HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

10 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Eba, Politica romaneasca 100%
Leonardo
mesaj 5 Jun 2009, 03:24 PM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



QUOTE(CharonOfNyx @ 5 Jun 2009, 03:16 PM) *
De ce nu? Sa dam o sansa si tinerelor sperante! Poponet de ce n-ar fi bun?
Am putea intr-un viitor apropiat sa mutam sedintele parlamentului in Bamboo. rofl.gif


ai dreptate, ar avea si jocuri de lumini, s-ar putea servi si spirtoase si ar fi si muzica. In mod cert am vedea mult mai multe chipuri vesele si vom putea auzi cum sunt baiguite pareri mult mai optimiste. Propun ca lucrarile viitorului parlament sa se desfasoare intre orele 22:00 - 03:30. Ce legi avem acum, dar ce misto vor fi atunci. biggrin.gif

PS: mah Bamboo e sponsorul lui EBA? ca de cand a aparut ea pe scena politica se vorbeste extrem de des despre acest club. E reclama incostienta facuta de un copil nevinovat sau e o reclama platita facuta de o femeie matura? biggrin.gif

Acest topic a fost editat de Leonardo: 5 Jun 2009, 03:26 PM


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 5 Jun 2009, 03:44 PM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



iata ca tinerii PDL confirma faptul ca vor vota in mod organizat pentru EBA. smile.gif
s-au facut liste la partid si au fost alocati cetatenii oranj care vor avea datoria patriotica sa voteze cu fata presedintelui.
http://www.hotnews.ro/stiri-politic-579141...ena-basescu.htm


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 5 Jun 2009, 04:10 PM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 5 Jun 2009, 04:19 PM) *
Da? Spune cateva nume.

Probabil ca vrei numele unora care candideaza, ei bine eu nu la astia m-am referit. rolleyes.gif



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 5 Jun 2009, 04:10 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
actionmedia
mesaj 5 Jun 2009, 05:19 PM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE(Leonardo @ 5 Jun 2009, 04:44 PM) *
iata ca tinerii PDL confirma faptul ca vor vota in mod organizat pentru EBA. smile.gif
s-au facut liste la partid si au fost alocati cetatenii oranj care vor avea datoria patriotica sa voteze cu fata presedintelui.
http://www.hotnews.ro/stiri-politic-579141...ena-basescu.htm

Da, am citit si eu articolul. Solutia ar fi sa asiguram o prezenta masiva la vot, ca sa le inucrcam calculele. Haideti fratilor sa mergem la vot sa facem (macar) 60% prezenta, in felul asta sigur nu ajunge tzoapa asta la Bruxelles.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 5 Jun 2009, 05:23 PM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(actionmedia @ 5 Jun 2009, 06:19 PM) *
Haideti fratilor sa mergem la vot sa facem (macar) 60% prezenta, in felul asta sigur nu ajunge tzoapa asta la Bruxelles.

Hopa ! Pai fratilor datorita cui va ajunge toapa asta la " Bruseles " ?! Cine ar trebui sa-i spuna, ia stai fa in banca ta ca ma faci de handas in fata alegatorilor mei ?!


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 5 Jun 2009, 07:23 PM
Mesaj #76


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE(March @ 5 Jun 2009, 06:23 PM) *
Hopa ! Pai fratilor datorita cui va ajunge toapa asta la " Bruseles " ?! Cine ar trebui sa-i spuna, ia stai fa in banca ta ca ma faci de handas in fata alegatorilor mei ?!


Va ajunge datorita ignorantei romanilor care se lasa prostiti (si scarbiti) de clasa politica si nu de duc la vot, lasandu-i pe policitieni sa se voteze intre ei. Iata un exemplu foarte clar la ce poate duce absenteismul de la vot. O mana de oameni poate decide cine ne reprezinta in europa.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CharonOfNyx
mesaj 5 Jun 2009, 07:52 PM
Mesaj #77


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 702
Inscris: 4 January 09
Forumist Nr.: 12.814



QUOTE(Leonardo @ 5 Jun 2009, 04:24 PM) *
PS: mah Bamboo e sponsorul lui EBA? ca de cand a aparut ea pe scena politica se vorbeste extrem de des despre acest club. E reclama incostienta facuta de un copil nevinovat sau e o reclama platita facuta de o femeie matura? biggrin.gif

eeee... n-ai auzit tu de el pana acum, ca se vorbea si inainte, doar ca in alti termeni.
Bamboo e o pepiniera de tinere talente d' astea de bani gata.

Bamboo e un simbol, e un stil de viata, e o stare sufleteasca, reprezinta un ideal pentru orice cocalar sau pitipoanca din Romania. Bamboo e asociat cu ideea de succes, de bani multi, de opulentza. Normal ca atunci, cand "succesurile" unui membru cu buze siliconate al clubului se revarsa pe scena politica romaneasca, ratingul acestuia sa creasca. Ceilalti membri se simt egalii clasei politice, ei deja fiind deasupra pulimii acestei tari.

Toata aceasta plenitudine a tinerilor desavarsiti in bamboo, deja dovedita de masini scumpe, vuitoane, jvarovski-uri, acum sunt confirmate de "succesuri" reale, al uneia dintre ei, al carei vis in viata e sa poata "edita cateva fraze". In fond au dreptate oameni, nu?! Arata-mi si mie unul cu scoala multa care a ajuns bine. tongue.gif

QUOTE(Leonardo @ 5 Jun 2009, 04:44 PM) *
iata ca tinerii PDL confirma faptul ca vor vota in mod organizat pentru EBA. smile.gif
s-au facut liste la partid si au fost alocati cetatenii oranj care vor avea datoria patriotica sa voteze cu fata presedintelui.
http://www.hotnews.ro/stiri-politic-579141...ena-basescu.htm

Iti dai seama ca pdl=base, are acces real time la rezultatele exit poll-urilor. Voturile vor trebui in asa fel distribuite incat sa asigure accesul EBa-ei in PE cu pierderi minime pentru pdl

QUOTE(actionmedia @ 5 Jun 2009, 06:19 PM) *
Da, am citit si eu articolul. Solutia ar fi sa asiguram o prezenta masiva la vot, ca sa le inucrcam calculele. Haideti fratilor sa mergem la vot sa facem (macar) 60% prezenta, in felul asta sigur nu ajunge tzoapa asta la Bruxelles.

Optimismul tau, ca s-ar putea face ceva, ma deprima. E ca si cand ai vrea sa rescrii miorita.
EBA=Bruxelles, no doubt! Iar tu, sau eu, sau toti ceilalti ca noi nu prea avem ce face, pentru ca ei sunt mai multi, vorba lui Lapusneanu.
Iar prezenta la vot va fi sub 25%, sunt gata sa pariez orice. O dovada poti sa gasesti si aici pe han, astazi a deschis nefe un topic despre alegerile de duminica. wink.gif E relevanta prezenta pe acest topic, din pacate, pentru interesul fatza de alegerile europarlamentare. sad.gif


--------------------
E=mc2 - pe bune!
cine are curaj sa bage mana-n foc?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 5 Jun 2009, 09:29 PM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(CharonOfNyx @ 5 Jun 2009, 08:52 PM) *

QUOTE
Iti dai seama ca pdl=base, are acces real time la rezultatele exit poll-urilor. Voturile vor trebui in asa fel distribuite incat sa asigure accesul EBa-ei in PE cu pierderi minime pentru pdl

Ok, am inteles ca va fi un efort din partea tineretului PDL ca EBA sa castige un loc in PE, totusi ceea ce afirmi tu este un scenariu demn de lumea a treia, nu ar trebui sa mearga intr-o tara din UE. PDL-ul are candidati mai "importanti" decat EBA pentru Bruselles. Continui sa cred ca EBA este o "momeala" electorala a tatalui ei Basescu, desi pare greu de crezut, care va decide in cazul in care EBA va castiga un loc in PE, daca va candida sau nu.
QUOTE
EBA=Bruxelles, no doubt!

Nu cred, desi daca ma uit la Berlusconi si parlamentul Italiana nu ar trebui sa ma mai mire nimic, doar suntem de-o mama sau de un tata?
QUOTE
Iar prezenta la vot va fi sub 25%, sunt gata sa pariez orice.

Este posibil, sunt primele alegeri europarlamentare totusi as merge pe 35-38%
QUOTE
O dovada poti sa gasesti si aici pe han, astazi a deschis nefe un topic despre alegerile de duminica.E relevanta prezenta pe acest topic, din pacate, pentru interesul fatza de alegerile europarlamentare.

Nu, nu este relevanta pe han suntem putini, nu se poate trage o concluzie, apoi sunt mai multe topicuri cu acelasi subiect.




--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 5 Jun 2009, 09:43 PM
Mesaj #79


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(abis @ 5 Jun 2009, 10:39 AM) *
Ma mira doar ca cei care dau cu pietre in Elena Basescu ii menajeaza pe cei ca Antonescu, desi nu-i cu nimic mai breaz, si nu inteleg de ce sunt tratati diferit.


Ma, intre eba si Antonescu e o diferenta imensa. In timp ce dom' profesor poate sustine o discutie pe diferite teme, argumentand, contraargumentand, "agramand" pe ici, pe colo prin locurile esentiale, eba nici macar textele nu le poate memora ca lumea. Nu am vazuta intr-o confruntare politica (drept sa-ti zic, in afara de la Mamaruta, nu am mai vazut-o in nicio alta emisiune. Cum as zice mai plastic - n-are glagorie!

QUOTE
Solutia ar fi sa asiguram o prezenta masiva la vot, ca sa le inucrcam calculele. Haideti fratilor sa mergem la vot sa facem (macar) 60% prezenta, in felul asta sigur nu ajunge tzoapa asta la Bruxelles.


Cam greu! La semnaturi, din judetul Buzau a colectionat cam asa pedeleul pt eBa: Rm Sarat - 2000 semnaturi, Buzau - 3000 semnaturi, Nehoiu - 1500 semnaturi. Pedeleul isi lasa candidatii pt a o sustine pe Eba. Nu v-ati intrebat niciodata de ce Preda a fost "tras pe linie moarta"?


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CharonOfNyx
mesaj 5 Jun 2009, 09:59 PM
Mesaj #80


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 702
Inscris: 4 January 09
Forumist Nr.: 12.814



QUOTE(marduk @ 5 Jun 2009, 10:29 PM) *
Ok, am inteles ca va fi un efort din partea tineretului PDL ca EBA sa castige un loc in PE, totusi ceea ce afirmi tu este un scenariu demn de lumea a treia, nu ar trebui sa mearga intr-o tara din UE.

Din pacate merge. Ce n-ai inteles? Ca pdl=base sau ca eba e independenta pur formal? Interesul in momentul actual este ca eba sa se aleaga cu pierderi minime pentru pdl, indiferent de scenariu. Scenariul presupus de mine pare sa fie de SF, dar daca ai stii ce inseamna "mobilizare" la nivel de partide, ti-ai da seama ca e cel putin plauzibil.

QUOTE
Este posibil, sunt primele alegeri europarlamentare ...

unsure.gif Glumesti sau vrei sa faci misto de mine? wink.gif Dar in noiembrie 2007 ce alegeri au fost?

QUOTE
Nu, nu este relevanta pe han suntem putini, nu se poate trage o concluzie, apoi sunt mai multe topicuri cu acelasi subiect.

Crede-ma, ia-o ca pe un corolar, prezentza pe acel topic == prezentza romanilor la alegerile de duminica.
Duminica vor fi mai putin de 25% din alegatori pe la sectiile de vot.


--------------------
E=mc2 - pe bune!
cine are curaj sa bage mana-n foc?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 6 Jun 2009, 12:37 AM
Mesaj #81


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



QUOTE
Crede-ma, ia-o ca pe un corolar, prezentza pe acel topic == prezentza romanilor la alegerile de duminica.
Duminica vor fi mai putin de 25% din alegatori pe la sectiile de vot.

şăzī blānd, că bagea Erwin īncă n-o votat! biggrin.gif

Mă duc, că nu-mi place varza! mad.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Jun 2009, 11:32 AM
Mesaj #82


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Reporter : Pentru cine ai votat?
EBA : Am votat pentru mine.
Cel putin este sincera, are un caracter de care multi politicieni duc lipsa. smile.gif

Acest topic a fost editat de marduk: 7 Jun 2009, 11:35 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 7 Jun 2009, 11:50 AM
Mesaj #83


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Tu ai votat-o ?!


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Jun 2009, 11:56 AM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Nu.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 7 Jun 2009, 11:58 AM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Reporter : Pentru cine ai votat?
EBA : Am votat pentru mine.
Cel putin este sincera, are un caracter de care multi politicieni duc lipsa.


Este stupid. Nu asta e sinceritate.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 7 Jun 2009, 12:09 PM
Mesaj #86


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



Totusi ar fi fost ilogic sa candideze si sa voteze apoi cu altcineva; ea este prima care trebuie sa fie pro. Daca facea altfel abia atunci dadea dovada de incoerenta. Daca ar fi ocolit raspunsul ar fi dat pur si simplu dovada de ipocrizie.


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 7 Jun 2009, 12:17 PM
Mesaj #87


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Exact, si intrebarea in sine e aiurea. Orice politician ar fi raspuns ca a votat cu el... putea sa zica totusi: "cu partdiul lui taticu'...." biggrin.gif

Am fost la vot. Nu stiam cine e candidatul independent de sub Eba. O sa caut sa aflu cum il cheama. Am dat votul in asa fel incat sa lovesc in partidele care acum sunt la putere.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Jun 2009, 03:12 PM
Mesaj #88


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Blakut @ 7 Jun 2009, 01:17 PM) *
Nu stiam cine e candidatul independent de sub Eba. O sa caut sa aflu cum il cheama.

Paul Abraham, general M.I.




--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tikky
mesaj 7 Jun 2009, 04:35 PM
Mesaj #89


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.330
Inscris: 16 September 05
Forumist Nr.: 6.952



The cocktail of sex, celebrity and politics does not get more explosive than in Romania, where the daughter of President Traian Basescu has been dubbed the Paris Hilton of the Carpathians. The 28-year-old former model first began to raise eyebrows when she cemented her own amorous alliance with the son of the leader of the Social Democratic Party, her father's coalition partners. http://org-europeennes2009.rfi.fr/content/...ity-sex-scandal

oricum eu pe mandra asta n-am votat-o, desi are ceva atuuri pentru a le atrage atentia parlamentarilor europeni.


--------------------
I'm a superbutterfly, and superbutterflies don't cry!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Jun 2009, 09:23 PM
Mesaj #90


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Se pare ca EBA a castigat, dovedind inca odata, daca mai era nevoie, natura mioritica a acestui popor. Sa traiti bine, alaturi de noua dinastie a Romaniei, Basescu & EBA. Cred ca urmeaza sa auzim declaratia presedintelui referitoare la candidatura sa. Nu am acceptat si nu voi accepta candidatura Elenei Basescu doar din credinta ca o fica, o sotie, de politician trebuie sa fie alaturi de politicianul familiei, fie mama sau tata, copii trebuie sa-si astepte randul evolutionist, normal al familiei, EBA este pentru mine un alt produs al democratiei originale Dambovitene. Nu pot decat sa o felicit pentru castigarea unui loc in PE, sper sa dovedeasca ca merita votul celor care au ales-o si sa nu ne faca de ras in PE.

Acest topic a fost editat de marduk: 8 Jun 2009, 08:03 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 7 Jun 2009, 10:01 PM
Mesaj #91


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE(marduk @ 7 Jun 2009, 08:23 PM) *
Se pare ca EBA a castigat, dovedind inca odata, daca mai era nevoie, natura mioritica a acestui popor.


Din pacate nu are nici o legatura natura poporului cu o simpla optiune...o mutare pe o tabla prea usoara pentru un joc complex.
Taticu' a reusit..le-a dat o palma zdravana tuturor. rofl.gif Ce spuneam cu mult timp in urma...un rau inceput nu poate fi starpit usor.E ca si cu aceea oglinda intoarsa...pe care cand incerci sa o reintorci nu mai poti..cum nu mai poti sa intorci un rau al carui curs ti-a convenit un timp dar apoi a cotit pe unde nu ai vrut si curge acum in alta parte...Exact asa curge si minunata noastra viata politica.
Cu Becali si Eba sunt absolut sigur ca vom avea numai de invatat...cum Nu trebuie sa fim.Se pare ca am devenit o masa inerta pe care unii si altii mai mult sau mai putin capabilii isi incearca experimentele josnice..jamie.gif
Am fi putut reusi dar a scapa de lichele si lichelism...oportunistii si oportunism pare ceva ireal intr-o societate care se reinventeaza pe o mimica falsa.Acum mult timp cineva completa ca in tara asta n-ai nici o placere..nici macar pe aceea de a avea un adversar...fiindca daca il invingi,trece de partea ta.. rolleyes.gif
Atentie marita pentru ceea ce va urma!!..

mwah1.gif


--------------------
"Mć simt ca īntr-o barcć, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce īn ce mai departe de mal. Chiar dacć as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa cć prefer sć tac si sć cred cć alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Jun 2009, 10:14 PM
Mesaj #92


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(cocosel @ 7 Jun 2009, 11:01 PM) *
Atentie marita pentru ceea ce va urma!!..
mwah1.gif

Mai urmeaza ceva? hh.gif



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 7 Jun 2009, 11:16 PM
Mesaj #93


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



bineīnţeles că urmează... "romāni, vi se pregăteşte ceva" ohyeah.gif
hai să găsim ceva bun īn chestia asta hilară: dacă tot eram de rāsul curcilor europenilor, măcar acum au şi ei de ce rāde cu adevărat; o să īnveţe a īnjura romāneşte de la GG şi să stālcească un pic europeana īn stil marca EBA... rofl.gif



--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 8 Jun 2009, 06:43 AM
Mesaj #94


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



incep sa ii inteleg pe americani care nu acordau azil economic, ci doar politic, si pe cel politic doar celor care demonstrau ca sunt pe nashpa cu regimul... nu de alta, dar noi ne-o facem manu propria si apoi ne plangem...

devine interesanta treaba cu parlamentul european vazuta prin prisma asta.. si cum nu m-am obosit sa votez, imi asum particica mea de vina pentru ce a iesit. evident nu m-am dus sa votez, pentru ca nu prea am avut ce (e doar punctul meu de vedere), asa ca a trebuit sa fiu de acord cu cei care au facut-o)


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
coconut
mesaj 8 Jun 2009, 09:42 AM
Mesaj #95


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 922
Inscris: 18 August 05
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 6.802



Ba, există şi altă opţiune: să refuzăm īn masă să mergem la vot, ba chiar să face scandal şi să boicotăm alegerile! Aşa ar īnţelege jegoşii din politică ceea ce trebuie: că ne e scārbă de ei şi că ne-am săturat de mutrele lor... sincere!


--------------------
Felix qui, quod amat, defendere fortiter audet - Ovidiu, Amores


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 8 Jun 2009, 09:52 AM
Mesaj #96


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



QUOTE(actionmedia @ 5 Jun 2009, 05:19 PM) *
Da, am citit si eu articolul. Solutia ar fi sa asiguram o prezenta masiva la vot, ca sa le inucrcam calculele. Haideti fratilor sa mergem la vot sa facem (macar) 60% prezenta, in felul asta sigur nu ajunge tzoapa asta la Bruxelles.


Din pacate pe romani i-a durut in cur de alegeri si au participat in procent rusinos de mic.
Au preferat sa iasa la gratarele, sa plece pe plaja si au dat cu flit alegerilor.

Pentru faptul ca EBA si Gigi merg in PE, pentru procentele mari ale PRM si chiar UDMR, marii vinovati sunt cei ce refuza sa mearga la vot.
Acum s-a vazut mai clar ca niciodata ca absenteismul nu e defel o penalizare la adresa clasei politice ci este de fapt masochism si dat mana libera jocurilor politicianiste ale unora.

Astfel cred ca aceste rezultate sunt imaginea fidela a neamului, a iesit ce-am vrut sa iasa, constient sau nu.
Sa ne fie de bine, nu credeam ca putem indura umilinte atat de mari, dar se pare ca nu avem limite din punctul asta de vedere. E ca in bancul cu ursul, cred ca a inceput sa ne placa.


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 8 Jun 2009, 12:52 PM
Mesaj #97


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



intamplator am votat. oricum jiji, vadim si eba sunt geniali smile.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 8 Jun 2009, 01:17 PM
Mesaj #98


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Nu am fost la vot. Interesant e ca, desi urmaream topicul asta cu EBA, nu am avut habar de data votarii. Ieri m-am ocupat de ceva important pentru mine si am aflat cu surprindere ca e chiar ziua alegerilor.

Pe de alta parte nu imi asum nici o vina. 'Noi' suntem prea putini. Majoritatea decide, iar acea majoritate reprezinta Romania. Eu ma consider o minoritate in Tara Mama, drept pentru care nu simt ca al meu cuvant ar avea greutate. O singura data mi-am incordat vointa si am dus o oarecare lupta pentru ceea ce am crezut din adancul sufletului ca va fi bine pentru Tara Muma. Si o data cu mine si-au incordat vointa multi alti romani din tara si din afara si asa Basescu a iesit presedinte. Nu spun ca regret, ce stiu eu ce e mai bine, ce stiu eu de dedesubturile politicii? Tot ce pot spune e ca a te lupta impotriva sistemului e ca a te pisa impotriva vantului (scuze celor ofensati de trivialitati). Sunt dezamagita sa aflu ca sistemul e atat de puternic incat corupe tot ce misca, toti vesticii care ajung intr-un fel sau altul in contact cu sistemul romanesc, se dedulcesc la coruptie. Am asistat cu tristete la linistirea tuturor vocilor care au grait adevaruri despre sistemul romanesc. Dupa ce Romania a ajuns paradisul financiar al italienilor, acum si ceilalti europeni s-au dedulcit la asa roade bogate - prosti, dar multi.

Ce sa vreau de la un popor care la 20 de ani de la revolutie voteaza la indicatia partidului, care inca se teme de partid. Un asemenea popor nu intelege si nu accepta libertatea, nu vrea sa fie independent si liber asa cum ii garanteaza constitutia. Ii e mai cald si mai bine sa actioneze dupa indicatii (la fel de pretioase si acum ca in alte vremuri).

Ce pot cere unui popor care poarta tricouri hidoase cu PSD, doar pentru ca l-au primit, gratis, moca, dejaba. Si nu ca n-ar avea ce imbraca. Si nu ca ar sustine PSD. Ci doar asa, ca e ros si e gratis, desi e cu trei numere mai mare si e hidos. Si il poarta cu amuzament, se fac glume si glumite pe seama tricoului.

Astfel de oameni formeaza majoritatea poporului roman. Si daca prezenta la vot ar fi fost de 60%, am convingerea ca rezultatele ar fo fost aceleasi. Oamenii ii voteaza si pe GG si pe EBA din varii motive, cert e ca ii voteaza consitent, aleg, fac uz de dreptul lor. Ce pot avea eu impotriva acestor oameni?


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 8 Jun 2009, 01:32 PM
Mesaj #99


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(marduk @ 7 Jun 2009, 10:14 PM) *
Mai urmeaza ceva? hh.gif


Vadim si Becali vor fi primiti in marea familie populara europeana. Incepe sa se explice circul cu arestarea lui Becali si alianta cu Vadim.


Mi s-a parut gretoasa scena de reintoarcere a ebei intre sanii pedelisti!

Spuneti de Eba, Becali si Vadim! Am ramas masca insa cand am vazut ca listele pdl erau pornite de Stolojan (care demonstreaza 2 lucruri:unu - ca trebuie sa ai soricul gros, ca, dupa ce ai renuntat de doua ori la prim-ministru si o data la presedintie, sa mai candidezi o data, si doi - despre inteligenta votantilor PDL - de unde nu e nici Dzeu nu cere) si Traian Ungureanu, care, in afara de lustruirea fundului prezidential nu are alte calitati.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 8 Jun 2009, 02:15 PM
Mesaj #100


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



QUOTE(Felina @ 8 Jun 2009, 01:17 PM) *
Si daca prezenta la vot ar fi fost de 60%, am convingerea ca rezultatele ar fo fost aceleasi. Oamenii ii voteaza si pe GG si pe EBA din varii motive, cert e ca ii voteaza consitent, aleg, fac uz de dreptul lor. Ce pot avea eu impotriva acestor oameni?


Permite-mi sa te contrazic, nu cred ca Eba a obtinut prea multe voturi din convingere.
S-a demonstrat destul de clar ca masinaria PDL i-a facut procentele, iar la asta s-au mai adaugat o mana de prieteni si o suma de cetateni romani care au impresia falsa ca bascalia e arma cea mai buna impotriva celor de la putere.

Daca participarea la vot era de peste 50% as pune pariu ca Eba si Gigi nu prindeau loc in PE, iar UDMR se ducea spre procentul lor consacrat de 5-7%.
Asa, cei care nu au votat vor fi reprezentati vrand-nevrand de cei pomeniti mai sus.

Daca vreun partid politic ar fi avut cu adevarat dorinta sa reformeze sistemul electoral, pana la voturi uni sau multi-nominale, pe liste sau pe colturi de ziar, pentru parlamente uni sau pluri camerale, ar fi trebuit musai sa informatizeze tot procesul electoral pentru a elimina orice posibilitate de turism electoral. Ar fi trebuit sa faca votul posibil si prin posta, si electronic, aducand astfel mult mai multi electori la urne.
Ar fi fost benefic sa faca votul obligatoriu, asa cum este in destule tari europene. Toti chitaim ca se risipesc banii cu alegerile, dar nicunul nu-si pune problema ca e risipa deoarece nu participam la vot.


Ne uitam cu jind la elvetieni, ce bine o duc, ce tari sunt, dar nu stiu cati ne intrebam daca noi am participa la deciziile politice precum ei si ne-am prezenta in procente semnificative la a ne da cu parerea despre diverse legi, de cateva ori pe an.


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 8 Jun 2009, 02:28 PM
Mesaj #101


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



io chiar nu pricep ce va ofuscati atata ca lenuta e neuroparlamentara. era clar ca fetita lui taticu va ajunge acolo .

si nu stiu de unde v-a venit ideea ca e o proasta ohyeah.gif . nu e cu nimic mai proasta decat media unei generatii plina de cocalari, pitzipoance care se viseaza pe mataranga portofelului vreunui bosorog ca si monicutza columbeanu.

tipesa este udrea 2 si va ajunge departe, are ambitz politic si principii putine. poate se si marita la brucseles sorry.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 8 Jun 2009, 02:35 PM
Mesaj #102


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(Leonardo @ 8 Jun 2009, 01:15 PM) *
Permite-mi sa te contrazic, nu cred ca Eba a obtinut prea multe voturi din convingere.



Eu iti permit, dar tu nu ma contrazici. Nu am spus ca votantii EBei au votat-o din convingere. Am spus ca au votat-o constient, voit, au ales sa o voteze, au facut uz de dreptul lor - asa cum i-a dus capul si cum le-a dictat constiinta.


QUOTE
daca noi am participa la deciziile politice precum ei si ne-am prezenta in procente semnificative la a ne da cu parerea despre diverse legi, de cateva ori pe an


Exact cum ai spus, daca un partid avea vreun interes in educatia civica a votantilor, gaseau niste reguli - exemple avem destule, europa e mare - pentru a face alegerile cat mai cinstite si cat mai usoare. dar nu exista interes pentru asa ceva. Eu cred ca oamenii si-ar da cu parerea despre legi cu mare spor, oficial, daca ar avea ocazia. Oricum isi dau cu parerea la colt de strada, la o bere si o samanta. Nu datul cu parerea lipseste romanilor, ci modalitatea de a o face oficial. (apropo de asta, aici se fac dezbateri publice televizate, oamenii din sala au ocazia sa ia cuvantul si dezbat o lege, o regula sau o situatie pana in panzele albe; in felul asta si cel ce sta acasa in fotoliu si butoneaza telecomanda are parte de toate substraturile problemei)


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 8 Jun 2009, 02:50 PM
Mesaj #103


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Felina @ 8 Jun 2009, 02:35 PM) *
Nu datul cu parerea lipseste romanilor, ci modalitatea de a o face oficial.

Romanilor le lipseste capacitatea sa critice propunand in acelasi timp si o alternativa , spiritul civic romanesc se rezuma la " ba hotule de ce furi?".


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 8 Jun 2009, 02:52 PM
Mesaj #104


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



QUOTE(Felina @ 8 Jun 2009, 02:35 PM) *
Eu iti permit, dar tu nu ma contrazici. Nu am spus ca votantii EBei au votat-o din convingere. Am spus ca au votat-o constient, voit, au ales sa o voteze, au facut uz de dreptul lor - asa cum i-a dus capul si cum le-a dictat constiinta.


Ba te contrazic smile.gif
Repet, EBA a fost votata de masinaria de partid care a organizat foarte bine colecta de voturi pentru fata presedintelui.
Acest lucrur nu ar fi propulsat-o pe don'soara in PE daca procentul la vot era mare. Asta din simplul motiv ca numarul de voturi colectat astfel de Eba nu ar mai fost suficient procentual si partidul nu i-ar fi putut asigura mult mai multe voturi fara riscuri.


QUOTE(Felina @ 8 Jun 2009, 02:35 PM) *
Eu cred ca oamenii si-ar da cu parerea despre legi cu mare spor, oficial, daca ar avea ocazia. Oricum isi dau cu parerea la colt de strada, la o bere si o samanta. Nu datul cu parerea lipseste romanilor, ci modalitatea de a o face oficial.



Iarasi te contrazic smile.gif
Mai precis nu eu te contrazic ci practica romaneasca.
Cum poti sa crezi ca ar da romanul navala sa se pronunte pentru legea energiei de ex., pe cand nu e preocupat sa mearga sa aleaga pe cei din parlament care au acum sarcina sa aprobe legile? Nici macar la referendumul pentru presedinte nu au participat prea multi romani, desi era o problema de alb sau negru.

Altfel, ce crezi ca ar vota romanii chemati la urne pentru legea energiei? Crezi ca ar trece vreo lege, alta decat una care ar da sporuri salariale si zile libere? S-ar da nu din principiu, suntem un popor negativist si mai presus de matrapazlacurile facute de unii lideri politici, noi i-am condamnat pe toti din start, fara posibilitate de recurs.
Daca Isus ar apare brusc in Romania cred ca a doua zi i-am pune iremediabil eticheta de nebun comunist, foarte probabil manjit de 'petro-dolarii rusilor'.

Ideea e ca ne place sa vorbim, dam senzatia ca daca ne-ar sta in putere am rasturna muntii, dar de fapt nu suntem dispusi nici macar sa ne urnim sa votam in putinele dati in care suntem chemati sa facem asta.
Nu zice nimeni sa nu te distrezi sau sa iti refuzi micii si berea ca sa mergi la vot.
E vorba doar de a aloca cca 30 de minute si pentru vot.
Ca daca ne rezumam la a face politica in cafenele atunci nu vom evolua niciodata.


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 8 Jun 2009, 03:09 PM
Mesaj #105


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Dinastii : Ceausescu ...Basescu...

In timp ce "printul" Nicusor avea ceva in cap, mintea "printesei" Eba e plina de ... ! unsure.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post

10 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 06:01 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman