si as compara cu leii...crestinii care le intorc spatele...

Depinde de tabara in care te gasesti la un moment dat, ce conteaza este SUPRAVIETUIREA, mijloacele sunt diferite.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Oct 2015, 03:42 PM
Mesaj #1108


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 28 Oct 2015, 02:01 PM) *
Moncher e cazul sa citesti "Manuscrisele de la Marea Moarta", orientalistii "sovietici" Tarle, Amusin, orientalistii romani etc. istoria sectelor precrestine, evolutia crestinismului etc.

Tu ce ai citit din ceea ce imi recomanzi? Ai citit, de pilda, manuscrisele de la Marea Moarta? Eu unul, nu, recunosc. Ce scrie acolo convingator despre existenta istorica a personajului Isus?

QUOTE
Sa sti ca afirmatia ta

Sa stii

QUOTE
Curios ca nu sustii oameni precum kurzii, yazidii, crestinii din OM

Unde ai vazut tu ca nu sustin oamenii respectivi, nu stiu. Ii sustin pe toti cei persecutati de Assad si de Isis, indiferent daca lupta cu arma in mana impotriva celor doua "rele" care macina Siria sau daca si-au luat lumea in cap si au fugit

QUOTE
sustii niste oameni care prefera sa fuga in fata dusmanului, in loc sa moara pentru ceea ce cred

Nu vad nici un motiv pentru care cineva ar alege sa moara in loc sa traiasca, daca are de ales. Foarte bine ca aleg sa traiasca si sa nu moara. Numai un dement alege moartea daca poate alege viata. Singurul caz in care alegerea constienta a mortii ar fi justificata este cand te sacrifici pentru a salva pe altii, altfel, sa alegi sa mori degeaba este semnul unei dereglari mintale.

QUOTE
ce conteaza este SUPRAVIETUIREA, mijloacele sunt diferite

Exagerezi - cei care vin in numar mare in Europa nu ne ameninta in nici un fel supravietuirea. Dimpotriva, pentru ei este o chestiune de supravietuire. Daca vor sa supravietuiasca, trebuie sa plece din tara in care presedintele este un macelar al propriului popor


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Oct 2015, 11:15 AM
Mesaj #1109


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 28 Oct 2015, 03:42 PM) *
Tu ce ai citit din ceea ce imi recomanzi?...Eu unul, nu, recunosc. Ce scrie acolo convingator despre existenta istorica a personajului Isus?

Poti sa citesti, nu-i timpul trecut. Ce sa scrie, ipoteze despre aparitia crestinismului, perioada precrestina a sectelor care bus bazele crestinismului. Multa lume isi inchipuie ca Isus a fost o aparitie spontanee, venit exact cu sarcina asta. Crestinismul a fost o miscare mult mai ampla decat s-ar crede si se intinde pe o perioada lunga de timp, Isus a fost exponentul principal ce a defint forma finala populara a crestinismului, dogma a aparut mult mai tarziu. Dar mai bine sa citesti singur ce scrie acolo, e interesant.
QUOTE
Unde ai vazut tu ca nu sustin oamenii respectivi, nu stiu...

Am observat ca vrei sa-i salvam pe refugiati dar despre cei care lupta acolo nu prea zici nimic, ei n-ar trebui salvati? sa se formeze un comando ruso-american sa-i ia pe toti, sa-i aduca in Europa.
QUOTE
Nu vad nici un motiv pentru care cineva ar alege sa moara in loc sa traiasca, daca are de ales.

C-o moarte toti suntem datori, dar depinde cum decidem sa murim, asta ne deosebeste de animale.
QUOTE
...Singurul caz in care alegerea constienta a mortii ar fi justificata este cand te sacrifici pentru a salva pe altii

Nu vad sacrificiul asta la refugiati, din contra au fost unii care si-au sacrificat familia doar in speranta ca vor trai mai bine in alta parte. Iar cazuri de acest gen, de refugiati dezamagiti de demersul lor, incep sa apara din ce in ce mai multe.
QUOTE
Exagerezi - cei care vin in numar mare in Europa nu ne ameninta in nici un fel supravietuirea.

E parerea ta, ai dreptul sa crezi asta, asa cum si eu am dreptul sa cred ca nu exagerez in afirmatiile mele, predictii ce nu se vor intampla in Europa peste noapte ci peste 50-100 de ani. Am dreptul sa lupt pentru supravietuirea Europei asa cum o cunosc, la fel cum musulmanii au dreptul sa lupte pentru supravietuirea lor, fara sa se gandeasca la supravietuirea mea, a familiei mele.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 29 Oct 2015, 11:26 AM
Mesaj #1110


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 29 Oct 2015, 11:15 AM) *
Poti sa citesti, nu-i timpul trecut. Ce sa scrie, ipoteze despre aparitia crestinismului, perioada precrestina a sectelor care bus bazele crestinismului.

Aha. Deci habar nu ai ce scrie in mansucrisele alea dar imi recomanzi mie sa le citesc ca "dovada" a existentei personajului istoric Isus. Bun asa.

QUOTE
Am observat ca vrei sa-i salvam pe refugiati dar despre cei care lupta acolo nu prea zici nimic

Minti. Spun de nenumarate ori ca trebuie ajutati cei care lupta acolo impotriva lui Assad si impotriva ISIS.

QUOTE
au fost unii care si-au sacrificat familia doar in speranta ca vor trai mai bine in alta parte

Pe bune? Ei nu mai spune.... Iarasi inventezi?

QUOTE
si eu am dreptul sa cred ca nu exagerez in afirmatiile mele, predictii ce nu se vor intampla in Europa peste noapte ci peste 50-100 de an

Nu se vor intampla nici peste 50, nici peste 100, nici peste 200 de ani.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Oct 2015, 12:07 PM
Mesaj #1111


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 29 Oct 2015, 11:26 AM) *
...Deci habar nu ai ce scrie in mansucrisele alea...

rofl.gif De asta ti-am recomandat moncher sa le citesti. Ce vrei? sa-ti fac eu rezumat, pune mana si citeste ca sa vezi daca am habar sau nu.
QUOTE
Minti.Spun de nenumarate ori...

rofl.gif
QUOTE
Pe bune? Ei nu mai spune.... Iarasi inventezi?

Ce inventez? e deja celebru cazul cu baietelul inecat, mama sa a avut aceiasi soarta, iar tatal sau s-a intors in Siria. Sigur au mai fost si alte familii care au trecut prin astfel de tragedii.
QUOTE
Nu se vor intampla nici peste 50, nici peste 100, nici peste 200 de ani.

A zis abis.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 29 Oct 2015, 12:19 PM
Mesaj #1112


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 29 Oct 2015, 12:07 PM) *
QUOTE
Deci habar nu ai ce scrie in mansucrisele alea

De asta ti-am recomandat moncher sa le citesti.

Sigur, sa le citesc eu pentru tine si sa vad daca, poate, cine stie, o fi scriind acolo ceva de interes ori nu.

QUOTE
Ce inventez? e deja celebru cazul cu baietelul inecat, mama sa a avut aceiasi soarta, iar tatal sau s-a intors in Siria

Este o nesimtire sa afirmi ca in acel caz omul ala si-a sacrificat familia. Au plecat cu o barca, barca a avut un accident, copiii si sotia i-au murit, nu i-a sacrificat. Cum de nu ti-e rusine sa mistifici in halul asta adevarul, nu inteleg. A incerca sa iti explic tie ceva este pierdere de timp, atata bataie de joc nu am vazut de cand sunt.... Sa afirmi cu seninatate lucuri atat de odioase mi se pare o nemernicie fara egal.

QUOTE
A zis abis

A zis bazandu-se pe statistici, pe tendinte, pe date concrete, nu pe iluzii, spaime absurde si multe minciuni, cum fac altii pe aici...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Oct 2015, 01:17 PM
Mesaj #1113


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 29 Oct 2015, 12:19 PM) *
Sigur, sa le citesc eu pentru tine...

Le citesti sau nu, e decizia ta. Te asigur insa ca o sa afli lucruri interesante despre crestinism, mai ales pentru un ateu.
QUOTE
Este o nesimtire sa afirmi ca in acel caz omul ala si-a sacrificat familia...

A recunoscut c-a gresit, unde-i nesimtirea? Daca tu decizi maine sa-ti iei familia si sa pleci undeva in aceasta lume, fara sa sti ce te asteapta in acesta calatorie, iar pe drum are loc un accident in care mor toti, nu este ca si cum ti-ai sacrifica familia.
QUOTE
...Au plecat cu o barca, barca a avut un accident, copiii si sotia i-au murit, nu i-a sacrificat.

Daca ramaneau acasa sau in tabara erau azi in viata?
QUOTE
A zis bazandu-se pe statistici, pe tendinte, pe date concrete

Pe unele statistici si tendinte ce ar putea contine si date concrete.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 29 Oct 2015, 02:18 PM
Mesaj #1114


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 29 Oct 2015, 01:17 PM) *
Le citesti sau nu, e decizia ta. Te asigur insa ca o sa afli lucruri interesante despre crestinism, mai ales pentru un ateu.

Interesante, poate, dar nu in sensul sugerat de tine. Mi se pare penibil sa imi recomanzi sa citesc ceva ce tu nu ai citit...

QUOTE
A recunoscut c-a gresit, unde-i nesimtirea?

Nesimtire este sa afirmi ca si-a sacrificat familia. Nu inteleg ce specie poate fi cineva care spune astfel de lucruri, caci din calitatea de om a decazut clar.

QUOTE
Daca tu decizi maine sa-ti iei familia si sa pleci undeva in aceasta lume, fara sa sti ce te asteapta in acesta calatorie, iar pe drum are loc un accident in care mor toti, nu este ca si cum ti-ai sacrifica familia

Evident ca nu. Una este sa iti sacrifici familia ca sa ajungi in Europa si alta este sa piara cineva intr-un accident.

Sau poate ca nu este ticalosie ci doar necunoasterea limbii romane...

QUOTE
Daca ramaneau acasa sau in tabara erau azi in viata?

Daca ramaneau acasa poate mureau din cauza bombelor lui Assad. Sau din cauza gloantelor celor din ISIS. Nimeni nu pleaca intr-o astfel de calatorie de florile marului, ca nu mai poate de bine...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Oct 2015, 02:51 PM
Mesaj #1115


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 29 Oct 2015, 02:18 PM) *
...Mi se pare penibil sa imi recomanzi sa citesc ceva ce tu nu ai citit...

rofl.gif Ok hai sa ne intelegem, eu n-am citit "manuscrisele" de la Marea Moarta, ci cartile scrise de altii despre aceste manuscrise, si-au fost cateva. Eu cartile alea iti recomand sa le citesti.
QUOTE
Nesimtire este sa afirmi ca si-a sacrificat familia...

Nu si-a sacrificat-o a dus-o inconstient catre moarte, e bine asa?
QUOTE
Evident ca nu. Una este sa iti sacrifici familia ca sa ajungi in Europa si alta este sa piara cineva intr-un accident.

Daca el, capul familiei, n-ar fi decis sa plece cu familia in pribegie, ar fi avut loc accidentul in care sa fie implicata familia sa?
QUOTE
...Nimeni nu pleaca intr-o astfel de calatorie de florile marului, ca nu mai poate de bine...

Depinde ce intelege fiecare prin "bine".


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 29 Oct 2015, 03:00 PM
Mesaj #1116


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 29 Oct 2015, 02:51 PM) *
eu n-am citit "manuscrisele" de la Marea Moarta, ci cartile scrise de altii despre aceste manuscrise, si-au fost cateva. Eu cartile alea iti recomand sa le citesti

QUOTE
Moncher e cazul sa citesti "Manuscrisele de la Marea Moarta"

Ce sa mai adaug.....

QUOTE
Nu si-a sacrificat-o a dus-o inconstient catre moarte, e bine asa?

SACRIFICĮ, sacrific, vb. I. 1. Tranz. și refl. A renunța la cineva sau la ceva īn favoarea altcuiva ori īn numele unui scop. ♦ Refl. A se devota pentru cineva sau ceva pānă la jertfirea de sine. 2. Tranz. A ucide animale īn scopuri științifice sau pentru consumul public. ♦ (Īn Antichitate) A jertfi animale (uneori oameni), după anumite ritualuri, ca prinos adus divinității. – Din lat. sacrificare, fr. sacrifier.

Daca nu a sacrificat-o, astept alte exemple care sa sustina ideea pe care ai enuntat-o mai sus: au fost unii care si-au sacrificat familia doar in speranta ca vor trai mai bine in alta parte

QUOTE
Daca el, capul familiei, n-ar fi decis sa plece cu familia in pribegie, ar fi avut loc accidentul in care sa fie implicata familia sa?

Daca familia nu ar fi decis sa plece din Siria, ai garantia ca nu ar fi murit din cauza atacurilor trupelor lui Assad sau din cauza atacurilor islamistilor radicali?



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 30 Oct 2015, 10:21 AM
Mesaj #1117


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 29 Oct 2015, 03:00 PM) *
Ce sa mai adaug...

Ce-ar mai fi de adaugat! ai crezut ca te indemn sa citesti manuscrisele? rofl.gif o fi tu un erudit, dar nu cred ca stii limba copta, aramaica sau ebraica. Recomandarea de a citii cartile despre manuscrisele respective, ramane, una chiar asa se numeste "Manuscrisele de la Marea Moarta"
QUOTE
Daca nu a sacrificat-o, astept alte exemple care sa sustina ideea pe care ai enuntat-o mai sus...

"a sacrificat-o" pe altarul unei idei idioate, poate la indemnul unor nemernici ce au profitat de credinta acestor refugiati ca vor trai mai bine in alta parte decat in tara lor.
QUOTE
Daca familia nu ar fi decis sa plece din Siria, ai garantia ca nu ar fi murit din cauza atacurilor...

Nu stiu, dar cred ca daca ramaneau in taberele din Turcia, Liban, Iordania ar fi avut alta soarta. Dar cred ca nu mai are rost sa discutam despre asta, oricum tipul este distrus, mai ales ca ar exista informatii in media ca el ar fi condus barca respectiva.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 30 Oct 2015, 12:24 PM
Mesaj #1118


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 30 Oct 2015, 10:21 AM) *
ai crezut ca te indemn sa citesti manuscrisele?

QUOTE
Moncher e cazul sa citesti "Manuscrisele de la Marea Moarta"

Mda....

Orice comentariu as face, este inutil...

QUOTE
"a sacrificat-o" pe altarul unei idei idioate

Persisti in a insista cu ideea asta absurda... Ori habar nu ai ce inseamna cuvantul pe care il folosesti, ori nu stiu ce sa zic....

QUOTE
poate la indemnul unor nemernici ce au profitat de credinta acestor refugiati ca vor trai mai bine in alta parte decat in tara lor

Avand in vedere ce a facut Assad din tara lor, oriunde in alta parte le este mai bine

QUOTE
cred ca nu mai are rost sa discutam despre asta

Asa este. Nu are rost sa mai discutam de un om lovit de soarta. Asadar, astept alte exemple care sa sustina ideea pe care ai enuntat-o mai sus: au fost unii care si-au sacrificat familia doar in speranta ca vor trai mai bine in alta parte


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 8 Nov 2015, 12:35 PM
Mesaj #1119


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 30 Oct 2015, 12:24 PM) *
Mda....

smile.gif
QUOTE
Persisti in a insista cu ideea asta absurda...

Ca sa plece in occident cu o barca, au facut niste sacrificii, au renuntat la ceva etc. in urma accidentului nefericit, in care si-a pierdut familia, nu rezulta un sacrificiu inutil?
QUOTE
...oriunde in alta parte le este mai bine

Crezi? eu zic ca multi se vor intoarce inapoi in momentul in care luptele vor inceta iar in Siria vor avea loc alegeri. In urma vor ramane doar victimele acestui exod, pe care eu il voi considera controlat de catre turci si greci, fie pentru motive pecuniare, fie din motive politice. Toata aceasta criza a refugiatilor este trafic de persoane de pe urma carora profita toti cei care se afla pe traseul urmat de refugiati daca nu si cei aflati la destinatia acestor refugiati.
QUOTE
au fost unii care si-au sacrificat familia doar in speranta ca vor trai mai bine in alta parte

Raman la aceasta parere si continui sa cred ca cei care si-au pierdut familiile, puteau sa ramana sa lupte pentru tara lor impotriva lui Assad sau a ISIS asa cum au facut si kurzii, yazidi sau altii sirieni din opozitie.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 8 Nov 2015, 01:51 PM
Mesaj #1120


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 8 Nov 2015, 12:35 PM) *
Ca sa plece in occident cu o barca, au facut niste sacrificii, au renuntat la ceva etc. in urma accidentului nefericit, in care si-a pierdut familia, nu rezulta un sacrificiu inutil?

Daca esti nevoit sa pleci din tara ta, renunti la ceva, bineinteles. Renunti la o multime de lucruri - nu doar la bani. Asta este evident. Ceea ce mi s-a parut monstruos in afirmatiile tale era acuzatia implicita de aici: au fost unii care si-au sacrificat familia doar in speranta ca vor trai mai bine in alta parte

QUOTE
eu zic ca multi se vor intoarce inapoi in momentul in care luptele vor inceta

Daca asa zici, atunci de ce agiti degeaba spectrul islamizarii Europei din cauza refugiatilor? Multi, cei mai multi, se vor intoarce la un moment dat. Asta ziceam si eu.

QUOTE
continui sa cred ca cei care si-au pierdut familiile, puteau sa ramana sa lupte pentru tara lor impotriva lui Assad sau a ISIS

Stiu, tu crezi intotdeauna ce vrei, nu conteaza argumentele....


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

43 Pagini V  « < 30 31 32 33 34 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 8 May 2024 - 09:41 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman