HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii Subforum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Integrarea Romaniei in Uniunea Europeana. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

26 Pagini V  « < 20 21 22 23 24 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Tratatul De La Lisabona, Europa in secolul XXI
abis
mesaj 30 May 2013, 01:22 PM
Mesaj #736


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 30 May 2013, 10:42 AM) *
In Italia spre exemplu este o discrepanta vizibila intre nord si sud, chiar si in Franta exista diferente.

Sigur ca da. Si in Franta ori Italia solutia ar fi ca regiunile sarace sa se rupa de restul tarii? Asa s-ar dezvolta mai repede?

QUOTE
e clar ca toata zona sud-est europeana are o astfel de problema

Probleme care s-ar accentua prin izolare si protectionism

QUOTE
Pe termen lung, este posibil ca aceasta uniune sa devina un stat, pana atunci insa raman multe de facut, de schimbat, iar cel mai greu or sa fie de schimbat mentalitatile, educatia, cultura

Bineinteles, asa este


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 31 May 2013, 10:50 AM
Mesaj #737


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



@abis

"in Franta ori Italia solutia ar fi ca regiunile sarace sa se rupa de restul tarii? Asa s-ar dezvolta mai repede?"

Nu, procesul poate fi si invers, regiunile bogate si dezvoltate sa se rupa de restul tarii, exemplu Catalonia, Piemont, Lombardia (nordul Italiei, unde exista si o liga in acest sens), Flandra. Mai sunt si alte exemple dar acelea sunt mai mult de natura nationalista, Scotia, Kosovo si e posibil sa adaugam listei, Tara Secuilor sau HARCOM. Ce poate face UE impotriva acestor curente? este dreptul popoarelor? este democratic?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 31 May 2013, 12:55 PM
Mesaj #738


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



UE nu face si nu poate face nimic impotriva, daca un popor sau o regiune doreste sa se separe de tara-mama. Insa curentele secesioniste sunt si vor fi si in continuare minoritare, chiar daca inregistreaza temporar fluctuatii de popularitate.

Nici macar un stat ca Marea Britanie nu isi permite sa iasa usor din UE, daramite o regiune dintr-un stat...

http://www.mediafax.ro/economic/sua-averti...-unite-10905046


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 31 May 2013, 12:55 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Marduk
mesaj 31 May 2013, 05:01 PM
Mesaj #739


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Un sfat de la un britanic pentru Romania: "Iesiti din UE"


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 3 Jun 2013, 10:51 AM
Mesaj #740


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Un cretin


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 3 Jun 2013, 01:25 PM
Mesaj #741


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Moncher, cu epitete din astea caracterizezi un profesor in economie, laureat al premiului Nobel? daca asta este cretin despre Nigel Farage ce ai de zis? omul si-a spus parerea referitor la o situatie, asa cum o vede el rezolvata. Daca afirmatiile sale nu concorda cu gandirea ta, cu ideile tale despre UE, crezi ca e cretin?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 3 Jun 2013, 01:36 PM
Mesaj #742


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 3 Jun 2013, 02:25 PM) *
Moncher, cu epitete din astea caracterizezi un profesor in economie, laureat al premiului Nobel?

Da. Ai citit argumentele omului?

Cred că [ieşirea din UE] este soluţia care ar reduce şocul cel mai bine. Pentru ca să devină posibil să faci lucruri precum construirea unor şosele, spre exemplu, sau să te descurci cu mai puţini bani, pentru că ai nevoie de bani ca să faci ceva şi nu poţi face nimic pentru că toate rezervele de bani sunt controlate de alte bănci. Aşa că aceasta este varianta cea mai bună de ajustare a costului forţei de muncă. Se va devaloriza mai mult decât prin tăierile date de Guvern, iar aşa nu mai trebuie tăiate salariile pentru funcţionarii publici. Aşa sunteţi şi capabili să vă extindeţi şi să creşteţi ocuparea forţei de muncă. Dar îmi este greu să mă gândesc la alte soluţii cât timp sunteţi în «cămaşa de forţă» a Uniunii Europene”.

Deci, daca iesim din UE o sa "ajustam" (in sus? in jos? nu spune clar...) costul fortei de munca (adica salariile) care se vor devaloriza mai mult decat le taie guvernul (aici spune clar), deci nu va mai fi nevoie sa le taiem ca oricum nu o sa mai facem mare lucru cu banii, nu vor mai valora prea mult. Asa ca ne voim extinde (unde, in Rusia?!) si vom reduce somajul. Si vom face sosele cu bani putini. Logica beton!

QUOTE
daca asta este cretin despre Nigel Farage ce ai de zis?

Un cretin si un demagog. Au inceput si britanicii sa se prinda cate parale face


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 3 Jun 2013, 02:02 PM
Mesaj #743


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Am citit, este parerea lui, sfatul sau are oarece logica, nu stiu daca este cea mai buna alegere iesirea din UE, dar nu cred ca vom disparea ca natie daca facem alegerea asta. Nu-mi imaginez in acest moment cum ar fi, probabil ca ne-ar fi imposibil d.p.d.v economic, financiar, bancar etc. asta pentru ca in acest moment depindem prea mult de UE in acest domeniu. Dar ce s-ar intampla daca o tara ca Germania ar decide sa renunte la euro, ca sa nu mai zic de o iesire din UE? Exista unitati de masura pentru tot si toate, important este sa-sti asumi ca popor riscul respectiv. Exista state europene care nu sunt in UE si o duc mai bine decat multe tari membre ale UE. Statutul de membru al unei aliante are atat avantaje cat si dezavantaje, te obliga sa respecti deciziile de la centru, decizii care poate sunt indreptate, fara voie, impotriva ta, iti afecteaza viata, modul cu care erai obijnuit sa traiesti, sa-ti castigi existenta etc. or asta nu este mereu in regula, pentru ca ceea ce se aplica foarte bine pentru neamt, nu mai este atat de bine pentru roman sau grec.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 3 Jun 2013, 02:16 PM
Mesaj #744


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Marduk, atat timp cat in Romania activitatea economica este legata strans de UE (acolo sunt exporturile noastre, de acolo importam, marea majoritate a investitorilor sunt din UE) ar fi o tampenie sa iesim din Uniune. Nobelistul ala si-a dat cu parerea dupa ureche, a prezentat vreo cifra, ce ar fi pe plus si ce pe minus? A facut vreo cercetare, vreun studiu, ceva? A analizat structura comertului exterior, natura si sursa deficitelor bugetelor publice, evolutia inflatiei, a gradului de colectare a impozitelor, pe bune, a studiat, a citit, a analizat ceva inainte sa-si dea cu parerea? Nexam! A scos din burta o idee stupida si gata...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 3 Jun 2013, 02:24 PM
Mesaj #745


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 3 Jun 2013, 03:16 PM) *
.. atat timp cat in Romania activitatea economica este legata strans de UE (acolo sunt exporturile noastre, de acolo importam, marea majoritate a investitorilor sunt din UE)...

Pe mine tocmai asta ma deranjaza, ombilicul asta, prin care ne vin doar sperante, promisiuni, am devenit niste dependenti fara sa luam in calcul ca lumea este mult mai mare ca Europa.

Acest topic a fost editat de Marduk: 3 Jun 2013, 02:24 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 3 Jun 2013, 03:13 PM
Mesaj #746


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Nu vin doar sperante si promisiuni. Vin si investitii, bani, comert si mai important decat toate, reguli - imagineaza-ti o Romanie care nu facea parte din UE, anul trecut prin vara, in plina lovitura de stat. Fara presiune externa europeana, lovitura de stat ar fi reusit pana la capat.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 3 Jun 2013, 03:31 PM
Mesaj #747


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 3 Jun 2013, 04:13 PM) *
... Vin si investitii, bani, comert si mai important decat toate, reguli...

Cand spui "vin" te referi la bautura facuta din struguri? poti sa-mi dai exemplu de investitii pur europene, nu cele care folosesc banii europeni, care au avut succes in Romania? Ok cu unele reguli sunt de acord, avand in vedere balcanismul in care se scalda politicienii romani, dar despre comert nu am o parere asa buna. ce fel de comert avem noi cu UE. Exportam materie prima sau in cel mai bun caz semifabricat si importam produs finit, exportam mana de lucru calificata si importam mana de lucru din Asia, Africa! In opinia mea asta nu este comert, poate lohn, barter etc. Cata vreme o companie europeana deschide o afacere in Romania, produce ceva aici, apoi exporta in UE acel produs unde este supus unor "procese" ce nu pot fi efecuate sub nicio forma in Romania, apoi este exportat in Romania dar la pret dublu sau triplu, ala nu este comert este santaj comercial, exploatare orice altceva dar nu comert.

Acest topic a fost editat de Marduk: 3 Jun 2013, 04:47 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 3 Jun 2013, 04:55 PM
Mesaj #748


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



O forma de "protectionism" care ar trebui folosit mai des pentru produsele romanesti. Protectionismul e de viitor, desi multi nu sunt de acord cu aceasta protectie a productiei autohtone, eu cred ca daca produsele respective au acelasi pret ca cele importate din China sau UE sa fie cumparate produsele romanesti. Ar trebui nici sa nu se mai scrie in presa despre astfel de cereri, sa fie o conduita a utilizatorilor romani. Produsul x este la acelasi pret cu cel chinezesc? sau mai ieftin, atunci il iau pe cel romanesc, poate sa apara o problema cu calitatea in cazul produselor din UE, dar daca si calitativ nu sunt probleme, atunci chiar nu vad unde este problema, poate la comisioane, spagi etc. unde romanul din pacate pune botul.

Acest topic a fost editat de Marduk: 3 Jun 2013, 04:55 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 4 Jun 2013, 12:07 PM
Mesaj #749


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 3 Jun 2013, 04:31 PM) *
Cand spui "vin" te referi la bautura facuta din struguri?

E un verb acolo, nu un substantiv
QUOTE
poti sa-mi dai exemplu de investitii pur europene, nu cele care folosesc banii europeni, care au avut succes in Romania?

Nu inteleg ce vrei - cum adica investitii europene care nu folosesc bani europeni?! Vrei exemple de investitii europene cu bani chinezi, africani, thailandezi? unsure.gif

Uite, Dacia e un exemplu de succes. Fabrica Michelin de la Floresti. Lafarge. Holcim. Si multe altele
QUOTE
ce fel de comert avem noi cu UE. Exportam materie prima sau in cel mai bun caz semifabricat si importam produs finit

Exportam ce putem- ti-e greu sa cauti pe net in loc sa-ti dai cu presupusul? smile.gif

Masinile si echipamentele de transport ocupa primul loc, cu 40% din valoarea totala a exporturilor, respectiv 13,2 miliarde de euro. Acestea sunt urmate de produsele manufacturate, 34,7%, respectiv 11,44 miliarde de euro.

Exporturile Romaniei de produse agroalimentare, bauturi si tutun au avut o pondere 7,4% din total, valoarea acestora depasind 2,4 miliarde de euro.

Romania a mai exportat produse chimice (6,6%), materii prime si materiale (6%), combustibili minerali si lubrifianti (5,3%).


QUOTE
Cata vreme o companie europeana deschide o afacere in Romania, produce ceva aici, apoi exporta in UE acel produs unde este supus unor "procese" ce nu pot fi efecuate sub nicio forma in Romania, apoi este exportat in Romania dar la pret dublu sau triplu, ala nu este comert

Poti sa exemple de astfel de afaceri? Sau nu?

QUOTE
Protectionismul e de viitor, desi multi nu sunt de acord cu aceasta protectie a productiei autohtone, eu cred ca daca produsele respective au acelasi pret ca cele importate din China sau UE sa fie cumparate produsele romanesti.

Protectionismul este o prostie si pe termen lung este chiar daunator celor care il practica.
Daca produsul autohton este mai bun si mai ieftin decat cel adus de peste mari si tari, va fi cumparat fara implicarea autoritatilor. Daca este mai prost si mai scump, prin protectionism nu faci altceva decat sa incurajezi producatorii interni sa produca in continuare scump si prost, pe spinarea cumparatorilor.

Un exemplu teoretic: sa zicem ca de maine guvernul face cumva si pune niste taxe protectioniste prin care sa "apere" industria auto interna. Cumparatorii vor fi descurajati sa cumpere masini straine, vor cumpara, de nevoie, masini romanesti. Producatorii romani vor avea o cota de piata asigurata fara sa-si bata capul, prin grija guvernului; pe segmentul respectiv nu vor avea concurenta - deci nu vor avea niciun motiv sa investeasca in calitate ori sa tina preturile mici, pentru ca oricum are grija guvernul sa-si vanda ei marfa. Prin urmare masinile romanesti nu vor fi nici prea bune calitativ, nici atat de ieftine pe cat ar putea fi daca exista concurenta. Prin urmare, cumparatorii romani (caci in conditiile astea poti sa-ti iei adio de la exporturi, si pentru ca produci prost si scump, si pentru ca in contrapartida si partenerii comerciali ai tarii vor raspunde masurilor tale protectioniste cu propriile masuri protectioniste care sa apere industria lor) vor avea masini proaste si scumpe, care se vor defecta des, care vor consuma multa benzina, insa pe care va scrie "made in Romania".


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 5 Jun 2013, 05:58 PM
Mesaj #750


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 4 Jun 2013, 01:07 PM) *
QUOTE
...- cum adica investitii europene care nu folosesc bani europeni?!

Adica INVESTITII, nu suveici de invartit si plimbat banii de colo colo, cu profit.
QUOTE
Masinile si echipamentele de transport ocupa primul loc, cu 40% din valoarea totala a exporturilor,

Dacia si Ford. Multumesc. Ti se pare normal ca 40% din exporturile unei tari europene sa depinda de doua companii? Romania este in acest moment o tara bananiera. Nu vreau sa-mi imaginez ce s-ar inatampla daca Renault ar decide maine sa-si mute fabrica in Maroc.
QUOTE
Exporturile Romaniei de produse agroalimentare, bauturi si tutun au avut o pondere 7,4% din total..

M-as fi bucurat sa fie invers, 40% agroalimentare si 7,4% masini si echipamente.
QUOTE
Poti sa exemple de astfel de afaceri?

Toate companiile care produc pe lohn, din cate imi aduc aminte a existat un caz celebru cu Cesaromul si faianta italiana si spaniola.
QUOTE
Protectionismul este o prostie si pe termen lung este chiar daunator celor care il practica.

Parerea ta, altii cred ca in anumite imprejurari, protectionismul este singura solutie pentru a proteja o tara. Daca ne uitam prin istorie o sa descoperim ca au existat si razboaie pe tema asta, din nefericire putine sunt cazurile cand cei care doreau sa se protejeze au si castigat.
QUOTE
Un exemplu teoretic: sa zicem ca de maine guvernul face cumva si pune niste taxe protectioniste prin care sa "apere" industria auto interna

rofl.gif mwah1.gif Moncher, exemplul asta nu este teoretic, este practic si actioneaza in Romania de ani buni, mai exact de cand a inceput Dacia sa produca Loganul.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 Jun 2013, 09:41 AM
Mesaj #751


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 5 Jun 2013, 06:58 PM) *
M-as fi bucurat sa fie invers, 40% agroalimentare si 7,4% masini si echipamente.

Pai mai devreme te plangeai ca nu exportam produse cu grad ridicat de prelucrare... Hotaraste-te si tu, cum zici ca e mai bine: sa exporti masini sau alimente? Si de ce?
QUOTE
din cate imi aduc aminte a existat un caz celebru cu Cesaromul si faianta italiana si spaniola

Nu cunosc povestea. Poti da detalii?
QUOTE
altii cred ca in anumite imprejurari, protectionismul este singura solutie pentru a proteja o tara

Deh, idioti exista intotdeauna... Bine ca nu sunt majoritari.
QUOTE
exemplul asta nu este teoretic, este practic si actioneaza in Romania de ani buni, mai exact de cand a inceput Dacia sa produca Loganul

Ce taxe protectioniste exista pentru masinile produse in UE?!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 Jun 2013, 12:00 PM
Mesaj #752


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 6 Jun 2013, 10:41 AM) *
QUOTE
... sa exporti masini sau alimente? Si de ce?

Eu as prefera sa exportam mai multe alimente procesate in Romania. Carnea, untul, uleiul, vinul, painea, cartofii etc. se pot manca, fiarele nu. Am in minte pentru aceasta comparatie, fireste Olanda, pe care o cunosc cat de cat, dar in aceisai categorie poate fi Danemarka sau Belgia, aceste tari au o productie si un export mare la alimentele produse si procesate si o productie mica in raport cu alimentele, la masini si utilaje. Noi romanii inca avem noroc ca avem o productie de autosustinere in gospodariile proprii altfel cu criza asta cred ca ajungeam mai rau ca grecii.
QUOTE
Poti da detalii?

Din cate imi aduc aminte, italienii sau spaniolii produceau aici placi ceramice, gresie si faianta, apoi le exportau in tarile respective unde erau supuse unui proces tehnologic, glazurare, vopsire etc. apoi erau exportate in Romania si vandute ca produse italienesti sau spaniole. In tot acest proces statul pierdea bani.
QUOTE
Ce taxe protectioniste exista pentru masinile produse in UE?!

Exemplu:
- o masina cumparata din UE, fabricata in 2002, Euro 3, valoarea ei de piata este de aprox. 3000 de euro, taxa de timbru verde este de 2800 euro.
- o masina cumparata din UE, fabricata in 1998, Euro 1, valoarea de piata este de aprox. 1600 euro, taxa de timbru verde este de 460 euro.
- pentru o masina cumparata din UE, inainte de introducerea taxei de timbru verde se plateau taxe vamale intre 400 de euro si cateva mii de euro functie de capacitatea cilindrica si norma de poluare Euro 1,2,3,4. Mii de procese sunt pe rol pentru recuperarea acestor taxe vamale si probabil alte mii se vor deschide pentru recuperarea acestei taxe de timbru verde. In tot acest timp romanii care au masini vechi continua sa polueze cu masinile lor, pentru ca nu le pot vinde decat la REMAT pentru a obtine un voucer cu care isi pot cumpara o masina noua, care masina tinand cont de puterea de cumparare a romanilor si pretul de vanzare este DACIA LOGAN. Daca toate acestea, explicate succint si fara cunostinte temeinice in domeniu, nu ti se par protectioniste, atunci sa-i rugam pe altii sa ne explice ce si cum este cu aceste taxe protectioniste.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 Jun 2013, 12:12 PM
Mesaj #753


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 6 Jun 2013, 01:00 PM) *
Eu as prefera sa exportam mai multe alimente procesate in Romania. Carnea, untul, uleiul, vinul, painea, cartofii etc. se pot manca, fiarele nu.

Eu as prefera sa exportam mai multe masini, echipamente electronice, produse de inalta tehnologie. Sunt mult mai rentabile. Ma rog, fiecare cu preferintele lui...
QUOTE
Am in minte pentru aceasta comparatie, fireste Olanda

Olanda exporta si alimente, si flori, dar grosul exporturilor sunt totusi de alt nivel tehnologic....
QUOTE
italienii sau spaniolii produceau aici placi ceramice, gresie si faianta, apoi le exportau in tarile respective unde erau supuse unui proces tehnologic, glazurare, vopsire etc. apoi erau exportate in Romania si vandute ca produse italienesti sau spaniole

Nu cunosc cazul, nu pot comenta. Nu stiu daca e asa ori nu - si daca ar fi, nu vad problema
QUOTE
- o masina cumparata din UE, fabricata in 2002, Euro 3, valoarea ei de piata este de aprox. 3000 de euro, taxa de timbru verde este de 2800 euro.
- o masina cumparata din UE, fabricata in 1998, Euro 1, valoarea de piata este de aprox. 1600 euro, taxa de timbru verde este de 460 euro.

Si daca iti iei o Dacia nu platesti taxa de timbru verde?!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 Jun 2013, 05:32 PM
Mesaj #754


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 6 Jun 2013, 01:12 PM) *
QUOTE
Olanda exporta si alimente, si flori, dar grosul exporturilor sunt totusi de alt nivel tehnologic....

Da, preparate alimentare, seminte, animale, etc. de inalt nivel tehnologic. Navele de transport si de razboi le fac la Galati, le fac romanii, cei drept cu planuri olandeze.
QUOTE
Si daca iti iei o Dacia nu platesti taxa de timbru verde?!

Da, pentru Logan din cate mi-aduc aminte este 5-600 euro, fata de o masina SH din 2008 cu motor Euro 3, 1500-2500 euro.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 6 Jun 2013, 10:20 PM
Mesaj #755


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Mai stiti de Olanda cum au pierdut banii la bursa, fiind o gramada de bani pusi pe tulpe? rofl.gif
rofl.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Jun 2013, 10:04 AM
Mesaj #756


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 6 Jun 2013, 06:32 PM) *
Da, preparate alimentare, seminte, animale, etc. de inalt nivel tehnologic.

Ti-e greu sa cauti pe net structura exporturilor olandeze inainte de a le aduce in discutie? Poftim, iti fac eu documentarea

Grosul exporturilor olandeze nu il reprezinta produsele alimentare ci electrotehnica

QUOTE
pentru Logan din cate mi-aduc aminte este 5-600 euro, fata de o masina SH din 2008 cu motor Euro 3, 1500-2500 euro

Din cate iti aduci aminte... Daca ai o teorie, sustine-o cu date exacte, nu cu amintiri...

Nu comparam mere cu pere (adica masini noi cu masini SH). Eu vorbesc despre masini noi: exista taxe protectioniste care sa favorizeze Dacia? Nu exista. Si nici nu pot exista, intr-o tara UE, astfel de taxe.

E normal ca taxa de poluare sa fie mai mare la o masina veche decat la una noua care indeplineste alte standarde de mediu - dar asta este alta discutie.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Jun 2013, 05:03 PM
Mesaj #757


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 7 Jun 2013, 11:04 AM) *
QUOTE
...Grosul exporturilor olandeze nu il reprezinta produsele alimentare ci electrotehnica

Ai facut niste adunari acolo sa vezi daca acest "grosul exporturilor olandeze" este reprezentat de electrotehnica? Eu am facut, rezultatul: 67,957,333,644.00 exporturi agricole; 112,780,474,093.00 productie industriala, tehnica, electrotehnica etc. La astea se mai aduga si altele, ca minerale, artizanat, manufactura, textile etc.
QUOTE
Din cate iti aduci aminte... Daca ai o teorie....

Moncher e plna lumea te teorii, eu am inceput sa traiesc din amintiri, nu vreau sa vin cu date exacte, sa demonstrez cine stie ce. Sunt aici de dragul dialogului nu al competitiei.
QUOTE
.... exista taxe protectioniste care sa favorizeze Dacia?

Da exista, au existat din prima zi in care Renault a inceput productia la Dacia. Sub diverse forme romanii au fost "impinsi" catre Logan, ceea ce nu este rau, dar mie mi-ar fi placut ca romanul sa cumpara Loganul din aceleasi motive pentru care nematul isi cumpara VW, Audi, Opel, Mercedes etc.
QUOTE
E normal ca taxa de poluare sa fie mai mare la o masina veche decat la una noua

Pai tocmai ca nu este, mai citeste si-ai sa vezi ca nu este asa.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 Jun 2013, 09:52 AM
Mesaj #758


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 7 Jun 2013, 06:03 PM) *
nu vreau sa vin cu date exacte, sa demonstrez cine stie ce

Observ smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 10 Jun 2013, 03:35 PM
Mesaj #759


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Grosul Olandei nu e electrotehnica, e brânza, lalele si vapoare rofl.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 11 Jun 2013, 06:07 AM
Mesaj #760


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Cla @ 10 Jun 2013, 03:35 PM) *
Grosul Olandei nu e electrotehnica, e brânza, lalele si vapoare rofl.gif

A fost odata prin 1700 si ceva un rege prin Olanda.
A primit din China niste cepi de la regelul Chinei.
El l-a pus pe bucatar sa-i gateasca cepele.
N-au fost prea bune, asa ca a lasat-o balta.
El a mâncat cepele de lalele rofl.gif
Ani mai târziu si-a dat seama ce a facut, si prin lalele au pierdut oamenii din Amsterdam la bursa case, fabrici, existente...

Si apropo electrotehnica: Bine, Philips a inventat CD-ul dar în concurenta cu SONY.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 8 Jul 2013, 07:23 AM
Mesaj #761


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



"Marea Britanie are dreptul, prin Tratatul de la Lisabona din 2009, să nu aplice, temporar, o serie de legi europene, dar vrea să redobândească definitiv unele puteri. (EVZ)" Cine urmeaza?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 11 Jul 2013, 10:05 AM
Mesaj #762


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



„Ce este popular în Ungaria nu poate fi înţeles la Bruxelles”


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Jul 2013, 05:24 PM
Mesaj #763


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Romania a ajuns sa fie criticata de un comisar european, roman. Un alt roman, Nicolae Popa, dir.gen. adj. APDRP i-a raspuns: "România nu este în întârziere cu Programul Naţional de Dezvoltare Rurală (PNDR) 2014 - 2020..... ''S-a stabilit firma câştigătoare, care va întocmi acest PNDR 2014 - 2020. Va trebui să urmărim îndeaproape fiecare etapă şi draft cu privire la construcţia acestei strategii. Este adevărat, sunt justificate temerile domnului comisar european, dar la nivelul Ministerului Agriculturii avem 6 grupuri de lucru formate din specialişti fermieri, asociaţii, unde vom încerca să cuprindem toate problemele pe care noi trebuie să le includem în viitorul PNDR". Cine stie care este realitatea, romanul de la Bruxelles sau romanul de la Bucuresti?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 19 Sep 2013, 01:06 PM
Mesaj #764


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Ministrul francez de externe: 'Eu sunt mai mult decât rezervat', a explicat ministrul francez, 'atât timp cât nu vor fi luate măsuri pentru a garanta securitatea cetăţenilor noştri'. La ce s-o fi gandit ministrul francez cand a afcut aceasta declaratie? Cunosc 2 francezi care s-au casatorit in Romania si au proprietati, fac in Romania ceea ce nu puteau sa faca in Franta datorita legislatiei!!!!

Acest topic a fost editat de Marduk: 19 Sep 2013, 01:10 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 20 Sep 2013, 01:07 PM
Mesaj #765


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Marduk @ 19 Sep 2013, 01:06 PM) *
Cunosc 2 francezi care s-au casatorit in Romania si au proprietati, fac in Romania ceea ce nu puteau sa faca in Franta datorita legislatiei!!!!

acolo puteau datorita legislatiei sa fie cel mult ghei. niste paizani romanii astia.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Oct 2013, 09:49 AM
Mesaj #766


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Viviane Reading la incheierea discutiilor din PE pe tema integrarii romilor:"Mi-e ruşine că am participat la această sesiune plenară"
In concluzie, Europa nu-i vrea, romanii si celelalte state care au populatii rome s-au saturat de statutul acestora, ce-i de facut? Un stat european al tiganilor? integrarea fortata? educarea fortata? orice s-ar face pentru aceasta etnie ar putea fi considerata discriminare. Eu sustin ca vinovati de situatia tiganilor sunt conducatorii acestora.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Nov 2013, 01:13 PM
Mesaj #767


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



O declaratie a lui Barroso ii aduce pe romani cu picioarele pe pamant. "România şi Bulgaria nu vor intra în spaţiul Schengen în 1 ianuarie 2014 (...) sunt prea multe opuneri" Aceasta declaratie i-a trezit brusc din euforia ce pusese stapanire pe romanii, pe unii din cauze bahice pe altii din cauza puterii acaparate fara un efort deosebit, avand in vedere starea bahica a celorlalti. Unii au zis ca nu e chiar asa, ca este doar o formula diplomatica etc. ca Romania va intra in Schengen dar ca nu va intra la 1 Ianuarie 2014 ci mai la vara sau toamna, dar au uitat sa precizeze anul. Daca administratia actuala, parlamentarii, politicienii, guvernantii, functionarii isi inchipuiau ca pot pacali UE in stilul caracteristic dambovitean, iata ca nu le-a iesit, coana Ioropa e cu ochii pe noi ca pe butelie si ne sanctioneaza ca o guvernanta severa fara sa-i pese de bocetele si acuzele romanilor. UE nu ne vrea, corupti, smecheri, hoti, lenesi, delasatori etc. ne vrea exact cum nu vrem sau nu putem sa fim noi, romanii, grecii, balcanicii si latinii. Cei de facut? desfiintam acest vis, UE, sau ne schimbam noi ca popor? uitam de coruptie, de spagi, de averile stranse peste noapte, ne dedicam rezolvarii problemelor pe care le avem cu cainii, copiii, batranii, justitia, autostrazile etc. Este posibila o emergenta nationala? prin care romanii sa iasa ca untdelemnul la suprafata, lasand la fund toate scursurile generate de "revolutie"? Eu nu cred in minuni, poate BOR sa fac ceva in acest sens, sau institutul Cantacuzino, un vaccin, ceva sa-i trezeasca pe romani din starea asta de natiune de gradul doi sau trei, ca sa nu zic bananiera ca deranjez. Adio Schengen, ramane sa ne mai vedem la o cafea la Budapesta, Viena sau Berlin.

Acest topic a fost editat de Marduk: 13 Nov 2013, 01:16 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 13 Nov 2013, 02:12 PM
Mesaj #768


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 13 Nov 2013, 01:13 PM) *
O declaratie a lui Barroso ii aduce pe romani cu picioarele pe pamant. "România şi Bulgaria nu vor intra în spaţiul Schengen în 1 ianuarie 2014 (...) sunt prea multe opuneri"

Vaaaaiiiii ce surpriza.... Chiar nu ma asteptam la una ca asta. rolleyes.gif

Cum, nu intram anul asta? Cu toate eforturile depuse de Ponta, Antonescu, Corlatean...?! Ntz, ntz.....


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Nov 2013, 02:53 PM
Mesaj #769


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Io crez ca chiar daca erau altii la guvernare tot aici am fi ajuns, e chestie de neam, neicusorule, de neam prost.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 4 Mar 2014, 06:55 PM
Mesaj #770


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Perfidul Albion, nu vrea sa renunte la banii rusilor, vrea sa-i pastreze in City, altfel cosmelia s-ar duce de rapa, asa ca mai bine ii da cu tifla coanei Europa, pentru ca oricum n-o mai place. Nici germanii nu se grabesc sa condamne Rusia, Franta face figuratie, Italia si Spania nu conteaza, NATO ameninta intr-un cuvant UE dovedeste ca este dezbinata, ca pune mai presus interesul national si ca n-ar face fata, fara USA, unui atac declansat de rusi la granitele ei.

Acest topic a fost editat de Marduk: 4 Mar 2014, 06:57 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

26 Pagini V  « < 20 21 22 23 24 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 6 May 2024 - 05:22 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman