Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Sondaj De Opinie
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului
Ensy
Stimati forumisti,

Limba noastra-i o comoara... dar cum explicam diferenta intre propozitiile urmatoare:

Prefer mancarea care se poate manca cu degetele.

vs.

Prefer mancarea care sa se poata manca cu degetele.

Multumesc pt pareri, sfaturi, indicatii, opinii si tot felul de ajutoare!!!

EnsY
Felina
"Prefer mancarea care sa se poata manca cu degetele."

Formularea asta nu e corecta din punct de vedere logic.
Carmi
Ensy eu cred ca e vorba de nunata.....
Prima varinata este un fel de parere generala, o afirmatie in timp ce a doua implica o oarecare preferinta care este exprimata pentru un anumit viitor. rolleyes.gif

Pune o intrebare de verificare.....
ce fel de mancare preferi?

Prefer mancarea care se poate manca cu degetele.
e o afirmatie care nu implica nici o nuanta, e o afirmatie general valabila din partea vorbitorului

Prefer mancarea care sa se poata manca cu degetele.
e implicat un anumit viitor...o anumita situatie chiar dc nu e exprimata (poate nu i place mancare care sa se poata manca cu degetele dar merge cu cortu de ex. si nu vrea sa ia tacamuri) blink.gif

Sper ca nu m am lamurit doar eu singura rofl.gif
Rovaniemi
Nici una din formulări nu prea e corectă dpdv al limbii romāne. Īn romānește nu prea este indicat să folosești pronumele impersonal sau reflexiv sau cum naiba īi zice (să SE poată). Din frazele date de tine reiese că mīncarea are niște degete și se mănīncă pe sine īnsăși cu ajutorul lor.

(Da, știu. Există o tendință puternică īn a folosi acest tip de exprimare ... asta nu īnseamnă că e corectă ... cred)

Frazele ar trebuie reformulate folosind diateza pasivă (cred că așa īi zice unsure.gif ) și abia apoi comparate (dacă mai simți nevoia de comparație rolleyes.gif )

Prefer mīncarea care poate fi mīncată cu degetele.

Prefer mīncarea care să poată fi mīncată cu degetele.
Ensy
Oooo multumesc pentru raspunsuri.

Putem folosi propozitiile cu diateza pasiva, nu ma deranjeaza.

Deci avem propozitiile urmatoare
Prefer mīncarea care poate fi mīncată cu degetele. versus Prefer mīncarea care să poată fi mīncată cu degetele.

Poate ar fi mai indicat sa adaug si intrebarea urmatoare:
La propozitiile de mai sus, este obligatoriu sa folosesc conjunctivul sau nu este obligatoriu? (poate vs. sa poata)
Dupa anumite verbe este chiar necesar, dar am si optiunea de a nu folosi conjunctivul (in propozitia cealalta).
Nu imi dau inca seama care este diferenta intre aceste doua propozitii. Ce exprim cand nu folosesc conjunctivul si ce exprim cand il folosesc?

oki, cam atat pe azi!
Carmi
QUOTE(Ensy @ 5 Mar 2009, 12:33 AM) *
Nu imi dau inca seama care este diferenta intre aceste doua propozitii. Ce exprim cand nu folosesc conjunctivul si ce exprim cand il folosesc?

oki, cam atat pe azi!



Deci da m am lamurit singura rofl.gif
Ensy
Propozitii noi:

E bine ca pleci acum. vs. E bine sa pleci acum.

Sunt amandoua corecte?
Ce exprim cu prima propozitie?
Serenity
Prima propozitie e o afirmatie in timp ce a doua e un indemn, e mai imperativa. Nu stiu sa-ti explic in termeni gramaticali, daca vrei explicatii "profi" sa ne spui si ne retragem.

Ensy, dar nu ne marturisesti si noua motivul pentru care ai deschis topicul asta? Pe mine m-ai facut curioasa...
Ensy
QUOTE
Ensy, dar nu ne marturisesti si noua motivul pentru care ai deschis topicul asta? Pe mine m-ai facut curioasa...


Hi there!
Nu ma intereseaza asa foarte profi, doar ce crede fiecare, care vorbeste limba romana si cum ar explica in termeni "ne-gramaticali" sau pe "babeste"
De obicei vorbitorii vad lucrurile altfel decat cei care se ocupa special cu studiul limbii.
See ya!

EnsY
Serenity
Sa inteleg ca tu doar studiezi romana? biggrin.gif
Ensy
QUOTE(Serenity @ 6 Mar 2009, 01:01 AM) *
Sa inteleg ca tu doar studiezi romana? biggrin.gif

Nu direct, unele chestii doar de hobby.
Mai am una :

E bine ca pleci acum acasa.

E bine sa pleci acum acasa.

Ce ziceti?
Erwin
Păi... ordinea trebuie inversată:

Cineva care s-a plictisit/săturat/terminat-cea-avut-de-făcut-cu de celălalt īi zice:

"E bine sa pleci acum acasa."

şi cānd respectivul a luat-o din loc īi zice:

"E bine ca pleci acum acasa."

desigur, asta doar īn gāndul lui, dacă nu cumva aşteaptă o palmă... mad.gif

rofl.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.