HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

31 Pagini V  « < 27 28 29 30 31 >  
Reply to this topicStart new topic
> Maghiarii Din Ro Si Politica Lor Dupa Dec. '89
turbo trabant
mesaj 17 Jul 2013, 03:01 PM
Mesaj #981


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Marduk @ 17 Jul 2013, 09:08 AM) *
Incepand din anul 2014 Romania va fi "obligata" sa accepte vanzarea de terenuri agricole strainilor, pe langa retrocedarile de care vorbeam, cu siguranta vor exista cetateni unguri, europeni, care vor cumpara pamant in Romania, in Transilvania. Ceva ma face sa cred ca "oferta" va fi mare si ca ungurii vor avea de unde alege, pare incredibil dar Ungaria si-ar putea mari teritoriul de facto, sloganuri de genul "nu ne vindem tara", "ungurii ne fura Ardealul" etc. vor fi date uitarii, iar Transilvania poate devenii legal o "regiune", zona de interes ungar in Romania.

Acum statul roman ar trebui sa investeasca in basculante. E atat de mult pamant din ardeal de carat in muntenia si moldova....

Marduk, economia ungara sta mai prost ca aia romanesca, poate romanii o sa vanda la unguri ardealul pe datorie rofl.gif .


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 Jul 2013, 03:11 PM
Mesaj #982


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 17 Jul 2013, 10:08 AM) *
Incepand din anul 2014 Romania va fi "obligata" sa accepte vanzarea de terenuri agricole strainilor, pe langa retrocedarile de care vorbeam, cu siguranta vor exista cetateni unguri, europeni, care vor cumpara pamant in Romania, in Transilvania. Ceva ma face sa cred ca "oferta" va fi mare si ca ungurii vor avea de unde alege, pare incredibil dar Ungaria si-ar putea mari teritoriul de facto

Primo: si acum strainii pot cumpara pamant; dar nu ca persoana fizica, trebuie sa aiba o firma pentru asta
Secundo: daca vor cumpara cetateni unguri pamant in Romania asta nu inseamna ca "Ungaria isi mareste teritoriul"; pamantul ala nu pleaca nicaieri, ramane intre granitele romane, impozitele platite pentru acel pamant merg la un buget al statului roman ori al autoritatii locale respective, cei care il detin se supun jurisdictiei legii romanesti
Tertio: exista suprafete considerabile de pamant detinute deja de straini (am explicat mai sus), de exemplu suprafete agricole importante din Banat sunt detinute de italieni. Nu am auzit ca acele pamanturi sa faca parte acum "de facto" din Italia...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 17 Jul 2013, 05:59 PM
Mesaj #983


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(turbo trabant @ 17 Jul 2013, 04:01 PM) *
statul roman ar trebui sa investeasca in basculante.....poate romanii o sa vanda la unguri ardealul pe datorie....

radem, glumim dar peste 100 de ani, urmasii romanilor or sa-si puna intrebari despre ce s-a petrecut cu romanii din aceste zile. palestinienii si-au vandut si ei pamanturile evreilor, azi vedem ce s-a intampla cand stramosii gresesc in detrimentul copiilor, nepotilor, stranepotilor etc.

QUOTE(abis @ 17 Jul 2013, 04:11 PM) *
Primo:..
Secundo: ...
Tertio: ....

Primo: nu am nicio problema daca ramane asa cum este acum, companiile pot detine terenuri si pe luna.
Secundo: nu stiu la altii cum este, dar cred ca in UK, Olanda, Danemarka, Germania, Suedia etc. este foarte greu sa cumperi pamant ca persoana fizica. sunt puse la punct niste "mecanisme" care ingradesc dorintele unor persoane straine de a cumpara terenuri, mai ales agricole, in aceste tari. plus ca exista si o constiinta a cetatenilor tarilor respective, poate si un sprijin guvernamental care ofera posibilitatea cetatenilor sa nu fie obligati sa-si vanda pamantul detinut. nu stiu cum este in Ungaria, dar mi-aduc aminte ca guvernul ungar a avut sau are o problema cu vanzarea terenurilor agricole, nu stiu cum s-a rezolvat, daca s-a rezolvat in vreun fel. nu am o problema cu faptul ca "Ungaria isi mareste teritoriul" oricum o va face, doar de asta s-a "bucurat" cand Romania a intrat in UE, ungurii stiau si au inteles perfect ce urmeaza sa se intample cu Romania, cu romanii.
Tertio: nu este vorba de apartenenta pamantului, chiar in acest moment exista o incercare a unor calugari catolici de a recupera "Baile Felix" pentru ca acestea le-ar fi apartinut acum 75 de ani. tinand cont de faptul ca Transilvania a apartinut ungurilor acum cateva sute de ani, de ce n-ar incerca si Ungaria sa recupereze teritoriul Transilvaniei legal? Dar nu asta este problema, un italian, Italia este un pic mai departe de granita romana, ungurii, Ungaria sunt aici, vecinii nostri, la scara mai mica e ca si cum vecinul tau ar cumpara 1000 mp de la tine, care din ignoranta, prostie, nevoi etc. vinzi se schimba doar gardul, terenul ramane acolo, dar nu-ti mai apartine. e usor sa vorbesti de legi europene, drepturi etc. pe mine ma preocupa starea romanilor, spirituala, pecuniara, funciara care este mult sub nivelul ungurilor, care inteleg exact ce au de facut, forta comunitatii etc.

P.S.
primo, secundo, tertio sunt cuvintele lui gigip, de cand porti discutii cu acesta, pare ca incepi incet incet sa-ti insusesti din vocabularul acestuia. rolleyes.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 17 Jul 2013, 05:59 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 24 Jul 2013, 11:05 AM
Mesaj #984


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 17 Jul 2013, 06:59 PM) *
nu stiu la altii cum este, dar cred ca...
poate si un sprijin guvernamental...
nu stiu cum este in Ungaria...
nu stiu cum s-a rezolvat, daca s-a rezolvat in vreun fel

Deci de fapt nu stii nimic dar iti dai cu presupusul
QUOTE
de ce n-ar incerca si Ungaria sa recupereze teritoriul Transilvaniei legal

Nu exista o asemenea posibilitate legala.
QUOTE
la scara mai mica e ca si cum vecinul tau ar cumpara 1000 mp de la tine

Nu-i deloc acelasi lucru. Daca eu ii vand vecinului sau unui tip din Ungaria, Rusia, Canada samd un teren, terenul ala ramane in Romania, i se aplica legile romane, plateste impozite statului roman samd. Nu i se va aplica niciodata legea maghiara, ruseasca ori canadiana; nu isi va exercita niciodata statul ungar, rus ori canadian suveranitatea asupra acelui teritoriu, nu va putea amplasa baze militare, nu va putea exploata subsolul etc...
Asa ca ingrijorarile tale sunt nefondate iar situatia din Palestina este incomparabila: terenurile vandute de arabi evreilor nu faceau parte dintr-un stat palestinian, erau in litigiu daca pot spune asa si nu aveau un statut juridic clar.
QUOTE
primo, secundo, tertio sunt cuvintele lui gigip

Cred ca te inseli.


Ma rog, voiam sa spun altceva cand am intrat aici: campania Rom cu Bucharest not Budapest este de o cretinatate absoluta...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 24 Jul 2013, 11:55 AM
Mesaj #985


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 24 Jul 2013, 12:05 PM) *
QUOTE
Deci de fapt nu stii nimic dar iti dai cu presupusul

unsure.gif Ce nu e voie? pot sa intreb daca nu stiu, macar stiu ca nu stiu, ceea ce vroiam sa stiu. blink.gif Poate sti tu sau altii cum este si ma lamuriti. Multumesc.
QUOTE
Nu exista o asemenea posibilitate legala.

Pe cat pui pariu? Moncher traim in Europa, care apara drepturile individuale, daca toti indivizii solicita aceleasi drepturi, UE este obligata sa le ofere, vezi situatia din Catalunia, Scotia etc.
QUOTE
... terenul ala ramane in Romania, i se aplica legile romane, plateste impozite statului roman samd.

Deocamdata, dar peste 100 de ani, daca ti-ai vandut pamantul poti sa-l mai iei inapoi daca se schimba granitele?
QUOTE
...situatia din Palestina este incomparabila: terenurile vandute de arabi evreilor nu faceau parte dintr-un stat palestinian....

Faceau parte din Transiordania, o tara ca oricare alta, care dupa evenimente militare si politice internationale s-a transformat in doua state, palestinienii care si-au vandut pamantul au gresit?
QUOTE
...campania Rom cu Bucharest not Budapest este de o cretinatate absoluta...

Cretinatate sau nu, are oarece trimitere.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 24 Jul 2013, 01:43 PM
Mesaj #986


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Marduk @ 17 Jul 2013, 05:59 PM) *
radem, glumim dar peste 100 de ani, urmasii romanilor or sa-si puna intrebari despre ce s-a petrecut cu romanii din aceste zile. palestinienii si-au vandut si ei pamanturile evreilor, azi vedem ce s-a intampla cand stramosii gresesc in detrimentul copiilor, nepotilor, stranepotilor etc.

Din surse sigure si secrete, imperialistii care vor sa cumpere pamantul stramosesc au un plan diabolic: sa puna o banda lata de vreo 20 m cu pietris peste care vor turna ceva numit asfalt si apoi vor pune niste parapeti metalici de -a lungul benzii si exact pe mijloc.

Romanii patrioti cred ca se vor construi granite artificiale in interiorul tarii . Pe aceste granite vor circula masini. ohyeah.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 24 Jul 2013, 03:49 PM
Mesaj #987


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 24 Jul 2013, 12:55 PM) *
Poate sti tu sau altii cum este si ma lamuriti. Multumesc.

Daca o sa cauti o sa gasesti... Uite, sa nu zici ca sunt rau: in UE dreptul de a cumpara pamant se bazeaza pe reciprocitate - ei pot cumpara pamant aici si noi putem cumpara la ei. smile.gif

Hai sa te intreb ceva mai aplicat - sa zicem ca un taran din Oltenia are 5 ha de pamant; copiii lui emigreaza in Italia si renunta la cetatenia romana. Dupa ce taranul moare, pamantul lui intra, prin mostenire, in proprietatea unor cetateni straini?
QUOTE
Pe cat pui pariu?

Pe cat vrei tu
QUOTE
Moncher traim in Europa, care apara drepturile individuale, daca toti indivizii solicita aceleasi drepturi, UE este obligata sa le ofere, vezi situatia din Catalunia, Scotia etc

S-a vandut Catalunia ungurilor? unsure.gif
QUOTE
Deocamdata, dar peste 100 de ani, daca ti-ai vandut pamantul poti sa-l mai iei inapoi daca se schimba granitele?

Imi place optimismul tau, dar la stilul meu nesanatos de viata, nu cred ca mai traiesc peste 100 de ani
QUOTE
Faceau parte din Transiordania, o tara ca oricare alta, care dupa evenimente militare si politice internationale s-a transformat in doua state

Cunostintele tale de istorie sunt sublime....
QUOTE
palestinienii care si-au vandut pamantul au gresit?

Eu de unde sa stiu asta? Depinde cata nevoie aveau de bani


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 24 Jul 2013, 04:16 PM
Mesaj #988


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 24 Jul 2013, 04:49 PM) *
QUOTE
... in UE dreptul de a cumpara pamant se bazeaza pe reciprocitate - ei pot cumpara pamant aici si noi putem cumpara la ei....

Astept cu nerabdare sa vaz niste statistici, cu ungurii care si-au vandut pamantul romanilor.
QUOTE
.... in proprietatea unor cetateni straini?

(2) Cetăţenia română nu poate fi retrasă aceluia care a dobândit-o prin naştere.
QUOTE
Pe cat vrei tu

N-o sa mai apuc ziua aia, asa ca zi tu valoarea.
QUOTE
S-a vandut Catalunia ungurilor?

Incearca sa cumperi pamant in Catalunia, e cam acelasi lucru cu a cumpara pamant in Harghita, Covasna, Mures sau Partium. Eu asta vreau sa scot in evidenta, usurinta cu care romanii isi vand pamanturile fata de alte popoare.
QUOTE
....nu cred ca mai traiesc peste 100 de ani

Cu noile descoperiri medicale sigur apuci 150 de ani.
QUOTE
Cunostintele tale de istorie sunt sublime....

Unde este dialogul, contrazice-ma daca poti.
QUOTE
....Depinde cata nevoie aveau de bani

Nu este vorba doar de bani, mai este ceva la mijloc.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 24 Jul 2013, 04:23 PM
Mesaj #989


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 24 Jul 2013, 05:16 PM) *
(2) Cetăţenia română nu poate fi retrasă aceluia care a dobândit-o prin naştere.

Nu i-o poate retrage statul, dar cetateanul respectiv poate renunta la ea.
QUOTE
N-o sa mai apuc ziua aia, asa ca zi tu valoarea

Deci degeaba castig pariul ca tu nu o sa platesti rofl.gif
QUOTE
Incearca sa cumperi pamant in Catalunia

De ce, ar fi ilegal sa cumpar pamant in zona aia?

Nu am bani si apoi ce naiba sa fac acolo?!
QUOTE
contrazice-ma daca poti.

Adica tu poti sa spui orice traznaie si eu sa ma apuc sa caut date ca sa te contrazic... Nu, nu merge asa rofl.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 24 Jul 2013, 04:28 PM
Mesaj #990


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(turbo trabant @ 24 Jul 2013, 02:43 PM) *
....imperialistii care vor sa cumpere pamantul stramosesc au un plan diabolic......granite artificiale in interiorul tarii ....

Poti sa le zici si imperialisti, ei au o traditie in acest sens, se cred imperiali. Granite artificiale exista si acum, desi multi vor sa ne faca sa credem ca nu sunt. Exista granite culturale, dar si granite etnice, in satele din Transilvania gasest astfel de situatii, ungurii nu prea se amesteca cu romanii, sunt cartiere unguresti si restul satului este locuit de romani si tigani


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 24 Jul 2013, 05:59 PM
Mesaj #991


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Marduk @ 24 Jul 2013, 04:28 PM) *
Poti sa le zici si imperialisti, ei au o traditie in acest sens, se cred imperiali. Granite artificiale exista si acum, desi multi vor sa ne faca sa credem ca nu sunt. Exista granite culturale, dar si granite etnice, in satele din Transilvania gasest astfel de situatii, ungurii nu prea se amesteca cu romanii, sunt cartiere unguresti si restul satului este locuit de romani si tigani

marduk, eu vorbeam de autostrazi.... rofl.gif




--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 Jul 2013, 08:32 AM
Mesaj #992


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 24 Jul 2013, 05:23 PM) *
QUOTE
... De ce, ar fi ilegal sa cumpar pamant in zona aia?

Cine a zis ca este ilegal? doar ca nu poti sa cumperi pamant pentru ca cei care traiesc acolo nu-l vand.
QUOTE
Adica tu poti sa spui orice traznaie

De unde sti ca este traznaie, de ce n-ai incercat sa demonstrezi ca e traznaie, macar cu un link din Wikipedia, de data asta nu te-am trimis sa cauti prin istorie. Macar de dragul dialogului puteai sa-ti spui parerea, tu ai ales o catalogare scurta: traznaie.



QUOTE(turbo trabant @ 24 Jul 2013, 06:59 PM) *
marduk, eu vorbeam de autostrazi....

da si autostrazile au rolul lor in aceasta afacere. am mai spus, in momentul in care HARCOM va fi conectat la autostrazile din Ungaria, acest teritoriu nu va mai apartine de facto Romaniei si nu este o traznaie. legat de secui si autonomie, nu ti se pare ciudat ca de cate ori se vorbeste de unirea Romaniei cu Basarabia, ca la comanda se misca secuimea in acelasi timp cu mancurtii si rusii?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 Jul 2013, 08:53 AM
Mesaj #993


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 25 Jul 2013, 09:32 AM) *
Cine a zis ca este ilegal? doar ca nu poti sa cumperi pamant pentru ca cei care traiesc acolo nu-l vand.

Nu te cred.

QUOTE
De unde sti ca este traznaie, de ce n-ai incercat sa demonstrezi ca e traznaie, macar cu un link din Wikipedia

Cel care face o afirmatie trebuie sa o demonstreze. Asa merg lucrurile.... Faci ca in cazul Kurdistanului cand pretindeai ca "nu avem dreptul sa uitam ca a exista o tara cu acest nume si care avea 20 de milioane de locuitori", iar cand te-am pus sa verifici ai descoperit ca nu a existat niciodata o astfel de tara... Ce link de pe Wikipedia sa iti dau ca sa vezi ca e o prostie sa afirmi ca evreii au cumparat pamant intr-o tara numita Transiordania si ca dupa aceasta cumparare teritoriile alea fac acum parte din statului Israel?

QUOTE
Macar de dragul dialogului puteai sa-ti spui parerea

Macar de dragul dialogului puteai sa-ti justifici afirmatiile nu sa ii trimiti pe altii dupa cai verzi pe pereti ca sa iti demonstreze ca gresesti...

QUOTE
in momentul in care HARCOM va fi conectat la autostrazile din Ungaria, acest teritoriu nu va mai apartine de facto Romaniei si nu este o traznaie

Nu este o traznaie, este o gogomanie

QUOTE
nu ti se pare ciudat ca de cate ori se vorbeste de unirea Romaniei cu Basarabia, ca la comanda se misca secuimea in acelasi timp cu mancurtii si rusii?

Nu. Rusii "se misca" tot timpul, la fel si marionetele lor din Basarabia ori Transnistria. Iar secuii nu stiu cu ce te-au mai suparat.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 Jul 2013, 09:34 AM
Mesaj #994


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 25 Jul 2013, 09:53 AM) *
QUOTE
Nu te cred.

E dreptul tau, dar poti sa verifici.
QUOTE
Cel care face o afirmatie trebuie sa o demonstreze....

Kurdistanul exista, este o tara, ca si tara Oasului, a Zarandului, Tinutul secuiesc etc. doar ca poporului respectiv nu i-a reusit transformarea in tara, dar asta nu datorita poporului ci a celor care n-au vrut ca aceasta tara sa apara pe harta.
QUOTE
.. evreii au cumparat pamant intr-o tara numita Transiordania si ca dupa aceasta cumparare teritoriile alea fac acum parte din statului Israel?

Direct la concluzii, eu am dat acel exemplu ca sa-ti dovedesc ca se poate. Poti sa-ti vinzi pamantul ca cetatean al unei tari iar peste 10;20;50;100 de ani pamantul ala sa apartina altei tari.
QUOTE
.... puteai sa-ti justifici afirmatiile nu sa ii trimiti pe altii dupa cai verzi pe pereti ca sa iti demonstreze ca gresesti...

Observ ca te intereseaza mai mult greselile as spune chiar ca le vanezi, dar nu este cazul eu prefer dialogul de dragul dialogului si sustin ca afirmatiile mele nu sunt greseli decat atunci cand le cataloghezi tu ca atare.
QUOTE
Nu este o traznaie, este o gogomanie

Ramane sa vedem daca este asa. Iti recomand o calatorie in sudul Olandei la granita cu Belgia unde ai sa vezi ce inseamna interconectare etnica cu ajutorul autostrazilor.
QUOTE
....secuii nu stiu cu ce te-au mai suparat.

Cu autonomia, ca intodeauna. De cand cu regionalizarea asta, au adaugat si Partiumul cererilor lor, urmeaza Banatul, iar noi romanii suntem fascisti. Vizita lui Traian Basescu in Basarabia pare ca i-a agitat, pentru ca s-au gasit sa-si ceara revendicarile chiar in acele momente, dar rusii n-au nici un amestec in asta, ei ne vor binele ca si ungurii.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 25 Jul 2013, 09:47 AM
Mesaj #995


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Marduk @ 25 Jul 2013, 08:32 AM) *
da si autostrazile au rolul lor in aceasta afacere. am mai spus, in momentul in care HARCOM va fi conectat la autostrazile din Ungaria, acest teritoriu nu va mai apartine de facto Romaniei si nu este o traznaie.

da Doamne sa traim amandoi momentul asta! inclusiv cu pamantul stramosesc HARCOV racordat la ungaria muma. rofl.gif

Marduk eu am cunostiinte printre secui, Ungaria mama nu ii doreste, pentru ei sunt ceva mai sus de tigani. Nu pot merge la facultati acolo, greu cu locurile de munca. Secuii din romania vorbesc o alta maghiara.



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 Jul 2013, 11:25 AM
Mesaj #996


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 25 Jul 2013, 10:34 AM) *
E dreptul tau, dar poti sa verifici.

Cum si unde sa verific?
QUOTE
Kurdistanul exista, este o tara, ca si tara Oasului, a Zarandului, Tinutul secuiesc

Hai las-o ca macane rofl.gif
Mai bine recunoaste sincer ca ai gresit si asta e, toti ne-o furam cateodata.. smile.gif
QUOTE
Poti sa-ti vinzi pamantul ca cetatean al unei tari iar peste 10;20;50;100 de ani pamantul ala sa apartina altei tari.

Se poate intampla asta si daca nu-l vinzi smile.gif
QUOTE
sustin ca afirmatiile mele nu sunt greseli decat atunci cand le cataloghezi tu ca atare

Cu asta sunt de acord.
rolleyes.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 Jul 2013, 11:37 AM
Mesaj #997


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(turbo trabant @ 25 Jul 2013, 10:47 AM) *
... eu am cunostiinte printre secui, Ungaria mama nu ii doreste, pentru ei sunt ceva mai sus de tigani....

Atunci de ce le sprijina cererile? pentru ca nu-i vrea in ungaria ca si populatie. Ungaria, biserica ungara nu sprijina parasirea locului de bastina, vanzarea pamanturile etc. Chestia ca nu-i doresc, ca-i considera tigani, ca nu-si pot face studiile in Ungaria etc. e praf in ochii romanilor, ungurii sunt ipocriti pana in maduva oaselor, ii vor si pe secui si pe ungurii din Romania, dar ii vor cu tot cu pamant, ceea ce pana la urma nu este o ipocrizie.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 Jul 2013, 11:57 AM
Mesaj #998


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 25 Jul 2013, 12:37 PM) *
ungurii sunt ipocriti pana in maduva oaselor

Ai tu o obsesie cu ungurii. De unde stii ca sunt atat de ipocriti? Pe ce te bazezi? Uite, eu cunosc cativa unguri, am fost si prin Ungaria de cateva ori, in Budapesta si nu numai, si nu am avut senzatia asta. Dimpotriva, cei mai multi mi s-au parut calzi, primitori, ospitalieri, mereu cu zambetul pe buze si gata sa te ajute. Nu am sesizat nimic dubios.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 Jul 2013, 12:43 PM
Mesaj #999


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Pentru ca una zic si alta fac, daca ai sa te uiti prin istorie asa au facut mai tot timpul. Cand ii fac ipocriti nu-i acuz de ceva din contra ii admir, isi cunosc interesul, ceea ce mi-as dori sa vad si la romani. Cand discut cu cate un roman mai infocat, indarjit impotriva ungurilor ii explic pe indelete de ce ar trebui sa-i urmarim pe unguri, sa invatam ceva de la ei si sa-i obligam sa recunoasca ca si ei au de invatat ceva de la noi, de multe ori reusesc, alteori sunt privit cu indoiala si suspiciune.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 Jul 2013, 12:49 PM
Mesaj #1000


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(turbo trabant @ 25 Jul 2013, 10:47 AM) *
.... eu am cunostiinte printre secui, Ungaria mama nu ii doreste, pentru ei sunt ceva mai sus de tigani. Nu pot merge la facultati acolo, greu cu locurile de munca. Secuii din romania vorbesc o alta maghiara.

Ramane cum am stabilit, e clar ca secuii si ungurii din Romania vorbesc o alta limba maghiara.



Acest topic a fost editat de Marduk: 25 Jul 2013, 12:55 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 Jul 2013, 01:36 PM
Mesaj #1001


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 25 Jul 2013, 01:43 PM) *
Pentru ca una zic si alta fac, daca ai sa te uiti prin istorie asa au facut mai tot timpul.

unsure.gif
Nu inteleg ce vrei sa spui. Nu am aceeasi impresie si nu vad ce anume ar putea sa justifice o atare afirmatie.

QUOTE
Cand ii fac ipocriti nu-i acuz de ceva din contra ii admir

Inteleg, prin urmare, ca daca eu ti-as spune tie "Ipocritule!" ai lua-o ca pe un compliment.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 Jul 2013, 01:59 PM
Mesaj #1002


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 25 Jul 2013, 02:36 PM) *
QUOTE
...Nu am aceeasi impresie si nu vad ce anume ar putea sa justifice o atare afirmatie.

E plina istoria despre faptele secuilor, poti sa citesti singur, ti-as recomanda in paralel sa citesti si despre sudeti care seamana oarecum cu secuii, sau despre Tirol si tirolezi, sau despre kosovari, s-ar putea sa mai fie si altii care se inscriu in acelasi tipar istoric.
QUOTE
... daca eu ti-as spune "Ipocritule!" ai lua-o ca pe un compliment.

Depinde de context, conjunctura etc. Acum fa un exercitiu de sinceritate si incearca sa vezi ceea ce multi nu vor sa vada, nu-i asa ca ungurii, secuii, sunt inteligenti? Stiu sa foloseasca si sa exploateze orice chicihita legislativa pentru a-si urmarii si pune in practica idelurile, interesele. Prin comparatie romanii se poarta ca niste tate descreierate, aruncand totul pe fata, acuzatii, cazuri, nationalism ieftin etc. Eu cred ca trebuie sa fim calmi, inteligenti, mai inteligenti de cat ungurii, multi ar numi asta exacerbare, fac ungurii scoala de vara la Tusnad, facem si noi cursuri de istorie la Sfantu Gheorghe, Tg Mures, Oradea etc. Vin ungurii 10-50.000 la o sarbatoare religioasa, ne ducem si noi romanii la Gyula s-o celebram pe sfanta Philoftea etc. Ce este asa de greu sa facem exact ca ei? In timp ce ei ne demonstreaza ca sunt uniti atunci cand trebuie, noi ne dam de ceasul mortii ca ne cumpara pamanturile, muntii, facem spume dar nici un capitalist roman nu se duce sa cumpere el tot ce se vinde in judetele HARCOM. Un slogan de scris pe tricouri "sa fim unguri" sau " sa fim ca ungurii" "ungur in gandire, roman in simtire" etc. Ipocritule mwah1.gif



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 Jul 2013, 02:54 PM
Mesaj #1003


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 25 Jul 2013, 02:59 PM) *
E plina istoria despre faptele secuilor, poti sa citesti singur

Am citit si inca mai citesc... Si inclin sa cred ca citesc mai mult decat tine despre subiectul asta...
QUOTE
nu-i asa ca ungurii, secuii, sunt inteligenti?

Sunt la fel de inteligenti ca oricare alt popor, nici mai mult, nici mai putin
QUOTE
facem si noi cursuri de istorie la Sfantu Gheorghe, Tg Mures, Oradea etc. Vin ungurii 10-50.000 la o sarbatoare religioasa, ne ducem si noi romanii la Gyula s-o celebram pe sfanta Philoftea etc. Ce este asa de greu sa facem exact ca ei?

Nu te impiedica nimeni... smile.gif
QUOTE
noi ne dam de ceasul mortii ca ne cumpara pamanturile, muntii, facem spume

Poate tu...
QUOTE
nici un capitalist roman nu se duce sa cumpere el tot ce se vinde in judetele HARCOM

Orice capitalist isi face calcule si daca este rentabil cumpara, daca nu este, nu cumpara. Niciun capitalist, fie el roman, ungur, chinez sau patagonez nu cumpara ca sa piarda bani, ci ca sa castige


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 Jul 2013, 03:35 PM
Mesaj #1004


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 25 Jul 2013, 03:54 PM) *
QUOTE
... inclin sa cred ca citesc mai mult decat tine despre subiectul asta...

Moncher, una este sa citesti si alta sa sti ce citesti, dar cu siguranta la acest moment citesti mai mult ca mine, eu m-am plictisit sa mai citesc, de fapt dupa atatia ani am devenit foarte selectiv.
QUOTE
Nu te impiedica nimeni...

Corect, numai ca n-am bani de mici si bere pentru toti romanii care ar dori sa vina cu mine.
QUOTE
Orice capitalist isi face calcule si daca este rentabil cumpara, daca nu este, nu cumpara....

Sa sti ca eu am intalnit "capitalisti" care cumparau fara sa se gandeasca la rentabilitate, la castig cu orice pret, dar aveau viziune pe termen lung si bineinteles bani.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 Jul 2013, 04:23 PM
Mesaj #1005


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Vicepremierul Semjen Zsolt, invitat, joi, la dezbaterea cu tema "Miza alegerilor din anul 2014 în Ungaria şi în Uniunea Europeană", smile.gif în cadrul Universităţii de Vară "Balvanyos", a declarat că "sensul" statului ungar este să menţină "în viaţă" comunitatea maghiară.

"E important ca politica maghiară din România să ajungă la consens în problemele fundamentale. Nu trebuie să spun maghiarilor ce să facă în politica de aici, dar în teme precum autonomia, drepturile lingvistice, regionalizarea, aici trebuie să fie consens. Deci, trebuie să existe consens între maghiari în problemele de bază, dar şi cu politica românească. Maghiarii din Ardeal trebuie să-şi formuleze dorinţele, care vor fi sprijinite de Ungaria şi să caute parteneri în politica românească. Maghiarii din Ardeal trebuie să ştie şi să simtă că orice se întâmplă, Ungaria, cu toată greutatea sa, se află lângă ungurii din Ardeal: Noi contăm pe dumneavoastră, dumneavostră puteţi conta pe noi!"

No comment.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 Jul 2013, 04:46 PM
Mesaj #1006


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 25 Jul 2013, 04:35 PM) *
Moncher, una este sa citesti si alta sa sti ce citesti

Daca eu nu stiu, iar tu stii, spune-mi si mie


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 Jul 2013, 05:19 PM
Mesaj #1007


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Moncher, nu-mi permit sa-ti recomand in public ce sa citesti, te stimez si apreciez pentru efortul pe care-l faci in a discuta cu mine, in particular as putea sa-ti fac ceva recomandari, cu ingaduinta ta bineinteles. girlchat.gif

Acest topic a fost editat de Marduk: 25 Jul 2013, 05:19 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 26 Jul 2013, 09:39 AM
Mesaj #1008


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Exista si optiunea de a trimite mesaje... smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 27 Jul 2013, 02:17 PM
Mesaj #1009


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Tare as fi curios sa aud parerea UE, CE, PE despre aceste initiative de stabilitate politica ale Ugariei, pe care le denumeste "scoli de vara". Trebuie sa fie tare cald in pusta ungara daca liderii unguri pun la cale viitorul ungurimii in inima Romaniei, la Tusnad. Probabil ca li s-a urcat la cap honvezilor, fierbinteala Balatonului si-au zis ca-i mai bine la racoare, in sud-estul "tarii" lor, la Tusnad, unde pot sa discute pe indelete cum sa-i ajute pe secui, care nu vorbesc aceiasi limba cu ungurii. Cererea cea mai serioasa si plina de istorie, catre domnul Viktor Orban, a venit din partea domnului Tokes, eroul revoltei de la Timisoara:"Oferiţi Transilvaniei protectorat!”. Avand in vedere semnificatia cuvintelor rostite de pastorul Tokes, cred ca acest om se crede in secolul XV, cand ungurii aveau ca vasali domnitori romani, iar ca slugi romanii din Transilvania. Poate ca cineva o sa-i atarga atentia pastorului Tokes ca atat Ungaria cat si Romania se afla in secolul XXI. Le recomand ungurilor sa se multumeasca cu ce au, sa-i lase in pace pe vecini lor europeni, membrii ai UE, sa aiba rabdare pana s-or termina si interconecta autostrazile si atunci or sa vada ca nu le mai trebuie nici autonomie, nici Ungarie Mare, ci doar putere de munca, comert si pace.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 29 Jul 2013, 10:07 AM
Mesaj #1010


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



http://www.hotnews.ro/stiri-esential-15274...ilor-etnice.htm


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 4 Sep 2013, 02:40 PM
Mesaj #1011


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Un articol, reportaj, care mi-a placut. Ungurii dovedesc ca stiu sa profite de situatie mai bine ca romanii, mi-as dorii ca si romanii sa ajunga la acest nivel, sa demonstreze ca ne meritam locul in UE.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 4 Sep 2013, 03:23 PM
Mesaj #1012


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Marduk @ 4 Sep 2013, 02:40 PM) *
Un articol, reportaj, care mi-a placut. Ungurii dovedesc ca stiu sa profite de situatie mai bine ca romanii, mi-as dorii ca si romanii sa ajunga la acest nivel, sa demonstreze ca ne meritam locul in UE.

Am fost ani de zile in "tinutul secuiesc", nu s-a uitat nimeni urat la mine, am putut cumpara paine in romaneste.

A fost locul unde m-am simtit cel mai bine in romania, macar de ar fi toata romania asa.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 4 Sep 2013, 03:34 PM
Mesaj #1013


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Eu am fost acum cativa ani pentru niste piese auto. In afara arborarii steagului ungar, n-am ce sa le reprosez, daca ar folosi doar steagul lor secuiesc n-as avea ce comenta. In copilarie mergeam aproape in fiecare vara la Zabala, i-am cunoscut de mici, smile.gif is oameni ca si noi, oameni si oameni, fiecare cu problemele sale cu viata sa cu asteptarile sale. Dupa cum am mai spus am o admiratie fata de secui, unguri, fata de felul in care se lupta sa-si pastreze traditiile, mi-as dori ca si romanii sa faca la fel. Au o perspectiva colectiva asupra viitorului si stiu ca doar prin unitate vor reusi sa pastreze ceea ce au acum sau sa mai si castige ceva pe deasupra.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 30 Oct 2013, 10:51 AM
Mesaj #1014


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



O mare manifestatie anuntata de conducatorii secuilor, s-a estimat prezenta a 150.000 de conationali, maghiari si secui, au raspuns la apel doar 15.000. Ceva se intampla in secuime iar cei de la DW incearca sa explice dilema secuilor. Dupa ce anii de zile si-au protejat tinuturile sunt pe cale sa-si piarda acest "privilegiu" tocmai datorita apartenentei Romaniei la UE. Cum principiile si legislatia UE trateaza altfel minoritatile si drepturile acestora, secui trebuie sa se multumeasca doar cu autonomia administrativa, urmand sa puna la pastrare, vechiul concept stalinist al autonomiei teritoriale, conceput de tatucul Stalin doar pentru a controla tarile in care a creat aceste enclave. sa vedem ce va urma, se vor multumi secuii cu autonomia administrativa dospita de PSD-istul Dragnea? sau vor reactiona conform crezului lor istoric.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anthrax
mesaj 13 Dec 2013, 02:31 AM
Mesaj #1015


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 219
Inscris: 7 February 04
Forumist Nr.: 2.131



Revoltător! A cerut o pâine în română în Harghita şi i s-a pretins să o plătească
Go to the top of the page
 
+Quote Post

31 Pagini V  « < 27 28 29 30 31 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 12:55 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman