HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

43 Pagini V  « < 29 30 31 32 33 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Islamul Si Europa, Impactul dintre cele doua culturi si religii
abis
mesaj 12 Oct 2015, 09:43 PM
Mesaj #1051


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Da, frumos, aduci un subiect in discutie si cand iti cer clarificari ca sa pricep si eu ce vrei sa zici raspunzi ca nu comentezi. Excelenta metoda de conversatie.

Europa da, este indispensabila pentru romani. Islamul este religia unei parti a cetatenilor acestui stat asa ca trebuie tratat exact la fel ca celelalte religii care se intampla sa fie impartasite in masura mai mare sau mai mica de cetatenii tarii.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Oct 2015, 11:01 AM
Mesaj #1052


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 12 Oct 2015, 10:43 PM) *
...aduci un subiect in discutie si cand iti cer clarificari ca sa pricep si eu...

N-ai ce sa pricepi, trebuie sa simti inainte de a pricepe ceva, or tu nu te simti roman, tu esti un cetatean universal din tribul ateistilor, admiratorul islamului si dusmanul crestinismului.
QUOTE
Europa da, este indispensabila pentru romani.

Europa crestina, pentru o astfel de Europa au luptat uneori romanii.
QUOTE
...Islamul este religia unei parti a cetatenilor acestui stat asa ca trebuie tratat exact la fel ca celelalte religii...

D.p.d.v religios, islamul trebuie tratat exact cum trateaza islamul crestinismul, cu cetatenii este alta poveste ei sunt minoritari dar au mai multe drepturi decat au crestini in tarile islamice.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 13 Oct 2015, 11:49 AM
Mesaj #1053


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 13 Oct 2015, 12:01 PM) *
N-ai ce sa pricepi, trebuie sa simti inainte de a pricepe ceva

Simt ca mi-e foame la ora asta. Este bine?

QUOTE
tu esti un cetatean universal din tribul ateistilor, admiratorul islamului si dusmanul crestinismului.

Da, bineinteles, daca spui ca A si B trebuie tratate egal, inseamna ca il admiri pe A si esti dusmanul lui B. Te-ai gandit mult inainte sa spui asemenea enormitate?

QUOTE
Europa crestina

Laica.

QUOTE
pentru o astfel de Europa au luptat uneori romanii.

Pe bune?! Cand anume au luptat romanii pentru ca Europa sa fie crestina? Cand a fost scopul luptei lor crestinatatea Europei?!

QUOTE
islamul trebuie tratat exact cum trateaza islamul crestinismul

Parca ziceai ca nu faci generalizari... Islamul nu trateaza in nici un fel crestinismul. Asa cum crestinismul este impartit in sute sau chiar mii de curente, optiuni, secte, grupari, ramuri samd, la fel este si islamul. Nici crestinismul si nici islamul nu au o abordare unitara, generala, a nici unei chestiuni. Nu poti generaliza comportamentul islamului asa cum nu poti generaliza comportamentul crestinismului plecand de la o ramura, o grupare, o optiune inevitabil minoritara. Este ca si cum ai judeca intregul crestinism pe baza comportamentului Legiunii Arhanghelului Mihail.

QUOTE
cu cetatenii este alta poveste ei sunt minoritari dar au mai multe drepturi decat au crestini in tarile islamice

Nu poti conditiona drepturile unui cetatean roman care are o anume religie de drepturile pe care pe primesc cetatenii altor state in tarile lor. Sunt chestiuni independente. Este absurd sa interzici drepturile cetatenilor romani de religie mahomedana pe motiv ca in Arabia Saudita de ex cetatenii sauditi de religie crestina sunt discriminati. O discriminare nu o justifica pe alta.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 13 Oct 2015, 11:49 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 13 Oct 2015, 02:28 PM
Mesaj #1054


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 11 Oct 2015, 10:36 AM) *
Da, trebuie pastrate, pentru ca aceste traditii definesc popoare.

Pentru ca m-ai facut curios, am incercat sa aflu mai multe despre aceasta traditie care defineste poporul roman, si anume Targul de Fete.

Asa ca am caut pe net programul manifestarii respective, de anul asta. Si am gasit asa:

SÂMBĂTĂ, 18 iulie 2015, Avram Iancu

ora 11.00 – Parada portului popular
ora 12.00 – Festivalul-concurs ,,Cultura pentru Cultura,, – vor participa câştigătorii locurilor I din toate zonele de la toate secţiunile, evoluând pe zone, respectiv: zona Blaj; zona Sebeş; zona Ocna Mureş; zona Munţii Apuseni
ora 16.00 – spectacol folcloric
– recital Ansamblul Folcloric al Judeţului Alba cu soliştii Roxana Reche, Dorina Nariţa, Maria Filimon, Floricica Moga, Nicolae Tuhuţ, Cătălin Haşa; dirijor Alexandru Pal
– recital Leontina Fărcaş
– recital Sava Negrean Brudaşcu
– Ansamblul ,,Bănăţeana,, din Timişoara – coord. Adela Chelaru

SÂMBĂTĂ, 18 iulie 2015, Muntele Găina

ora 20.00- concert al claselor de chitară , canto muzică uşoara şi dans modern al Centrului de Cultură Augustin Bena Alba
ora 21.00 – concert al trupei TODaY, show produs de compania DeMoga Music
ora 22.00- concert VOLTAJ
ora 23.00 – discotecă în aer liber
ora 24.00- foc de tabără şi foc de artificii
ora 24.15- discotecă în aer liber

DUMINICĂ, 19 iulie 2015, Muntele Găina

ora 10.00- Te Deum şi depuneri de coroane la Crucea lui Avram Iancu
ora 10.30 – deschiderea oficială a Târgului Meşterilor Populari
ora 11.00 – spectacol folcloric
– recital Veta Biriş
– recital Nicolae Furdui Iancu
– recital Traian Jurchelea
– recital Dumitru Fărcaş
– Festivitatea de premiere a meşterilor populari



Foarte interesant. Abia astept sa imi povestesti tu, ca eu unul nu m-am prins, cum anume concertul Voltaj sau discoteca in aer liber sunt manifestari traditionale romanesti, din mosi-stramosi, si cum anume definesc aceste lucruri poporul roman.



Discoteca in aer liber defineste poporul roman!!!

35.gif dance.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 13 Oct 2015, 02:36 PM
Mesaj #1055


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Si niste poze mai vechi de la manifestarea asta traditionala care defineste popoul roman si pentru care ar trebui sa ma zbat sa nu se desfiinteze















Iar eu sunt ala care cica "nu simte" si care nu pricepe de ce trebuie musai sa se implice in prezervarea acestui kitsch... pardon! acestei minunate sarbatori traditionale care defineste poporul roman biggrin.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Oct 2015, 03:04 PM
Mesaj #1056


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 13 Oct 2015, 12:49 PM) *
Simt ca mi-e foame la ora asta. Este bine?

Pofta mare.
QUOTE
...Te-ai gandit mult inainte sa spui asemenea enormitate?

M-am gandit la afirmatiile tale, pe care nu le tratez ca pe ENORMITATI, ci ca pe o dorinta de a discuta cu cineva. In cazul de fata raman la parerea mea, urasti religia crestina, dar n-ai o problema cu islamul, desi in religia crestina extremismul nu se manifesta atat de "vizibil", atat de mediatizat.
QUOTE
Laica.

Civilizatia european nu poate sa fie laica, oricat ti-ai dori tu asta.
QUOTE
...Cand a fost scopul luptei lor crestinatatea Europei?!

Cand "Europa" a recunoscut in scris, prin "superputerile" din acele vremuri, rolul domnitorilor valahi in apararea crestinatatii.
QUOTE
Parca ziceai ca nu faci generalizari... Islamul nu trateaza in nici un fel crestinismul.

Asa este ai dreptate, pentru islam crestinismul nu exista, e ceva ce trebuie inlocuit, dominat pana la disparitie.
QUOTE
...Nici crestinismul si nici islamul nu au o abordare unitara, generala, a nici unei chestiuni.

Crestinismul european a depasit faza in care isi macelareste oponentii. Cat trebuie sa mai asteptam, ce orori trebuie sa mai vedem pentru a nu mai generaliza?
QUOTE
...Este ca si cum ai judeca intregul crestinism pe baza comportamentului Legiunii Arhanghelului Mihail.

Moncher esti in alte timpuri si spatii, iar realitatea este alta, chiar daca te deranjaza.
QUOTE
Nu poti conditiona drepturile unui cetatean roman care are o anume religie de drepturile pe care pe primesc cetatenii altor state in tarile lor.

De ce nu? Iau ca exemplu Turcia, un stat laic, moderat islamist, care nu acorda aceleasi drepturi crestinilor pre cum au turcii in UE.
QUOTE
...Este absurd sa interzici drepturile cetatenilor romani de religie mahomedana...

Nu vreau sa le interzic, vreau ca cetatenii de religie mahomedana sa beneficieze de aceleasi drepturi ca si crestinii care traiesc in lumea islamica. Cand ma gandesc la aceste drepturi as vrea sa fac un numitor comun al drepturilor crestinilor din toate tarile musulmane, laice sau islamiste.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 13 Oct 2015, 03:40 PM
Mesaj #1057


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 13 Oct 2015, 04:04 PM) *
In cazul de fata raman la parerea mea, urasti religia crestina, dar n-ai o problema cu islamul

Ai o parere profund gresita. Le tratez identic. Ambele religii - si de fapt toate celelalte 7000 si ceva de pe glob - imi sunt la fel de straine.

Mi se pare atat de caraghioasa pretentia unora care spun ca toate celelalte 7000 de religii sunt niste prostii si fix, dar fix aia in care s-a intamplat sa se nasca ei este cea corecta...

QUOTE
Civilizatia european nu poate sa fie laica, oricat ti-ai dori tu asta

Vorbeai despre Europa - Europa este un continent unde statele sunt laice, nu religioase.

QUOTE
Cand "Europa" a recunoscut in scris, prin "superputerile" din acele vremuri, rolul domnitorilor valahi in apararea crestinatatii.

Mai concret nu se poate? Sa imi spui uite, abis, in batalia X purtata de domnitorul Y in anul Z scopul luptei era mentinerea credintei crestine in Europa, nu altul.

Ca sa vorbim amandoi aceeasi limba.

QUOTE
Asa este ai dreptate, pentru islam crestinismul nu exista, e ceva ce trebuie inlocuit

Iar o iei prin papusoi...

Unu: nu am zis ca pentru islam crestinismul nu exista, ci ca islamul, ca intreg, nu are o abordare unitara a nici unui fenomen, deci nici crestinismul nu este tratat identic peste tot in lumea musulmana si de toti musulmanii.
Doi: este o contradictie flagranta sa spui "X nu exista" si "X trebuie inlocuit". Pai daca nu exista, nici nu il poti inlocui... Putina logica, te rog!

QUOTE
Crestinismul european a depasit faza in care isi macelareste oponentii

Ca Breivik era vreun budist, te pomenesti.

QUOTE
Cat trebuie sa mai asteptam, ce orori trebuie sa mai vedem pentru a nu mai generaliza?

Ar fi bine sa nu mai generalizezi si gata. Chiar tu ziceai ca nu o faci, acum zici ca este justificat sa generalizezi. Te sucesti de la o replica la alta.

QUOTE
esti in alte timpuri si spatii

In aceleasi spatii. In alte timpuri, poate - bunicii mei au vazut cu ochii lor manifestarile crestine ale Legiunii, nu sunt timpuri chiar atat de indepartate. Si daca ma uit in jur, nu pot spune cu mana pe inima ca acele timpuri nu se pot intoarce. Ti-am aratat comentariile romanilor care vorbeau despre omorarea refugiatilor.

QUOTE
Iau ca exemplu Turcia, un stat laic, moderat islamist, care nu acorda aceleasi drepturi crestinilor pre cum au turcii in UE.

Cetatenii turci de religie crestina au mai putine drepturi in Turcia decat cetatenii turci de religie mahomedana?

QUOTE
vreau ca cetatenii de religie mahomedana sa beneficieze de aceleasi drepturi ca si crestinii care traiesc in lumea islamica

Este o idee cretina, imbecila, absurda; daca vreun partid ar propune o asemenea prostie in legislatie, CCR ar da de toti peretii cu o astfel de initiativa. Iar aia care ar vota in parlament o asemenea ciudatenie ar fi cei mai tampiti parlamentari.

Indiferent de religie, cetatenii unui stat trebuie sa aiba exact aceleasi drepturi. Este ilegal, neconstitutional, discriminatoriu, impotriva oricaror tratate internationale, impotriva bunului simt, impotriva oricaror principii sa faci o regula care sa spuna "cei care au religia X au drepturile A, B, C, iar cei care au religia Y au dreptul A, dar B si C nu". Pur si simplu este de neconceput sa faci legi care sa discrimineze in functie de religie. Toti, indiferent daca sunt crestini, musulmani, evrei, budisti, satanisti sau ce or fi, sunt cetateni romani egali in drepturi si obligatii. Nu conteaza ca peste mari si peste tari exista vreun stat care interzice drepturile crestinilor, asta nu influenteaza legislatia interna a Romaniei. Ce vrei sa faca statul roman, sa santajeze Arabia Saudita? Sa spuna "daca nu permiteti crestinilor din tara voastra sa isi construiasca biserci, nu vom permite nici noi cetatenilor romani de religie musulmana sa isi ridice moschei!" Ar fi absurd, ar fi culmea imbecilitatii sa facem una ca asta.

Dar ce te faci ca uite, in Europa exista un stat in care musulmanii nu au drepturi: nu pot alege si nu pot fi alesi, nu pot ocupa functii publice, nu pot fi sefi de stat sau nimic altceva. Este vorba despre statul Vatican. Cum ar fi sa spuna Arabia Saudita "Voi, europenii, incalcati drepturile musulmanilor din moment ce exista un stat crestin in care musulmanii nu au nici drept de vot, nici dreptul de a fi votati. O sa acordam aceste drepturi crestinilor la noi in tara atunci cand in toata Europa (evident, si in Vatican) crestinii si musulmanii vor fi egali, adica musulmanii vor putea vota si vor putea fi alesi"

Nu ar fi absurd? Nu ar fi o tampenie? Exact la fel este si sa interzici unor cetateni din tara ta unele drepturi pe motiv ca alta tara interzice si ea niste drepturi unor cetateni din acea tara.

Ia imagineaza-ti: "Eu, Johanis, presedintele Romaniei, am promulgat astazi legea prin care cetatenii romani de religie musulmana, indiferent daca este vorba de cei care apartin minoritatilor turco-tatare sau altora, indiferent daca au obtinut cetatenia prin nastere sau prin imigrare, nu vor mai avea dreptul la vot, nu vor mai putea si alesi pe liste electorale, nu vor mai avea voie sa isi ridice locasuri de cult, nu vor mai avea voie sa poarte insemnele specifice religiei musulmane, nu vor mai avea voie sa se roage in public. Aceste interdictii vor fi ridicate doar atunci cand Arabia Saudita, Yemenul, Sudanul si toate tarile din Asia si Africa in care exista majoritati musulmane vor permite propriilor cetateni de religie crestina sa voteze, sa fie alesi, sa ridice biserici si sa poarte cruci la gat"

Ti-ar placea?!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 13 Oct 2015, 03:50 PM
Mesaj #1058


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(abis @ 13 Oct 2015, 03:36 PM) *
Si niste poze mai vechi de la manifestarea asta traditionala care defineste popoul roman si pentru care ar trebui sa ma zbat sa nu se desfiinteze

[...]

Iar eu sunt ala care cica "nu simte" si care nu pricepe de ce trebuie musai sa se implice in prezervarea acestui kitsch... pardon! acestei minunate sarbatori traditionale care defineste poporul roman biggrin.gif


Si crezi ca sarbatorile traditionale ale altor popoare europene (scandinave, latine, etc) sunt mai putin "kitschuri" ? ... si totusi fiecare popor lupta sa pastreze ceea ce a mostenit de peste secole.

Si mai e ceva.
Sarbatorile de care pomenea Marduk nu inseamna si nu le poti reduce la cateva fotografii ca de exemplu cele care le-ai postat aici pe pagina.

Imi permit si eu o intrebare : la cate sarbatori traditionale romanesti pagane, nu bisericesti, ai participat pana acum ca simplu spectator la fata locului?


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 13 Oct 2015, 03:55 PM
Mesaj #1059


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(exergy33 @ 13 Oct 2015, 04:50 PM) *
Si crezi ca sarbatorile traditionale ale altor popoare europene (scandinave, latine, etc) sunt mai putin "kitschuri" ?

Daca pretind sa zicem irlandezii ca fac o sarbatoare traditionala si acolo canta U2, probabil ca as zice la fel si despre ei.

QUOTE
la cate sarbatori traditionale romanesti pagane, nu bisericesti, ai participat pana acum ca simplu spectator la fata locului?

Nu imi vine in minte acum vreo sarbatoare traditionala fara conotatii religioase la care sa fi participat fie si ca spectator.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Oct 2015, 04:27 PM
Mesaj #1060


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 13 Oct 2015, 04:40 PM) *
...Le tratez identic. Ambele religii - si de fapt toate celelalte 7000 si ceva de pe glob - imi sunt la fel de straine.

Vrei sa spui ca la respectul pe care ti-l arata unele religii, tu le tratezi cu un profund dispret, fara nici un respect fata de credinta a milioane de oameni?
QUOTE
Vorbeai despre Europa - Europa este un continent unde statele sunt laice, nu religioase.

Vorbeam despre CIVILIZATIA EUROPEANA sau "cultura europeana" asa cu scrie in titlul topicul.
QUOTE
Mai concret nu se poate?...

Lectile de istorie costa, mai ales cand "profesorul" are elevi indolenti. Fa o raita prin istorie, nu prin cea comunista, ai sa gasesti in arhivele Vaticanului, venetiene, austriece, unguresti, poloneze referiri la lupta unor domnitori romani care au depasit, prin amploarea si insemnatatea evenimetelor, granitele tarilor valahe.
QUOTE
Iar o iei prin papusoi...

Da, am vazut filmul asta, dar nu are legatura cu islamul si cu modul tau in care pozitionezi crestinismul, rolul sau in dezvoltarea Europei.
QUOTE
Ca Breivik era vreun budist, te pomenesti.

Era un european "discriminat" asa cum or sa apara din ce in ce mai multi, ca reactie la ultraliberalismului politicienilor europeni, nesustinut de islamismul moderat, in tarile de origine ale refugiatilor.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Oct 2015, 04:29 PM
Mesaj #1061


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



@abis
QUOTE
Ar fi bine sa nu mai generalizezi si gata...

Oricat as incerca, nu reusesc sa gasesc evenimente, fapte, schimbari etc. care sa ma faca sa nu mai generalizez.
QUOTE
...bunicii mei au vazut cu ochii lor manifestarile crestine ale Legiunii, nu sunt timpuri chiar atat de indepartate...

Unul din bunicii mei a suferit din aceasta cauza, si fiul sau, tatal meu, a avut de suferit. Nici unul nici altul n-au fost de acord cu modul in care legiunea dorea schimbarea romanilor, asa cum peste ani nici eu n-am fost de acord cu "omul nou" a lui Ceausescu. N-ar trebui sa-ti fie teama de revenirea ideilor legionare, oricum nu mai au impactul din acele vremuri, spre deosebire de legiune, islamul are alte metode, "mai civilizate" de transformare a societatii europene, traditia si demografia sustinute de teroare si frica.
QUOTE
Cetatenii turci de religie crestina au mai putine drepturi in Turcia decat cetatenii turci de religie mahomedana?

Da, eu asa cred si n-o sa ma duc repede sa caut surse, sondaje etc. am vazut cu ochii mei ce se intampla in Turcia cu crestinii si la ce "siretrik-uli" apeleaza turcii pentru a-i discrimina.
QUOTE
Este o idee cretina, imbecila, absurda...

Da, la fel de cretina imbecila si absurda pe cat este in tarile musulmane unde traiesc crestini.
QUOTE
Ce vrei sa faca statul roman, sa santajeze Arabia Saudita?...

Mi-ar placea ca intreaga lume civilizata sa "santajeze" astfel de state absurde pentru secolul XXI. In timp ce lumea civilizata se deschide ca o floare in asteptarea polenizatorilor, islamul profita pe nedrept de aceasta deschidere, urmarindu-si scopul final.
QUOTE
Dar ce te faci ca uite, in Europa exista un stat in care musulmanii nu au drepturi...statul Vatican.

Daca Arabia Saudita ar avea puterea financiara a Vaticanului si influenta politica a acestuia, as considera ca A.S. este doar un alt Vatican si i-as trata ca atare. Dar A.S. este un exemplu de forta islamica care respecta strict religia islamica, pe care multi musulmani nu ezita sa-l urmeze si pe care A.S. ii sprijina total.
QUOTE
Nu ar fi absurd?...

Absurdului trebuie sa-i raspunzi cu absurd altfel o sa profite de slabiciunea intelectuala ultraliberala.
QUOTE
Ti-ar placea?!

Nu cred ca ar conta ce-mi place mie, ce conteaza este decizia politica, pozitia politicienilor fata de politica A.S. a tarilor musulmane radicale care nu vor sa inteleaga ca umanitatea a trecut in secolul XXI.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 13 Oct 2015, 04:59 PM
Mesaj #1062


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 13 Oct 2015, 05:29 PM) *
Oricat as incerca, nu reusesc sa gasesc evenimente, fapte, schimbari etc. care sa ma faca sa nu mai generalizez.

Nu vrei sa vezi. Asta este.

QUOTE
eu asa cred si n-o sa ma duc repede sa caut surse, sondaje etc

Normal - de ce sa afli ca ai spus o prostie? Mai bine sa crezi fara sa verifici.

QUOTE
Absurdului trebuie sa-i raspunzi cu absurd

Ca sa nu fie nici o diferenta intre tine si ei.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Oct 2015, 05:02 PM
Mesaj #1063


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 13 Oct 2015, 05:59 PM) *
...Ca sa nu fie nici o diferenta intre tine si ei.

Nu, ca sa nu ajung un ultraliberal, un individ care isi condamna "specia" la disparitie, doar de dragul ideilor sale.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 14 Oct 2015, 08:41 AM
Mesaj #1064


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Nu stiu ce inseamna in conceptia ta "ultraliberal"

Dar nu poti sa spui ca este rau ce face Arabia Saudita si tu sa te comporti ca sauditii. Nu poti sa spui ca este rau ce face Yemenul si sa te comporti ca yemenitii. Daca ce fac sauditii si yemenitii este gresit, nu te apuci sa faci constient aceeasi greseala.

Este nedrept, necontitutional, imoral, absurd sa interzici unor cetateni romani niste drepturi pe motiv ca sauditii interzic aceleasi drepturi unor cetateni sauditi. Chiar nu stiu cum poate sa ii treaca unui om rational prin cap asemenea tampenie.

Nu poti pedepsi un grup de cetateni romani pentru fapte comise de un guvern strain, in alta tara.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 14 Oct 2015, 10:04 AM
Mesaj #1065


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 14 Oct 2015, 09:41 AM) *
Nu stiu ce inseamna in conceptia ta "ultraliberal"

Am spus deja.
QUOTE
...Daca ce fac sauditii si yemenitii este gresit, nu te apuci sa faci constient aceeasi greseala.

Nu, dar pot sa le amintesc de fiecare data cand ma intalnesc cu ei, ca nu procedeaza corect, nu sa-i pup pe obraji de dragul banilor, ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat in curtea lor, uitand ca se poarta cum se poarta cu crestinii.
QUOTE
Nu poti pedepsi un grup de cetateni romani pentru fapte comise de un guvern strain, in alta tara.

Corect, dar nici nu poti sa le dai senzatia ca pot avea mai multe drepturi decat majoritarii.
Dar sa revenim la islam si la impactul sau asupra culturii si civilizatiei europene.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 15 Oct 2015, 09:17 AM
Mesaj #1066


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 14 Oct 2015, 11:04 AM) *
Nu, dar pot sa le amintesc de fiecare data cand ma intalnesc cu ei, ca nu procedeaza corect, nu sa-i pup pe obraji de dragul banilor, ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat in curtea lor, uitand ca se poarta cum se poarta cu crestinii.

Asta bineinteles ca poti sa o faci. Chiar ar fi indicat. Insa asta este altceva decat sa tii ostatici proprii cetateni si sa te razbuni pe ei pentru comportamentul arbitrar al unor guverne straine.

QUOTE
Corect, dar nici nu poti sa le dai senzatia ca pot avea mai multe drepturi decat majoritarii.

Una este sa aiba un grup de cetateni romani mai multe drepturi decat majoritarii si alta este sa le interzici unor cetateni romani drepturi pe care le au majoritarii.

Nu asta spuneai mai devreme, ci vorbeai despre interzicerea unor drepturi ale unor cetateni romani din motive arbitrare, neimputabile lor.

In acest moment nu putem vorbi despre faptul ca cetatenii romani de religie islamica ar avea mai multe drepturi decat majoritarii. Pur si simplu acest lucru nu este adevarat: nu au mai multe. Poate, mai putine...


In alta ordine de idei, referitor la traditiile care trebuie pastrate, pentru ca aceste traditii definesc popoare - ce te faci ca nici macar la sate oamenii nu sunt prea interesati sa le pastreze? Ia uite:

http://www.romanialibera.ro/special/report...abecedar-396415

Un exemplu concludent s-a întâmplat la școala din comuna hunedoreană Sântămărie Orlea. Aici a fost aplicat, începând din anul 2006, un îndrăzneț program care viza cultura tradițională specifică Țării Hațegului. Doi specialiști de la Muzeul Țăranului Român din București, Carmen Mihalache și Ana Pascu, au scris un manual din care puteai să afli, între altele, despre tradițiile locale, folclor, modul de organizare a gospodăriei, calendarul ritualurilor de peste an, gastronomie. Profesorii de la această școală au contribuit cu informații culese din teren, completând documentarea care a stat la baza manualului.

Când mi-a vorbit, de curând, despre cartea asta, am remarcat la Carmen Mihalache un oftat adânc. Spunându-mi că ora de tradiție populară s-a ținut numai trei ani în Sântămărie Orlea. Am vrut să știu de ce, iar directoarea școlii, Liliana Farcașiu, mi-a răspuns, cu același regret în glas. Manualul era pentru elevii de clasa a șaptea. Numărul orelor opționale este limitat. Elevii și părinții au de ales, în fiecare an, între mai multe variante. Tradiția n-a rezistat mult pe baricade, fiind surclasată de alte lucruri, mai atractive, precum Informatica.


Previzibil. wink.gif

QUOTE
Dar sa revenim la islam si la impactul sau asupra culturii si civilizatiei europene.

Iar ai facut o digresiune si acum iti pare rau? smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 15 Oct 2015, 10:23 AM
Mesaj #1067


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 15 Oct 2015, 10:17 AM) *
Asta bineinteles ca poti sa o faci. Chiar ar fi indicat...

De ce nu fac asta politicienii europeni, americani, rusi?
QUOTE
Una este sa aiba un grup de cetateni romani mai multe drepturi decat majoritarii...

Pentru mine este tot discriminare, toti ar trebui sa aiba aceleasi drepturi EGALE.
QUOTE
In alta ordine de idei, referitor la traditiile...Previzibil...

In provincie traditia a fost acaparata de BOR, de fapt a ajuns sa se confunde cu BOR, iar acesteia ii convine de minune pozitia asta. Poate ca asta o sa fie "salvarea" Romaniei de islamizare, cum s-ar zice: "tot raul spre bine". smile.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 15 Oct 2015, 10:31 AM
Mesaj #1068


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 15 Oct 2015, 11:23 AM) *
De ce nu fac asta politicienii europeni, americani, rusi?

De ce ma intrebi pe mine?
Vorbeam despre "ce ar trebui facut" nu despre ce fac politicienii acum. Spune-mi tu de ce Cameron a facut figura asta

http://www.independent.co.uk/news/uk/polit...n-a6684066.html

QUOTE
Pentru mine este tot discriminare, toti ar trebui sa aiba aceleasi drepturi EGALE.

Mai devreme spuneai ca musulmanii ar trebui sa aiba mai putine.

QUOTE
Poate ca asta o sa fie "salvarea" Romaniei de islamizare, cum s-ar zice: "tot raul spre bine"

Cum e mai bine sa mori, de holera sau de ciuma? Cam asta ar fi dilema.

Nu iti face iluzii, mercantilismul BOR face un mai mare serviciu ateismului decat orice propaganda atee. Increderea in BOR si numarul de credinciosi reali se vor prabusi drastic in urmatorii ani.

http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-2050426...ui-dumnezeu.htm


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 15 Oct 2015, 12:01 PM
Mesaj #1069


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 15 Oct 2015, 11:31 AM) *
...Spune-mi tu de ce Cameron a facut figura asta

Din acelasi motiv pentru care doreste reforma UE.Britanicii considera ca au cedat prea mult din suveranitatea lor, iar in acest moment cand Europa este in criza, UK profita si pune presiune pe aceasta reforma inaintea referendumului.
QUOTE
Mai devreme spuneai ca musulmanii ar trebui sa aiba mai putine.

Nu, toti minoritarii trebuie sa aiba aceleasi drepturi ca si majoritarii.
QUOTE
...Cam asta ar fi dilema.

Nu, pentru mine dilema ar fi: cum e mai bine sa mori? traditionalist, roman sau islamizat. smile.gif
QUOTE
...Increderea in BOR si numarul de credinciosi reali se vor prabusi drastic in urmatorii ani.

Cata vreme nu sunt inlocuiti cu credinciosi musulmani n-am o problema.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 15 Oct 2015, 12:44 PM
Mesaj #1070


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 15 Oct 2015, 01:01 PM) *
Nu, toti minoritarii trebuie sa aiba aceleasi drepturi ca si majoritarii.


Pai atunci cand ti-am spus ca nu poti conditiona drepturile unui cetatean roman care are o anume religie de drepturile pe care le primesc cetatenii altor state in tarile lor mi-ai rapsuns: De ce nu?

Si nu tot tu ai zis: vreau ca cetatenii de religie mahomedana sa beneficieze de aceleasi drepturi ca si crestinii care traiesc in lumea islamica ?
Adica, daca in tari musulmane crestinii sunt discriminati, sa fie discriminati si musulmanii aici.



Uite, am observat ca la asta nu am raspuns ieri:

QUOTE
Vrei sa spui ca la respectul pe care ti-l arata unele religii, tu le tratezi cu un profund dispret, fara nici un respect fata de credinta a milioane de oameni?

Care religie trateaza ateii cu respect?

Eu tratez identic toate religiile. Nu vad de ce as trata una mai bine ori mai rau decat alta.

Respect oamenii care merita, ideologiile nu le respect.

QUOTE
Vorbeam despre CIVILIZATIA EUROPEANA sau "cultura europeana" asa cu scrie in titlul topicul.

Vorbesti doar despre titlul topicului? Religia e una, cultura e alta.

Poti fi cult fara sa fii religios si poti fi religios fara sa fii cult. Nu este legatura intre cele doua.

QUOTE
Lectile de istorie costa

Adica ai spus o prostie si nu stii cum sa o dregi. biggrin.gif

QUOTE
Era un european "discriminat" asa cum or sa apara din ce in ce mai multi, ca reactie la ultraliberalismului politicienilor europeni

Sigur, cand o ia un nebun razna e de vina faptul ca suntem prea liberali, nu e de vina nebunul.

QUOTE
Nu, pentru mine dilema ar fi: cum e mai bine sa mori? traditionalist, roman sau islamizat

E tot aia

QUOTE
Cata vreme nu sunt inlocuiti cu credinciosi musulmani n-am o problema.

Nu este nici o diferenta intre credinciosii obisnuiti, crestini sau musulmani.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 15 Oct 2015, 02:11 PM
Mesaj #1071


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 15 Oct 2015, 01:44 PM) *
...atunci cand ti-am spus ca nu poti conditiona drepturile...mi-ai rapsuns: De ce nu?...tot tu ai zis: vreau ca cetatenii de religie mahomedana sa beneficieze de aceleasi drepturi ca si crestinii care traiesc in lumea islamica ?

In contrapartida. O moscheie la Bucuresti, Berlin, Praga, Amsterdam etc. o biserica crestina la Riad, Ankara, Istambul, Amman etc.
QUOTE
Adica, daca in tari musulmane crestinii sunt discriminati, sa fie discriminati si musulmanii aici.

Nu in sensul in care sunt discriminati crestinii in tarile musulmane, dar sa le fie clar ca atata vreme cat islamul nu-si schimba dogma fata de crdinciosi, crestini sau musulmani, adica nu devine moderat, nici musulmanii din tarile crestine nu se vor simti ca acasa in sanul islamului. Ultraliberalii occidentali au impins "discriminarea" asta la un asa nivel incat un musulman si numai, sa poata beneficia de drepturi diferite fata de cetatenii nativi, crestini, europeni prin cultura etc.
QUOTE
Eu tratez identic toate religiile. Nu vad de ce as trata una mai bine ori mai rau decat alta.

Ar trebui sa acorzi mai multa atentie dogmei, sa vezi ce pedepse poate primi un ateu intr-o religie sau alta. thumb_yello.gif
QUOTE
Respect oamenii care merita, ideologiile nu le respect.

De ce? ideologiile sunt facute de extraterestrii.
QUOTE
...Religia e una, cultura e alta.

Eu consider ca in Europa si in alte tari crestine, religia si cultura, pana la un moment, dat au evoluat impreuna.
QUOTE
Poti fi cult fara sa fii religios si poti fi religios fara sa fii cult.

Corect. Azi poti sa faci distinctia asta, acum 200-300 de ani nu prea puteai.
QUOTE
Adica ai spus o prostie si nu stii cum sa o dregi.

Nu, dar mi-as bate gura de pomana.
QUOTE
...cand o ia un nebun razna e de vina faptul ca suntem prea liberali, nu e de vina nebunul.

Asta da dilema! De fapt este un "cerc" din care nu poti sa scapi decat sacrificand unul dintre "eroi".
QUOTE
E tot aia

Nu-i. Una e sa mori pentru "tribul" tau in lupta si alta sa mori, oricat de bine ai fi de pregatit, ca un paria al unui alt trib.
QUOTE
Nu este nici o diferenta intre credinciosii obisnuiti, crestini sau musulmani.

mwah1.gif rofl.gif Depinde ce intelegi prin "credinciosi obisnuiti"!


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 15 Oct 2015, 02:30 PM
Mesaj #1072


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 15 Oct 2015, 03:11 PM) *
In contrapartida. O moscheie la Bucuresti, Berlin, Praga, Amsterdam etc. o biserica crestina la Riad, Ankara, Istambul, Amman etc.

Pai nu merge asa. Nu poti interzice cetatenilor romani, cei care vor asta, sa isi ridice o moschee pentru ca guvernul de la Riad interzice cetatenilor sauditi sa ridice o biserica.

Daca cetatenii romani crestini au voie sa ridice cate biserici vor, atunci si cetatenii romani musulmani au voie sa ridice cate moschei vor. Asta inseamna egalitate.

Daca primeste cultul ortodox de la buget o anumita suma, atunci si cultul musulman trebuie sa primeasca o suma proportionala cu numarul de adepti. Asta inseamna sa tratezi corect toate religiile.

Ce fac alte guverne in tarile lor nu are voie sa afecteze modul in care guvernul roman trateaza cetatenii din Romania,

QUOTE
sa le fie clar ca atata vreme cat islamul nu-si schimba dogma fata de crdinciosi, crestini sau musulmani, adica nu devine moderat, nici musulmanii din tarile crestine nu se vor simti ca acasa in sanul islamului

Nu inteleg ce vrei sa spui cu chestia asta. De ce sa nu se simta ca acasa musulmanii de aici?

QUOTE
Ar trebui sa acorzi mai multa atentie dogmei, sa vezi ce pedepse poate primi un ateu intr-o religie sau alta

Ateii ar trebui pedepsiti, dupa dogma crestina, dupa cum scrie in biblie. Vezi Cartea a doua a Cronicilor capitolul 15 versetul 13.

Sau, la alegere, conform celor scrise in Levitic, capitolul 24, versetele 14-16. Justificarea o gasesti si in Epistola catre Romani, capitolul 1, versetul 32 (ca sa iti dau si din Noul Testament, nu doar din cel vechi)

QUOTE
Eu consider ca in Europa si in alte tari crestine, religia si cultura, pana la un moment, dat au evoluat impreuna.

Pana la un anumit moment, da. Cine indraznea altfel era repede scurtat de cap ori ars pe rug.

QUOTE
Depinde ce intelegi prin "credinciosi obisnuiti"!

Adica asa cum sunt marea majoritate.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 15 Oct 2015, 02:57 PM
Mesaj #1073


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 15 Oct 2015, 03:30 PM) *
Pai nu merge asa...Asta inseamna egalitate.

Eu cred ca nu este egalitate, cata vreme musulmanii pot sa se extinda peste tot, avand tot felul de facilitati din partea "dreptilor" ultraliberali, nu acelasi lucru se intampla si in tarile musulmane.
QUOTE
...De ce sa nu se simta ca acasa musulmanii de aici?

Pentru ca prolifereaza.
QUOTE
Ateii ar trebui pedepsiti, dupa dogma crestina, dupa cum scrie in biblie.

E vezi ca nu este asa, la crestini dogma nu este litera de lege ca in Biblie, ei au evoluat, fata de islam, sunt mai ingaduitori, asa ca o sa ramai cu capul pe umeri si cu preputul la locul lui, in cazul in care refuzi sa te botezi.
QUOTE
Pana la un anumit moment...

Exact asta am spus, bazele civilizatiei Europene isi au radacinile in crestinism si puterea acestuia de a accepta schimbarea, fata de islam care a inabusit acum 300 de ani renasterea islamismului.
QUOTE
Adica asa cum sunt marea majoritate.

Cum sunt? eu sunt ortodox nepracticant, ceilalti, marea majoritate, nu cei care s-au dus la Iasi la Sfanta Paraschiva sau la Prislop, cum sunt?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 15 Oct 2015, 03:19 PM
Mesaj #1074


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 15 Oct 2015, 03:57 PM) *
Eu cred ca nu este egalitate, cata vreme musulmanii pot sa se extinda peste tot, avand tot felul de facilitati din partea "dreptilor" ultraliberali, nu acelasi lucru se intampla si in tarile musulmane.

Nu conteaza ce se intampla in alte tari, guvernul nu are voie sa restrictioneze drepturile unor cetateni proprii.

QUOTE
la crestini dogma nu este litera de lege ca in Biblie

Tu m-ai intrebat ce spune dogma, eu ti-am spus ce spune dogma (ai citit versetele alea?). Acum imi zici ca sunt mai buni crestinii decat musulmanii pentru ca crestinii neglijeaza dogmele propriei credinte iar musulmanii le respecta.

QUOTE
bazele civilizatiei Europene isi au radacinile in crestinism

Bazele civilizatiei europene isi au radacinile in antichitatea greco-romana.

Crestinismul a fost o etapa, una lunga, dar numai atat, o etapa.

QUOTE
Cum sunt? eu sunt ortodox nepracticant, ceilalti, marea majoritate, nu cei care s-au dus la Iasi la Sfanta Paraschiva sau la Prislop, cum sunt?

Ca tine sunt marea majoritate - nu s-au dus 18.000.000 de oameni la moaste....


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 15 Oct 2015, 05:35 PM
Mesaj #1075


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Marduk)
rofl.gif

QUOTE(abis)
Adica asa cum sunt marea majoritate.


abis, doar 5 miliarde de oameni nu sunt crestini, din vreo 7,5 miliarde... asa ca nu suntem majoritatea.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 Oct 2015, 10:45 AM
Mesaj #1076


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 15 Oct 2015, 04:19 PM) *
Nu conteaza ce se intampla in alte tari, guvernul nu are voie sa restrictioneze drepturile unor cetateni proprii.

De ce unele guverne au acest drept si altele nu?
QUOTE
...imi zici ca sunt mai buni crestinii decat musulmanii pentru ca crestinii neglijeaza dogmele propriei credinte iar musulmanii le respecta.

Textul dogmatic, biblic, este mai putin important, este important, in opinia mea, ca in crestinism oameni nu mai sunt condamnati din motive religiose, care tin de dogma. Musulmanii aduc cu ei in Europa, pedepsele religioase, o intreaga traditie musulmana legate de relatiile familiale, sociale, cultura etc. Cateodata chiar ma intreb de ce oare migreaza musulmanii din teritoriile lor!
QUOTE
Bazele civilizatiei europene isi au radacinile in antichitatea greco-romana.

Dupa aparitia crestinismului si raspandirea lui in antichitatea greaca si romana, poti sa spui ca civilizatia europeana are radacini in antichitatea greco-romana. Cultura europeana are radacini in antichitatea greco-romana, orientala, araba etc.
QUOTE
Crestinismul a fost o etapa...

O etapa atat de lunga incat a influentat definitiv si ireversibil civilizatia europeana.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Oct 2015, 11:03 AM
Mesaj #1077


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 16 Oct 2015, 11:45 AM) *
De ce unele guverne au acest drept si altele nu?

Ar fi bine ca nici un guvern sa nu poata restrange drepturile si libertatile cetatenilor din statul respectiv. Insa, din pacate, exista suficiente state in care regimurile politice guverneaza incalcand aceste drepturi si libertati. Ceea ce iti tot explic eu este ca nu poti convinge dictaturile sa devina democratii actionand si tu dictatorial. Ca nu poti convinge un guvern autocrat sa nu mai incalce drepturile propriilor cetateni incalcand si tu drepturile cetatenilor romani. Si ca nu este nici moral, nici legal si nici folositor sa copiezi practicile celor pe care ii critici.

QUOTE
Textul dogmatic, biblic, este mai putin important

Atunci de ce mi-ai spus, te citez: Ar trebui sa acorzi mai multa atentie dogmei, sa vezi ce pedepse poate primi un ateu intr-o religie sau alta

Daca nu este importanta dogma de ce trebuie sa ii acord mai multa atentie?

Hotaraste-te: ori este importanta, ori nu. Ori este mai buna o dogma decat alta, ori nu. Ori "este bine" sa iti urmezi dogma, ori nu. Ori "este bine" sa incalci percepetele religioase, ori nu.

QUOTE
Musulmanii aduc cu ei in Europa, pedepsele religioase, o intreaga traditie musulmana legate de relatiile familiale, sociale, cultura etc

Ce traditie musulmana a adus medicul Arafat?

QUOTE
Cultura europeana are radacini in antichitatea greco-romana, orientala, araba etc.

Exact. Cultura europeana are radacini in antichitatea greco-romana pre-crestina, Orient, in lumea araba, in religiile crestina, evreiasca si musulmana. Imagineaza-ti civilizatia europeana fara dreptul roman, fara cultura Greciei, fara ruperea de rigiditatea crestinismului a Secolului Luminilor, fara matematica araba, fara hartia, praful de pusca si busola din China, fara arhitectura de inspiratie maura... Cultura europeana nu este si nu are cum sa fie mostenitoare doar a ingustei religii crestine - este un amalgam al tuturor civilizatiilor cu care europenii au intrat in contact. Tocmai schimburile culturale sunt cele care dau valoare, nu izolarea, incapatanarea de a nu adopta "traditii" straine, obiceiuri si modele din exterior.

Daca europenii si-ar fi pastrat intotdeuna propriile traditii, obiceiuri si credinte nu ar fi adoptat niciodata religia aparuta acum doua mii de ani intr-un trib asiatic indepartat, atat de strain de ceea ce insemna in acel moment cultura si civilizatie europeana. Daca ar fi fost atat de incapatanati in a refuza cultura, obiceiurile straine, Europa nu s-ar fi crestinat niciodata. In fond, era o schimbare radicala fata de tot ce insemna pana atunci traditie, cultura, obiceiuri, religie.... Nu?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 16 Oct 2015, 02:42 PM
Mesaj #1078


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



De câte ori s-au dus crestinii sa "cucereasca" Ierusalimul pâna ce au fost stopati de Saladin ?
Cruciadele au fost pe putin de 5 ori, sa nu mai zicem de cea de copii, care a început în Franta.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 Oct 2015, 07:43 PM
Mesaj #1079


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 16 Oct 2015, 12:03 PM) *
Ar fi bine ca nici un guvern sa nu poata restrange drepturile si libertatile cetatenilor din statul respectiv.


Ar fi bine, dar uite ca nu se intampla, iar ultraliberalii europeni si americani se poarta ca niste slugi umile fata de guvernele respective.

QUOTE
Ceea ce iti tot explic eu este ca nu poti convinge dictaturile sa devina democratii actionand si tu dictatorial.


"Cui pe cui se scoate" zice un proverb.


QUOTE
Atunci de ce mi-ai spus...Daca nu este importanta dogma de ce trebuie sa ii acord mai multa atentie?


Ca sa vezi ca in crestinism nu mai este atat de importanta dogma, fata de islamism, care insista pe dogma.

QUOTE
Ce traditie musulmana a adus medicul Arafat?

smile.gif Buna capcana, dar nu toti musulmanii sunt ca Raed Arafat, mi-am exprimat parerea despre rolul sau in medicina romanesca pe un alt topic.

QUOTE
Exact. Cultura europeana are radacini in antichitatea greco-romana pre-crestina, Orient, in lumea araba, in religiile crestina, evreiasca si musulmana...


Moncher daca religia crestina nu accepta schimbarea, cu toate acele sacrificii umane rezultate in urma confruntarilor dintre crestini, azi Europa ar fi aratat ca A.S. Inteleg unde vrei sa duci discutia, dar eu voi continua sa cred ca civilizatia european este profund legata de crestinismul european, orice ai crede domnia ta. Când fac aceasta afirmatie am in minte oamenii care au actionat, s-au sacrificat, pentru aceasta renastere a Europei, gandindu-ma in acelasi timp la acei musulmani moderati, de care tot vorbesc pe acest topic si pe altele. Islamul are nevoie de o RENASTERE, azi, daca vrea sa traiasca alaturi de Europa, altfel trebuie lasat sa traiasca asa cum doreste, in traditia sa, dar NU IN EUROPA. Asa cum europenii au acceptat influente, stiinta, literatura, poezie, traditii, mancaruri, legume, fructe, arome etc. pe care le-au transformat si adaptat cerintelor crestine, tot asa trebuie sa procedeze si islamul daca vrea sa faca parte din lumea civilizata.

QUOTE
... era o schimbare radicala fata de tot ce insemna pana atunci traditie, cultura, obiceiuri, religie.... Nu?


Da, dar Europa, europenii spre cinstea lor au inteles si acceptat schimbarea, lucru pe care islamul refuza sa-l faca, preferand sa-si impuna propriile traditii prin "siretriklu-ri" perfide.






--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Oct 2015, 08:17 PM
Mesaj #1080


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 16 Oct 2015, 08:43 PM) *
Ar fi bine, dar uite ca nu se intampla, iar ultraliberalii europeni si americani se poarta ca niste slugi umile fata de guvernele respective.

Eu sunt ultraliberal dupa parerea ta si uite ca nu ma port ca sluga nimanui

QUOTE
"Cui pe cui se scoate" zice un proverb.

Eu iti vorbesc despre lege, morala, drepturile omului, limitele puterii pe care o acordam guvernelor, si tu vii cu un proverb fara nici o legatura cu discutia....

Nu. In cazul de fata, cuiul nu scoate alt cui si darama toata casa

QUOTE
Ca sa vezi ca in crestinism nu mai este atat de importanta dogma

Deci amandoua dogmele sunt la tel de tampite, diferenta fiind ca in Europa crestinii nu o mai aplica acum pe a lor?

QUOTE
nu toti musulmanii sunt ca Raed Arafat

Nu sunt toti nici ca Osama Bin Laden.

Majoritatea musulmanilor sunt ca tine, ca Cla, ca oricare om pe care il intalnesti pe strada

QUOTE
daca religia crestina nu accepta schimbarea

Nu a acceptat schimbarea, ci i-a fost impusa schimbarea. S-a impotrivit cu toate puterile, a facut zeci de mii de victime, a ucis, a torturat, a ars pe rug, a provocat razboaie - si a acceptat schimbarea numai atunci cand a pierdut. Cand nu a mai avut mijloacele sa se opuna

QUOTE
Europa, europenii spre cinstea lor au inteles si acceptat schimbarea

Da - au acceptat schimbarea de la vechile religii europene, de la vechea cultura europeana, la religia si cultura asiatica aduse de crestinism.
Au renuntat la tot ce insemna traditia europeana pentru a adopta traditiile asiatice aduse de misionarii crestini.
Au adoptat noi obiceiuri, un nou stil de viata adus din Asia de crestinism si au renuntat la obiceiurile si stilul de viata europene.

Poate ca este timpul sa accepte o noua schimbare.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 17 Oct 2015, 01:18 PM
Mesaj #1081


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 16 Oct 2015, 09:17 PM) *
...uite ca nu ma port ca sluga nimanui

Nu am de unde sa stiu a cui "sluga" esti! poate ca esti "sluga" familiei tale, a parintilor, a prietenilor, a unui viciu sau hobby etc.
QUOTE
Eu iti vorbesc despre lege, morala, drepturile omului...tu vii cu un proverb fara nici o legatura cu discutia....


Cateodata un proverb face cat o mie de legi sau intelegeri, pentru ca acel proverb cuprinde in el experienta de milenii a acestei specii.

QUOTE
...diferenta fiind ca in Europa crestinii nu o mai aplica acum pe a lor?


Poate ca o mai aplica doar in manastiri si in rândul clerului, dar in rândul masei mari a credinciosilor nepracticanti, dogma crestina nu mai are aplicabilitate. E de dorit ca acest lucru sa se intample si in islamism, dar pentru asta musulmanii moderati trebuie sa fie mai activi, sa asume sacrificiul fata de noul concept moderat religios asa cum s-a intamplat si in crestinismul european.

QUOTE
Majoritatea musulmanilor sunt...ca oricare om pe care il intalnesti pe strada


Eu nu cred asta, am stat de vorba cu musulmani si am ajuns la concluzia ca majoritatea musulmanilor sunt ca si credinciosii habotnici, practicanti, care se simt lezati imediat ce aduci in discutie rolul credintei, dogma, respectarea traditiei religioase etc.

QUOTE
Nu a acceptat schimbarea, ci i-a fost impusa schimbarea...a acceptat schimbarea numai atunci cand a pierdut...


Deci a acceptat schimbarea, altfel religia crestina asa cum o cunoastem azi ar fi disparut din Europa, poate din lume.


QUOTE
Da - au acceptat schimbarea de la vechile religii europene, de la vechea cultura europeana, la religia si cultura asiatica aduse de crestinism.


Nu inteleg ce vrei sa spui!? Despre ce traditii asiatice este vorba? unsure.gif

QUOTE
Poate ca este timpul sa accepte o noua schimbare.


De ce n-ar fi timpul ca islamul sa accepte noile schimbari?






--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 19 Oct 2015, 08:20 AM
Mesaj #1082


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 17 Oct 2015, 02:18 PM) *
Nu am de unde sa stiu a cui "sluga" esti! poate ca esti "sluga" familiei tale, a parintilor, a prietenilor, a unui viciu sau hobby etc.

Nu despre asta vorbeam, iar o dai in subiecte colaterale si apoi ma tragi de maneca sa revin la subiect.

QUOTE
Cateodata un proverb face cat o mie de legi sau intelegeri

Hotaraste-te si tu ce sustii pentru ca odata spui una, odata spui alta. Ori vrei ca cetatenii musulmani sa aiba mai putine drepturi decat cei crestini ca razbunare ca in Arabia Saudita ori in Sudan crestinii sunt discriminati, ori vrei sa aiba aceleasi drepturi. Ca nu pricep ce vrei, daca spui cand una, cand alta.

QUOTE
Poate ca o mai aplica doar in manastiri si in rândul clerului, dar in rândul masei mari a credinciosilor nepracticanti, dogma crestina nu mai are aplicabilitate

Deci am inteles corect, ambele religii au teze si percepte la fel de tampite, diferenta fiind ca in lumea noastra crestinii nu isi mai urmeaza religia.

Dar se intampla si in crestinism lucruri de genul asta. Sa iti aduc aminte si de Tanacu? Vrei sa vezi ce caraghiosi sunt altii?

Ambele religii au extremistii, nebunii si descreieratii lor. Dar, in ambele religii, majoritatea oamenilor sunt suficient de rezonabili ca sa nu faca genul asta de lucruri. In cazul ambelor religii este gresit sa ii acuzi pe toti credinciosii de ce fac doar unii dezaxati.

QUOTE
pentru asta musulmanii moderati trebuie sa fie mai activi

Da, stiu, nu este suficient niciodata nimic pentru tine.

QUOTE
am ajuns la concluzia ca majoritatea musulmanilor sunt ca si credinciosii habotnici, practicanti, care se simt lezati imediat ce aduci in discutie rolul credintei, dogma, respectarea traditiei religioas

Toti crestinii cu care am vorbit pana acum s-au simtit lezati cand am adus in discutie rolul credintei in societate, dogma, respectarea traditiei.

QUOTE
Deci a acceptat schimbarea

Nu. A fost obligata. Daca eu iti pun pistolul la tampla si spun "Mananca piftie sau iti zbor creierii" si tu mananci piftie desi nu iti place, inseamna ca ai acceptat?! Nu - inseamna ca ai fost obligat sa faci un lucru pe care nu voiai sa il faci.

QUOTE
Nu inteleg ce vrei sa spui!? Despre ce traditii asiatice este vorba?

Despre crestinism. Este o religie asiatica: a aparut in Asia, de acolo a fost adusa in Europa, iar europenii au renuntat la vechile lor credinte si traditii pentru a le adopta pe cele crestine.

QUOTE
De ce n-ar fi timpul ca islamul sa accepte noile schimbari?

Una nu o exclude pe cealalta.

Acest topic a fost editat de abis: 19 Oct 2015, 09:39 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 19 Oct 2015, 05:36 PM
Mesaj #1083


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 19 Oct 2015, 09:20 AM) *
...iar o dai in subiecte colaterale si apoi ma tragi de maneca sa revin la subiect.

Urmarirea continua!
QUOTE
...vrei ca cetatenii musulmani sa aiba mai putine drepturi decat cei crestini ca razbunare ca in Arabia Saudita ori in Sudan crestinii sunt discriminati...


Cine a vorbit de razbunare? aici discutam despre diplomatie si efectele acesteia, sau despre siretrikl-uri orientale, mai pe scurt in contrapartida.
QUOTE
...diferenta fiind ca in lumea noastra crestinii nu isi mai urmeaza religia.


Nu, nu mai urmeaza DOGMA crestina, iar aceasta nu mai are nici un efect in societatea si legile europene.
QUOTE
Dar se intampla si in crestinism lucruri de genul...


Cazul respectiv a avut loc in Romania, asta nu inseamna ca ar putea avea loc in Europa de vest. Prin comparatie ceea ce se intampla in lumea islamica, cazul Tanacu, pare o joaca de copii.

QUOTE
Ambele religii au extremistii, nebunii si descreieratii lor.


Corect, doar ca in Europa crestinii n-au ajuns, azi, la radicalizarea la care au ajuns islamistii. Nu vad in islam LUPTA MODERATILOR, nu vad roadele acestei lupte cu toate sacrificiile ce decurg din aceasta lupta, asa cum s-a intamplat in crestinism.


QUOTE
Da, stiu, nu este suficient niciodata nimic pentru tine.


NU PENTRU MINE TREBUIE SA FIE SUFICIENTA ACEASTA LUPTA. ISLAMUL ARE NEVOIE DE SCHIMBARE, DACA VREA SA FIE ACCEPTAT DE EUROPENI.

QUOTE
Toti crestinii cu care am vorbit pana acum...


DA, daca este vorba de crestinii practicanti, poate ca ai dreptate, dar eu ca si ortodox nepracticant n-am o problema in a aborda astfel de discutii.


QUOTE
Nu. A fost obligata...inseamna ca ai fost obligat sa faci un lucru pe care nu voiai sa il faci.


Daca mi-ai lasat sa aleg intre doua variante, nu inseamna ca am fost obligat. Am ales sa mananc piftie odata, pentru ca altfel stiam ca nu mai apuc sa mananc nimic altceva dupa. rofl.gif

QUOTE
Despre crestinism. Este o religie asiatica: a aparut in Asia...


Care ASIA? blink.gif

QUOTE
Una nu o exclude pe cealalta.

unsure.gif





--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 19 Oct 2015, 10:08 PM
Mesaj #1084


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 19 Oct 2015, 06:36 PM) *
Cine a vorbit de razbunare?

Tu. Vrei sa te razbuni pe musulmanii din Romania pentru felul in care sunt tratati crestinii in unele tari majoritar musulmane.

QUOTE
nu mai urmeaza DOGMA crestina, iar aceasta nu mai are nici un efect in societatea si legile europene

Bineinteles, in scoli nu se face indoctrinare religioasa... Nimeni nu a eliminat din programa scolilor evolutionismul... BOR nu primeste bani de la buget si scutiri de taxe... Nimeni nu face presiuni pentru interzicerea avorturilor... Totul e bine si frumos, biserica nu se amesteca deloc in politica

QUOTE
Nu vad in islam LUPTA MODERATILOR, nu vad roadele acestei lupte cu toate sacrificiile ce decurg din aceasta lupta

Inseamna ca ai nevoie de ochelari

QUOTE
Daca mi-ai lasat sa aleg intre doua variante, nu inseamna ca am fost obligat

Ba exact asta inseamna. Daca un handralau iti pune cutitul la gat si iti spune stai sa te violez ca altfel te omor, nu inseamna ca ai stat de bunavoie.

QUOTE
Care ASIA?

Exista un singur continent cu numele asta... Si crestinismul acolo a aparut, in Asia, nu in Europa.

Este o religie, la origine, asiatica.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 20 Oct 2015, 05:48 PM
Mesaj #1085


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 19 Oct 2015, 11:08 PM) *
... Vrei sa te razbuni pe musulmanii din Romania...


Nici vorba, vreau ca toti cetatenii acestei planete sa fie tratati macar cum sunt tratati musulmanii din Romania, indiferent de religie. Cum as face asta? n-as mai acorda nici beneficiu musulmanilor, fie ca sunt minoritari sau refugiati, drepturi egale nu discriminare.

QUOTE
... Totul e bine si frumos, biserica nu se amesteca deloc in politica

Moncher, legal Romania este un stat laic, scrie si in constitutie, ce nu-ti convine?

QUOTE
Inseamna ca ai nevoie de ochelari


Da, dar cred ca nici ochelarii nu ma ajuta prea mult, pentru ca nu am ce sa vad.

QUOTE
... Si crestinismul acolo a aparut, in Asia, nu in Europa.Este o religie, la origine, asiatica.


Este o ipoteza sau o alta certitudine a ta?





--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

43 Pagini V  « < 29 30 31 32 33 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 8 May 2024 - 08:34 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman