HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

31 Pagini V  « < 26 27 28 29 30 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Maghiarii Din Ro Si Politica Lor Dupa Dec. '89
decan
mesaj 1 Mar 2013, 10:27 PM
Mesaj #946


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 82
Inscris: 25 April 07
Din: Carpati
Forumist Nr.: 9.756



QUOTE(Marduk @ 28 Feb 2013, 09:11 AM) *
Un alt exemplu prin care secuii ne provoaca caruia cred ca ii vom raspunde gresit. Mi-as dori in aceste momente sa existe un roman care sa stie "secuieste", sa se prezinte la concurs, sa-l castige, sa ramana in secuime, pentru ca este singurul drept pe care secuii nu i-l pot refuza. Este singura forma concurentiala prin care am putea sa-i linistim, sa ramanem romani dar sa incepem sa gandim ungureste.
Nu te-ai gandit ca poate provocarile sunt regizate de amabele parti si in deplina complicitate?

Prefectul s-a legat de un steag. Primarul a impus cunoasterea limbii maghiare.

Daca o primarie din Bucuresti pune conditia sa cunosti limba engleza este o problema normala, desi respectivul poate nu are nevoie de engleza.
Daca la un post din secuime se pretinde sa cunoasca maghiara este inadmisibil, desi acolo chiar ii este utila sau necesara.

Nu vezi ca nu se discuta de autonomie a oltenilor sau a modovenilor, toate discutiile aluneca spre autonomie maghiara si afirmatiile sunt de genul "asa ceva este inacceptabil".
De ce ar deranja pe cineva o autonomie pe criterii regionale etnice si nu ar fi deranjant o autonomie pe criterii regonale nonetnice? Nimeni nu explica motivele.
Singurul motiv ar fi "sa le aratam cine-i stapan" aici, ori chestia asta cu demonstratia de forta a dus la esec in fosta Yugoslavie.
Tarile occidentale nu admit utilizarea fortei pentru reglarea disputelor inte minoritari si majoritari si cei mai tari nu au intotdeauna castig.

Sustinatorii centralismuluii sunt deranjati de autonomia locala indiferent de forma ei, si pentru ca exista o regiune cu minoritate compacta profita si utilizeaza nationalismul ca metoda de proaganda.
In ideea asta probabil ca primarul de la M Ciuc este complice cu "miticii" de la Bucuresti si "ridica mingi la fileu" pentru nationalisti.
Multi oficiali din adminstratia locala sunt cu relatii prin institutiile de la Bucuresti.

Acest topic a fost editat de decan: 2 Mar 2013, 12:33 PM


--------------------
Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, mintile reduse discuta persoane! (Eleanor Roosevelt)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 2 Mar 2013, 08:20 AM
Mesaj #947


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



[quote name='decan' date='1 Mar 2013, 10:27 PM' post='745901']
Imi pare rau ca esti superficial in abordarea unei probleme importante precum autonomia teritoriala pe criterii etnice! In orice zona a Romaniei,cu exceptia Harcov,ar putea fi acordata autonomia pentru fiecare cartier,strada ori casa in parte! Ea nu ar produce niciun efect,romanii ar ramane tot romani,ar respecta constitutia ,legile tarii,linistea si ordinea publica! Ungurii insa,nu ar mai respecta nicio lege romaneasca,nicio obligatie fata de statul care le asigura dreptul la sanatate,la educatie,la munca! Ar adopta TOATE insemnele Ungariei,i-ar alunga pe putinii romani ramasi in zona si ar cere unirea cu Ungaria! Tot ce au facut in ultimii 22 de ani(separarea scolilor,alungarea romanilor care nu au acceptat maghiarizarea,afisarea insemnelor unguresti,inclusiv a celor hortyste,inscriptionarea strazilor cu nume unguresti,distrugerea ori degradarea monumentelor romanesti din zona,au un singur scop,acela de a obtine revizuirea granitelor istorice unanim recunoscute! Ei stiu un singur lucru pe care au incercat sa-l aplice si in cazul Cehiei,Serbiei,ori Bosniei(unde au fost pusi cu botul pe labele lor gretoase de huni!),vor sa rupa din teritorii din toate tarile unde locuiesc ,compact,unguri si sa le alipeasca Ungariei! Politica Ungariei este identica cu cea a lui Hitler,de anexare a teritoriilor in care locuiesc unguri! Pana la intrarea Ungariei in UE au incercat sa obtina reimpartirea teritoriala sub teoria drepturilor ungurilor la autodeterminare! Dupa aceea,au inventat dreptul secuilor(care in realitate nu depasesc 4-500 de capete proaste si infiebantate!) la autonomie teritoriala,doar pentru a feri Ungaria de acuzatia,reala,de amestec intreburile interne ale unui alt stat! Folosesc stratagema cu cei 4-500 de secui pentru a ascunde interventionismul iredentist,sovin,revansard al politicii oficiale ale Ungariei!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 2 Mar 2013, 09:54 AM
Mesaj #948


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(decan @ 1 Mar 2013, 10:27 PM) *
QUOTE
...provocarile sunt regizate de amabele parti si in deplina complicitate?

Despre ce complicitate vorbesti! de ce ar fi romanii complici la solicitarea primarului?
QUOTE
Daca la un post din secuime se pretinde sa cunoasca maghiara este inadmisibil..

Cred ca nu ai inteles, nu am o problema cu solicitarea respectiva, traim in UE, exista niste legi unanim acceptate, romanesti si europene. Personal nu m-as preocupa sa interzic aceasta cerere a secuilor, m-ar preocupa ca cel care solicita postul sa cunoasca foarte bine limba romana si limba maghiara, secuiasca.
QUOTE
Nu vezi ca nu se discuta de autonomie a oltenilor sau a modovenilor, toate discutiile aluneca spre autonomie maghiara..

Eu sunt adeptul autonomiei administrative, data tuturor regiunilor istorice cu o singura exceptie, autonomia Partium-ului. In aceasta cerere si sub aceasta forma se ascunde sovinismul si iredentismul maghiar, pentru ca in acest Partium, de care ei fac vorbire si despre care multi romani nu stiu aproape nimic, traiesc romani, maghiari, secui, croati, sarbi, slovaci, sloveni, tigani, ruteni etc. Acest tertoriu la care ei tin foarte mult si din care si-ar dori sa vada doua sau trei regiuni, constitue un atac la adresa romanilor, a Romaniei asa cum o cunoastem dupa Trianon. Posibil sa existe si transilvaneni care sa-si doreasca apartenenta la o astfel de regiune si pe undeva ii inteleg, s-or fi saturat de mitici plini de aere gen Becali & Co. dar pentru intreg poporul roman este un pas inapoi de la o pagina a istoriei care a fost patata de sangele celor ce s-au jertfit pentru unitatea si apartenenta la o tara romaneasca, recunoscuta international.
QUOTE
Singurul motiv ar fi "sa le aratam cine-i stapan" aici..

Am da dovada de cea mai mare prostie daca am proceda asa. Suntem membri ai UE, cetateni europeni si nu trebuie sub nicio forma sa raspundem unor astfel de provocari. Atitudinea noastra trebuie sa fie una concurentiala, comepetitiva, trebuie sa le demonstram tuturor si mai ales ungurilor ca putem sa traim impreuna, ca punem accent pe drepturile cetatenesti nu pe situatii istorice interpretate de fiecare dupa cum ii este mai bine. Autoritatile trebuie sa fie ferme in aplicarea legilor romanesti si europene, punct. Pe de alta parte exista o "lupta" interetnica ascunsa, de la om la om, de la roman la secui sau ungur, o mandrie in tot ceea ce face fiecare etnie, fiecare individ, cuplata la actiunea, inteligenta colectiva, or aici cred eu ca romanii trebuie sa se schimbe, sa castige aceasta "lupta" sa fie mai buni ca ungurii si secuii, sa dovedeasca ca sunt egali in tot ceea ce fac, chiar daca ar fi nevoiti sa invete ungureste sau secuieste.
QUOTE
Sustinatorii centralismuluii sunt deranjati de autonomia locala indiferent de forma ei..

Pe mine nu ma deranjaza aceasta autonomie teritoriala, am mai spus, in momentul in care autostrazile vor fi conectate intre Ungaria si Romania, de facto teritoriile locuite de unguri vor fi independente, economic, iar Ungaria va cauta sa se implice cat mai mult in aceste regiuni. Romanii au o singura sansa, sa fie competitivi, administratiile locale si centrale au datoria sa-i ajute pe cetatenii care accepta concurenta, sa-i sprijine prin proiecte comune, necesare ambelor etnii, sa nu permita interferenta Ungariei in problemele locale, sa trateze totul la nivel european nu regional. Drepturi egale pentru toti cetatenii, nu pentru etnii.
QUOTE
Multi ofciali din adminstratia locala sunt cu relatii prin institutile de la Bucuresti.

Oficiali unguri? da au aceasta relatie pentru ca sunt legati de furturile comise in Mures, Harghita, Covasna unde au defrisat paduri intregi din care si-au construit averile.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 2 Mar 2013, 09:54 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
decan
mesaj 2 Mar 2013, 12:50 PM
Mesaj #949


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 82
Inscris: 25 April 07
Din: Carpati
Forumist Nr.: 9.756



QUOTE(gigip @ 2 Mar 2013, 08:20 AM) *
Imi pare rau ca esti superficial in abordarea unei probleme importante precum autonomia teritoriala pe criterii etnice! In orice zona a Romaniei,cu exceptia Harcov,ar putea fi acordata autonomia pentru fiecare cartier,strada ori casa in parte! Ea nu ar produce niciun efect,romanii ar ramane tot romani,ar respecta constitutia ,legile tarii,linistea si ordinea publica! Ungurii insa,nu ar mai respecta nicio lege romaneasca,nicio obligatie fata de statul care le asigura dreptul la sanatate,la educatie,la munca! Ar adopta TOATE insemnele Ungariei,i-ar alunga pe putinii romani ramasi in zona si ar cere unirea cu Ungaria! Tot ce au facut in ultimii 22 de ani(separarea scolilor,alungarea romanilor care nu au acceptat maghiarizarea,afisarea insemnelor unguresti,inclusiv a celor hortyste,inscriptionarea strazilor cu nume unguresti,distrugerea ori degradarea monumentelor romanesti din zona,au un singur scop,acela de a obtine revizuirea granitelor istorice unanim recunoscute! Ei stiu un singur lucru pe care au incercat sa-l aplice si in cazul Cehiei,Serbiei,ori Bosniei(unde au fost pusi cu botul pe labele lor gretoase de huni!),vor sa rupa din teritorii din toate tarile unde locuiesc ,compact,unguri si sa le alipeasca Ungariei! Politica Ungariei este identica cu cea a lui Hitler,de anexare a teritoriilor in care locuiesc unguri! Pana la intrarea Ungariei in UE au incercat sa obtina reimpartirea teritoriala sub teoria drepturilor ungurilor la autodeterminare! Dupa aceea,au inventat dreptul secuilor(care in realitate nu depasesc 4-500 de capete proaste si infiebantate!) la autonomie teritoriala,doar pentru a feri Ungaria de acuzatia,reala,de amestec intreburile interne ale unui alt stat! Folosesc stratagema cu cei 4-500 de secui pentru a ascunde interventionismul iredentist,sovin,revansard al politicii oficiale ale Ungariei!

Nu are sesns sa justificam actiuni viitoare de fapte din istorie.
Omenirea a invatat ceva din trecut si a adoptat masuri care sa evite asemenea actiuni.
Daca tot este sa invatam ceva mai bine invatam din istoria recenta din Yugoslavia, sau din CehoSlovacia.

Un din masuri este sa ti seama de doleantele minoritatilor si sa le satisfaci, daca acele doleante nu afecteaza majoritatea.
Prin asta se detensioneaza conflictele.
Sigur ca Ungaria poate avea interesul sa slabeasca pozitia Romaniei sa arate ca aici este instabilitate ca sa profite de investiti care astfel se-ar reorienta.
Politicienii unguri pot utiliza tema nationalista pentru a atrage capital electoral de la nationalisti, dar asta nu presupune sa le faci jocul.

Romania ar trebui sa accepte autonomia locala, si asa cum a spu Basescu aceeasi autonomie in Tinutul Secuiesc care-i si in Oltenia sau in Moldova.
Nu ar trebui sa fie autonomie diferita.
Ce sa faci acum?
1. Nu mai facem autonomie pentru ca exista o zona terioriala compacta cu maghiar si ne est frica sa nu plece cu tinutul in Ungaria?
2. Ii relocam pe maghiari prin toata Romania si apoi facem autonomie.
3. le divizam tinutul sii ii impartim in mai multe regiuni? Asta presupune sa incalci prevederile UE si Constitutia Romaniei care spun ca populatia trebuei consultata cand faci o reforma adminstrativa.

Miticii nostri urmaresc punctul 1 . pentru ca prin autonomie se pierde puterea provenita din gestionarea banilor intregii Romanii.
Ce s-ar face ei daca ar trebui sa gestioneze doar fondurile armatei, ale autostrazilor, ale Servicilor si ale aparatului central, care nu si-ar mai jistifica numarul de salariati si s-ar reduce la 20% din cat este acum?

Miza adevarata este puterea centrala oferita de fondurile colectate la Bucuresti.
Pericolul maghiar si dezmembrarea este pretextul.
QUOTE(Marduk)
Despre ce complicitate vorbesti! de ce ar fi romanii complici la solicitarea primarului?
M-am referit la provocari ale prefectului si ale primarului. Probabil ca nici primarul nu este adept al descentralizarii, si ridica mingea la fileu pentru adeptilor centralismului, provocand pe nationalistii romani si oferind subiecte si argumente celor de la A3 sau de la RealitateaTv.

QUOTE(Marduk)
m-ar preocupa ca cel care solicita postul sa cunoasca foarte bine limba romana si limba maghiara, secuiasca.
Un arhitect sef nu putea termina decat arhitectura, si arhitectura se face numai in limba Romana, asa ca cerinta sa stie limba romana ar fi parut caraghioasa.

Acest topic a fost editat de decan: 2 Mar 2013, 12:59 PM


--------------------
Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, mintile reduse discuta persoane! (Eleanor Roosevelt)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 2 Mar 2013, 03:26 PM
Mesaj #950


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(decan @ 2 Mar 2013, 12:50 PM) *
...Un arhitect sef nu putea termina decat arhitectura, si arhitectura se face numai in limba Romana, asa ca cerinta sa stie limba romana ar fi parut caraghioasa.

Da, dar avand in vedere ca lucreaza cu cetateni de etnie maghiara, ar putea sa stie si limba maghiara. Un arhitect roman, un baiat destept, care a facut arhitectura in limba romana, dar fiind din zona sa stie si maghiara. Ce atata tevatura, se ducea acolo, ocupa postul respectiv, cu secuii vorbea ungureste cu romanii romaneste, e chiar atat de greu sa fim destepti? trebuie sa le facem jocul ungurilor de fiecare data? Cu steagurile astea la fel, simplu, o lege care sa specifice clar pozitia steagurilor, sus pe acoperis, frontispiciu, balcon etc. tricolorul romanesc, jos la intrare in stanga steagul regional, secuiesc in acest caz, in dreapta steagul UE.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
decan
mesaj 2 Mar 2013, 10:06 PM
Mesaj #951


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 82
Inscris: 25 April 07
Din: Carpati
Forumist Nr.: 9.756



Daca ar reglementa toate situatiile nu ar mai putea adopta decizii controversate si puterea ar slabi.
De ce in Romaina nu se pune accent pe proceduri si pe reglementari?
In Romania se plaseaza oameni in posturi cheie si le lasa libertatea sa ia decizii abuzive, pentru ca asa a functionat comunismul de la inceput.
Numai in democratie se rezolva fenomene prin adoptarea de proceduri si de criterii.
La noi se rezolva cazuri, si cazuri similare primesc solutii diferite functie de cel care le suporta, tocmai pentru ca nu exista reglementari.

Acest topic a fost editat de decan: 2 Mar 2013, 10:07 PM


--------------------
Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, mintile reduse discuta persoane! (Eleanor Roosevelt)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 21 Mar 2013, 08:48 AM
Mesaj #952


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Apropo de cazuri similare si solutii diferite. O eleva de etnie romana, a uni liceu din Covasna a gasit de cuvinta sa protesteze in felul ei de ziua maghiarilor, si-a pus o bentita tricolora pe cap. Eleva a primit amenitari cu moartea pentru gestul sau. Conform declaratiei elevei respective, se pare ca acesta situatie are un inceput, ca toate altele:

"Povestea e mai veche. De 1 Decembrie au venit mai mulţi colegi maghiari cu tricouri cu harta Ungariei Mari şi cu un steag unguresc. Când noi am cântat imnul naţional, au început să huiduie şi să ne facă semne obscene...." (EVZ)
Ce masuri a luat statul roman la acea vreme? de ce nu s-a aplicat legea inca de la primele manifestari? Neputinta statului, poate fi considerata de catre ambele parti ca dezinteres, frica etc. fiecare parte exploatand situatia cum crede de cuvinta. Democratia din cate stiu presupune altceva.

Acest topic a fost editat de Marduk: 21 Mar 2013, 10:19 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Mar 2013, 10:30 AM
Mesaj #953


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 21 Mar 2013, 08:48 AM) *
O eleva de etnie romana, a uni liceu din Covasna a gasit de cuvinta sa protesteze in felul ei de ziua maghiarilor

De ce ar trebui sa protesteze cineva de ziua maghiarilor? unsure.gif

Când e sărbătoarea unui coleg și prieten te duci și îi spui "la mulți ani", nu protestezi de sărbătorile lui. Și aici e o problema și la elevii români, și la cei unguri. Niște prostcrescuți si unii, si altii.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 21 Mar 2013, 03:22 PM
Mesaj #954


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 21 Mar 2013, 10:30 AM) *
De ce ar trebui sa protesteze cineva de ziua maghiarilor? .....

Nu stiu, poate ar trebui sa-i intrebi pe maghiari care au facut acelasi lucru de ziua romanilor. Dar se vede traba ca unii cred ca au drepturi diferite de ale altora si se supara cand sunt platiti cu aceiasi moneda. Problema este ca statul nu a reactionat atunci, la prima manifestare de acest gen, cand trebuia trimis un mesaj clar, RESPECTA, DACA VREI SA FI RESPECTAT.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Mar 2013, 05:18 PM
Mesaj #955


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Urăsc ungurii. Ăsta e adevărul. Îi detest, nu-mi caut scuze. Nu pot descrie, e ceva în mine, o repulsie… Mă irită. - eroina de la care a plecat scandalul


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 21 Mar 2013, 06:34 PM
Mesaj #956


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



"..Când vezi câte discriminări se fac numai la nivel şcolar, câte nedreptăţi, câte se trec cu vederea la ei, eu una nu pot simţi altceva.”

Cum spuneam, cand statul nu stapaneste situatia, fiecare interpreteaza cum vrea democratia, drepturile individuale etc.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Mar 2013, 12:30 PM
Mesaj #957


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Cel mai tare comentariu:

" nu poţi să te iei de Sabina că e naţionalistă. Are 15 ani. Şi eu eram naţionalist la 15 ani. Dacă aş avea un leu pentru fiecare idee proastă pe care o aveam la 15 ani, aş fi avut destui bani acum să le dau de mâncare la toţi jurnaliştii fomişti care au inflamat articificial subiectul, ca să nu mai facă discuţii despre nimic pe o lingură de ciorbă."



http://www.vice.com/ro/read/sabina-fata-cu...e-un-nonsubiect


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Mar 2013, 02:02 PM
Mesaj #958


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Daca vom axa discuta pe indivizi, riscam sa ducem in derizoriu dezbaterea despre situatia din Covasna si Harghita. Cei ce cred ca nu merita sa discutam serios, romani sau unguri, pe tema asta, fara nationalisme, fara prejudecati, legal si legitim, gresesc. Eu consider ca in acest moment in judetele respective, in Tinutul Secuiesc, drepturile cetatenesti sunt tratate diferit atat de catre autoritatile locale cat si de cele centrale. Dezinteresul fata de situatia din zona, minimalizarea acesteia, prezentarea unor evenimente trunchiat sau cu rea vointa, nu face bine cetatenilor care locuiesc acolo, problemele se vor acutiza si de la astfel de manifestari puerile se poate ajunge la fenomene grave, incontrolabile.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 4 Apr 2013, 09:32 AM
Mesaj #959


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



http://kukker.manna.ro/showvideo/4235/keny...l_szekelyfoldon

jamie.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 4 Apr 2013, 09:56 AM
Mesaj #960


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Problemele din secuime si din Ardeal sunt mult mai profunde decat mitul cu painea. Eu am inteles perfect modul in care realizatorul acestui clip incearca sa arunce in derizoriu problemele reale cu care se confrunta romanii in zonele in care secui si maghiarii sunt majoritari. E bun stilul, dar este clar ca realizatorii urmaresc altceva, victimizarea romanilor nu e o nota buna pentru majoritarii din HARCOM, mai ales acum cand Romania este membra a UE iar Budapesta face o altfel de politica decat UE.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 4 Apr 2013, 10:10 AM
Mesaj #961


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 4 Apr 2013, 10:56 AM) *
incearca sa arunce in derizoriu problemele reale cu care se confrunta romanii in zonele in care secui si maghiarii sunt majoritari

Care sunt problemele alea reale?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 4 Apr 2013, 10:26 AM
Mesaj #962


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Cred ca le cunosti foarte bine, dar iti place sa le auzi de la altii ca sa poti sa le combati. Ultimul exemplu a fost cel al protestului fetei cu bentita tricolora, un simbol folosit de altfel si de realizatorul clipului. Analizarea si rezolvarea de catre autoritatile statului, a acestor cazuri, diferentiat in functie de "fricile" colective si nu legal, le da apa la moara extremistilor secui, maghiari dar si romanilor. Statul este slab in HARCOM, iar maghiarii stiu asta si actioneaza ca atare, cine vine si spune ca nu sunt probleme, nu face decat sa ascunda sub pres o situatie ce poate la un moment dat sa explodeze de o parte sau de alta. Atat maghiari cat si romanii trebuie sa inteleaga ca se supun in primul rand legilor acestei tari, nu unor vise irealizabile in acest moment. Ultimul eveniment care l-am urmarit la tembeliziuni si prin ziare legat de atitudinea secuilor a fost cand un suporter a fost data afara de pe stadion pentru ca a arborat un steag secuiesc. Eu nu am nimic cu arborarea simbolurilor regionale, dar in fotografie erau doua steaguri, unul mare secuiesc si dedesubt un steag al statului ungar, asa ca pana la urma le-am dat dreptate celor care l-au evacuat pe suporter.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 4 Apr 2013, 03:09 PM
Mesaj #963


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 4 Apr 2013, 11:26 AM) *
Cred ca le cunosti foarte bine

Eu? Nici pe departe unsure.gif
QUOTE
Ultimul exemplu a fost cel al protestului fetei cu bentita tricolora, un simbol folosit de altfel si de realizatorul clipului

Ce-i cu ea?
Realizatorul clipului nu parea sa aiba vreo problema.
QUOTE
Ultimul eveniment care l-am urmarit la tembeliziuni si prin ziare legat de atitudinea secuilor a fost cand un suporter a fost data afara de pe stadion pentru ca a arborat un steag secuiesc.

Nu stiu despre ce este vorba


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 4 Apr 2013, 03:25 PM
Mesaj #964


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Da-mi voie sa nu te cred. Ostentatia cu care realizatorul sau personajul isi pune bentita tricolora si cere o paine e cat se poate relevanta. De ce explicatii mai ai nevoie? Eu am spus si sustin in continuare ca trebuie sa fim mai inteligenti de cat ungurii, asta nu inseamna ca-i desconsider pe unguri. Este vorba despre un suporter, nu mai tin bine minte, contextul, un meci, o intalnire sportiva etc. care a intrat pe stadion cu un steag secuiesc dar care pe acelasi suport, sulita, portdrapel etc. sub steagul secuiesc avea pus un steag unguresc, al republicii Ungaria.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 4 Apr 2013, 03:44 PM
Mesaj #965


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 4 Apr 2013, 04:25 PM) *
Ostentatia cu care realizatorul sau personajul isi pune bentita tricolora si cere o paine e cat se poate relevanta. De ce explicatii mai ai nevoie?

Si, din cate am vazut, nu a avut nicio problema
QUOTE
Este vorba despre un suporter, nu mai tin bine minte, contextul, un meci, o intalnire sportiva etc. care a intrat pe stadion cu un steag secuiesc dar care pe acelasi suport, sulita, portdrapel etc. sub steagul secuiesc avea pus un steag unguresc, al republicii Ungaria.

Si asta era motiv sa fie dat afara de pe stadion? Cine l-a dat afara?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 4 Apr 2013, 04:08 PM
Mesaj #966


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



@abis
"din cate am vazut, nu a avut nicio problema"
Din cate ii cunosti tu pe secui, crezi ca in acel moment ar fi sarit cineva sa-l ia de gat? hai sa fim seriosi, sa nu ne mai dam nestiutori si sa abordam realitatea cotidiana, cea existenta in judetele respective.

"asta era motiv sa fie dat afara de pe stadion?"
Din partea mea daca venea doar cu steagul secuiesc, putea sa stea linistit, dar din cate stiu legea prevede ca in Romania stegul si insemnele altor state nu pot fi arborate decat cu ocazia festivitatilor oficiale, sau ceva de genul asta.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 4 Apr 2013, 04:18 PM
Mesaj #967


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 4 Apr 2013, 05:08 PM) *
Din cate ii cunosti tu pe secui, crezi ca in acel moment ar fi sarit cineva sa-l ia de gat?

Din cate ii cunosc eu pe secui, nu ar fi sarit nimeni sa-l ia de gat pentru asta. Si toti vanzatorii i-ar fi dat paine (fireste, asta daca nu intra cumva in vreo librarie...) smile.gif
QUOTE
din cate stiu legea prevede ca in Romania stegul si insemnele altor state nu pot fi arborate decat cu ocazia festivitatilor oficiale

Asta e stirea?

http://jurnalul.ro/stiri/observator/suport...esc-640530.html

Nu scrie nimic despre steag maghiar. Pe aia cu steag american de ce nu i-au dat afara, daca era ilegal?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 5 Apr 2013, 10:33 AM
Mesaj #968


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 4 Apr 2013, 05:18 PM) *
QUOTE
Din cate ii cunosc eu pe secui, nu ar fi sarit nimeni sa-l ia de gat pentru asta.....

Csato Kovacs Imre, sponsor al echipei de hochei HSC Csikszereda din Miercurea Ciuc:
„Trebuie rupte mâinile şi picioarele celor care trăiesc în familii mixte"
"Gunoi împuţit, ar trebui să-ţi tăiem beregata, odată cu a Sabinei! Căraţi-vă din Ţinutul Secuiesc, tâlhari de terenuri!"
Cum sanctioneaza statul roman aceste iesiri? ce prevede legea in cazul se fac astfel de afirmatii?
QUOTE
Asta e stirea?....Pe aia cu steag american de ce nu i-au dat afara, daca era ilegal?

Da stirea are legatura cu ce am postat eu, imaginea steagului este alta, in imaginea de care vorbeam aparea stegul secuiesc iar sub el pe acelasi bat era un steag unguresc mai mic.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 5 Apr 2013, 11:11 AM
Mesaj #969


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 5 Apr 2013, 11:33 AM) *
Csato Kovacs Imre, sponsor al echipei de hochei HSC Csikszereda din Miercurea Ciuc:
„Trebuie rupte mâinile şi picioarele celor care trăiesc în familii mixte"

Ai gasit un extremist printre milioanele de unguri si ai ajuns la concluzia ca romanii sunt linsati pe strada de hoarde dezlantuite de maghiari.... rofl.gif
QUOTE
in imaginea de care vorbeam aparea stegul secuiesc iar sub el pe acelasi bat era un steag unguresc mai mic.

Asa, si? Era ilegal? Scrie in vreo lege ca este interzis si ca cei care fac asta trebuie dati afara de pe stadioane? In cazul asta, de ce nu au fost dati afara si cei care aveau steaguri americane?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 5 Apr 2013, 11:21 AM
Mesaj #970


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



@abis

Extremistii astia nu fac bine, fie ca sunt unguri, fie ca sunt romani. Dar era vorba despre reactia statului roman, nu despre a gasi un extremist vocal, din multimea de extremisti, maghiari sau romani.
Referitor la steag, am spus ca nu am o problema cu arborarea steagului secuiesc, dar consider ca arborarea stegului ungar este o provocare. Nici steagul american nu are ce cauta in astfel de ocazii, dar si asta poate fi o provocare inteligenta.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 5 Apr 2013, 11:52 AM
Mesaj #971


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 5 Apr 2013, 12:21 PM) *
Dar era vorba despre reactia statului roman

Nu vezi ca statul roman este deranjat de un steag, nu de astfel de declaratii? Este plin internetul (si nu numai) de declaratii de genul asta facute de romani la adresa ungurilor
QUOTE
consider ca arborarea stegului ungar este o provocare

Este o tampenie reactia la arborarea steagului ala. In mod normal nu ar trebui sa existe nicio reactie, la un meci poate veni oricine cu orice steag, care e problema?!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 5 Apr 2013, 01:36 PM
Mesaj #972


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



@abis

Stiu ca nu-ti place dar am sa te intreb ce s-ar intampla in Ungaria daca un roman minoritar ar vorbi asa, sau daca un roman extremist ar veni la stadion la un meci din campionatul Ungariei cu un tricolor. Ce zici? cum crezi ca ar reactiona ungurii?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 5 Apr 2013, 02:15 PM
Mesaj #973


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Nu stiu.

De unde sa stiu eu cum ar reactiona daca un roman ar spune prostii?!

Cu steagul nu ar avea nicio problema. Steaguri romanesti sunt arborate peste tot in Ungaria pe unde sunt etnici romani. Si nimeni nu se scandalizeaza

Acest topic a fost editat de abis: 5 Apr 2013, 02:16 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 15 Apr 2013, 10:04 AM
Mesaj #974


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Sarbatori religioase la maghiari

Sarbatori religioase la romani


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 Apr 2013, 09:41 AM
Mesaj #975


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Comparatia este corecta si necesara. Este o difernta clara intre comportamentul secuilor, ungurilor, ardelenilor, catolici, protestanti si romanii ortodocsi.

Acest topic a fost editat de Marduk: 16 Apr 2013, 09:41 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 11 Jun 2013, 05:10 PM
Mesaj #976


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Secuii din UDMR sunt suparati pe romani, acuzandu-i pe acestia ca vor sa-i asimileze!!!??? Oare UDMR-ul nu a auzit ca Romania este membru UE, NATO? cum ar putea romanii sa-i asimileze pe secui, nu le zic unguri sa nu inteleaga cineva ca Romania ar dori sa asimileze toti unugurii. Ceva ciudat in aceasta "afacere" este ca in timp ce UE ne cere sa-i integram pe tigani, despre problema secuilor nu zice nimic. Cum ar putea romanii, Romania sa-i integreze atat pe secui cat si pe tigani? Eu nu cred ca romanii doresc asta, eu cel putin chiar nu vreau ca "integrarea" ceruta de UE sa duca la disparitia celor doua etnii.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 12 Jun 2013, 02:28 AM
Mesaj #977


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Marduk @ 11 Jun 2013, 05:10 PM) *
Secuii din UDMR sunt suparati pe romani, acuzandu-i pe acestia ca vor sa-i asimileze!!!??? Oare UDMR-ul nu a auzit ca Romania este membru UE, NATO? cum ar putea romanii sa-i asimileze pe secui, nu le zic unguri sa nu inteleaga cineva ca Romania ar dori sa asimileze toti unugurii. Ceva ciudat in aceasta "afacere" este ca in timp ce UE ne cere sa-i integram pe tigani, despre problema secuilor nu zice nimic. Cum ar putea romanii, Romania sa-i integreze atat pe secui cat si pe tigani? Eu nu cred ca romanii doresc asta, eu cel putin chiar nu vreau ca "integrarea" ceruta de UE sa duca la disparitia celor doua etnii.

Mie mi-ar ajunge daca ar asimila Pörkölt biggrin.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 12 Jun 2013, 11:47 AM
Mesaj #978


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Tocana pe care o fac eu din cand in cand este identica cu Pörkölt, asta inseamna ca i-am asimilat?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 12 Jun 2013, 12:04 PM
Mesaj #979


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Marduk @ 12 Jun 2013, 11:47 AM) *
Tocana pe care o fac eu din cand in cand este identica cu Pörkölt, asta inseamna ca i-am asimilat?

Marduk, ai asimilat doar un gulas în burta. Mai târziu, la buda, îti dai seama, o fi fost tocana, Pörkölt sau altceva biggrin.gif
Hai ca am facut o gluma, don´t worry, be happy smile.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 17 Jul 2013, 09:08 AM
Mesaj #980


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Cu ceva timp in urma scriam ca odata cu aderarea Romaniei la UE, la spatiul Schengen, teoretic cat si practic nu va mai exista granita intre Romania si Ungaria, ca ungurii vor profita de acest "avantaj" european iar in cele din urma vor "recucerii" Transilvania. O serie de retrocedari curioase cat si articolul scris de Bogdan Diaconu ma fac sa cred ca am avut dreptate. Incepand din anul 2014 Romania va fi "obligata" sa accepte vanzarea de terenuri agricole strainilor, pe langa retrocedarile de care vorbeam, cu siguranta vor exista cetateni unguri, europeni, care vor cumpara pamant in Romania, in Transilvania. Ceva ma face sa cred ca "oferta" va fi mare si ca ungurii vor avea de unde alege, pare incredibil dar Ungaria si-ar putea mari teritoriul de facto, sloganuri de genul "nu ne vindem tara", "ungurii ne fura Ardealul" etc. vor fi date uitarii, iar Transilvania poate devenii legal o "regiune", zona de interes ungar in Romania. Ce-ar putea sa faca romanii, guvernul roman, statul? Traian Basescu atragea atentia romanilor sa nu-si vanda pamanturile, oare cati dintre romanii vor fi auzit indemnul presedintelui? Are dreptul guvernul roman sa initieze o campanie de educare a romanilor fata de propietatea funciara? Cum ar putea romanii sa inteleaga cat de important este sa ai un "petec" de pamant? in tarile din nordul Europei, pamantul agricol este scump, cine are acolo cateva hectare se poate considera bogat, oare vor intelege romanii cat de important este sa reziste tentatiei de a scapa de "saracie" prin vanzarea pamnatului? Nu-i acuz pe unguri, personal ii admir, sunt uniti, isi cunosc interesele, fac totul temeinic, incet, fara graba dar sunt increzatori ca vor reusi, ce ma indigneaza este comportamentul romanilor, al guvernantilor, sa ne fi promis Europa ca ce vom pierde in vest vom castiga in est? ne-am mai agatat odata de o astfel de promisiune si era cat pe ce sa ajungem republica sovietica.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

31 Pagini V  « < 26 27 28 29 30 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 04:28 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman