Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:High Five In Metrou...
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Probleme Sociale
Blakut
http://improveverywhere.com/2009/02/09/high-five-escalator/

Daca ai face asa ceva in romania, unii chiar te-ar pocni. De brutal ce e romanul in metrou... si in autobuz.

Merg zilnic cu metrou, tramvai si microbuz pana inafara Bucurestiului si cu aceleasi mijloace inapoi... cateodata mai merg cu troleul in loc de tramvai. Cea mai urata multime e cea din tramvai. Cu troleul merg oameni mai de treaba.

Ce e de facut ca sa nu mai fie lumea nervoasa? Nu cred ca e doar de la bani, mai sunt si altele cauzele. Nu stiu romanii cum sa scape de nervi?
Serenity
De la bani e, in principal. Frustrarea provoaca agresivitate.... Mai sunt si alte cauze. Inghesuiala e una din celelalte. Oamenii dintr-un mijloc de transport ticsit vor fi intotdeauna mai nervosi si mai agresivi decat cei dintr-unul mai gol. Tine de incalcarea spatiului personal. Bucurestiul e defavorizat din toate punctele de vedere in ceea ce priveste transportul.
Blakut
Hai ca si oamenii aia se inghesuiau. Am mai vazut inghesuiala, oameni fara bani etc. si in alte parti si nu erau asa.

Am fost la Sibiu cu o treaba cateva zile, cu niste prieteni. Nu mai fusesem de mutl in Sibiu pentru mai mult de doua zile. Parca eram in tara amabililor, asa glumeam. Pur si simplu era o placere sa intri intr-un magazin si sa zici buna ziua. Ca eu asa fac de obicei. Si vanzatorii erau veseli si amabili. Cam peste tot pe unde am fost. Si nu cred ca acolo oamenii o duc cu mult mai bine. Cu toate astea, pe strada era o atmosfera calda. Mergeam cu aparatul foto la vedere... lucru pe care nu il prea fac in Bucuresti.
tikky
E un cerc vicios. EU cand ajung in tara sunt cea mai calma persoana din lume. Imi ajung doua zile in Bucuresti ca sa incep sa ma enervez pentru cel mai mic gest. Poate ca pare un pic pesimist, dar privindu-i pe ceilalti le preluam atitudinea (nervoasa) si o transmtem mai departe.
Serenity
In Bucuresti e batalie mare pe tot. Pe locurile de parcare, pe apartamentele cu chirie ieftina, pe joburile bune, etc. In Bucuresti vine lumea "sa se realizeze", sa faca bani. Studentii veniti in capitala, care raman in capitala, raman pentru: bani mai multi, joburi mai bune, perspective. Nimeni nu ramane de dragul orasului... Am fost vreo 3 zile in Bucuresti si nici acum nu stiu exact de ce alergau toti oamenii pe scarile de la metrou. Alergau la propriu. Am ramas socata... ma simteam eu aia ciudata pentru ca mergeam normal. Noi, astia din provincie, suntem "facuti cu timp"... stim ca daca pierdem troleul, vine altul in 10 minute. Stim ca daca schimbam 2-3 vorbe cu vanzatoarea, nu intarziem nicaieri. De-aia nu imi place mie Bucurestiul si nu as vrea in veci sa locuiesc acolo. Cred ca daca locuiesti in Buc. trebuie sa iti dezvolti anumite trasaturi de personalitate pentru a te adapta. Trasaturi negative, dupa cum reiese si din topicul asta.
andra_v
Depinde. Poti sa-ti creezi sistemul tau de aparare in Bucuresti. Cunosc persoane de diferite varste care, de ani de zile, merge numai pe jos in Capitala. Toti ocupati, unii cu functii de raspundere.
Serenity, unora le place sa se chinuie si sa le faca viata grea si altora.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.