HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

23 Pagini V  « < 20 21 22 23 >  
Reply to this topicStart new topic
> Elena Udrea, Cine e si ce vrea?
Marduk
mesaj 3 Feb 2014, 02:59 PM
Mesaj #736


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 3 Feb 2014, 01:48 PM) *
QUOTE
Mie nu-mi place Udrea..... Asta nu o defineste ca politician veritabil.

Nici mie nu-mi place politicianul Elena Udrea, este un politician roman, nimic altceva. N-o cred arivista, la banii pe care zice presa ca-i are, nnu cred, poate prietena de famile cu traian Basescu, asa cum zice presa. Ca femeie, asa cum am mai declarat mie imi place, cred ca multi misogini au muncit din greu s-o scoata din viata politica, dar i-au "lins" mana atunci cand au avut ocazia.
QUOTE
Mona Musca era din alta stofa, ea da, merita tot respectul. Monca Musca, Monica Macovei...

Mona Musca jos palaria, despre Monica Macovei am alte pareri, dar cum o cunosc doar din presa si din prestatia sa de la tembelizor, nu pot s-o acuz, a facut si ea ce-a putut.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 4 Feb 2014, 06:58 PM
Mesaj #737


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 3 Feb 2014, 02:48 PM) *
Mie nu-mi place Udrea. A facut un dezastru din campania la ultimele alegeri locale din Bucuresti, cu Prigoana si Piedone (care dealfel i-a si tras clapa) dupa care s-a dus sa candideze intr-un colegiu sigur, la Pinalti. Asta nu o defineste ca politician veritabil.

Ma gandesc la o scena de siecs intre matroana la 60 de ani si domnul presedintele al tuturor romanilor, domn doctor papahagi.

Oricum a imbatranit sireaca, nu mai rezista mult pe baricade. N-o puneti sa se dezbrace la sedinte daca ati mancat inainte.



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 11 Apr 2014, 10:18 AM
Mesaj #738


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507





--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 11 Apr 2014, 10:18 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
gigip
mesaj 4 May 2014, 09:07 AM
Mesaj #739


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(turbo trabant @ 4 Feb 2014, 07:58 PM) *
Ma gandesc la o scena de siecs intre matroana la 60 de ani si domnul presedintele al tuturor romanilor, domn doctor papahagi.

Oricum a imbatranit sireaca, nu mai rezista mult pe baricade. N-o puneti sa se dezbrace la sedinte daca ati mancat inainte.

Cotidianul.ro o prezinta,asa cum este pe Seconhand Lady of Cotroceni:
In politică a īmpins-o Virgil Asztaloş Măgureanu, care a dirijat-o pe /editat/ către PSD, prin Cozmin Guşă. Apoi, a fost teleghidată către PNL, prin Varujan Vosganian. Īn 2002 a intrat īn Partidul Naţional Liberal, iar īn iunie 2004 a devenit consilier municipal din partea PNL.

Pe 21 octombrie 2005 a demisionat din PNL, iar la 12 februarie 2006 se īnscrie īn PD - si incepe ascensiunea fulminantă, sub atenta oblăduire a Chiorului. La PD, şi implicit la Traian Băsescu, a ajuns prin intermediul Mioarei Mantale. Lumea vorbeşte că această nimfomană din Pleşcoi s-ar fi tăvălit şi cu următorii: Varujan Vosganian, Paul Păcuraru, Sebastian Vlădescu, S.O. Vāntu, C.P. Tăriceanu, Dinu Patriciu, Theodor Stolojan.

Pānă īn octombrie 2005, a fost consilier de stat la Administraţia Prezidenţială, şef al Cancelariei prezidenţiale (evident, datorita adāncii "competenţe" politico -juridice), funcţie deţinută acum de Cătălin Avramescu.

Īn toamna anului 2005, ea a demisionat din funcţia deţinută la Preşedinţie, invocānd atacurile "profund nedrepte" īndreptate asupra sa şi a altor persoane care susţin lupta anticorupţie, precum şi faptul că nu doreşte ca prin insinuările la adresa sa să devină "o vulnerabilitate a demersurilor preşedintelui".

Īn 13 aprilie 2005 apare īn Academia Caţavencu un interviu īn care Elena Udrea este īntrebată dacă este iubita lui Traian Băsescu. Răspunsul ei a fost: "Ştiţi de cānd aştept īntrebarea asta? La īntrebarea asta pot să vă răspund peste zece ani?".

Deşi nu mai era consilier prezidenţial, făcea vizite nocturne la Cotroceni, aşa cum a dezvăluit Jurnalul Naţional, Preşedinţia şi SPP, refuzānd să explice scopul acestor vizite. Conform unor surse din Palatul Cotroceni, citate de presă, Elena Udrea intra foarte des īn sediul administraţiei prezidenţiale, după ce şi-a dat demisia din funcţia de şef al Cancelariei prezidenţiale. Sursele amintite susţin că, timp de un an, ea şi-a păstrat chiar şi biroul din vecinătatea cabinetului lui Traian Băsescu. Īntrebată despre vizitele nocturne, a răspuns sec: "Nu comentez". Īntrebat şi el de ce maşina Elenei Udrea intră noaptea la Palat, Traian Băsescu a spus sec: "Spuneţi o minciună. Confundaţi o maşină cu o femeie. Eu n-aş face confuzia asta". Apoi a argumentat ca a venit să alimenteze, că era combustibilul mai ieftin!

Īn 30 noiembrie 2008, Elena Udrea a fost aleasă deputat.

Restul e istorie. O istorie a ruşinii naţionale.

Aşteptăm cu nerabdare s-o vedem in funcţia de prim- ministru, apoi de preşedinte. Astfel, va ajunge acolo unde n-au ajuns celelalte două prostituate celebre - Elena Lupescu si Elena Ceausescu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 4 May 2014, 09:12 AM
Mesaj #740


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



[quote name='gigip' date='4 May 2014, 10:07 AM' post='756112']
Cotidianul.ro o prezinta,asa cum este pe Secondhand Lady of Cotroceni:
Unul dintre prietenii lui Cătălin Predoiu, poreclit Papuc, a fost cel care a prezentat-o pe Gabriela (aşa cum o ştiau colegii de clasă şi anturajul pe Elena Udrea) celebrei matroane locale "Tanti Petruţa".

"Tanti Petruţa" a fost cea care a propulsat-o mai departe, īn cercurile prostituţiei din Bucureşti, aceasta fiind īn legătură cu unul dintre faimoşii "peşti" ai Capitalei anilor '90, Ion Răget, poreclit Prinţişoru'. "Tanti Petruţa" īi furniza, la comandă, Prinţişorului, pe bază de comision,"prospătură" pentru străinii cazaţi la Intercontinental, īn marea lor majoritate arabi şi turci, care se dădeau investitori străini aflaţi īn prospectarea pieţei. Prietena şi partenera Nimfei din Pleşcoi, Beatrice Comăniceanu, l-a cunoscut, şi ea, foarte bine, pe putregaiul Răget, pe care l-a şi apărat īn instanţă, cam prin anul 2002, cīnd acesta a primit cīţiva ani cu suspendare (apoi, borfaşul a fugit īn Spania).

Īn paralel, Elena Udrea şi prietena ei, Beatrice Comăniceanu, mergeau "la produs " şi īn zona căminelor studenţeşti de la Grozăveşti. Acolo e un restaurant-bordel, al arabului Nassar (cumnat cu parlamentara PSD Rodica Nassar), unde se culcau, pe bani, mai ales cu studenţi medicinişti (tot arabi).

Generalul Cornel Baltă ştie totul despre "cartea de muncă" a Elenei Udrea. Prinţişoru' a fost cel care i-a făcut Elenei Udrea cunoştinţă cu tiganul Dorin Cocoş, un obscur bişniţar, care aducea marfă din Turcia şi o vindea īn bazar. E adevărat ce spune īn presă "avocata" Beatrice Comăniceanu, că l-au cunoscut pe Cocoş īntr-un club, dar probabil că acolo era şi "şeful" lor, Răget.

Īn tot ceea ce face, de cel puţin 15 ani īncoace, Elena Udrea se serveşte de practicile de "magie neagră" ale cunoscutei vrăjitoare Cati, de la Mărăcineni, bună prietenă cu mama Elenei Udrea (aproape de Pleşcoiul natal al tatălui ei). Se pare că aşa le-a sucit minţile lui Dorin Cocoş şi Traian Băsescu. Prin farmece şi magie neagră, făcută de vrăjitoare, Cocoş a luat-o de nevastă pe /editat/ deşi ştia ce "specializare" are Găbiţa şi ce muncă prestează īn schema de afaceri a Prinţişorului.

"Dispeceratul" reţelei de prostituţie pe care o patrona, īn Bucureşti, Ion Răget, se afla pe Str. Ştefan Furtună nr. 9, la etajul 2 al unui bloc vechi (vizavi de Muzeul Militar şi aproape de Gara de Nord - de altfel, aproape toată strada e un fel de Crucea de Piatră). Acolo se duceau prostituatele, inclusiv Elena Udrea, să-şi primească banii şi viitoarele comenzi şi să regleze şi alte chestiuni. Iată numai cīţiva dintre membrii (sau simpatizanţii) PDL care i-au făcut "bucuria" Ciocănitoarei Woodrea: Traian Băsescu, Cezar Preda, Cristian Poteraş, Florin Popescu, GabrielOprea, Cătălin

Predoiu, consilierul ei, Ştefan Şuşai ş.a.

"Cariera" /editat/ s-a declanşat odată cu solicitarea lui Cocoş către Oprea, de a-i aranja intrarea. Acum ea fără studii, sugace amărată de la ţară, şi vorbind cu parteneru' lui de afaceri Gabriel Oprea, ce zice Cocoş? -Băi Oprea, tu ai relaţii peste tot, eu sunt un ţigan amărāt, bag-o bă şi tu in politică. Bă... da n-are studii. –Lasă, bă, că avem bani. Si, uite aşa, īi făuriră o diplomă īn drept, la rapid, la universitatea Dimitrie Cantemir, intre 1992-1996, iar ulterior Oprea, ca director la Colegiul Naţional de Apărare (2000-2001 şi "profesor" din 2001), i-a băgat şi vreo două diplome de acolo. Mai precis, a "urmat" cursurile Colegiului Naţional de Apărare, pe care le-a terminat cu o lucrare pe tema intereselor NATO īn zona Mării Negre şi Caucaz. Ce cunostinţe are in geopolitică, numai săracii arabi supţi o mai ştiu. Si, uite aşa, īi făcură un CV, mai cu bube, dar universitar. Toată tărăşenia pleacă de la restaurantul Trei Cocoşi. Dacă verificaţi, Gabriel Oprea a fost partener cu Cocoş, dar pentru că trebuia să devină prefectul capitalei (intre 2002-2003) a trebuit să iasă din afaceri. Aşa se leagă diplomele "Udrei" cu funcţiile lui Gabriel Oprea . In 1997 i-a deschis Cocoş si un butic de avocatură, şpaga fiind la data respectivă de cca. 20.000 euro, dar pentru asta ar trebui luaţi la bani mărunţi şefii de la Baroul Bucureşti, ei ştiu mai bine.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 8 Jun 2014, 10:09 AM
Mesaj #741


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(turbo trabant @ 4 Feb 2014, 07:58 PM) *
Ma gandesc la o scena de siecs intre matroana la 60 de ani si domnul presedintele al tuturor romanilor, domn doctor papahagi.

Oricum a imbatranit sireaca, nu mai rezista mult pe baricade. N-o puneti sa se dezbrace la sedinte daca ati mancat inainte.

La ordinul iubitelului de la Cotroceni,Nutica,dama buna,a fost NUMITA in functia de presedinte al PMP(simulacrul de congres fiind doar o metoda basisto-securista de mascare a intentiilor stapanului lor)! Prin acelasi ordin,traseistul numarul 1 al politicii romanesti,Cristian Diaconescu(fost FSN,PSD,UNPR,PDL si consilier basist!!!),a primit de la sefa sa,EU,DISPOZITIA DE A CANDIDA LA PREZIDENTIALE!Desi congresul partidului era in plina sedinta,presedinta lui Basescu a ORDONAT,fara a supune la vot,ca Diaconescu sa candideze! Aruncarea in lupta a lui Diaconescu,un om labil psihic,fara charisma,fara verticalitate,fara reusite publice,este o crunta lovitura data aliantei PDL-PNL! Cu banii EU,cu influenta Demisului National,cohorte de basisti din cele doua partide vor fi chemati ,la ordin,sa-l voteze pe CD! Astfel,CD va ajunge,sigur,in turul 2! Asta daca nu cumva alegerile vor fi castigate din primul tur!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 8 Jun 2014, 01:40 PM
Mesaj #742


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(turbo trabant @ 4 Feb 2014, 07:58 PM) *
Ma gandesc la o scena de siecs intre matroana la 60 de ani si domnul presedintele al tuturor romanilor, domn doctor papahagi.

Oricum a imbatranit sireaca, nu mai rezista mult pe baricade. N-o puneti sa se dezbrace la sedinte daca ati mancat inainte.

Am gasit,pe facebook,un articol interesant cu ale carui concluzii,rezonez! Acas㠛 Politica īn cuvinte › Hai să dăm cărțile pe față!
Hai să dăm cărțile pe față!

By lili craciun on 8 iunie 2014 • ( 0 )






Congresul PMP a fost o fāsāială. Doar nu vă imaginați că a fost serios, că delegații chiar au votat așa cum le-a dictat conștiința, că erau pătrunși de spiritul de competitivitate și că l-au ales pe unul īn detrimentul altuia pentru un anume program politic sau o cuvāntare care li s-au părut bune. Ei aș! Organizarea aparent serioasă și discursurile īnflăcărate au fost piesa de teatru pentru adoratorii care au stat cu gurile căscate să vadă cine va fi salvatorul neamului. Aparent serios, din păcate, a fost și pentru cāțiva fraieri (iertat fie-mi cuvāntul, domnilor intelectuali) care chiar au crezut īn democrație, firul ierbii și alte cuvinte goale a căror esență nici măcar nu este cunoscută de unii din bravii politicieni care și-au agățat īn piept ecusonul ”De dreapta”.

Să fie foarte clar, nu este nici o libertate īn PMP și alegerile n-au īnsemnat rezultatul unor raționamente din partea celor care au ales. Īn partidulețul de 6% n-a fost niciodată democrație, acolo dictează El Comandante, direct sau prin blonda cu bilețele parfumate, tocuri cui și genți Vuitton. Echipa? Echipa īnseamnă oamenii pe care-i agrează distinsa doamnă, după consultări cu Șefu’. Indubitabil Cotroceniul a zis Elena Udrea și oamenii ei. Așadar, se făcu voia Comandantului și Elena Udrea devine azi stăpānă și de drept nu numai de fapt peste partidul creat anume pentru ea și unde se află și Eba, moștenitoarea regatului politic al lui tăticu’.

Și totuși, ce folos de cadoul pe care șeful statului i l-a făcut Elenei Udrea? Cele două partide de dreapta care au făcut scoruri bunicele īn alegerile europarlamentare se pregătesc pentru o fuziune și, din bārfe și declarațiile liderilor, pare că PMP cu Elena Udrea īn frunte nu va fi invitat la ospățul nunții partidelor de dreapta. Dacă ieșea la vot Funeriu, PMP ar fi avut șansa să negocieze o unire, colaborare sau orice altă formă prin care să lupte īmpotriva stāngii īmpreună cu formațiunea care se va naște din fuziunea PNL+PDL. Și-atunci? Nu cumva aceast㠔alegere” a Elenei Udrea izolează PMP? Ce logică este īn această izolare? Cānd bătălia pentru Cotroceni a intrat aproape īn linie dreaptă, e posibil ca un partid care se reclamă a fi de dreapta să dea cu piciorul la ”facerea” unei drepte unite?

Dar dacă asta a fost și scopul lui Traian Băsescu? Imaginați-vă un PMP cu Daniel Funeriu președinte și cu vicepreședinți Baconschi, Papahagi și alți intelectuali de bun simț. Cu siguranță cu o astfel de conducere Blaga și Johannis ar fi dorit să discute. Ar fi reușit liderii celor două partide cu scor de peste două cifre să atragă și partidul popularilor făcānd un partid de dreapta cu adevărat puternic, capabil să țină piept PSD și aliaților acestuia. Cu șanse reale să cāștige Cotroceni-ul și, de ce nu? să dărāme guvernul Ponta printr-o moțiune de cenzură și să formeze un nou guvern de dreapta. Dar dacă s-ar fi īntāmplat această versiune, ce ar mai fi făcut īn politică Traian Băsescu după ce va termina mandatul la Cotroceni?

Nu cred că șeful statului poate suporta ca altcineva să unească dreapta. Căci dacă va fi așa, rolul său politic s-ar sfārși odată cu finalul de mandat. Ar trebui să se retragă la ferma de la Nana, pe un vapor sau să rămānă īn politică doar ca simplu pion. Va suporta El Comandante un rol mărunt? Cred că nu. Și-atunci va face tot ce-i stă īn putință să ucidă orice īncercare a partidelor de dreapta de a se uni. O dreaptă fărāmițată și īn derivă ar fi scenariul perfect pentru Traian Băsescu. Ar fi ideal căci numai așa ar putea să se proclame Cavalerul dreptății care va lupta să unească aripile frānte ale dreptei rătăcite īn patru zări. Visul președintelui de a fi singurul lider capabil să țină dreapta sub control va face ca nimic să nu conteze pentru īndeplinirea acestui obiectiv. Noi, interesul național ? Vax! S-a văzut azi la Congresul popularilor. Faptul că PSD va profita de pe urma unei astfel de realități sunt chestiuni secundare īn ochii acestuia. Faptul că PSD se va īntări īn dauna noastră, a cetățenilor, īn urma acestei lupte, nu contează pentru șeful statului. Important este el și viitorul său politic. E un scenariu posibil. Iar pentru realizarea lui mă aștept īn perioada următoare la atacuri mārșave din partea PMP prin liderul lui dar și al jurnaliștilor īn solda celor doi. Atacuri care nu vor fi īndreptate īmpotriva PSD și a lui Ponta, ci īmpotriva lui Johannis, Blaga, Macovei sau Predoiu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 8 Jun 2014, 03:18 PM
Mesaj #743


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(gigip @ 4 May 2014, 10:12 AM) *
Īn tot ceea ce face, de cel puţin 15 ani īncoace, Elena Udrea se serveşte de practicile de "magie neagră" ale cunoscutei vrăjitoare Cati, de la Mărăcineni, bună prietenă cu mama Elenei Udrea (aproape de Pleşcoiul natal al tatălui ei). Se pare că aşa le-a sucit minţile lui Dorin Cocoş şi Traian Băsescu. Prin farmece şi magie neagră, făcută de vrăjitoare, Cocoş a luat-o de nevastă pe /editat/ deşi ştia ce "specializare" are Găbiţa şi ce muncă prestează īn schema de afaceri a Prinţişorului.

Cāte inepții pot fi debitate īntr-o singură frază ...
Chiar că unii nu mai au loc de Elena Udrea rolleyes.gif




--------------------
*_*_*

Pierdut Ʈn Geometria Uitării
CăutĆ¢nd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 9 Jun 2014, 08:07 AM
Mesaj #744


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(exergy33 @ 8 Jun 2014, 04:18 PM) *
Cāte inepții pot fi debitate īntr-o singură frază ...
Chiar că unii nu mai au loc de Elena Udrea rolleyes.gif

Preluare de pe jurnalul.ro:
08 Iun 2014 - 22:02
Udrea, şefa unei oaste de strānsură Karina Knapek/Intact Images


Noii lideri ai PMP, inclusiv candidatul la prezidenţiale, un grup de “foşti” de la PDL şi PSD
Reprezentanţii PMP s-au reunit sāmbătă īn primul congres de la īnfiinţarea partidului pentru a-şi alege noua conducere. A fost un congres ce a īnsemnat, de fapt, trecerea Elenei Udrea de la statutul de lider de facto al PMP la cel de lider de drept şi instalarea la conducerea partidului a unui grup de “foşti” de la alte partide şi nicidecum a mult trāmbiţatei garnituri de oameni “altfel”. Elena Udrea a fost aleasă preşedinte al partidului după ce ceilalţi trei candidaţi, Adrian Papahagi, Adrian Rădulescu şi Gelu Vişan, s-au retras din cursă, ea confruntāndu-se doar cu Daniel Funeriu, iar scorul a fost de 742 de voturi la 209. Grosul echipei lui Udrea e alcătuit din foşti membri PDL: Cristian Petrescu (secretar general), Marin Anton (vicepreşedinte), Petru Movilă (vicepreşedinte), Eugen Tomac (vicepreşedinte), Gabriel Berca (vicepreşedinte), Cristian Preda (vicepreşedinte), Gelu Vişan (secretar general adjunct), Adrian Rădulescu (secretar executiv), fost consilier prezidenţial şi secretar de stat īn Guvernul Boc, Mihaela Stoica (secretar executiv), Iorga-Claudiu Palaz (secretar executiv), Valerian Vreme (secretar executiv) şi Vasile Gherasim (secretar executiv), fost membru PSD.

Regretele “reformiştilor”
Rezultatul votului l-a dezamăgit pe Cristian Preda deoarece “patru reformişti care ar fi adus un plus de credibilitate public㔠nu se regăsesc īn conducerea PMP. Este vorba despre Teodor Baconschi, Adrian Papahagi, Daniel Funeriu şi Toader Paleologu. “Unii n-au candidat, alţii au decis s-o facă, dar au fost īn competiţie unul cu altul, ne-au lipsit coordonarea şi planificarea etc. etc. Este, cred, regretabil că bunul renume al reformiştilor şi ambiţia definirii unui partid ca «altfel» nu au fost puse īmpreună, ci separate. Ce va fi aşezat īn loc? Ce argumente avem īn faţa unei opinii publice tot mai exigente şi tot mai nerăbdătoare să vadă promisiuni ţinute?”, se īntreabă Cristian Preda pe blog. Nici măcar candidatul la alegerile prezidenţiale nu a rupt gura tārgului. Vehiculat ca posibil candidat la Preşedinţie īncă de la īnfiinţarea Fundaţiei Mişcarea Populară, Cristian Diaconescu, este un “fost”, ca şi ceilalţi membri ai conducerii PMP. Diaconescu a fost membru PSD, senator, ministru, vicepreşedinte şi candidat la şefia partidului, dar şi la Primăria Capitalei. A trecut apoi la UNPR, unde a fost preşedinte de onoare şi anunţat candidat la Preşedinţie, dar a abandonat cauza şi a plecat la Cotroceni, unde a ajuns consilier prezidenţial, funcţie deţinută pānă la īnceputul lunii mai.
Acum, la PMP, Cristian Diaconescu a fost anunţat de Elena Udrea candidatul partidului la Preşedinţia Romāniei şi nu desemnat, prin vot, de congresul PMP. Diaconescu a relatat presei că a avut loc o discuţie īn cadrul PMP “de o manieră neoficială, de o manieră informală”, iar colegii săi din partid au fost de acord cu propunerea ca el să fie candidatul partidului la alegerile prezidenţiale. Ceea ce s-a şi īntāmplat, dar lucrurile nu sunt īncă bătute īn cuie.

Cine minte, cine spune adevărul
“Candidatura lui Diaconescu la prezidenţiale nu exclude desemnarea unui singur candidat al dreptei. Noi am propus candidatul pe care īl susţinem īn acest moment şi despre care credem că este un bun candidat, fără să ne propunem să intrăm īn jocurile dintre PNL şi PDL, fără să ne propunem vreo secundă să fuzionăm, să intrăm īn vreo alianţă cu cele două partide. Susţinem ideea unui candidat al dreptei, dacă acel candidat īşi asumă să continue viziunea lui Traian Băsescu pentru Romānia: lupta pentru independenţa justiţiei şi statul de drept”, a declarat Udrea după ce a fost aleasă preşedinte al PMP. Ea a susţinut că PMP s-a consultat şi cu Băsescu pentru această candidatură īn cursul săptămānii. Cristian Diaconescu a susţinut īnsă că nu a existat vreo discuţie sau o consultare cu şeful statului privind candidatura sa. El a fost īntrebat, conform mediafax.ro, dacă, īn aceste condiţii, şeful statului va afla de la televizor că Diaconescu este candidatul PMP la prezidenţiale. “Repet, nu a existat vreo discuţie sau o consultare īn acest sens”, a răspuns Diaconescu.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 Jun 2014, 08:39 AM
Mesaj #745


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(gigip @ 9 Jun 2014, 09:07 AM) *
Preluare de pe jurnalul.ro:

Daca cineva vrea sa citeasca mizeriile lui Felix Voiculescu, o poate face direct pe site, nu este nevoie sa "preiei" tu. Ca nu te-a rugat nimeni. rolleyes.gif

PMP si-a batut un cui in talpa alegand-o pe Udrea; oricine altcineva ar fi fost o alegere mai buna, pentru ca Udrea, ca politician, este zero. Insa de aici si pana la aberatiile pe care le scrii tu cu "magia neagra" si "bordelurile" este cale lunga... Pe bune, faci un deserviciu "cauzei". Ii faci pe oameni sa spuna "probabil ca are si niste merite pe care eu nu i le-am vazut, daca este ponegrita cu atata dusmanie de trupa aia de securisti".


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Jun 2014, 07:37 PM
Mesaj #746


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(exergy33 @ 8 Jun 2014, 04:18 PM) *
...Chiar că unii nu mai au loc de Elena Udrea....



QUOTE(abis @ 10 Jun 2014, 09:39 AM) *
...PMP si-a batut un cui in talpa alegand-o pe Udrea; oricine altcineva ar fi fost o alegere mai buna, pentru ca Udrea, ca politician, este zero...



"La ordinul iubitelului de la Cotroceni,Nutica,dama buna,a fost NUMITA in functia de presedinte al PMP"

MISOGINISM PUR, ROMANESC. JOITICA, n-are ce cata in politica locul ei e la cratita moncher. Moftangii si dascalimea se-ndeasa sa-i pupe mana cand iese cucoana la gradina, dar la birt la Tase, la o bere, toti o barfesc cu ura masculina, c-asa da bine pentru un brebant mitocan si mojic.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Jun 2014, 09:10 AM
Mesaj #747


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 13 Jun 2014, 08:37 PM) *
MISOGINISM PUR, ROMANESC. JOITICA, n-are ce cata in politica locul ei e la cratita moncher. Moftangii si dascalimea se-ndeasa sa-i pupe mana cand iese cucoana la gradina, dar la birt la Tase, la o bere, toti o barfesc cu ura masculina, c-asa da bine pentru un brebant mitocan si mojic.

Exista barbati care se pricep la politica si barbati care nu au ce cauta in domeniul asta.
Exista femei care se pricep la politica si femei care nu au ce cauta in domeniul asta. De ex. Macovei e din prima categorie, Udrea e din a doua. Asta nu are legatura cu misoginismul, ci cu calitatile personale ale fiecarei persoane.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 Jun 2014, 10:17 AM
Mesaj #748


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 16 Jun 2014, 10:10 AM) *
...De ex. Macovei e din prima categorie, Udrea e din a doua. Asta nu are legatura cu misoginismul, ci cu calitatile personale ale fiecarei persoane.

E parerea ta, asta nu inseamna ca eu trebuie sa fiu de acord cu ea. Atat Macovei cat si Udrea sunt femei care fac politica, mai exista si altele, dar acestea sunt din "opozitie", cum s-ar spune. Amandoua sunt luate la tinta de catre media si politicieni, din cauza celor mai mici greseli. Nici un om nu poate fi perfect, a reprosa cuiva ca nu este perfect, mai ales cand e vorba despre o femeie, fara sa te autoanalizezi, este o dovada de MISOGINISM. Calitatea unei persoane este data de actiunile acesteia, nu musai de modul in care se poarta, se imbraca, se coafeaza, se fardeaza etc. astea sunt aspecte care n-ar trebui sa ne intereseze, ca europeni civilizati ce suntem.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Jun 2014, 10:31 AM
Mesaj #749


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 16 Jun 2014, 11:17 AM) *
E parerea ta, asta nu inseamna ca eu trebuie sa fiu de acord cu ea.

Bineinteles ca ai tot dreptul sa crezi altfel.

Ceea ce contestam eu era altceva: nu orice critica la adresa unei anume femei (in cazul de fata, Udrea) este provenita din misoginism. A critica o anume femeie nu e tot aia ca si cum ai critica toate femeile. Pe Udrea unii o contesta din misoginism, este adevarat; insa altii (banuiesc eu ca cei mai multi) o contesta pentru ca nu le place modul in care s-a comportat pana acum in politica.

De exemplu, pentru sustinerea lui Prigoana, a lui Piedone sau altele de genul asta...

Una e sa o critici ca gigip cu acuzatii de prostitutie si magie neagra smile.gif, alta este sa-i critici aspecte din activitatea politica.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 Jun 2014, 12:27 PM
Mesaj #750


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 16 Jun 2014, 11:31 AM) *
....insa altii (banuiesc eu ca cei mai multi) o contesta pentru ca nu le place modul in care s-a comportat pana acum in politica.

A gresit ca orice alt politician, mai mult sau mai putin, dar faptul ca este femeie, cred eu, constitue un handicap in aceasta tara. Faptul ca a fost consecventa in sprijinul acordat lui Traian Basescu, a unor proiecte controversate, i-a adus numai "aprecieri" impertinente, mitocanesti etc.
QUOTE
De exemplu, pentru sustinerea lui Prigoana, a lui Piedone sau altele de genul asta...

Nici eu nu am fost de acord cu unele actiuni ale doamnei in cauza, dar analizand corect situatia in care se afla femeia in Romania, nu pot sa nu constat cat de greu este pentru o femeie sa se remarce politic, vorbesc de cele care tind catre pozitiile dominate de masculi. Femeia politician, in Romania trebuie sa se multumeasca cu pozitii secundare, pe la ministere precum invatamantul, munca, poate sanatatea, eventual secretar de stat, restul e rezervat barbatilor reprezentativi ai tarii. Daca se intampla totusi sa obtina o functie de top, au grija masculii din subordine s-ai "linga" mainile oficial, iar neoficial sa arunce cu laturi si invective, denigrarea, minciuna si clevetirea fiind armele favorite.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 4 Jul 2014, 08:43 PM
Mesaj #751


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(Marduk @ 16 Jun 2014, 11:17 AM) *
E parerea ta, asta nu inseamna ca eu trebuie sa fiu de acord cu ea. Atat Macovei cat si Udrea sunt femei care fac politica, mai exista si altele, dar acestea sunt din "opozitie", cum s-ar spune. Amandoua sunt luate la tinta de catre media si politicieni, din cauza celor mai mici greseli. Nici un om nu poate fi perfect, a reprosa cuiva ca nu este perfect, mai ales cand e vorba despre o femeie, fara sa te autoanalizezi, este o dovada de MISOGINISM. Calitatea unei persoane este data de actiunile acesteia, nu musai de modul in care se poarta, se imbraca, se coafeaza, se fardeaza etc. astea sunt aspecte care n-ar trebui sa ne intereseze, ca europeni civilizati ce suntem.

Preluare din stiripesurse.ro:

MRU, scrisoare exploziva despre Elena Udrea
Ionel Dancu, Redactor-Sef
20:47
0
mru

Intr-o ‘Scrisoare deschisă adresată doamnei Elena Udrea’, Mihai Razvan Ungureanu sterge pe jos cu sefa PMP, spunand ca Elena Udrea ca este victima unui “mod periculos” de a vedea politica, ca ii place sa i se “ploconeasca oamenii” si ca singurul ei scop este sa supravietuiasca politic dupa 2014.

Iata capetele de acuzare ale lui MRU, publicate intr-un editorial in Adevarul.

- Nu există om politic despre care să se poată spună că nu a greşit niciodată. Ce există īnsă, sunt oameni politici care nu recunosc faptul că au greşit şi nici nu repară acele greşeli. Cred că de-a lungul timpului v-au lipsit prietenii adevăraţi care să vă atragă atenţia asupra greşelilor pe care le-aţi făcut. O să consideraţi că ceea ce vă spun este un atac, dar de fapt e doar o enumerare de situaţii cu scop curativ.

- Facem parte amāndoi din familia dreptei, chiar dacă destinele noastre politice aş zice că sunt diametral opuse. Ce nu-mi explic īn relaţia noastră, aproape inexistentă, este cānd şi cum s-a ajuns ca dumneavoastră să īmpărţiţi certificate de bună purtare politică, sau cum ar spune neprietenii, certificate de băsism? Şi care ar fi instanţa morală īn baza căreia faceţi acest lucru? Recunosc dreptul electoratului de a ne penaliza sau de a ne premia politic. Recunosc dreptul marilor gānditori sau al unor dascăli recunoscuţi public de a īmpărţi critici şi laude. Dar nu īnţeleg cum de a ajuns caracterul meu obiect al judecăţii dumneavoastră. Cu atāt mai mult cu cāt vă consider printre persoanele responsabile pentru situaţia politică a dreptei. Am să fac ceea ce dumneavoastră aţi evitat să faceţi şi mă voi justifica īn faţa publicului, pentru că de vreme ce ne considerăm oameni politici e de datoria noastră să facem acest lucru.

- Īnţeleg că vă place să vi se ploconească oamenii, iar cei care nu o fac sunt trădători. Īn cazul acesta, sunt onorat să mă aflu pe lista trădătorilor. Nu găsesc nici un motiv de ruşine īn a mă afla pe aceeaşi listă cu oameni precum Monica Macovei, Teodor Baconschi sau pedeliştii care nu v-au votat la conducerea partidului. Cred că sunteţi victima unui mod periculos de a vedea politica. Politica nu e militărie īn care toată lumea face exclusiv ce doriţi dumneavoastră, iar dacă refuză, īi daţi pe toţi jos din tren doar pentru că vă īnchipuiţi că aveţi acest drept.

- Militaţi public pentru unificarea dreptei. Dar cumulată īn jurul dumneavoastră. Vă atrag atenţia că sunteţi printre artizanii distrugerii dreptei. E o strategie cel puţin incorectă pentru că e dedicată unui singur scop: supravieţuirea dumneavoastră īn politică după decembrie 2014. Din acest motiv aţi şi negociat cu celelalte partide ca şi cānd aveaţi o putere infinită. E sindromul ultimei şanse. Acum ori niciodată. După dumneavoastră potopul.

- Cānd aţi pozat pe afişele electorale ale PMP-ului, fără a avea nici o calitate oficială, v-aţi gāndit să vă asumaţi şi rezultatul votului? Dimpotrivă, aş zice, pentru capacităţile dumneavoastră electorale aţi devenit şi preşedinta partidului. Văd că strategia permanentă este să strigaţi la duşmani din spatele lui Traian Băsescu, dar decontaţi īn vreun fel şi faptul că aţi adus electoratul Preşedintelui la un scor extrem de mic?

- Faptul că suntem despărţiţi īn atātea partide vi se datorează īn bună măsură. Număraţi-i pe cei care au contribuit la marile succese ale ultimilor 10 ani şi uitaţi-vă īn jurul Preşedintelui. Cāţi se mai regăsesc? Nu sunteţi izolată, īntāmplător, politic. Aţi lucrat constant la īndepărtarea noastră pānă aţi devenit captivă propriilor dumneavoastră vise şi aţi īnchis orice uşă. Fortăreaţa pe care aţi construit-o e mai degrabă o īnchisoare, pentru că īnainte de a-i lăsa pe alţii să intre, vă īmpiedică să faceţi parte din orice dialog normal.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 5 Jul 2014, 09:23 AM
Mesaj #752


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Nici MRU nici Elena Udrea si nici un alt fruntas al partidelor de dreapta nu are dreptate atunci cand se lupta pentru a reprezenta DREAPTA ROMANEASCA. Pentru a contracara stanga este nevoie de unitate, iar azi numai unitate nu este in randul dreptei romanesti, dezbinarea este cuvantul de ordine, sloganul preelectoral al dreptei. PSD-ul si stanga nu vor avea practic contracandidat, au puterea, nu au opozitie, alegatorii sunt satui de toata aceasta tiganeala din politica romaneasca, de coruptia adanc inradacinata in societatea noastra postdecembrista. Diferenta tot mai mare dintre cei bogati si cei saraci, trage electoratul catre promisiunile politicienilor de stanga, care desi se afla la putere de mai bine de un an nu reusesc sa "repare" greaua mostenire, lasata de dreapta. Eu cred ca dreapta nu avea nevoie de vanitate, de orgolii, de ideologii, orientari etc. liberalismul are deja o ideologie, o doctrina politica, nu era nevoie de PMP, PDL, PLR, Forta Civica, Noua Republica etc. Ce-i lipseste liberalismului, dreptei romanesti, este un lider puternic, neimplicat in afaceri, fara dosare, dornic sa faca ceva pentru Romania, pentru romani. Nici stanga nu are un lider charismatic, dar beneficiaza, spre deosebire de dreapta, de sustinatori disciplinati, "cadre sanatoase" ale fostului PCR, care stiu ce au de facut. Dreapta cu Elena Udrea, Traian Basescu, Ungureanu, Antonescu, Johannis, Tariceanu, Neamtu etc. are doar doua optiuni, UNITATEA sau DISPARITIA (intrarea in randul partidelor de buzunar, familiste, fara doctrina politica).


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 8 Jul 2014, 05:55 PM
Mesaj #753


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(Marduk @ 16 Jun 2014, 11:17 AM) *
E parerea ta, asta nu inseamna ca eu trebuie sa fiu de acord cu ea. Atat Macovei cat si Udrea sunt femei care fac politica, mai exista si altele, dar acestea sunt din "opozitie", cum s-ar spune. Amandoua sunt luate la tinta de catre media si politicieni, din cauza celor mai mici greseli. Nici un om nu poate fi perfect, a reprosa cuiva ca nu este perfect, mai ales cand e vorba despre o femeie, fara sa te autoanalizezi, este o dovada de MISOGINISM. Calitatea unei persoane este data de actiunile acesteia, nu musai de modul in care se poarta, se imbraca, se coafeaza, se fardeaza etc. astea sunt aspecte care n-ar trebui sa ne intereseze, ca europeni civilizati ce suntem.

Razboi in PMP!


Home
Stiri
Politica
Economie
International
Magazin
Monden
Sport
Multimedia
Silueta-Sanatate

Categorii in Politica

Alegeri
Culise
Guvern
Parlament
Partide politice
Personalitati politice
Sondaje
Alegeri europarlamentare 2014
Īnregistrări Mircea Băsescu

Teodor Baconschi acuză PMP: Mi s-au cerut 100 000 de euro pentru un loc eligibil
Crişan Andreescu / 08 IUL, 2014 / 16:49
Salveaza PDF Print Email Comentarii 965 accesari

Teodor Baconschi aduce o acuzație extrem de gravă la adresa PMP. Acesta a declarat că pentru a fi īnscris pe lista de alegeri europaramentare pe un loc eligibil i s-au cerut 100.000 de euro.

Teodor Baconschi a īnceput să dea din casă. Acesta vorbește īn termeni duri despre partidul al cărui președinte este Elena Udrea. Acesta dezvăluie abuzuri, lovituri interne, dar cel mai grav, Baconschi vorbește despre o sumă de 100.000 de euro care i s-ar fi cerut pentru a ocupa locul 3, considerat eligibil, pe lista de la alegerile europarlamentare din 29 mai. Teodor Baconschi nu spune īnsă cine din PMP i-ar fi cerut banii pentru locul eligibil de la europarlamentare.

Iată ce scrie fostul ministru de Externe pe Facebook

"Precizări pentru cei care susțin că intelectualii angajați politic "abandonează lupta prea ușor"

Am intrat īn politica internă la un an după ce am devenit ministru de Externe, adică īn 2011. Am activat īn PDL, īn echipa Boc. Īn 2012, am dorit să candidez la București (de unde sunt) sau īntr-un colegiu de diaspora (unde mă știau bine romānii, după ani de lucru īn favoarea comunităților noastre din Italia, Portugalia și Franța). Am fost īnsă refuzat și trimis să candidez la Iași. Am intrat īn bătălie īn ultima clipă, īntr-un oraș necunoscut mie, dar dominat 100 % de PSD și PNL. După o lună de campanie grea, fără bani, dar activă mediatic și pe toate străzile cartierelor muncitorești din colegiu, unde am discutat cu mii de oameni (furioși pe PDL și fani Antena 3) am primit aproape 10.000 de voturi, adică 21 %, cu 5 procente peste media națională a ARD. Mi-au lipsit circa 1000 de voturi pentru a intra īn Senat.

Următoarea bătălie a fost tot īn PDL, unde am susținut moțiunea Monicăi Macovei. La congresul respectiv, "Reformiștii" au pierdut, obținānd doar 5 % din voturi. Īn preziua analizării īn BPN al PDL a propunerii de excludere a mea din partid, am socotit că e normal să demisionez.
Citește și: TEODOR BACONSCHI, atac la Traian Băsescu, după congresul PMP



Am continuat īnsă lupta politică, īn calitate de membru fondator al PMP, unde am sperat că se vor reuni toate - sau cāt mai multe dintre personalitățile publice de valoare greu contestabilă, care au colaborat īn timp pentru agenda reformistă a dlui Băsescu: un "partid altfel", partidul așteptat de cel puțin 15 % dintre romāni. Am alergat cu Eugen Tomac, Adrian Papahagi, Marian Preda, Daniel Funeriu și alții prin toată țara, făcānd chetă pentru plinurile de benzină. Am muncit enorm: de la 23 iulie 2013, cānd s-au depus actele PMP la tribunal, pānă la 29 ianuarie, cānd partidul a fost oficializat, construisem 400 de organizații și aveam 24.000 de membri, cei mai mulți oameni care nu mai fuseseră implicați īn politică. Mii de km parcurși, sute de mitinguri, inteviuri și participări la emisiuni din media locală.

Organizația mea, PMP sector 1, construită și ea de la zero, a obținut, la europarlamentare, cel mai bun scor pe țară (14 %, față de media naționala de 6,2). Mi-am dorit să cāștig un mandat de eurodeputat, fiind convins că experiența și CV-ul meu m-ar ajuta să reprezint eficient și onorabil Romānia. Nu a fost să fie: plasat pe locul trei (pentru că primele două locuri au fost practic rezervate prin dictat), am ratat și acest obiectiv. Dar nu am abandonat lupta ! Am candidat pe un post de vicepreședinte al PMP (adică pe funcția deținută din august 2013) dar nici aici n-a mers: a cāștigat dl Vlaston, adus de mine, cu mari rugăminți, la PMP sector 1, care a fost sunat la telefon de dna Udrea pentru a candida (deși 90 % dintre participanții la congres nu știau cine e).
Citește și: Bombă īn PMP. Un important membru fondator A DEMISIONAT



Īn acest rezumat nu intră mii de detalii: lovituri interne, nedreptăți, abuzuri, umilințe. Nu intră nici tensiunile din PMP, după ce Florin Popescu ieșise - la un prim scrutin intern - cap de listă, sau pentru cei 100. 000 de euro care mi-au fost ceruți, cu scandaluri și insulte, pentru a fi "tolerat" pe locul 3 (considerat eligibil): evident, nu aveam de unde să "scot" o asemenea sumă... Nu intră nici sutele de mii de īnjurături primite de la cetățenii care, pe bună dreptate iritați, m-au judecat "la pachet" cu toata "clasa politică", dominată, cum știm, de figuri agramate și/sau interlope.

Pot spune că am dus "lupta cea bună" cu o energie considerabilă. Mi-am sacrificat trei ani de viață cu speranțele pe care cititorii de bună credință ai acestor precizări le īmpărtășeau, alături de mine. Știu și admit că am făcut și greșeli: greșeli de īncepător, greșeli de idealist, greșeli de orgoliu rănit. Īmi cer scuze pentru aceste omenești imperfecțiuni. Nu vreau să acuz pe nimeni. "Așa a fost să fie" īn circumstanțele istorice prezente".

Baconschi nu este singurul membru de partid care vorbește despre aceste lucruri. Adrian Papahagi, a ales să demisioneze din PMP, considerānd că Elena Udrea este un produs periculos al noii generații de politicieni.
9 Be the first of your friends to like this Google +1 0
VOTEAZA ARTICOLUL
-2
- See more at: http://www.dcnews.ro/teodor-baconski-acuza...h.rOMN8Sbk.dpuf
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 19 Aug 2014, 01:36 PM
Mesaj #754


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Elena Udrea vrea sa-si bage sustinatorii la inchisoare. smile.gif

A pus astazi, citez: Orice cetăţean poate semna pentru mai mulţi candidaţi.



Cine ii urmeaza indemnul, incalca art. 4 alin. 2 teza a II-a din Legea 370/2004 si este pasibil de pedeapsa. Aviz amatorilor. Nu este permisa semnarea mai multor liste.

Art.4
(2) Candidaturile propuse de partidele si de aliantele politice, precum si candidaturile independente pot fi depuse numai daca sunt sustinute de cel putin 200.000 de alegatori. Un alegator poate sustine un singur candidat.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 19 Aug 2014, 02:28 PM
Mesaj #755


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



Prima catindata cu pictoriale, ha ha ( pe timbrul lui base adica). Zoe Trahanache ohyeah.gif

O sa fie un circ in toamna asta de nota 10+.

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 19 Aug 2014, 02:29 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 19 Aug 2014, 03:08 PM
Mesaj #756


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(turbo trabant @ 19 Aug 2014, 03:28 PM) *
Prima catindata cu pictoriale, ha ha ( pe timbrul lui base adica). Zoe Trahanache ohyeah.gif

O sa fie un circ in toamna asta de nota 10+.

udrea

Elena Udrea a ajuns președintele PMP după ce a pierdut alegerile pentru șefia PDL. Acum, fostul consilier prezidențial și ministru, vrea să intre īn cursa prezidențială. ”Sunt urmașa lui Traian Băsescu” a spus mereu Elena Udrea, care l-a mazilit pe Cristian Diaconescu, cel pe care chiar ea l-a nominalizat drept candidatul PMP la Cotroceni.

Mihai Răzvan Ungureanu, fost șef de servicii secrete și fost premier, a dezvăluit cum a ajuns Elena Udrea președinte al PMP.

”Elena Udrea a preluat conducerea partidului prin mașinațiuni de culise. L-a dat la o parte pe Eugen Tomac. PMP e fundul de sac al unei experiențe eșuate. Elena Udrea e un proiect gol de conținut.”, a spus MRU la realitatea tv.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 19 Aug 2014, 04:16 PM
Mesaj #757


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Elena Udrea, o romanca ce se vrea barbata, incearca vocal sa destupe urechile romanilor, potentiali alegatori de dreapta. Observ in aceste zile o "rasfirare" a dreptei intr-o incercare disperata, cu oarece sanse, da a prinde in "mrejele" sale cat mai multi alegatori debusolati, fara fundament ideologic, care se inchina la "icoanele" politicienilor cautand izbavirea electorala. Elena Udrea este o doamna a politicii romanesti, unii zic ca este amanta lui Basescu, invidiosi probabil, doar la gandul ca "monstrul" a atins pielea fina a cucuoanei in cauza. Zilele astea intr-o discutie cu niste prieteni am declarat oficial, ca as fi in stare sa-mi dau intreaga avere pentru un film care sa-i prezinte pe cei doi in momente de trandeturi. Am incercat sa pariez, sa incit, dar nici unul dintre cei prezenti n-a pus botul, ma gandesc ca ori averea mea nu este atat de importanta, or amicii mei erau constienti ca un asemenea film nu poate exista decat in mintea unor obsedati. Dar sa revenim la sansele madamei. Eu nu cred ca Elena Udrea va rupe gura targului, va strange ceva pentru turul doi, va mai aglutina ceva din mintile spalate de Antene, una peste alta, posibil ca cei "furati" din visele Antenelor sa voteze in turul doi pentru un candidat de dreapta. Pentru asta, doamna Elena Udrea, merita atentia mea, este o femeie care intr-o tara profund misogina incearca sa dovedeasca ceva, ce? ramane sa vedem dupa alegeri.

Acest topic a fost editat de Marduk: 19 Aug 2014, 04:38 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 19 Aug 2014, 04:20 PM
Mesaj #758


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(kumarbi @ 29 Dec 2009, 07:32 PM) *
Am impresia ca (eu) am continuat aici niste discutii mai vechi de pe alte topicuri, discutii mai generale, referitoare la calitatea unora dintre membrii guvernului. Discutii in care se spunea ceva de genul ca nu poti sa ii critici pana nu vezi ce rezultate au. Ba da, critica, intrucat presupune o analiza, ar trebui facut anterior numirii lor in functii cheie. Dupa ce le vedem rezultatele nu mai criticam, ci ne plangem. De mila.


Udrea a ieșit īn uliță, cu māinile-n șold, să-l caftească pe Ponta
Publicat pe 19 august 2014-preluare de pe AMM-press-Lucian Avramescu:
PMP, inițialele unui nou partid, īnființat de Traian Băsescu anume pentru Elena Udrea, cum ai comanda o cămașă de noapte cu tiv la croitor, a decis prin vot – mare vorbă votul! – ca Elena Udrea să fie trimisă, ca reprezentant bătăios, să-i taie picioarele lui Ponta. Momentul democratic, curat democratic, a fost aureolat de o unanimitate care s-ar fi nimerit desăvārșită dacă nu vota contra un pemepist, īn persoana oablă a domnului Cristian Preda, fost profesor, de meserie beneficiar politic īn actualitate, cu iscălitura lunară pe ștatele de plată grase de la Bruxelles. Bravos pentru salvarea aparenței de democrație! Partidul se făcea că nu știe cine este candidatul său pentru Cotroceni și transpira să adune voturi pentru Cristian Diaconescu, pus să joace un rol pe care l-a mai jucat. Sforțarea s-a oprit. Udrea era, este și va fi, candidata Supăratului de la Perdeluță. Așadar, de azi, certitudinea se certifică. Udrea candidează pentru Cotroceni. Circulă zvonul că Băsescu nu se va da dus din odaia cu fotolii pānă n-o vede adusă, īn alai de voturi, pe Lenuța lui spre scaunul pe care altfel nu-l va elibera nici mort. Dă foc Romāniei, declară război Rusiei, se bate cu Obama, după ce-i prestează una mică, dar nu pleacă decāt dacă se așază īn locu-i, popoul cald al pleșcoiancei. Băsescu o vrea doar pe Nuțica pe scaunul pe care au stat, de atātea ori, amāndoi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 19 Aug 2014, 04:26 PM
Mesaj #759


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(gigip @ 19 Aug 2014, 05:20 PM) *


Lovitură grea pentru Elena Udrea, din interiorul PMP rofl.gif rofl.gif
Lucian Negrea, Reporter
13:33
736
congresul_pmp_16124600

Elena Udrea a fost desemnată de colegii din PMP candidatul oficial al partidului la alegerile prezidențiale. Deși totul părea doar o formalitate, Udrea a fost torpilată chiar din interior.

Singurul delegat PMP care a votat īmpotriva Elenei Udrea a fost europarlamentarul Cristian Preda. Acesta īși manifestase și īnaintea ședinței nemulțumirea față de acțiunile din interiorul partidului.

”Am propus demiterea Elenei Udrea din funcția de președinte al PMP, pentru discreditarea candidaturii lui Diaconescu. Colegii din CEN au votat īmpotrivă și au propus desemnarea ei ca prezidențiabil al PMP. Am fost, din nou, singurul care s-a opus”, a precizat Cristian Preda. rofl.gif rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 19 Aug 2014, 04:52 PM
Mesaj #760


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Nu intelg ce este de ras fata de aceasta actiune democratica? ce vrei sa existe unanimitate ca la congresele PCR? prin astfel de situatii se manifesta democratia, cu cat mai multe cu atat mai bine. Unanimitatea face rau la democratie.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
all
mesaj 1 Dec 2014, 03:01 PM
Mesaj #761


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 573
Inscris: 9 May 10
Din: ploiesti
Forumist Nr.: 16.752



" Elena Udrea e fiica unui ţigan din Pleşcoi, şofer de autobuz (angajat la Īntreprinderea Judeţeană de Transport Local Buzău, pe autobuzele 6 şi 7), decedat īn martie 2009 si īnhumat pe şest la Ghencea de fii-sa. Şoferul se numea Dumitru (dupa alte surse, Gheorghe) Udrea (NeaMitică), originar din Pietrosu.

Īntr-o zi, acesta a făcut o cursa lungă-lungă, pīnă īn comuna lui Nicolae Labiş, Mălini (jud. Suceava). Acolo a īntīlnit-o pe Maria Veliceasa (născută in 1951), femeie de serviciu la Dispensarul din localitate. Cei doi s-au căsătorit, iar la 26 decembrie 1973 s-a născut un copil de sex feminin, care avea să primească două nume: Elena,Gabriela.

Faptul că este ţigancă a fost recunoscut de Mădălin Voicu, care a declarat, invitat fiind la una din emisiunile lui Mihai Morar, că: "Mă abţin, pentru că Elena Udrea este co-etnica de-a mea. Nu vreau să spun mai multe, dar ştiu ce vorbesc, pentru că le cunosc "pedigree-ul" tuturor. Sunt sigur de ce spun", a declarat artistul si omul politic de origine rromă.

Bunicul din partea mamei, Vasile Veliceasa, a fost un beţiv, care avea ca avere două bordeie si ceva teren din care vindea cate o bucată cānd rămānea fară bani. Căsătorit de 2 ori, a avut 8 copii: 4 i-a ţinut in bătătură (Ioniţă, Paraschiva, Garoafa şi Gheorghe), iar pe ceilalţi 4 i-a dat la caminul pentru copii fără posibilităţi (Costică, Pavel,Viorica şi Maria,viitoare mamă a Elenei Udrea).

Familia Udrea a locuit īn Pleşcoi, apoi in gazdă la Buzău īncepand cu 1979 cānd Gabriela avea 6 ani, īn casa unei femei pe nume Mariana Dragomir,contabilă la ADAS. Soţul acestei femei lucra pe acelaşi autobuz, cu schimbul, cu Mitică Udrea. Tot acolo s-a angajat si Maria ca taxatoare de bilete pe autobuz (cum era pe atunci). Atunci cānd Elena Gabriela Udrea era īn clasa a VI-a (la scoala nr. 16), familia s-a mutat la o altă adresă in Buzău .

Īn ultimele clase de liceu (facut la B.P.Hasdeu, intre 1988-1992) , fata a īnceput să-şi "alerge caii", devenind, efectiv, prostituată. Īn mod concret, ea "presta" la o matroană pe nume Petruţa, care ţinea un bordel clandestin, īn două apartamente, pe aceeaşi scară (unul līngă altul), dintr-un bloc cu 4etaje, situat īn Cartierul Micro V din Buzău .

"Tanti" Petruţa īi făcea "lipeala" şi cu clienţi din Bucureşti, unde "eleva" Găbiţa se ducea cu trenul, dar se īntorcea cu limuzina, plină de bani şi atenţii. Miliţia de Moravuri din Buzău o avea īn evidenţă.

La şcoală, Ciocănitoarea Woodrea mergea tīrīş-grăpiş, fiind aproape repetentă. După ce s-a mutat cu familia de la Pleşcoi la Buzău, la vīrsta de 6 ani, Elena Udrea şi-a petrecut verile īn satul Pietrosul (comuna Costesti), situat pe Valea Buzăului, la bunicul din partea tatălui (Gheorghe Udrea, zis Cantoneru), unde acesta avea o moştenire de familie. Aici l-a cunoscut pe Cătălin Predoiu, care, şi el venea, īn timpul verii, la bunici, care locuiau la capătul uliţei, īn acelaşi sat. Mai mare cu aproape 6 ani decīt ea, Cătălin Predoiu i-a devenit bun prieten. Legătura lor a fost una trainică (se pare că tălāmbul ăsta, cu gură de babă, a fost primul ei amant), ulterior, "īmperecherea" stīnd la baza ascensiunii politice a "independentului" Predoiu.

Prietenia din copilărie şi adolescenţă dintre Elena Udrea şi Cătălin Predoiu este necunoscută publicului larg, care nu a priceput, nici pīnă astăzi, cum acest Neica-Nimeni a cāştigat īncrederea Dictachiorului Traian Băsescu şi a rămas ministru īn mai multe variante de guvern, cu sau fără partid la spate. Acest mutulică a introdus-o īn cercurile "bune" ale tinerilor din Buzău şi a sfătuit-o să dea admitere la liceul pe care īl absolvise el, cu 2 ani mai devreme (B.P. Haşdeu), secţia limbi (?!) străine.

Unul dintre prietenii lui Cătălin Predoiu, poreclit Papuc, a fost cel care a prezentat-o pe Gabriela (aşa cum o ştiau colegii de clasă şi anturajul pe Elena Udrea) celebrei matroane locale "Tanti Petruţa".

"Tanti Petruţa" a fost cea care a propulsat-o mai departe, īn cercurile prostituţiei din Bucureşti, aceasta fiind īn legătură cu unul dintre faimoşii "peşti" ai Capitalei anilor '90, Ion Răget, poreclit Prinţişoru'. "Tanti Petruţa" īi furniza, la comandă, Prinţişorului, pe bază de comision,"prospătură" pentru străinii cazaţi la Intercontinental, īn marea lor majoritate arabi şi turci, care se dădeau investitori străini aflaţi īn prospectarea pieţei. Prietena şi partenera Nimfei din Pleşcoi, Beatrice Comăniceanu, l-a cunoscut, şi ea, foarte bine, pe putregaiul Răget, pe care l-a şi apărat īn instanţă, cam prin anul 2002, cīnd acesta a primit cīţiva ani cu suspendare (apoi, borfaşul a fugit īn Spania).

Īn paralel, Elena Udrea şi prietena ei, Beatrice Comăniceanu, mergeau "la produs " şi īn zona căminelor studenţeşti de la Grozăveşti. Acolo e un restaurant-bordel, al arabului Nassar (cumnat cu parlamentara PSD Rodica Nassar), unde se culcau, pe bani, mai ales cu studenţi medicinişti (tot arabi).

Generalul Cornel Baltă ştie totul despre "cartea de muncă" a Elenei Udrea. Prinţişoru' a fost cel care i-a făcut Elenei Udrea cunoştinţă cu tiganul Dorin Cocoş, un obscur bişniţar, care aducea marfă din Turcia şi o vindea īn bazar. E adevărat ce spune īn presă "avocata" Beatrice Comăniceanu, că l-au cunoscut pe Cocoş īntr-un club, dar probabil că acolo era şi "şeful" lor, Răget.

Īn tot ceea ce face, de cel puţin 15 ani īncoace, Elena Udrea se serveşte de practicile de "magie neagră" ale cunoscutei vrăjitoare Cati, de la Mărăcineni, bună prietenă cu mama Elenei Udrea (aproape de Pleşcoiul natal al tatălui ei). Se pare că aşa le-a sucit minţile lui Dorin Cocoş şi Traian Băsescu. Prin farmece şi magie neagră, făcută de vrăjitoare, Cocoş a luat-o de nevastă pe /editat/ deşi ştia ce "specializare" are Găbiţa şi ce muncă prestează īn schema de afaceri a Prinţişorului.

"Dispeceratul" reţelei de prostituţie pe care o patrona, īn Bucureşti, Ion Răget, se afla pe Str. Ştefan Furtună nr. 9, la etajul 2 al unui bloc vechi (vizavi de Muzeul Militar şi aproape de Gara de Nord - de altfel, aproape toată strada e un fel de Crucea de Piatră). Acolo se duceau prostituatele, inclusiv Elena Udrea, să-şi primească banii şi viitoarele comenzi şi să regleze şi alte chestiuni. Iată numai cīţiva dintre membrii (sau simpatizanţii) PDL care i-au făcut "bucuria" Ciocănitoarei Woodrea: Traian Băsescu, Cezar Preda, Cristian Poteraş, Florin Popescu, GabrielOprea, Cătălin

Predoiu, consilierul ei, Ştefan Şuşai ş.a.

"Cariera" /editat/ s-a declanşat odată cu solicitarea lui Cocoş către Oprea, de a-i aranja intrarea. Acum ea fără studii, sugace amărată de la ţară, şi vorbind cu parteneru' lui de afaceri Gabriel Oprea, ce zice Cocoş? -Băi Oprea, tu ai relaţii peste tot, eu sunt un ţigan amărāt, bag-o bă şi tu in politică. Bă... da n-are studii. –Lasă, bă, că avem bani. Si, uite aşa, īi făuriră o diplomă īn drept, la rapid, la universitatea Dimitrie Cantemir, intre 1992-1996, iar ulterior Oprea, ca director la Colegiul Naţional de Apărare (2000-2001 şi "profesor" din 2001), i-a băgat şi vreo două diplome de acolo. Mai precis, a "urmat" cursurile Colegiului Naţional de Apărare, pe care le-a terminat cu o lucrare pe tema intereselor NATO īn zona Mării Negre şi Caucaz. Ce cunostinţe are in geopolitică, numai săracii arabi supţi o mai ştiu. Si, uite aşa, īi făcură un CV, mai cu bube, dar universitar. Toată tărăşenia pleacă de la restaurantul Trei Cocoşi. Dacă verificaţi, Gabriel Oprea a fost partener cu Cocoş, dar pentru că trebuia să devină prefectul capitalei (intre 2002-2003) a trebuit să iasă din afaceri. Aşa se leagă diplomele "Udrei" cu funcţiile lui Gabriel Oprea . In 1997 i-a deschis Cocoş si un butic de avocatură, şpaga fiind la data respectivă de cca. 20.000 euro, dar pentru asta ar trebui luaţi la bani mărunţi şefii de la Baroul Bucureşti, ei ştiu mai bine.

Prin urmare, in "biografie" apare ca avocat titular al Cabinetului Individual de Avocatură "Udrea Elena Gabriela" din Bucureşti - că de, geniul pleşcoian trebuia sa presteze (ca de altfel şi chiloţarul Gabi fixativ, ajuns din căpitan de chiloţi-izmene la hotelul Agat, unde făcea trafic cu calcan, fix general de justitie). In plus, deoarece acum era plină de ştiinţă juridică cum era odinioară plină de altceva, a fost puţin īntre iunie 2004 şi februarie 2005 consilier īn cadrul Consiliului General al Municipiului Bucureşti, preşedinte al Comisiei Juridice şi de Disciplină, din partea PNL - unde presta la data respectivă (WTF??!!).

In politică a īmpins-o Virgil Asztaloş Măgureanu, care a dirijat-o pe /editat/ către PSD, prin Cozmin Guşă. Apoi, a fost teleghidată către PNL, prin Varujan Vosganian. Īn 2002 a intrat īn Partidul Naţional Liberal, iar īn iunie 2004 a devenit consilier municipal din partea PNL.

Pe 21 octombrie 2005 a demisionat din PNL, iar la 12 februarie 2006 se īnscrie īn PD - si incepe ascensiunea fulminantă, sub atenta oblăduire a Chiorului. La PD, şi implicit la Traian Băsescu, a ajuns prin intermediul Mioarei Mantale. Lumea vorbeşte că această nimfomană din Pleşcoi s-ar fi tăvălit şi cu următorii: Varujan Vosganian, Paul Păcuraru, Sebastian Vlădescu, S.O. Vāntu, C.P. Tăriceanu, Dinu Patriciu, Theodor Stolojan.

Pānă īn octombrie 2005, a fost consilier de stat la Administraţia Prezidenţială, şef al Cancelariei prezidenţiale (evident, datorita adāncii "competenţe" politico -juridice), funcţie deţinută acum de Cătălin Avramescu.

Īn toamna anului 2005, ea a demisionat din funcţia deţinută la Preşedinţie, invocānd atacurile "profund nedrepte" īndreptate asupra sa şi a altor persoane care susţin lupta anticorupţie, precum şi faptul că nu doreşte ca prin insinuările la adresa sa să devină "o vulnerabilitate a demersurilor preşedintelui".

Īn 13 aprilie 2005 apare īn Academia Caţavencu un interviu īn care Elena Udrea este īntrebată dacă este iubita lui Traian Băsescu. Răspunsul ei a fost: "Ştiţi de cānd aştept īntrebarea asta? La īntrebarea asta pot să vă răspund peste zece ani?".

Deşi nu mai era consilier prezidenţial, făcea vizite nocturne la Cotroceni, aşa cum a dezvăluit Jurnalul Naţional, Preşedinţia şi SPP, refuzānd să explice scopul acestor vizite. Conform unor surse din Palatul Cotroceni, citate de presă, Elena Udrea intra foarte des īn sediul administraţiei prezidenţiale, după ce şi-a dat demisia din funcţia de şef al Cancelariei prezidenţiale. Sursele amintite susţin că, timp de un an, ea şi-a păstrat chiar şi biroul din vecinătatea cabinetului lui Traian Băsescu. Īntrebată despre vizitele nocturne, a răspuns sec: "Nu comentez". Īntrebat şi el de ce maşina Elenei Udrea intră noaptea la Palat, Traian Băsescu a spus sec: "Spuneţi o minciună. Confundaţi o maşină cu o femeie. Eu n-aş face confuzia asta". Apoi a argumentat ca a venit să alimenteze, că era combustibilul mai ieftin!

Īn 30 noiembrie 2008, Elena Udrea a fost aleasă deputat.

Restul e istorie. O istorie a ruşinii naţionale. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 2 Dec 2014, 10:53 AM
Mesaj #762


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



S-a mai postat chestia asta.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 2 Dec 2014, 01:12 PM
Mesaj #763


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(all @ 1 Dec 2014, 03:01 PM) *
"Elena Udrea e fiica unui ţigan din Pleşcoi, şofer de autobuz...Īntr-o zi, acesta a făcut o cursa lungă-lungă, pīnă īn comuna lui Nicolae Labiş, Mălini (jud. Suceava). Acolo a īntīlnit-o pe Maria Veliceasa (născută in 1951), femeie de serviciu la Dispensarul din localitate. Cei doi s-au căsătorit, iar la 26 decembrie 1973 s-a născut un copil de sex feminin, care avea să primească două nume: Elena,Gabriela." Faptul că este ţigancă a fost recunoscut de Mădălin Voicu, care a declarat, invitat fiind la una din emisiunile lui Mihai Morar, că: "Mă abţin, pentru că Elena Udrea este co-etnica de-a mea. Nu vreau să spun mai multe, dar ştiu ce vorbesc, pentru că le cunosc "pedigree-ul" tuturor..."
Restul e istorie. O istorie a ruşinii naţionale. "

De ce ar fi "o istorie a rusinii nationale", faptul ca o femeie, chiar tiganca daca ar fi sa fie, a ajuns deputat si candidat la presidentie si nu faptul ca Madalin Voicu care este deputat PSD si specialist in recunoasterea tiganilor, face aceste afirmatii? Eu cred ca este vorba doar de incercarea unui rom de a denigra o femeie roma sau nu. Se stie ca romii sunt mai misogini decat romanii, au o mandrie etnica in a-si demonstra aceasta atitudine fata de femei, prin traditiile la care nu vor sa renunte.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 29 Jan 2015, 11:41 AM
Mesaj #764


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Elena Udrea este adusa la aceasta ora cu mandat la sediul Directiei Nationale Anticoruptie, potrivit anuntului facut chiar de aceasta pe pagina sa de Facebook in urma cu cateva momente


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Jan 2015, 12:29 PM
Mesaj #765


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Este adusa sau se prezinta singura, in baza unui mandat, pentru ca este o mare diferenta intre una si alta. Nu ca ar fi vorba de Elena Udrea, dar interpretarile din media in baza unui cuvant, creaza uneori distonii in mintea cititorilor, voite sau nu, aceste interpretari, manipulari exista.

Acest topic a fost editat de Marduk: 29 Jan 2015, 12:33 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 29 Jan 2015, 12:53 PM
Mesaj #766


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Udrea are calitatea de suspect si este acuzata de spalare de bani si fals in declaratii de avere


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Jan 2015, 01:08 PM
Mesaj #767


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Asta este, daca a gresit sa plateasca, nu conteaza ca este Elena Udrea, Traian Basescu, Boc, Videanu, Tariceanu, Ponta etc. conteaza ca justitia sa-si faca datoria conform legilor. Ar fi fost cel putin ciudat ca nevasta lui Cococs sa nu stie ce face acesta cu multimea de bani care se perinda prin casa in care locuiau impreuna sau prin conturile de care stiau cei doi.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Jan 2015, 06:26 PM
Mesaj #768


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



M-am uitat la tembelizor sa deslusesc cei cu "aducerea" asta la DNA. Am vazut-o pe Elena Udrea coborand, probabil din masina sa, pentru ca era un SUV, fara escorta politistilor, mascati etc. Apoi a dat o declaratia Kovesi care a spus ca Elena Udrea a fost citata intr-un dosar, deci citata, nu adusa. Totusi tembeliziunile, ziarele insista ca Elena Udrea a fost "adusa la DNA" or eu zic ca nu este acelas lucru sa fi citat cu sa fi adus, unii prezentatori au spus ca: "Elena Udrea a fost saltata de pe strada". Daca esti adus inseamna ca nu vrei sa te prezinti, esti un pericol etc. Nu ca este Elena Udrea sau Toni Grebla, dar eu cred ca manipularile astea au un scop, discreditarea uni cetatean citat la DNA, un loc in care poti ajunge si daca nu esti vinovat, vinovatia fiind stabilita doar de instanta.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 31 Jan 2015, 10:32 AM
Mesaj #769


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Am vazut pe un site un interviu cu Elena Udrea, declaratiile sale, in legatura cu acuzatiile aduse de procurorii DNA. Unii comentatori au sarit imediat s-o critice pe Elena Udrea, sa-i puna in carca multimea de necunoscute, pe care multi le banuiau in mintea lor, dar neavand probe se obisnuisera sa le sopteasca pe ici pe colo la un pahar de vorbe. Iata ca a venit si ziua in care putem spune ca fara foc nu iese fum, sau invers, cu alte cuvinte am putea pune o intrebare tipic otv-ista: si-a facut Elena Udrea nevoile in curtea lui Traian Basescu? daca da, putem continua cu o intrebare care urmeaza aceiasi logica: au stiut SRI-ul, serviciile ca Elena Udrea isi face nevoile in curtea lui Traian Basescu? l-au informat pe acesta de evenimentul respectiv? daca da, putem considera ca Traian Basescu i-a dat voie sa-si faca nevoile in curtea sa. daca nu, atunci serviciile poarta vina ca Elena Udrea s-a p...t pe trandafirii lui Traian Basescu, pentru ca nu au prevenit astfel de apucaturi necivilizate, asa cum le sta in atributii. Ca sa n-o mai lungim, e clar ca buna ziua ca Elena Udrea a facut ce-a facut, sau daca n-a facut cel putin a stiut ce fac altii de pe langa ea. Mi-e greu sa cred ca seara acasa pe o canapea sau in pata nu discuta cu sotul ei despre astfel de probleme. N-as vrea sa ma inscriu in corul dirijat de maestrul CTP, care a prins cu nasu-i de copoi jurnalist "vibratiile aerului" generate de declaratiile Elenei Udrea, totusi nu pot sa nu remarc starea de frica, retinerea manifestata de Elena Udrea in timpul interviului, ca avocata cred ca si-a dat seama ca fara probe n-are nimic, in afara de cuvantul domniei sale fata de cuvantul celor pe care-i acuza. Nu pot sa nu ma intorc la atributiile serviciilor SRI, SIE, UM215 etc. pentru ca aceste servicii trebuiau sa vegheze ca aceste fapte sa fie inabusite din fasa, prevenite, or daca ne gandim doar la sumele care se vehiculeaza, la durata in ani a activitatilor celor acuzati in aceste dosare ale DNA-lui, e clar ca aceste servicii nu si-au facut datoria sau au beneficiat de pe urma activitatilor celor acuzati. Ramane sa vedem daca DNA-ul va constata in ce postura s-au aflat aceste institutii, de naivitate, de favorizare a infractorilor, de complicitate sau au fost ele insele sediul unor infractori lacomi si avizi de putere.

Acest topic a fost editat de Marduk: 1 Feb 2015, 10:25 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 1 Feb 2015, 01:04 AM
Mesaj #770


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Vezi și blogul lui Tolontan.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

23 Pagini V  « < 20 21 22 23 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 02:49 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman