HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

25 Pagini V  « < 5 6 7 8 9 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Candidatura Dlui "vot De Blam", procesul electoral si alte instrumente ale democratiei reprezentative
Candidatura dlui "Vot de Blam"
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 34
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
Marduk
mesaj 9 Sep 2009, 08:44 AM
Mesaj #211


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Charon toate bune si frumoase numai ca eu nu am cum sa fac ceea ce mi-ai propus, am preocupari care tin mai mult de stat in casa, in fata calculatorului, si iau contact cu orasul destul de rar, odata pe luna, asa ca daca cineva doreste sa preia sarcina mea as putea sa ma ocup de altceva.

Acest topic a fost editat de marduk: 9 Sep 2009, 09:40 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 9 Sep 2009, 09:24 AM
Mesaj #212


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



tabelul făcut de Charon era doar o schiţă, de exemplu.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Johann_Moritz
mesaj 9 Sep 2009, 08:21 PM
Mesaj #213


[kumarbi]
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.047
Inscris: 24 October 08
Forumist Nr.: 12.188



Pai bine mah, la asta v-ati incurcat voi: nu avea cine sa va dea suturi in fund?
Tabelul ala l-am vazut. Am vazut insa si ca ati ramas pe loc (in ce loc!) si atunci nu i-am mai dat prea multa atentie. Nu am propus alegeri ca sa ma alegeti pe mine, ci pur si simlpu ca sa trecem peste asta, daca asa ceva s-a putut constitui intr-un impediment.
K, sa nu mai pierdem vremea, parerea mea, hai pana duminca sa ne gandim fiecare si la urmatoarele 3 chestii: textul pe care urmeaza sa il transmitem prin mail (asta daca nu intentionati ca articolul de pe votdeblam sa fie baza textului sau cel pe care o indemna Erwin pe Linica sa il scrie), prin ce mijloace poate fiecare sa il propage si regulile de functionare ale "organizatiei".

Erwin, cand spuneai ca vrei sa scrii ceva despre vot, la ce anume te gandeai? Pentru ca aspectele legate de sistemul de vot de la prezidentiale nu sunt chiar spectaculoase. Se poate insa pipera totul cu descrierea institutiilor implicate in procesul de votare (comisiile din sectiile de votare, birourile electorale, institutia observatorului), plus procedura de votare, drepturile si obligatiile celui care voteaza si eventual cu exemple de sisteme reprezentative din alte tari. As avea nevoie de ceva timp insa.

PS: Daca e vorba de baut, contati pe mine.

Acest topic a fost editat de kumarbi: 9 Sep 2009, 08:23 PM


--------------------
Las cabezas frías de la flor están lloviendo sobre mi corazón. Hoyo
del Oh de la ruina, cueva feroz del naufragado.
-----------------------------------------------------------------------------
Usted tragó todo, como distancia. Como el mar, como tiempo. ¡En
usted todo se hundió!


^^^so not true!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 9 Sep 2009, 08:21 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Marduk
mesaj 9 Sep 2009, 08:37 PM
Mesaj #214


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(kumarbi @ 9 Sep 2009, 09:21 PM) *
QUOTE
urmatoarele 3 chestii:
1.textul pe care urmeaza sa il transmitem prin mail
2.prin ce mijloace poate fiecare sa il propage
2.regulile de functionare ale "organizatiei".

de acord
QUOTE
PS: Daca e vorba de baut, contati pe mine.

ce bei?


Acest topic a fost editat de marduk: 9 Sep 2009, 08:37 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 9 Sep 2009, 08:40 PM
Mesaj #215


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Ca sa trimiti un text pe mail trebuie intai sa fie gata site-ul. Ma rog, macar o forma de start finalizata, ca sa zic asa.

Cand am zis de promovare, eu ma gandeam la bloguri, forumuri si luat legatura cu niste oameni din presa. De mailuri nu stiu ce sa zic, suna a spam si nu stiu cata lume ar agrea asta.

Eu raman la ideea ca ar fi utila o discutie de cateva ore face to face. Asa s-ar putea lamuri in scurt timp niste aspecte pentru discutarea carora online e nevoie de saptamani, probabil, pentru ca nu ne nimerim toti deodata pe aici. Si pana apare unul sau altul se raceste povestea, se sare la altceva si tot asa.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Johann_Moritz
mesaj 9 Sep 2009, 09:16 PM
Mesaj #216


[kumarbi]
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.047
Inscris: 24 October 08
Forumist Nr.: 12.188



QUOTE(marduk @ 9 Sep 2009, 09:37 PM) *
ce bei?

Imi place vinul rosu, sec sau demisec: cabernet, pinot, merlot. Fara apa, sa imi delectez papilele.
Merge si berea, in principal Heinken si daca se poate la draft. La bere am preferintele inverse: nu imi place berea aspra. La un moment dat facusem pasiune pentru Bavaria, dar mi-a cam trecut.
La tarii am cam renuntat dupa o petrecere a burlacilor cand, a doua zi, mi-au trebuit vreo 6 ore sa ma ridic din pat.

Nefetiti, ai dreptate cu siteul.
In privinta mailului, ma gandeam la metoda din aproape in aproape: eu le trimit celor din agenda mea, ei mai departe celo din agenda lor, etc. In principiu, daca iti trimite mailul un cunoscut, esti mai receptiv, desi nu inseamna neaparat ca va fi citit.
Celelalte metode pe care le-ai mentiona sunt perfect valabile si chiar necesare daca vrem sa dam o oarecare amploare actiunii.



--------------------
Las cabezas frías de la flor están lloviendo sobre mi corazón. Hoyo
del Oh de la ruina, cueva feroz del naufragado.
-----------------------------------------------------------------------------
Usted tragó todo, como distancia. Como el mar, como tiempo. ¡En
usted todo se hundió!


^^^so not true!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 9 Sep 2009, 09:31 PM
Mesaj #217


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Metoda mailului asa cum o descrii tu merge. Dar e preferabil: 1. dupa ce dam o forma siteului si 2. dupa ce incepe lumea sa auda de noi. Altfel, exista riscul ca mailul sa ajunga direct in spam, daca nu din prima, din a doua sigur, pt ca e plin internetul de mailuri provenite de la diverse siteuri cu tematica politica si lumea e satula de ele. Inca unul in plus nu va face decat sa ii enerveze daca nu stiu despre ce e vorba.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 9 Sep 2009, 09:51 PM
Mesaj #218


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Kurmabi, cu câteva pagini în urmă (p.3/83) îmi propuneam să scriu un articol despre sistemele de votare din lumea largă, despre faptul că în unele state votul este obligatoriu şi sunt pedepse administrative pentru neparticiparea la vot, că în celelalte unde prezenţa e la liber există tendinţe de scădere a numărului de participanţi, care sunt cauzele şi soluţiile pentru reactivarea plictisiţilor/nemulţumiţilor ca să meargă la vot... N-am mai avut timp atunci, poate încropim ceva împreună?

Ai dreptate, nefe, cu atât mai mult cu cât deja forumul votdeblam.ro a fost invadat de porcării. În afară de Cucu Mucu mai e cineva mod/admin acolo? M-aş putea ocupa să şterg tâmpeniile.

Acest topic a fost editat de Erwin: 9 Sep 2009, 09:54 PM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 9 Sep 2009, 09:56 PM
Mesaj #219


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Am eu cont de admin, dar nu am timp. Vorbeste cu Charon sa iti permita tie sa faci ce e de facut in locul meu, pls.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TheK
mesaj 9 Sep 2009, 10:32 PM
Mesaj #220


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 527
Inscris: 18 December 05
Din: Constanta
Forumist Nr.: 7.493



Salut , imi cer scuze pentru lunga absenta.. sad.gif desi meseria imi permite o implicare limitata , imi impun sa devin activ in cazul in care actiunea prinde contur. votdeblam.ro ar fi ramas deschis oricarei initiative viitoare chiar si in caz de esec .Nu vreau sa vorbesc si in numele lui Charon, dar sunt convins ca si el gandea la fel si ar fi continuat sa hosteze domeniul . Ma bucur totusi ca topicul a redevenit activ inainte si nu dupa alegeri.

Eu am ramas inca la remarcile lui abis, care intreba cui ne adresam si ce anume doresc initiatorii proiectului. Ramasesem la crearea un text emotional/transant/realist care sa raspunda la intrebarile astea si sa exprime nemultumirile intr-un mod concret, urmat fiind de SOLUTII. Am putea avea un dialog prin care sa adunam punct cu punct scopul , nemultumirile si neaparat SOLUTIILE.

Am urmarit o vreme initiativa Dnei Svet, care avea nemultumiri exprimate clar , discurs razboinic dar solutii dea dreptul puerile care decredibilizau actiunea .
Nu trebuie ajuns aici.

Textul de prima pagina, care sa defineasca actiunea il vad undeva apropiat de acesta Sigur, e scris de \ Marius Tuca (nu subscriu la initiativa lui ci la felul in care e scris , motivant si razboinic). (Sa nu se inteleaga ca textul lui Erwin nu e ok, e foarte bun numai ca nu prezinta solutii si nu expune in detaliu nemultumirile pe cat de transant ar trebui pentru a atrage atentia si a mobiliza)

Acest topic a fost editat de TheK: 9 Sep 2009, 10:49 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Johann_Moritz
mesaj 9 Sep 2009, 10:46 PM
Mesaj #221


[kumarbi]
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.047
Inscris: 24 October 08
Forumist Nr.: 12.188



erwin. K ma-am prins. Mai ambitios decat m-am gandit eu. Merge!
Lasa-ma pana in weekend sa caut ceva bibliografie si sa sap netul.


--------------------
Las cabezas frías de la flor están lloviendo sobre mi corazón. Hoyo
del Oh de la ruina, cueva feroz del naufragado.
-----------------------------------------------------------------------------
Usted tragó todo, como distancia. Como el mar, como tiempo. ¡En
usted todo se hundió!


^^^so not true!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CharonOfNyx
mesaj 10 Sep 2009, 06:09 AM
Mesaj #222


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 702
Inscris: 4 January 09
Forumist Nr.: 12.814



Erwin, ai cont de admin pe votdeblam.ro, vezi in pm detalii. Poti sa incepi prin a inlocui "bla bla"-ul ala asupra caruia mi-ai atras atentia (eu il lasasem asa ca exemplu), cu un mic eseu despre cat de actual este Caragiale. Poti apoi sa intri pe galeria foto si sa stergi pozele alea si sa bagi oricare altele in legatura cu tema. (propun categoriile: mici electorali, politicienii si mopul)
Trimiteti materiale pentru erwin la adresa de mail: erwin at votdeblam.ro.

marduk, tu ti-ai propus niste obiective legate de promovarea link-ului www.votdeblam.ro, altele decat cele date doar ca exemplu in schitza aceea de program. Scuze daca am creat confuzii.

kumarbi, spor la treaba cu promovarea pe listele de mail, caci site-ul e aprope gata. Erwin o sa-i finalizeze cosmetizarea "de start". intra si tu pe www.votdeblam.ro si fa cateva propuneri concrete, evntual compune material si trimite-l spre publicare, poze, etc.

nefe, propun ca sedintele sa le tinem la tarmul marii, ca sa facem si o cura de aerosoli, saramura de crap, murfatlar... visinata aduc eu. wink.gif


--------------------
E=mc2 - pe bune!
cine are curaj sa bage mana-n foc?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 10 Sep 2009, 06:51 AM
Mesaj #223


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Mie-mi convine si la malul marii, mai ales ca n-am reusit sa ajung acolo anul asta. Inca. Dar vad ca oamenii prefera sa vorbim aici, asa ca, fie voia lor, eu nu ma mai agit.

Ar trebui stabilit clar ce punem pe prima pagina, cu sectiuni si tot dichisul. Sa nu fie prea multa vorbarie pe pagina de start, ca plictiseste. La fel, propun o sectiune video sau cum i-o zice, sa nu aglomeram acea prima pagina nici cu asta, ca devine greoaie. Un filmulet pe prima pagina ajunge.

TheK, textul ala al lui Tuca e de doi lei. Eu asa il vad, prea voit impresionant. Sunt de parere ca ne trebuie un stil mai putin sforaitor si cu fraze mai putin pretentioase. Genul ala de hei-rup suna a comunisti. Tuca n-are umor nici cat negru sub unghie, iar noi il avem pe Nenea Iancu pe prima pagina.

Azi imi beau cafeaua cu dom' primar Negoita. jamie.gif


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 10 Sep 2009, 09:21 AM
Mesaj #224


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Pot continua interviul, de aia am şi lăsat "va urma", dar scopul şi mijloacele nu erau stabilite clar. Hai să le stabilim mai clar, recitind topicul am văzut câteva propuneri pe care nu le-a contestat nimeni, îmi par şi mie ok. Eu le scriu şi le pun pe site, dar să ştiu ce anume consideraţi că e valabil.

Încep eu:
1. Vrem să arătăm că România mai are şanse şi că luminiţa de la capătul tunelului se reaprinde: nu suntem numai nemulţumiţi de clasa politică, participăm la alegeri ca să le dăm un vot de blam, să îi tragem de mânecă să-şi facă datoria.
2. Însănătoşirea clasei politice se poate face administrându-le un medicament amar. Opoziţia noastră trebuie să devină vocea opiniei publice.

...


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 10 Sep 2009, 01:52 PM
Mesaj #225


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



3. In primul rand, vrem ca lumea sa ia atitudine, sa fie constienta ca are niste drepturi. Cine are o problema care tine de domeniul public, sa spuna, sa faca reclamatie, sa incerce un dialog cu autoritatile publice. La urma urmei, asta inseamna comunitatea: un dialog.
Sa sanctioneze autoritatile publice, pentru ca are acest drept. Inclusiv cand vine vorba de vot. Dreptul la vot e ceva castigat, ca atare, trebuie folosit. Iar votul de blam face parte si el din acest drept.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CharonOfNyx
mesaj 10 Sep 2009, 03:07 PM
Mesaj #226


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 702
Inscris: 4 January 09
Forumist Nr.: 12.814



QUOTE(Erwin @ 10 Sep 2009, 10:21 AM) *
Pot continua interviul, de aia am şi lăsat "va urma", dar scopul şi mijloacele nu erau stabilite clar. Hai să le stabilim mai clar, recitind topicul am văzut câteva propuneri pe care nu le-a contestat nimeni, îmi par şi mie ok. Eu le scriu şi le pun pe site, dar să ştiu ce anume consideraţi că e valabil.
Sunt intr-adevar multe propuneri viabile pe topic, e nevoie ca cineva sa le puna in ordine, un fel de check-list si aplicate.

QUOTE
Eu le scriu şi le pun pe site, dar să ştiu ce anume consideraţi că e valabil.
Ordinea asta de facut lucrurile mi se pare neneturala. Daca tot ai un cont de admin, parerea mea e sa le pui direct pe site, iar ce nu e considerat valabil sa fie modificat, completat ulterior. smile.gif

TheK are dreptate, proiectul Vot de Blam, n-ar trebui sa se opreasca la alegerile din toamna, sau doar la procesul electoral in sine. Trebuie definite, sau mai bine zis trebuie "adunate" cat mai repede toate acele idei care reprezinta "mesajul", pe care vrem sa-l transmitem. Vezi, Erwin, de ex. raspunsul lui Cucu Mucu dat lui abis, pe care-l indemnai sa-l posteze pe site.

LINICA, daca mai citesti prin topicul asta, si daca te mai intereseaza subiectul, si ai chef desigur, scrie-ne pt. votdeblam.ro un eseu, editorial despre nesimtirea la romani, care a ajuns la rang de virtute, e invidiata, adulata, aplaudata si care la politicieni e chiar reprezentativa. Doar nu degeaba ne reprezinta.
Ma refer nu doar la nesimtirea sfidatoare, grobiana, opulenta, tupeista (vezi Mazare primarul Constantei, sau Nicusor Constantinescu adormit in mijocul intersectiei la volan), ci si la nesimtirea de a-si bate joc de romani pe fatza, la nesimtirea de a-ti zambi si a-ti face plecaciuni in timp ce gandeste "prostule, fac asta ca sa-mi bat joc de tine".
Provocarea ar fi ca articolul sa fie scris folosind referiri, sugestii la cele ma neaos romanesti injuraturi, stiti poate mai bine ca mine, din literatura romana ca se poate injura fara a fi obscen, vezi Caragiale, Preda, Panait Istrati, sau celebra parafraza a lui Toparceanu despre unul care vrea sa faca amor cu Pastele matern al celui cu care se certa. De ce asa? Pentru ca, la cainele care latra la tine, trebuie sa tzipi "marsh, potaie!", mai tare decat latra el, daca vrei sa-l potolesti. Foarte dificil, poate imposibil.

Consider ca deja cam e momentul sa-i dam drumul la promovarea site-ului prin link-uri externe si prin mail-uri (fara spam-areala, pls! nu ne intereseaza cotarea si nu ne intereseaza trafic in momentul actual).


--------------------
E=mc2 - pe bune!
cine are curaj sa bage mana-n foc?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 10 Sep 2009, 03:23 PM
Mesaj #227


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Inca nu ai ce sa promovezi... Pagina de start nu e ok, la contact nu apare nimic... Mie nu imi pare potrivit mesajul ala de pe prima pagina, unde e o bucata de discutie de pe Han. Cine nu stie ce e cu hanul, nu intelege nimic.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 10 Sep 2009, 04:44 PM
Mesaj #228


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Aşa este, până nu apare o formă valabilă, cu "cine e şi ce vrea el" în amănunt, n-are rost să dăm drumul la promovare. De asta zic, să răspundem neapărat întrebărilor puse, ce vrem de fapt, care-i finalitatea demersului? Clar şi concis.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 10 Sep 2009, 10:35 PM
Mesaj #229


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Am cosmetizat pe ici pe colo, am completat pagina "Contact". Opinii?


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CharonOfNyx
mesaj 11 Sep 2009, 08:07 PM
Mesaj #230


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 702
Inscris: 4 January 09
Forumist Nr.: 12.814



Beton! thumb_yello.gif
Am adugat si eu un formular de contact la pagina aia. Nu prea e secured, dar, cand vor apare probleme, o sa fiu pe faza si o sa bag cod de verificari suplimentare (un captcha, un sender mail check... wink.gif vedem noi ca doar ne-am mai lovit de hacker-asi ratati wink.gif )

Erwin si nefe se poate sa aveti dreptate. Mie nu mi se pare ca e prea devreme pentru a incepe promovarea. Cred ca am ceva experienta in SEO si stiu cum se misca lucrurile. Parerea mea e ca, incepand acuma cu publicarea link-urilor in pagini externe si trimiterea de mail-uri pe liste, graffiti, fluturasi, barfe, etc. ... ei, bine pana incep astea sa se lege site-ul va avea suficienta forma. Oricum eu o sa dau acces la robotii motoarelor de cautare, desi e cam tarziu deja din punctul asta de vedere, avem deja penalizari. In fine, incercati sa aveti incredere in ce zic smile.gif Oricum e cazul sa incepem sa-i dam drumul, sa nu-l mai tinem de manute, daca vrem sa inceapa sa mearga pe propriile-i picioare. O sa se impleticeasca, o sa si cada, dar daca vrem sa invete, trebuie sa-l punem sa mearga. Cred ca de asta e nevoie acum, sa iasa in lume... dar foarte, foarte important: trebuie remarcat, bagat in seama, facuta partia. wink.gif
Stati cu ochii pe rezultatele sondajului de pe www.votdeblam.ro (link direct la sondaj). Cand il voi reseta pe zero si voi sterge toate mesajele (un fel de momentul t0, al lansarii site-ului), inseamna ca e momentul sa-i convingem pe toti sa intre pe site si macar sa voteze acolo.


--------------------
E=mc2 - pe bune!
cine are curaj sa bage mana-n foc?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TheK
mesaj 11 Sep 2009, 08:28 PM
Mesaj #231


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 527
Inscris: 18 December 05
Din: Constanta
Forumist Nr.: 7.493



Si eu inclin sa cred ca e prea devreme in ceea ce contine site-ul.. e confuz.. macar sa pui un link direct catre thread-ul asta de pe han unde se poate urmarii per ansamblu ideile si solutiile de pana acum. Site-ul pare acum doar un indemn la implicare intr-un demers neconcretizat in nimic precis. Poate ca e ok sa inceapa asa si sa se transforme usor usor. Numai ca trebuie sa apasam un pic pe acceleratie pentru a prinde forma odata cu popularizarea prin motoarele de cautare.

Am asa o impresie ca vine weekendu si posturile si implicarea se raresc pana pe luni asa.. frusty.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 11 Sep 2009, 08:45 PM
Mesaj #232


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



mai stai câteva zile, să mai punem vreo 2-3 articole... smile.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CharonOfNyx
mesaj 11 Sep 2009, 09:12 PM
Mesaj #233


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 702
Inscris: 4 January 09
Forumist Nr.: 12.814



TheK, e clar ca e confuz si ca nimic nu-i clar. biggrin.gif
... dar daca "nu iese in lume" tot asa o sa ramana. Oricum conditia primordiala, pentru a avea succes, este de a fi in contiunua schimbare pe masura ce se maturizeaza. Asta inseamna ca pentru a avea succes in spatiul web trebuie sa ai "vechime" in aceeasi masura in care esti "proaspat" si mai ales ceilalti sunt cu "ochii pe tine". E un fel de cerc vicios, adica nimeni nu se uita la tine daca nu te misti si in acelasi timp nu te poti misca daca nu se uita nimeni la tine.

Vezi ce zicea si Erwin. Cateva zile e foarte, foarte putin pentru ranking in www, deci e suficient timp pentru "clarificare". Dati-i drumul si faceti-l cunoscut prin cat mai multe link-uri externe. Site-ul are forma, iar continutul va fi in continua modificare, deci, din punct de vedere tehnic, e perfect valabil sa-i dam un branci... din celelalte puncte de vedere nu ma pronunt, va las pe voi sa hoatrati.


--------------------
E=mc2 - pe bune!
cine are curaj sa bage mana-n foc?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 11 Sep 2009, 10:07 PM
Mesaj #234


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Poti sa dai drumul la motoarele de cautare, dar nu sa il promovam noi, prin mailuri si linkuri. Inca nu spune nimic si va crea impresia de neseriozitate, o glumita sau o "chestie" oarecare inceputa de niste inflacarati. Si, odata ce un om si-a facut impresia asta, nu i-o mai poti schimba, pt simplul fapt ca nu va reveni pe acel site.

La Contact: e bine ca exista formularul, dar trebuie aranjate pe pagina. Sa ramana asa:

Pentru orice informaţii privitoare la acest site puteţi să ne contactaţi la următoarele adrese:

office@votdeblam.ro - pentru propuneri de articole spre publicare.

siteadmin@votdeblam.ro , thek@votdeblam.ro , erwin@votdeblam.ro - pentru probleme tehnice

Formular de contact


Asa cum e acum se tot repeta niste lucruri acolo.

In patratul ala din stanga sus, unde e figura cu palarie pe cap trebuie adaugate linkuri la totate sectiunile care apar pe banda aia din josul paginii. E aiurea sa fie trimiteri doar la unele, iar in partea de jos sa apara mai multe. In plus, cred ca se poate renunta la casuta cu Hot links. Nu e nevoie de acele hot links, pt ca sunt aceleasi cu cele de care vorbeam. Doar daca nu aveti de gand ca acolo sa fie linkuri la altceva, in timp.

Garantam confidentialitatea datelor personale transmise de dv. - aici: fie dvs., fie dumneavoastra.

Pe prima pagina trebuie facut un mic "şapou", adica doua-trei randuri care sa explice de unde e textul ala - dintr-o discutie de pe forumul bla bla. - pot face asta daca e nevoie, dar abia maine seara sau duminica seara.

Pe de alta parte, nu stiu daca textul ala nu trebuie pus pe aceeasi pagina cu Cine suntem si de ce. Asa cum e acum, parca ne explicam in doua locuri.

Si ajungem la ce ziceam si zilele trecute: ce ramane pe prima pagina? Tre' facuta o schita.






--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Johann_Moritz
mesaj 12 Sep 2009, 09:38 AM
Mesaj #235


[kumarbi]
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.047
Inscris: 24 October 08
Forumist Nr.: 12.188



Mi-am facut cont pe votdeblam. User: Johann_Moritz. Asta e userul meu "obisnuit". Nu mai tin minte motivul pentru care pe han mi-am creat userul kumarbi.
Daca din motive necunoscute va avea cineva curiozitatea sa ma googaleasca, va descoperi ca pe moldova.net am mai multe posturi extrem de ofensive la adresa lui Basescu. Promit sa nu se repete chestia asta pe votdeblam.
In aceeasi ordine de idei: nu mi se pare ok ca pe chiar prima pagina de la votdeblam exista o referire la EBA. Cred ca ar fi preferabil sa ne abtinem de la asa ceva, exceptand situatiile extreme, chiar daca inteleg ca postul ala reprezinta momentul in care s-a nascut ideea. Oricum ar fi, nu e bine sa incepem in felul asta, trebuie sa eliminam orice suspiciune de partizanat. Sun de parere deci ca trebuie eliminata acea referire la EBA; doar atat. Cum considerati...

Erwin nu am uitat ce am vorbit. Working on it.


--------------------
Las cabezas frías de la flor están lloviendo sobre mi corazón. Hoyo
del Oh de la ruina, cueva feroz del naufragado.
-----------------------------------------------------------------------------
Usted tragó todo, como distancia. Como el mar, como tiempo. ¡En
usted todo se hundió!


^^^so not true!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 12 Sep 2009, 01:18 PM
Mesaj #236


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(nefertiti @ 11 Sep 2009, 11:07 PM) *
Pe prima pagina trebuie facut un mic "şapou", adica doua-trei randuri care sa explice de unde e textul ala - dintr-o discutie de pe forumul bla bla. - pot face asta daca e nevoie, dar abia maine seara sau duminica seara.


Eu propun sa scoatem referirile la han, probabil ca mai devreme sau mai tarziu mai multe persoane de aici se vor expune si bine ar fi ca hanul sa raman cu treaba lui, iar votdeblam cu treaba lui, adica doo treburi separate. Zic si io!

QUOTE(Charon)
Asta inseamna ca pentru a avea succes in spatiul web trebuie sa ai "vechime" in aceeasi masura in care esti "proaspat" si mai ales ceilalti sunt cu "ochii pe tine".

Pt asta ideal e un blog sau o "morisca" de bloguri de genul votdeblam.blog1{2,3,4....1999}.ro, interconectate.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 12 Sep 2009, 01:31 PM
Mesaj #237


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Si mai zic sa scoatem si pozele cu "doi crestini si idioti de ne-au zapacit pe toti" sau ce poezie au aia doi, ca ne facem de cacao fara lapte din start
!


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CharonOfNyx
mesaj 13 Sep 2009, 08:37 AM
Mesaj #238


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 702
Inscris: 4 January 09
Forumist Nr.: 12.814



QUOTE(nefertiti @ 11 Sep 2009, 11:07 PM) *
La Contact: ...

Asa cum e acum se tot repeta niste lucruri acolo.
QUOTE
Garantam confidentialitatea datelor personale transmise de dv. - aici: fie dvs., fie dumneavoastra.

A facut Erwin se pare. Totusi nu era mai simplu sa faci un dblclick pe textul respectiv si sa modifici? Cuantificand efortul, cred ca era mai simplu sa faci direct modificarea acolo decat sa o descrii si sa o motivezi.

QUOTE
In patratul ala din stanga sus, unde e figura cu palarie pe cap trebuie adaugate linkuri la totate sectiunile care apar pe banda aia din josul paginii. E aiurea sa fie trimiteri doar la unele, iar in partea de jos sa apara mai multe. In plus, cred ca se poate renunta la casuta cu Hot links. Nu e nevoie de acele hot links, pt ca sunt aceleasi cu cele de care vorbeam. Doar daca nu aveti de gand ca acolo sa fie linkuri la altceva, in timp.

In patratul ala din stanga sus este menu-ul principal, adica cel care contine trimiterile catre cele 5 sectiuni de baza ale site-ului.
In footer se afla link-urile catre toate paginile din site. Este esential pentru indexarea de catre motoarele de cautare si pentru navigarea facila pentru cunoscatori.
In menu-ul "Hot links" (poate ca denumirea nu e prea inspirata) se afla toate paginile adugate de admini, in ordinea dorita de acestia. Chestia e ca acest modul poate fi sau nu afisat pe o pagina a siteului in functie de optiunea adminului. Eu am ales sa-l afisez in pagina de contact din motive estetice (ar fi fost cam golasa pagina) plus ca vizitatorul, care a si-a terminat treaba pe pagina de contact poate ar dori sa vada si alta pagina si m-am gandit ca sa-i pun la indemana instrumentul ala.

QUOTE
Pe prima pagina trebuie facut un mic "şapou", adica doua-trei randuri care sa explice de unde e textul ala - dintr-o discutie de pe forumul bla bla. - pot face asta daca e nevoie, dar abia maine seara sau duminica seara.

Pe de alta parte, nu stiu daca textul ala nu trebuie pus pe aceeasi pagina cu Cine suntem si de ce. Asa cum e acum, parca ne explicam in doua locuri.

Si ajungem la ce ziceam si zilele trecute: ce ramane pe prima pagina? Tre' facuta o schita.


QUOTE(Cucu Mucu @ 12 Sep 2009, 02:18 PM) *
Eu propun sa scoatem referirile la han, probabil ca mai devreme sau mai tarziu mai multe persoane de aici se vor expune si bine ar fi ca hanul sa raman cu treaba lui, iar votdeblam cu treaba lui, adica doo treburi separate. Zic si io!
Pt asta ideal e un blog sau o "morisca" de bloguri de genul votdeblam.blog1{2,3,4....1999}.ro, interconectate.

Zici bine.
Ca sa ai rank mare la indexarea de catre motoarele de cautare, trebuie sa ai link-uri catre votdeblam.ro, pe pagini cu rank mare.

QUOTE(Cucu Mucu @ 12 Sep 2009, 02:31 PM) *
Si mai zic sa scoatem si pozele cu "doi crestini si idioti de ne-au zapacit pe toti" sau ce poezie au aia doi, ca ne facem de cacao fara lapte din start
!

Pai, eu pe papagalii aia doi i-am pus acolo ca mostra de prostie pura. As fi adugat acolo si video acela in care cei patrioti se balacareau ca la usa cortului, dar nu-l mai gasesc.
Toate pozele au posibilitatea unui comentariu, a unei descrieri mai bine zis, pe care o poate face adminul. Daca vreo poza va inspira ceva, nu ezitati sa-i bagati o descriere.
Cucu, "e misto" clipurile alea, dar nu prea stiu cum e cu drepturile de autor.


--------------------
E=mc2 - pe bune!
cine are curaj sa bage mana-n foc?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 13 Sep 2009, 09:14 AM
Mesaj #239


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Sincera sa fiu, eu nu mai tin minte detaliile tehnice pe care le-am vorbit cu tine (cum se face, adica), pt ca nu e deloc domeniul meu. Scuze, dar asta e.
Cand scriu pe Han sunt doar in pauze scurte de traduceri, nu ma da fara din casa timpul liber.

Dac deranjeaza ce spun, pot sa nu o fac. Eu doar observam unele aspecte dpdv al unui cititor oarecare. Cand faci un site, trebuie sa incerci sa il vezi cum il vede omul care intra pe el, nu doar dpdv al tehnicianului.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CharonOfNyx
mesaj 13 Sep 2009, 10:10 AM
Mesaj #240


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 702
Inscris: 4 January 09
Forumist Nr.: 12.814



Imi cer scuze, daca mesajul meu a aparut ca o acuza. Nu mi-a trecut prin cap asa ceva. sad.gif
Toate remarcile eu le-am facut din punct de vedere tehnic, atat. Am incercat sa nu intervin deloc asupra continutului si m-am rezumat la texte si poze pe care le-am bagat ca exemplificare urmand a fi modificate, inlocuite de cei cu chemare in domeniu.

E clar ca trevuie vazut din perspectiva vizitatorului, dar pentru mine asta e destul de dificil... deformatie profesionala. Deci asta trebuie sa faceti voi. Am spus de la inceput ca eu pot sa pun la indemana "uneltele", si sa le intretin, si sa le imbunatatesc, si sa fac alte "unelte" in functie de necesitati care mai apar. Pentru folosirea lor e nevoie de ceilalti, care ne-am apucat de proiectul asta.


--------------------
E=mc2 - pe bune!
cine are curaj sa bage mana-n foc?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TheK
mesaj 13 Sep 2009, 02:49 PM
Mesaj #241


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 527
Inscris: 18 December 05
Din: Constanta
Forumist Nr.: 7.493



QUOTE
Inca nu spune nimic si va crea impresia de neseriozitate, o glumita sau o "chestie" oarecare inceputa de niste inflacarati. Si, odata ce un om si-a facut impresia asta, nu i-o mai poti schimba, pt simplul fapt ca nu va reveni pe acel site



De asta imi e frica si mie.
QUOTE
Pt asta ideal e un blog sau o "morisca" de bloguri de genul votdeblam.blog1{2,3,4....1999}.ro, interconectate.


Ar fi foarte bine, dar am avea nevoie de persoane care sa scrie articole proaspete pe blog/bloguri. Dispunem de asta?

Am putea incepe sa cautam persoane care sa ne sprijine, chiar din mediul blogului.. Fiecare are cativa pe care ii citeste.. am putea sa incercam sa ii contactam.


QUOTE
Daca din motive necunoscute va avea cineva curiozitatea sa ma googaleasca, va descoperi ca pe moldova.net am mai multe posturi extrem de ofensive la adresa lui Basescu. Promit sa nu se repete chestia asta pe votdeblam.



Nu cred ca ar trebui sa ne ferim in a invinovati politicieni, dar sa incercam sa ii invinovatim pe toti nu numai o parte , nu de alta da am cadea in partizanat altfel.


Multe din idei se pierd de-a lungul threadului.. Idei foarte bune de altfel. Trebuie sa facem ceva , sa cream un sistem care sa preia ideile, sa le discute /imbunatateasca /adapteze si sa le continue. Asa cu fiecare posteaza, si ce o fi sa fie , se pierde mult din substanta.


kumarbi propusese ceva in sensul asta dar s-a lasat in aer.

nefe propusese o intalnire in Bucuresti . Haideti sa facem asta.

Se ofera cineva din Bucuresti sa o organizeze? Cati dintre voi ar putea sa sacrifice o dupamiaza pentru a pune pe hartie un plan de bataie + bere + visinata? smile.gif




Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 13 Sep 2009, 07:56 PM
Mesaj #242


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Charon, eu am tot spus unele lucruri aici, dar am senzatia ca vorbesc in gol. Nu le fac eu si am explicat de ce. Chiar nu am timp si dispozitia necesara sa ma apuc de chestii tehnice pana dupa 20 octombrie. Altceva mai pot face, printre picaturi: scris texte, gandit ce mai trebuie adaugat sau corectat. Ca sa modific eu pe site nu am energia necesara in perioada asta. Da, sunt pe Han ades si ma "prostesc" la unele topicuri, dar alea sunt momentele mele de relax.
Nu o iau ca pe o acuza, incerc doar sa ma explic. tongue.gif

TheK, eu sunt pro discutie fata in fata cateva ore si nu necesita cine stie ce organizare, cadem de acord asupra unei zile, ore, locatie si gata, restul la fata locului. Putem face asta aici sau deschidem topic separat. Visinata doar daca ne onoreaza Charon cu prezenta. tongue.gif

Oameni care sa scrie pe viitorul blog poate ca mai gasim (eu pot intreba vreo 2-3), dar dupa ce dam o forma un pic mai clara site-ului si dupa ce discutam ce vrem sa fie pe blogul ala. Deocamdata tot vorbim fiecare pe limba lui si atat...


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CharonOfNyx
mesaj 13 Sep 2009, 08:30 PM
Mesaj #243


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 702
Inscris: 4 January 09
Forumist Nr.: 12.814



De acord cu intrevederea. Propun sa fie intr-o sambata., poate chiar sambata viitoare. Despre locatie nu pot sa fac nimic, Bucurestiul e oras strain pentru mine.
Deocamdata inscrisi:
- TheK
- nefertiti
- CharonOfNyx


--------------------
E=mc2 - pe bune!
cine are curaj sa bage mana-n foc?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 13 Sep 2009, 08:41 PM
Mesaj #244


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Pt mine e ok si sambata. Zicea si kumarbi ca putem conta pe el in caz de intalnire. Poate il convingem si pe abis si pe altii de la Han care pot fi interesati chiar daca nu au scris la acest topic. Locatia vedem mai incolo, nu e o problema.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Johann_Moritz
mesaj 13 Sep 2009, 09:19 PM
Mesaj #245


[kumarbi]
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.047
Inscris: 24 October 08
Forumist Nr.: 12.188



Imi cer scuze pentru tacerea din ultimele zile. Situatia mea locativa s-a complicat insa brusc in weekendul asta. Un motiv in plus sa beau. smile.gif In principiu e ok sambata, spre seara. Spun asta cu speranta ca in timpul zilei am sa reusesc sa ma mut. Daca gasesc unde. sad.gif
In fine...

Pana la urma, din tot ce am discutat si am votat, s-a ajuns la vreo concluzie?

PS: erwin, nu ma injura. Am sa imi fac timp la serviciu sa ma ocup de chestia aia.


--------------------
Las cabezas frías de la flor están lloviendo sobre mi corazón. Hoyo
del Oh de la ruina, cueva feroz del naufragado.
-----------------------------------------------------------------------------
Usted tragó todo, como distancia. Como el mar, como tiempo. ¡En
usted todo se hundió!


^^^so not true!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

25 Pagini V  « < 5 6 7 8 9 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 15 May 2024 - 01:23 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman