HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

13 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Colonizarea Sistemului Solar Si Mai Departe, teraformarea lui Venus, Marte, ...
Marduk
mesaj 16 Apr 2009, 07:56 AM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(LINICA @ 14 Apr 2009, 02:24 PM) *
Stiinta a evoluat destul de mult si are toate sansele sa-si mentina ritmul.

In zborurile cosmice este ca si in informatica, fie sunt programe prea puternice pentru calculatoare fie sunt calculatoare prea puternice si nu sunt programe care sa le exploateze.

QUOTE(cyber-sapiens @ 15 Apr 2009, 09:30 PM) *
Klanurile familiale si sectele vor fi cele care vor scapa primele de opresiunea terestra transformand niste nave inter-planetare in unele de tip inter-stelar.
Vor fi alese niste tinte stelare apropiate susceptibile de a poseda planete de tip terestru (nu este nevoie sa fie identice cu Terra, ... pot fi teraformate).

Nu ti-ai pus intrebarea ca intre timp s-ar putea noi sa fim "teraformati" de catre altii mai evoluati. jamie.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cyber-sapiens
mesaj 16 Apr 2009, 08:28 AM
Mesaj #37


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 602
Inscris: 8 January 08
Forumist Nr.: 11.104



QUOTE(turbo trabant @ 15 Apr 2009, 11:57 PM) *
I hate to break your optimism dar pana nu ne miscam cu viteza luminii sau mai mult nu vad sensul pentru omul de rand sa faca 500 de ani pana la urmatoarea stea.

Compromisul cu sistemul va fi mult mai facil cand alternativa e orbecairea prin spatiu pentru generatii. Visam prea mult si investim prea putin in tehnologie/cercetare.

Cred ca solutia viitorului de colonizare este de genul "Logan": o solutie ieftina , simpla , usor de intretinut si fara fite. Ceva ce poate Branson va realiza ca prim pas in cativa ani.

Care Logan, ... spune-mi tu ca nu stiu la ce te referi ! rolleyes.gif


--------------------
Iti suna cunoscut?! (... si da ai dreptate nu este nici macar aromana nici dalmata sau vegliota, nici istroromana) : Sta-sira vaiu ô tiatru = Asta seara voiu la tiatru! ; Du-mani ti scrivu = De maine 'ti scriu !; Bin-vinutu = Bine venit!; Comu si senti? Comu ti chiami? Di unni veni = De unde veni ? Nni videmu = Ne vedem !!! / Salutamu; Lassami in paci! Aiutu! Focu!; Bon Natali e filici annu novu;
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 16 Apr 2009, 10:17 AM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(cyber-sapiens @ 16 Apr 2009, 08:28 AM) *
Care Logan, ... spune-mi tu ca nu stiu la ce te referi ! rolleyes.gif

Dacia care naibii alt Logan rofl.gif

Solutie simpla , de transport pentru mase nu pacheboturi interstelare cu pui congelati in uriase frigidere.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 16 Apr 2009, 10:17 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
cyber-sapiens
mesaj 16 Apr 2009, 08:27 PM
Mesaj #39


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 602
Inscris: 8 January 08
Forumist Nr.: 11.104



QUOTE(marduk @ 16 Apr 2009, 08:56 AM) *
In zborurile cosmice este ca si in informatica, fie sunt programe prea puternice pentru calculatoare fie sunt calculatoare prea puternice si nu sunt programe care sa le exploateze.
Nu ti-ai pus intrebarea ca intre timp s-ar putea noi sa fim "teraformati" de catre altii mai evoluati. jamie.gif


Slabe sanse... daca ar fi fost posibil am fi fost teraformati de mult...


--------------------
Iti suna cunoscut?! (... si da ai dreptate nu este nici macar aromana nici dalmata sau vegliota, nici istroromana) : Sta-sira vaiu ô tiatru = Asta seara voiu la tiatru! ; Du-mani ti scrivu = De maine 'ti scriu !; Bin-vinutu = Bine venit!; Comu si senti? Comu ti chiami? Di unni veni = De unde veni ? Nni videmu = Ne vedem !!! / Salutamu; Lassami in paci! Aiutu! Focu!; Bon Natali e filici annu novu;
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cyber-sapiens
mesaj 16 Apr 2009, 08:34 PM
Mesaj #40


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 602
Inscris: 8 January 08
Forumist Nr.: 11.104



QUOTE(turbo trabant @ 15 Apr 2009, 11:57 PM) *
I hate to break your optimism dar pana nu ne miscam cu viteza luminii sau mai mult nu vad sensul pentru omul de rand sa faca 500 de ani pana la urmatoarea stea.

Compromisul cu sistemul va fi mult mai facil cand alternativa e orbecairea prin spatiu pentru generatii. Visam prea mult si investim prea putin in tehnologie/cercetare.

Cred ca solutia viitorului de colonizare este de genul "Logan": o solutie ieftina , simpla , usor de intretinut si fara fite. Ceva ce poate Branson va realiza ca prim pas in cativa ani.


... nici chiar 25-50 de ani ?! jamie.gif

Nu vor fi generatii ci vor dormi cu totii pana la destinatie, ... iar din pc de vedere terestru, nu va avea nici o treaba cu Umanitatea terestra si cu sistemele ei de referinta, acesti colonisti vor pleca tocmai ca sa nu mai auda de Terra si de lucrurile de aici.

Cat priveste "Logan" credeam ca te referi la filmul SF Logan's run (cu Michael York = Logan). cool.gif


--------------------
Iti suna cunoscut?! (... si da ai dreptate nu este nici macar aromana nici dalmata sau vegliota, nici istroromana) : Sta-sira vaiu ô tiatru = Asta seara voiu la tiatru! ; Du-mani ti scrivu = De maine 'ti scriu !; Bin-vinutu = Bine venit!; Comu si senti? Comu ti chiami? Di unni veni = De unde veni ? Nni videmu = Ne vedem !!! / Salutamu; Lassami in paci! Aiutu! Focu!; Bon Natali e filici annu novu;
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cyber-sapiens
mesaj 16 Apr 2009, 08:49 PM
Mesaj #41


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 602
Inscris: 8 January 08
Forumist Nr.: 11.104



QUOTE(Cla @ 16 Apr 2009, 12:31 AM) *
Hai sa steptam un pic cand aterizeaza pe Nazca aia care ne spun ce sa facem cu planetele noastre.
Si pentru ca noi le-am inventat, hai sa ne rugam la biserici, moschei, etc sa ne ajute.
Si pentru ca aia asteptati n-or sa aterizeze, hai sa o luam noi incolo cu un pic din viteza luminii, daca reusim asta, cu tot ca ne rupem oasele.
Dar pentru ca nu putem sa ni-o imaginam, nu-i bai. Doar ca idee.
Adica: o sa fim in stare in timp de ~50 de ani sa ne miscam cu un pic, dar doar un pic din ea.
Aha.
Cred ca e mai bine de vazut, ca ea se misca de cand lumea fara noi, si ii merge bine mersi. La fel ca tot Universului in general.
Si pe Univers poate sa-l doara în pix de noi, nenumindu-ne nici macar viermi, pt ca habar n-are ce-s aia.

Cred ca omenirea ar trebui sa-si vada de ce-i fierbe oala, si sa-si faca lectiile acasa.

Gânditi-va doar: omul vrea sa reuseasca sa faca calatorii in spatiu, sa acapareze alte planete, si culmea, sa le si faca conform Terrei.
Pai stai... de ce nu ramân acasa si am grija de Terra mea, nu dau imens de multi bani pt altele si-mi vad de aerul meu bun de respirat?

*Nu-mi veniti cu "omul este asa, e cuceritor, este in natura omului, stiinta niciodata nu se va opri, blaa"

Stiinta merge mai departe, clar. Dar sa ramânem la ale nostre, pe lumea noastra.
Parerea mea.



Sa nu imi spui ca nu ti-ar placea sa ai o planeta de tip terestru numai a ta, ceva in genul lui JABA HUT din Star Wars - Return of Jedi.

Nu ai fi constrans de catre nimeni si ai poseda propriul palat, propriul oras, propriul harem si sclavi mecanici, fara concurenta si fara limite ... chiar daca planeta ta s-ar afla foarte departe de Terra.

Ti-ai fonda propria dinastie, propriile reguli, ... in timp ce amaratii de pe Terra ar trai din gunoaie si plini de constrangeri si obligatii, sclaviti la limita.


--------------------
Iti suna cunoscut?! (... si da ai dreptate nu este nici macar aromana nici dalmata sau vegliota, nici istroromana) : Sta-sira vaiu ô tiatru = Asta seara voiu la tiatru! ; Du-mani ti scrivu = De maine 'ti scriu !; Bin-vinutu = Bine venit!; Comu si senti? Comu ti chiami? Di unni veni = De unde veni ? Nni videmu = Ne vedem !!! / Salutamu; Lassami in paci! Aiutu! Focu!; Bon Natali e filici annu novu;
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 16 Apr 2009, 10:02 PM
Mesaj #42


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Si adica.... pentru ce??

Nu mi-ar place deloc o proprie planeta, un propriu palat de tâmpenii... o planeta numai a mea...

Auzi, eu te-am urmarit si citit, dar chiar ca cred deodata ca gândesti altcumva, intergalactic.

În mod normal, ar fi un compliment.


Auzi, cyber-sapiens, cine ne spune ca nu te-ai bagat pe han sa ne torni ideile tale din universul paralel?
Si daca stii niste secrete, hai, de ce nu ni le spui?


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 17 Apr 2009, 08:31 AM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Ca de obicei, omul n-o sa plece nicaieri sa colonizeze nimic daca nu simte nevoia. De ce nu avem iar oameni pe Luna, sau pe Marte? Pentru ca nu avem nevoie, momentan. Problema supra-popularii o sa se rezolve mai usor: rata mortalitatii crescuta, natalitatea scazuta si un razboi mic sau doua...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 17 Apr 2009, 08:46 AM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(cyber-sapiens @ 16 Apr 2009, 09:27 PM) *
Slabe sanse... daca ar fi fost posibil am fi fost teraformati de mult...

Poate chiar am fost "terraformati" acum cateva miliarde de ani iar cei care au facut-o vor veni sa vada ce a iesit si sa culega roadele muncii lor. ohyeah.gif

QUOTE(cyber-sapiens @ 16 Apr 2009, 09:34 PM) *
Nu vor fi generatii ci vor dormi cu totii pana la destinatie, ... iar din pc de vedere terestru, nu va avea nici o treaba cu Umanitatea terestra si cu sistemele ei de referinta, acesti colonisti vor pleca tocmai ca sa nu mai auda de Terra si de lucrurile de aici.

Trebuie ca urasti aceasta planeta cu tot ce este pe ea, dar sa sti ca umanii au facut-o sa arate asa. Ce te face sa crezi ca odata ajunsi la destinatie colonistii nu vor face acelasi lucru pe care l-au facut si pe pamant in USA, Australia, Noua Zeelanda, etc.

QUOTE(Cla @ 16 Apr 2009, 11:02 PM) *
Auzi, eu te-am urmarit si citit, dar chiar ca cred deodata ca gândesti altcumva, intergalactic.
Si daca stii niste secrete, hai, de ce nu ni le spui?

Omul are o imaginatie bogata, bazata pe cunostinte solide, este un visator asa cum au fost si altii ca el. Eu i-am recomandat sa se apuce de scris SF, va avea succes cu siguranta. Nu este vorba de nici un secret doar stiinta si imaginatie.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 17 Apr 2009, 09:57 AM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Blakut @ 17 Apr 2009, 08:31 AM) *
Ca de obicei, omul n-o sa plece nicaieri sa colonizeze nimic daca nu simte nevoia. De ce nu avem iar oameni pe Luna, sau pe Marte? Pentru ca nu avem nevoie, momentan. Problema supra-popularii o sa se rezolve mai usor: rata mortalitatii crescuta, natalitatea scazuta si un razboi mic sau doua...

Cu exceptia momentului in care se gaseste echivalentul 'aurului' undeva in spatiu. In clipa aia pe toti ii apuca dorul de duca si devin toti 'spatieni'. rofl.gif

@cyber: io nici batut nu ma bag intr-un frigider din ala. Si noi suntem majoritatea. Iar sa stau singur pe o planeta , sa imi tiuie urechile rofl.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 17 Apr 2009, 12:47 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Cu exceptia momentului in care se gaseste echivalentul 'aurului' undeva in spatiu.

Pe ala il pot aduce roboti-automate etc. Nu va fi nevoie ca omul sa plece in spatiu multa vreme de acum incolo.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 17 Apr 2009, 12:56 PM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Blakut @ 17 Apr 2009, 12:47 PM) *
Pe ala il pot aduce roboti-automate etc.

Progresele in privinta robotilor automate sunt destul de mici pana acuma. E greu sa faci un robot care sa fie in stare sa aduca macar berea de la frigider si sa arunce corect la cos dupa aceea.

Insa sunt f buni in explorarea initiala a siturilor. Dar si aici au limitele lor ( distanta de comunicare ) si adu-ti aminte cat s-au chinuit sa isi dea seama daca Mars Phoenix Lander a descoperit sau nu apa. Un astronauc afla din prima.

As vedea o simbioza explorationala intre om si robot.

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 17 Apr 2009, 01:00 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rovaniemi
mesaj 17 Apr 2009, 03:56 PM
Mesaj #48


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565



QUOTE(Blakut @ 17 Apr 2009, 09:31 AM) *
Ca de obicei, omul n-o sa plece nicaieri sa colonizeze nimic daca nu simte nevoia. De ce nu avem iar oameni pe Luna, sau pe Marte?


Simplu, deoarece costa foarte mult sa-i tirmiti acolo, si nu exista motivatie economica pentru asta.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 17 Apr 2009, 04:35 PM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Rovaniemi @ 17 Apr 2009, 03:56 PM) *
Simplu, deoarece costa foarte mult sa-i tirmiti acolo, si nu exista motivatie economica pentru asta.

Intrebarea este de ce costa foarte mult avand in vedere ca tehnologia nu este tocmai cutting edge, lansam oameni in spatiu din 1961.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 17 Apr 2009, 04:46 PM
Mesaj #50


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(turbo trabant @ 17 Apr 2009, 04:35 PM) *
Intrebarea este de ce costa foarte mult

Foarte simplu. O calatorie in spatiu nu aduce rezultate, doar poate cele vrute de savanti.
Un razboi aduce rezultate vazute imediat de cei ce dau bani.

Intrebarea ar fi, de ce omenirea nu se axeaza pe termeni de drum lung.

Raspunsul il stim: conteaza banii acum. Si tocmai acum, ca peste 4 ani expira... ohyeah.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 17 Apr 2009, 04:51 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



Cla sa iti explic un pic:

Avioanele costa mult cateva zeci/sute de milioane de dolari si totusi tu poti zbura romania-germania cu 80-100 de euro (fara taxe aeroport).

Uite pretul de lista al unui avion care in unele cazuri este mai mare ca al unei rachete

http://www.boeing.com/commercial/prices/


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 17 Apr 2009, 05:15 PM
Mesaj #52


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Bineinteles, daca ma duc pe site-ul Lufthansa, ma ademenesc cu oferte de 99 euro. München - Sibiu de ex.
Daca vreu sa comand, imi zice 291 sau 345 euro, depinde de zi, luni sau duminica.
Si uite asa se duc banii la Boeing sau Airbus, na, care-i smecheria?

Si chestia cu racheta nu tine. Aia zboara doar o data, nemaifiind vazuta ever, sau ciocnindu-se cu niste sateliti si împrastiindu-se în spatiul lui cyber.

Un Boeing sta dupa câteva decenii de slujba în Nevada si e reciclat.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 17 Apr 2009, 05:26 PM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719




Un low cost din germanica nu luftjansa. Merge si o stewardesa grasa si urata .....

Exact- racheta zboara numai o data. Cu exceptia navetei spatiale, tehnologie a anilor '60-'70. jamie.gif

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 17 Apr 2009, 05:27 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 17 Apr 2009, 05:35 PM
Mesaj #54


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Pai uite aici. Si-apoi sa nu zici ca nu ne prostesc. Cuvântul cheie e "ab" laugh.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 17 Apr 2009, 05:38 PM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



luftjansa la superlativ.

sunt insa low-costuri cum iti ziceam la preturi mici. deci se poate .

ideea mea era sa iti prezint ca s-ar putea in timp ajunge si acolo la un cost modic pentru un zbor spatial fie el si doar de inconjurat globul asta de tarana o data. nu tehnologia e problema.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 17 Apr 2009, 05:48 PM
Mesaj #56


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



No prezinta-mi, care-i baiu? Zi-mi te rog si un lowcost pt August anu' asta biggrin.gif München - Sibiu
(tre' sa bestellanesc rofl.gif din timp, ca poate-i mai ieftin)


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 17 Apr 2009, 06:03 PM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



QUOTE(Cla @ 17 Apr 2009, 06:48 PM) *
No prezinta-mi, care-i baiu? Zi-mi te rog si un lowcost pt August anu' asta biggrin.gif München - Sibiu
(tre' sa bestellanesc rofl.gif din timp, ca poate-i mai ieftin)


Pe Sibiu nu cred sa ai...


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 17 Apr 2009, 06:31 PM
Mesaj #58


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Pe mine ma enerveaza mai degraba ca nu pleaca din Nürnberg.
Daca pui costurile cu trenul la München, tot acolo ai ajunge daca ai ia-o mai scump de la Nbg. Plus mai putina bataie de cap.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cyber-sapiens
mesaj 17 Apr 2009, 07:51 PM
Mesaj #59


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 602
Inscris: 8 January 08
Forumist Nr.: 11.104



QUOTE(Cla @ 16 Apr 2009, 11:02 PM) *
Si adica.... pentru ce??

Nu mi-ar place deloc o proprie planeta, un propriu palat de tâmpenii... o planeta numai a mea...

Auzi, eu te-am urmarit si citit, dar chiar ca cred deodata ca gândesti altcumva, intergalactic.

În mod normal, ar fi un compliment.
Auzi, cyber-sapiens, cine ne spune ca nu te-ai bagat pe han sa ne torni ideile tale din universul paralel?
Si daca stii niste secrete, hai, de ce nu ni le spui?


Nu va torn nimic, fiecare isi expune ideile si le confrunta.
Nu sunt intergalactic si nici extragalactic si nici nu urasc planeta noastra ci urasc sclavia care n-i se impune cu de-a sila tuturora.


--------------------
Iti suna cunoscut?! (... si da ai dreptate nu este nici macar aromana nici dalmata sau vegliota, nici istroromana) : Sta-sira vaiu ô tiatru = Asta seara voiu la tiatru! ; Du-mani ti scrivu = De maine 'ti scriu !; Bin-vinutu = Bine venit!; Comu si senti? Comu ti chiami? Di unni veni = De unde veni ? Nni videmu = Ne vedem !!! / Salutamu; Lassami in paci! Aiutu! Focu!; Bon Natali e filici annu novu;
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 17 Apr 2009, 08:11 PM
Mesaj #60


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



cyber-sapiens, ce are ideea ta de sclavie care ni se impune cu spatiul cosmic?

Pentru ideea asta avem alte forumuri aici... si acolo nu ne pierdem "Lost in space"
Ar fi interesant sa ajungi pe-acolo smile.gif

*Pune-te si cauta, n-am chef acum.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Apr 2009, 06:53 AM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(cyber-sapiens @ 17 Apr 2009, 08:51 PM) *
urasc sclavia care n-i se impune cu de-a sila tuturora.

Cine ne impune aceasta sclavie? Cei ce fac acest lucru nu sunt tot oameni? Crezi ca cei care vor coloniza sistemul solar vor fi altfel?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cyber-sapiens
mesaj 19 Apr 2009, 06:22 PM
Mesaj #62


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 602
Inscris: 8 January 08
Forumist Nr.: 11.104



QUOTE(marduk @ 18 Apr 2009, 07:53 AM) *
Cine ne impune aceasta sclavie? Cei ce fac acest lucru nu sunt tot oameni? Crezi ca cei care vor coloniza sistemul solar vor fi altfel?


Da, vor fi altfel, ... vor fi oameni care risca, ... nu se va merge pe legatura cu umanitatea, ...

Fiecare sistem stelar va fi independent ca civilizatie.

De ce ?!

In primul rand distantele ... adica daca doresti legatura cu Terra te limitezi la Sistemul Solar, aici se poate constitui un imperiu dupa model terestru.



Bun sa vedem ce perspective exista:

2035-2050 voiaje spre Luna, turism spatial, baza selenara si oras selenar.

DACA pana la aceasta data vom reusi sa captam electricitate direct din plasma adica din foc, Soare, magnetosfere, ... aceasta inseamna randament aproape de 100 %, in acest caz vom putea trai in prosperitate extrema pe Pamant cat si in spatiu.

In loc de a coloniza Luna prin 2030, ori pana in 2030, vom putea coloniza intregul sistem solar si chiar sa pornim spre stele.

Acest topic a fost editat de cyber-sapiens: 19 Apr 2009, 06:30 PM


--------------------
Iti suna cunoscut?! (... si da ai dreptate nu este nici macar aromana nici dalmata sau vegliota, nici istroromana) : Sta-sira vaiu ô tiatru = Asta seara voiu la tiatru! ; Du-mani ti scrivu = De maine 'ti scriu !; Bin-vinutu = Bine venit!; Comu si senti? Comu ti chiami? Di unni veni = De unde veni ? Nni videmu = Ne vedem !!! / Salutamu; Lassami in paci! Aiutu! Focu!; Bon Natali e filici annu novu;
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 20 Apr 2009, 07:51 AM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(cyber-sapiens @ 19 Apr 2009, 07:22 PM) *
Da, vor fi altfel, ... vor fi oameni care risca, ... nu se va merge pe legatura cu umanitatea, ...
Fiecare sistem stelar va fi independent ca civilizatie.
In primul rand distantele ... adica daca doresti legatura cu Terra te limitezi la Sistemul Solar, aici se poate constitui un imperiu dupa model terestru.

Colonistii nu au fost oamenii care au riscat totul atunci cand s-au mutat in colonii? Cum se vor schimba daca natura umana va ramane aceiasi?
Cu atat mai rau ca fiecare sistem stelar va fi independent, sigur vor fi conflicte.
Un imperiu? nu am avut destule imperii destule razboaie, nu am cucerit indeajuns pe Terra, acum vrem, visam sa calcam totul in picioare, sa schimbam totul chiar si dincolo de sistemul nostru solar. Ce sa ducem cu noi spre stele, religia, civilizatia umana, ce mesaj vrea sa transmita o natie de cuceritori? Dar oare vom mai apuca ziua cand primul echipaj uman va pleca spre Marte?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cyber-sapiens
mesaj 20 Apr 2009, 08:54 AM
Mesaj #64


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 602
Inscris: 8 January 08
Forumist Nr.: 11.104



QUOTE(marduk @ 20 Apr 2009, 08:51 AM) *
Colonistii nu au fost oamenii care au riscat totul atunci cand s-au mutat in colonii? Cum se vor schimba daca natura umana va ramane aceiasi?
Cu atat mai rau ca fiecare sistem stelar va fi independent, sigur vor fi conflicte.
Un imperiu? nu am avut destule imperii destule razboaie, nu am cucerit indeajuns pe Terra, acum vrem, visam sa calcam totul in picioare, sa schimbam totul chiar si dincolo de sistemul nostru solar. Ce sa ducem cu noi spre stele, religia, civilizatia umana, ce mesaj vrea sa transmita o natie de cuceritori? Dar oare vom mai apuca ziua cand primul echipaj uman va pleca spre Marte?


Vor exista conflicte minore si putin violente deoarece densitatea umana va fi din ce in ce mai scazuta (cred ca legea exilului inter-stelar va fi la ordinea zilei).

Nu imi pare interesanta chestiunea cu primul echipaj uman pe marte deoarece se putea trimite inca din anii '70, dar nu a existat o motivatie suficienta, ... este la fel cu revenirea omului pe Luna. cool.gif

Ceea ce imi pare extrem de interesant sunt 3 probleme:

A. inversul ochiului bionic - cititorul memoriei neurale ---------> conexiunea computer-neuroni-creier;

B. dezvoltarea somnului hibernativ sintetic sintetic-stimulat;

C. dezvoltarea aparatului de extragere a electricitatii din plasma in mod DIRECT (neintermediat) si ---------> din Soare, magnetosfere planetare, foc, ...


... diferenta de randament de extractie energetica intre "un foc de paie" si aceeasi cantitate de anti-materie, adica undeva la 1:1000, este determinata de intermedierea de conversie.

Daca am extrage electricitate direct din plasma, am urca raportul undeva pe la 70:100 ?!, daca luam in calcul pierderile calorice.

Ne-ar folosi mai mult acest aparat decat ANTIMATERIA ori fuziunea nucleara, deoarece din antimaterie obtinem caldura si nu electricitate directa de aceea unii savanti indica faptul ca aceasta metoda ar fi superioara (noi utilizand electricitate).

Acest topic a fost editat de cyber-sapiens: 20 Apr 2009, 09:01 AM


--------------------
Iti suna cunoscut?! (... si da ai dreptate nu este nici macar aromana nici dalmata sau vegliota, nici istroromana) : Sta-sira vaiu ô tiatru = Asta seara voiu la tiatru! ; Du-mani ti scrivu = De maine 'ti scriu !; Bin-vinutu = Bine venit!; Comu si senti? Comu ti chiami? Di unni veni = De unde veni ? Nni videmu = Ne vedem !!! / Salutamu; Lassami in paci! Aiutu! Focu!; Bon Natali e filici annu novu;
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 20 Apr 2009, 10:15 AM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(cyber-sapiens @ 20 Apr 2009, 09:54 AM) *

QUOTE
A. inversul ochiului bionic - cititorul memoriei neurale ---------> conexiunea computer-neuroni-creier;
B. dezvoltarea somnului hibernativ sintetic sintetic-stimulat;

Nu cred ca este o solutie, ar trebui sa respectam si pe cei care vor sa traiasca o viata normala, naturala, beneficiind doar de tratamente medicale foarte bune, acces rapid la drumuri si autostrazi, apa curenta, energie ecologica, comunicatii video-audio.
QUOTE
C. dezvoltarea aparatului de extragere a electricitatii din plasma in mod DIRECT (neintermediat) si ---------> din Soare

Despre energia ecologica numai de bine, dar sa se produca ieftin si in echipamente sigure de dimensiuni mici pentru uzul curent.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cyber-sapiens
mesaj 20 Apr 2009, 12:37 PM
Mesaj #66


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 602
Inscris: 8 January 08
Forumist Nr.: 11.104



QUOTE(marduk @ 20 Apr 2009, 11:15 AM) *
Nu cred ca este o solutie, ar trebui sa respectam si pe cei care vor sa traiasca o viata normala, naturala, beneficiind doar de tratamente medicale foarte bune, acces rapid la drumuri si autostrazi, apa curenta, energie ecologica, comunicatii video-audio.

Despre energia ecologica numai de bine, dar sa se produca ieftin si in echipamente sigure de dimensiuni mici pentru uzul curent.



Daca ne gandim la APARATUL "vampirul plasmatic" ca la o realitate a viitorului apropiat (caci el oricum va deveni o realitate palpabila deoarece el exista deja la scara mica sub forma colectorului LASER de mini-fulgere pe coloana de aer ionizat), ... atunci putem extinde problema pana la viteze de 10-50% din viteza luminii, ... nave mici fara incarcatura de carburant, ...

Ne putem imagina asemenea conducte-conductoare LASER filiforme umplute cu plasma de sodiu si cu lungime de milioane si miliarde de km, pana la Soare, la o planeta cu camp magnetic, ori pana la o alta stea, ... astfel ca electronii ar putea urca pe acest conductor ... pana la aparatul LASER al navei.


Fuziunea focala este o tehnologie energetica, in studiul laboratorului profesorului Eric Lesner de la Lawrenceville Plasma Physics din New Jersey, SUA. Fuziunea focala este declansata, spune specialistul in plasma Eric Lesner, atunci cand o descarcare electrica are loc intr-un amestec gazos de hidrogen- boron, care se transforma in plasma fierbinte, buna conductoare de electricitate. Apare astfel un fel de fulger globular care, pe masura ce scade in intensitate, trimite electroni spre o directie si atomi pozitivi spre celalalt electrod. Fluxul de electroni izbeste globul de plasma, producand reactia de fuziune intre atomii de hidrogen si cei de boron, iar raza de ioni poate fi convertita direct in energie electrica – atentie! – fara turbine si generatori. Deci un urias pas ingineresc in producerea de energie si un neasteptat pas inainte pe care il fac fuzionistii. (Fizicianul iesean Gheorghe Popa, participant la proiectul ITER, de construire a unei centrale de fuziune, aprecia ca, in anul 2040, energia de fuziune ne va fi la indemana – iata, insa, ca surprinzatoarea idee a fizicianului Eric Lesner deschide alte perspective). Calculul economic al instalatiei arata uluitor: cu 300.000 $ se poate construi un reactor de fuziune focala, care va avea ca rezultat energie electrica la 60 $/kw (pentru comparatie, cu 1000 $/kw se obtine energie din gaz natural!). Mai lipseste insa un amanunt, marirea densitatii plasmei, astfel ca reactia de fuziune sa fie mai intensa, dar, doctorul Lesner spune ca, obstacolul poate fi depasit cu o bagatela de 760.000 $, pentru cercetare si aplicare – intr-adevar un fleac, daca socotim ca razboiul din Irak costa SUA cam… 1 miliard $ pe zi…
Inchei aceste pagini cu o fraza pe care am repetat-o de o suta de ori: 99% dintre savantii si inginerii tuturor timpurilor se afla printre noi, cetateni ai satului planetar si garantia faptului ca lumea va continua sa fie in dramatica si perpetua schimbare, de-a pururi, in vecii vecilor…

http://www.cronicaromana.ro/index.php?art=86089

... si de data aceasta Mironov extinde "proiectele planetare" cum suna o carte de-a sa ... propunea ducerea de plasma de H2O pe Luna prin conducta LASER (pe Discovery chanel vedeam cu ceva timp in urma cum un savant observand acel glob cu fulgere "glob distractiv pt copiii vrajitori" a cuplat un LASER la instalatie reusind sa adune pe coloana de aer ionizata de LASER toate fulgerele ... dorea sa realizeze un paratraznet eficient. cool.gif

Problema colectarii electricitatii direct din plasma este VIITORUL, ... am vazut aparate de colectare in carti de inginerie din anii '70, carti romanesti studii universitare.


Iti dai seama ca putem zbura in atmosfera terestra adunand fulgere di campul magnetic terestru prin stratosfera inalta, ori colectand electronii dintr-un foc ordinar de lemne; ... am colecta electricitate directa infinita din Soare, apoi am zbura pe langa jupiter si am face acelasi lucru, ... la fel si la intrarea in alt sistem stelar. thumb_yello.gif

Aceasta inseamna cu adevarat FREE ENERGY, MULTA si INFINITA, si fara complicatii, caci totul priveste fenomene naturale si aparate deja cunoscute.





... cred ca solutia este chiar mai simpla decat cea descrisa mai sus.
Avem nevoie de o raza laser minuscula care sa ionizeze calea pana la o flacara de foc mica, ...

Acest topic a fost editat de cyber-sapiens: 20 Apr 2009, 12:42 PM


--------------------
Iti suna cunoscut?! (... si da ai dreptate nu este nici macar aromana nici dalmata sau vegliota, nici istroromana) : Sta-sira vaiu ô tiatru = Asta seara voiu la tiatru! ; Du-mani ti scrivu = De maine 'ti scriu !; Bin-vinutu = Bine venit!; Comu si senti? Comu ti chiami? Di unni veni = De unde veni ? Nni videmu = Ne vedem !!! / Salutamu; Lassami in paci! Aiutu! Focu!; Bon Natali e filici annu novu;
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 20 Apr 2009, 01:09 PM
Mesaj #67


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Nu stiu de unde ai copiat-o pe asta (cu toate cele "cool.gif , . thumb_yello.gif")... dar eu as prefera ca si in viitor sa se faca copiii prin mijloace naturale, nu prin USB...


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cyber-sapiens
mesaj 20 Apr 2009, 01:24 PM
Mesaj #68


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 602
Inscris: 8 January 08
Forumist Nr.: 11.104



http://en.wikipedia.org/wiki/Colonization_of_Venus
http://en.wikipedia.org/wiki/Terraforming_of_venus

http://en.wikipedia.org/wiki/Atmosphere_of_Venus



--------------------
Iti suna cunoscut?! (... si da ai dreptate nu este nici macar aromana nici dalmata sau vegliota, nici istroromana) : Sta-sira vaiu ô tiatru = Asta seara voiu la tiatru! ; Du-mani ti scrivu = De maine 'ti scriu !; Bin-vinutu = Bine venit!; Comu si senti? Comu ti chiami? Di unni veni = De unde veni ? Nni videmu = Ne vedem !!! / Salutamu; Lassami in paci! Aiutu! Focu!; Bon Natali e filici annu novu;
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cyber-sapiens
mesaj 20 Apr 2009, 01:30 PM
Mesaj #69


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 602
Inscris: 8 January 08
Forumist Nr.: 11.104



QUOTE(Cla @ 20 Apr 2009, 02:09 PM) *
Nu stiu de unde ai copiat-o pe asta (cu toate cele "cool.gif , . thumb_yello.gif")... dar eu as prefera ca si in viitor sa se faca copiii prin mijloace naturale, nu prin USB...


Viitorul nu tine cont de preferintele tale ori ale mele, ... daca ar fi fost dupa mine nu ar fi existat orase, asezari mari, industrie, economie, etc, ci as fi preferat un stadiu paleolitic-neolitic cu comunitati umane mici si rasfirate si centre de cercetare stiintifica separate, un fel de comunitati izolate.

Eu consider ca economia de consum si celelalte institutii ale societatii de azi nu fac nimic pentru individ.

cam asta este cu privire la ce doreste fiecare si incotro impinge necesitatea unora, ... societatea.



Cu privire la umbrirea lui Venus, cred ca singura solutie ieftina si la indemana ar fi ori realizarea unor bacterii-balon pt. a insamanta atmosfera superioara a planetei (desi in acest caz nu putem urca peste 60 km din cauza frigului), ... fie realizarea unor bule de polistiren expandat cu hidrogen undeva pe orbita venusiana care vor cobora pana la 100 km altitudine in atmosfera venusiana, ... ORI realizarea daca este posibil a unei substante din CO2 si H2SO4 venusian, ... o substanta flotanta atmosferic la mare altitudine.


ALTE SOLUTII, poate chiar mai ieftine, ar fi devierea unor asteroizi si comete pe traiectorie de coliziune cu Venus prin sonde cu motoare ionice-solare si nu numai si dinamitarea acestor corpuri in atmosfera inalta a planetei, ori realizarea unor impacte directe care sa ridice praf venusian in atmosfera pana pe orbita.

In mod normal nici un corp nu ar putea trece intreg de atmosfera lui Venus, de aceea probabil detonarea nucleara a acestora pe orbita venusiana in imediata apropiere a planetei ar avea un efect mai bun.

Bombardarea lui Venus cu asteroizi chiar si dupa umbrirea si racirea acesteia ar fi un lucru bun, deoarece ar aduce un surplus de apa si ar putea crapa crusta planetara activand vulcanismul de aici la o scara mare pt., a se obtine mai rapid foarte multa apa.


http://en.wikipedia.org/wiki/Venus-crosser_asteroid

http://members.shaw.ca/andrewlowe/ALL-PHAS.HTM#Venus



Acest topic a fost editat de cyber-sapiens: 20 Apr 2009, 02:41 PM


--------------------
Iti suna cunoscut?! (... si da ai dreptate nu este nici macar aromana nici dalmata sau vegliota, nici istroromana) : Sta-sira vaiu ô tiatru = Asta seara voiu la tiatru! ; Du-mani ti scrivu = De maine 'ti scriu !; Bin-vinutu = Bine venit!; Comu si senti? Comu ti chiami? Di unni veni = De unde veni ? Nni videmu = Ne vedem !!! / Salutamu; Lassami in paci! Aiutu! Focu!; Bon Natali e filici annu novu;
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cyber-sapiens
mesaj 20 Apr 2009, 02:47 PM
Mesaj #70


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 602
Inscris: 8 January 08
Forumist Nr.: 11.104



http://adsabs.harvard.edu/cgi-bin/nph-bib_...40daf3f6f900097

http://members.shaw.ca/andrewlowe/ALL-PHAS.HTM#Venus

http://members.shaw.ca/andrewlowe/PHA-SOON.HTM#Venus




O metoda auxiliara / alternativa, ar fi utilizarea fierbintelii venusiene de la sol 500-600 grade, pentru a genera usor si ieftin temperaturi de 1000-1100 de grade, temperaturi necesare scindarii CO2 in C si O2 ... si astfel scaderea temperaturii atmosferice de aici.

Poate niste detonatii termo-nucleare ecologice ar fi suficiente ?!


... praful din asteroizi ar curata atmosfera de norii de acid sulfuric si astfel s-ar micsora efectul de sera, ... CO2 fiind transparent, pe cand norii de acid sulfuric sunt albi.



... in concluzie este posibila teraformarea lui Venus, insa nu stim cand vom obtine o atmosfera identica cu cea a Terrei.

In mod sintetic am putea scinda CO2 venusian utilizand energia solara si cea calorica-atmosferica, ... rezultand depozite de carbune si o cantitate uriasa de OXIGEN (aceasta posibilitate ar avea un randament maxim deoarece am lucra cu densitati de 100 atm CO2 la solul venusian).

Poate ca mai la indemana este sa gasim planete cat mai apropiate de Terra ca structura habitabila in alte constelatii, dar desi nu vom avea poate niciodata oceane de apa pe Venus, am putea printr-un efort minim sa obtinem o planeta desertica cu atmosfera ... ?! totusi destul de greu si in timp.

POATE e mai indicat sa colonizam oceanele de pe luniile joviene si interiorul unor planete mici.

sa vedem ce ne asteapta pe: Europa, Ganimede, Calisto, ...

Toate aceste corpuri ceresti au gravitatia egala ori mai mica decat a Lunii (ex Ceres).

Pe Luna am putea sapa galerii de 10 x mai adanc decat pe Terra fara teama de a se surpa ( 100kg=10kg).

probabil vom fonda colonii pe Luna si pe asteroizi, ... pe Mercur, ... apoi colonii stiintifice ori private pe Phobos, Deimos, ... pe Ceres si luniile joviene.

... toate vor fi colonii subterane.


POATE ca niste baze subterane de extractie a AURULUI si a altor metale rare, pe Luna si Mercur, ar fi chiar profitabil (poate si pe Ceres, Palas, Vesta).

Acest topic a fost editat de cyber-sapiens: 20 Apr 2009, 04:23 PM


--------------------
Iti suna cunoscut?! (... si da ai dreptate nu este nici macar aromana nici dalmata sau vegliota, nici istroromana) : Sta-sira vaiu ô tiatru = Asta seara voiu la tiatru! ; Du-mani ti scrivu = De maine 'ti scriu !; Bin-vinutu = Bine venit!; Comu si senti? Comu ti chiami? Di unni veni = De unde veni ? Nni videmu = Ne vedem !!! / Salutamu; Lassami in paci! Aiutu! Focu!; Bon Natali e filici annu novu;
Go to the top of the page
 
+Quote Post

13 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 12:04 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman