HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

10 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Eba, Politica romaneasca 100%
Marduk
mesaj 7 Apr 2009, 07:08 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Felina @ 7 Apr 2009, 07:34 PM) *
Marduk, cu cine zici ca ai facut logica, cu femeia de servici?

Iti propun sa nu discutam off topic. Discutiile despre logica si femeile de srviciu sunt pe alte topicuri. mwah1.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Apr 2009, 07:54 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Daca EBA primeste in fiecare circumscriptie 10 voturi iese parlamentar european! huh.gif Stie cineva ceva de chestia asta?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 21 May 2009, 11:07 PM
Mesaj #38


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Esenta de ...eba rofl.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 21 May 2009, 11:07 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Erwin
mesaj 22 May 2009, 09:38 AM
Mesaj #39


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



mă întreb câţi pensionari o vor vota după ce intră în posesia jocurilor de şah/table ? rofl.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 31 May 2009, 09:02 AM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



EBA o comite din nou, a cata oara? De data asta subiectul abordat, drogurile, cred ca sinceritatea este o insusire pe care un politician nu si-o poate permite, mai ales inainte de alegeri, dupa mai treaca mearga.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rovaniemi
mesaj 31 May 2009, 12:36 PM
Mesaj #41


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565



Mă cheamă EBA / Învăț din Gheba / Și-ascult Morcheeba.

Cam ăsta e nivelul său. Și totuși se va găsi o chichiță care s-o trimită plocon la Brucsel sau Ștrasburg sau unde o fi, cam în stilul în care Antonie Iorgovan a fost singurul independent ales în 1990 ...



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 31 May 2009, 06:07 PM
Mesaj #42


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Ar fi fost mai inteligenta daca invata din "Gheba", erau unele probleme ale dracu' de grele.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rovaniemi
mesaj 31 May 2009, 08:34 PM
Mesaj #43


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565



Păi de învățat învăța, dar cine zice că se și lipea învățătura de ea?!? rolleyes.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 2 Jun 2009, 07:37 AM
Mesaj #44


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



incepe sa i se lase un ochi asa mai pe o parte, ca la tac'su..
adica daca nu mai e nici frumoasa, nu prea ii mai ramane nimica...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 4 Jun 2009, 11:03 AM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Eba este ori obosita ori inculta, a comis-o din nou confundand Ardealul cu Aradul. O astfel de gresala comisa in Parlamentul UE, daca ajunge sa tina cuvantari pe la tribuna respectiva, ne poate costa mult la imagine. Nici nu vreau sa-mi inchipui delegatia parlamentara romana formata din EBA, Gigi Becali, Vadim Tudor & Co.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 4 Jun 2009, 12:54 PM
Mesaj #46


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(marduk @ 4 Jun 2009, 12:03 PM) *
a comis-o din nou confundand Ardealul cu Aradul

Hai sa n-a fost vorba de confuzie acolo, ci de un lapsus. Sa nu exageram, totusi...

„Nu am un mesaj specific pentru Transilvania, ci mă adresez tuturor cetăţenilor. Fiind candidat independent, nu pot să acopăr toată ţara, dar încerc să acopăr marile oraşe, cum ar fi Iaşiul – capitala culturală a Moldovei sau Clujul – capitala culturală a Aradului. Pardon, a Ardealului. Aceste oraşe erau nişte puncte pe care nu puteam să le ratez”

Nu a fost o greseala provocata de nestiinta, cel putin de data asta. A fost o greseala cum toti facem uneori, corectandu-ne apoi imediat.

Acest topic a fost editat de abis: 4 Jun 2009, 12:54 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 4 Jun 2009, 03:42 PM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



Ar fi putut fi un lapsus si nu ar fi fost esential ca mai greseste daca asta nu ar arata ca de fapt memoreaza texte ca la teatru iar atunci cand uita replica o da in papuris.
Saraca nu poate gandi, are o problema reala. Sunt oameni pe care nu-i duce capul si nu poti sa-i faci mai destepti oricat ai incerca.
Mi-ar fi mila de ea daca nu ar insista sa raman in politica si sa candideze la parlamentul european.

Daca EBA castiga se va cimenta o tendinta extrem de nociva ce caracterizeaza scena politica romaneasca din acest mileniu, respectiv faptul ca politica este facuta cu precadere de catre prosti smecheri sau cu proptele bune.
E hidos ca am ajuns sa fac aceasta comparatie, dar pana si Gigi Becali e mai destupat decat EBA, e mai sprinten la minte decat ea chit ca e o jigodie semi-analfabeta.
Sigur ca mai sunt si alte nulitati ce pot ajunge europarlamentari din motive de liste, dupa cum au mai fost si mandatul ce se va incheia curand. Problema e ca niciunul nu a fost atat de vizibil idiot si sustinut din motive de linie paterna sanatoasa.

Daca la cei de pe liste poti avea scuza ca ai votat gandidndu-te la un alt candidat ce impartea lista cu neavenitul, mi se pare cumplit sa votezi un candidat independent precum EBA. Nu de alta, dar chiar ca nu exista niciun motiv intemeiat sa o faci, decat daca esti la fel ca ea sau daca vrei intr-adevar sa contribui direct la batjocorirea tarii.



--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 4 Jun 2009, 05:30 PM
Mesaj #48


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE(abis @ 4 Jun 2009, 01:54 PM) *
Nu a fost o greseala provocata de nestiinta, cel putin de data asta. A fost o greseala cum toti facem uneori, corectandu-ne apoi imediat.


hi hi... de remarcat empatia cu care este inconjurata ebola mica...
sunt convins ca si la marean i se pot ierta mai multe


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 4 Jun 2009, 05:42 PM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



dar care sunt somitatile care catindeaza la neuroparlamentare? vreun premiant nobel, doftor in economie , pacifist convins ?

apai atunci merge si o pitzipoanca mai in etate.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 4 Jun 2009, 05:46 PM
Mesaj #50


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(mutulica @ 4 Jun 2009, 06:30 PM) *
hi hi... de remarcat empatia cu care este inconjurata ebola mica...
sunt convins ca si la marean i se pot ierta mai multe

Daca n-o injur nu inseamna nici ca o votez, nici ca o simpatizez. Pur si simplu incerc sa raman obiectiv.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CharonOfNyx
mesaj 4 Jun 2009, 06:39 PM
Mesaj #51


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 702
Inscris: 4 January 09
Forumist Nr.: 12.814



Railor! Ce aveti cu fata?! Este si ea o intelectuala, a terminat si un masterat, va face si un doctorat... rofl.gif

Aveti mai multa intelegere! Intelegeti odata, ca prostia pura trebuie manifestata consecvent, cu multa perseverenta si neaparat cu nonsalanta, ba chiar cu mandrie. Daca avea macar un gram de creier in tartacuta, n-ar fi avut tupeul sa se afiseze pe scena politica, ramanea fotomodela si subiect de tabloide. Pe cand asa e destul de perseverenta in a se crede un politician de succes.
Cred ca cineva a convins-o ca are capabilitati de politician (ati auzit probabil ca se vrea chiar urmasa lu' tata, o viitoare presedinta a Romaniei) si nici n-a avut nevoie de multa putere de convingere, pantru ca, nu-i asa, prostul nu e prost destul daca nu e si ... intelectuala ohyeah.gif
Leonardo, o comparai cu becali, ai mare dreptate, doar ca esti foarte ponderat. Becali, in ciuda inculturii sale crase, a nesimtirii analfabetului parvenit, are totusi acea inteligentza a jmeker-ului de pe strada, de bisnitar..., pe cand eba e intruchiparea nulitatii, a lui zero barat, reprezinta inteligentza de club bamboo, incetosata si greoaie dar spoita si zgomotoasa. N-am nici un dubiu ca se va alege parlamentareasa europeneasca.
EBA = Bruxelles. devil.gif


--------------------
E=mc2 - pe bune!
cine are curaj sa bage mana-n foc?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 4 Jun 2009, 08:38 PM
Mesaj #52


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Se va alege, sucursalele pdl din tara au primit ordine clare si nu stiu cine are curaj sa le incalce.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rovaniemi
mesaj 4 Jun 2009, 09:48 PM
Mesaj #53


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565



Bruxeba, o nouă specie de plantă decorativă rofl.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 5 Jun 2009, 07:57 AM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Un fel de varza de Bruxelles.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 5 Jun 2009, 09:51 AM
Mesaj #55


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Atunci cand Antonescu a facut gafe asemanatoare, toata lumea s-a facut ca nu a auzit nimic; Elena Basescu insa este atacata cu o violenta verbala care ma mira... De ce sunt tratati cei doi cu unitati diferite de masura? De ce nu este numit si Antonescu "chiulangiu agramat", ca sa se respecte acelasi standard? Da, este adevarat, Elena Basescu nu a demonstrat pana acum nimic, ca om politic; insa acelasi lucru este valabil pentru marea majoritate a politicienilor, din toate partidele. Sunt mai potriviti pentru PE candidatii Ioan Mircea Pascu, Rovana Plumb ori Titus Corlatean de la PSD? Sau sinistra Norica Nicolai de la PNL? Nu cred... De ce unii sunt menajati, iar altii atacati suburban (de cele mai multe ori), pentru acelasi gen de lucuri?

Da, nu o voi vota pe Elena Basescu pentru ca din principiu nu votez cu independentii.

Pana ieri spuneam ca nu voi participa la vot. Insa asta m-a facut sa ma razgandesc. Daca astea sunt metodele lor, nu-mi ramane decat sa fac ce am facut in ultimii ani: sa votez de cate ori am ocazia impotriva lor. Asadar, duminca voi vota. Cu PPE.

Acest topic a fost editat de abis: 5 Jun 2009, 09:51 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CharonOfNyx
mesaj 5 Jun 2009, 10:30 AM
Mesaj #56


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 702
Inscris: 4 January 09
Forumist Nr.: 12.814



Am observat in ultima vreme e la moda scuza "pai si celalalt e prost, sau uite ca si ala a zis gresit un cuvant, sau uite ca ala fura mai mult" tongue.gif
Ca Antonescu este un "chiulangiu agramat" (si sustin afirmatia thumb_yello.gif ) nu o scuza in nici un fel pe eba si nici nu o face sa para mai desteapta. Dimpotriva, cand chiar ea recurge la scuze de astea, de genul "uite ca si ala eprost, ce eu n-am voie?", nu face decat sa confirme o minte inepta.

Parca erai in dilema de a alege UDMR sau a ramane acasa?! biggrin.gif
Vezi ca pana la urma, vechile iubiri sunt mai puternice wink.gif


--------------------
E=mc2 - pe bune!
cine are curaj sa bage mana-n foc?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 5 Jun 2009, 10:39 AM
Mesaj #57


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(CharonOfNyx @ 5 Jun 2009, 11:30 AM) *
Ca Antonescu este un "chiulangiu agramat" (si sustin afirmatia thumb_yello.gif ) nu o scuza in nici un fel pe eba si nici nu o face sa para mai desteapta.

Nici nu am spus asta. Ma mira doar ca cei care dau cu pietre in Elena Basescu ii menajeaza pe cei ca Antonescu, desi nu-i cu nimic mai breaz, si nu inteleg de ce sunt tratati diferit. Tu poti sa-mi explici de ce? Eu unul macar am declarat ca nu i-as vota nici pe unul, nici pe celalalt (si nu neaparat din considerente gramaticale smile.gif )

QUOTE
vechile iubiri sunt mai puternice

Nu vechile iubiri, ci vechile dusmanii. Nu votez pentru, ci contra, asa cum am facut mai mereu dupa Revolutie.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 5 Jun 2009, 10:45 AM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 5 Jun 2009, 10:51 AM) *
Daca astea sunt metodele lor, nu-mi ramane decat sa fac ce am facut in ultimii ani: sa votez de cate ori am ocazia impotriva lor. Asadar, duminca voi vota. Cu PPE.

E foarte bine, felicitari, hotararea de a-ti exprima votul dovedeste ca esti un roman civilizat care intelege rolul si rostul lui in societatea in care traieste. thumb_yello.gif



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CharonOfNyx
mesaj 5 Jun 2009, 11:37 AM
Mesaj #59


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 702
Inscris: 4 January 09
Forumist Nr.: 12.814



QUOTE(abis @ 5 Jun 2009, 11:39 AM) *
... si nu inteleg de ce sunt tratati diferit. Tu poti sa-mi explici de ce?

EBa se vinde mai bine in mass media, in plus ea e mult mai insistenta in a-si afisa "inteligentza".

QUOTE
Nu vechile iubiri, ci vechile dusmanii. Nu votez pentru, ci contra, asa cum am facut mai mereu dupa Revolutie.

Si daca votezi contra rezultatul e acelasi. Politicianul romanesc, in continuare, o sa-si bata joc in mod egal de voturile pentru si de voturile contra. Eventual, ca sa fie sigur ca nu e discriminator in bataia lui de joc, o s-o puna de o cumetrie biggrin.gif
Atata am votat schimbarea ca sa constat ca nimic nu se schimba ... mad.gif


--------------------
E=mc2 - pe bune!
cine are curaj sa bage mana-n foc?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 5 Jun 2009, 11:43 AM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



QUOTE(abis @ 5 Jun 2009, 09:51 AM) *
Da, este adevarat, Elena Basescu nu a demonstrat pana acum nimic, ca om politic; insa acelasi lucru este valabil pentru marea majoritate a politicienilor, din toate partidele. Sunt mai potriviti pentru PE candidatii Ioan Mircea Pascu, Rovana Plumb ori Titus Corlatean de la PSD? Sau sinistra Norica Nicolai de la PNL? Nu cred... De ce unii sunt menajati, iar altii atacati suburban (de cele mai multe ori), pentru acelasi gen de lucuri?



Eu nu pot gasi un politician roman despre care sa spun convins ca este preferatul meu pentru ca e destept, competent si onest. Avem politicieni slabi si foarte slabi, asta e clar.
Problema lui EBA este ca nu prea o ajuta capul, ceea ce o plaseaza intr-o categorie cu mult inferioara chiar si celor numiti de tine.
A vota cu aia mentionati de tine poate avea o justificare acceptabila in contextul politic romanesc, in definitiv nu sunt mai rai decat multi altii care stau mai in fata decat ei. Ar fi de preferat sa gasesti ceva valoros si sa-i elimini pe astia din politica, dar pana la proba contrarie cu astia defilam.
A vota cu EBA inseamna ca ori esti din categoria ei de gandire, ori esti servitorul umil al unora ce o vor pe EBA lansata pe cai mari in politica.
A vota cu EBA inseamna a pune stampila pe un viitor inept si cu mult mai sumbru al politicii romanesti.
Sa nu uitam ca deja a declarat ca Poponet e un baiat valabil daca il cunosti mai bine.
Nu m-as mira ca prostalaii astia de bani gata sa se traga in politica unul pe altul si sa ajungem peste ceva timp sa o regretam chiar si pe Elena Udrea si pe Rovana Plumb.
Corlatean va avea mari sanse sa fie considerat un best of al politicii prin comparatie cu sleahta de tampiti bogati.
Crin Antonescu este cu mult peste nivelul lui EBA. Are multe pacate si lipsuri, dar peste EBA e in mod cert.


PS: pana la urma de ce Norica e asa de sinistra? ca in afara de faptul ca e jigodie (vezi cazul nepoata) nu vad ce-i reprosezi mai mult decat de ex. lui madam Macovei care la fel, fuse procuror in comunism si asta la sectorul 1 din Bucuresti.
Cinstit vorbind eu le consider pe amandoua reminiscente ale femeii sovietice, amandoua apar nespalate si neingrijite la televizor, amandoua au aspectul ala neplacut de comisar al poporului in exercitiu, niciuna nu are talent diplomatic.
Dar repet, daca nu ai de unde alege ce sa faci? Ori renunti la dreptul la vot, ori incerci sa alegi raul cel mai mic.

LE: iete ultima declaratie a lu' EBA spunand aiureli si divulgand tizul lui Blaga din curtea sediului din Modrogan:
http://www.hotnews.ro/stiri-politic-579001...ul-romaniei.htm
Elena Basescu a declarat, intr-un interviu pentru Ziua de Cluj, ca se vede deja "intoarsa in Parlamentul Romaniei din partea PDL”[...] Candidat independent la europarlamentare, EBA il compara pe secretarul general al PDL, Vasile Blaga, cu faimosul caine al partidului, Vasile, si spune ca amandoi sunt la fel de fideli: “Cand stateam in curte la Modrogan, era si cainele Vasile, care era numit dupa numele lui Vasile Blaga, pentru ca acel caine era cel mai fidel partidului, la fel cum circula in folclorul de la noi din partid ca Vasile Blaga este cel mai fidel partidului”.

Acest topic a fost editat de Leonardo: 5 Jun 2009, 11:53 AM


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 5 Jun 2009, 12:06 PM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Leonardo @ 5 Jun 2009, 12:43 PM) *

QUOTE
Avem politicieni slabi si foarte slabi, asta e clar.

Sunt cativa tineri valorosi, care merita sa mearga la Bruxelles, pacat ca media din dorinta de a vinde cu orice pret se axeaza doar pe cei cu impact aspra publicului, asta merge, asta vand.
QUOTE
Problema lui EBA este ca nu prea o ajuta capul, ceea ce o plaseaza intr-o categorie cu mult inferioara chiar si celor numiti de tine.

Pentru mine EBA nu este decat o alta fica razgaiata, crescuta cu ideea ca poate face ce vrea cand vrea, daca ma gandesc bine poate seamana cu Basescu care a recunoscut publica ca avea un astfel de comportament, de razgaiat.
QUOTE
Crin Antonescu este cu mult peste nivelul lui EBA. Are multe pacate si lipsuri, dar peste EBA e in mod cert.

Pentru mine Crin Antonescu este doar o marioneta, sforile care il dirijeaza sunt in alte maini.

QUOTE
PS: pana la urma de ce Norica e asa de sinistra? ca in afara de faptul ca e jigodie (vezi cazul nepoata) nu vad ce-i reprosezi mai mult decat de ex. lui madam Macovei care la fel, fuse procuror in comunism si asta la sectorul 1 din Bucuresti.
Cinstit vorbind eu le consider pe amandoua reminiscente ale femeii sovietice, amandoua apar nespalate si neingrijite la televizor, amandoua au aspectul ala neplacut de comisar al poporului in exercitiu, niciuna nu are talent diplomatic.

Interesant punct de vedere, totusi Macovei a aratat ca vrea si poate sa faca ceva, spre deosebire de Norica care nu a demonstrat mai nimic.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rovaniemi
mesaj 5 Jun 2009, 12:17 PM
Mesaj #62


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565



QUOTE(abis @ 5 Jun 2009, 10:51 AM) *
Atunci cand Antonescu a facut gafe asemanatoare, toata lumea s-a facut ca nu a auzit nimic; Elena Basescu insa este atacata cu o violenta verbala care ma mira... De ce sunt tratati cei doi cu unitati diferite de masura? De ce nu este numit si Antonescu "chiulangiu agramat", ca sa se respecte acelasi standard?


Pentru că este propulsată doar de faptulc că tacsu este cine este.

N/a trecut chiar atît de mult de la episoadele Nicu Ceaușescu sau Lica Gheorghiu ...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 5 Jun 2009, 12:44 PM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



Marduk:

Sunt convins ca exista foarte multi tineri valorosi, dupa cum exista si foarte multi oameni valorosi de toate varstele, de 30, 40, 50, 60 de ani.
Problema e ca ei au treaba de facut si nu sunt expusi in media pentru ca nu sunt considerati suficient de atractivi precum smecherii si pipitele.
Si ca idee, eu cred ca un politician tanar cu pretentii la functii inalte (inclusiv europarlamentar) nu ar trebui sa aiba mai putin de 35-40 de ani. Spun asta din simplul motiv ca nu poti dirija treburile unei tari sau a unei uniuni de tari daca tu nu ai demonstrat ca ti-ai putut gestiona bine cariera profesionala (preferabil alta decat politica). Nu cred ca poti deveni politician bun si sa ai ceva de spus fara sa ai o experienta de viata profesionala. Nu cred ca avem nevoie de asa ceva si ceea ce vedem in jur imi confirma spusele.


EBA nu e doar rasfatata ci e prostuta saracuta. Probabil ca a fost genul de copil bun dar prostut pe care parintii il cocolosec pentru ca au realizat ca nu prea ii ajuta capul. Sigur ca parintii sunt de vina pentru ca ea vrea acum sa faca si politica la varf, i-au dat nas si acum ea chiar cred ca e valoroasa.
Partea macabra e ca s-ar putea ca suficient de multi romani sa o considere la fel.


Nu stiu daca Antonescu e sau nu marioneta, dar oricum nu pot judeca astfel pentru ca mi-e greu sa decid care papusar sau care marioneta ar fi mai buna sa ne conduca. De ex. PDL e un partid de marionete prezidentiale si asta nu deranjeaza prea tare.
Problema e ce ne ofera papusarul sau marioneta candidata.
Dar sunt total dezamagit de candidatii la presedintie de anul asta, cred ca sunt cele mai slabe optiuni pana in prezent, avem de ales intre trei demagogi cu discurs de mahala, mai mult sau mai putin lipsiti de scrupule si
mai mult sau mai putin manipulati sau manipulatori. E interesant ca orice papusar isi are papusarul lui si faptul ca nu-i vedem sforile nu inseamna ca e de capul lui.


Corect, nici mie nu-mi place Norica si pare mai putin pregatita decat Macovei, dar sunt cam pe acolo in opinia mea. E interesant ca Norica a fost exclusa din PNTCD pentru ca a sustinut public candidatura lui 'draga Stolo' la functia de presedinte al tarii in alegerile din 2000. Cate schimbari de partide si de atitudine i-au marcat pe cei doi in doar 9 ani...
Altfel nu intotdeauna dorinta de a face ceva aduce rezultate bune. Important e sa fii capabil sa termini ceea ce ai vrut sa faci si sa fii in stare sa negociezi cu celilalti factori decidenti astfel incat sa obtii cat mai mult din ceea ce vrei. Macovei nu a demonstrat asta ca ministru iar in CV-ul ei cica a cam dormit pe dosare, desi ea o da la intors.

"În noiembrie 1996, procurorul general Nicolae Cochinescu a comandat un control al activităţii Monicăi Macovei, urmare a căruia a fost sanţionată disciplinar. Controlul a vizat două aspecte: numărul dosarelor repartizate şi nesoluţionate în timp rezonabil şi prezenţa la serviciu a Monicăi Macovei. S-a descoperit că din dosarele repartizate în perioada 1993–1996, procurorul Monica Macovei a lăsat nesoluţionate 198 de dosare, dintre care doar 17 au fost justificate. S-au ma sos în evidenţă şi desele plecări ale acesteia în străinătate la simpozioane. Şeful ei direct a acuzat-o de atitudine superficială în legătură cu modul operativ de soluţionare a plângerilor venite de la cetăţeni. Ulterior ea a justificat astfel conflictul cu Nicolae Cochinescu: „Într-un conflict cu procurorul general de atunci, Cochinescu, mi-am dat demisia pe principiul «dacă nu-ţi dai tu demisia, mi-o dau eu». Eu îi reproşam incompatibilitatea cu orice reformă în justiţie“."
(http://ro.wikipedia.org/wiki/Monica_Macovei)

Acest topic a fost editat de Leonardo: 5 Jun 2009, 12:45 PM


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 5 Jun 2009, 12:47 PM
Mesaj #64


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Leonardo @ 5 Jun 2009, 12:43 PM) *
Eu nu pot gasi un politician roman despre care sa spun convins ca este preferatul meu pentru ca e destept, competent si onest. Avem politicieni slabi si foarte slabi, asta e clar.

De acord
QUOTE
Problema lui EBA este ca nu prea o ajuta capul, ceea ce o plaseaza intr-o categorie cu mult inferioara chiar si celor numiti de tine.

Cum ti-ai data seama ca o ajuta capul mai putin decat pe Norica Nicolai, de exemplu?
Sau Antonescu, ca tot am vorbit despre el?
QUOTE
A vota cu aia mentionati de tine poate avea o justificare acceptabila in contextul politic romanesc, in definitiv nu sunt mai rai decat multi altii care stau mai in fata decat ei.

Nu vad de ce acest lucru nu se aplica si in cazul Elenei Basescu. smile.gif
Nu este cu nimic mai rea decat multi alti politicieni, din orice partid.
QUOTE
A vota cu EBA inseamna ca ori esti din categoria ei de gandire, ori esti servitorul umil al unora ce o vor pe EBA lansata pe cai mari in politica.

Iar a vota cu Antonescu, Nicolai, "Prostanacu'", Felix etc nu inseamna ca esti din categoria lor de gandire, ori servitorul unora care ii vor ajunsi la putere?
QUOTE
A vota cu EBA inseamna a pune stampila pe un viitor inept si cu mult mai sumbru al politicii romanesti.

Mai sumbru decat ce? Decat alternativa tanara liberala sau pesedista? Nu mi-e deloc clar cu ce sunt mai buni ilustrii anonimi de la PSD si PNL decat ea.
QUOTE
Crin Antonescu este cu mult peste nivelul lui EBA

Nu vad cu ce.
QUOTE
pana la urma de ce Norica e asa de sinistra? ca in afara de faptul ca e jigodie

rofl.gif
Mai vrei sa-ti raspund?

Nu i-am reprosat niciodata faptul ca a fost procuror inainte de Revolutie. Nu de asta o consider o alegere neinspirata, ca sa ma exprim bland.
QUOTE
Elena Basescu a declarat, intr-un interviu pentru Ziua de Cluj, ca se vede deja "intoarsa in Parlamentul Romaniei din partea PDL”

Ai uitat sa mentionezi: peste 5 ani, dupa ce ii expira mandatul de euro-parlamentar. Ce-i asa nemaipomenit ca se vede, peste 5 ani, intoarsa in Romania ca parlamentar?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 5 Jun 2009, 01:01 PM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



QUOTE(abis @ 5 Jun 2009, 12:47 PM) *
Cum ti-ai data seama ca o ajuta capul mai putin decat pe Norica Nicolai, de exemplu?
Sau Antonescu, ca tot am vorbit despre el?


Bre, esti om citit, sper ca poti deosebi un tantalau de un smecheras, de o lichea, de un cetatean superficial pregatit si putin scolit.
Mamaia nu are multe clase si e foarte batrana dar se exprima mult mai inteligent si pertinent decat EBA. Gigi Becali se exprima liber mult mai cursiv decat EBA.
EBA e din categoria tutelor gen Columbeanu, tace mult si desi vorbeste putin e jale cand o face.
Nu pot sa-ti argumentez evidenta, vezi si tu cum vorbeste si ce spune si o sa te lamuresti de ce cred asta.

QUOTE(abis @ 5 Jun 2009, 12:47 PM) *
Nu vad de ce acest lucru nu se aplica si in cazul Elenei Basescu. smile.gif
Nu este cu nimic mai rea decat multi alti politicieni, din orice partid.


Am mai spus de ce e rea, e puterea exemplului, in politica romaneasca am avut comunisti, avem lichele, in curand vom avea si copiii putini la minte si de bani gata. trecem la 'next level' in jos?

QUOTE(abis @ 5 Jun 2009, 12:47 PM) *
Iar a vota cu Antonescu, Nicolai, "Prostanacu'", Felix etc nu inseamna ca esti din categoria lor de gandire, ori servitorul unora care ii vor ajunsi la putere?


Nu cred, inseamna ca votezi niste grupuri de interese care oricum isi vor manifesta influenta. Sa nu ne facem ca nu pricepem asta. smile.gif
Ideea e ca daca tot e sa pice prost, prefer sa fiu reprezentat de unii mai rasariti cat de cat si de care sper sa scap curand. E plaga acum, sper sa treaca. Daca incep sa votez si tinerii trogloditi se cheama ca imi merit soarta.

QUOTE(abis @ 5 Jun 2009, 12:47 PM) *
Mai sumbru decat ce? Decat alternativa tanara liberala sau pesedista? Nu mi-e deloc clar cu ce sunt mai buni ilustrii anonimi de la PSD si PNL decat ea.


mai sumbru decat cei de la orice partid care sunt cu sanse la europarlamentare, nu te face ca nu pricepi. smile.gif
nu sustin gagicutzele din partide care sunt cam de aceeasi teapa cu EBA.

Iar PSD cumpara voturi ca sa le intre primii pe lista si nu flacaii de la coada ei.

QUOTE(abis @ 5 Jun 2009, 12:47 PM) *
Ai uitat sa mentionezi: peste 5 ani, dupa ce ii expira mandatul de euro-parlamentar. Ce-i asa nemaipomenit ca se vede, peste 5 ani, intoarsa in Romania ca parlamentar?


Cred ca esti atat de dezamagit de tara noastra incat nu-ti mai pasa de nimic, nu te mai impresioneaza absolut nimic, ramai la toate rece. Altfel nu vad de ce ma intrebi asta. smile.gif


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 5 Jun 2009, 02:01 PM
Mesaj #66


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Leonardo @ 5 Jun 2009, 02:01 PM) *
sper ca poti deosebi un tantalau de un smecheras, de o lichea, de un cetatean superficial pregatit si putin scolit

Nu inteleg de ce ar trebui sa prefer intr-o atare situatie licheaua si sa arunc cu pietre in tantalau, cum vad ca este la moda acum...
QUOTE
Nu cred, inseamna ca votezi niste grupuri de interese care oricum isi vor manifesta influenta.

Imi place cum aplici dublul standard: daca votezi X, esti din categoria lui ori servitorul unor interese obscure; daca votezi Y, esti un cetatean onest si preocupat de soarta tarii, chiar daca sprijini un grup de interese care oricum ti-o trage. Prin urmare, huo cu X, hai sa votam ca berbecii pe Y. smile.gif
QUOTE
esti atat de dezamagit de tara noastra incat nu-ti mai pasa de nimic, nu te mai impresioneaza absolut nimic, ramai la toate rece

Spui asta pentru ca nu-i vad deasupra Elenei Basescu pe ceilalti maimutoi de la PNL ori PSD, ci ii consider la fel de "valorosi"? smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 5 Jun 2009, 02:38 PM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



QUOTE(abis @ 5 Jun 2009, 02:01 PM) *
Nu inteleg de ce ar trebui sa prefer intr-o atare situatie licheaua si sa arunc cu pietre in tantalau, cum vad ca este la moda acum...


pentru ca e cam greu sa ai oameni cinstiti in politica, mai ales la noi.
pentru ca tantalaul nu urmareste nimic, nu poate avea teluri ca nu gandeste.
Licheaua macar urmareste interesele economice si pana la urma cam asta e esenta democratiilor in economia de piata. Sigur ca la noi sunt abuzuri strigatoare, dar noi suntem in faza capitalismului salbatic pe care cu timpul o vom depasi. Prostia este insa nemuritoare.

Si pour la bon buche, insasi EBA a recunoscut ca e sub nivelul Dlui Boc, care editeaza texte la greu cat timp ea ingaima cateva silabe. Boc nu mi se pare mai bun decat Antonescu de ex., ba chiar dimpotriva. Qed. smile.gif

QUOTE(abis @ 5 Jun 2009, 02:01 PM) *
Imi place cum aplici dublul standard: daca votezi X, esti din categoria lui ori servitorul unor interese obscure; daca votezi Y, esti un cetatean onest si preocupat de soarta tarii, chiar daca sprijini un grup de interese care oricum ti-o trage. Prin urmare, huo cu X, hai sa votam ca berbecii pe Y. smile.gif


Nu e niciun dublu standard si nu am spus eu treaba cu interesele obscure.
Spuneam doar ca viitorul arata macabru daca incepem sa avem tantalai de bani gata ca modele de succes.
In rest fiecare sa voteze cu cine crede ca e mai potrivit. smile.gif

QUOTE(abis @ 5 Jun 2009, 02:01 PM) *
Spui asta pentru ca nu-i vad deasupra Elenei Basescu pe ceilalti maimutoi de la PNL ori PSD, ci ii consider la fel de "valorosi"? smile.gif


Depinde la care maimutoi te referi.
Daca ai in vedere femeiusti gen Intontero sau aia cu picioare lungi de la liberali (Manescu?) atunci suntem de acord.
Daca te referi la cei numiti de tine mai sus eu inca sustin ca e diferenta mare si ma bucur ca pot vedea asta. smile.gif
Am renuntat deja la prea multe in considerarea politicienilor romani, ar insemna sa renunt la orice criteriu daca o accept si pe EBA.
Pentru mine fata asta e un simbol al nimicniciei totale, e ca un simbol al inutilitatii vietii si alegerea ei ca reprezentanta a poporului roman mi s-ar parea ultima frontiera, ar fi ca si cum mi-am lasat orice speranta de mai bine pe viitor. Asta e, n-am ce face. smile.gif

Acest topic a fost editat de Leonardo: 5 Jun 2009, 02:40 PM


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 5 Jun 2009, 02:58 PM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 5 Jun 2009, 03:01 PM) *
Spui asta pentru ca nu-i vad deasupra Elenei Basescu pe ceilalti maimutoi de la PNL ori PSD, ci ii consider la fel de "valorosi"?

Observ ca ai scris "valorosi", ar trebui sa sti ca in PNL si in PSD sunt niste oameni deosebiti, culti, educati care sunt cu mult peste EBA, ma refer strict la cultura, altceva nu comentez.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CharonOfNyx
mesaj 5 Jun 2009, 03:16 PM
Mesaj #69


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 702
Inscris: 4 January 09
Forumist Nr.: 12.814



QUOTE(Leonardo @ 5 Jun 2009, 02:01 PM) *
Ideea e ca daca tot e sa pice prost, prefer sa fiu reprezentat de unii mai rasariti cat de cat si de care sper sa scap curand. E plaga acum, sper sa treaca. Daca incep sa votez si tinerii trogloditi se cheama ca imi merit soarta.
mai sumbru decat cei de la orice partid care sunt cu sanse la europarlamentare, nu te face ca nu pricepi. smile.gif
nu sustin gagicutzele din partide care sunt cam de aceeasi teapa cu EBA.


De ce nu? Sa dam o sansa si tinerelor sperante! Poponet de ce n-ar fi bun?
Am putea intr-un viitor apropiat sa mutam sedintele parlamentului in Bamboo. rofl.gif


--------------------
E=mc2 - pe bune!
cine are curaj sa bage mana-n foc?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 5 Jun 2009, 03:19 PM
Mesaj #70


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(marduk @ 5 Jun 2009, 03:58 PM) *
Observ ca ai scris "valorosi", ar trebui sa sti ca in PNL si in PSD sunt niste oameni deosebiti, culti, educati care sunt cu mult peste EBA

Da? Spune cateva nume.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

10 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 11:28 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman