Tigrilor Poematici, sunteţi gata să eliberaţi Poezia Romānească de cenuşă, de micime, de ritm patriotard, de rătăcire şi pustiire calofilă, de metaforă leşinată, de rima leşioasă păstită din aroganţa poetică a unora care ies acum din Istorie pe uşa din dos?!

Īn ce fel vă apăraţi de manipulare? Sunteţi pregătiţi pentru Era Complexităţii acum cānd ieşim val-vārtej din Postmodern? Sunteţi pregătiţi ca Poeţi Plini de Talent sa abordaţi REALITATEA dintr-un unghi GRAV şi TRAGIC?

Sunteţi pregătiţi să abordaţi Marile Teme ale Mileniului 3 de la Imunologie la Lumea Virtuală, de la Războaiele de Nişă la Războaiele de Imagine, de la Noile Descoperiri Astrofizice la războaiele din Genetică şi 3D?

Sunteţi pregătiţi să fiţi POEŢII TIMPULUI VOSTRU? Sunteţi gata să deveniţi Altfel de POEŢI? Sunteţi gata să aruncaţi idolii de pe piedestal şi să vă ridicaţi propriile voastre eşafoade?

Sunteţi gata să ardeţi pentru Poematică Voastră? Sunteţi gata să Construiţi o ALTA POEMATICĂ, ALTA decāt cea promovată de Augusta Oficială Administrativă din Romānia? Sunteţi gata să deveniţi Mari Poeţi Nemanipulabili? Sunteţi gata să vă jertfiti metaforic?

Sunteţi gata să deveniţi Īnvăţătorii acestor oameni care orbecăiesc īn noaptea băşcăliei naţionale urāndu-se pe sine, călcāndu-şi sinele īn picioare, prostindu-se şi lăsāndu-se prostiţi, sunteţi gata să puneţi la CALE MISIUNEA POETULUI ROMĀN?

Sunteţi oare destul de insurgenţi să Redescoperiţi Poezia Sacrului? Sunteţi oare gata să vă aruncaţi īn Foc pentru a descoperi Miracolul Focului? Sunteţi oare gata să vă eliberaţi din chingile Şcolii de Tip Fabrică şi să redescoperiţi Spiritul de Navigaţie care sălăşluieşte īn apele noastre, lăsat aici de furtunile Mării Thetis, magica mare a Romāniei Profunde?

Tigrilor Poematici, sunteţi gata să aduceţi la lumină Romānia Profundă!?!

Sunteţi gata să fiţi Marii Poeţi ai timpului vostru şi nu poeţi de frontieră, mici, mizeri, neştiuţi? Sunteţi gata să fiţi Emo, Tehno, New Wave, văluriţi şi văluritori, frondişti, revoluţionari, Īntemeietori Poematici?!

Sunteţi gata să fiţi voi carnea oraşelor noastre şi nu boarea firavă a metaforelor ucise de gunoieri īn dimineţile fără lună? Sunteţi gata să fondaţi ŞCOLI ŞI CURENTE DE POEZIE care să ne ţină cu sufeltul la gură? Sunteţi gata să năvăliţi īn sălile unde se ţin consiliile locale-orăşeneşti-municipale să le spuneţi consilierilor că oraşul scārīāie din īncheieturi şi că are nevoie de sāngele vostru proaspăt pentru a renaşte?

Sunteţi gata să participaţi la proiectele de modernizare ale oraşelor noastre? Sunteţi gata să ieşiţi din blānda metaforă şi să iniţiaţi proiecte de forţă pentru modernizarea oraşelor? Sunteţi gata să deveniţi Noua Generaţie de Oameni Poetici din Romānia ieşiţi de sub chingile moscovite, hollywoudiene sau naţionalist-patriotarde-fără-de-connţinut? Sunteţi gata să reclădiţi Biserica īn inima noastră eliberānd-o de rătăcire? Sunteţi gata?

Sunteţi gata să construiţi Istorie? Sunteţi pregătiţi să rataţi? Sunteţi pregătiţi să faceţi faţă batjocurii, manipulărilor de tot soiul, emotivării, ştiinţific vorbind, capcanelor ticăloase, amăgirilor bananiere, oportunismului intelectualului stafidit? Sunteţi gata să scrieţi fie şi o pagină nebună de Istorie? Sunteţi gata să nu vă lăsaţi amăgiţi de cuvinte mari şi să schimbaţi felul nostru de a fi temător, băşcălios-critic-fără-acţiune? Sunteţi gata?

Sunteţi gata să īmbrăcaţi hainele Consilierului de Imagine şi să străluminaţi ca nişte Fanioane, ca un FAR īn gări, īn metrou, īn satele noastre bolnave de apă. Īn cartierele mărginaşe, īn sufletul femeilor uşoare şi nebun de frumoase, īn inima copiilor, īn pieţe, īn cinematografe, pe NET, pretutindeni? Sunteţi gata să nu fiţi aroganţi, dispreţuitori, bumboşi, īncrezuţi, naivi, pătimaşi-de-doi-lei? Sunteţi gata? Sunteţi gata să nu umblaţi după prejudecăţi ci după adevăruri de forţă construite de voi? Sunteţi gata să fiţi Altfel?

Dacă da, va voi iubi, nefiind important īn lucrarea voastră măiastră.

Dacă nu, atunci e doar greşită mea raportare la talentul vostru īngeresc.

Dacă da, voi ţopăi de bucurie, departe, neştiut, nedorind să mă hrănesc din succesul vostru pentru că e de fapt osānda, frumoasa voastră osānda.

Dacă nu, vai, vanitatea mea va fi răpusa, voi rāde de mine, mă voi arăta cu degetul īntrebāndu-mă pentru ce am avut atāta talent, pentru ce am avut atāta curaj,. Pentru ce mai am īncă cinci kilograme de vanitate īnaltă şi de prostie omenească, firească, acolo, cinci grame.

Copii dragi poematici, talentaţi şi teribili pe care vă citesc pe ascuns de ani de zile, īnţelegeţi ce vreau de fapt să vă spun? Ce nevinovate idei ţāşnesc nevinovat din inima mea de scriitor liber?

NOTA lui bufnila cu litere mici: tot ceea ce scriu, felul īn care mă exprim este că de la navigator la navigator şi nicidecum superior-īnalt, de sus, dinspre mine-de-sus-spre-voi-jos-acolo-īn-frumoasele-voastre-vārste, nu vine din, vai, īnaltă mea vanitate, căci nefiind important, doar nebunele astea de idei sunt spre īncărcarea efemeră a inimii voastre!