HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

25 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Candidatura Dlui "vot De Blam", procesul electoral si alte instrumente ale democratiei reprezentative
Candidatura dlui "Vot de Blam"
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 34
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
Cucu Mucu
mesaj 22 Jun 2009, 01:12 PM
Mesaj #71


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(abis @ 20 Jun 2009, 03:26 PM) *
Eu zic sa nu va risipiti energiile... Concentrati-va ori pe votul de blam, ori pe urmarirea corectitudinii alegerilor. Cine alearga dupa doi iepuri...

E risipa minima, se creeaza pe site o sectiune si atata tot. De promovat promovam doar VotDeBlam/Bula/Etc.

Abis, Geoana ramane un visator incurabil, uneori imaginatia i-o ia asa de tare razna incat incepi sa il suspectezi de proasta... pregatire. ohyeah.gif Aparatul de partid al pdl a dovedit o disciplina de fier la alegerile europarlamentare, si o obedienta fara cusur fata de il lidero maximo, pe cand pesedistii provinciali asculta fiecare de baronetul local.

Acest topic a fost editat de Cucu Mucu: 22 Jun 2009, 01:16 PM


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 22 Jun 2009, 11:59 PM
Mesaj #72


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Īn Serbia neparticiparea la vot duce la invalidarea şi repetarea alegerilor. Din moment ce trendul de la noi este de scădere a participării la vot, īn mare parte din motivele deja discutate, unul din cele mai importante aspecte este mobilizarea oamenilor. E mai simplu să stai acasă decāt să votezi nul sau VotDeBlam. S-a mai discutat asta şi pe alt topic, despre importanţa votului individual şi puterea lui, invers proporţională cu numărul de participanţi la votare. Atāt forţele politice cāt şi noi care dorim o īnsănătoşire a democraţiei din Romānia dorim să crească participarea la vot. Ei vin cu candidaţi indezirabili, participarea scade. Noi venim cu un "contracandidat" care nu oferă nimic, nicio bere sau un mic. Ca oamenii să vină să voteze VotDeBlam trebuie să le oferi ceva concret, să li se aprindă un beculeţ īn cap: "avem puterea de a schimba ceva"... dar ce? Aceasta-i īntrebarea.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 23 Jun 2009, 09:20 AM
Mesaj #73


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



QUOTE(Erwin @ 23 Jun 2009, 12:59 AM) *
"avem puterea de a schimba ceva"... dar ce?


si cu cine? sad.gif


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 23 Jun 2009, 09:20 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 23 Jun 2009, 06:40 PM
Mesaj #74


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Bre, pai sa convenim o data cum ii spunem, sa luam naibilea domeniul ala odata si sa ne punem la treaba, ca numa' maine nu-i poimaine!


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TheK
mesaj 23 Jun 2009, 11:06 PM
Mesaj #75


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 527
Inscris: 18 December 05
Din: Constanta
Forumist Nr.: 7.493



Dupa elanul de la inceput se stinge entuziasmul.

abis , agent perturbator, i-ai descurajat unu cate unu. smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 23 Jun 2009, 11:32 PM
Mesaj #76


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



apăi cam aşa se face politichia īn Romānia, la radioşanţ/parlament toţi cad de acord că "să se facă şi să se dreagă" iar cānd e de făcut, se duce fiecare la casa/afacerea lui şi-şi vede de treabă, mulţumit că tocmai "a pus ţara la cale" ohyeah.gif

la concret: există deja ofertă pentru cumpărarea unui domeniu, pentru ticluirea unei pagini web, pentru răspāndaci. Cum cădem de acord, cine īncepe?

Charon, nefe? unsure.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 24 Jun 2009, 09:30 AM
Mesaj #77


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(TheK @ 24 Jun 2009, 12:06 AM) *
abis , agent perturbator, i-ai descurajat unu cate unu. smile.gif

laugh.gif

Hai ca dau si eu o mana de ajutor: fratilor, mobilizati-va, daca tot ati avut o asemenea idee (pe care eu nu o agreez, insa ii apreciez si ii respect pe cei care au initiat-o). Sau o lasati sa moara prin lipsa de implicare? Vreti sa va bat obrazul mai tarziu cu "v-am spus eu ca n-o sa mearga"?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CharonOfNyx
mesaj 24 Jun 2009, 02:49 PM
Mesaj #78


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 702
Inscris: 4 January 09
Forumist Nr.: 12.814



Nu mi se pare mie ca abis e elementul perturbator. Cel putin pentru mine in nici un caz, as putea spune ca dimpotriva.
Pe de alta parte are dreptate sa spuna "v-am zis eu ca n-o sa mearga". Nici eu nu dau mari sanse de reusita la acest proiect, dar asta nici nu inseamna ca ma dau deoparte.

QUOTE(Erwin @ 24 Jun 2009, 12:32 AM) *
apăi cam aşa se face politichia īn Romānia, la radioşanţ/parlament toţi cad de acord că "să se facă şi să se dreagă" iar cānd e de făcut, se duce fiecare la casa/afacerea lui şi-şi vede de treabă, mulţumit că tocmai "a pus ţara la cale" ohyeah.gif

la concret: există deja ofertă pentru cumpărarea unui domeniu, pentru ticluirea unei pagini web, pentru răspāndaci. Cum cădem de acord, cine īncepe?

Charon, nefe? unsure.gif

smile.gif politica de birt de cheama.
La concret eu am mai incercat o sugestie de strategie, pe care nu s-a incumetat nimeni sa o concretizeze.
La concret am facut eu un proiect de program pentru dezvoltare site, la care raspunsuri nu au fost atat de concrete.

Dar, cel mai la concret, am inceput eu sa fac ceva --> draft site "votdeblam.ro"

Concret pe mai departe:
- TheK, da-mi datele tale pentru facturare si ma ocup eu de formalitati, apoi iti trimit factura de la ICI, tu o platesti, iar mai departe termin eu treaba cu hosting-ul
- Blakut, header-ul pe care l-am facut eu ... e neterminat. Astept la concret material. Alte sugestii si propuneri concrete sunt binevenite de la toata lumea.
- cine vrea parola de administrare site? Leonardo, imi place cum gandesti, ce zici poti administra site-ul? (administrarea se face f.f.f. usor, la fel de usor ca in word)
- pentru toti cei care au idei ce pot fi tranpuse pe site, compuneti materialul in word si transmiteti-l administratorului, cand se va hotara cine-i ala.

PS
Am abuzat de cuvantul "concret", o sa visez urat la noapte
nefe, nu am evadat tongue.gif
Doar ca se intampla cateodata sa am foarte mult de lucru.


--------------------
E=mc2 - pe bune!
cine are curaj sa bage mana-n foc?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 24 Jun 2009, 05:22 PM
Mesaj #79


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Pot fi eu admin. Dar propun 2 admini.Materialele pot fi trimise pe votdeblam@gmail.com. Parola or sa o aiba Charon si cei doi admini, in cazul in care unul pleaca la pescuit ohyeah.gif sa raman celalalt, pt o mai buna operativitate.

Acest topic a fost editat de Cucu Mucu: 24 Jun 2009, 05:48 PM


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TheK
mesaj 24 Jun 2009, 06:28 PM
Mesaj #80


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 527
Inscris: 18 December 05
Din: Constanta
Forumist Nr.: 7.493



QUOTE
- TheK, da-mi datele tale pentru facturare si ma ocup eu de formalitati, apoi iti trimit factura de la ICI, tu o platesti, iar mai departe termin eu treaba cu hosting-ul


Nu e mai simplu sa imi spui de unde sa cumpar si sa folosesc cartea de credit online ?

Cat despre sugestii si idei am putea sa le supunem discutiilor aici pe forum urmand sa alegem ce e mai ok in urma dialogului.

Revin cu mai multe amanunte pe seara.


Bdw , e hotarat deci ca se merge spre vot de blam, ca personaj pe buletinul de vot si nu catre vot de blam, ca si prezenta la vot a celor neinteresati si a isi anula votul prin 2-3 stampile sau ceva de gen? Eu totusi cred ca a doua varianta ( sustinuta de Leonardo parca) e mai realizabila din multe puncte de vedere.

Acest topic a fost editat de TheK: 24 Jun 2009, 06:33 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 24 Jun 2009, 11:31 PM
Mesaj #81


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Excelent, Charon! Am cāteva observaţii: fontul trebuie să fie un pic mai mare, cel puţin partea de text, chiar dacă pagina se īntinde īn jos mai mult. Īncă nu funcţionează pool-ul, īmi zice că deja am votat, dar cred că nefiind o bază de date īn spate, nu este activ. La banner, dacă se poate, fontul textului trebuie să aibe un contrast un pic mai mare, să fie mai evident, eventual schimbată şi culoarea din fundal, sau fontul să aibe umbre.

Cu privire la conţinut am sugerat zilele trecute cāte ceva. Sunt de părere ca site-ul să poată fi dezvoltat īn viitor şi īn alte direcţii, tema centrală să fie ceea ce ne dorim, īmbunătăţirea democraţiei, iar Vot-de-Blam o cale de a ajunge la asta, dar să nu fie lăsate la o parte şi alte propuneri cum ar fi invalidarea votului propusă de Leonardo şi alte forme de protest public care s-ar putea realiza.

QUOTE
Nu mi se pare mie ca abis e elementul perturbator. Cel putin pentru mine in nici un caz, as putea spune ca dimpotriva.

nici mie, mai degrabă e "cap limpede" smile.gif Īntr-un brainstorming trebuie să existe oameni din felurite categorii, iar cānd cineva arată erorile sau inadvertenţele ideilor vehiculate se aleg mai uşor cele valabile.

nici eu nu prea am timp, dar am să īncerc īn weekend să scriu un articol succint despre sistemele electorale din lumea largă (inspirat din wikipedia), am găsit acolo aspecte pozitive şi negative interesante, spre a le compara cu sistemul nostru. Īn legătură cu ce am zis mai devreme despre mobilizare, īn unele state din lume participarea la vot este obligatorie şi absenţii sunt pedepsiţi, īn alte state participarea este mai mică decāt la noi, interesul politic redus. Trebuiesc identificate căile prin care oamenii să conştientizeze importanţa votului ca să se poată face ceva.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CharonOfNyx
mesaj 25 Jun 2009, 04:27 AM
Mesaj #82


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 702
Inscris: 4 January 09
Forumist Nr.: 12.814



QUOTE(Cucu Mucu @ 24 Jun 2009, 06:22 PM) *
Pot fi eu admin. Dar propun 2 admini.Materialele pot fi trimise pe votdeblam@gmail.com. Parola or sa o aiba Charon si cei doi admini, in cazul in care unul pleaca la pescuit ohyeah.gif sa raman celalalt, pt o mai buna operativitate.

Vezi pe PM parola de admin la site. Astept propuneri pentru admin nr.2.

QUOTE(TheK @ 24 Jun 2009, 07:28 PM) *
Nu e mai simplu sa imi spui de unde sa cumpar si sa folosesc cartea de credit online ?

Nu e mai simplu pt ca la ROTLD, autoritatea care se ocupa de administrarea domeniilor .ro, nu prea merge cu plati online, adica tot trebuie sa trimiti un fax la ei ... in fine eu am vrut sa te scutesc de atata formularistica, --> RoTLD - Romanian Top Level Domain
Exista si intermediari care probabil accepta si plati online vezi de ex. la Romarg. Mai multe nu stiu pentru ca eu cumpar domeniile direct de la sursa, de la ROTLD.

QUOTE
Bdw , e hotarat deci ca se merge spre vot de blam, ca personaj pe buletinul de vot si nu catre vot de blam, ca si prezenta la vot a celor neinteresati si a isi anula votul prin 2-3 stampile sau ceva de gen? Eu totusi cred ca a doua varianta ( sustinuta de Leonardo parca) e mai realizabila din multe puncte de vedere.

Mai mult ca sigur ca Vot deBlam nu va aparea pe buletinele de vot, nu in viitorul apropiat in orice caz. Asta ramane modalitatea de comunicare a dorintei de blamare a clasei politice romanesti, indiferent de cum s-ar putea face asta, inclusiv prin actiunea de anulare masiva a voturilor. Trebuie foarte bine descrisa asta pe site, adminii abia asteapta materiale wink.gif Tu si cu Leonardo trebuie sa contribuiti la sectiunea "Platforma program"
Apropos, cred ca acesta idee (2 stampile = un sut in c..) ar putea fi exprimata vizual in header-ul pe care eu nu l-am terminat. astept niste garficieni de meserie sa terminam header-ul ala asa cum l-am inceput eu sau sub oricare alta forma mai buna. Eu ma pricep la grafica pt. ca n-am incotro, treb'e sa mai fac si de astea, dar joc la amatori. Blakut, ce zici?

QUOTE(Erwin @ 25 Jun 2009, 12:31 AM) *
Excelent, Charon! Am cāteva observaţii: fontul trebuie să fie un pic mai mare, cel puţin partea de text, chiar dacă pagina se īntinde īn jos mai mult. Īncă nu funcţionează pool-ul, īmi zice că deja am votat, dar cred că nefiind o bază de date īn spate, nu este activ. La banner, dacă se poate, fontul textului trebuie să aibe un contrast un pic mai mare, să fie mai evident, eventual schimbată şi culoarea din fundal, sau fontul să aibe umbre.

Cu privire la conţinut am sugerat zilele trecute cāte ceva. Sunt de părere ca site-ul să poată fi dezvoltat īn viitor şi īn alte direcţii, tema centrală să fie ceea ce ne dorim, īmbunătăţirea democraţiei, iar Vot-de-Blam o cale de a ajunge la asta, dar să nu fie lăsate la o parte şi alte propuneri cum ar fi invalidarea votului propusă de Leonardo şi alte forme de protest public care s-ar putea realiza.
nici mie, mai degrabă e "cap limpede" smile.gif Īntr-un brainstorming trebuie să existe oameni din felurite categorii, iar cānd cineva arată erorile sau inadvertenţele ideilor vehiculate se aleg mai uşor cele valabile.

nici eu nu prea am timp, dar am să īncerc īn weekend să scriu un articol succint despre sistemele electorale din lumea largă (inspirat din wikipedia), am găsit acolo aspecte pozitive şi negative interesante, spre a le compara cu sistemul nostru. Īn legătură cu ce am zis mai devreme despre mobilizare, īn unele state din lume participarea la vot este obligatorie şi absenţii sunt pedepsiţi, īn alte state participarea este mai mică decāt la noi, interesul politic redus. Trebuiesc identificate căile prin care oamenii să conştientizeze importanţa votului ca să se poată face ceva.

Am vazut ca intradevar e o probl. cu poll-ul, adica te anunta ca ai votat deja, desi votul tau a fost inregistrat ... e o problema de forma o sa o rezolv zilele astea, ca sa nu mai apara mesajul ala suplimentar. N-am vazut daca ai facut vre-un comentariu la poll?!
Compune materialul acela si vedem cum il punem pe site.
Pe tine te-as mai ruga ceva, Erwin, daca ai vazut este pe site un link numit "Interviu cu dl. deBlam". Am vazut ca esti tare, ce zici, faci un interviu cu musiu tu reporter, tu intervievat? Incerci sa faci si o biografie?

Acest topic a fost editat de CharonOfNyx: 25 Jun 2009, 04:28 AM


--------------------
E=mc2 - pe bune!
cine are curaj sa bage mana-n foc?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 25 Jun 2009, 08:25 AM
Mesaj #83


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



ok, Charon, am să īncerc. Propun ca o soluţie practică confecţionarea unor ştampile cu ":p Vot de Blam - candidat independent" şi care să fie distribuite īnainte de alegeri, iar cei care vor să invalideze votul să foloseasca aceste stampile pe o parte liberă din buletinul de vot şi apoi să pună pe chenarul respectiv "Votat" cu ştampila oficială. smile.gif

PS. am făcut comentariu la pool, dar nu apare pe site.

Acest topic a fost editat de Erwin: 25 Jun 2009, 08:30 AM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CharonOfNyx
mesaj 25 Jun 2009, 09:05 AM
Mesaj #84


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 702
Inscris: 4 January 09
Forumist Nr.: 12.814



Comentariile apar pe site numai dupa ce sunt validate de un admin. Bine ca mi-ai zis ca sa scriu o notitza acolo pentru atentionarea celor care posteaza comentarii. Cu ocazia asta am vazut ca nu apar si caracterele romanesti... o sa fac modificarile de rigoare.

Cu alta stampila cred ca e interzis sa intri in cabina de votare. Dar daca e voie ar fi o idee buna, putem face distribuirea si prin comenzi online.

LE: Mesajul ala inca apare pentru ca inca n-am rezolvat problema, am promis ca zilele astea nu ca azi smile.gif

Acest topic a fost editat de CharonOfNyx: 25 Jun 2009, 09:07 AM


--------------------
E=mc2 - pe bune!
cine are curaj sa bage mana-n foc?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 25 Jun 2009, 09:34 AM
Mesaj #85


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



nu m-a percheziţionat nimeni la votare niciodată... biggrin.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CharonOfNyx
mesaj 25 Jun 2009, 09:37 AM
Mesaj #86


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 702
Inscris: 4 January 09
Forumist Nr.: 12.814



pai, da, dar nu poti sa indemni lumea sa faca asta daca nu e 100% ok, pentru ca exact asta dorim noi blamand politicianul romanesc: mai multa responsabilitate.


--------------------
E=mc2 - pe bune!
cine are curaj sa bage mana-n foc?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 Jun 2009, 10:11 AM
Mesaj #87


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Erwin @ 25 Jun 2009, 10:34 AM) *
nu m-a percheziţionat nimeni la votare niciodată...


Din cate stiu eu, este ilegal sa vandalizezi buletinul de vot. Daca indemni la incalcarea legii nu vei obtine efectul scontat. Demersul impotriva abuzurilor politicienilor va fi ratat din start daca indeamna cetatenii sa incalce legea. Trebuie sa fii mai catolic decat papa, in situatia asta.

O sa lipsesc vreo doua saptamani, abia astept sa vad ce reusiti sa faceti pana atunci. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 26 Jun 2009, 11:59 PM
Mesaj #88


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Interviu cu dl.Vot deBlam

(partea I-a)

R: Cānd v-aţi născut, domnule Vot deBlam?
VB: E prematur să vorbim despre naşterea mea, dar, spre deosebire de oamenii obişnuiţi, pot să vă spun de ce exist eu. Īntāi de toate, că īn Romānia, ca şi īn alte ţări care īncearcă să meargă pe calea democraţiei, drumul e presărat cu obstacole, "grele moşteniri" şi o clasă politică coruptă de la mic la mare. Oamenii sunt sătui de atāta demagogie, de minciuni şi dispreţul cu care sunt trataţi, aşa că au arătat acelaşi dispreţ neparticipānd la alegeri. Dezgustul şi neīncrederea īn aleşii poporului īi face pe cei mai mulţi să privească spectacolul politic ca la un circ ieftin. Prea şi-au dat īn petec, guvern după guvern şi parlament după parlament, indiferent de culoarea politică. Oricare dintre voi, nemulţumit de "democraţia originală" de la noi, aţi participa poate la alegeri ca să puneţi ştampila īmpotriva candidaţilor de pe listele electorale, pentru că mulţi dintre ei sunt corupţi, lichele, oportunişti, pătaţi şi aşa mai departe...

R: Oamenii v-ar vota dacă aţi candida?
VB: Acum această posibilitate nu există, dar vom īncepe o campanie de conştientizare, pentru a arăta oamenilor că puterea este totuşi īn māinile lor, cu condiţia să meargă să voteze... contra, spre a-şi manifesta clar protestul iar aleşii să devină conştienţi că nu īi reprezintă...

R: Cum adică? Nu veţi ocupa un scaun īn Parlament?
VB: Nu, dimpotrivă. Urăsc demagogia, chiar şi politica... Eu doar sunt contra...

R: Aveţi umor, domnule deBlam!
VB: Sigur, sunt totuşi romān, iar romānii ştiu să facă haz de necaz!

R: Da, aveţi dreptate! (rāsete) Care sunt obiectivele concrete, platforma program?
VB: Romānii sunt şi inventivi, aşa că eu contez pe cāţiva oameni de aici de pe site să mă ajute să promovez ideea blamării clasei politice indezirabile prin mijloacele pe care le avem la īndemānă, iar ideea să se propage şi să putem s-o impunem, eventual să ajungem la un lobby sau un referendum. Aştept de la ei şi de la alţi participanţi la discuţiile ce vor urma, soluţii concrete, participare activă, urăsc cuvāntul dar tot trebuie să-l spun: propagandă, ca lumea să afle despre intenţiile noastre şi să ia atitudine...

R: Ce şanse credeţi că sunt ca să apăreţi pe buletinul de vot?
VB: Unii oameni au propus să abordăm metoda ştampilării multiple ca semn distinctiv de protest, desigur, votul va fi invalidat, dar dacă acţiunea este organizată şi numărul mare de ştampile duble, triple vor ieşi īn evidenţă iar mesajul ar fi clar. Ar fi bună, cu condiţia ca oamenii care au protestat stānd acasă sau la pescuit/grătărel/plajă să meargă să voteze. Noi vrem să le oferim o alternativă clară şi atractivă, atāt celor care vor să protesteze, cāt şi democraţiei īn general, pentru că a alege strict candidaţi nu este suficient, odată validaţi īşi pot face de cap cum doresc şi, după cum s-a văzut clar īn urma ultimelor alegeri parlamentare, ne-am ales cu un guvern de toată jena (ca să nu spun altceva...). Acum, īn secolul XXI, cred că cetăţenii ar trebui să aibe posibilitatea de a vota "īmpotrivă", aşa cum se procedează şi la alte sisteme de vot, nu doar "votat" sau "mă abţin". S-ar vedea foarte clar cāt la sută din populaţie susţine cu adevărat acei candidaţi şi cāţi sunt īmpotrivă ca ei să-i reprezinte.

R: Vreţi să spuneţi că "ar da o palmă pe obrazul politicienilor" ca să-l parafrazez pe domnul Geoană?
VB: Chiar aşa! Ba chiar mai mult decāt atāt. Sperăm că astfel s-ar trezi conştiinţa politică a cetăţenilor şi avānd această posibilitate de a le anula legitimitatea, cei care candidează vor fi mai atenţi şi mai responsabili.

***********

(to be continued)


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 27 Jun 2009, 12:09 AM
Mesaj #89


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



dacă se adună suficiente semnături, se poate īnscrie pe listele electorale un candidat virtual? Pe care să-l cheme Vot deBlam? unsure.gif smile.gif O metodă legală de a apărea pe buletinul de vot? rolleyes.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TheK
mesaj 27 Jun 2009, 02:08 AM
Mesaj #90


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 527
Inscris: 18 December 05
Din: Constanta
Forumist Nr.: 7.493



mai greu cu adresa si CNP-ul smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 27 Jun 2009, 08:40 AM
Mesaj #91


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



http://blam.onstock.ro/?p=20


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 27 Jun 2009, 07:21 PM
Mesaj #92


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443





Reclama



Ce ziceti si de reclama asta?


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 27 Jun 2009, 11:46 PM
Mesaj #93


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



e de cacao... că m-am speriat! rofl.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CharonOfNyx
mesaj 28 Jun 2009, 02:52 AM
Mesaj #94


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 702
Inscris: 4 January 09
Forumist Nr.: 12.814



www.votdeblam.ro is up and running.

K-ul este proprietarul domeniului
Cucu Mucu e admin la site si la forum
Erwin este primul contribuitor la site si a facut interviul cu candidatul virtual, dar care nu e deloc fictiv.
charon face hosting-ul si a facut cms-ul pt. site (adica e ala cu munca de jos)

Mai este mult de munca pana sa arate ca lumea!!!
Asteptam designeri, graficieni macar header-ul ala sa-l terminam, ca mie mi s-a cam terminat imaginatia artistica. tongue.gif
Macar trebuie facut continutul pentru paginile principale (alea care link-uri in header), restul va incepe sa curga ulterior.

Cucule, e super reclama aia! Putem sa-i contactam pe producatori, ca as pune-o la noi pe site, undeva la sectiunea "for fun".
Apropos, galeria aia foto m-am gandit ca am putea sa o folosim pentru un album despre "chestii misto" cu politicieni romanesti, cam cum ar fi alea din campanie cu mici si bere, caricaturi, etc. Trimiteti poze pe siteadmin@votdeblam.ro (ghici cine e siteadmin smile.gif )



--------------------
E=mc2 - pe bune!
cine are curaj sa bage mana-n foc?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 29 Jun 2009, 03:06 PM
Mesaj #95


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



felictari fratilor, vad ca initiativa ia contur.

frumos si stieul web, mi-as permite o singura remarca: parerea mea e ca siteul trebuie sa fie serios, mai presus de bascalia traditionala romaneasca. Asta pentru a arata inca de la inceput ca treaba e serioasa si grava si nu e o alta initativa de facut haz de necaz pentru o perioada.
De aceea eu as zice sa renuntati la iconita aia cu limba scoasa si la orice alta tenta de bascalie.
Pentru a avea succes trebuie sa fie o initiativa serioasa de la bun inceput.

De asemenea si homepage trebuie schimbata pentru a spune clar mesajul ce vrem a fi transmis (dar probabil ca era oricum in curs de schimbare). Acum e prea legat de han.


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 29 Jun 2009, 03:13 PM
Mesaj #96


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



felicitari , sper sa va mearga!

sa bagati ceva din caragiale cu cetateanu turmentat " Hac , dar s-avem pardon , cu cine votez?"



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 29 Jun 2009, 10:41 PM
Mesaj #97


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



ok, aşteptăm şi alte idei, sunt binevenite. Văd că Leonardo şi turbo trabant sunt īn opoziţie de fază īn privinţa sobrietăţii...

propuneri pentru celelalte secţiuni? platforma-program? unsure.gif



--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 30 Jun 2009, 12:17 AM
Mesaj #98


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



nu sunt neaparat in opozitie, de acord cu Caragiale si clipul pus de Charon la inceput era perfect.

ma refeream la seriozitatea demersului; nu prezinta prea mare putere de convingere o initiativa care imi propune sa votez o iconita ce rade sagalnic cu limba scoasa. Suna a 'sa facem misto de ei'. Ideea cred ca e alta. smile.gif

altfel, ma gandeam ca n-ar fi rau sa ne branduim din start ca o platforma de opinie si atitudine sociala, ceva mai amplu din care votul de blam reprezinta numai o initiativa.
Altfel e pacat, ce facem daca demersul are succes, cum continuam, ne oprim si nu folosim aceasta oportunitate extraordinara?
lasam vreun partid politic sa preia si sa distruga ideea?

Ne trebuie ceva care sa atraga si sa capaciteze energiile latente ale celor ce stau dezamagiti, ceva care sa motiveze, ceva care sa-i faca pe oameni sa spuna: 'da, este exact ceea ce gandeam si eu, iata ca nu sunt singur, hai sa pun si eu umarul'

Acest topic a fost editat de Leonardo: 30 Jun 2009, 12:18 AM


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 30 Jun 2009, 09:06 AM
Mesaj #99


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



I'm back! Ma bucur ca ati inceput, dupa ce ma dezmeticesc un pic (am stat vreo 14 ore in tren), citesc mai mult si incerc idei. ohyeah.gif


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marian M
mesaj 30 Jun 2009, 09:06 AM
Mesaj #100


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 377
Inscris: 24 July 04
Forumist Nr.: 4.131



Scopul e urmatorul amendarea sau modificarea legilor electorale prin introducerea domnului Vot de Blam ( pare un nume de nobil) pe listele electorale. Locul sau locurile repartizate domnului V. de Blam raman vacante in institutia respectiva.
Justificare: asa se poate vedea daca romanii nu merg la vot de lenesi sau din cauza ca n-au ce alege.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marian M
mesaj 30 Jun 2009, 09:17 AM
Mesaj #101


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 377
Inscris: 24 July 04
Forumist Nr.: 4.131



La prezidentiale putem merge pe buletine anulate, dupa cum zicea Cucu Mucu.
Facem o conventie alegatorii lui Vot de Blam sa stampileze ultimele 4 candidaduri de pe liste. Cine va vedea rezultatele presedintii si vicepresedintii sectiilor, care teoretic sunt independenti politic si vor fi uimiti de nr. de anulate.

Acest topic a fost editat de Marian M: 30 Jun 2009, 09:18 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 30 Jun 2009, 01:58 PM
Mesaj #102


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Eu zic sa pastram iconita aia cu limba scoasa, pentru ca nu e chiar copilaroasa si face pagina de start un pic mai putin rigida. La urma urmei, ideea acestei miscari este, printre altele, sa atraga tinerii si vine din partea tinerilor rolleyes.gif . Chiar imi pare ok si textele care se "plimba" pe acolo sunt suficient de serioase ca sa echilibreze.

La partea tehnica propun schimbarea fontului sau marirea lui, e un pic incomod de citit si obositor.

La interviu as umbla un pic la virgule si la "aibe", nu in multe locuri, dar e bine sa incercam sa fie fara cusur. Sper ca Erwin intelege si nu se supara. sorry.gif

Ar trebui si un text care sa explice de unde am pornit, de ce am ajuns la solutia asta samd. Fie sa il punem in deschiderea asa-zisei platforme program, fie ca text de sine statator pe home page. In el as zice sa includem fragmente din discutiile de la han, de unde s-a pornit. Pot incropi eu ceva pana maine dupa-masa, daca vreti.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 30 Jun 2009, 02:00 PM
Mesaj #103


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Erwin @ 29 Jun 2009, 10:41 PM) *
Văd că Leonardo şi turbo trabant sunt īn opoziţie de fază īn privinţa sobrietăţii...

Dimpotriva, ce poate fi mai real decat Caragiale in Romania? ohyeah.gif

Targetul tau presupun ca oamenii astia au un pic de cultura. Cu vorbe pompoase fug de langa tine.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 1 Jul 2009, 09:52 AM
Mesaj #104


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Platforma program cred ca trebuie inlocuit cu altceva, pt ca aduce a partid. Si nu vrem sa fim confundati cu un partid.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CharonOfNyx
mesaj 1 Jul 2009, 10:07 AM
Mesaj #105


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 702
Inscris: 4 January 09
Forumist Nr.: 12.814



QUOTE(Leonardo @ 29 Jun 2009, 04:06 PM) *
frumos si stieul web, mi-as permite o singura remarca: parerea mea e ca siteul trebuie sa fie serios, mai presus de bascalia traditionala romaneasca. Asta pentru a arata inca de la inceput ca treaba e serioasa si grava si nu e o alta initativa de facut haz de necaz pentru o perioada.
De aceea eu as zice sa renuntati la iconita aia cu limba scoasa si la orice alta tenta de bascalie.

Este o treaba cat se poate de serioasa, demersul acesta. Asta nu inseamna ca site-ul tr. sa arate plin de emfaza,
Mie mi se pare o atitudine foarte corecta aceea de a scoate limba la politicianismul romanesc.

QUOTE(turbo trabant @ 29 Jun 2009, 04:13 PM) *
sa bagati ceva din caragiale cu cetateanu turmentat " Hac , dar s-avem pardon , cu cine votez?"

Trimite material pe siteadmin@votdeblam.ro (atentie la chestii de copyright), orice initiativa a userilor de pe han e binevenita, ba chiar foarte asteptata. wink.gif


QUOTE(nefertiti @ 30 Jun 2009, 02:58 PM) *
La partea tehnica propun schimbarea fontului sau marirea lui, e un pic incomod de citit si obositor.

Bine ai revenit!
Fontul e acela "default" asa cum am conceput designul site-ului. Partea de management a site-ului are un full editor complex de unde admin-ul poate alege ce forma de font, culoare si ce marime doreste. smile.gif

QUOTE
Ar trebui si un text care sa explice de unde am pornit, de ce am ajuns la solutia asta samd. Fie sa il punem in deschiderea asa-zisei platforme program, fie ca text de sine statator pe home page. In el as zice sa includem fragmente din discutiile de la han, de unde s-a pornit. Pot incropi eu ceva pana maine dupa-masa, daca vreti.

Vezi ce am zis mai sus si lu' trabant. De altfel e nevoie de al doilea admin la site, ca primul a plecat la pescuit, si ma asteptam sa te oferi tu.

In continuare e nevoie de un grafician sa finalizam aspectul site-ului, header-ul in primul rand. La iconul acela as pune palaria aceea sic, a lu' Nenea Iancu si as inregistra-o ca sigla oficiala la osim, se baga cineva?
In continuare e nevoie de material (continut cu text si imagini) pentru sectiunile necompletate ale site-ului.
Ceva despre aspecte legale ce trebuie publicat pe site ne ajuta cineva?

Daca pana saptamana viitoare, nu reusim sa incropim o forma cat de cat completa pentru acest inceput (adica sa nu mai fie sectiunile alea goale de continut) va trebui sa inlocuiesc pagina de start cu ceva "in constructie", pt. ca moatoarele de cautare au inceput deja sa indexeze site-ul.


--------------------
E=mc2 - pe bune!
cine are curaj sa bage mana-n foc?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

25 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 02:49 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman