HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

31 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Maghiarii Din Ro Si Politica Lor Dupa Dec. '89
March
mesaj 23 Jun 2010, 11:36 AM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Un comentariu care sintetizeaza perfect sulemenelile udemeristilor pe scena politica din '96 si pana in prezent ! Cu toate pretentiilelor lor , tot mitici sunt si ei !


Prea supusa curva a guvernarii. UDMR - ul si politica absurdului


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 23 Jun 2010, 11:52 AM
Mesaj #37


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Marduk @ 17 Jun 2010, 02:39 PM) *
In Catalunia cum o fi?

Nem tudom rofl.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 23 Jul 2010, 08:10 AM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Vicepresedintele PE Laszlo Tokes incita la violenta sfatuind ungurii sa iasa in strada pentru dobandirea autonomiei teritoriale. Cred ca politicienii din PE si din CE vor intelege ca acest fel de atitudine nu aduce nimic bun pentru viitorul UE, sper ca-l vor forta pe domnul Tokes sa-si dea demisia in urma acestor declaratii. Ma astept si la o declaratie din partea presedintelui Romaniei sau macar a guvernului. Este clar acum pentru toata lumea ca tinta unguruilor este autonomia teritoriala si nici decum autonomia administrativa.

Acest topic a fost editat de Marduk: 23 Jul 2010, 08:11 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 23 Jul 2010, 08:10 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
March
mesaj 23 Jul 2010, 11:56 AM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(abis @ 16 Jun 2010, 01:58 PM) *
Eu te-am intrebat daca poti sa-mi dai un link catre o declaratie a lui Tokes in care cere anularea Tratatului de la Trianon, asa cum ai afirmat.

Hai, ce faci mucles acum ?! Cand a fost vorba de maldavieni ai sarit ca ars de atata patriotism dar acum cand Laszlo Tokes cere autonomia Ţinutului Secuiesc, după ce Curtea Internaţională de Justiţie de la Haga a recunoscut independenţa Kosovo taci chitic ! Normal daca extermistul si iredentistul asta a fost ales vice pres al UE cu binecuvantarea Jupanului vostru si a votului pedelist !

@ Marduck,

Uita-te ce ziceai ceva mai sus si puneti nitica cenusa pe cap !

felicitari pentru Tokes, nu stiam ca a fost ales,

Acest topic a fost editat de March: 23 Jul 2010, 11:58 AM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 23 Jul 2010, 11:59 AM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(March @ 23 Jul 2010, 12:56 PM) *
Uita-te ce ziceai ceva mai sus si puneti nitica cenusa pe cap !

Era o alta discutie, acum este vorba despre altceva, ceva spus clar si raspicat pe intelesul tuturor.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 23 Jul 2010, 12:07 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Marduk @ 23 Jul 2010, 12:59 PM) *
Era o alta discutie, acum este vorba despre altceva, ceva spus clar si raspicat pe intelesul tuturor.

Bateai campii ( impreuna cu gica-contra wink.gif ) atunci cand io aratam cu destul spre extremistul asta votat si de oamenii lui Basescu vicepres al UE , iar tu raspundeai : Asa si care ar fi problema? din cate stiu Tokes este cetatean roman, erou revolutionar, cand a actionat la Timisoara a fost sprijinit si de romani si de unguri.

Acest topic a fost editat de March: 23 Jul 2010, 12:16 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 23 Jul 2010, 01:05 PM
Mesaj #42


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(March @ 23 Jul 2010, 12:56 PM) *
Hai, ce faci mucles acum ?! Cand a fost vorba de maldavieni ai sarit ca ars de atata patriotism dar acum cand Laszlo Tokes cere autonomia Ţinutului Secuiesc, după ce Curtea Internaţională de Justiţie de la Haga a recunoscut independenţa Kosovo taci chitic

Penibil mesaj. Ca intotdeauna, nu faci decat sa incerci sa manipulezi si sa interpretezi intr-o maniera proprie ceea ce iti spun ceilalti.

Eu te-am intrebat daca poti sa-mi dai un link catre o declaratie a lui Tokes in care cere anularea Tratatului de la Trianon, asa cum ai afirmat. - cererea de autonomie pentru Tinutul Secuiesc nu este o "declaratie in care se cere anularea Tratatului de la Trianon". Astept in continuare sa-mi dai tu un link catre o astfel de declaratie.

Nu vad diferenta dintre mesajele tale de acest gen si laturile din fituicile lui Vadim.

QUOTE
extermistul si iredentistul asta a fost ales vice pres al UE cu binecuvantarea Jupanului vostru si a votului pedelist

Deci Parlamentul European voteaza dupa cum vrea Basescu (ori dupa cum vrea PDL)? Nu stiam ca are atata influenta in UE. tongue.gif

Acest topic a fost editat de abis: 23 Jul 2010, 01:06 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 23 Jul 2010, 01:27 PM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(March @ 23 Jul 2010, 01:07 PM) *
Bateai campii ........ atunci cand io aratam cu destul spre extremistul asta votat si de oamenii lui Basescu vicepres al UE

Pana una alta "extremistul asta" este parlamentar UE si cetatean al Romaniei, inca nu a fost acuzat oficial de nimic, daca pe mine ma deranjeaza declaratia sa nu vad de ce i-ar deranja pe alti. Una e sa arati cu destul si alta sa aplici legea.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 23 Jul 2010, 03:32 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



@ Abis,
Este jalnic dupa cum ti-am mai spus. In loc sa comentezi declaratiile proaspete ale extremistului si iredentistului Tokes ( ales vicepres al UE si cu sprijinul pedelistilor care desigur au votat cu aprobarea "Jupanului" ) tu ma ataci pe mine in continuare. Jalnic moderator dupa cum am mai spus !

Si fruntasii pedelisti sunt tulburati de aceste declaratii incitatoare ale lui Tokes si protesteaza mai vocal, mai in surdina ( ca deh, inca nu s-a pronuntat Stapanul !) dar tu mucles ! Nici un cuvintel. Poate te gandesti sa-i transmiti si niscaiva felicitari pentru gestul . Uite o poti faci aici


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 23 Jul 2010, 03:41 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



io as da autonomie maghiarilor.

dar si tiganilor.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 23 Jul 2010, 04:07 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(turbo trabant @ 23 Jul 2010, 04:41 PM) *
io as da autonomie maghiarilor.
dar si tiganilor.

Si noi unde sa ne mutam ? unsure.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diogene
mesaj 23 Jul 2010, 04:07 PM
Mesaj #47


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 461
Inscris: 20 June 06
Din: Cluj-Napoca
Forumist Nr.: 8.373



QUOTE(turbo trabant @ 23 Jul 2010, 04:41 PM) *
io as da autonomie maghiarilor.

dar si tiganilor.

Dar țiganilor pe care teritorii? Că numa' ăștia de la noi din Ardeal sunt māndri de țigănia și de tradițiile lor lor(http://www.youtube.com/watch?v=R1uEJoCxtws http://www.youtube.com/watch?v=1LeXU3Zm8sU.

Ăia din Regat se consideră romāni. E adevărat că și romānii le-au luat unele comportamente.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 23 Jul 2010, 04:10 PM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Diogene @ 23 Jul 2010, 04:07 PM) *
Dar țiganilor pe care teritorii?

pe care vor ei dar nu ale romanilor ca de aia sunt autonomi.

de abia astept autonomia maghiara si autostrada care va lega covasna de tara-muma pe care oricum o doare in cot de ungurii din romanica.

basme.



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diogene
mesaj 23 Jul 2010, 04:26 PM
Mesaj #49


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 461
Inscris: 20 June 06
Din: Cluj-Napoca
Forumist Nr.: 8.373



QUOTE(turbo trabant @ 23 Jul 2010, 05:10 PM) *
pe care vor ei dar nu ale romanilor ca de aia sunt autonomi.

de abia astept autonomia maghiara si autostrada care va lega covasna de tara-muma pe care oricum o doare in cot de ungurii din romanica.

basme.


Romānii au eșuat īn a construi priamide statale viabile, mari industrii, mari metropole, mari catedrale. Ei vor intra direct īn postmodernismul migrațiilor cu păstrarea relațiilor, al comunităților regionale. Īi compătimesc pe bucureșteni pentru că acolo este mai mult gunoi de curățat.

Asta se va īntāmpla oricum. O cale ar fi aceea a scandalulul unguresc. Nu le port ungurilor de grijă. Pentru prima oră cred că și lor li s-a ofilit visul Ungariei Mari. Aceea era o țară prea mare pentru gāndirea lor prea strāmtă, etnicistă, antifederalistă. Dar un scandal unguresc ar putea transforma īntreaga Transilvanie īntr-un protectorat occidental, spre binele tuturor romānilor. Adică e vorba de un bine pe termen lung, pe termen scurt ar suferi toți. Dar, mai ales, profitorilor centralismului corupt și mafiot de Bucale nu le-ar prii deloc fără Transilvania.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 23 Jul 2010, 04:29 PM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



coane diogene, autonomia economica duce la prabusirea regiunii unguresti. baieti buni ungurii,mie imi plac, numai ca o sa vanda produsele strategice cartoful si palinca si mai ieftin.

in rest, autonomie politica, culturala , de ce nu? nu mai e iudemereul la governare la bucale, mare chestie.




--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 23 Jul 2010, 04:56 PM
Mesaj #51


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(turbo trabant @ 23 Jul 2010, 05:29 PM) *
in rest, autonomie politica, culturala , de ce nu?

Chiar asa, care ar fi problema? smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 23 Jul 2010, 05:10 PM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(turbo trabant @ 23 Jul 2010, 05:29 PM) *
in rest, autonomie politica, culturala , de ce nu?

sa fie dar la toti romanii, toate judetele sa capete aceleasi drepturi ca si HARCOM.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diogene
mesaj 23 Jul 2010, 05:44 PM
Mesaj #53


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 461
Inscris: 20 June 06
Din: Cluj-Napoca
Forumist Nr.: 8.373



QUOTE(turbo trabant @ 23 Jul 2010, 05:29 PM) *
coane diogene, autonomia economica duce la prabusirea regiunii unguresti. baieti buni ungurii,mie imi plac, numai ca o sa vanda produsele strategice cartoful si palinca si mai ieftin.

in rest, autonomie politica, culturala , de ce nu? nu mai e iudemereul la governare la bucale, mare chestie.

Autonomie economică īnseamnă pānă la urmă să fim lăsați să avem mai puțină evaziune dacă asta vrem (că economia privată va merge tot așa ca pānă acum). Poate reușim să avem corupția noastră autonomă, și poate cineva are mai mare īncredere īn noi și ne dă bani să facem autostrada aia de pomină (Oradea - Tārgu-Mureș cu ramificați spre Brașov ași Iași.

De ce să nu riscăm? Ce avem de pierdut? Etnocultrua romānă pe care stăm de mii de ani ca popor nu e produsă la București.

Ungurii voiau să scoată Bucureștiul din circuit cu o autostradă Budapesta - Baia-Mare - Iași - Chișinău - Odessa. A veni criza, și nici statutul Bugeacului nu e clar... Dar se vede clar cātă dragoste au ungurii față de autonomia Moldovei Mari cānd interesele economice o cer.

Acest topic a fost editat de Diogene: 23 Jul 2010, 05:58 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 23 Jul 2010, 07:06 PM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Diogene @ 23 Jul 2010, 06:44 PM) *
De ce să nu riscăm? Ce avem de pierdut? Etnocultrua romānă pe care stăm de mii de ani ca popor nu e produsă la București.

hmm.gif mai e si cultura din ultimii 200 de ani care e produsa la Bucuresti.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diogene
mesaj 24 Jul 2010, 08:13 AM
Mesaj #55


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 461
Inscris: 20 June 06
Din: Cluj-Napoca
Forumist Nr.: 8.373



QUOTE(Marduk @ 23 Jul 2010, 08:06 PM) *
hmm.gif mai e si cultura din ultimii 200 de ani care e produsa la Bucuresti.

Cei 200 de ani au fost vreo 40, perioada interbelică și anii 1960-1980.

Eminescu și Creangă, Coșbuc și Rebreanu nu au fost produse la mediului cultural bucureștean. Nici chiar Lucian Blaga nu a fost așa ceva, nici Brāncuși sau Enescu, nici Xenopol sau Iorga, nici Ovid Densușianu...

Acest topic a fost editat de Diogene: 24 Jul 2010, 10:27 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 24 Jul 2010, 09:36 AM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



QUOTE(Diogene @ 23 Jul 2010, 05:26 PM) *
O cale ar fi aceea a scandalulul unguresc. Dar un scandal unguresc ar putea transforma īntreaga Transilvanie īntr-un protectorat occidental.

gaze, buburuze si ventuze!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diogene
mesaj 24 Jul 2010, 10:26 AM
Mesaj #57


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 461
Inscris: 20 June 06
Din: Cluj-Napoca
Forumist Nr.: 8.373



QUOTE(freeman @ 24 Jul 2010, 10:36 AM) *
gaze, buburuze si ventuze!

De ce nu? Am văzut că sunt multe scule cu vădit accent bulgăresc (sau țigănesc?) ce pretind a fi romāni pentru că știu limba romānă și cărora criza le ascute „patriotismul”.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 24 Jul 2010, 03:32 PM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(Marduk @ 9 Jun 2010, 05:47 PM) *
Asa si care ar fi problema? din cate stiu Tokes este cetatean roman, erou revolutionar, cand a actionat la Timisoara a fost sprijinit si de romani si de unguri. PSD-ul a fost in cumetrie cu UDMR-ul atatia ani, groful Verestoy & Co este prieten la catarama cu Hrebenciuc in zona Bacaului ei fac legea.


Ladislav(nu Lazlo)Tokes este dublu agent CIA si al serviciilor secrete maghiare. Eroi ai revolutiei sunt numai cei care si-au pirdut viata in asa zisa revolutie.Operatiunea 21 decembrie 1989 a fost cea mai mare actiune informativ-operativa organizata de George Bush,ajuns Presedintele SUA,din functia sa de sef CIA. Acastigat alegerile cu deviza de a fi groparul comunismului,cu sprijinul cercurilor financiare internationale.Parola de declansare a evenimentelor din 21 decembrie a fost:scoateti sabia din teaca,tiranul trebuie sa moara! A fost transmisa pe Vocea Americii si Europa Libera ,non stop.
Scenariul a fost scris de CIA,iar co scenaristi,gen Pacepa,Laslo Tokes,agentii maghiari si cei recrutati in lagarele din Austria.
Criza globala actuala a reprezentat nota de plata a cheltuielilor nemasurate facute de cercurile financiare pentru:reunificarea Germaniei,razboaiele din Yugoslavia,Irak<Afganistan,incercarea de puch in China si destranarea URSS.
Evenimentele de la TG. Mures,Piata Universitatii ,teroristii,executia lui Ceausescu,etc ,au facut parte din planul care a dus la prabusirea comunismului .
In momentul anuntarii la tv a costituirii FSN,dar,mai ales dupa ce Ion Iliescu a anuntat ca din acesta face parte si el,scenaristii CIA au regizat aparitia "teroristilor",evenimentele de la TG Mures,Piata Universitatii etc.
Daca in locul lui Ilescu ar fi fost Radu Campeanu,Corneliu Coposu,Ion Ratiu ori o alta persoana din exteriorul sistemului comunist,cazurile de mai sus,nu ar fi avut loc.Nominalizarea lui Ion Iliescu puinea in pericol imensitatea sumelor de bani investite de finanta mondiala.Peste ani,cand vor deveni publice documentele CIA se va dovedi ca omul care ne-a scapat de comunism a fost George Bush.Multumim America!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 24 Jul 2010, 04:42 PM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(gigip @ 24 Jul 2010, 04:32 PM) *

QUOTE
Ladislav(nu Lazlo)Tokes este dublu agent CIA si al serviciilor secrete maghiare.

Interesant, esti sigur?
QUOTE
Eroi ai revolutiei sunt numai cei care si-au pirdut viata in asa zisa revolutie.

Cu chestia asta sunt de acord.
QUOTE
.....organizata de George Bush,ajuns Presedintele SUA,din functia sa de sef CIA. Acastigat alegerile cu deviza de a fi groparul comunismului....

oficial groparii comunismului sunt Reagan si Gorbachev, crezi ca G. Bush putea sa intreprinda ceva din functia sa fara decizia lui Reagan?
QUOTE
Parola de declansare a evenimentelor din 21 decembrie a fost:scoateti sabia din teaca,tiranul trebuie sa moara! A fost transmisa pe Vocea Americii si Europa Libera ,non stop.

Nu-mi mai aduca aminte de parola asta, eu am iesit in strada dupa ce am discutat cu colegii la munca despre zecile de mii de victime de la Timisoara si in urma exploziei avute la mitingul din fata CC.
QUOTE
Scenariul a fost scris de CIA,iar co scenaristi,gen Pacepa,Laslo Tokes, agentii maghiari si cei recrutati in lagarele din Austria.

Da asta se pare ca era si tema lui Ceausescu cu "agenturili", probabil ca era nevoie de ceva agitatie ca sa dea "mamaliga" in clocot.
QUOTE
Criza globala actuala a reprezentat nota de plata a cheltuielilor nemasurate facute de cercurile financiare pentru:reunificarea Germaniei,razboaiele din Yugoslavia,Irak<Afganistan,incercarea de puch in China si destranarea URSS.

Interesant, este un punct de vedere, nu m-am gandit la asta, ar trebui sa mai verific niste date care cred, in acest moment, ca nu se potrivesc.
QUOTE
Evenimentele de la TG. Mures, Piata Universitatii ,teroristii, executia lui Ceausescu, etc ,au facut parte din planul care a dus la prabusirea comunismului.

Posibil, dar romanii pe unde erau in acest plan, stiau si romanii de planul asta? ma refer la conducatori, ar fi trebuit sa stie si ei nu?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 24 Jul 2010, 04:43 PM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



@gigip
QUOTE
In momentul anuntarii la tv a costituirii FSN,dar,mai ales dupa ce Ion Iliescu a anuntat ca din acesta face parte si el,scenaristii CIA au regizat aparitia "teroristilor",evenimentele de la TG Mures,Piata Universitatii etc.

Banuiesc ca toate aceste actiuni au fost facute pentru al opri pe Iliescu sa ajunga la conducere? dar se pare ca nu le-a reusit celor de CIA, in schimb cred ca le-a reusit celorlalti, de la KGB, asta ar fi singura logica care imi vine in minte desi ar pute sa fie si chinezii pe undeva.
QUOTE
Peste ani,cand vor deveni publice documentele CIA se va dovedi ca omul care ne-a scapat de comunism a fost George Bush.

Vrei sa zici Reagan, cred ca e mai corect, dar ramane sa vedem cine are dreptate cand vor devenii publice documentele CIA.
QUOTE
Multumim America!

Cred ca i-ai uitat pe rusi, francezi si pe unguri se pare ca au pus si ei "facaletul" la mamaliga numita "revolutie"

Acest topic a fost editat de Marduk: 25 Jul 2010, 04:09 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 25 Jul 2010, 11:02 AM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(gigip @ 24 Jul 2010, 04:32 PM) *
Ladislav(nu Lazlo)Tokes este dublu agent CIA si al serviciilor secrete maghiare.

Aoileuuuu... ! hh.gif Cum Basea nu stia asta atunci cand l-a decorat cu Ordinul Naţional Steaua Romāniei īn grad de Cavaler in decembrie 2009 ?!?


Pentru cei care, pe motiv de "Jupan" , nu indraznesc sa zica aici niciun cuvintel critic la adresa acestui extremist si iredentist ii invit sa citeasca acest comentariu al unui ziarist francez de origine romana :

Tökes sau obstinaţia urii

Acest topic a fost editat de March: 25 Jul 2010, 11:12 AM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 Jul 2010, 04:22 PM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(March @ 25 Jul 2010, 12:02 PM) *
Pentru cei care, pe motiv de "Jupan" , nu indraznesc sa zica aici niciun cuvintel critic la adresa acestui extremist ........

Io n-am treaba cu "jupanul" in schimb sustin ca ceea ce a facut Tokes, oricine ar fi acest om, merita o riposta ferma, conforma cu normele si legile UE ale carei membre sunt cele doua popoare. Consider ca presedintele Romaniei a folosit aceasta ocazie pentru a exprima un punct de veder la care si eu, cetatean al acestei tari subscriu, AUTONOMIE ADMINISTRATIVA PENTRU TOTI ROMANII INDIFERENT DE ETNIE. In opinia mea este oferta cea mai buna a poporului roman facuta poporului secuilor, am subliniat acest cuvant deoarece nu vreau sa se creeze o confuzie, romanii, nu au o problema cu ungurii cu poporul ungar, romanii trebuie sa rezolve doleantele secuilor si cred ca autonomia administrativa va rezolva acest difered.

Acest topic a fost editat de Marduk: 25 Jul 2010, 04:23 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 26 Jul 2010, 10:11 AM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Marduk @ 25 Jul 2010, 04:22 PM) *
oricine ar fi acest om, merita o riposta ferma, conforma cu normele si legile UE ale carei membre sunt cele doua popoare.

dimpotriva, merita felicitari, a descris perfect situatia. acum ca presda romaneasca, patrioata si in cautare de rating pe o vara secetoasa, i-a rastalmacit cuvintele, nu ar fi ceva nou, nu?

Iata cateva dintre declaratiile facute de Laszlo Tokes:

* il felicit pe dl. Basescu, cel care a comandat raportul Tismaneanu inainte de aderarea la UE
* suntem inca la marginea Europei
* post-comunismul ne-a aruncat la periferia Europei
* haideti sa incercam sa ajungem din nou in Europa, in centrul Europei

* vreau sa-l felicit si pe dl. premier Viktor Orban
* nationalistii romani gresesc; ei spun ca noi vrem sa le luam Ardealul si doar ii amagim
* nici macar nu ne trece prin cap asa ceva

* trebuie sa jucam cu cartile pe masa, sa putem spune deschis unul celuilalt tot ceea ce vrem sa impartasim, tot ce vrem sa impartim unii cu altii
* nu ne place sa jucam cu carti false
* suntem un popor pasnic, noi vrem autonomie culturala, personala, noi toti, in Bazinul Carpatic
* pe langa suveranitatea Romaniei, am vrea si noi maghiarii sa putem interveni in gestionarea problemelor proprii
* acesta e dreptul nostru

* il felicit pe Viktor Orban pentru ca a reusit sa creeze o adevarat revolutie si sa-i mobilizeze pe oameni
* trebuie sa fim iar uniti, sa vedem ce ne leaga
* ne preocupa si soarta romanilor din toata Europei, dar si soarta a 15 milioane de manghiari din bazinul carpatic
* si noi suntem interesati ca Republica Moldova sa intre in Europa pe usa din fata





--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 26 Jul 2010, 10:27 AM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(turbo trabant @ 26 Jul 2010, 11:11 AM) *
* si noi suntem interesati ca Republica Moldova sa intre in Europa pe usa din fata

Hopa ! I-auzi ce zice ungurul !

Acest topic a fost editat de March: 26 Jul 2010, 10:28 AM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 26 Jul 2010, 10:30 AM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(March @ 26 Jul 2010, 10:27 AM) *
Hopa ! I-auzi ce zice ungurul !

buna dimineata, o zo szep o zo szep.
thumb_yello.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 26 Jul 2010, 10:33 AM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



@gigip... esti dus rau frate.

Scoate sabia din teaca, tiranul trebuie sa moara? Unde ai auzit tampenia asta?

Si sa inteleg ca dupa tine cei care nu au murit, ci doar au fost impuscati sau batuti prin beciuri, aia nu sunt eroi, nu se pun?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Jul 2010, 12:12 PM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(turbo trabant @ 26 Jul 2010, 11:11 AM) *
.... i-a rastalmacit cuvintele, nu ar fi ceva nou, nu?

nu i-a rastalmacit nimic, i-a chemat pe secui in strada? a fost o afirmatie neinspirata de care nu stie cum sa scape, iar acum vorbeste de nationalismul romanilor. sa fim seriosi ungurii sunt de o mie de ori mai nationalisti decat romanii, au fost de altfel primii care au ripostat la ocupatia sovietica in '56.

QUOTE(Blakut @ 26 Jul 2010, 11:33 AM) *
...... doar au fost impuscati sau batuti prin beciuri, aia nu sunt eroi, nu se pun?

corect, totusi sunt prea multi eroi de la "revolutie" militenii, ofiterii, soldatii, fel de fel de indivizi au ajuns eroi pe nedrept.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 26 Jul 2010, 12:16 PM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Marduk @ 26 Jul 2010, 12:12 PM) *
nu i-a rastalmacit nimic, i-a chemat pe secui in strada? a fost o afirmatie neinspirata de care nu stie cum sa scape, iar acum vorbeste de nationalismul romanilor.

si daca i-a chemat pe secui in strada crezi ca se lasa cu bataie sau cu palinca si kurtos kolaci?


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 26 Jul 2010, 04:02 PM
Mesaj #69


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



"Domnule Băsescu, paşaportul!" scria pe pancarta cu care īncerca să-i ţină calea un tānăr īntr-un tricou alb imprimat cu harta Romāniei, fără Transilvania şi Banat. Era "faimosul" extremist din Miercurea Ciuc, Barna Csibi, funcţionar la Direcţia Finanţelor Publice Harghita şi, īn timpul liber, şef al organizaţiei paramilitare "Plutonul secuiesc" din Garda Maghiară, scoasă īn afara legii de autorităţile din Ungaria


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Jul 2010, 05:01 PM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(turbo trabant @ 26 Jul 2010, 01:16 PM) *
si daca i-a chemat pe secui in strada crezi ca se lasa cu bataie sau cu palinca si kurtos kolaci?

Poate tu iti permiti sa glumesti pe tema asta, eu nu-mi permit n-am uitat ce s-a intamplat la Targul Mures, cu "eroarea" Cofariu care a fost prezentat ca ungur desi era roman. Lucrurile pot degenera rapid in zona daca se continua pe aceasta tema cu autonomia teritoriala. Desi guvernu si presedintele arata clar ca va exista o autonomie administrativa pentru toti romanii, ungurii o tin pe a lor, autonomie teritoriala, desi nimeni nu-i deranjeaza la ei in HARCOM.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

31 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 12:24 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman