HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

31 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Maghiarii Din Ro Si Politica Lor Dupa Dec. '89
March
mesaj 26 Jul 2010, 05:06 PM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



"Vrem o autonomie cât mai mare, până când nu vom fi rezolvat problemele comunităţilor maghiare din Europa nu va fi linişte şi pace!", a mai adăugat Tökes, care i-a propus apoi lui Băsescu şi "un troc": "Noi am scos castanele fierbinţi din foc pentru dumneavoastră, când v-am sprijinit împotriva adversarilor dumneavoastră, aşa că acum haideţi să ne fiţi recunoscător şi să ne dati autonomia!".

Adica, ati iesit presedinte din nou cu voturile noastre. Acum vrem plata !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 27 Jul 2010, 11:37 AM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(Marduk @ 24 Jul 2010, 05:42 PM) *
Interesant, esti sigur?

Cu chestia asta sunt de acord.

oficial groparii comunismului sunt Reagan si Gorbachev, crezi ca G. Bush putea sa intreprinda ceva din functia sa fara decizia lui Reagan?

Nu-mi mai aduca aminte de parola asta, eu am iesit in strada dupa ce am discutat cu colegii la munca despre zecile de mii de victime de la Timisoara si in urma exploziei avute la mitingul din fata CC.

Da asta se pare ca era si tema lui Ceausescu cu "agenturili", probabil ca era nevoie de ceva agitatie ca sa dea "mamaliga" in clocot.

Interesant, este un punct de vedere, nu m-am gandit la asta, ar trebui sa mai verific niste date care cred, in acest moment, ca nu se potrivesc.

Posibil, dar romanii pe unde erau in acest plan, stiau si romanii de planul asta? ma refer la conducatori, ar fi trebuit sa stie si ei nu?


Marduk,thx pentru interesul aratat! Cand spun ca George Bush a fost groparul comunismului,ma refer la seniorul Bush. In discursul sau de investitura a declarat ca telul sau este sa fie groparul comunismului,si,parolist fiind a facut acest lucru.
Din ce s-a publicat referitor la intalnirea de la Yalta,se stie ca americanii i-au promis lui Gorbaciov ca nu se ating de URSS daca acestia renunta la Europa de est.
Dupa ce au eliberat estul Europei de comunism,cu ajutorul agentilor rusi si al lui Eltin,Gorbaciov a fost inlaturat iar URSS,destramata.
Sunt sigur ca evenimentele din piata Tiena-Men au fost o incercare de destramarea Chinei,ca stat comunist. Din pacate actiunea nu a reusit.
Rolul romanilor in decembrie 1989 a fost urias.Fara iesirea in strada a milioane de oameni nemultumiti de saracie,actiunea ar fi esuat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 27 Jul 2010, 11:43 AM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Marduk @ 26 Jul 2010, 05:01 PM) *
Poate tu iti permiti sa glumesti pe tema asta, eu nu-mi permit n-am uitat ce s-a intamplat la Targul Mures, cu "eroarea" Cofariu care a fost prezentat ca ungur desi era roman. Lucrurile pot degenera rapid in zona daca se continua pe aceasta tema cu autonomia teritoriala. Desi guvernu si presedintele arata clar ca va exista o autonomie administrativa pentru toti romanii, ungurii o tin pe a lor, autonomie teritoriala, desi nimeni nu-i deranjeaza la ei in HARCOM.

tg mures a fost acum 20 de ani si atunci au fost si mineriade in care a fost roman vs roman. sincer, ungurii is mai destepti decat romanii si stiu ca nu violenta este cea care aduce beneficii. ei preseaza civic si probabil vor obtine ce vor.

daca basescu are vreun merit, este ca de dragul ue a pus-o inca de acum cativa ani de o reconciliere romano-maghiara. nu s-a folosit ca predecesorii lui de sperietoarea :"vin ungurii si ne iau ardealul".



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 27 Jul 2010, 11:43 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 27 Jul 2010, 11:59 AM
Mesaj #74


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(turbo trabant @ 27 Jul 2010, 12:43 PM) *
daca basescu are vreun merit, este ca de dragul ue a pus-o inca de acum cativa ani de o reconciliere romano-maghiara. nu s-a folosit ca predecesorii lui de sperietoarea :"vin ungurii si ne iau ardealul".

Ca sa fim sinceri, pe asta Nastase a inceput-o, nu Basescu. Basescu doar a dus-o mai departe de unde o lasase Nastase. Reconcilierea a inceput sub presiunea aderarii la NATO


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 27 Jul 2010, 12:04 PM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



nastase era prim ministru nu prezident. nea ilici tot mai maraia pe tema asta.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 27 Jul 2010, 12:13 PM
Mesaj #76


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(Blakut @ 26 Jul 2010, 11:33 AM) *
@gigip... esti dus rau frate.

Scoate sabia din teaca, tiranul trebuie sa moara? Unde ai auzit tampenia asta?

Si sa inteleg ca dupa tine cei care nu au murit, ci doar au fost impuscati sau batuti prin beciuri, aia nu sunt eroi, nu se pun?


Tampenia cum ii zici tu a fost transmisa non stop in 2o decembrie de posturile occidentale de radio,ca fiind parola de declansare a evenimentelor din decembrie.Personal am receptionat mesajul insistent in timp ce incercam sa receptionez Vocea Americii,Europa Libera etc.
Nu am certitudinea ca acesta a fost semnalul de declansare dar,80% cred acest lucru.In mod sigur o parola a existat! Eu cred ca asta a fost.
Nu am contestat niciodata rolul esential jucat de oamenii simpli care au iesit in strada ,cu atat mai putin al celor retinuti,torturati. Cand spun cei iesiti in strada ma refer la toti romanii,unguri,sarbi,turci,etc.
Referitor la Tokes al carui rol deosebit in declansarea evenimentelor din decembrie il stimez,spun numai ca el a fost actorul principal in piesa scrisa in Occident,pentru lichidarea comunismului in Romania.
Tokes poate fi un important faptuitor al evenimentelor dar,sub nicio forma un erou al Romaniei.Eroi sunt toti cei care au iesit instrda din cauza saraciei,nu aceia care au planuit si executat o actiune informativa,chiar daca ea a fost benefica!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 27 Jul 2010, 02:07 PM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(gigip @ 27 Jul 2010, 01:13 PM) *
Tokes poate fi un important faptuitor al evenimentelor dar,sub nicio forma un erou al Romaniei.Eroi sunt toti cei care au iesit instrda din cauza saraciei,nu aceia care au planuit si executat o actiune informativa,chiar daca ea a fost benefica!


Corect. Dar nu faptuitor ci pion !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 27 Jul 2010, 02:10 PM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(gigip @ 27 Jul 2010, 12:37 PM) *
Marduk,thx pentru interesul aratat! Cand spun ca George Bush a fost groparul comunismului,ma refer la seniorul Bush. In discursul sau de investitura a declarat ca telul sau este sa fie groparul comunismului,si,parolist fiind a facut acest lucru.

Bush Sr a fost groparul. Dar cel care l-a sugrumat a fost Reagan ajutat substantial de Thatcher si Khol.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 28 Jul 2010, 01:39 PM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Despre fabulatiile unui "catel" basescian cum ca Laszlo Tökes este “un simbol al luptei împotriva comunismului” şi un “erou anticomunist” cititi aici


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 28 Jul 2010, 04:09 PM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Mai degraba l-as numi declansator al luptei anticomuniste, dar simbol mi se pare prea mult, iar daca l-au ales pentru asta, precis sunt niste idioti in PE care cred asta sau a fost aranjament politic.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 28 Jul 2010, 08:06 PM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Legea cetăţeniei ungare urmează legea cetăţeniei române şi, dacă România poate să emită lunar 10.000 de paşapoarte şi românilor din Moldova, atunci şi Ungaria poate să facă acest lucru, mai ales că maghiarii din România sau Slovacia sunt parte a Uniunii Europene

Din cuvantul vicepremierului ungar Semjen Zsolt , vineri, la Tuşnad.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 28 Jul 2010, 08:14 PM
Mesaj #82


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
ampenia cum ii zici tu a fost transmisa non stop in 2o decembrie de posturile occidentale de radio,ca fiind parola de declansare a evenimentelor din decembrie.Personal am receptionat mesajul insistent in timp ce incercam sa receptionez Vocea Americii,Europa Libera etc.


Super, doar ca toata chestia trebuia sa inceapa pe 16 decembrie la Iasi, unde a dat gres. Apoi s-a intamplat mai tarziu la Timisoara...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Jul 2010, 09:31 AM
Mesaj #83


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(March @ 28 Jul 2010, 09:06 PM) *
"Legea cetăţeniei ungare urmează legea cetăţeniei române şi, dacă România poate să emită lunar 10.000 de paşapoarte şi românilor din Moldova, atunci şi Ungaria poate să facă acest lucru, mai ales că maghiarii din România sau Slovacia sunt parte a Uniunii Europene"

Se intelege ca este doar o jonglerie populista, rauvoitoare, de vreme ce au pasapoarte romanesti sau slovace, doua tari car fac parte din UE de ce le-ar mai trebui pasapoarte unguresti? moldovenii nu fac parte din UE asa ca aceasta comparatie nu este corecta.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 29 Jul 2010, 03:02 PM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Marduk @ 29 Jul 2010, 10:31 AM) *
Se intelege ca este doar o jonglerie populista, rauvoitoare, de vreme ce au pasapoarte romanesti sau slovace, doua tari car fac parte din UE de ce le-ar mai trebui pasapoarte unguresti?

Din motive de... Tokes ! tongue.gif
QUOTE(Marduk @ 29 Jul 2010, 10:31 AM) *
moldovenii nu fac parte din UE asa ca aceasta comparatie nu este corecta.

Cu atat mai rau !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Jul 2010, 03:14 PM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



de ce e cu atat mai rau?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 29 Jul 2010, 03:16 PM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Marduk @ 29 Jul 2010, 04:14 PM) *
de ce e cu atat mai rau?


Pentru ca ii baga pe "moldoveni" pe usa din dos in UE ! Dupa cum trage semnalul de alarma mas-media din UE, nu io ! Da' despre asta am discutat si discutam dincolo. Nu mai intidem rahatul si aici !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 30 Jul 2010, 02:32 PM
Mesaj #87


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Laslo Tokes vrea sa schimbe constitutia Romaniei problema acestui ungur este ca nu stie ca atat constitutia cat si sfanta scriptura, cu care compara constitutia, sunt sfinte pentru romani. Incepe sa ma enerveze domnul Tokes, ce naiba vor? in judetele lor nu i-a deranjat nimeni chiar si in vremea comunismului, au avut comunistii lor, informatorii lor, de ce vor acum autonomie cand pot calatori peste tot in UE? O sa le dea Orban si pasapoarte unguresti deci nu vor fi confundati cu romanii, li s-a urcat autonomia asta la cap? sau sunt alte interese la mijloc?

Acest topic a fost editat de Marduk: 30 Jul 2010, 02:33 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 30 Jul 2010, 03:09 PM
Mesaj #88


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Marduk @ 30 Jul 2010, 02:32 PM) *
ce naiba vor? in judetele lor nu i-a deranjat nimeni chiar si in vremea comunismului, au avut comunistii lor, informatorii lor, de ce vor acum autonomie cand pot calatori peste tot in UE?


Sunt niste oameni de yesterday, care viseaza si traiesc în trecut, fara sa vada ca lumea s-a schimbat si ca nu mai are nevoie de ei. yawn.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 30 Jul 2010, 03:16 PM
Mesaj #89


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Marduk @ 30 Jul 2010, 03:32 PM) *
Incepe sa ma enerveze domnul Tokes, ce naiba vor?

Ei, na ? Nu te-ai dumirit inca ? Autonomie in judetele alea . Aratand cu destul spre Catalonia... Tiroul de sud...


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 30 Jul 2010, 03:38 PM
Mesaj #90


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Da dar regiunile alea nu au autonomie teritoriala.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 2 Aug 2010, 12:36 PM
Mesaj #91


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Popa Tokes se tine de "turnatorii" ! devil.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 4 Aug 2010, 05:43 PM
Mesaj #92


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Popa Tokes mai trage o copita ! devil.gif

"Exerciţiul românizării erei naţionalist-comuniste se petrece şi în zilele noastre"


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 5 Aug 2010, 09:09 AM
Mesaj #93


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



mda... interesant ca unii din cei emigrati in ungaria mama prefera limba romana...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 6 Aug 2010, 11:19 AM
Mesaj #94


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Trei tineri din Garda Secuiască, cercetati pentru rasism, fascism şi xenofobie


Unul dintre tinerii secui.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 15 Aug 2010, 10:57 AM
Mesaj #95


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



O afirmatie dureroasa, in opinia mea cat se poate de reala, in Romania majoritarii au devenit discriminati iar minoritarii beneficieaza de tote drepturile, atent monitorizati de organizatiile internationale. Romanii sunt acuzati ca sunt rasisti, xenofobi, nationalisti, etc. dar nimeni nu pare a vedea cum se comporta ceilalti cetateni minoritari care vor legi speciale, drepturi speciale, avantaje speciale, etc. Cred ca a venit vremea ca democratia sa fie aceiasi pentru toti iar egalitatea in fata legii sa nu mai fie ocolita de fel de fel de tertipuri etnice.

Acest topic a fost editat de Marduk: 15 Aug 2010, 10:59 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 17 Aug 2010, 04:14 PM
Mesaj #96


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Simtind ca nu este ajutat in nebuniile lui de fripturistii de la UDMR , extremistul popa Tokes isi trage un partid crestin-democrat. Cine il ajuta ? Viktor prietenul bun al lui Traian !


Aud că în curând vicepreşedintele Parlamentului European, Laszlo Tokes îşi va face partid. Noul partid ar urma să fie de factură creştin-democrată şi ca atare se va afilia la aceeaşi familie politică europeană ca şi UDMR. Un cuvânt greu de spus în formarea şi finanţarea acestui nou partid maghiar îl are Viktor Orban, preşedintele FIDESZ şi premier al Ungariei (partid care va ajuta şi la primirea în PPE a noului partid).
Nu am aflat cum se va numi noul partid, dar de înfiinţarea lui ştiu şi şefii UDMR care sunt îngrijoraţi de această perspectivă a înfiinţării unui al III-lea partid maghiar. În acest moment sunt UDMR şi Partidul Civic Maghiar. Partidul episcopului reformat de Piatra Craiului ar urma să meargă pe cont propriu la alegerile locale de peste doi ani, iar la alegerile parlamentare va acţiona în funcţie de rezultatul de la locale.
"Va trebui să negociem cu el... din pacate. Îl ajută Orban şi asta contează enorm!", mi-a spus un important senator al UDMR.

( Iosef Buble , A3)


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 7 Sep 2010, 04:19 PM
Mesaj #97


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Iredentistii , revisionistii isi fac de cap prin Transilvania . SRI doarme ? unsure.gif

Lupta contra Trianonului în Ardeal. Ultranaţionaliştii HVIM desfăşoară în Transilvania acţiuni de negare a graniţelor actuale ale României


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Sep 2010, 05:07 PM
Mesaj #98


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



March, Romania nu este Serbia, Romania este membru UE, NATO, orice ar zice ungurii granitele actuale nu se pot modifica nici de jure nici de facto, dar pot fi cumparate terenuri agricole legal de catre cetatenii maghiari, care pot sa le foloseasca asa cum vor, spre deosebire de romani care nu au aceleasi drepturi in Ungaria. Negarea granitelor este un fel de atatare, agitare a spiritului nationalist, trebuie sa ramanem calmi, pregatiti sa facem fata razboiului modern, economic, industrial, agricol, traditionalist, UE apara individul si interesele sale, deci interesele individuale ale romanilor trebuie sa devina interesele comunitatii.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 7 Sep 2010, 08:04 PM
Mesaj #99


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Marduk @ 7 Sep 2010, 06:07 PM) *
UE apara individul si interesele sale, deci interesele individuale ale romanilor trebuie sa devina interesele comunitatii.

Ce tot bati campii ! Tigani sunt romani si uite ce se intampla !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 8 Sep 2010, 09:16 AM
Mesaj #100


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Tiganii expulzati sunt infractori care au cetetenie romana, cei care au depasit perioada de sedere de 90 de zile in tarile din UE incalca legea, deci conform legii trebuie expulzati daca nu dovedesc ca au cu ce sa se intretina, bani in banca, etc. sau nu lucreaza legal cu contract. Nu e mare filozofie in ce se intampla acum in Franta, se aplica doar legea, dupa acest model vor urma si alte tari care-i vor expulza pe cei care au depasit cele 90 de zile, indiferent ca sunt tigani, romani, moldoveni, bulgari, etc.

Acest topic a fost editat de Marduk: 8 Sep 2010, 09:18 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 8 Sep 2010, 09:50 AM
Mesaj #101


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Marduk @ 8 Sep 2010, 10:16 AM) *
Tiganii expulzati sunt infractori care au cetetenie romana,

Infractorii sunt expulzati in baza unei hotarari judecatoresti, pentru fiecare caz in parte si nu in grup ! Da-mi exemplu ca expulzarile masive din Franta de acum suntin baza unei hotarari judecatoresti !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 8 Sep 2010, 11:32 AM
Mesaj #102


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Nu cred ca trebuie hotarare judecatoreasca daca ai depasit termenul de 90 de zile de sedere, cand esti prins esti expulzat si gata.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 8 Sep 2010, 12:39 PM
Mesaj #103


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 8 Sep 2010, 10:16 AM) *
Tiganii expulzati sunt infractori care au cetetenie romana

Se pare ca cineva pe aici nu stie ce vorbeste: nu sunt infractori.
QUOTE
au depasit perioada de sedere de 90 de zile in tarile din UE incalca legea

Ce lege incalca?! Daca esti cetatean UE poti sta unde vrei in Uniune, cat vrei.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 9 Sep 2010, 04:51 PM
Mesaj #104


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Românii din HarCov, intre tichete de parcare în limba maghiară şi "amintirea" lui Horthy


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 11 Sep 2010, 04:33 PM
Mesaj #105


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Cetateni romani din etnia colegilor de guvernare a pedelistilor ,

Aniversează 70 de ani de la intrarea trupelor hortyste în Miercurea Ciuc


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post

31 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 April 2024 - 10:15 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman